Fikse regenhui op de laatste avond kon stemming niet meer schaden Joh* Arfman schutterskoning B@@r©Bibr&iiI@li trok grote belangstelling Titoïsme blijft voor Kremlin een netelig probleem wika van Vliet VEILIG VERKEER Jan Zwart- herdenking 1937-'57 ingeleid door een welkomstwoord van de voorzitter der zomerfeestcommissie, de heer Beijers, die er op wees, dat het tra ditie geworden is, dat de Holtense mid denstand jaarlijks haar aandeel levert in het V.V.V. vakantie-programma. Na twee welgeslaagde braderies heeft men thans een andere richting gekozen, in de vorm van dit zomerfeest, waarbij een ouder wetse boerenbruiloft, de hippische sport van de Bergruiters, een schuttersfeest en het optreden van de motorafdeling van de Kon. Marechaussee uit Apeldoorn de hoofdschotel vormen. Spr. bracht dank aan de verschillende instanties, die hun medewerking aan deze feesten verlenen, o.m. aan het gemeentebestuur en het G.E.B., dat door een aardige verlichting het dorp een feestelijk aanzien wist te geven en noemde in het bijzonder 't werk de secretaris-penningmeester, de heer H. Klein Velderman, die als zakenman veel van zijn tijd gaf voor de vervulling van (het secretariaat. De burgemeester, Mr. Enklaar, bracht commissie dank voor de ontplooiing van haar activiteiten. Hij meende dat 't goed gezien was, nu eens geen braderie te houden, maar met een ander programma te komen, want „verandering van spijs doet eten", aldus onze burgervader. De verkiezing van een industrie-konin gin zou vooral bij de vreemdelingen wel licht enige weerstand kunnen opwekken, zo meende hij, want door industrialisatie kan het natuurschoon in gevaar komen, maar deze gedachte was waarschijnlijk ingegeven door het feit, dat pas een jute- weverij is geopend en dat hiermede, zeer zeker in 'het belang van de arbeidsmo gelijkheden in de gemeente, een beschei den begin was gemaakt met industrie vestiging. Naar zijn mening zal Holten nooit een echte industrieplaats worden. Deze gedachten werden in zijn dank woord aan de burgemeester beaamd door de heer Beijers, die er op wees, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat het natuurschoon in het gedrang zal komen door een industrialisatie, welke voor het verschaffen van werk aan bepaalde ea- tegoriën der bevolking niet gemist kan worden. INDUSTRIE-KONINGIN. Hierna had de verkiezing van het ko ninginnetje plaats, waarbij de heer Beijers, geassisteerd door de neren J. M. Metzger en H. Klein Velderman en o.a. door de heer J. Wiggers, in eerste in stantie al zijn overredingstalenten moest aanwenden om een aantal Holtense meis jes op het podium te krijgen. Toen Tonny Tibben als eerste candidaatje zich naar het verlichte podium begaf, volgden er meer en hadden de juryleden de moei lijke taak daaruit een keuze te doen. Op het podium verschenen verder nog Johanna Wansink, Jenny Rietberg, Dika Stegeman, Marietje Harting, Mineke Ve neklaas, Janny Stam, Annie Dolman, Hetty Vosman en Henny Veneklaas. Johanna Wansink verwierf de meeste stemmen. Haar verkiezing werd met een spontaan applaus van de vele toeschou- wersy begroet, wel een bewijs, dat deze keuze verantwoord was. Door het ex-koninginnetje (1956) Hen- drika Sprokkereef, die eerst nog bloe- me naangeboden kreeg, werd de nieuwe koningin lie tkroontje op het hoofd ge plaatst en daarna volgde een rijtoer langs een enthousiast publiek, welkee einidigde in hotel Holterman, waar de Industrie- koningin 1957 van vele zijden met haar benoeming werd gecomplimenteerd. Na afloop van deze receptie maakte zij met de commissie nog enkele rondjes in de draaimolen. Ook de koningin-moeder had zich inmiddels 'bij de gasten gevoegd. Het leek wel carnaval in Holten, zo'n