3 Afscheid van de Hongaren Jeugdgemeenteraad voor tweede keer bijeen Wij houden van „Twenhaarsveld" en zullen Holten nooit vergeten 'da ortc bi Jongeren weten heel goed welke politieke koers zij willen varen AGENDA Schoolkeuze No* 20. Jaargang 9. ZATERDAG 18 MEI 1957. Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 135 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtena Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 54** - 8*4 Adv.-prijs115 m.m.(d contantf 2.Iedere m.m. meer ƒ0.07 :ads talag f i Dinsdagmiddag 4 uur lichtte „Grote Beer" het anker. Zaterdagavond werd in zaal „Amici- tia" afscheid genomen van honderd veer tig van de tweehonderd Hongaren, die op doorreis naar Canada op vrijdag 15 februari 1957 in Holten arriveerden en die tijdelijk werden gehuisvest in het buitencentrum „Twenhaarsveld' Het podium in „Amicitia" was getooid met de nationale vlaggen van Neder land, Canada en Hongarije. De heer J. W. Brouwer, ambtenaar van het Ministerie van Maatschappelijk Werk, bij wie de leiding van het kamp berustte, sprak een woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot drs. A. Hoekstra, hoofd van het lande lijk contact van het Ministerie van Maat schappelijk Werk, tot burgemeester en mevrouw Enklaar, tot ds. J. Kerekes, Hervormd predikant te Vinkeveen (Hon gaar van geboorte), tot ds. J. H. Israël, Ned. Herv. predikant te Holten, tot pas toor J. A. van den Anker te Nieuw-Hee- ten, tot de voorganger der Israëlitische gemeente te Deventer, de heer Van Essen en tot de heer Kempers, bedrijfsleider bij de firma Thomassen en Drijver te De venter. Na het welkomstwoord van de heer Brouwer sprak burgemeester Mr. W. H. Enklaar, die herinnerde aan de dag van aankomst, pl.m. 3 maanden geleden. Wij wisten toen niet wat we aan elkaar had den en we vroegen ons af hoe of het zou gaan. Wij hebben het samen goed gehad en ik wil vanavond tot u zeggen: het spijt ons dat u weggaat. Moeilijkheden hebben zich in de achter liggende drie maanden ook voorgedaan, doch deze konden worden opgelost om dat we steeds probeerden elkaar te be grijpen. Wie kunnen u alleen maar dan ken, dat u ons in staat hebt gesteld dat wij voor u ons hart konden laten spre ken. Wij zagen u als één van de onzen. Gij hebt u weten aan te passen aan de omstandigheden en dat zal u ook in de toekomst gelukken. De Holtenaren be waren aan u de beste herinneringen en ik weet mij de tolk van onze gehele be volking als ik u in uw nieuwe vader land Gods zegen, voorspoed, geluk en levensvreugde toewens, zo besloot bur gemeester Enklaar, die tevens een woord van dank sprak tot de heer Brouwer, die zich van zijn moeilijke en verant woordelijke taak op voortreffelijke wijze heeft gekweten. Drs. Hoekstra, die mede sprak namens Hare Excellentie, de Minister van Maat schappelijk Werk, Mej. Klompé, consta teerde met grote vreugde dat deze groep Hongaren z'n best had gedaan om de 3 wensen, die bij hun aankomst namens de Minister van Maatschappelijk Werk werden geuit, te vervullen. De moeilijkheden zullen u in de toe komst zeker niet bespaard blijven, doch ik meen te mogen zeggen, dat gezien de wijze, waarop u zich aanpaste, het zal gelukken in Canada een nieuw bestaan op te bouwen. Ds. J. Kerekes, hervormd predikant te Vinkeveen, wees op het verdriet, dat er is bij dit scheiden, doch naast weemoed is er de vreugde omdat de grote stap een gelukkige toekomst inhoudt. Hij wenste zijn landgenoten in hun nieuwe vaderland Gods zegen toe en dankte voor de hulp en bijstand, die hij bij z'n werk onder de Hongaren tijdens hun verblijf in Holten van de plaatselijke predikanten mocht ondervinden. De heer Brouwer dankte in een korte toespraak burgemeester Enklaar voor de waarderende woorden, tot hem gericht en hij sprak tevens een bijzonder woord van dank tot zijn naaste medewerkers. Het team, dat in het kamp „Twenhaars veld" werkte, is een team om trots op te zijn. Met vrees en huivering heb ik mijn taak hier aangevangen. Ik kende de Hongaren en de mensen niet, waarmee ik moest samenwerken. Als u mij vraagt: Hoe is het geweest?, dan zeg ik: we konden het niet beter wensen, zo be sloot de heer Brouwer. De heer Kempers voerde namens de directie van de fa. Thomassen en Drijver te Deventer het woord. In de enkele we ken dat de Hongaren bij „T en D" werk zaam waren, zijn hun arbeidsprestaties zeker niet beneden de verwachtingen ge bleven. Zij zullen het in Canada zeker Weten te klaren, zo besloot de heer Kem pers, die namens de directie aan de werk nemers een pakket Deventer koek uit reikte. WIJ HOUDEN VAN DIT VOLK. De heer Karl Elek, die het woord voei1- de namens zijn landgenoten, dankte in de eerste plaats