v.v.v. Helpt het Roode Kruis helpen Chalet ,DE OLDE HOVE' door brand verwoest r 1BW& PREDIKBEURTEN madantLefabo-cf'ianwici AGENDA „GOUDEN AREN" No. 33. Jaargang 9. ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 Verschijnt elke HOLTENS NIEUWSBLAD zaterdag 7 j *7 i Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" De abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.35 p. kwartaal fg Holttm Tolef K 5i85g-1 A dv.-prijs115 m.m. d contant2.Iedere m.m. meer f 0.01 .TEN uele ont- rij", svel- Ongewilde daad van schoorsteen veger maakt 40 personen dakloos. Voor de tweede maal in een korte spanne tijds is de Holterberg het toneel geweest van een catastrofale brand. Achter in de maand juni brandde hotel ,,'t Lösse Hoes" bijna tot de grond toe af, woensdagmiddag is het prachtige houten landhuis aan de zuidelijke zoom van de berg, chalet „De olde hove" van de dames Ph.- J. van Vliet en J. H. N. Reijenga in enkele uren tijds een prooi der vlammen geworden. Slechts enkele wanden zijn nog staande gebleven, maar overigens is het gehele landhuis met 'n groot deel van de inboedel tot as ver teerd. 8 Gerepatrieerde gezinnen, bestaande uit 38 personen», zijn door de verwoes ting van het chalet, dat door de eige naressen geëxploiteerd werd als centrum voor repatriandi uit Indonesië, dakloos geworden. De meesten zijn van al hun bezittingen en wat voor hen veel erger is van al hun papieren beroofd. Een verlies, dat heel moeilijk zal zijn te herstellen. Zij zijn tijdelijk onderge bracht in enkele huisjes op het terrein van „De olde hove" en in de hotels „De dikke steen" en „In den swarten Ruy- ter" van de fam. Wansink. Hoe het begon Omstreeks kwart ovex\twee, half drie, •eeds voordat de stoomfluit der Coöp. Zuivelfabriek „De Vrijheid" ging, waar mede de brandweerlieden, welke niet zo gauw telefonisch te bereiken zijn wor den gealarmeerd, zagen dorpsbewoners, die een mooi uitzicht hebben op de Hol terberg, vlammetjes op het dak van „De olde hove" spelen. Zij fietsten x'eeds weg toen tegelijkertijd ook de fluit ging en op 't gemeentehuis de alarmering reeds in werking gesteld was om de brand weer op te roepen. Bij het landhuis zelf was de brand ontdekt door één van de kinderen en door vreemdelingen, die in de omgeving zaten te picniccen. Er bestaan in dit verband verschillende lezingen. Zeker is dat de eigenaressen werden gewaar schuwd, dat zij onmiddellijk de brand weer waarschuwden door het gemeente huis op te bellen en dat men naar bo ven rende om aldaar slapende kinderen naar beneden te halen! Dat alles speel de zich in een. minimum van tijd af en gelukkig werd niemand vergeten, want alle bewoners waren deze middag niet thuis, terwijl kinderen boven lagen. Toen de brandweer met de nevelwa gen en de motorspuit arriveerde stond het rieten dak reeds in lichter laaie en enkele ogenblikken later brandde het geheel uit houten elementen opgetrok ken landhuis als een fakkel, zodat zelfs met de grootste hoeveelheden water weinig meer te blussen viel. Bewoners en toegeschoten helpers wa ren bezig het meubilair uit de beneden verdieping te slepen, waaruit nog wel heel wat gered kon worden, maar aan het behoud van het landhuis viel toen niet meer te denken. Anderen waren toen reeds bezig ge gaan om de hoge dennenbomen in on- middelijke nabijheid van het brandend perceel om te zagen en te kappen, waarbij zij even later door de brand weer werden geassisteerd, om zodoende een lang niet denkbeeldige bos (kruin)- brand te voorkomen, welke fatale gevol gen had kunnen hebben voor het in de nabijheid