Tour d' Holten Schoolreisje oX Dorpsschool HOLTENS VERLEDEN Het wapen van Holten PREDIKBEURTEN De leerlingen van de 4e en 5e klas van de o.l. dorpsschool maakten woensdag on der leiding van het onderwijzend perso neel een prettig schoolreisje. Het leidde o.m. tot de volgende ontboezeming: Woensdagmorgen, de wekker loopt af. Nu al opstaan, 't is nog vroeg. O ja, we gaan vandaag uit. Hoe is het weer, even naar buiten gegluurd. Fijn, de zon schijnt en de lucht is helemaal blauw, dat kan goed worden. Gauw wassen, aankleden en dan naar school. Om 8 uur zijn allen geteld en niemand heeft zich verslapen of is ziek. Daar gaat de stoet op weg naar het station, begeleid door een schare ouders, broertjes en zusjes. Nog even gewacht (wat duurt dat lang) en de trein rijdt voor. Vlug in stappen, de conducteur fluit en daar be gint de reis. Wat is er veel te zien onderweg, je weet niet of je links of rechts moet kijken. Deventer, Apeldoorn, de Veluwe, Amers foort, Utrecht. Maar wat is dat? Gaan we nu terug? Neen, toch niet, met een zwaai komt de trein weer in de goede richting en gaat het via Gouda naar Rot terdam. Wat een prachtig station is dat, en wat een grote hall, daar is de schoolhall een baby bij. De politie staat klaar en daar gaat het de stad in met haar prachtige winkels. En druk! Op een teken van de politie stopt iedereen gelukkig en zo komen we veilig bij de boot. Daar komt „de Kaag" al aanvaren en wordt volgeladen met landrotten, die wel zingen „Varen, varen over de baren", maar zo nu en dan een gilletje geven als een golf de boot doet schommelen. Daar is de Maastunnel en moeten we uitstappen. Oei, wat is dat een rare trap, die loopt zo naar beneden. Zullen we het wagen Vooruit maar. Daar gaat het de diepte in, en even later zitten we onder water, maar blijven gelukkig droog. Dan „rollen" we weer naar boven en gaat de boottocht vérder. Een flesje „prikkel" zorgt er voor, dat we van bin nen nat worden en er weer op los kun nen zingen. Wat zijn die havens groot en wat een schepen liggen en varen er. Oceaanstomers, een vliegdekschip, kust vaarders, te veel om op te noemen. Langs Pernis, waar „onze" olietreinen heengaan en dan: Vlaardingen. De boot tocht is ten einde en de trein zal ons naar Hoek van Holand brengen. Nu, dat is voor elkaar. Vlak bij het strand kunnen we uitstappen. In de trein was het al een hele ver kleedpartij geweest, want ja, het water mocht eens op raken als je niet vlug ge noeg was. Een eindje wandelen en jaaaa, daar is de zee. Bij „Zeezicht" gaan we onze ba gage afgeven, even spelen in de speel tuin, een glaasje ranja naar binnen wer ken en dandaar gaan we, jongens. Heerlijk is het water. En dan die gol ven, die over je heenrollen, soms zit je er helemaal onder. Wat een feest. Ge vaarlijk? Nee hoor, want de „meesters" en „juffrouwen" zijn bij ons en zorgen er voor, dat we niet te ver gaan. Laten we hier nog maar een poos blijven, 't kan nu nog en wanneer zien we de zee weer Toch breekt het ogenblik (veel te vlug) aan, dat er aankleden geblazen wordt. Nog een glas ranja, een dik kwartier om te „winkelen" en in optocht gaat het weer naar het station. De trein staat klaar, de wagens zijn keurig schoongemaakt en dan begint de terugreis. Weer langs de Nieuwe Water weg met z'n drukke scheepvaart, Rot terdam, dat we rechts laten liggen, steeds verder van dat heerlijke water. De dames" schijnen van de zeelucht moe te zijn geworden, want na de Drie kusman en Hoksebaorge nog even pand verbeuren en dan vallen enkelen in diepe slaap. In Amersfoort schrikken allen wak ker, want er wordt met ijs gevent door de meester. Een laatste traktatie, die wel nodig bleek, want het was de hele