Waren er tientallen eeuwen geleden tanks en atoomwapens? feemarfó sm Kolendampvergiftiging DE „SPIRITUAL' DER AMERIKAANSE NEGERS Dcmp°bevrijclf KMltSiPUROL Verschillende meningen over de oorsprong Ernstig ongeluk HlsiSt£/#5 handen Zweedse geleerde staat voor vele raadsels. In 3000-jarig Sanskriet- werk leest men er over. Mening van II. Kjellson: technische ge heimen weggespoeld tijdens vloed in 3716 voor Christus. Met grote eerbied spreken wij van de oude Chinese cultuur. Papier en porce- lein werden er bijv. veel eerder (en béter) gemaakt dan in het Westen en tal van andere geheimen waren in het Oosten eeuwen eerder bekend dan bij ons. Niettemin lacht men in Tibet over de „jonge" 5000-jarige beschaving der Chinezen, omdat men aldaar meent op niet minder dan 50.000 jaar terug té kunnen zien. De Zweed H. Kjellson heeft zich in deze kwesties verdiept en er oude talen voor geleerd. Jaren lang heeft hij oude geschriften bestudeerd. In plaats van een antwoord vond hij echter steeds nieuwe vragen, die hij nu in zijn boek „Forntidens Technik" nader heeft be handeld. In zijn inleiding stelt de heer Kjellson vast, dat er nog zeer veel braakliggend terrein is, want de oude Tibetaanse bibliotheek, die 100.000 banden moet tellen en alle wetenschap pelijke gebieden omvat, is nog lang niet doorgewerkt. Niemand heeft ook de As- syrische bibliotheek van Assoerbani- pals (ongeveer 650 voor Christus), die uit 3Ü.ÜU0 borden bestaat, kunnen ont cijferen. Het is niet allemaal fantasie. Er kon echter gebruik worden ge maakt van andere voor-historische mededelingen, zoals bijv. het 3000-jarig Sanskriet-werk „Mahabharata", waarin de strijd tussen de zonen van Kurus be schreven wordt (Sanskriet is de heilige taal van de oude Indiërs, behorende tot de Indogermaanse taalfamilie). Het uit vijftien dikke banden bestaande verhaal werd gedurende de jaren 1883 tot 1886 door Prtap Chandra Roy in het Engels vertaald. Het is een zeer fantastisch boek, zo merkt de heer Kjellson op, maar het gaat hier bepaald niet om een soort Jules Verne, die trouwens leefde in een tijd van vlugge technische ont wikkeling, welke toen vele mensen bezig hield. „Eigenaardig. In „Mahabharata" wordt om. een vliegtuig (hemelwagen) beschreven en er wordt zelfs een geschil behandeld met een piloot, die niet te veel oorlogsmate riaal wil meenemen, omdat anders de machine te zwaar zou worden; een pro bleem, dat ook nu nog actueel is. De be schrijving van de vlucht is een lang verhaal. Enkele belangwekkende regels halen wij hier aan: „Toen de machine met Matali als piloot voorwaarts stuwde, keek de piloot mij aan en hij merkte verbaasd op: het is nog nooit voorge komen en het is werkelijk eigenaardig, dat jij niet de minste reactie vertoont. Ik heb namelijk vastgesteld, dat bij het aantrekken van de paarden (krachten) het lichaam altijd een ruk krijgt". Deze opmerking zou dus op het toen malige bestaan van snelle toestellen kunnen wijzen. Het boek vertelt niet alleen van vlieg tuigen, maar ook van tanks .wagens, gemaaakt uit zwart ijzer én op acht wie len lopend, maakten een lawaai alsof. schijnwerpers „..de dikke mist werd doorboord door gloeilampen.en zelfs atoomwapens .als het Brahma-wapen wordt afgevuurd, kan de hele wereld ten onder gaan. Jij mag dit wapen al leen in het uur van het grootste gevaar gebruiken, maar ook dan slechts één keer, anders zou je zelf het slachtoffer worden".) Herinnert