gelegen, hotel „Hoog Holten". De brand verspreidde 'n verzengende hitte, doch zij deelde zich gelukkig niet mee aan de in de nabijheid staande dennenbomen. Inmiddels waren ook de brandweren van Rijssen en Markelo gearriveerd om hun Holtense collega's op hun verzoek assistentie te verlenen. Gezamenlijk vochten zij verbeten- tegen het alles verterende vuur. De brandweerlieden stonden, onder leiding van de plaatse lijke commandant, de heer J. Louwerse, echter voor een schier hopeloze taak. Voorzover hun hulp even gemist kon Iworden bij de blussing van de brand, legden zij voortdurend een watergordijn tussen het nog geruime tijd als een fakkel branden landhuis en de dennen bossen. De oorzaak Twee uur later was er van het trotse landhuis weinig meer over dan een ro kende puinhoop en de daaruit als een vinger in, de lucht stekende loodrechte schoorsteen, die eigenlijk de indirecte oorzaak is geweest van het ontstaan van de brand. 2 Schoorsteenvegers, vader en zoon F. uit Deventer, hadden n.l. even te voren de rookkanalen van de villa van roet gezuiverd. De jongste wilde, zoals hij blijkbaar wel meer placht te doen, de trek, van de grote schoorsteen on derzoeken en stak daartooe een bran dende krant in het rookkanaal. Deze brandende krant moet met grote snel heid naar boven zijn gezogen en een deel daarvan moet op het droge rieten dak terecht zijn gekomen, dat onmiddel lijk vlam vatte. Niemand van j[e ontdekkers van de brand was natuurlijk in staat snel bo ven op het dak te komen, want aan waren de vlammetjes wellicht nog te blussen geweest. Het duurde natuurlijk enige tijd voordat de brandweer ter plaatse kon zijn, die toen echter reeds Voor een hopeloze taak stond. Het vuur had toen het rieten dak reeds in zijn fatale greep te pakken en liet zijn prooi niet meer ontgaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade moet geschat wor- op ten minste 100.000.De eigenares sen waren tegen brandschade verzekerd. De brand veroorzaakte onder de In donesische gerepatrieerden, die have en goed verloren hebben, een grote con sternatie. Eén van de vrouwen, die in het dorp van de brand hoorde, ijlde naar huis en wilde de gesloten overweg over steken. Men hield h'aar hiervan terug en plaatste haar in een auto om haar maar zo snel mogelijk bij de brand te doen zijn. Daar kwam zij tot de gelukkige ontdekking, dat haar dochtertje, dat op de bovenste verdieping lag te slapen, tijdig was gewekt en in goede welstand vei'keerde. De brand, die reeds van verre te zien was, trok een zeer grote belangstel ling, vooral ook onder de zomergasten, die meehielpen om nog wat van de in boedel te redden. Bij de brand waren o.m. aanwezig de loco-burgemeester, de heer J. Wegstapel, de leden van het dagelijks bestuur der gemeente, de heren M. Teeselink, wet houder, en G. J. Langenbarg, secreta ris, overste N. J. Bijlsma, districtscom mandant van de Rijkspolitie te Almelo. Ook de heer Bos, contact-ambtenaar van het ministerie van maatschappelijk werk die de zorg heeft voor de gerepatrieer den, was spoedig aanwezig en regelde de huisvesting van hen die dakloos ge worden waren. De rijkspolitie, die gelijktijdig met de brandweer was uitgerukt, stelde onder leiding van de waarnemend groepscom mandant, de heer J. A. Broekhuizen, een uitgebreid onderzoek in. De Holtense brandweer heeft wel een zware dag gehad. De nablussing duurde tot 's nachts drie uur. Eerst toen kon den de vermoeide brandweerlieden, die tijdens het nablussingswerk van voed sel en drinken waren voorzien, met hun materieel inrukken. Het naar Zwitserse trant