Reclame De dood loert achter het stopcontact Verkeersonveiligheid VOOR DE BOER Kruideniers werken samen met „textiel" lannen aaltje; rtoond en in n be- in rij opper, l ver- et nog Lan op >g niet .eester lij een Is. De ce en or een vuur, ;t een 't pu- g hun t ont- )ij eer dok- :r, na )nder- :e met n hen 'teren, l kra- sprak, jon te aij hi; ndan: emon- et be et be at het a me- r egt: t nf eintj; ndjes lat dt ■en napjes •acht' in de as d; ola en tis di- n uit- missis terug irade- an de Dl mede asdae wart- orgel lischt tng is uur, word! 3, ziet Swart Baci irlatti radiei [andel hold) Zwas e, ds rt, ds ijk rrmd mme ove i" talco it meet roii seii noet' licb r e« I ve' HONDENDRESSUUR TROK VEEL BELANGSTELLING In het kader van het VVV-vakantie- programma gaf de hondendressuurclub, de HDC „Riessen" maandagavond op Kalfstermansweide op uitnodiging van de afdeling Holten van de Bond voor Dierenbescherming een demonstratie' met een tiental uitstekend gedresseer de honden. De presidente der afdeling, mevr. B. C. de Haas-Boekbinder, opende de de monstratie en gaf een korte toelichting wat hondendressuur met dierenbescher ming heeft uit te staan. Niet door hard heid en ruwheid, maar door veel ge duld en liefde worden de dieren gedres seerd en dit ligt geheel in de lijn van de doelstellingen der verenigmg. Via de geluidsinstallatie van de heer G. J. Schoneveld gaf de heer H. Men- sink van HDC een toelichting op het werk van de acht Duitse herders en 'n tweetal bouviers, die in verschillende nummers op verrassende wijze hun in telligentie met betrekking tot het hun geleerde demonstreerden. Het talrijk opgekomen publiek waar deerde dan ook met een hartelijk ap plausje, wanneer het afleggen, volgen, luidgeven en stil zijn, het apporteren, springen en weigeren van voedsel cor rect werden uitgevoerd. Ook het stel len en transporteren ten aanzien van boeven en smokkelaars had een uit stekend verloop. Bij het z.g. pakwerk, waarbij de be trokken man 'n zeer vermoeiend baan tje had, werd het uitstekend werk van de honden nog eens duidelijk gedemon streerd. Smokkelaars waren de heren Meijer ink en Ter Harmsel; in het pak zat de heer Van Olst. Het geheel stond onder leiding van de instructeur, de heer A. de Groot De heer J. Wiggers heeft de afdeling Dierenbescherming en de HDC „Ries sen" namens de VVV dank gebracht voor deze aardige demonstratie en vul ling van de avond. VAKANTIE HERV. KERKKOOR Men verzoekt ons te berichten, dat er op dinsdag 13 en 20 augustus geen repetitie zal zijn van het Herv. kerk koor. SCHOOL- EN VOLKSFEESTEN DIJKERHOEK De traditionele school- en volksfees ten te Dijkerhoek zullen dit jaar plaats hebben op 2 en 3 september a.s. Het begint op de avond van 2 september met een toneeluitvoering in 't Bonte Paard. Op de feestdag 3 september houdt de paardenfokvereniging „Holbatheo" op het terrein van de heer H. Klooster boer weer haar jaarlijkse fokdag. DAME BRAK POLS Een Haagse pensiongaste, in Ooster beek logerende, die hier een bus over wilde blijven, kwam bij het uitstappen van de OAD-dienstbus van 4 uur op de stoep van de Fa. Gebr. Wansink zo on gelukkig' te vallen, uat zij waarschijn lijk een pols brak. Zij werd bij de fa milie Wansink binnengedragen. Dokter Nagelhout, die de eerste hulp verleen de, achtte "het raadzaam, dat zij in het ziekenhuis te Deventer haar gebles seerde arm liet onderzoeken. GESLAAGDEN Te Deventer slaagden voor het di ploma moderne bedrijfsadministratie