ons dat niet aan Hirosjima? Vernietigd als insecten. De Zweed vond nog meer bijzondere feiten. „Mahabharata" bericht ook over vlammenwerpers de moedige solda ten werden vernietigd als insecten, die te dicht bij een laaiende vlam komen. en elektro-technische wapenen, die wij zelfs nog niet kennen. Hier vermelden enige aanduidingen over een dezer wapens. „Toen het zo ver was" aldus het verhaal „begon het te waaien en te regenen. De aarde beefde en de zon werd verduisterd. Men zag ontelbare ijzeren voorwerpen als borden zo rond met scheermesscherpe kantenbevel werd gegeven alle wa pens neer te leggen en de wagens te ver laten. Als jullie zonder wapens op de grond staan, kan dit (waarschijnlijk elek tronische) wapen jullie geen kwaad doen". In het boek worden in totaal een vijftiental voor ons geheel onbekende wapens beschreven. De Zweed Kjellson is van mening, dat dit niet allemaal fan tasie kan zijn. Wat de grote bouwwerken uit de voor historische tijd betreft (op de Paas eilanden, Ceylon, India, Java, Perzië, Arabië, Syrië en Egypte), men hoort zo vaak de opmerking, dat deze slechts tot stand konden komen, dank zij het aan wenden op grote schaal van slavenar beiders en het beschikken over einde loos veel tijd. Niet tevreden. De Zweed is met dit antwoord echter niet tevreden. Hij herinnert eraan, dat in India ruim 3000 jaar voor Christus al gietijzer en 900 voor Christus al roest vrij ijzer wer,d gemaakt. Salomo (1000 jaar voor Chr.) liet twee koperen zuilen met een hoogte van elf meter en een omvang van 1.15 meter gieten en in ver scheiden© gebieden van Azië was het principe van de „Leidse fles" (elektrici teitscondensator in flesvorm) bekend. Er waren ook ertsmijnen en spiegels, die als vuurtorens dienst deden. Op het gebied van de astronomie en de medi cijnen beschikte men verder over ken nis, die nog heden een geheim is, zoals bijv. ook het vervaardigen van bepaal de stoffen, kleuren en gereedschappen voor ons onbekend is gebleven. Indien'de Cheops-pyramide werkelijk in 60 jaar werd gebouwd (er worden ook andere cijfers genoemd) moeten toch nog elk uur vijf stenen van ieder 3000 kg. gewonnen, bewerkt en over vele kilometers zijn vervoerd. En dan moes ten ze nog ter plaatse worden aange bracht. Vijf stenen per uur, en dat 60 jaar lang. Zou men eertijds werkelijk niet over middelen hebben beschikt, die ons nu onbekend zijn? Vóór de maan. DestijdsWanneer is „destijds" ge weest? De Arabieren kennen een ver haal, waarin wordt gezegd: „De pyra mid© werd gebouwd door koning Ibn Saurid Salhouk van Egypte, die drie honderd jaar voor de vloed leefde". Be halve in de bijbel komen verhalen over de vloed bij vele volken voor: in Baby- lonië, Assyrië, Indië, de Banka-eilan- den, Arabië, Griekenland, de Eskimo's, de Noordamerikaanse volken, alsmede die in Midden- en Zuid-Amerika. Zelfs in Zuid-Afrika wordt van een vloed gesproken. Natuurlijk staaft de schrijver zijn beweringen. Vele volkeren vertellen ook van ge beurtenissen vóór de komst van de maan. Wij citeren wederom de Zweed: „De bevolking van Jeru zegt, dat de voorouders er vóór de maan waren en zich „Proselener" (Selena naam van de maan) noemden. A. von Humboldt bezocht in 1820 Nieuw-Guinea en hoor de ook hier de bewering, dat de voor vaderen er vóór de maan waren. Colum- bia-Indianen vertellen, dat er een grote vloed kwam voordat er een maan was. De astronomen van Tiahuanaco (vóór 