gebouwde en uitneembare chalet „Olde hove" heeft oox-spx"onkelijk toebehoort aan de firma Boissevain te Dijkerhoek, waar het prachtig gelegen was aan de Rijksstraat weg naar- Deventer naast „De Rinke- laar". Voor de oox-log is het in eigendom overgegaan aan de heer G. Grondsma te Leeuwarden, die het naar de Holter berg liet overbrengen en waar het nog enige tijd dienst gedaan heeft als de pendance van hotel „Hoog Holten". De later eigenaressen, de dames Van Vliet en Reijenga, exploiteerden het, zoals ge meld, als tehuis voor gerepatrieerde ge zinnen uit Indonesië. Er is een prachtige villa door deze brand verloren gegaan. - 5* De „Olde Hove" op het moment, dat het vuur zijn vernietigend werk nog niet volledig heeft verricht. De naam is nog juist te onderscheiden. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds Israël. Dijker-hoek. 10 uur de Eerw. Heer Jan sen van Deventer. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Baas van Hengelo. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Hulpbehoe vende Kerken in de .classis Deventer. ACCOUNTANTSKANTOOR POUW - Enterstr. 33 - j§ voor s BOEKHOUDINGEN H Zitting in Hotel Holterman g elke maandagmiddag. g PONYCLUB NAAR EMMELOORD. De Bergruiter-ponyclub heeft in de korte tijd van haar bestaan reeds vele lauweren geoogst en tevens naam ge maakt. Dezer dagen werd de club uitge nodigd om een demonstratie te geven te Emmeloord (N.O.P.), waar op 14 sep tember a.s. de landskampioenschappen voor Land. Rij verenigingen worden ge houden. In ons nummer van 15 juni deden wij mededeling van de inning van de kwi tanties voor het lidmaatschap van het Roode Kruis en maakten wij bekend, dat de jaarlijkse inzameling door het afde lingsbestuur tot een latere datum was verschoven. De afdeling hoopt thans deze inzame ling te houden in de week van maandag, 19 aug., tot en met zaterdag, 24 aug. a.s., door middel van een circulaire met loonzakje, welke aan alle inwoners zul len worden toegezonden. Ieder wordt vriendelijk verzocht zijn bijdrage te willen offeren en deze in het loonzakje, door middel van de school jeugd aan de hoofden van scholen te Zondag 18 augustus Oriënteringsrit voor auto's, motoren, brommers en fiet sen, van de Mi en A.club „De Holter berg". Start om 2.30 uur bij het clubhuis café Vruggink in de Stationsstraat. Afstand voor motoren en auto's pi.m. 60—70 km., brommers pl.m. 30 km. en fietsen pl.m. 20 km. door de prachtige omgeving. Een aantal ritjes, dat in het bijzonder voor de zomergasten is uitgezet en waaraan zij veel genoegen kunnen beleven. Men behoeft zich voor deze puzzle-ritten hele maal niet bijzonder in te spannen en er zijn aardige prijzen aan verbonden. Donderdag 22 aug. Middag-autobus tocht van de V.V.V. over de Holterberg en omgeving met comfortabele touringcar van de O.A.D. met daaraan verbonden korte wandeling. Opgave voor deelname zo spoedig mo gelijk aan het informatiebureau van de V.V.V. (serre café Maats, Dorpsstraat, tel. 373). Kosten f 1.25 per persoon. Ver trek 3 uur precies vanaf autobusstation O.A.D. Explicatie door één der besturs- leden of administrateur. Prachtige ver gezichten. Donderdag 22 aug. Puzzel-wandeltocht van 6 km., georganiseerd door de Jon geren Discussiegroep (J.D.G.). Opgave voor deelname aan het V.V.V.