prettig estemming heerste er in het dorp woensdagavon dter gelegenheid van de zomerfeesten. De drumband van H.M.V., de bóeren- kapel „De Hooiplukkers" uit Lochem en de boerendansgroep „De Larense Schot- sers" verleenden na afloop van het op treden van de Bergruiters in Kalfster- mansweide hun medewerking om een prettige sfeer te scheppen op het feest. Het programma van deze dag begon met het afhalen van de schutterskoning 1956, de heer F. L. Tromop, vanaf hotel Vosman en de schietwedstrijden bij het gemeentelijk waaggebouw, waarbij de nieuwe schutterskoning moest worden uitgeroepen. ïn een soprtieve strijd werd gekampt om de titel van schutterskoning 1957, waarbij de houten vogel op de hoge me talen mast het zwaar te verduren had. Nadat door G. Tuitert de kop, door G. J. Krieger de linker vleugel, door H. Stukker de rechter vleugel en door G. H. Kers de staart waren afgeschoten, kwam het spannend moment, dat de romp van de paal af moest. Successievelijk werd deze romp minder doordat telkens meer spaanders naar beneden kwamen en op een gegeven moment was het zo, dat het talrijk publiek, dat zich om de schiet wedstrijd verzameld had, dacht, dat het pleit reeds beslecht was, doordat 't groot ste deel van de vogel naar beneden kwam. Maar er bleef nog een deel in de mast en toen had de schutterskoning, de heer Tromop, de kans om zijn titel te conti nueren, maar zijn schoten gingen naast en het was tenslotte de heer Joh. Arf man, die het laatste stuk van de vogel met een goed gericht schot uit de paal verwijderde. Hij werd daarmede de schut terskoning 1957. 's Avonds werd hij in gezelschap van zijn echtgenote met begeleiding van „De Hooiplukkers" uit Lochem en de drum band van H.M.V. in een koets door het dorp gevoerd en werden hem in hotel Vosman door de voorzitter van de schiet vereniging „De Eendracht", de heer H. Klein Velderman, met een toepasselijk woord de versierselen, aan dit koning schap verbonden, omgehangen. Op Kalfstermansweide bracht de lan delijke rijvereniging „De Bergruiters" met haar ponyclub een hippisch program ma, dat door vele honderden bezoekers werd bijgewoond. Zij werden toegesproken door de voor zitter van de feestcommissie, de heer W. Beijers, die in het bijzonder welkom heet te' de burgemeester en mevr. Enklaar en die reeds de aandacht had gevestigd op de aanwezigheid van het Industriekonin ginnetje, mej. Johanna Wansink. Na een openingsparade van de ruiters en de ponyclub, welke met spontaan ap plaus werden begoet, volgde het punten- springconcours, dat met 130 punten ge wonnen werd door de 58-jarige heer T. Beldman, die met zijn paard „Amigo" de meeste hindernissen correct wist te ne men. Bijzonder aardig was daarna het ponyspringen van de jonge ruiters met de enige amazone Janny Vruwink, dat door de zonderlinge capriolen van de po ny's grote hilariteit verwekte. Er werden nog tal van aardige num mers aan het publiek vertoond, o.a. het spring-esquarille van de senioren en op treden van graaf Sandor van de pony club en het nummer der slapende pony's, waarbij mej. Heiltje Landeweerd het slaapliedje zong. Tijdens de pauze gaven op het verlichte podium „De Hooiplukkers" een muzikaal nummertje, terwijl de Larense Schotsers met de Berliner polka en het wel zeer ouderwetse „Smiet het _wief weg" een spontaan applaus oogstten. Het was een keurig programma, waarvoor de heer Beijers de deelnemers en in het bijzonder de voorzitter-instructeur van de Bergrui ters, de heer H. Beldman, hartelijk dank zegde. Na afloop van de voorstelling stroom de het publiek naar het dorpscentrum, waar het auto-treintje van de heer Bran denburg uit Almelo de passagiers haast niet vervoeren kon. Er heerste, zoals