't Inca-tijdperk, ten zuiden van de Titi- caca-zee) hadden een telescoop, spiegel en lenzen. Zij hebben wel zon cn ster ren, doch nimmer een maan afgebeeld. De lange reeks bijzonderheden mogen wij wel sluiten met een oorkonde uit Tibet, waarin wordt gezegd, dat onze huidige maan de derde is. Als een maan verdwijnt, gaat dit gepaard met een vloed over de hele wereld en met ver rijzing: twee rampen, die slechts weini gen overleven. Verlanglijstje. De Zweed geeft in zijn boek geen ant woord op vragen, maar hij stelt er wel nieuwe en raadt dringend aan, dat de wetenschap zich in grote mate zal bezig houden met de studie van het voor historische tijdperk. Zijn eerste verlanglijstje ziet er als volgt uit: a. bepaalde ouderdom van de Cheops pyramide; b. idem wat betreft de bij Doggers- bank verdronken bossen; c. zoek de tent van Mozes; d. laat silicaat-specialisten naar een middel zoeken, waarmee men stenen week kan maken en gemakkelijk be werken; e. zoek verder naar een mogelijkheid om de zwaartekracht vlugger op te hef fen dan met de huidige middelen moge lijk is; f. zoek verder naar Atlantis. De schrijver zelf gelooft, dat het mo gelijk is, dat de grote vloed is geschied in het jaar 3716 voor onze tijdrekening en dat daarmee vele technische gehei men zijn weggespoeld. Op de maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1242 stuks vee, runderen 201, varkens 1041. Prijzen: 47 vette koeien, eerste kwali teit van f2,70 tot f2,95; tweede kwali teit van f2,30 tot f2,70; derde kwali teit van f2,- tot f2,30 per kg slacht- gewicht; 68 melk- en kalfkoeien v. f 650 tot f990,- per stuk; 39 pinken van f435 tot f625,- per stuk; 35 graskalveren v. f215,- tot f325,- per stuk; 12 nuchtere kalveren van f45,- tot f70,- per stuk; 24 drachtige zeugen van f 225,- tot f 290 per stuk; 19 loopvarkens van f50,- tot f80,- per stuk; 998 biggen van f30,-tot f 48,- per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets minder, de handel hierin had een kalm verloop met gelijkblijvende prijzen. Gebruiksvee: Aanbod niet groter, de handel had een redelijk vlug verloop met onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod niet groot, handel kalm, prijzen gelijk. Varkens en biggen: Aanvoer bijna ge lijk vorige markt, de handel hierin had een zeer traag verloop met iets dalen de prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod gelijk, de handel hierin had een kalm verloop met iets lagere prijzen. VEILIG VERKEER. Er «mag met ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen. PREDIKBEURTEN. Ned. Ilerv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Is raël en 7 uur Ds H. van Dijk van Wes- terhaar (Jeugddienst). In deze dienst extra collecte voor de Jeugddiensten. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink; 7 uur zie Holten. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor het Bouwfonds. Spirituals behoren tot het erfdeel van het negerras. Aan de meeste spirituals liggen verhalen uit de Bij bel ten grondslag, maar zeer vele zijn religieuze volksliederen, die bij het kampvuur worden gezongen. Deze natuurlijke en ongedwongen uitingen van godsdienstzin, van ver beeldingskracht en zielsverrukking vormen, naar 't oordeel van velen, de mooiste voorbeelden van inheem se Amerikaanse muziek. Verlangen naar een betere wereld na de dood. In de spirituals hebben de negers al hun aspiraties en verlangens neerge legd. Een bekend