- kantoor, serre café Maats, Dorpsstraat, waar ook de startplaats bekend zal wor den gemaakt. Aanvang 7 uur. Kosten deelname f 0.50 per persoon. Zomergasten en Holtenaren kun nen er aan deelnemen. Deelnemers wor den verzocht een potlood mee te bren gen. Een aardige prijs is beschikbaar ge steld. Kinderen beneden 14 jaar mogen alleen deelnemen voor eigen risico. Vrijdag 23 aug. Orgelconcert door de bekende Haagse organist Feike Asma, uitgaande van de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" in de Geref. Kerk. Het concert vangt aan om 8 uur. De toegangsprijs bedraagt f 0.75. Verwezen wordt naar het in dit nummer afgedruk te programma en naar de advertentie met nadere bijzonderheden. o Dinsdag 27 aug. Toneel- en zanguit voering door de toneelclub „C.O.C." en de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Glo ria" in Irene. Deze uitvoering was aanvankelijk be paald op 20 aug. Wegens ziekte van een der speelsters is zij een week uitgesteld. Opgevoerd zal worden het komisch spel in drie bedrijven „Studenten pen sion". Het programma wordt ingeleid en aan gevuld met zang van „Soli". Nadere mededelingen volgen nog. Services van het V.V.V.-bureau. Het informatiebureau van de V.V.V. verzorgt de boeking van de O.A.D.- vacantiereizen in binnen- en buitenland, waarvan prospectus aanwezig is. Gelegenheid voor opgave tot deelname aan autobustochten door Twente en naar Giethoorn. Wekelijkse rondleiding in het natuur historisch museum van de heer Piet Bos op de Holterberg op vrijdagavond 8 uur door de heer Bos zelf. De heer Bos is een deskundig en ge zellig causeur. Hij vertelt de bezoekers zeer veel interessants over de fauna van de Holterberg en omgeving. doen toekomen, die verzocht zullen wor den hun welwillende medewerking te verlenen en de envelopjes af te dragen aan de penningmeester der afdeling, de heer J. A. Broekhuizen, Dorpsstraat 22. Wij behoeven u slechts te herinneren aan de belangrijke taken, die het Roode Kruis verricht, zoals bloedtransfusie dienst, internationale hulpverlening, bloedplasma-actie, hulpverlening bij rampen, ziekenvervoer, hulpposten langs de wegen, boottochten voor invaliden, lectuurvoorziening voor zieken, trombo- sedienst, hoornvliesoverbrenging, moe- dermelk-voorziening, opsporing vermis ten, beentransplantaties, enz. enz., om u het grote belang van een milde bijdrage nog eens in herinnering te brengen. Een deel van uw bijdrage komt ten bate van de plaatselijke afdeling. Helpt het Roode Kruis helpen, het is een nationaal en een plaatselijk belang. HUISVROUWENAVOND Door de Végé-winkelier, de heer M. Bolink, Burg, van der Borchstraat, wordt weer eens een huisvrouwenavond georganiseerd en wel op maandag a.s. des avonds half acht in café Maats. Enkele bedrijven zullen daar demon straties geven met bak- en braadproe- ven, waarbij de aanwezige dames een proefje zal worden aangeboden, terwijl ook een wijntje zal kunnen worden ge keurd. Het wordt weer zo'n echte ge zellige avond met de sfeer „we zijn er vanavond eens eventjes uit". - Nadere bijzonderheden vinden de huis vrouwen in een advertentie in dit num mer. Mannen, houdt ze dus niet tegen. GESLAAGD VOOR MIDDENSTANDS DIPLOMA. Te Zwolle zijn geslaagd voor het Mid denstandsdiploma: Mej. N. van Linden- berg, Kolweg; Mej. J. M. Stevens, B 63; Mej. W. Slijkhuis, E 31; en de heren E. Aaltink, Look 33; G. W. Barvelink, E 69; H. J. Bleumink, D 64; H. Bouw huis, Hem 14, Raalte; C, Bos, Dorpsstr. 