Programma Winkelweek 1957 Koopt elders niet, wat eigen plaats U biedt Ifanden en Lippen ruw_?PÜHOL Koopi elders niet, wat eigen plaats U biedt PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND AGENDA No. 47. Jaargang 9. ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 Verschijnt elke zaterdag HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. E RJ,fiS - 8.1-4 Adv.-prijs115 m.m. (d contant2.Iedere m.irimeer f 0.01 VOLKSONDERWIJS KON SCHULD KLEUTERSCHOOL AFLOSSEN Op maandag 18 nov. j.l. werd in de zaal van café Maats een ledenverga dering van de afd. Holten van Volks onderwijs gehouden. Nadat de voor zitter, de heer B. H. Brouwer, de ver gadering had geopend en de notulen waren gelezen en goedgekeurd, werd een en ander medegedeeld betreffende de contributie over 1958. Deze moet met een klein bedrag verhoogd wor den en zal in twee keer betaalbaar zijn. Bij de bestuursverkiezing, die volgde, werden de aftredende leden, de heren P. A. Bos, B. H. Brouwer en G. S. E. Vegter, herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. J. Hiddink, die wegens drukke werkzaamheden als bestuurslid meende te moeten bedanken, werd ge kozen mevr. B. Broeze-Bos. Hierna kreeg de heer L. Kaan het woord, die aan de hand van gekleurde lichtbeelden een causerie hield over 't eiland Curagao. Hij vertelde op boei ende wijze over klimaat, bevolking, be staansmiddelen, enz. Na afloop bracht de voorzitter hem dank en bood hem sigaren aan. De aanwezigen hebben van hetgeen de heer Kaan te zien en te horen gaf, zeer genoten. Jammer, dat niet meer leden van V.O. aanwezig waren. Vervolgens gaf de penningmeester, de heer Vegter, een overzicht van de fi nanciën der vereniging, waaruit bleek, dat deze er heel wat gunstiger voor staat, dan enkele jaren geleden. Van de renteloze aandelen ad 10. die bij het bouwen van de kleuterschool bij leden en voorstanders V.O. zijn ge plaatst, werden er 50 uitgeloot. Be langhebbenden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Bij de rondvraag werden nog vragen gesteld betreffende de kleuterschool en over te houden ontspanningsavonden. Veel kon hierover nog niet worden medegedeeld. In december zal, evenals vorige jaren, weer een operette worden opgevoerd. Met dank voor de opkomst sloot de voorzitter daarna de vergadering. OUDERAVOND TE ESPELO In de o.l. school te Espelo werd woensdagavond onder leiding van het hoofd der school, de heer H. Wierda, een ouderavond gehouden, waarbij als spreker optrad de heer H. van dei- Linde uit Willemsoord met als onder werp „Moeilijk opvoedbare jeugd". Veel ouders maakten van de geboden gelegenheid gebruik om het werk van hun kinderen te bekijken en van ge dachten te wisselen met het personeel. Na een korte inleiding van het hoofd der school kreeg daarna de heer Van der Linde het woord, die naar aanlei ding van een verhaal verscheiden op voedkundige problemen belichtte. De kern waarom zijn verhaal was opge bouwd werd gevormd door de vraag, welke men zich zelf vaak dient te stel len bij de opvoeding van zijn kinderen „Weet ik wel wat ik doe?'' Dit bete kent in feite, dat men zich zelf steeds weer opnieuw moet bezinnen bij de op voeding. JAARVERGADERING „DE NOORDPOOL" In het café M. Kalf sterman werd woensdagavond de jaarvergadering ge houden van de ijsclub „De Noordpool". Na een kort openingswoord door de voorzitter, de heer A. J. Snijders, las de secretaris, de heer G. J. Aaftink, de notulen en werd tevens het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden bedroeg op 34 oktober j.l. 87 en de club had 222 donateurs. Klein batig saldo Blijkens het verslag van de penning meester, de heer J. Wiggers, bedroe gen de inkomsten 912.35 en de uitga ven 892.35, zodat er een batig saldo was van 20. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren T. Stokkers en D. Aaftink, had boeken en bescheiden keurig in orde bevonden, weshalve werd de penningmeester decharge ver leend voor zijn beheer. Als leden van de kascontrole-commissie 1958 werden benoemd de heren D. Aaftink en J. A. Jansen. Bestuursverkiezing- Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer A. J. Snijders met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl in plaats van de heer H. Soer gekozen werd de heer Joh. van Geenhuizen. In plaats van de heer Van Geenhuizen werd als baancommissaris gekozen de heer J. A, Jansen Joh.zn. De heer Snijders sprak een hartelijk woord van dank tot de heer Soer, die eerst als baancommissaris en later als bestuurslid meer dan 25 jaar zijn beste krachten aan „De Noordpool" gaf. Bij de bespreking van de plannen met het oog op het a.s. winterseizoen werd het vaststellen van 't programma even als voorgaande jaren, door de vergade ring overgelaten aan het bestuur. IJs en weder dienende zullen in ieder geval de wedstrijden om het school- kampioenschap, wedstrijden voor demes en heren om het kampioenschap van Holten en een af val wedstrijd worden gehouden, terwijl in principe werd be sloten tot het organiseren van een ge- costumeerd avond-ijsfeest en 'n wed strijd schoonrijden. Van DINSDAG 26 NOVEMBER tot en met VRIJDAG 6 DECEMBER a.s. (Gedurende deze dagen zijn de winkels geopend tot 's avonds 9 uur). De Holtense Handelsvereniging organiseert met haar leden kenbaar aan een kaart in de etalage in bovenstaand tijdvak een WINKEL WEEK, gedurende welke de kopers op dezelfde voet als vorige jaren WINKELBONNEN ontvangen. Voor elk bedrag ad f 1.dat men besteedt, ontvangt men 1 winkel bon en voor elke 20 winkelbonnen of besteed bedrag van f 20.ont vangt men op onderstaande dagen een deelnemerskaart, waarop men DE LENGTE VAN EEN LINT kan invullen, waarvan de delen in de etalages van de deelnemende winkeliers liggen uitgestald. Hoofdprijs: EEN BROMFIETS. Verder vele prachtige prijzen, welke te bezichtigen zijn in de serre van café Maats. (Bij gelijke uitslag wordt de prijs gedeeld). Er worden geen bonnen afgegeven bij de aankoop van voederartikelen, brandstoffen, radio, televisie en rookartikelen. Gedurende de winkel week worden geen sterbonnen uitgereikt. Indien men niet wenst deel te nemen aan de lintraaawedstrijd kunnen de deelnemerskaarten ook ingewisseld worden tegen waardebonnen. Het programma van de winkelweek luidt: MAANDAG 25 NOVEMBER: Officiëïe opening door de Edelachtbare Heer Burgemeester, Mr. W. H. Enidaar, op de Smidsbelt, met medewerking van de muziekver. H.M.V. om 7.30 uur nam. ZATERDAG 30 NOVEMBER: Muzikale rondgang van de muziek vereniging „H.M.V." om 7.30 uur n.m. DINSDAG 3 DECEMBER: Muzikale rondgang van „H.M.V." in Dijkerhoek. Aanvang pl.m. 8 uur n.m. De dagen voor de inlevering van de deelnemerskaarten en waarde bonnen zullen nog nader worden bekend gemaakt. Het motto van de Holtense Handelsvereniging luidt nog steeds: ZIET DE KEURIG VERZORGDE ETALAGES. NEEMT