reeds gemeld, een gezellige drukte, die tot middernacht voortduurde. Vermelden we ten slotte nog, dat door een bijzondere geste van de Holtense ster winkeliers aan de jeugd des middags in Amicitia een tweetal voorstellingen werd aangeboden door het gezelschap Carla Flink, met o.a. het poppenkastspel „Dik Trom en zijn aap" en het optreden van een goochelaar, waarvan de jeugdige be zoekers zeer genoten hebben, al was het voor sommige kinderen misschien iets te moeilijk om alles te volgen. Bij beide voorstellingen was Amicitia geheel ge vuld. Behalve de reeds gemelde uitslagen van het vogelschieten vermelden we nog de uitslag van het fladderschietten, die als volgt luidde: 1 Jan Bouwhuis, 2 Jan Tul- Ier, 3 B. Klein Teeselink en 4 F. Sluiter. H ZONDAGAVOND 7.30 uur spreekt H uit Arnhem in de Jeugddienst M in de Ned. Herv. Kerk over: M 1 „VROLIJK ZINGEN", i Prachtige staaltjes van motor- acrobatiek in het Sportdal. Het programma, dat de bezoekers op donderdag, de laatste dag der zomer feesten, voorgeschoteld kregen, mag als zeer geslaagd worden genoemd- Des middags bevatte het een complete boe renbruiloft, zoals deze voor ongeveer 100 jaar werd gevierd, en 's avonds was het een demonstratie van een motor team van de rijschool der Kon. Mare chaussee te Apeldoorn, die er mocht zijn. Het populair concert van de Mu ziekvereniging „H.M.V." op 't podium in Kalfstermansweide kon helaas van wege de regen, die in stromen begon te vallen aan het einde van de motorde monstraties, niet doorgaan, maar de muzikanten maakten, vergezeld van de drumband, later toch nog een korte rondgang, die vooral door de jeugd met veel jolijt gevolgd werd. De boerenbruiloft, die verzorgd werd door de leden van de toneelverenigin gen O.C.H., C.O-C. en V.O-P. in samen werking met de Landelijke Rijvereni ging „De Bergruiters" en de Boeren dansgroep „De Larense Schotsers", trok zeer veel belangstelling en vooral de talrijke vreemdelingen hebben wel ge noten van deze opvoering, welke uit stekend verliep. De bruidsstoet, waarin Karkemeijers Jan Albert (de heer Steunenberg) en Schepers Jenneken (mej. M. Veneklaas) naar het gemeentehuis en later naar 't bruiloftsfeest op Kalfstermansweide reden, werd voorafgegaan door de bruidskoe, die door twee buren werd overgebracht naar het huis van 't jonge paar en onderweg naar oud gebruik en kele keren werd aangehouden, waarbij het glas telkens rondging. Dat aanhou den trok reeds veel belangstelling, maar toen de bruidswagens aan het gemeen tehuis arriveerden, stond het daar zwart van dc mensen, die het bruidspaar en de. familie wilden zien binnengaan. De huwelijksvoltrekking, welke verricht werd door oud-burgemeester Berend Willem Dapper (de heer J. Oosterkamp) was via de geluidsinstallatie van de fa. Bouwhuis buiten te volgen. Ook op het feestterrein werd een ruime explicatie gegeven van alle bijzonderheden dezer bruiloft. Toen het paar van het ge meentehuis reed, had het z.g. meuten (een boom over de weg) plaats. Het mocht niet eerder doorgaan voordat het glas was rondgegaan. De bruiloft. Op de bruiloft lieten de gasten zich de grote sneden krentebrood- met room boter van „De Vrijheid" goed smaken. De buurvrouwen hadden deze zaak ver zorgd en schonken later de drank en boerenjongens. Er werd gegeten en ge dronken, gedanst en gezongen en Jan van Hoolten zorgde ter afwisseling van het feest voor enkele voordrachten. Vooral ook de oude dansen van de Larense Schotsers vielen bij 't publiek zeer in de smaak, dat met zeer veel in teresse gekeken heeft naar de ouder wetse klederdracht en de bijzonder leu ke aankleding van de kinderen met hun wel zeer typisch oude hoedjes en hoog- opstaande kraagschorten. Het slot