Het Fata Morgana UW TUIN - Nederland-Oostenrijk mag geen herhaling van Wenen worden BUITEN LANDS OVERZICHT Uw trots veré; tsteket ir Witi incipiëf n. sprat gendoc lokkeei )vendif als aai laar b; de k Nadat vorige week de poging van etö V- de leider van de Franse r.k. ingen' een kabinet te vormen, was mis lij zoi 'kt, is de eer te beurt gevallen aan verbi Maurice Bourgès-Maunoury, tte. Da al. Ma;van de radicale ministers uit het ge- n in dillen kabinet van Guy Mollet. De so- noodzi alisten, die Pflimlin wel hadden willen stimuli eunen zonder evenwel in zijn regering en goe tting te nemen, wilden byna zonder arzeling tot de ploeg van Bourgès toe- Zijlsti reden. Van de lange lijst sociale voor in 25(leningen, die zij Pflimlin als eis hadden voor d esteld, is in het geval van Bourgès niets onen e jhoord, zodat men de conclusie kan par« ekken, dat de man toch belangrijker ievolgjdan het programma. Bourgès heeft unctua auwelijks een programma bekend ge- laakt, terwijl Pflimlin op het punt van eaeiirij jzuinigingen en verdeling van de lasten •ilisatitDOr belastingen verstandige dingen had voort özegd. Maar de socialisten dienen nu weenmaal minder graag onder een cleri- - ale premier, die bovendien Mollet en de ;roerin ichtervleugel wellicht te liberaal in de amen lgerijnse kwestie zou kunnen zijn, een len 01 au de redenen, dat de conservatieven of 121 flimlin ook minder graag zagen, rklaari Zonder- veel moeite heeft Mollet het '"partijbestuur meegekregen om de toe- ansen! 'eding tot, de regering-Bourgès goed te v p euren. Eén van de argumenten was, oor ab een weigering de socialisten tenslotte schok1 de verplichting zou stellen zelf een 'oorbiji egering te vormen, hetgeen minder pret- niet a g gevonden werd. Het resultaat is een kabine gering als van Mollet, want de M.R.P. d. He eeft geweigerd ministers te leveren, vv Pro laar zonder Mollet en nu onder radicale :t Saai aiding en met een radicaal op de finan- sgeruijjgie post. oellatk Voor A1ê'eriJ'nSe zaken zal onge' Lacoste d vai shandhaafd blijven, want Bourgès is zelf m van de felste voorstanders van rachtdadig optreden, zoals hij ook de rijvende kracht is geweest bij het be- Ün ge-alen van de politiek tegenover Egypte, en kwiterend in de actie van november, anders Hoe de regering evenwel aan de slech- aeden-e internationale economische toestand hijnse! an het land wil dokteren, is niet heie er te-iaal duidelijk geworden. Vermoedelijk ;s zeer al zij de zaken wat op haar beloop la- et zo- en, maar dat is in de huidige omstan- liepen iigheden beslist geen oplossing. Het is zo ge- renwel opmerkelijk, dat het voor een ouden egering toch wel heel moeilijk blijkt, Hes in elfs in deze positie, de invoer te gaan t voor eperken. Men beseft blijkbaar, dat daar Ie oplossing niet in gelegen is. Saneren n beperking van de binnenlandse vraag □Did s het wachtwoord voor elke Franse re- ermg, maar men moet afwachten of de le vie !ieuwe ploeg daar ook werkelijk naar zal de «fandelen, ever ITALIË eenieeft maar heel kort plezier gehad van reer vijzer. Lessen ng te 4 ijn homogeen clir.-democratische rege- ing van Adone Zoli, gevormd nadat isle sociaal-democraten zijn voorganger Segni in de steek hadden gelaten. De hr.-democratische partij beschikt niet neer als in de dagen van De Gasperi iver een absolute meerderheid, zodat zij m een regering te kunnen vormen af- lankelijk is. van de steun van andere par ijen. In de Senaat heeft Zoli die steun [ekregen van monarchisten en neo-fas- isten, maar toen hij de Kamer haar m n ;veer i ook ont- loudf irlijk ADONE ZOLI vertrouwen vroeg, maakte hij duidelijk, lat hij de stemmen van de neo-fascisten "an zijn meerderheid zou aftrekken. Dit de eis geweest van een aantal sinisters van de linkervleugel van chr.