DEEL AAN DE LINTRAADWEDSTRIJD. DE C.H. JONGERENORGANISATIE IN OVERIJSSEL NEEMT DEEL AAN DE A.S. VERKIEZINGEN VAN DE PROVINCIALE STATEN De CH Jongerenorganisatie, die in Overijssel een groot aantal leden telt en grote activiteit ontplooit, heeft ge meend, dat het wenselijk is, dat ook één jongere, die tot de jongerenorgani satie behoort, deel uitmaakt van de provinciale staten. Aangezien zij als jongerenorganisatie, zonder medewerking van de kiesver enigingen, statenkringen en kamerkring niet aan de kandidaatstelling kan deel nemen, hebben enige grote CH-kies- verenigingen in Overijssel besloten de ze jongeren-kandidaat namens hen voor te dragen in de statenkringen en ka merkring, als kandidaat voor de a.s. verkiezingen. In de gezamenlijke vergadering van 't Provinciaal Bestuur en de Jongeren- raad, hebben de leden van deze bestu ren met algemene stemmen kandidaat gesteld de heer H. Fokke te Holten. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE De Klaprooscollecte, welke onlangs door de leden van de Holtense voet balvereniging „H.V.C." en de Sportver eniging „B.A.T.O." in onze gemeente ten bate van het werk van het Neder lands Oorlogsgravencomité werd gehou den heeft 201.opgebracht (vorig jaar 253.06). Zondag 24 november 1957 Ned. Herv. kerk. Holten. 10 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop) en 19 uur Ds. Addink (H.C. Zondag 48). De gewone diakonie-collecte is dit keer bestemd voor het medische Zen dingswerk. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Gewone diakonie-collecte voor de medische Zending. Extra collecte voor de varende Gemeente. Geref. kerk. 10 en 3 uur Ds. Mool- huyzen, em. pred. te Dalfsen. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de Zending op Soemba. Geboren: Jannes Geert Ferdinand; zv T. J. Bolink en G. Kremers, Burg. v. d. Borchstraat 37. Johan, zv J. Mei link en G. J. Groteboer, Espelo 70a Gerritdien, dv A. J. Nijkamp en J. B. Brinks, Boschkampstraat 28. Hen- riëtte, dv A. J. Nijkamp en J. B. Brinks, Boschkampstraat 28. Gehuwd: A. M. Nijkamp, 27 jaar en E. J. Nikkels, 27 jaar, beiden wonende te Holten. R. K. Bos, 20 jaar, wo nende te Holten en A. Kiel, 20 jaar, wonende te Noordbroek. H. J. Schuppert, 25 jaar en G. J. van Leeu wen, 26 jaar, beiden wonende te Holten Overleden: G. Schöppers, 85 jaar, wv H. M. Kuit, Pastoriestraat 7. BEVOLGING Ingekomen: F. Lopulalan en gez., van Surabaja naar Look 19. I. J. Mon- fils en gez., van Surabaja naar Holter- berg 42. J. H. C. de Berghes en gez., van Bandung naar Holterberg 26. E. G. A. Jaco'osen en gez., van Sema- rang naar Look 19. C. J. Gabeler en gez., van Djakarta naar Look 19. M. A. Arends van Bandung naar Hol terberg 42. B. J. Brouwers en gez. van Markelo naar Oranjestraat 75a. W. J. Runneboom van Hardenberg naar Dorpsstraat 57. G. A. Gerritsen van Epe naar Look 40. J. W. Blei en gez., van Medan naar Holterberg 26. M. A. Verbeeten en gez., van Bandung naar Holterberg 42. D. E. F. Lacombé en gez., van Bandung naar Look 19. P. J. W. Del wel en gez., van Surabaja naar Look 19. C. B. Hagenstein en gez., van Bogor naar Look 19. E. H. Bech en gez., van Djakarta naar Hol terberg 42. A. G. Jensema, echtge- notoe van J. J. A. F. Greebe, van Bus- sum naar Holterberg 24a. A. Steu nenberg en gez., van Bathmen naar Holterbroek 57. Vertrokken: T. Verveda en gez., vaxi Kolweg 59 naar Hengelo (Ov.). A. Koops en gez., van