schrijver heeft eens gezegd: „Men kan de gehele verzame ling van de Amerikaanse religieuze negerliederen, waarvan er honderden bestaan, nagaan en men zal nergens 'n woord van haat of van boosaardige strekking aantreffen". Al deze liederen willen troost brengen, uitdrukking ge- Hoe verwarmt U uw kamer? De mo gelijkheden zijn tegenwoordig groot in aantal: electriciteit, hout, gas, olie en kolen. En voor 't geval u een kolenkachel stookt, weet u dan of er bij het „zet ten" nagegaan is of zij naar behoren „trekt"? Zo niet, dan moet u daar zelf eens naar kijken en als u fouten op merkt, dient u alles in orde te laten maken. Het leven van uzelf en van uw huisgenoten kan gemoeid zijn met het ontstaan van kolendamp. Indien de schoorsten slecht gebouwd is of een kachelpijp heeft een zodanig verloop, dat krachtig trekken van uw haard, uw salamandertje of andere ka chel niet mogelijk is, dan heeft onvol doende verbranding van uw kolen plaats, er vormt zich dan koolmonoxy- de, een zeer giftig gas, dat in het dagelijks leven kolendamp genoemd wordt. Koolmonoxyde is daarom zo gevaar lijk, omdat het aan het bloed het ver mogen ontneemt zuurstof op te nemen. Zoals eenieder weet, is zuurstof onont beerlijk: een tekort aan deze stof is on verenigbaar met verder leven. Overïijdensgevallen. Helaas vermelden de dagbladen elke winter opnieuw overïijdensgevallen als gevolg van kolendampvergiftiging. Het betreft dikwijls oude mensen, die óf doordat ze klein behuisd zijn, óf in ver band met hun kouwelijkheid hun bed hebben staan in een kamer waar ge stookt wordt. De ramen worden door hen boven dien stijf dicht gehouden en verversing van lucht is dan uitgesloten. Daar komt nog bij, dat velen geen rekening houden met de kans op onvoldoende verbranding van de kolen en dan door eigen onhandigheid koolmonoxyde in 't vertrek krijgen, zelfs als aan de con structie van de kachel en de schoor steen niets ontbreekt. Bij het temperen van de kachel sluit men de pijp af en men zet daarbij het bovendeurtje veelal ook nog open. Wie dat doet voor het slapen gaan en dan in dezelfde kamer blijft, doet iets heel gevaarlijks! Bovendien loopt men ook in andere vertrekken gevaar als ergens in huis kolendamp ontstaat. Ramen open! Bij vergiftiging door kolendamp krijgt men duizeligheid, hoofdpijn, een gevoel van machteloosheid, ook wel krampen. Het slachtoffer voelt zich zo loom, dat openzetten van een raam tot de onmogelijkheden behoort- Tenslotte treedt bewusteloosheid in en, als niet tijdig hulp wordt verleend, de dood. Vóór alles moet zulk een slachtoffer natuurlijk uit de vergiftigde lucht ge^ haald worden en toevoer van zuurstof (buitenlucht, zuurstofapparaat) krijgen. De redder dient te zorgen niet zelf te worden bedwelmd. Om dit gevaar niet te lopen kan het nodig zijn van buiten af eerst een of meer vensters te openen. Men kan ook, alvorens men het vertrek waar kolen damp hangt binnengaat, zorgen dat de longen met veel zuivere lucht zijn ge vuld, waarop men snel de kamer door gaat naar het raam, dit opent, 't hoofd naar buiten steekt en opnieuw diep in ademt. Wanneer de vergiftigde in een zuur stofrijke omgeving is gebracht, kan het nodig zijn, dat kunstmatige ademhaling bij hem of haar wordt toegepast. Dit is 'n handgreep, waarvoor men geoefend E.H.B.O.