tijd „dorst, dorst". In Utrecht hadden bereidwillige han den al heel wat flessen met water ge vuld, maar dat zoute zeewater speelde velen parten. Deventer in zicht, even gestopt en de laatste ruk komt. Jassen aan, tassen en koffers gepakt en de trein rolt het station van Holten binnen. Wat een mensen zijn hier verza meld, er is geen doorkomen aan. De trein gaat verder om de anderen naar huis te brengen en langzaam maar zeker rukt de „zeemacht" op om zich te verenigen met de achtergebleven „landrotten". Een gelukkig weerzien, een stralende dag gehad zonder ongelukken en in deze tevreden stemming trekt ieder huis waarts om van een welverdiende rust te gaan genieten. 25 JAAR GELEDEN Onder leiding van de bouwkundige P. C. van der Wiel werd woensdagavond aanbesteed het bouwen van een woon huis voor de heer J. W. Tulier aan de Larenseweg. Laagste inschrijvers: Tim merwerk H. Koopman 663.smids- werk Gebr. Veldhuis 32.50; E. J. Wes- terik ƒ32.50; smidswerk en lichtinstal latie H. Haan 159.— lichtinstallatie H. J. Kappert 17.50; loodgieterswerk A. Fransen ƒ91.loodgieterswerk en lichtinstallatie A. Fransen 107.verf- werk G. J. Gervedink Nijhuis 105. Alle inschrijvers zijn te Holten woon achtig. Het metselwerk werd niet aan besteed. Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen. (Overgenomen uit het blad „Salland"). P.V. „BERGVLIEGERS" Uitslag van de wedvlucht op Vil voorde. Afstand 204 km. 1 L. Gazan; 2, 10 en 11 G. Steunenberg; 3 D. Jansen; 4 H. Wans ink; 5 en 6 C. W. Reeves; 7 J. Arfman; 8 W. Aaftink; 9 G. Veldhuis. Drogisterij „De Vijzel" had deze week een aardige prijs beschikbaar gesteld en deze werd gewonnen door de heer H. Wansink. Contact tussen gemeente en marke. Het bestuur der marke van Holten heeft in de loop der eeuwen vele voor schriften vastgesteld omtrent het schut ten van vee. Wat onder schutten moet worden verstaan blijkt uit een marke voorschrift van 21 juni 1619, luidende: „Alsoe wort bevonden, dat daeg'lix veele vreemde beesten in Holterbroick gedreven worden ende van die kaeteren (keuterboer is hiervan afgeleid) ange- nomen, is daarop geresolviert, dat men all die biesten (soe daertoe gerechtiget binnen in to gaen) met een brant sal affteickenen, opdat men kan onder- scheit draegen, well daertoe gerechtiget is ader niet, ende alle diegennige soe niet gerechtigt, sollen geschuttet wor den." Voor het z.g. opbranden van paarden, koeien enz. werd een recht geheven. Het opbranden ging echter niet alleen gepaard met onkosten voor de boeren. Ook het markebestuur deed uitgaven terzake. Enkele vertegenwoordigers der marke moesten toezicht houden, terwijl een daarvoor aangewezen persoon het „brandwerk" verrichtte. De gedelegeer den der marke verteerden op 4 en ^5 mei 1642 „an cost ende bier f 10.05". Henrick Avermare ontving voor de „moeyte van 't brantyser op de peerden te setten 12 stuivers". Het niet gebrandmerkte vee, dat dus niet in de markeweiden mocht grazen, moest regelmatig worden geschut. Zo was bijv. 13 mei 1820 ook een dag, dat geschut zou worden. De dag tevoren ging de markerichter naar secretaris Vincent om te vragen waar het schut- schot te vinden was. Deze antwoordde, dat de gemeente geen speciaal schut- schot ter beschikking had. Wanneer varkens of „andere kleinigheden wier den geschut" werden deze doorgaans in de stallen van Vincent ondergebracht. De markerichter was van plan „alle de Elk jaar opnieuw stellen tal van zo mergasten de vraag wat toch de oor sprong is van het wapen der gemeente, zoals dit is aangebracht in de voorgevel van het gemeentehuis. Het is al weer heel wat jaren geleden, dat een inwoner van Holten een poging heeft gedaan op deze vraag wat meer