Holterberg 72 naar Nieuw-Ginneken. J. Baltus en gez., van Neerdorp 40 naar Deventer. G. A. Belling en gez., van Look 40 naar Dordrecht. IJSCLUB „DE NOORDPOOL" Liefhebbers van de schaatssport ra den wij aan goede nota te nemen van een advertentie van de IJsclub „De Noordpool" in dit nummer, betreffende de kosten verbonden aan het donateurs schap der club. MOOIE AVOND VAN DE KUNSTCLUB. Jelle Troelstra sprak over Vineent van Gögh. De negende bijeenkomst, welke de H.K.C. - de kunstclub van dokter Nagelhout - se dert haar oprichting in 1950 woensdagavond hield in Amicitia is wel een van de beste avonden geworden, welke de dokter orga niseerde. De bekende kunstschilder en radiospreker de heer Jelle Troelstra heeft op deze avond de talrijke aanwezigen wel bijzonder aan zich verplicht door zijn boeiende causerie - toegelicht met dia-positieven - over het leven en werken van Vincent van Gogh. Holten beleefde, zoals de heer Troelstra, in zijn boeiend betoog opmerkte, met de vertoning van deze gekleurde lichtbeelden een première, want dit was de eerste keer, dat zij het Stedelijk Museum hebben verla ten en hun schoonheid en bijna getrouwe weergave van de kleuren der schilderijen van van Gogh waren ook voor de spreker een openbaring. Voordat de heer Troelstra aan het woord kwam sprak de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, een kort openingswoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het feit, dat dokter Nagelhout zijn onbaatzuchtige actie voor de schilders en de schilderkunst blijft voortzetten en steeds met nieuwe ideeën weet te komen. De heer Troelstra kennen we nog van de tentoonstelling, welke de vijf Belgische schilders hier op de raadzaal in het gemeentehuis organiseerden en waar bij men wel zeer verheugd was, dat ook de radio hier aandacht aan schonk, aldus de burgemeester. Dokter Nagelhout zelf vertelde weer met veel enthousiasme van zijn groeiende leden tal van zijn club - hij mocht 18 nieuwe leden boeken en 370 loten plaatsen, waarmede het werk wordt gefinancierd - en besprak de schildergen welke als hoofdprijs fungeerden, waarvan er een tweetal waren vervaardigd van de Hongaarse schilder Imry Nagy, die door de club aan materiaal geholpen werd. Reproducties van werken van Vincent van Gogh, boeken en aardewerk vervaardigd door mevr. Ans de Mik-de Boer fungeerden verder als prijzen. Mevrouw de Boer gaf onder grote belangstelling een demonstratie als pottenbakster met haar draaischijf. Schoonheid in de Kunst. Voordat de heer Troelstra vervolgens leven en werken van Vincent van Gogh be sprak, vertelde hij zijn aandachtig gehoor iets over het beleven van de schoonheid in de schilderkunst. Met de vraag of de ab stracte schilderijen nu werkelijk kunst ver tegenwoordigen staat men midden in de problematiek van deze tijd. Wat is dan schoonheid zal men zich afvragen. Er is volgens spreker geen absoluut begrip van schoonheid. Vroeger hebben de klassieke kunstenaars geprobeerd vaste regels op te zetten voor deze ideologie. Thans is men zich zeer wel bewust, dat de verklaring voor schoonheid zeer afhankelijk is van de aard en het wezen van degene die het werk be ziet. Schoonheid is een kwestie van beleven niet van begrijpen. Dacht van Gogh aan schoonheid toen hij zijn schilderijen maakte. Wat was het uit gangspunt van deze grote Nederlander, die 60 jaar na zijn dood vlugger beroemd werd dan Rembrandt