was wel bijzonder aardig, toen dames en he ren uit het publiek uitgenodigd werden om de „Haoksebargen" mee te dansen, hetwelk veel vermaak opleverde. Er zijn heel wat foto's gemaakt van dit evenement. De heer Beijers bracht de deelnemers dank voor hun keurjge opvoering, in 't bijzonder aan de heer E. Koopman, die het manuscript verzorgde, en dankte ook de politiemannen, die voor een uit stekende verkeersregeling zorgden bij de omlegging van het verkeer tijdens de aankomst op het gemeentehuis. Er waren deze middag tal van aar dige bijzonderheden te zien, welke in dit kort bestek niet allemaal zijn op te sommen. Motordemonstraties. Zeer veel belangstelling trokken ook de demonstraties, van de in de aanhef genoemde leden van de rijschool dér Kon. Marechaussee uit Apeldoorn op hun legermotoren, die onder leiding van de commandant dier school, kapi tein Vriezem en adjudant van der Wiel in het Sportdal gehouden werden. De commandant van het depot, kolonel Trippelaar, was tot zijn spijt verhin- In het geheim hebben de Joegoslavi sche premier Tito en de secretaris der communistische partij in de Sowjet-Unie, Chroesjtsjow, elkaar ontmoet op Roe meense bodem. Het nieuws erover, dat voornamelijk door radio-Moskou is ge geven, doet niet vermoeden dat er veel gewijzigd is in de verhouding tussen de Sowjet-Unie en Joegoslavië.. De landen zullen samenwerken op de bekende basis van gelijkwaardigheid, niet-inmenging en respect voor eikaars soevereiniteit, hoe wel het feit dat zij beide socialistisch zijn als een bijzondere reden wordt opgege ven om de contacten te verstevigen. Wat de partijen aangaat: zij zullen de legaties en gegevens uitwisselen en zij erkennen het Marxisme-Leninisme (dus niet het „Stalinisme") als gemeenschap pelijke grondslag. Dat de vici-premier Mikojan (die Boel- ganin verving) de formele leider was van de delegatie, toont aan, dat de betrek kingen tussen de twee landen, en niet die tussen de partijen, op de voorgrond stond. En bovendien, dat de economische hulpverlening van de Sowjet-Unie aan allerlei Joegoslavische projecten moest worden geregeld, nadat op dit terrein een periode van vertraging (na Honga rije) had aangetoond, dat de betrekkin gen te wensen overlieten. Intussen weigert Tito ook nu nog, te erkennen dat de opstand in Hongarije een contra-revolutionaire actie was, en be treurt men in Moskou, dat Joegoslavië niet toetreedt tot het „socialistisch© kamp onder leiding der Sowjet-Unie". Tijdens zijn bezoek aan Praag heeft Chroesjtsjow hatelijke opmerkingen ge maakt over de Joegoslavische arbeiders raden. Hij achtte die ondoeltreffend in een planmatige socialistische staatseco nomie en beweerde, dat Tito ze alleen kon handhaven, omdat hij financiële hulp van Amerika ontving. Ook dit intermez zo schijnt nu geliquideerd. De verschil len blijven, doch er zal naar gestreefd worden te voorkomen, dat zij geschillen worden. KWETSBAAR MOSKOU Men zal zich afvragen, waarom de Russen zoveel waarde hechten aan de invloed van het betrekkelijk zwakke Joe goslavië. Het is aannemelijk, dat Chroesj tsjow aan Tito heeft verzocht, de Oost- europese satellieten niet „titoïstisch" te beïnvloeden, omdat daar ongelukken uit konden voorkomen. Moskou laat hen toch niet los uit de Sowjetsfeer, en er zijn dus grenzen aan hun hervormingen. Die mogen nog de hegemonie van de com munistische partij, noch het bondgenoot schap met de Sowjet-Unie aantasten. Het is een Joegoslavisch belang, zich inder daad n i e t te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Oosteuropese landen. Dan zou Tito aan het Kremlin een aanleiding bieden, tegen hem te waarschuwen. Nu kan hij normale be trekkingen handhaven met de communis ten