de heren Js. Schuppert en J. Verveda. Voor het praktijk-diploma boekhou den slaagden de heren G. J. Hulsman, H. Lonink en Joh, Paalman. De heer Herman Koopman Tzn. slaag de voor het diploma Nijverheidsonder wijs (leraar ambachtsschool) en onze oud-plaatsgenoot, de heer Herm. Koop man te Deventer slaagde voor de on derwijzersakte. PRACHTIGE SUCCESSEN VOOR „BERGRUITERS" De leden van de landelijke rijvereni- ging „Bergruiters" hebben op het gro te nationale concours-hippique te Hel- lendoorn, waaraan meer dan 20 rijver- enigingen uit Drente, Overijssel en Gel derland deelnamen, de volgende prach tige successen geboekt: Achttallen handicap dressuurproef1 „Bergruiters", Holten; 2 „Viribus Uni- bus", De Wijk (kampioen van Drente). Individuele dressuur, klasse B (ring 3)2. J. Bronsvoort m. „Klein Duimp je". Idem ring 6: 1 H. Beldman m. „Do mino"; 3 L. B. Bronsvoort met „Hon- duro"; 4 iW. Aaltink met „Supke". Idem ring 9 (zware klasse): 4 H. Beld man met „Dollarprins". Individueel springconcours handicap klasse LMZ: 1 G. J. Kraay met „Java- liesa", Apeldoorn (reserve-kampioen v. Nederland); 2 T. Beldman Sr. m. „Ami go", die tevens de snelste tijd maakte. Equipe-springen: 1 „Bergruiters" L.( B. Bronsvoort met „Honduro"; H. Scho neveld met „Invasie" en T. Beldman Sr. met „Amigo"); 2 Bergruiters (Barchem); 3 Apeld. Ruiterclub; 4 Zeven Buurt schappen (Goor-Delden). Onze plaatsgenoot, de heer J. Struik, fungeerde als jurylid in één van de B- dressuur-ringen. PONYCLUB NAAR FRIESLAND De ponyclub van de „Bergruiters" al hier ontving een uitnodiging om in het kader van de feestweek, die in het Friese dorp Augustinusga wordt gehou den, een demonstratie te geven. Zater dag 24 augustus gaan de jongens en meisjes aan deze eervolle uitnodiging gevolg geven. Gaarne wensen we de jongelui succes bij hun eerste optre den buiten de provincie. Officiële publicaties AFWEZIGHEID BURGEMEESTER. De Burgemeester van Holten deelt mede, dat hij .van 13 augustus27 augus tus wegens vacantie afwezig zal zijn. Het kringcommando der bosbrandweer zal door de commandant der huisbrand weer, de heer Jac. Louwerse, worden waargenomen. De Burgemeester voornoemd, W. H. ENKLAAR. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Hol ten, tel. ,352. Gevonden1 paar dameshandschoenen 1 sokophouder; 1 keeshond (wit); 1 pet; 1 plastic regenjas in hoes1 damessjaal 1 zonnebril; 1 herenrijwiel; 1 leesbril; 1 oorknopje; 1 sportriem; 1 zwarte kees hond; 1 gele keeshond; 1 deken; 1 bu- tafles; 1 zonnebril; 1 zonnebril (voor- zetbril); 1 damesvest; 1 zonnebril; 1 muntbiljet; 1 portemonnaie; 1 kinder- vest; 1 portemonnaie; 1 kinderporte monnaie; 1 rolfilmpje. Verloren: 1 herenpolshorloge; 1 plas tic regenjas; 1 fototoestel met actetas; 1 kinderbroekje; 1 leren motorkap; 1 colbertjasje; 1 kinderportemonnaie met inhoud; 1 kinderportemonnaie; 1 da mesvest; 1 rubberlaars; 1 plastic re genjas; 1 regenjas en overall; 1 pas poort; 1 damesrijwiel; 1 damesvest; 1 gabardine herenjas; 1 rode zwembroek; 1 kinderportemonnaie; 1 zwembroek en handdoek; 1 groene portemonnaie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna Hendrika, dv J. v d. Stouw en H M. Bannink, Bushof straat 4. BEVOLKING: Ingekomen: C. M Kissing van Al melo naar Dorpsstraat 58. E Vene klaas van Rijssen naar Stationsstraat 14. H Bronsvoort van Hengelo (O.) naar Deventerweg 12. EG. Molen maker van Voorburg naar Holterberg 26. J. W. Landeweerd van Hengelo (O.) naar