1 Twente herdacht drie mannen, die voor 125 jaar grondslag legden voor de textielindustrie ,r 1832: Vernieuwing Twents- Gelderse textielnijverheid NAJ AARS-MODESHOW Fa. E. WONN1NK Eet U een gezonde oude dag BOEI R ««or PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND Raadsvergadering De ambassadeur van het Britse Rijk heeft donderdag der vorige week te Hengelo (O.) een gedenkplaat onthuld, welke de herinnering wakker houdt aan drie mannen, die 125 jaar geleden de grondslag legden voor de industriële ontwikkeling van de Twents-Gelderse textielnijverheid. Deze drie waren Wil lem de Clercq, secretaris/directeur van de Nederlandsche Handel-Maatschappij, die op een dienstreis door Twente ge sprekken had met Charles de Maere, een te Hengelo gevestigde en uit Sint Niklaas in Vlaanderen afkomstige tex tielondernemer en met de Engelsman Thomas Ainsworth, „zoo het scheen", aldus De Clercq in zijn dagboek, „een kundig machinist". De gevelsteen is aangebracht in het pand van de Fa. Rottinghuis en Co., op welke historische plaats vroeger het café „De Ster" gevestigd was, alwaar het gesprek tussen de drie mannen werd gevoerd. Na de oprichting van de Nederland sche Handel-Maatschappij in 1824 had zich, dank zij de bemoeiingen van deze maatschappij in de Zuidelijke Neder landen een textielindustrie ontwikkeld. Haar producten waren de calicots, een geheel katoenen weefsel, dat zowel in de huisnijverheid als in de fabrieken in de omgeving van Gent werd ge maakt en in hoofdzaak bestemd was voor uitvoer naar het voormalige Ne derlands Oost-Indië, waar de overheer sende positie, door Engeland voorheen op het gebied van deze handel inge nomen, in enkele jaren ten voordele van ons land was veranderd. De afscheiding van België plaatste de Nederlandsche Handel-Maatschappij voor de noodzaak pogingen in het werk te stellen om in Noord-Nederland een soortgelijke industrie te vestigen. Bij de bestaan de outillage van de Noord- Nederlandse industrie hadden deze po gingen, hoezeer de Twentse zogenaam de fabriqueurs ook tot medewerking bereid waren, aanvankelijk geen bevre digend resultaat. Niettemin zette de Nederlandsche Handel-Maatschappij haar pogingen voort. Daartoe maakte haar directeur secretaris Willem de Clercq in 1832 een reis naar Overijssel „ter bestude ring van het fabriekswezen". Op deze reis was zijn eerste doel Hengelo, van ouds een centrum van bontweverij en voorheen beroemd om het Hengelose damast. Hij bezocht daar Charles de Maere, die in april 1832 zijn bontweverij van St. Niklaas (Oost- Vlaanderen) naar Hengelo had overge bracht en trof bij deze de uit Engeland afkomstige technicus Thomas Ainsworth aan, die toen voor De Maere werkte. Tliomas Ainsworth ontvouwt zijn denkbeeld - de snelspoel. Thomas Ainsworth besprak met De Clercq zijn denkbeelden over een mo gelijke vernieuwing van de handweve rij door invoering van de snelspoel. Bij een op deze wijze vernieuwde industrie zou de fabricage van calicots mogelijk worden zonder de vestiging van nieuwe fabrieken. Nodig zou de oprichting van weefscholen zijn om de wevers met de snelspoel vertrouwd te maken. Zijn plannen verkregen de goedkeu ring van de Nederlandsche Handel-Mij. Onder haar auspiciën werd in 1833 te Goor de eerste weefschool opgericht. In 1832 brak voor de Twents-Gelder se textielnijverheid het begin van een nieuw tijdperk aan. Toen werd de grondslag gelegd, waarop een Neder landse industrie met een wereldnaam werd gevestigd. MARKELO: Parkeerverbod voor gemeentehuis voorgesteld. De A.N.W.B. heeft het gemeentebe stuur van Markelo voorgesteld het par keren te verbieden op het betegelde pleintje vóór het gemeentehuis. Naast het gemeentehuis mondt name lijk de Stationsstraat uit op de rijksweg Goor-Markelo-Holten. Door de op het pleintje geparkeerde auto's heeft het uit de Stationsstraat komende verkeer, waarbij veel school kinderen, slecht uitzicht op het ver keer op de rijksweg. De A.N.W.B. meent dat een achter het gemeentehuis gelegen terreintje als parkeerterrein zou kunnen worden in- gericht. De beeldhouwer J. J. J. M. van Eijl uit Enschede vervaardigde deze bronzen placquette, die op donderdag 12 september te Hengelo werd onthuld op de plaats, waar Willem de Clercq Thomas Ainsworth ont moette, namelijk in het logement „De Ster". WILLEM DE CLERCQ een der leiders van 't Reveil, adviseer de de Nederlandsche Handel-Maat schappij de huisnijverheid in Twente verder tot ontwikkeling te brengen. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds Addink. In alle dienstencol lecte voor het Prov. fonds. Dijkerhoek. 10 uur Ds v. d. Neut van Nijverdal. Collecte Prov. fonds. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte be stemd voor deKas Algemeen Chris telijke Doeleinden. Geboren Hermanna Johanna, dv J. H. Bosschers en H. Bouwhuis, Dijker- hoek 61. Gehuwd: R. R. van Doren, 22 j., wo nende te Phoenix (Arizona, USA), en A. G. Beekhuis, 20 j., Holten. J. F. Averesch, 32 j., Borne,, en G. Broekhuis, 29 j., Holten. BEVOLKING Ingekomen: K. E. Kruyt, van Lochem naar Look 40. M. J. Hoefsmit en gez., van Amsterdam naar Look 92. A. F. Catalani en gez., van Warnsveld naar Look 40. Vertrokken: D. J. Schippers van Neer dorp 31 naar Sprang-CapelleL. C. H. Arnken en gez., van Holterberg 26 naar Rotterdam. J. Nijland, van Espelo 43 naar Bathmen. J. A. Slotman, van Burg. v. d. Borchstr. 10 naar Bathmen. LUXE AUTO TEGEN BESTELWAGEN Op de hoek Rijssenseweg-Oranjestraat ontstond zaterdagmiddag om pl.m. 12.30 uur een botsing tussen een luxe auto, bestuurd door Mr. Dr. T. Meulink, lid der Tweede Kamer, te Enschede en 'n bestelwagen, bestuurd door de heer A. A. Tibben uit Goor. Tibben, die uit 't dorp kwam, verleende bij' het afslaan naar Rijssen geen voorrang aan de luxe auto, die uit de richting Markelo kwam. Mr. Meulink probeerde door naar rechts uit te halen een botsing te voorkomen, doch dit gelukte niet. De luxe auto vloog met een flinke klap op de be stelauto en liep ernstige averij op. Ook de bestelwagen werd beschadigd. Me vrouw Meulink die met een baby van enkele maanden op haar schoot naast haar man zat liep een diepe vleeswonde aan het hoofd op. Zij werd, evenals de chauffeur van de bestelwa gen, die aan een knie en aan het hoofd licht werd gewond, door de doktoren Nagelhout en Rietdijk in de woning van de heer Rouwenhorst behandeld. De heer Meulink en twee kinderen, die ach ter in de auto zaten, bleven ongedeerd. De fa. Wonnink zal maandag 30 sep tember haar grote modeshow ('s mid dags en 's avonds) gaan houden in „Amicitia". Ook op deze najaarsshow zullen er weer diverse verrassingen uit de bus komen. De Nederlandse confeetie-industrie blijft de nieuwe mode op de voet volgen De gemeenteraad komt maandag 23 september a.sdes avonds 7 uur, in openbare vergadering bijeen voor de behandeling van de volgende agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het aangaan van de vol gende geldtransactie: a. overneming van 't perceel grond met opstal, gelegen aan de Waag- weg, van mevrouw de weduwe G. Dikkers, geboren Klem Bal- tink, en consort, te Holten; b. overdracht van een gedeelte van het Industrieterrein aan de N.V. gebroeders Dikkers te Holten. 3. Voorstel tot benoeming van een ad ministrateur van- 't keurings-, waag- en slachthuisbedrijf. De enige voorgedrag ene is de lieer J. Klaassens, le ambtenaar ter se cretarie te Peize,die ter voorziening in de vaeature-Emmens is benoemd tot commies ter secretarie der ge meente Holten. 4. Voorstel tot benoeming van een spraaklerares. De enige voorgedragene is ~mej. I. R. Vorstman te Zutphen, die thans reeds als zodanig werkzaam is in de gemeente Holten. 