-er moet zijn. Niet-geoefenden. Maar ook niet-geoefenden kunnen nog wel iets doen ten gunste van 't slacht offer. Zij moeten ervoor zorgen, dat de vergiftigde goed warm wordt gehouden, dus met dekens wordt bedekt. Verder mag warme thee of koffie worden toegediend, echter uitsluitend wanneer er geen bewusteloosheid be staat. Het spreekt vanzelf, dat boven dien zo snel mogelijk een dokter wordt gewaarschuwd of een geneeskundige dienst wordt gealarmeerd. A Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaarloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. ven aan gevoelens van vertrouwen en hoop. De spirituals zijn niet door componis ten geschreven; ze zijn het werk van naamlozen. Een spiritual wordt pas aan het papier toevertrouwd, wanneer dat lied in het gehele land bekend is ge worden. Het wordt door de ene zanger aan de andere doorgegeven en daar door ondergaat zo'n lied talrijke veran deringen en verbeteringen. Zo worden soms dezelfde woorden op geheel ver schillende melodieën gezongen. Er is veel geschreven over de ver moedelijke oorsprong van de negerspi ritual. De ene muziekkenner wil een verband zien tussen de machtige en meeslepende ritmische patronen van deze liederen en de trommen uit de wildernis. Een ander ziet er niets an ders in dan de drang om de juiste mu ziek te vinden voor de voor alles be langrijke woorden van de spiritual. Weer anderen zijn van mening, dat de negers tijdens de slavernij luisterden naar wat hun meesters zongen en deze liederen droegen in hoofdzaak een reli gieus karakter. Maar terwijl in de Psal men en gezangen verteld wordt, in de negerspirituals wordt de vreugde ge uit over het bestaan van deze gelukza lige toekomst. Bepaalde ideeën komen in de ver schillende spirituals telkens terug, zo als het verlangen naar een betere we reld na de dood; dit onderwerp, dat men telkens weer aantreft, is begrijpe lijk wanneer men denkt aan het onge lukkig bestaan, dat het lot was van hen, die deze liederen samenstelden. Deze ontsnapping naar een betere we reld wordt vaak beschreven als 't over steken van de rivier de Jordaan. De neger zag in vele van de Bijbelse ver halen een overeenkomst met zijn eigen toestand en verwachtingen: Mozes, die de kinderen van Israël naar het Beloof de Land leidde en Daniëls verlossing uit de leeuwenkuil. Een van de meest bekende en gelief de spirituals is „Deep River", waarin de godsdienstige gevoelens misschien beter tot uiting komen dan in de mees te Amerikaanse volksliederen. Andere bekende liederen zijn: „Swing Low, Sweet Chariot", Golden Slipper', ,Play on your Harp', Little David" en Some times I feel like a Motherless Child". De muziek op deze teksten wordt ge kenschetst door een aantal opvallende eigenschappen: een sterk uitkomende syncopering, een voorliefde voor de 5- tonige toonladder, samengestelde ritmi sche combinaties en een schijnbaar ge ïmproviseerd gevoel voor harmonie. Het doet er niet toe waar de neger-melo dieën hun oorsprong vonden, ze zijn door de neger aan zijn persoonlijke voorkeur aangepast en in die gewijzig de vorm zijn ze geheel een uitdruk king van zijn persoonlijkheid geworden. De wereldberoemde altzangeressen Marian Anderson, Dorothy Maynor en Roald Hayes behoren tot de meest voor aanstaande vertolkers van de spirituals op het concertpodium. Aan de meeste Amerikaanse neger- universiteiten en -hogescholen bestaan studentenkoren, die zich voornamelijk toeleggen op het zingen van spirituals. Het bekendste van deze zangkoren is wel dat van het Tuskegee