Look 78. J. M. Samuelsz en gezin van Losser naar Look 19. J. van der Meulen van Deventer naar Kolweg 7. E. A. ter Denge v. Wier den naar Beuseberg 127. L. C. H. Arnken en gezin van Rheden n. Holter berg 26. J. H. H. Haas van Deven ter naar Bushofstraat 3. Vertrokken: H. Klein Teeselink van Holterbroek 89 naar Blokzijl. G. A. Sigger van Look 31 naar Zutphen. C. P. W. Lufting en gezin van Look 19 naar Deventer. T. Koenen v. Oranje straat 38 n. Amsterdam. A. T. Brou wer van Rörikstraat 1 naar Emmen. FOIvVEEDAG. De commissie voor het houden van een fokveedag vergaderde dezer dagen in café Kalfsterman onder voorzitter schap van de heer Js. Jansen, De aan wezigen waren algemeen van oordeel, dat dit jaar een fokveedag gehouden dient te worden. De heer Nieuwenhuis uit Zwolle zal worden aangezocht om als arbiter op te treden, terwijl de jury zal worden gevormd door dezelfde per sonen als in vorige jaren. Alleen zal vee mogen worden ingezonden van die be drijven, waar na 1 september '56 geen besmettelijke verwerping heeft plaats gehad. De fokveedag zal worden ge houden op donderdag 26 sept. 1957. -Een commissie, bestaande uit de he ren W- Aanstoot, Js. Jansen en G. J. Rietberg, zal worden belast met de aan koop van draad voor de afrastering. De opgave dient plaats te hebben vóór woensdag 4 sept. 1957 bij de se cretaris, de heer J. W. Jansen, of bij één de volgende personen: W. Aan stoot, Look; H. Groteboer Fzn., Beuse berg; H. Jansen, Heihuizen; G. J. Riet berg, Holterbroek; J. Veneklaas, Dijker- hoek; J. H. Veneklaas Slots, Espelo en M. Wesseldijk, Lichtenberg. TWEEDE PUZZELWANDELTOCHT J.D.G. Dinsdagavond van de vorige week vond op de Holterberg bij het museum van de heer Piet Bos de start plaats van de tweede puzzelwandeltocht, georganiseerd door de Jongeren-Discussie-Groep (J.D. G.) in het kader van het V.V.V.-vacantie- programma. Onder ideale weersomstandigheden wandelden de meer dan 70 deelnemers over de Holterberg. De opdrachten, wel ke door de deelnemers aan deze tocht moesten worden uitgevoerd, leverden hen geen noemenswaardige moeilijkheden op, hoewel het toch niet gemakkelijk is midden in de bossen met spoed een rietje te bemachtigen. Dit probleem werd door de meeste deelnemers tot een goed einde gebracht. De naam der woning van tandarts Steunenberg leverde meer moeilijkheden op. Vele deelnemers verbasterden deze naam. Eén der jongere deelnemers heeft de organisatoren van deze tocht nogal wat onlustige ogenblikken bezorgd. Zij ver scheen niet aan de finish, welke plaats vond bij café „Stationszicht" van de heer G. Vrugginlc. Bij nader onderzoek bleek ze rustig thuis bezig te zijn met het lezen van een krant. De voorzitter van de J.D.G. heeft de prijzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. De prijswinnaars waren: 1. Mej. van Geenhuizen te Hol ten, 0 strafpunten; 2. Mej. de Jong, Am sterdam ,1 str.pt.; 3. Mej. Saris te Rot terdam, iy2 str.pt.; 4;. Mej. Breukink te Holten, 2 str.pt. De voorzitter sprak hierna nog een woord van dank tot de heer Vruggink voor het beschikbaar stellen van zijn cafézaal. STAATSVIJAND No. 1. Welke resultaten zijn te bereiken met de Schriftelijke Verkeers- cursus van het Verbond voor Veilig Verkeer? Welke resultaten zijn te bereiken met de Schriftelijke Verkeerscursus van het Verbond voor Veilig Verkeer? Dat leert ons Amerika, waar met een uniforme oefenstof aanmerkelijke successen zijn geboekt. De onlangs gepubliceerde re