5. Voorstel tot benoeming van een on derwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs (6e leerkracht). De voordracht luidt: 1. F. Groenewoudt, onderwijzer aan de o.l. dorpsschool te Holten; 2. L. J. Teunissen, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. te Wijhe. en brengt tevens een grote variatie dameskleding-gebied. De Nederlandse vrouw heeft ha smaak vooral afgestemd op praktis nut en draagbaarheid. Uitgaande v deze gedachte heeft de Nederlandse co feetie-industrie de laatste jaren een gro vlucht genomen, die zelfs tot ver buit onze grenzen reikt. Door deze show zal men weer een goi inzicht kunnen krijgen van wat on mode-industrie naar voren ibrengt. collectie, die de fa. Wonnink 30 septei ber zal tonen is dan ook met de groo ste zorg samengesteld. Over de mantels vooral is veel zeggen. Er komen zeer fraaie duvetii kwaliteiten naast de altijd populaire gi schoren nibeline of flausch stoffen. Me lette vooral op de prachtige afwerkii en coupe van de mantels, vooral ook de zwarte damesmantels, welke in af grote vrouwenmaten gebracht words; Ook jersey is weer present en bezet zei! i een belangrijke plaats in de toonaai gevende modecollecties. Talrijke varis ties worden gebruikt in japonnen t deux-pieces met plissé-rok en jacquai dessins. De verwerkte jersey is zacht en sos pel, dus 'buitengewoon prettig in hs dragen. Te zien zijn verder zeer aantrekkelijk corduroy overgooiers en japonnen. Natuurlijk zijn ook de bekende pafur" teddy-mantels en -toppers op di mooie appèl aanwezig. Wat in de collecte van de fa. Wonninl vooral zal opvallen is, dat zowel voo bakvissen (o.a, prachtige fieldjackets toppers en pantalons) als voor volwas senen de keuze vergemakkelijkt wordl door de grote verscheidenheid in model kleur en kwaliteit. Rest tot slot nog te wijzen op de zeer uitgebreide sortering jersey jum pers en vesten (o.a. Italiaanse import) en rokken (o.a. Terlenka en Tweka), wel ke het geheel zullen completeren. Het is niet zo eenvoudig in kort beste! een volledig overzicht te geven van het geen er op deze show te zien zal zijn Daarom raden wij de dames aan, zelf kennis te nemen van de laatste mode ontwikkeling. De middag-show begint om 2.30 uur, de avond-show om 8 uur, Dat de Nederlandse bevolking voort durend in aantal toeneemt, is algemeen bekend. Eén van de redenen daarvoor is, dat wij allemaal ouder worden. Er komen steeds meer bejaarden bij. Hun percentage op de hele bevolking wordt langzaam maar zeker groter. Kon men in 1850 op elke 1000 burgers slechts ter nauwernood 50 bejaarden tegenkomen, momenteel zijn het er 85, terwijl men verwacht, dat er in 1975 115 bejaarden op elke 1000 bewoners van ons land geteld zullen worden. Door het feit, dat er steeds meer en steeds oudere mensen komen, zijn er problemen ontstaan. Het is natuurlijk prettig om oud te worden, maar men moet die ouderdom onder zo gunstig mogelijke omstandigheden kunnen be leven. Men zal daarvoor bepaalde regels in acht moeten nemen en één daarvan is het gebruik van een goede voeding. Het merkwaardige is, dat velên het met hun voeding bij het klimmen der jarën steeds minder nauw gaan nemen en zich niet realiseren, dat het ouder worden, zoals elke phase van ons le ven, zijn bepaalde eisen aan de dage lijkse maaltijden stelt. WANT WAT GEBEURT ER? Elke 10e jaar wordt de stofwisseling van de mens met 7.5 °/o verlaagd om na het 50 levensjaar met 10 a 15 °/o te dalen. De inwendige arbeid vermindert en daarnaast in de meeste gevallen ook de spierarbeid. Blijft de voeding dan toch gelijk aan die uit vroeger jaren, dan ontstaan er I overschotten van vet, suiker en meel stoffen, die in de vorm van vet onder de huid worden vastgelegd. Wie bij het klimmen der jaren en bij een veranderd levenstempo evenveel blijft eten, ziet dus zijn gewicht en omvang toenemen. Dit levert niet-denkbeeldige gevaren op voor de gezondheid, nog daargelaten, dat het de bewegingen belemmert en 'n sneller vermoeid worden in de hand werkt. Het is dus verstandig de toevoer van die stoffen, die uitsluitend nodig zijn