Propaganda-avond C.N.V. in „Irene Prijzen fokveedag uitgereikt ARJOS-STUDIECONFERENTIE agenda Dokter Nagelhout sprak over jeugdproblemen IN NIJVERDAL In blijde Verwachting Prachtig toneelspel door „O.N.A." uit Almelo No. 45. Jaargang 9. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 Verschijnt elke zaterdag NlillWSBLiD Uitgave van de Stichting )yBoltena Nieuws b kt, d" te Holten. Teler. k uw - est, Adv.-prtjs1—15 m.m. a coTitant) f 2.—. Iedere m.m. meer HOLTENS De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal In een bijeenkomst van een aantal door hem uitgenodigde jongeren heeft dokter J. P. Nagelhout zaterdagavond van de vorige week in hotel Holterman gesproken over jeugdproblemen. Ver schillende problemen, als het slenteren langs de straat op zondagavond, de om gang tussen jongens en meisjes en der gelijke, hebben al verschillende malen een onderwerp van bespreking uitge maakt in bijeenkomsten van de J.D.G., van de jeugdgemeenteraad en op de fo rumavonden der agrarische jongeren. Dokter Nagelhout sprak over de ken nismaking tussen jongens en meisjes en over leiding van de jeugd door de oude ren. De strekking van zijn betoog was, dat men zal moeten streven naar' betere omgangsvormen en een grotere inner lijke beschaving. Hij wilde met zijn jeug dig gehoor hierover gaarne van gedach ten wisselen en stelde aan het slot van zijn betoog twee concrete vragen, voor welker beantwoording hij enkele mooie prijzen uitloofde. Na eerst op populaire wijze het ont staan van het leven op aarde te hebben geschetst, bepaalde dokter Nagelhout zijn gehoor bij de mens als het geculti veerde wezen van dit ogenblik, dat een hoge trap van ontwikkeling heeft be reikt, maar in vele dingen staat op een niveau, dat nog veel te wensen overlaat. Hij vertelde hoe in zijn jeugd een be kende feministe, in verschillende dagbla den en tijdschriften schrijvende onder de naam Famke, door een moeder werd ge confronteerd met de vraag, hoe 't kwam, dat haar dochter niet tot een huwelijk kwam. Deze dochter kwam niet op de straat, mocht niet dansen, kortom, deze moeder stond haar kind niet de dingen toe, die vaak de jeugd bij elkaar brengt. Famke zocht naar andere manieren om de jongens en meisjes met elkaar in contact te brengen, maar zij is daar niet in geslaagd. Teruggrijpende op het pro bleem van Famke vroeg spreker zich af: hoe kunnen we op wat netter en be schaafder wijze de jongens en meisjes met elkaar in contact brengen, als thans dikwijls geschiedt. Op de onlangs gehou den forum-avond is de vraag aan de orde gesteld hoe het forum dacht over het dansen als maatschappelijk verschijnsel en of het kan worden aanvaard als mid del tot kennismaking tussen de beide seksen. Dokter Nagelhout zag in het dan sen geen gevaar en zag het zelfs als be horende tot de opvoeding. Spr. wilde dit eerste probleem aan de jongelui voor leggen. Tot een uitgebreide gedachtenwisse- ling is het niet gekomen, omdat de dok ter voor een praktijk-geval werd wegge roepen. Na de pauze sprak hij over de men taliteit van de jeugd en tot welke exces sen deze soms kan leiden -in Amerika b.v. tot de vernieling van het slagschip Hondjes lagen op de vuilnisbelt Was een liefdeloos handelen van een mens de oorzaak, dat er jong leven bedolven lag onder het vuil van de Holtense stortplaats op de Holterberg? Of was er geen opzet in het spel en heeft de man of de vrouw, die. het huisvuil met de rei nigingsauto van de gemeente