sultaten maken melding van een dras tische verlaging van de verkeersonge vallen in die staten, waar de uniforme stof door de overheid ter beschikking was gesteld. Dit ter beschikking stellen van de stof aan de bevolking vergde miljoenen dollars, doch de verkregen resultaten wettigen deze uitgaven vol komen. In Arizona bijv. daalde het aan tal verkeersongevallen van 23 per hon derd tot 2. In Delaware maakten auto mobilisten, die de stof niet hadden be studeerd, 5 x zoveel aanrijdingen als degenen, die de lessen wel hadden ge volgd. Een groep geschoolde volwasse nen in Washington veroorzaakte één ongeval, terwijl een gelijke groep onge schoolden 11 ongevallen op zijn gewe ten had. Vele andere voorbeelden tonen aan, dat in de ongevallensector 'n dras tische beperking mogelijk is, indien men meer bereid is, gedurende een korte periode een uniforme oefenstof te be studeren. Ook in Nederland is deze uniforme stof thans beschikbaar. Zij is naar het Amerikaanse voorbeeld samengesteld door een van onze erkende verkeers- deskundigen, die in de gelegenheid is gesteld, het verkeersprobleem in Ame rika te bestuderen. Deze uniforme stof is aangepast aan de Nederlandse norm, waarbij speciaal is gestreefd naar een gelijkgerichte mentaliteit. Met deze uniforme oefenstof heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een grote nationale veiligverkeerscampagne ingezet met de wetenschap, dat een volledig slagen al leen mogelijk is met medewerking van geheel ons volk. En de praktijk heeft tot nu toe bewezen, dat het kan, dat ons volk wèl, al beweert men soms het tegendeel, interesse opbrengt voor de oplossing van dit nationale probleem. De noodzaak wordt aangetoond door de feiten, die duidelijke taal spreken: 1600 doden, tienduizenden gewonden en een schade voor de gemeenschap van rond 260-000.000 gulden zijn de huidige re sultaten. Het is hoopvol te kunnen vermelden, dat de overheid, de kerken, de werk gevers- en werknemersorganisaties en de verkeersbonden zich geheel achter deze campagne hebben gesteld. Dat gro te bedrijven als Unilever, Shell Pernis, Verkade en tientallen anderen het po sitieve vooi'beeld hebben gesteld, is een grote stimulans. Tevreden kunnen wij echter als natie pas zijn, wanneer elke Nederlander in gezien heeft, dat hij ter oplossing van dit probleem een daad moet stellen: n.l. het zich met enthousiasme gedurende korte tijd geven aan de bestudering van de oefenstof. Dan komen de gunstige resultaten vanzelf. En het probleem is het immers ten volle waard. En laten de werknemers in het algemeen ge sproken de oplossing van het probleem niet uitsluitend als een taak van de werkgevers zien. Laatstgenoemden zul len zo mogelijk het voorbeeld moeten geven door de stof te verstrekken. Aan de werknemers echter de opdracht, die verstrekking met alle kracht te stimu leren, en dat niet alleen, doch daarna de wil te tonen, voor zichzelf de stof volledig te willen beheersen. Alle in lichtingen worden gaarne verstrekt door het Verbond voor Veilig Verkeer. Men wende zich tot: Afd. Schriftelijke Verkeerscursus, postbus 350, Rotter dam. GRONDONDERZOEK. Voor het laten nemen van grondmon sters 'breekt langzamerhand weer de meest geschikte tijd aan. Om een goed inzicht te krijgen wat be treft de bemestingstoestand van de grond, verdient het aanbeveling dat alle percelen eens onderzocht worden. U kunt b.v. elk jaar een paar percelen laten on derzoeken. Door 't Bedrijfslaboratorium