-democraten. De neo-fascisten itemden voor Zoli en na wat geharrewar iver het tellen van de stemmen bleek !oli, als hij de neo-fascistische stemmen zijn meerderheid aftrok, juist de helft het aantal uitgebrachte stemmen e hebben behaald. Hierop is hij afge- iden en nu is er een crisis geopend, vaar niet gemakkelijk een uitweg uit e vinden zal zyn. Elke partij zal voor liaar steun aan de nieuwe premier de nodige eisen stellen en dit kan zoveel tegenstrijdigheden opleveren, dat de pre bier nog tussen twee stoelen komt te titten. Een zakenkabinet lijkt nog de ®eest waarschijnlijke oplossing, terwijl ook nog altijd rekening moet worden ge houden niet de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen. Officieel zouden de ver kiezingen pas volgend jaar gehouden borden. Het voordeel van Italië boven frankrijk is evenwel, dat Italië op het ogenblik geen acute crisis doormaakt, Wals Frankrijk, dat de bodem van de Rviezenpot al zo duidelijk kan zien. Het feit, dat CANADA zo weinig in het nieuws is, komt voor een goed deel voort uit de omstandigheid, dat er over een voorspoedig land niet veel interessants te melden valt in de kranten, voor welke moeilijkheden nu eenmaal op de eerste plaats komen. Maar soms komen er uit zo'n gelukkig land ook tekenen van ontevredenheid. Dat is 2e Pinksterdag gebeurd bij de verkiezingen, die een zware nederlaag te zien hebben gegeven van de liberale partij, die 22 ja ren onafgebroken aan het bewind is ge weest met de absolute meerderheid in de volksvertegenwoordiging. In de Kamer hadden de libarelen na verkiezingen van 1953 170 zetels, de progressieve libe ralen 51. Nu hebben de conservatieven met een volledig onverwachte overwin ning maar liefst 110 zetels, terwijl de liberalen op 103 zijn teruggevallen. Geen van de partijen heeft dus een meerder heid in de Kamer, die 265 leden telt. Bij de regeringsvorming zal het dus tot een coalitie moeten komen. LESTER PEARSON Minister van Buitenl. Zaken van Canada Een van de grootste bezwaren tegen de liberalen was, dat zy zo lang aan het bewind waren, dat zij het land leidden met een zekere arrogantie van mensen, die zich bewust waren van hun onafzet baarheid. Zij konden natuurlijk wijzen op Canada's grote welvaart, maar de op positie kon aanvoeren, dat de liberalen juist een grotere .welvaart in de weg stonden. Zij deden beloften van betere sociale maatregelen en natuurlijk van lagere belastingen. Hoe weinig populair overigens de leden van de regering wa ren, blijkt wel uit de omstandigheid, dat behalve premier St. Laurens en Pearson, de minister van buitenlandse zaken, geen van de leden van het kabinet her kozen is. De Stichting voor Onpersoonlijke Re clame voor de Afzet van Boomkwekerij producten in het Binnenland, die in '54 haar werkzaamheden is begonnen, had indertijd de cineast Jaap S- Nieuwen- huis te Bussum opdracht gegeven een 16 mm kleurenfilm te vervaardigen. Deze film zou in de eerste plaats de bezitters van kleine tuinen moeten to nen, welk plantmateriaal de Nederland se boomkwekers en hoveniers te. bie den hebben. De film „Uw tuin Uw trots", die thans in circulatie is, geeft een beeld van de vreugde die men van een goed verzorg- tuin kan beleven, juist en vooral in de huidige tijd van industrialisatie en over bevolking. „Uw tuin Uw trots" beoogt niet eën instructiefilm te zijn, waaruit men kan leren op welke wijze de tuin moet wor den aangelegd. Toch neemt dit niet weg dat enige behartigenswaardige wenken worden gegeven. Aan de hand van een simpel verhaaltje van twee jonge men sen worden voorbeelden van tuinen rond het huis en de fabriek getoond. Voorts ziet men iets van de pioeilijke en moeizame arbeid van de boomkwe