licht te werpen. Of bedoelde Holtenaar daarin is ge slaagd laten wij gaarne over aan het oordeel van de wapenkundigen. De be wuste inwoner stelde zijn gedachten om trent het wapen van Holten op rijm. Zijn later ook in Holtens Nieuwsblad van 5 februari 1949 opgenomen rege len laat ik hieronder nog eens volgen „Het wapen van Holten In sinopel1de maagd Maria met het Kindeke op schoot, En in keel'2) drie varkenskoppen, op een achtergrond van rood Alles bij elkaar genomen wel een heel aardig tableau, En dat wapen kreeg nu Holten gratis zo voor niets cadeau. Niemand heeft nog opgehelderd wat dat. stelletje beduidt, En daarom leg ik nu hieronder mijn bescheiden mening uit. De Maagd Maria moet vertellen, dat de Marke Holten reeds bestond, Voordat de hervormde godsdienst in ons land zijn aanhang vond. De kleine koppen zijn van varkens, die men ook wel biggen noemt, En door deze tak van veeteelt is de plaats nog steeds beroemd. De grote kop symboliseert ons de drukke varkensmesterij, En door deze tak van veeteelt krijgt Holten gauw haar slachthuis vrij". U Sinopel groen 2) Keel rood Het gemeentewapen van Holten is verleend, bij koninklijk besluit van 21 november 1898. Op de linkerhelft van dit wapen ziet men Maria met het Chris tenkind; op de rechterhelft een drietal koppen óf van varkens óf van zwijnen. Stellen deze koppen inderdaad varkens koppen voor, dan zijn zij toch op zodani ge wijze afgebeeld, dat soortgenoten in de natuur het familieverband beslist zul len moeten ontkennen. Ik heb getracht in het gemeente-ar chief na te gaan waarom het gemeente bestuur indertijd juist dit wapen wilde voeren, doch in het betreffende verzoek aan de Kroon wordt daarvan met geen woord gerept. De voormalige secretaris van de hoge raad. van adel heeft mij in dertijd desgevraagd medegedeeld, dat uit de archiefstukken, welke bij die raad be rusten, evenmin blijkt om welke reden de gemeente Holten het onderhavige wapen prefereerde. Deze secretaris, mr. M. J. H. de Bruin van Melis - en Marie- kerke, was van oordeel, dat de koppen, welke vaak voor varkenskoppen worden aangezien, zwijnskoppen voorstellen, om dat de slagtanden, welke uit de bekken steken, alleen van een wild varken kun nen zijn. Overigens zou de beeldtenis van Maria met het Christuskind in het wa pen verband houden met de leenhorig heid van het Oversticht aan de bisschop van Utrecht. W. O Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur (Bed. H. Doop) Ds. Addink. Extra collecte Kerk en Ziekenzorg. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Jebbink. Col lecte voor Kerk en Ziekenzorg. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Van Ar- kel van Haarlem. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de zending op Soemba. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Verloren: fototoestel; canvastasje; zw. damesvest; Zonnebril. Gevonden: nieuw tekenpenseel; rij- wielslotsleutelhandfietspomp j e Komen aanvliegen: tamme kraai. vreemde beesten in het Espeloderbroek op te schutten". Aangezien hij een hon derdtal ongemerkte koeien dacht te la ten opvangen moest hij tenminste twee schuren ter beschikking hebben. Secre taris Vincent adviseerde schout Pak- kert de schuur van Rinkelaar op de Holterdijk (onder Dijkerhoek) en van Jan Schuitert in 't dorp aan te wijzen. De schout wendde zich echter eerst tot de gouverneur om nadere instructies- Hij was bevreesd, dat uit de „'schutterij waarschijnlijk grote twisten en oproe righeden zouden kunnen geboren wor den, omdat het Espeloderbroek een opene gemeente is, die door geene op graving of afsluiting van andere gron den is afgescheiden en waarin het vee sinds mensenheugenis heeft