mee gaf, gedacht de stoffelijke resten mee te geven van drie pasgeboren hondjes Er zal wel een vraagteken blijven staan achter dit bericht. Een feit is, dat er drie hondjes lagen onder het huisvuil, dat dins dag gestort werd en waarvan er nog één leefde. Een koopman in oud-roest en af val van materialen, die geregeld de stortplaats onderzoekt of er nog iets van zijn gading bij is, hoorde woensdagmorgen tijdens een der gelijke speurtocht een zacht gepiep. Hij dacht eerst aan ratten, maar het gepiep klonk anders en^ hij stelde een onderzoek in. Dit onderzoek bracht de drie hondjes aan het licht. Twee waren gestorven. Gestikt? Wij weten het niet. In één mollig wezen stroomde nog het leven. Het had van de we reld nog niets gezien, want z'n oog jes waren nog gesloten, maar het koesterde zich in de warme han den van de koopman. Hij heeft zich over het mollig hoopje ont fermd, want zijn hond had pas jon gen gehad en hij wil het hondje groot brengen. Zo heeft dan toch de liefde ge triomfeerd over de liefdeloosheid of de achteloosheid, want dat is op z'n minst de oorzaak geweest, dat een levend creatuur bedolven lag onder het afval op de vuilnisbelt. Missouri, dat onbeschadigd uit de oorlog kwam, maar door de bezoekende jeugd deerlijk gehavend werd. Hij stelde zijn gehoor twee concrete vragen: le. Hoe komen wij tot een betere wijze om jon gens en meisjes tot elkaar te brengen, en 2e. hoe zou de raad moeten zijn sa mengesteld een raad van ouderen met daarin ook jonge mensen die de jeugd leiding zou kunnen geven in ver schillende vraagstukken van het leven. Spreker dacht hierbij aan richtlijnen voor maatschappelijk gedrag, lectuur, omgangsvormen, het zoeken van geeste lijk contact enz. Voor de jongen of het meisje, dat hier op het beste antwoord geeft door een kleine jury uit te maken. stelde hij een fototoestel beschikbaar en als troost prijs o.a. het boek van Theo Tijssen: „Kees, de jongen". Over het antwoord kan men rustig eens nadenken en het dan schriftelijk aan hem inzenden. Spreker zeide groot respect te hebben voor het destijds door Jaap Kater ge opperde idee voor de oprichting van een discussiegroep en wilde dokter van der Bijl uitnodigen om te komen spreken over de omgang tussen jongens en meis jes. Aan het slot van de bijeenkomst dank te de voorzitter van de J.D.G., Ap Dolle- kamp, dokter Nagelhout voor zijn lezing en tractatie en wekte hij de aanwezige jongelui op lid te worden van de J.D.G. De in het Christelijk Nationaal Vak verbond (C.N.V.) georganiseerde Hol tense werknemers kwamen maandag avond in gebouw „Irene" bijeen voor het houden van hun jaarlijkse propaganda- avond. De voorzitter, de heer J. Beldman, opende deze bijeenkomst met gebed en Schriftlezing (Psalm 23), nadat gezon gen was Psalm 89 7. In. zijn openingswoord sprak de heer Beldman zijn vreugde uit over de flinke belangstelling en hij sprak verder een hartelijk woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot de heer J. Mulder te Hengelo, districtsbestuurder Chr. Metaalbedrijfsbond. De heer Mulder, die wegens plotse linge verhindering van de heer K. de Boer te Utrecht, als spreker optrad, sprak over 't onderwerp: „Het C.N.V. roept U". Er zijn sommigen, zo begon spreker, die menen dat in deze tijd, nu het eco nomisch iets minder goed gaat, er maat regelen genomen moeten worden om de overbestedingen in te perken. Hoewel direct toegegeven moet wor den, dat het materieel niet zo gunstig is als