of Vermeer. Uitvoerig ging de heer Troelstra op deze door hem gestelde vragen in en hij vertelde zijn gehoor van de moeilijke omstandighe den waaronder van Gogh geleefd en ge werkt heeft. De maatstaf voor de kunste naar is niet alleen zijn kunst, maar ook zijn innerlijkheid. Zijn hele leven lang heeft van Gogh het echte menselijke naar voren ge bracht. Hij heeft eens gezegd: „Ik voel mij als een karrepaard, dat de mensen naar buiten brengt". Aan de hand van de dia-positieven liet de heer Troelstra zijn toehoorders meeleven in de omstandigheden waaronder van Gogh in de Borinage tekende en in Parijs en Ar ies schilderde. Hij was een genie maar een lastig en moeilijk mens, die eigenlijk alleen met zijn broer Theo, die kunsthandelaar was, goed kon opschieten. Hij heeft in tien jaar meer werken bij elkaar geschilderd als een gewone kunstenaar in zijn gehele leven. Duidelijk toonden de beelden op het doek aan de veranderingen welke zich in het werk van van Gogh voltrokken, eerst in Parijs en later in Arles. Zijn laatste werk was het korenveld met de kraaien, zijn geestelijke gestoordheid had toen de over hand en bracht de dood van deze grote kunstenaar. Dokter Nagelhout heeft de heer Troelstra zeer bedankt voor zijn prachtige voordracht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Inlichtingen dagelijks aan het groeps- bureau rijkspolitie, Dorpsstraat 22. Gevonden: 1 huissleutel; 1 grolse want; 1 sjaal; 1 steeksleutel; 1 sier speld. Verloren: 1 hondje; 1 gymnastiek schoen; 1 portemonnaie met inhoud. Vrijdag 22 nov., 7.30 uur: Ledenvergade ring O.L.M. in hotel Holterman. Drs. G. J. Glijmis, 2e adj.secr. O.L.M., spreekt over „Euromarkt". Zaterdag 23 novemberVerwerpen kren tenbrood en speculaas in de Centrale Bakkerij „De Halm", Bakkerij Hart suiker, bij K. Paalman, Bakkerij Gel- tink en in café „De Wippert". Dinsdag 26 nov: Vergadering Pl.vrou- wen Espelo. Lezing over: Voor en na de bevalling" door Mevr. Ledeboer- Tiedeman uit Wierden. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 26 november: 7.30 uur vergade ring Herv. vrouwenvereniging Dijker hoek in gebouw „Bethanië". Dinsdag 26 nov.: Zitdag Iduna-corset- tière mevr. Bakker bij de Fa. Gebr. Schuppert (zie adv.). Woensdag 27 nov., 7.30 uur: Uitreiking prijzen paardenfokdag Holbatheo met filmavond, in 't Bonte Paard. 28, 29 en 30 nov.: Bazar in „Irene" (zie advertentie). Donderdag 28 en vrijdag 29 november: tentoonstelling handgereedschap en miniatuur-voorbeeldstallen in zaal Vosman, 13.30-17 en 19-20 uur. Zaterdag 30 nov.Uitvoering Holtens Toneel in Amicitia, 8 uur. (Zie adv.). Donderdag 5 dec.: Tussenbal dansclub „Müller". Donderdag 19 december: opvoering van de operette „Prinses Roselijn" in Amicitia. Zaterdag 21 dec.: Uitvoering Kerstora torium „Christus' Geboorte" in de Ned. Herv. Kerk door de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria". N.V.V.