is enige jaren geleden een premiestelsel inge voerd, wat inhoudt, dat 15 reductie wordt gegeven op de prijs van het on derzoek, indien U over een aantal jaren alle percelen laat onderzoeken. Dit kan met de grondmonsternemer, de heer H. J. Nijland, besproken worden. Wie grondmonsters wil laten nemen, hetzij met of zonder deze 15 reductie, kan zich hiervoor opgeven bij H. J. Nij land te Holterbroek 74, of bij onder getekende. De ass. R.L.V.D., W. RIETBERG. AANSLAG HEFFINGEN 1956 EN 1957. In de eerste helft van de maand augustus is een begin gemaakt met de verzending van de heffingsaanslagen van het Landbouwschap over de jaren 1956 en 1957. Deze aanslagen hebben betrek king op de algemene heffingen en de bestemmingsheffingen (bijv. voor dier- ziektenbestrijding, garantieregeling poot- aardappelen, e.d.) over de genoemde ja ren. De aanslagbiljetten bevatten ditmaal op de achterzijde een uitvooerige toelich ting, aan de hand waarvan men o.m. een inzicht kan krijgen in het doel der be stemmingsheffingen en de wijze waarop de verschillende heffingen zijn berekend. De aanslagbiljetten voor de heffingen over het jaar 1956 kunnen door omstan digheden eerst thans worden verzonden. De combinatie van de heffingen over 1956 met die over 1957 is slechts een admini stratieve maatregel, waaraan, vooral met het oog op de besparing die dit oplevert, de voorkeur is gegeven boven het ver zenden van twee aanslagbiljetten kort na elkaar. Voor de betaling van de aanslagen is een termijn van 3 maanden gesteld. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap vertrouwt, mede nu de be dragen over 1956 op een zo laat tijdstip worden geheven en meer bekendheid be staat over de functie en de werkzaamhe den van het Landbouwschap, dat de be taling van de gecombineerde aanslagen binnen de zo juist genoemde termijnen zal plaats vinden. GEWASONDERZOEK. Evenals vorige jaren is er weer de mo gelijkheid om hooi en kuilvoer te laten onderzoeken. Wilt U in de winter een doelmatig rant soen voeren aan de koeien, dan is 't voor een juiste berekening beslist nodig dat de gehaltes van het eigen ruwboer bekend zijn. Is dit niet bekend, dan is 't niet mo gelijk een betrouwbaar advies te geven over de voeding. Wie nu monsters laat nemen van hooi en event, kuilvoer, krijgt vóór de winter een advies over de voeding van de vee stapel voor de gehele winter, voor koeien van diverse melkgiften. Het komt meer dan eens voor, dat hier door goedkoper wordt gevoerd; de koeien meer melk geven en in goede conditie zijn! Door doelmatig te voeren komen de kosten van 't onderzoek veelvoudig terug. De heer D. Aanstoot, Beuzeberg 65, zal gedurende enige dagen bij de landbouwers langs komen, bij welke gelegenheid U zich voor deelname kunt opgeven. Om reden de heer Aanstoot niet bij een ieder kan komen, kunt U zich vóór 15 augustus ook rechtstreeks bij hem op geven en bij ondergetekende. W. RIETBERG, Ass. Rijkslandb. Voorl. dienst. Elektrische apparaten in huis eisen groter voorzichtigheid. De elektriciteitsmeters draaien hoe langer hoe sneller. Ze tellen dag en nacht de kilowatturen van het licht, van stof zuigers en wasmachines, centrifuges en elektrische kachels, strijkijzers en brood roosters, boilers en vloerwrijvers. De elektrificatie van de huishoudingen staat tot de laatste cent genoteerd bij de elektriciteitsbedrijven. Ze staat ook vermeld in de krantenkolommen, „Huis vrouw dood achterover gevallen met in haar hand een