geweid, zo van de ingezetenen der gemeente Hol ten, als eenige omliggenden, die wel hun vee daar niet zoo zeer opdrijven, maar van zeiven daar heenengaan, en waar van geen verbod bij Publicatie heeft plaats gehad." In zijn brief aan de gouverneur deel de de schout tegelijkertijd mee van ter zijde te hebben vernomen, dat de mar kerichter voornemens was een gedeelte „aangegraven veldgronden geweldiger wijze te doen insmijten". De markerig- ter, die korenmolenaar van beroep was, hield kennelijk niet van een zachtzinnig optreden. Op 29 januari 1821 begaf hij zich met vertegenwoordigers der marke en de in der haast gerequireerde inwo ners der buurtschappen Look en Neer dorp naar het huis van Derk Broers, staande op „het gemene veld, teneinde hem te vermanen, zijn huis van de plaats te brengen." Broers sloeg de waarschuwing in de wind. De volgende dag werd het huis door de Lokers en de Neerdorpers op bevel van de marke- rigter afgebroken. De daarop volgende dag, 31 januari 1821, vonden de knechts van de marke- rigter-korenmolenaar, Teunis Nijendijk en Gerrit Dikkers, „bij het aanzeilen van de molen op de zwikstellingen bui ten 's beslot een turf, waaraan vuur was geweest, doch toen niet meer aan het branden werd bevonden". De molenaar bracht deze turf naar de schout, die hem in gezelschap van assessor Helderman, secretaris Vincent en de veldwachter ging vergelijken met de turven, welke Derk Broers in voor raad had. De schout berichtte aan de officier bij de rechtbank te. Deventer, dat „dien turf geen de minste verge lijking had met de turv.en van Broers". Nog even moet 'ik terugkomen op het aangraven der gronden. De schout zag zich op 22 november 1821 genoodzaakt de gouverneur te berichten, dat op 19 en 20 november 1821 een „aanmerke lijk aantal ingezetenen der gemeente Holten de nieuw aangegraven gronden van den heer advocaat en notaris Kro nenberg en meer, anderen onder "de ge meente Holten hebben ingelijkt". Mr. Kronenberg was reeds van het „insmijten" zijner gronden op de hoog te. Hij had zich terzake verstaan met de officier bij de rechtbank te Deventer, die twee gerechtsdienaars naar Holten dirigeerde om in samenwerking met de schout de orde en rust te herstellen. „Bij het aantrekken der klok" las de schout zelf een publicatie voor, waarin hij de inwoners adviseerde zich niet weer aan zodanige handelwijze schul dig te maken. De „aangravers" bevon den zich in een moeilijk parket. De markerigter had opdracht gegeven tot het „inlijken" der gronden. De schout waarschuwde hen er niet mee door te gaan. Hoewel de historie dit niet ver meldt, meen ik te mogen aannemen, dat zij de opdracht van de markerigter hébben uitgevoerd en de waarschuwing van de schout in de wind hebben ge slagen, want de markerigter beloofde hen „12 kannen jenever". W- O. De Tour a'Holten, de wielerwedstrijd voc5r de jeugd, georganiseerd door Jan de Groot, Mans Klein Velderman en Johan van Bruggen, is maandagmiddag begonnen met een klassementsrit over 1200 meter, welke rit gewonnen werd door Johan ter Maat van Holten C in de tijd van 2 min. 5 sec.; 2 J. Pluimers (Enter) 2.08; 3 Frits de Groot (Holten D) 2.14; 4 G. Vincent (Holten C) 2.15; 5 H. Sluiter (Holten B) 2.15. De etappe Wierden-Enter-Elsen-Rijs- sen-Borkeld-Holten (27 km.) werd in de sprint beslist. Pluimers en Ter Maat gaven elkaar niets toe, doch eerstge noemde won met banddikte. 