-LEDEN EN BELANGSTEL LENDEN GENOTEN VAN BEROEPS TONEEL. In het kader van haar jaarlijks cultureel programma bracht de toneelgroep „Studio" uit Amsterdam zaterdagavond in Amicitia voor de Holtense Bestuurdersbond (N.V.V.) het blijspel voor het voetlicht geschreven door de Engelsman Terence Rattingan „Slag om Diana", naar de vertaling van Jan Teulings. Na een kort openingswoord van de 2e voorzitter van de bestuurdersbond de heer H. Kolkman, waarin deze in het bijzonder de burgemeester en mevr. Enklaar welkom heette, ging het doek open voor dit luchtig spel in 3 bedrijven, dat op sommige mo menten wel een klucht leek en waaraan de bezoekers veel plezier hebben beleefd. Er steeg telkens een daverend gelach op uit de volle zaal om het spel van de jonge lui, die aan het „Instituut Internationaal" van de heer Maingot en zijn dochter Jacqueline deelnamen aan de lessen om hun Frans nog eens wat op te halen. Daar kwam weinig van terecht want om hen heen fladderde de verleidelijke Diana, wier aspi raties alleen maar bestonden in het van het werk houden van de jongelui en ze op zich verliefd te laten worden. Diana wilde alle ijzers tegelijk in het vuur houden, maar moest tot de bittere ervaring komen, dat haar candidaten haar spel doorzagen en tenslotte een gemeenschappelijk front tegen haar vormden. Eerst begint zij een romance met de temperamentvolle Kick Neilan. Maar wanneer de imposante zee-kapitein Bill Rogers als huisgenoot zijn intrede doet in het instituut maakt zij daar onmiddellijk werk van. Deze laat zich als man van de wereld de kans niet ontgaan, doch moet er varen dat de nimfachtige Diana ook met hem slechts een spelletje speelt. Ook Alan Howard tracht zij in haar macht te krijgen, maar als de jongelui naar een bal-masqué in het Casino geweest zijn, komt de ont knoping die al lang in de lucht hing in ver band met de wederzijdse na-ijver om de gunst van Diana. Alan onthult Kick, dat Jacqueline een diepe genegenheid voor déze heeft opgevat en deze vindt haar ontkno ping als het stel - niet te brandschoon - in huize Maingot is teruggekeerd. Dat ge schiedt in het laatste bedrijf en er gaan allerkoddigste tonelen aan vooraf waarbij men tot de gezamenlijke afweer komt. De temperamentvolle en geraffineerde Diana, dreigt nu Alan nog in haar macht te krij gen, maar hij weet uiteindelijk zoveel moed op te brengen, dat hij zich aan haar charmes onttrekt door naar Engeland terug te gaan. Jacqueline en Kick hebben elkaar gevonden en de hoop van Diana is nu nog slechts ge vestigd op de nieuwe leerling, een zekere Lord Heybrook. Allen verkeren in spanning over zijn komst, maar dan komt voor Diana de ontnuchtering, hij is nog maar nauwe lijks 16. jaar en daarmede valt ook voor het publiek onder grote spanning het doek. Bijzonder goed en overtuigend was het spel van Ingeborg Uyt den Bogaard als de ver leidelijke Diana. Zij verstond de kunst de mannen aan zich te binden. En van die mannen noemen we het knappe spel van Jan Velzeboer als Kick Neilan, Herman van Eelen als Kapitein Rogers en Han Surink als Alan Howard, die niet voor de verlei ding bezweek. Een niet zo'n aanlokkelijke rol had Dore Smit als Jacqueline Maingot, het meisje dat op het tweede plan stond, maar zij wist deze juist te typeren. Minder belangrijk waren de rollen van Ton Dalen oord als Brian Curtis, die in zaken wilde, van Eduard Palmers, als Monsieur Maingot, de eigenaar van het instituut en van Peter van Gestel als Kenneth Lake, wiens ambi ties ondefineerbaar waren. De rol van Lord Heybrook werd gespeeld door Dicky Bos, bekend uit de film Ciske de Rat, als een van de vriendjes van Ciske. Aan het slot van de voorstelling heeft de voorzitter, de heer Beijers de artiesten be dankt voor hun prachtig spel en de schen kers van de prijzen voor de verloting, wel ke na afloop plaats vond, voor hun milde gaven.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1