een jaar geleden, zijn er toch nog vol doende materiële argumenten en motie ven voor het grijpen om daarmee met succes propaganda te voeren. Het gaat vandaag dan ook om het behoud van datgene, wat na vele jaren moeizaam werken is verkregen, waarbij het gaat om een zo rechtvaardig mogelijke ver deling van de lasten, die elke bestedings beperking nu eenmaal met zich mee brengt. Voor een grote groep Nederlandse werknemers, zowel voor diegene die nog aan het productie-proces deelnemen, als ook gepensioneerden, zal het C.N.V. weer moeten tonen een schild voor de zwak ken te willen zijn. Immers, deze groep kan men ook moei lijk beschuldigen aan de overbesteding te hebben meegedaan, omdat ze, gezien hun inkomen, hiertoe niet in staat zijn geweest. Wel in de bestedingsbeperking te la ten delen, zou dan ook een grote on rechtvaardigheid met zich meebrengen. Ondanks bestedingsbeperkingen met alle narigheden van dien, leven we toch nog in een zekere welvaart, als men maar reëel genoeg is dit te willen zien. Materiële argumenten voor de propa ganda zijn nog voldoende voor het grij pen, doch wanneer men in de propa ganda voor de Christelijke Vakbeweging enkel maar materiële argumenten meent nodig te hebben, dan schiet men het doel van de Chr. vakbeweging toch wel ver voorbij. Hoewel materiële argumenten volko men toelaatbaar geacht moeten worden, zijn er toch nog andere en belangrijker argumenten en motieven om iemand te bewegen lid te worden van de Chr. Vak beweging. Het doel van de arbeid is immers niet Traditiegetrouw werd vorige week za terdag dje jaarlijkse studieconferentie van de ARJOS in Overijssel alhier ge houden. Dank zij die goede trein- en busverbinding is Nijverdal uitverkoren om telkenjare deze conferentie te or ganiseren. Ook dit jaar bestond er weer een zeer goede belangstelling voor die- ze conferentie, die in het gebouw „Re- hoboth" plaats vond. Toen de provinciale voorzitter, de heer J. van Leeuwen uit Wierden, de ze conferentie opende, richtte hij zich in het bizonder tot de spreker, Drs. J. Klatter uit Nieuwer-Amstel, alsmede tot de heer L. Maier uit Münster (Did.) als afgevaardigde van de Junger Union, d.i. de jongerenafdeling van de CDU; verder tot vertegenwoordigers van de ARJOS uit Drente en de heer D. van Eerten uit Ommen als afgevaardigde van de jongerenorganisatie der CHU. De heer Van Leeuwen wees in zijn openingswoord o.m. op de roeping, die we nationaal en internationaal hebben. Laten wij ons gezamenlijk inspannen en ons ook inleven in de problemen van deze tijd, aldus de voorzitter. De referent, Drs. J. Klatter, behan delde het onderwerp „Europa's strijd in onze tijd". Op uitvoerige en zeer overzichtelijke wijze begon spr. met een historisch overzicht te geven over de groei der samenwerking in Europa, die ook reeds voor de oorlog, zij het op bescheiden schaal, bestond. De Sov- alleen en zelfs niet in de eerste plaats om de inhoud van het loonzakje. Bij de arbeid gaat het in de eerste plaats om daarin God en de naaste te dienen. Om dit dienen werkelijk mogelijk te maken zal de mens-arbeider de verant woordelijkheid te dragen moeten worden gegeven, die hem als schepsel Gods toe komt. Hiervoor is nodig medezeggenschap niet alleen in sociale, maar ook in eco nomische aangelegenheden. In de na-oorlogse jaren heeft men steeds weer een beroep op de werkne mers vakorganisaties gedaan, om mede verantwoordelijkheid te dragen voor 's lands economie. Het dragen