ker. Het zijn echter vooral de prachtig bloeiende planten, heesters en bomen, die de aandacht van de toeschouwer zullen boeien, vooral van hen, die over een tuin beschikken of in de toekomst daarover hopen te beschikken. De stichting heeft ook enkele series kleurendia's over hetzelfde onderwerp doen vervaardigen. De vertoning van de film kan desgewenst dus vergezeld gaan van een lezing, waarbij een deskundige dieper op de details kan ingaan. De film en de kleurendia's zijn bestemd voor vertoningen voor personeelsvereni gingen, huisvrouwenorganisaties, volks- tuindersverenigingen e.d. De film, waarvan de speelduur 22 mi nuten bedraagt, kan schx-iftelijk wor den aangevraagd bij de afd. Voorlichting van het ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, Rijnstraat 38 te 's-Gravenhage, welke afdeiing ko pieën van deze kleurenfilm in haar fil- motheek heeft opgenomen. Aanvragen voor film-vertoningen in combinatie met een lezing met kleurendia's door een deskundige dienen te worden ge richt aan de secretaris van de stichting voor Onpersoonlijke Reclame voor de Boomkwekerij, Raamweg 25-27, 's-Gra venhage. Als men als absolute macht de be schikking heeft over de arbeidskracht van enkele miljoenen mensen, dan kan men, zelfs al zijn de omstandigheden, waaronder zij tot werken geprest wor den ook schreiend wat voeding en kle ding betreft, wel grote dingen tot stand brengen. Zo hebben de Egyptische farao's tot op vandaag hun sporen in de wereld nagelaten in de machtige pyramiden, die nu nog vol verbazing door de vele' toe risten bezocht worden. Zo zouden er nog meer voorbeelden in de geschiedenis zijn aan te wijzen, die als gigantische werken tot stand wer den gebracht door een Uitbuiting van de arbeidskracht van duizenden, tot paupers vervallen werkkrachten. De Sowjet-Unie klopt zich vol trots op de borst vanwege de resultaten die onder het bewind van Stalin, hoe ver guisd hij dan ook mag worden omdat hij tot zijn hoogste medewerkers toe als een grillig en onberekenbaar tiran op soms zeer onmenselijke wijze liet gevoe len hoe hun leven van een woord zijner zijds afhing, tot stand zijn gebracht. Wie zich realiseert hoe dat kon geschieden, ziet achter de rafels van de kleurige com munistische ideologie de onnoemelijke zee van ellende. Thans weer wordt er een grondige eco nomische reorganisatie op touw gezet, waarbij de bewoners her en der worden gedirigeerd, in woeste gebieden worden neergeplant met de opdracht er een be woonbare streek van te maken, steden te stichten en fabrieken te doen verrijzen. Er wordt niet gevraagd of ze het pret tig vinden of niet. Er voltrekken zich hele volksverhuizingen want het belang van de staat, die groot en machtig wor den wil, die een land als Amerika op zij wil streven, eist het. En daar past alleen gehoorzamen en zwijgen. Men moet ook niet vragen hoe Moskou onder het mom de betere maatschappij te brengen die ooit in de geschiedenis denkbaar was, de volken heeft uitgebuit die na de tweede wereldoorlog waren overgeleverd aan de communistische eco nomische experimenten, die maar één doel kenden: de macht van het centrale wereldcommunisme te versterken en uit te bouwen. In de Neue Zürcher Zeitung lazen we een reisbrief van een journalist, die in staat was Tsjeehoslowakije door te rei zen, zich kris en kras door het land te verplaatsen en daarbij de ogen niet in de zak had. Zijn reiservaringen zijn weinig opwek kend. Hij kwam na zoveel jaren commu- nitsisch bewind in dit land niet in een gebied waar de levensvreugde en wel vaart de glans aan gaf van een nooit gedroomde vervulling van de stoutste toekomst verwachtingen wat het mate riële leven betreft. Hy kwam in een land dat blijk gaf van een ongelooflijke