strijkijzer", „Vrouw dood in bad aangetroffen", „Kind gedood door het aanraken van een defect snoer". Met de elektrische apparaten haalt men dodelijke krachten in huis, die toeslaan, zodra uit onwetendheid, slordigheid of onoplettendheid die apparaten ondes kundig worden bediend. Dat water een geweldige elektriciteits geleider is, leert vrijwel iedereen al op de lagere school. Deze wetenschap alleen al zou ertoe moeten leiden, dat er nooit iemand dood in het bad werd gevonden of gedood werd bij het bedienen van wasmachine of centrifuge. Overal, waar water en elektrische stroom dicht bij elkaar gebruikt wor den, kan slordigheid fatale gevolgen hebben. Het gebruik van elektrische verwar ming binnen handbereik in een bad kamer of douchecel mag niet voorko men, want iemand, die in het bad zit of onder de douche staat en dan een elek trische schok krijgt, schiet meestal het leven erbij in. Slechts een speciaal voor badkamers gemaakte elektrische ver warmingsinstallatie, door een installa teur buiten handbereik van de bader aangebracht, is in de badkamer toege staan. Elektrische apparaten, waarbij water gebruikt wordt, moeten op de een of andere manier beveiligd, „geaard" wor den. Ook hier is het honderd maal beter een nota van de erkende installateur te betalen, dan ooit het risico te lopen, dat een van uw gezinsleden gedood wordt door een elektrische schok. Contactdozen. Te laag aangebrachte contactdozen, waarin kleine peutertjes hun garnalen- vingertjes kunnen steken, zijn ook al dikwijls oorzaak geweest van dodelijke ongevallen. Bewoont u een huis, waarin deze contactdozen te laag zijn aange bracht en kruipen er bij u kleuters over de vloer, laat dan de contactdozen zo verzetten, dat de kleintjes er niet bij kunnen. Er zijn contactdozen in de han del met een verend deksel. Is er geen apparaat op aangesloten, dan veert het deksel dicht. Los geraakte contactdozen moeten onmiddellijk worden vastgezet. Wanneer de stekker uit de contactdoos wordt gehaald, dan mag dit alleen ge beuren door de stekker zelf vast te hou den. Het trekken aan het snoer bescha digt op den duur de isolatielaag er om heen. De metalen draden, de straten, waarlangs de elektrische stroom gaat, komen bloot en aanraking ermee kan al weer ernstige, zelfs dodelijke gevolgen hebben. Snoeren, waarvan de isolerende laag door een of andere oorzaak gebroken is, horen niet in huis. Doe ze weg en koop In het kader van hun spaarsysteem hebben de Centra-kruideniers thans een samenwerking aangegaan met een groot postverzendhuis op textielgebied in Hulst (Zeeland). Naast de mogelijkheden om bij het spa ren van f 10.een bedag in contanten extra te krijgen, of tegen lage bedragen textiel- en huishoudelijke goederen aan te schaffen, kunnen de huisvrouwen nu alle textielgoederen uit het assortiment van dit postverzendhuis extra voordelig aanschaffen. Tien gespaarde guldens zijn namelijk voor deze artikelen f 13.33 waard. De mogelijkheden voor deze huisvrou wen om bij hun kruideniers te sparen, worden dus met de dag groter. DOE WAT VOOR UW NAASTE. Dit motto voor de inzamelingsactie van het Prinses Beatrix-Poliofonds zou eigenlijk overbodig moeten zijn. Maar in onze moderne tijd heeft het wel zin en is het wel nodig de gehele Nederlandse be volking duidelijk te maken waar het om gaat. Het Prinses Beatrix-Poliofonds heeft tot taak gelden in te zamelen ten bate van de bestrijding van de kinderverlam ming en ten bate van die