van deze ver antwoordelijkheid heeft ze aanvaard en getoond ook deze verantwoordelijkheid te kunnen dragen. In het licht van het gebod van naas tenliefde zullen dan ook de economische moeilijkheden hun oplossing moeten vin den en het gat in de betalingsbalans moet worden gedicht. Verwezenlijking van de medezeggen schap is momenteel één van de belang rijkste punten, waarvoor de Christelijke Vakbeweging het pleit zal moeten voe ren, omdat de mens-arbeider, gezien het doel van zijn arbeid, mede verantwoor delijk is met wat er met het resultaat van zijn arbeid gebeurt. Dat ook in economische aangelegen heden niet wordt beslist voor hem, over hem, doch zonder hem. Ook in de confrontatie met de verdere mechanisatie en automatisering van het productie-proces, zal de Christelijke Vak beweging op haar post moeten zijn. Het niet denkbeeldig gevaar van de drang naar meer zondagsarbeid in deze ont wikkeling, zal getoetst moeten worden aan de normen van het evangelie. Daar om zal de Christelijke Vakbeweging zo wel innerlijk als uiterlijk sterk moeten zijn. Het C.N.V. roept U, de propaganda met kracht ter hand te nemen. Wordt u dan in dezen van uw verant woordelijkheid bewust en bezint u op de vraagstukken. Deze roep gaat ook uit naar de onge organiseerden. Christelijke Vakbeweging is in het ver leden en het heden noodzakelijk gebleken en zal dit in de toekomst blijven, zo be sloot de heer Mulder zijn toespraak. Na de pauze waarin getracteerd werd op koffie met koek gaf de Chr. Toneelvereniging „O.N.A." uit Almelo Zo heet het Doktersboek met èlle raad voor Moeder en Baby. Gratis bij de Babyderm Super-Babyset, waarin poeder - zalf - olie zeep - shampoo, f 5.90. Weten is gerust zijn. jet-Unie en de verschillende satelliet staten kunnen hierin niet betrokken worden, omdat o.m. Rusland sterk Azia tisch georiënteerd is. Europa heeft veel van zijn economi sche en politieke betekenis verloren, doordat het werd uitgeput door twee wereldoorlogen. Als men weet, dat het aandeel in de wereldproduktie in 1870 nog 68 pet. bedroeg en in 1948 slechts 25 pet., dan ziet men het verschil dui delijk. Toch moeten we onze taak niet onderschatten of vergeten, want Euro pa is nog een belangrijk gebied. Een gebied, dat zich niet op sleeptouw moet laten nemen, noch door het Oosten, noch door het Westen. Omdat wij de communistische ideologie verwerpen en Europa niet neutraal kan zijn, scharen wij ons niettemin aan de zijde van Ame rika. Europa is met vele vezelen van de geestelijke erfenis gebonden aan 't Westen. Een samenbundeling van kracht is thans om vele redenen noodzake lijk geworden. Wij moeten komen tot een maximum aan samenwerking met behoud van een maximum aan natio nale zelfstandigheid, aldus spr. Drs. Klatter wees verder nog op de grote verdienste van Amerika, dat na de oorlog onmiddellijk de helpende hand uitstak om Europa weer op de been te helpen, maar als voorwaarde stelde: samenwerking. Zodoende is er veel herstelwerk in Europa in gemeen schappelijke arbeid verricht, b.v. in de UNRRA, OEES, Truman- en Marshall plan. Vele Europese landen hebben de handen ineengeslagen op velerlei ge bied. Deze integratie wordt geken merkt door een grote mate van ver scheidenheid. Voornaamste instellingen zijn: NAVO, Benelux, Raad van Euro pa, KGS, West-Europese markt, Euro- markt, Euratom enz. Het boeiend betoog van Drs. Klatter werd besloten met de oproep mede te werken aan de Europese samenwer king, maar