uit Oost-Europa, die zich wel inte resseren of stille sympathie hebben voor de décentralisatie en het federalisme, po litiek en economisch, van Joegoslavië. Bij goede betrekkingen met het Wes ten en de Sowjetwereld kan Tito ook be ter zijn zelfstandigheid bewaren. Ter wijl echter de Joegoslaven hun positie niet verzwakten, bewijst de tegemoetko mendheid van Chroesjtsjow (die nu toch maar weer naar Roemenië kwam!) dat het bestaan van een zelfstandig en niet- gebonden Joegoslavië hem onbehaaglijk stemt. De stelling van het Kremlin is immers, dat kleinere communistische lan den zich slechts kunnen redden onder de bescherming van Moskou. Zulks geldt misschien niet voor China, maar dit be zorgt de Russen nog geen moeilijkheden. Joegoslavië weerlegt de stelling, dat het als kleinere communistische natie 'tot 't „socialistische kamp" zou moeten toetre den, om zijn systeem te handhaven. Het nadeel daarvan kan volgens Chroesjtsjow enigszins ongedaan worden gemaakt, door zoveel mogelijk te verdoezelen, dat Tito los staat van Moskou. Hoe beter de betrekkingen, hoe eerder de indruk ont staat, dat hij toch „tot de familie be hoort". TWEE VRAAGSTUKKEN Twee vraagstukken hebben vooral de aandacht gevraagd naar aanleiding van het gesprek in Roemenië. Het eerste be trof de afwezigheid van Boelganin, die deze week ook niet mee zal gaan naar Oost-Berlijn. Wellicht beduidt dit niets, misschien ook zijn er toch meningsver schillen tussen de premier en Chroesj tsjow. Van de afgezette minister Sjepilow was bekend, dat deze Tito weinig vrien delijk was gezind; maar Boelganin heeft mee geholpen, de betrekkingen met Bel grado weer aan te knopen. In elk geval kan de afwezigheid van de premier voor de Russische-Joegoslavische relaties dus niet veel betekenen. Het tweede probleem raakt de Duitse kwestie. Volgens radio-Moskou bestond er eenstemmigheid ten aanzien van de voornaamste internationale vraagstuk ken. Dat kan waar zijn ten aanzien van ontwapeningsvoorstellen, vredelievende coëxistentie, de opneming van Peking in de V.N., de vriendschap met Aziatische landen enz. Stellig geldt het niet voor de afwijzing door Tito van militaire pacten. En nu Chroesjtsjow in Oost- Berlijn is, rijst de vraag, hoe Tito te genover het. Duitse probleem staat. Hij heeft tot nu toe alleen West-Duitsland erkend, en dus nog minder tegemoetko ming jegens Grotewohl en Ulbricht ge toond dan de Finnen, die evenals Mos kou met beide republieken diplomatieke betrekkingen onderhouden. Bonn heeft altijd gedreigd, de relaties te zullen ver breken met een land (kennelijk da.n met uitzondering van Finland en de Sowjet- Unie) dat Oost-Duitsland zou erkennen als soevereine staat. Er moet de Russen alles aan gelegen zijn, dat Tito het Oostduitse regiem aan vaardt. In Belgrado deelt men de mening dat de twee Duitse republieken met el kaar een oplossing moeten zoeken. Veel vertrouwen in zulk een akkoord heeft men er evenwel niet. De vraag dringt zich dus op of Joegoslavië nog lang de „Duit se Demokratische Republiek" juridisch zal beschouwen als slechts een door de Russen bezette zone. Men kan aannemen, dat de vrees voor moeilijkheden met Bonn en de Atlantische wereld Tito er van heeft weerhouden, Oost-Duitsland te er kennen. Zolang hij dat echter niet doet, distancieert hij zich meer van „socialis- In het kadër van de zomerfee; Holten werd donderdagmiddag 'n wetse boerenbruiloft gehouden. Bruid, bruidegom en familie aan tafel. Voetgangers, rechts op het trottoir, Daar is voor U het minst gevaar. derd de demonstraties van zijn mannen bij te wonen. Er werden buitengewone staaltjes van rijden en motoracrobatiek vertoond waarbij de rijders in alle standen en in vele