Institute in Alabama, dat in 1881 met slechts 40 studenten werd opgericht. Thans stude ren er bijna 2000 studenten. Het koor heeft zich in tal van landen over de ge hele wereld doen horen. neus, keel en borst van vastzittend slijm BIJ HET DORSEN VAN GRAAN. Tijdens het dorsen van graan op het erf van de heer G. J. Aaitink aan de Uranjestraat is de 47-jarige ongehuw de Jan Aaitink, landbouwer en veehan delaar in de Tuinstraat, omstreeks half twaalf met zijn rechterbeen in de auto matische zellvoeder van de dorsmachi ne gekomen, met het ontzettende gevolg ciat zijn voet en been bijna verbrijzeld en ontvleesd werden. De bestuurder van de tractor, waar door het dorsgarnituur wordt aangedre ven, zag het ongeiuk aankomen en had de tegenwoordigneid van geest om zijn machine onmiddellijk stop te zetten, waardoor nog erger werd voorkomen. Nadat dokter Nagelhout, geassisteerd door enkele E.H.B.O.-ers, de eerste hulp had verleend, is het zwaar gewonde slachtoffer per ambulance-auto naar 't St. Geertruiden Gasthuis te Deventer vervoerd. Het ongeluk kon ontstaan, doordat men de beschermingskap, welke inge volge het Landbouwveiiigheidsbesiuit boven deze draaiende voedingsrollen moet zijn aangebracht, bij het begin van het dorsen had weggenomen, omdat men daardoor de garven er vlugger door kan draaien. Deze rollen zijn bezet met een soort messen en haken die het ongedorste graan door de machine voe ren. Men was door de bestuurder gewaar schuwd dat deze daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid op zich kon ne men. Het dorsgarnituur behoorde toe aan de heer G. W. Rietman, loondorser in de Look, en werd bediend door zijn zoon Hs. Rietman. Dit ongeluk is een ernstige waar schuwing aan het adres van hen die snelheid van werken prefereren boven veiligheid van mensen die met de dors machine moeten omgaan. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 grolse want; 1 paar kin derhandschoenen; 2 paar heren glacé handschoenen; 1 schakelarmband; 1 fa zanthaan; 1 boodschappentas; 1 jute zak; 1 portemonnaie met inhoud; 1 mo- torbril; 1 nijptang. Verloren: 1 gouden speld; 1 groenten- kist; 1 winteroverjas1 grolse kinder- want. VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 2 decem ber gespeelde wedstrijden van de Nij- verdalse volleybalcompetitie: OKK 1-OKK 3 (d) 2—0 Sportlust 1-VBOW 2 (d) 1—1 Politie-Sportlust 1 0—2 Visnet 1-Nijverdal 2 2—0 OKK 1-Sportlust 1 (d) 2—0 VBOW 2-OKK 3 (d) 2—0 Visnet 1-Politie 0—2 Sportlust 1-Nijverdal 2 - 2—0 OKK 1-Nijverdal 1 1—1 De stand luidt: Heren: Sportlust 1 4 4 0 0 8 Nijverdal 1 4 3 1 '0 7 Ter Horst 4 3 10 7 OKK 1 5 2 3 0 7 Politie 4 2 115 VBOW 1 2 2 0 0 4 Visnet 1 4 2 0 2 4 De Zweef 1 4 12 14 OKK 2 4 112 3 Rivo 2 10 12 Hoiten 2 10 12 Visnet 2 2 0 1 1 1 Hellendoorn 3 0 12 1 VBOW 2 4 0 1 3 1 Sportlust 2 2 0 0 2 0 De Zweef 2 2 0 0 2 0 Nijverdal 2 4 0 0 4 0 Dames: OKK 1 4 3 10 7 De Zweef 1 3 2 10 5 VBOW 2 4 2 1 1 5 Rivo 2 2 0 0 4 OKK 2 2 110 3 VBOW 1 2 110 3 Sportlust 1 4 112 3 Sportlust 2 2 10 12 Hellendoorn 3 10 2 2 Holten 2 0 0 2 0 De Zweef 2 2 0 0 2 0 OKK 3 4 0 0 4 0 De kolommen betekenen resp.: ge speeld, gewonnen, gelijk, verloren en punten. Wedstrijdprogramma voor maandag 9 december: Visnet 2-De Zweef 2 Rivo-De Zweef 2 (d) Holten-Sportlust 2 (d) Rivo-Holten -Holten-De Zweef 2 (d) VBOW 1-Rivo (d) VBOW 1-Holten Visnet 2-Rivo De Zweef 2-VBOW 2

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3