1 Pluimers 48 min. 17 sec. (gemid deld 33.5 km. per uur); 2 J. ter Maat, zelfde tijd; 3 F. de Groot, op 46 sec.; 4 Dollekamp (Markelo), op 3.08; 5 Tem pelman (Holten A), op 3.49- Dinsdag 24 juli bonden de ploegen de strijd aan in een tijdrit van Holten naar Markelo (8.8 km.). De ploeg uit Enter zegevierde in de tijd van 57 min. 01 sec. 2 Holten C 58; 3 Holten B 58.45; 4 Hol ten D 59.15; 5 Holten A 59.43; 6 Mar kelo 1.04.40.' De snelste tijd (18 min. 49 sec.) werd gemaakt door Alle Klein Velderman en Henk Tempelman, beide van Holten A. In de individuele tijdrit van Holten over Loo naar Bathmen bleek Tempel man (Holten A) de snelste met 20 min. 44 sec.; 2 Pluimers (Enter), 20.50; 3 Ter Maat (Holten C), 21.01; 4 Dollekamp (Markelo), 21.07; 5 Sietse Meinsma (Hol ten D), 21.21. De rit van Bathmen naar Holten had 'n buitengewoon spannende eindsprint. Ter Maat finishte met enkele centime ters voorsprong op Pluimers, Soer, Dol lekamp en Meinsma. Voor allen werd dezelfde tijd (19 min. 20 sec.) afgedrukt. Wij acht 1 els n anten iet zc naé aan Woensdag 24 juli. De finish van de 5e etappe was in Loo-Bathmen, waar 20 renners tege lijk arriveerden. Pluimers klopte op de streep Dollekamp, Ter Maat, Soer, KL Velderman en Konijnenberg. Tijd voor alle renners 17 min- 45 sec. De 21 km- lange 6e etappe (Bathmen- Lettle-Heeten-Nieuw He eten-Holten) werd in een felle eindsprint door Dol lekamp gewonnen. Hij klopte met een BOUWVAKPATROONS BEGONNEN VAKANTIE MET UITSTAPJE Begunstigd door mooi zomerweer maakten zaterdag 20 juli de Holtense bouwvakpatroons en hun dames het jaarlijks uitstapje. Om half zeven vertrok 't gezelschap met een comfortabele bus van- de HA VI uit Rijssen en werd via Zutphen en Arnhem naar Nijmegen gereden, waar koffie werd gedronken. In 's-Hertogenbosch werd onder des kundige leiding de St. Jan-kathedraal bezichtigd en werd terwijl de dames winkelden door de heren een bezoek gebracht aan de veemarkthallen. Door het mooie Brabantse land werd via Tilburg en Breda naar Rotterdam gereden, waar de Maastunnel werd be zichtigd en werd tevens een rondvaart door de havens gemaakt. Op de terug reis werd in Gouda nog even „aange legd" en van daar ging het „full speed" naar hotel „De Smidse" in Wilp, waar de tafel met een keur van spijzen ge reed stond. Om elf uur arriveerde het gezelschap vermoeid, maar zeer voldaan, weer in Holten. BENOEMING TOT GEWOON HOOGLERAAR. Prof. ir. J. G. Hoogland, tot voor kort te Holten woonachtig, is bij koninklijk besluit benoemd tot gewoon hoogleraar aan de technische hogeschool te Eind hoven in de afdeling der scheikundige technologie, om onderwijs te geven in de anorganische scheikunde en haar toepassingen, onder toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als buitenge woon hoogleraar -aan de technische hogeschool te Delft. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Holten zal in openbare vergadering bijeen komen op vrijdag 26 juli a.s„ des namiddags om half vier, ter behandeling van de vol gende agendapunten: 1. Voorstel tot verhoging van het crediet in rekening-courant met de n.v. bank voor Nederlandse gemeenten te 's-Gravenhage. 2. Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de bouw van 14 woning wetwoningen in 't complex „Gaarden" banddikte Ter Maat, Klein Velderman, Tempelman en Pluimers. In dezelfde tijd (39 min. 12 sec.) finishten nog 12 renners. Woensdagavond zal de algemene ia rangschikking er als volgt uit: 1 Plui- mers 2.46.30; 2 Ter Maat 2.47; 3 F. de Groot 2.48.18; 4 Tempelman 2.50.09; 5 Dollekamp 2.50.39. In het punteklassement leidde na 3 dagen Johan ter Maat van Holten C de ploeg die woensdagavond de eerste ,el plaats bezette in het ploegenklassement. di Pluimers nog steeds in de gele trui. Ook de ritten van donderdag brach- a lig, ten geen verandering in het algemeen klassement. Di- De 7e etappe (start 's morgens om 9 Voo. uur afgelast tot 's middags 3 uur) over ailen een afstand van 24 km. (Holten-Nieuw oetri: Heeten-Heeten-Schalkhaar) werd in de ^rde sprint beslist. Pluimers schoot pl.m. 100 ius m. voor de finish als een pijl naar vo- {!n ren en hij gaf Ter Maat, Tempelman, j0dei Dollekamp en Sluiter geen schijn van talen kans. Voor deze groep van 14 renners }eurc werd dezelfde tijd genoteerd: 51.55 min. ,eel o De rit van Schalkhaar over Lettele, igstoi Okkenbroek en Espelo naar Holten, ,aar waar aan de' finish op de Raalterweg ogen weer veel belangstelling was, bracht lerlar flink leven in de brouwerij en de bod- ierne dy's, die in de voorgaande etappe ge- >an 1: striemd waren door een koude regen, an c kwamen weer lekker op temperatuur, eran In de eindsprint was Pluimers weer de Wil snelste. loofd In het algemeen klassement staat Pluimers met 4 uur 11 min. 15 sec. op if tb de eerste plaats; 2 Ter Maat, 4.11-45; aute- 3 F. de Groot, 4.13-33; 4 Tempelman 4.14.54; 5 Dollekamp, 4.15.24. naak In het puntenklassement heeft Plui- >aar. mers Ter Maat van de eerste plaats Hei verdrongen. De ploeg van Holten C bleef m het sunt ploegenklassemente de eerste. ïerst De laatste etappe een wedstrijd niter: over 15 ronden in het complex Bosch- pen kaïxip op vrijdagavond zal dus de be- gaat slissing brengen. kt 1 Zal het Pluimers met steun van z'n uit a ploegmaats gelukken om 30 seconden voor te blijven op Ter Maat, of zullen ia d< de Enternaren moeten zwichten voor vouw de Holtense overmacht? stoel mass B.A.T.O, GAF klapl OPENLUCHT-UITVOERING den genu In het kader van het VVV-vakantie- koff,( programma 1957 werd zaterdagavond een door de afdeling gymnastiek van de sportvereniging BATO een openlucht uitvoering gegeven in 't Sportdal, waar voor een flinke belangstelling bestond Deze uitvoering zou oorspronkelijk donderdagavond worden gegeven, doch moest toen wegens de regen word® (en uitgesteld. p kern Zaterdagavond viel er gelukkig nift j zoveel regen, doch het buitje had tod een gladde grasmat tot gevolg en dil janxj kwam de overigens zeer verdienste- [len lijke prestaties niet ten goede. De ie het wit gestoken gymnasten steldei kost zich op bij Slotman aan de Rijssense- weg en marcheerden met HMV en de drumband voorop naar het Sportdal ovei waar het programma, dat elf zeer ge- 2 varieerde nummers telde, onder leiding van de heer W. Knapen uit Nijverdal werd afgewerkt. deze De dames, adspirant-dames en meis- een jes openden met een rhythmische oefe- krij ning op de muziek van Schrammelni 0Oj, bekende mars: „Wien bleibt Wien vra. Er volgden verder een aardige blok- k-n( jes-race door de kleuters, een hordenj p°°. loop door de jongens en een keurige |Qe- knotsoefening door de adspirant-dames oud De dames en heren verrichtten prach (len tige staaltjes op brug en springkast ei aan de ringen, terwijl de jongens eei goede beurt maakten op de tremplin hoogbrug. erT De geslaagde uitvoering werd dooi de dames met een rhythmische oefe ning besloten. Namens BATO dankte de heer J W0) Bulsink voor de belangstelling en h E sprak tevens een hartelijk woord vai dank tot HMV voor de verleende mu zikale medewerking. De voorzitter van de vereniging voo vreemdelingenverkeer .Holtens Belang Mr. W. H. Enklaar, dankte met enkel woorden de gymnastiekvereniging voa de mooie uitvoering, die werd gegevea De drie finalisten in de postillonrace Appie Leeftink met „Tarzap"; Alco Kuipers met „Wimpie" en Jan Wille' Vastert met „Pucky" voo mo< geh Hol Ds. JAC. DE VRIES NAAR NEDERLAND TERUG Ds. Jac. de Vries, voorheen Herv. predikant alhier, die indertijd een be roep aannam naar Mirboo-North (Nw- Zeeland), heeft 'n benoeming tot voor ganger der Hervormde evangelisatie te Oostvoorne aangenomen.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2