verwaarlozing en verarming, zo groot als hij dit in het hartje van Europa niet voor mogelijk had gehouden. Hem grijnsden de uitgeplunderde LANDBOUW-RADIORUBRIEK. In de radiorubriek van het Ministe rie van Landbouw zal maandag 17 juni van 19.4520.00 over de zender Hilver sum II mej. J. Brink van de Stichting Landbouwkundig Onderzoek spreken over diepvries, een nieuwe inmaakme- thode voor het platteland. Daarna zal een klankbeeldje worden uitgezonden onder de titel: „Wat doen we tegen on weer", waaraan o.m. zal medewerken de heer M. Scharringa van de afdeling Landbouwmeteorologie van het KNMI in De Bilt. De uitzending zal worden besloten met een praatje van de heer J. Rogge veen, inspekteur van het Landbouw onderwijs, over de ontwikkeling van 't landbouwonderwijs. NIJVERBAL ORGELCONCERT FEIKE ASMA Het programma van het orgelconcert, dat Feike Asma dinsdagavond hoopt te geven op het orgel in het kerkgebouw van de Vrije Evangelische Gemeente te Nijverdal, is thans samengesteld en ziet er als volgt uit: 1. Koraalinleiding „O Heil'ge Geest, daal op ons neer" Jan Zwart 2. a. Toccata et Fuga in d moll b. Andante in b moll J. S. Bach. 3. a. Grand Choeur triumphal b. Prière et Berceuse A. Guillmant 4. Toccata Th. Dubois. 5. a. Allegro cantabile b. Andante cantabüe Ch. M. Widor. 6. Postludium en Koraal Ps. 72 11 „Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen" Jan Zwart. Zoals men ziet, bevat dit program ma ook enkele werken van Jan Zwart, die tijdens zijn leven, o.a. als organist by de NCRV, veel baanbrekend werk heeft verricht ten opzichte van het geestelijke lied. De aanvang van het concert is be paald op 8 uur. Voor verdere bizonder- heden raadplege men de advertentie in dit nummer. ruïnes aan van eens bloeiende dorpen, eens propere steden waren vervallen tot onbeduidende grauwe vlekken.' Zelfs in de hoofdstad Praag hing een sfeer van vervallenheid, de zo vrolijke atmosfeer van jaren terug, toen het land nog een vrije democratische staat was, had bij de bewoners plaats gemaakt voor een angstige fluistertoon. En dan te bedenken, dat dit land van alle communistische staten nog de hoog ste levensstandaard voert. Men mag echter een land als Tsjecho-Slowakije niet gelijkschakelen met de landen op de Bal kan. Het had voor de oorlog reeds een hoog nationaal produktie-apparaat, dat vrijwel ongeschonden uit de oorlog te voorschijn kwam en naderhand zelfs nog werd uitgebreid. Naar deze maatstaf gemeten, naar deze economische capaciteit gerekend, schrijft onze reiscorrespondent, mocht men er een levensniveau verwachten, dat zeker niet zou onderdoen voor dat van West-Duitsland en Oosten rijk. Maar niets daarvan. Hij vertelt dat een metaalarbeider in doorsnee 1500, een ambtenaar 1200 en een secretaresse 700 kronen in de maand verdient. Maar voor een kilo varkensvlees moet men 30 kro nen neertellen, voor een kilogram vet 35, en voor een eenvoudig pak betaalt men 1200 kronen. Een bloeiend stuk midden- Europa werd in de tijd van elf jaar com munistische overheersing gebalkaniseerd en gepauperiseerd. „Wij hebben", zo gaf een communistisch schrijver eens te ken nen, „in de vergleden jaren maar al te veel de economie om de economie willen bedrijven en daarbij de mensen vergeten". Ongehoorde kapitalen zijn verslonden bij de investering in de talrijke nieuwe projecten van de zware industrie, die de communisten hebben opgebouwd. Hun experimenten met de nationale Tsjechi sche economie, die ingekapseld werd in het grote communistische raam en ver band, hebben inplaats van de nationale economie te versterken, haar naar alle kant zwaar onafhankelijk gemaakt en de sterk gewassen bureaucratie en over- organisatie heeft meegebracht dat zowel de produktie in de