ook buiten ons werelddeel, onze zendingsopdracht niet te vergeten. Ondanks alle sombere voorspellingen in het verleden, is de tijd van 't Avond land nog niet voorbij. Als we sterk staan als Christenen is het duidelijk, dat ons nog een grote taak wacht, aldus spreker. Op deze inleiding volgde een zeer le vendige bespreking, waarin op diverse actuele onderwerpen dieper werd in gegaan en verschillende andere ideeën en gedachten naar voren kwamen. De heer L. Maier uit Duitsland sprak ook nog enkele woorden en bracht de hartelijke groeten over namens de Jun ger Union. Na een slotwoord werd deze goed ge slaagde conferentie door de voorzitter met dankgebed gesloten. In het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman zijn maandagavond door de fokveedagcommissie, de prijzen uit gereikt van de op 26 september j.l. op Kalfstermansweide gehouden fokdag. Het waren de eigenaren van de die ren, welke in verschillende rubrieken een la prijs behaalden, van de eigen- gefokte volbloeden en van de z.g. fok- familie's, b.v. moeder met twee doch ters, welke voor een zilveren medaille in aanmerking kwamen. Bij de uitreiking heeft de voorzit ter, de heer Kloosterboer, de fokvee- dag nog eens even in gedachten de revue laten passeren en er op gewezen, dat het wel mooi is om met een be paald dier een medaille te winnen, maar dat het veel belangrijker is succes te boeken met het fokken van goede na komelingen bij zo'n koe, en dat men daarbij het geluk wat mee heeft. Bij de jongveekeuring op de „Gou den Aren" te Markelo zijn van bevoegde zijde de resultaten van de K.I. enigszins in twijfel getrokken. Spreker was van mening, dat op de fokveedag toch wel veel goeds werd aangevoerd en dat men hierbij dan tevens moet bedenken, dat alle afstammelingen met goede kwali teiten niet altijd op zo'n fokdag worden aangevoerd. Het staat wel vast, dat de K.I,-stieren in deze omgeving belangrij ke verbeteringen hebben gebracht en zouden hiermede terstond topprestaties zijn bereikt, dan was het met de fok kerij gauw gebeurd. De veefokkerij is een zeer geslaagde uitvoering van het toneelspel „Directeur Fanny". De Almelose groep speelde vlot en het spelpeil lag ver boven het gemiddelde amateurspeil. De heer Beldman was on getwijfeld de tolk van alle aanwezigen, toen hij „O.N.A." en regisseur Deumer hartelijk dankte voor het prachtige spel. Nadat de heer Beldman een woord van dank had gesproken tot allen, die aan het welslagen van deze propaganda- avond hadden meegewerkt en gezamen lijk nog gezongen was ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen", eindigde Ds. R. A. Hoogkamp met dankgebed. Zaterdag 9 no v.: Feestavond Motor- en Automobielclub „De Holterberg" in Amicitia, 20 uur. Zaterdagavond 9 nov., half acht, in café '„Het Bonte Paard" te Dijkerhoek: Le zing voor de Buurtvereniging over: Noorwegen en Lapland, met lichtbeel den, door de heer v. d. Wal uit Steen- wijk. Zaterdag 9 en 16 nov.: Verwerpen kren tenbrood en speculaas in de Centrale Bakkerij „De Halm" en in Bakkerij Hartsuiker van 7.3011 uur. Dinsdag 12 nov., 7.30 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging Dijkerhoek, in gebouw „Bethanië". Dinsdag 12 nov.: Propaganda- en film avond van de A.N.W.B. in zaal Hotel Holterman. Aanvang 8 uur (zie adv.). Dinsdag 12 nov.: Zitting woonruimte commissie (niet op 5 nov.). Dinsdag 12 nov.: Zitting van Dr. Tromp Visser ten huize van de heer H. Soer van 16.3017 uur. Dinsdag 