62; C. Kooijmans, B 178; H. Schuppert, Kerkstraat 1; C. L. Tromop, Raalter- weg 20. Allen werden opgeleid door de heer W. Müller. Maandag 12 t.m. zaterdag 17 aug.Gebr. Mulder, Kolweg, wegens vacantie ge sloten. Maandag 12 t.m. maandag 19 aug. wegens vacantie gesloten B. Nijland en E. J. Westerik. Maandag 19 aug., 19.30 uur: Huisvrou wenavond in café Maats, op uitnodi ging van de VéGé-winkelier, de heer M. Bolink (zie adv.). Maandag 19 t.m. 24 aug.: Levensmidde- lenbedrijf J. G. P. Muller wegens va cantie gesloten. Maandagen 19, 26 aug. en 2 sept. we gens vacantie gesloten: J. F. v. Geen huizen en Zoon, Dorpsstraat 60. Maandagen 19, 26 aug., 2 en 9 sept. wegens vacantie gesloten: H. Roelofs, Manufacturen, Dorpsstraat. Maandag 19 t.m. zaterdag 24 aug.: We gens vacantie gesloten Fa. B. J. van Zon, Oranjestraat 13 (zie adv.). Vrijdag 23 aug., 8 uur: Orgelconcert door de bekende organist Feike Asma in de 'Geref. Kerk (zie adv.). Zaterdag 24 aug., 8 uur, in „Irene": Ge- comb. ringvergadering Nijverdal-Hol- ten C.J.M.V.C.J.V.F. Maandag 26 aug. t.m. 31 aug.: Wegens vakantie gesloten H. W. ten Velde, Oranjestraat. Maandag 26 t.m. zaterdag 31 aug.Va kantie horlogerie en radiohandel H. J. Bouwhuis (zie adv.). Maandag 2 sept.: Feestavond in Dijker- hoek. Dinsdag 3 sept.School- en Volksfeest in Dijkerhoek. VERKEER EISTE EEN DODE EN EEN ERNSTIG GEWONDE Zaterdagmiddag van de vorige week had op de Rijssenseweg bij het timmer bedrijf van de heer A. Jansen een ern stig auto-ongeluk plaats, dat aan de 33- jarige bestuurder, de heer T. J. S. An- dringa, directeur ener technische school te Oss, het leven heeft gekost en waar bij zijn echtgenote, mevr. J. B. H. An- dringa-Vogt zo ernstig werd gewond, dat zijn onmiddellijk naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. De heer A. kwam uit de richting Rijs sen en moet met zijn Volkswagen met vrij grote snelheid gereden hebben. Of hij door onbekendheid met de weg in de bocht of door de gladheid het was juist beginnen te regenen de macht over het stuur is kwijtgeraakt, zal wel nooit helemaal worden opge helderd, de auto slipte en kwam met een geweldige klap tegen een van de aan de rechterzijde van de weg staande bomen aan, die zich geheel in de linker zijwand van de auto boorde. De be stuurder raakte bekneld tussen boom en stuur en moet bijna onmiddellijk zijn gedood. Zijn echtgenote werd half uit de wagen geslingerd en had inwendige kwetsuren opgelopen. Omwonenden waarschuwden de poli tie en riepen onmiddellijk geneeskundige hulp in, terwijl ook een geestelijke werd gewaarschuwd. De beide plaatselijke doktoren, de he ren J. P. Nagelhout en C. H. Rietdijk, en de heer W. ten Berge van de EHBO- afdeling waren spoedig ter plaatse en verleenden eerste hulp. De vrouw werd bij de familie Jansen binnengedragen, vanwaar zij zo spoedig mogelijk per ziekenauto naar het St. Jozefziekenhuis te Deventer werd vervoerd. Haar toe stand was ernstig, maar niet levensge- vaax'lijk. Het slachtoffer was vader van twee kinderen. De auto, welke voorlopig door de po litie in beslag genomen werd, was zwaar beschadigd. Te Markelo (O.) vinden van 26 t.m. 31 aug. a.s. grote feesten plaats onder de titel „Gouden Aren". Deze evene menten houden verband met vier jubi lea, die in Markelo gevierd worden, namelijk van drie grote coöperatieve landbouw-instellingen en van de Folk loristische Vereniging „Markelo", die 25 jaar bestaat. Speciaal ter gelegen heid van dit laatste jubileum vindt het Internationaal Folkloristisch Festival plaats, waarin niet minder dan 14 bui tenlandse groepen met circa 300 folk loristen deelnemen. Dit wordt 't groot ste folkloristische festijn, tot dusverre ooit gehouden. Er zijn 70 tolken (vrij willigers) voor de buitenlandse gasten beschikbaar. Tot dusverre werden over dit evenement reeds 126 persartikelen, ook in het buitenland, gepubliceerd en er zullen drie radio-uitzendingen aan gewijd worden.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1