voor het ontwikkelen van energie wat te beperken, zonder echter te be zuinigen op voedingsmiddelen, die „bouwstoffen" leveren. Want weliswaar groeien we niet meer, maar er is eeh voortgezette afbraak van lichaamscel len, die opgevangen kan worden door gebruik van b.v. de bouwstof eiwit. Evenmin mag de hoeveelheid „bescher mende stoffen" beperkt worden, omdat deze, voedingszouten en vitamines, ons fit houden en onze weerstand verhogen. Enkele regels voor de voeding. Er zijn enkele dingen, die voor U van groot belang zijn: Gebruik minder levensmiddelen, die uitsluitend „brandstoffen" leveren (dus minder vet, suiker, snoepgoed) en zo nodig aardappelen en wit brood. Neem een voeding, die voldoende bouwstoffen en beschermende stoffen bevat. Gebruik dus dagelijks: a liter melk (karnemelk of yoghurt) 15 a 20 gram kaas; 50 a 100 gram vlees of vis of een ei; 250 gram verse groente; 100 gram fruit of vruchtensap en bovendien (bruin)brood, boter of mar garine en aardappelen naar behoefte Zorg, indien U niet alles verdrag, voor licht-verteerbaar voedsel. Vermijd sterk gekruide gerechten ei scherpe specerijen, sterk gerookte ec -gezouten spijzen, grove groentesoortei en zeer vetrijke gerechten. Let op de temperatuur van het eten noch te koud noch te warmis aan te bevelen. Zorg voor 'n zo goed mogelijk kauw-, vermogen: als U uw eigen gebit nog hebt, ga dan regelmatig naar de tand arts; hebt U een kunstgebit, zorg er dan voor, dat het goed zit en zijn taak naar behoren kan vervullen. Neem uw toevlucht niet tot papperige kost; uw spijsvertering is er niet mee gebaat. i Voor de HET MONSTEREN VAN VEE OP FOKDAGEN. Op een fokveedag is het de taak van de veefokkers een show te houden, die klinkt als een klok, waarbij de dieren er op hun voordeligst moeten uitzien. Ze moeten van goede komaf en gestal te zijn en op een smakelijke wijze aan het publiek jworden gepresenteerd. Daartoe is in de eerste plaats nodig, dat ze goed zijn opgemaakt, aldus ir. Th. Zwart van het Rijksveeteeltconsu- lentschap in Den Haag in een onlangs gehouden radiopraatje. Inlichtingen hierover zijn verkrijgbaar bij 't Rijks- yeeteeltconsulentschap, de inspecteurs van het stamboek en bij de insemina- toren van de K-I.-verenigingen. Erg belangrijk is ook het dier goed voor te brengen. Dier en geleider moe ten in de puntjes verzorgd voor jury en publiek verschijnen. Een slordig bun gelende sigaret, een stel vuile werk- kleren maakt op het aanwezige publiek een slechte indruk, terwijl een dier, dat wordt voortgesleept, in plaats van ge monsterd, geen verheffende vertoning is. Monsteren wil zeggen de dieren zo danig te tonen, dat ze op hun voorde ligst uitkomen; eventuele foutjes moe ten dus worden weggewerkt. Dit is ge oorloofd, iedereen, ook de jury, weet, dat dit gebeurt. Het is een bewijs van fokkersenthousiasme en van goed koop manschap. Dieren, die apart worden voorge bracht, moeten op een behoorlijke af stand van elkaar lopen, zodat men ze als individu kan bekijken, terwijl de dieren in groepen dicht bij elkaar moe ten staan of lopen, aangezien het totaal beeld beslissend is. Dir ningi: eersti raai, L En De ir verm econc Ter werk geble de de op di ge be dat d veste: men fen. De beoog omda kunn dat fc gever Ons zen n zal z van c reële moet< voor bevol bedrij ring nige vorde houdi finam den h Dit rijksb king - stand van 1 dien beleic grote onder de m Daarc gez on van c ingan over Ae ge hoeve van 'i dige meen' de fin ven d Het wille ontho beroe; Het is zodan ring borgd Ten acht c de ov hogin; pers oi televii vendii vester duren opeen worde lev ere perkir Ver< vraagi hiervc bet oi currer markt den, i: stand en ov mtwil nogel Med prijsst bet be voortg deding vordei mogel: Het sparin .ing v >evolk Vooi aezits^ ütting Vooi Dngun: aanboe lering, aard te len oj 'ing hi lit ver le tot; '/an d' itructr Sen.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2