12 nov., 's avonds 7.30 uur in zaal „Vosman": Gecombineerde ver gadering O.L.M.afd., C.B.T.B.afd. en bedrijfsvereniging Holten. Spreker de heer U. D. Kalverkamp uit Wagenin- gen over: „Landbouwwerktuigen". Donderdag 14 nov., 7.30 uur, Geref. Kerk. Spreker Ds. Wolven van Urk. Onder werp: „Het hiernamaals". Donderdag 14 nov.: Aanbesteding 6 wo ningen ten gemeentehuize, 2 uur. Donderdag 14 nov., 7.30 uur: Mej. Rot ting spreekt voor de plattelandsvrou wen in hotel Holterman over: „Slank worden en slank blijven". Zaterdag 16 nov.: Uitvoering van de to neelgroep „Studio" met het blijspel „Slag om Diana" in Amicitia (zie adv.). Maandag 18 nov.Ledenvergadering van Volksonderwijs, afd. Holten. Woensdag 20 nov., 8 uur: Bijeenkomst Holtense Kunstclub in Amicitia. Le zing van de heer Jelle Troelstra over: „Leven en werken van Vincent van Gogh". Woensdag 20 nov.: Jaarvergadering Usclub „De Noordpool". 28, 29 en 30 nov.: Bazar in „Irene" (zie advertentie). LEZING OVER VINCENT VAN GOGH. De Holtense Kunstkring zal op woens dag 20 november a.s. weer in Amicitia bijeen komen. Dokter Nagelhout heeft voor de club een goede greep gedaan door de bekende schilder en kunstcriti cus Jelle Troelstra, velen bekend uit de radio-rubriek van de Vara „Artistieke staalkaart", bereid te vinden een lezing te komen houden over Vincent van Gogh. Dat belooft een mooie avond te worden, want Jelle Troelstra is een geboren ver teller. 'n bedrijf met uiterst wisselende kansen De voorzitter heeft dank gebracht aan de schenkers van de medailles en aan de instellingen en zakenlieden, welke de organisatie financieel mogelijk maak ten, hij prees de hulpvaardigheid van de heer H. J. Bouwhuis, die steeds met zijn geluidsinstallatie klaar staat en dankte de heer Kalfsterman voor het belangloos beschikbaar stellen van het terrein. Hij reikte vervolgens aan de ver schillende prijswinnaars de zilveren medailles uit, beschikbaar gesteld door de tussen haakjes geplaatste particu lieren of instellingen. Roodbont. Rubriek 2 Wed. G. H. Ste- geman (J. Aaftink GJzn), rubriek 4 H. Beldman (J. W. Kevelam en Zn.); ru briek 7a H. Rietberg (A. J. Kevelam en Zn.); rubr. 7b J. Jansen (D. Aaftink); rubr. 9a G. H. Teeselink (G. J. Aaf tink); rubr. 10 W. F. Boode (A. M. Nijkamp), rubr. 11a A. v. d. Brink (J. G. van Lindenberg). Fokfamilies: J. Jansen (K.I.-vereniging Z.W.-Overijs- sel). Groepen van 1 eig. H. Beldman (bekeraansteker H. J. Bouwhuis). Zwartbont: Rubr. 1 G. H. Volkerink (H. Klein Velderman); rubr. 2 G. H. Volkerink (C. A. Muller); rubr. 4 H. Meijerman (J. Rozendom); rubr. 5 J. A. Kolkman (Fa. H. W. ten Velde); eigen gefokte volbloeden G. H. Volke rink (K.I.-vereniging Z.W.-Overijssel), collecties 1 eigenaar H. J. Stegeman (K. I.-vereniging Z.W.-Overijssel), De heer P. Dijkstra vertoonde hierna de door hem opgenomen gekleurde film plaatjes van deze fokdag. Ze waren niet allemaal even goed gelukt, maar men kreeg toch weer een getrouw beeld van deze geslaagde dag. De diapositieven, die de heer Dijkstra van zijn reis naar Rome vertoonde, waar hij deelnam aan het Internationaal Zuivelcongres, waren bijzonder fraai en de aanwezigen hebben daarvan te meer kunnen, genieten door de aardige wijze waarop hij verschillende bijzonderhe den van deze reis wist te vertellen. Aan het slot van de avond heeft de voorzitter de heer Dijkstra dank ge bracht voor zijn leerzame medewer king:

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1