combinaties hun voertuigen be dienden. Een bijzonder kras staaltje van rij kunst vormde het optreden van opper, wachtmeester Wubs, die op een ver sterkte zware Harley Davidson met nog twaalf man rondreed. Dertien man op een motor, dat is in Nederland nog niet door anderen vertoond. Wachtmeester Bronsvoort bereed zijn motor of hij een paard bestuurde aan de leidsels. De wachtmeesters Kreling, Brusseke Bronsvoort maakten sprongen door een hoepel, door een muur en door 't vuur, Alle rijders werden telkens met een spontaan applaus beloond, want 't pu bliek volgde met grote spanning hun evoluties. Ook de komische noot ont- brak bij dit optreden niet, want bij een gefingeerd ongeluk, kwamen de dok ter en de Rode Kruis-verpleegster, na dat zij de slachtoffers op een wonder lijke wijze hadden onderzocht, deze met een soort melk juk ophaalden om hen naar het ziekenhuis te transporteren, Komisch, maar overigens ook een kra nig staaltje van rijkunst. De burgemeester, Mr. Enklaar, sprak, terwijl de regen steeds meer begon vallen, een kort slotwoord, waarbij hij de marechaussee en hun commandant dank bracht voor hun keurige demon stratie. De heer Beijers had bij het be gin alle medewerkenden, o.a. het be stuur van de voetbalvereniging, dat hel terrein afstond, bedankt voor hun me dewerking. Alles vluchtte toen voor de xegeil naar het dorpscentrum, waar het nv* lange tijd gezellig was. Het treintji reed steeds geheel bezet zijn rondjes Om de draaimolen was het omdat kinderen inmiddels naar bed waren - wat stil geworden, maar de kraampjes en de schiettent van „De Eendracht,' hadden het zeer druk, terwijl in de café's druk werd gedanst. Vermelden we nog, dat tijdens de boerenbruiloft gratis flesjes hilo-cola tijdens de motordemonstraties gratis di to coca-cola aan 't publiek werden uit- gereikt en dat de zomerfeestcommissie op geslaagde feestelijkheden kan terug zien, ook al- brachten de twee brade ries wat meer vertier na afloop van de toen uitgevoerde programma's, NUVERDAL Zoals we de vorige week reeds mede deelden wordt de volgende week, dinsdag 13 au-g., in het kader van de Jan Zwart- herdenking ook in onze plaats een orgel concert gegeven in de Vrije Evangelische Kerk aan de Grotestraat. De aanvang ie bepaald op 8 uur. Deuren open 7.30 uur. Het programma, dat uitgevoerd wordt door de orgelist Wim van de Panne, ziet er als volgt uit: Ir pro. de Kal de Die met de D C. moi wat mir heii dul se-e: de V G. sinl wei tW-€ nur teil gel- F dee pla luie spr ree len boe stel E tro tje de str>< Me zat one A. I Die ser vo< lin. Toccato over Ps. 146 1 b. Trio over Psalm 25 2 Jan Zwart 2. Toccato en Fuga in d moll J. S. BacJi 3. a. Pastorale A. Scarlatti b. Toccato P. D. Paradis! c. Menuetto G. F. Handel 4. Choral over „Gebed des Heren" F. Mendelssohn-Bartholdj a. variatie in de sopraan b. variatie in de tenor c. variatie in de bas '5. a. Chant du Soir E. M. Bos: -b. Finale uit le Symphonic A. Guilmai 6. Postludium over Geestelijke liederen en Koralen Jan Zwa Als bijzonderheid delen wij mede, da dit programma het laatste is -geweest, da Jan Zwart heeft uitgevoerd, namelijk vrijdag 9 juli 1957 in de Ned. Hervormd Kerk te Noordwijk. Het laatste numme bestond toen uit zijn composities ove „Neem, Heer, mijn beide handen" „Een vaste Burcht is onze God". Aan de uitgang wordt een schaalcol lecte -gehouden. VEILIG VERKEER. Van de fiets is het achterlicht h meest kwetsbare, maar ook het mee verwaasloosde onderdeel. Dat licht is voor anderen een onveilig waarmede ik rekening houden moet Voor U is het echter een VEILIG liet want het kan U behoeden voor ee aanrijding door achterop komend vei keer.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2