slachtoffers, welke in vroeger jaren door de kinder verlamming werden aangetast. Als voorzitter van het Fonds moge ik iedere Nederlander, arm of rijk, om een kleine of een grote bijdrage vragen. dient begeleid te worden door actueel nieuws uit het eigen rayon; nieuws dat als geheugen prikkel Uw aanbiedingen ver gezelt en daaraan de nodige actualiteit verleent. Het kopend publiek is kieskeurig op dit gebied en onderscheidt meer dan U denkt. Alleen het allerbeste is goed genoeg, al het andere schiet niet alleen volkomen naast het doel, doch schaadt de rénommé van Uw zaak. nieuwe. In vele woningen is gebrek aan contactdozen. Het aantal elektrische lampen en apparaten is in de loop der jaren toegenomen, maar het aantal con tactdozen niet. Daarom is er een leven dige handel in zogenaamde drieweg stekkers en gapfittingen. Driewegstek kers passen in een contactdoos, gapfit tingen in de fitting van een lamp. Beide hulpmiddeltjes zijn ondeugdelijk, soms gevaarlijk. Het gebruik van gapfittin gen is zelfs verboden. Laat liever meer contactdozen aanbrengen en dan op die plaatsen, waar de elektrische apparaten worden gebruikt. Omdat de elektrische leidingen in al lang bestaande huizen indertijd zijn aan gelegd om alleen te voorzien in de be hoefte aan elektrische stroom voor ver lichting en hoogstens een stofzuiger en een strijkijzer, zijn ze in vele huizen ge heel onvoldoende voor de aansluiting van meer apparaten. U kent misschien wel het verschijn sel, dat de lamp flikkert of minder hel der begint te branden, wanneer iemand in de keuken het elektrische fornuis aandraait. Dit is niet iets om geamuseerd om te lachen, maar om meteen maatregelen te treffen, want het geflikker van de lamp is een waarschuwing, dat uw lei dingen niet berekend zijn op uw appa raten. Kortsluiting en als gevolg daar van brand is het vreselijke gevolg van te zwaar belaste leidingen. De ouderwetse lamphouders van steen en koper zijn totaal uit de tijd. De lamp houder hoort te zitten in een omhulsel van een stof, die geen elektrische stroom geleidt, zoals bakaliet. Vroeger had men geen veiliger lamphouders, maar nu ze te krijgen zijn, behoort ieder deze vei ligheidsmaatregel te treffen. Kindervingertjes. Kinderen zijn weet- en leergierig en ze worden reusachtig aangetrokken door het mechaniek van moeders huishoud- apparaten. Ze zijn gek op knopjes en kranen en peuteren graag aan stofzui gers, wasmachines e.d. Houd ze erbij vandaan en leer ze hun handen thuis te houden, zodra ze buiten de box ko men. Zelfs een klein peutertje ziet kans om het deksel van een razend draaiende centrifuge open te maken en er zijn handje in te steken. De gevolgen laten zich raden. Elektrisch verwarmde dekens schij nen niet helemaal zonder gevaar te zijn. Babies, die hun bedje natmaken, kan men beter op een andere manier warm houden dan door het gebruik van zulk een deken, want ook hier ontstaat het levensgevaarlijke contact tussen elek trische stroom en vocht. Ook de elektrische apparaten zelf kunnen na veel gebruik gebreken gaan vertonen in de weg, waarlangs de elek trische -stroom gaat. Het nare is, dat de leek een deel van de weg niet kan over zien en dus moeilijk kan controleren of er gevaar dreigt. Geregelde controle door een vakman is de enige manier om zekerheid te krijgen, dat het elektrische apparaat niet een soort elektrische stoel wordt voor een van uw huisgenoten.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3