industrie als in de landbouw zowel in kwaliteit als in om vang achteruit ging. Tekenen van verval openbaren zich ook op ander dan mate rieel gebied alleen. Men klaagt over een toenemende verwaarlozing van de jeugd, omdat zij jong al op zichzelf is aange wezen, daar beide ouders daags moeten werken. Hun lichamelijk welzijn wat kle ding en hygiëne betreft, schijnt in het regime nog wel gewicht in de schaal te leggen en dat is uiteraard begrijpelijk, want deze generatie moet straks werken voor de staat, maar geestelijk verkom mert deze jeugd bij de materialistische ideologie van de grote wijsgeren der com munistische levens- en wereldbeschou wing. In één opzicht bleek de reiziger zich te vergissen toen hij zijn reis ondernam. Hij had gedacht een sterk ontmoedigde bevolking aan te treffen na het bloedig gebeuren in Hongarije, een volk dat alle hoop op nog eens andere tijden had be graven. Maar hierin vergiste hij zich: wel was er in de stemming der bevolking iets veranderd. Maar die stemming betrof de wijze waarop zij thans hun communisti sche meesters bekijken. Want tijdens de opstand in Hongarije is hun opgevallen, hoe de communisten ook in hun eigen land dui delijk nerveus en angstig waren. Ergens hadden zij het respect voor hun com munistische bewindhebbers verloren. Be grippen als liberalisering en democra tisering worden uitgebuit om zo moge lijk het harde bewind tot concessies te dwingen, er heerst een psychose, die zich zelfs meester heeft gemaakt van de la gere instanties van de communistische partij zelf. Er gaat door het volk een kleine ritseling van begeerte naar groter mondigheid. De grote dagen van het on gebreidelde staatskapitalisme, in zijn in dustriële revolutie op de maatslag van het systeem, dat men communistisch noemt, schijnen voorbij. Het communisme is zijn greep op de geesten kwijtgeraakt of misschien moeten we eerder zeggen, dat het thans meer en meer blijkt dat het die nooit heeft gehad, doch dat er al leen een buigen was van weerlozen voor de realiteit van geweldige uitwendige macht. De sterkste persoonlijke herinnering, die wij aan de voetbal-interlandwed strijd, welke als de „veldslag van We nen" in de historie voortleeft, hebben, betreft niet het schaamteloos-partijdige fluiten van de Duitse scheidsrechter Schmelezr, evenmin de onbekookte hou ding van een groot deel van het pu bliek, zelfs niet het bleke gezicht van de heer G. Kruyver, de voorzitter van de Keuze-Commissie, die ons na af loop verteHen kwam, dat Roel Wiers- ma met een hersenschudding naar een Weens ziekenhuis was vervoerd, maar een tikje op onze schouder, ons gege ven door een Oostenrijks journalist, die vier rijen hoger op de tribune zat en die plaats verliet om aan zijn Holland se collega's te komen vertellen, dat „niet alle Oostenrijkers partijdig wa ren en dat die strafschop nooit gege ven had mogen worden". Stel U voor: die opmerking kwam op een moment, dat 65000 supporters overeind gespron gen waren om een niet-meer-verwach- te overwinning van hun landgenoten te vieren. En 's avonds in het hotel zei de hotelier: „Elke scheidsrechter, die in de laatste 5 minuten van de wed strijd, bij een gelijke stand, een penal ty geeft, ligt fout." Nu hoeft men die laatste opmerking niet als een absolute waarheid te aan vaarden, maarer „zit toch iets in"! En in elk geval toonden deze beide Oostenrijkers door hun houding aan, dat niet iedereen gelukkig was met het op treden van de heren voetballers en de „onpartijdige" leider in hun midden. Vooral de rol van de laatste is zó groot geweest, dat het alleen maar jammer is, dat er niet te protesteren valt te gen een zodanig partijdig optreden. Na tuurlijk kan men bij de FIFA (de inter nationale voetbalorganisatie) wel een klacht indienen, maar gelooft U maar niet, dat de match dan ongeldig zal worden verklaard, of de winnende goal van Oostenrijk zal worden geschrapt van het scorelijstje. Zoiets doet de FI FA alleen in zeer bizondere gevallen en een slechte arbitrage plus een du bieuze strafschop vallen daar (in ons geval: helaas) niet onder. Zelfs niet, nu intussen aan het licht is gekomen, dat Herr Schmelzer zich in dubbel opzicht schromelijk vergalop peerd heeft. De strafschop was er geen en de speler, van wie de „onfeilbare" dacht, dat hij de overtreding beging, heeft op dat ogenblik niets met de zaak te maken gehad. De arbiter heeft n.1. verklaard, dat hij Kuys al eerder ver maand had, rustiger te spelen en „nu hy een nieuwe overtreding geconsta teerd had, moest hij wel ingrijpen". Een verbijsterende opmerking, beste lezers, als U zich even herinnert, dat niet Kuys, maar Vaw Wissen de man was, die een bal wegtrapte, daarbij Walzhofer (de Oostenrijkse rechtsbin nen) in de lendenen raakte en prompt een penalty tegen zich kreeg. Indien de scheidsrechter dus geweten had, dat het niet Kuys was, die de „overtre ding" beging, zou hij géén strafschop hebben toegekend. En zulk gezichts bedrog heeft Nederland dan de wed strijd gekost en wellicht een reis naar Zweden om aan de eindronden deel te nemen! EN NU AMSTERDAM... En nu kijken we vooruit naar eind september, als in het Olympisch Sta dion de Oostenrijkse ploeg op bezoek komt. Indien deze match voor a.s. zon dag op de nominatie stond, zou men ernstig moeten overwegen om tot uit stel over te gaan, want de stemming in ons land is geladen. Maar in 4 maan den kan er het een en ander ten goede gekeerd zyn en daarom hebben we hoop, dat de returnmatch zonder uit barstingen van onsportiviteit verlopen zal. Maardan moet er aan een paar voorwaarden worden voldaan en zoals wij die zien, zyn dat de volgende: 1. Er moet een Engelse scheidsrechter ko men. Engelse arbiters, althans de bes ten onder hen, zijn strikt-onpartijdig, kennen alle mogelijke trucjes, behou den hun kalmte onder de moeilijkste omstandigheden en zijn niet scheutig met het toekennen van strafschoppen. Voorwaarde 2 is: de invallersregeling moet veranderd worden. Indien aHes blijft zoals het nu is bij wedstrijden om het wereldkampioenschap, dan loont 't de moeite, zo spoedig mogelijk een te genstander een ongezouten trap te be zorgen, waardoor hij moet uitvallen op z'n best op halve kracht verder spe len en zijn ploeg gehandicapt is, want invallers worden niet toegestaan. In Wenen hebben b.v. spelers van bei de ploegen moeite gedaan om de kee per van de tegenpartij uit te schakelen. Immers: dan zou er een veldspeler tus sen de palen zijn gaan staan, wat meestal een grote verzwakking bete kent. Laten zowel de KNVB als de Oostenrijkse voetbalbond met in schakeling van een invloedrijk man als Karei Lotsy proberen, tijdig de goedkeuring te verkrijgen om tenmins te de doelman van elke ploeg in ge val van ernstige blessure te mogen ver vangen. En dan blijft over: de hoüding van ons publiek. Laat men bedenken, dat het beter is, zich te laten uitschake len voor het wereldkampioenschap waarin noch Oostenrijk, noch Neder land het in Zweden ver zullen bren gen, want daarvoor missen zij de grote internationale klasse dan via schan dalige toneeltjes, zoals in Wenen, een overwinning door te drukken." Publiek en Oranjeploeg-spelers moeten besef fen, dat fatsoen belangryker is dan 'n overwinning. Al hopen wij allen na tuurlijk vurig, dat het Nederlands elf tal revanche voor Wenen zal nemen. Maar dan met faire middelen! HERMAN KUIPHOF. Ook achter U rijdt het verkeer. Vergeet dat toch niet telkens weer.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3