diegenen, die buiten het kamp „Twenhaarsveld" voor de vluch telingen hebben gewerkt. Toen wij in het doorgangskamp in Oos tenrijk bericht kregen, dat we naar Hol land zouden gaan, waren we allemaal zeer blij. We hadden reeds veel gehoord en gelezen over» het land aan de Noordzee. Over de grote schepen, de bollenvelden en de houten schoenen. Toen we in Holland binnenkwamen, hebben we u persoonlijk leren kennen en vanaf dat moment waren wij er van overtuigd, dat dit volk goed voor ons zou zijn. Het Nederlandse volk heeft spontaan geld gegeven, doch dit volk gaf ook zijn hart en dat is nog belangrijker. Wat dit voor ons, mensen die 12 jaar ellende hebben meegemaakt en die in eigen land eigenlijk niemand meer durfden geloven, betekende, laat zich niet denken of be schrijven. Op deze afscheidsavond gaat onze dank in 't bijzonder uit naar burgemeester Enklaar, die zo heel veel voor ons heeft gedaan. Gaarne danken wij ook dr. Nagelhout, mevr. Wansink-Muller, pastoor Van den Anker, ds. J. Kerekes, de kampbeheerder, de heer Ketting en mevrouw Ketting, de sociale werksters, de dames de Jager en Max, de tolken, mevrouw Dompeling en de heer Cziedy, de heer J. W. Brouwer, ambtenaar van het Ministerie van Maat schappelijk Werk, de heer Hoekstra, re ferendaris bij dit Ministerie, de verpleeg sters van het Canadese Rode Kruis, en miss Smith en miss Hughert voor hun lessen in de Engelse taal. Bijzonder veel dank zijn wij ook ver schuldigd aan de ingezetenen van Holten, die alles deden om ons te begrijpen. De Holtenaren stonden altijd voor ons klaar en hebben ons steeds met raad en daad bijgestaan. Wij zullen u nooit vergeten, zo besloot de heer Elek zijn dankwoord. Hij reikte aan allen, die in het kamp werkzaam waren, een vaantje uit in de Hongaarse kleuren. Aan burgemeester Enklaar reikte de heer Elek een vaantje en een oorkonde uit, waarop in het Hon gaars stond geschreven: „Wij danken U hartelijk". GEBROKEN RUITJES. De 9-jarige Agnes Folmar liet in een kort toespraakje haar helder stemmetje door de zaal klinken om te vertellen, dat ze wel eens een ruitje hadden stuk ge- gooit en een boompje hadden vernield. We hebben, zo zei ze, alles eerlijk aan meneer Ketting verteld en hij heeft ons alles vergeven. We waren erg lief ge weest en ook wel eens een keertje'stout, net als de Holtense kinderen, zei hij. Het was tenslotte de tolk, de heer Cziedy, die een woord van dank sprak tot allen die aan het welslagen van deze afscheidsavond die een feestelijk ka rakter droeg hadden medegewerkt. Door de Rola's, een artiestenpaar uit Den Haag, werden tijdens deze bijeen komst enkele schitterende staaltjes van acrobatiek vertoond. De Hengelose band „The blues Serenaders" vrolijkte de avond op met muziek. Maandagavond bracht H.M.V. nog een bezoek aan „Twenhaarsveld". Na een rondgang door het kamp verzamelden de bewoners zich voor het hoofdgebouw om te luisteren naar 't spelen van de volks liederen. Bij het spelen van de Hon gaarse nationale hymne bleven vele man nen en vrouwen hun ontroering niet meester. Dinsdagmorgen om pl.m. 6 uur ston den een 4-tal grote autobussen gereed om de groep van 140 personen naar Rot terdam te brengen, waar zij om klok slag 11 uur aan boord stapten van de Grote Beer. Om precies 4 uur werden de trossen los gesmeten en zette de Grote Beer koers naar Quebec. Burgemeester Enklaar ging met de bus mee naar Rot terdam en was van 114 uur aan boord. Bij het afscheid waren verder aanwezig de heer Brouwer, ds. Kerekes en enkele functionarissen van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. Zaterdagavond had voor de tweede maal in de raadszaal ten gemeentelmïze een bijeenkomst plaats van de jeugdge meenteraad. Er bestond deze keer voor de samenkomst van ons plaatselijk jeugd- parlement weer een grote belangstelling al was zij niet zo groot als de vorige keer. De afgevaardigden van de politieke- jongeren-organisaties hebben onder voor zitterschap van de heer' H. Fokke, verte genwoordiger der c.h.-jongeren, alhier, op een geanimeerde en sportieve wijze de gefingeerde problemen besproken, die hen door hun college van Burgemeester en Wethouders waren voorgelegd. De heer Fokke toonde zich daarbij 'n goede raadsvoorzitter, die de agendapun ten, welke in behandeling kwamen, be heerste, maar die naar ons gevoel toch niet de neutrale burgemeester was, die hij, zoals hij aan het slot van de verga dering opmerkte, had willen zijn. Hij had de verdediging van verschillen de punten gerust wat meer aan zijn wet houders kunnen overlaten, dan hadden de partijen wat meer op gelijke voet ge staan, wat dé discussies betreft. Het gaat hier per slot van rekening toch om de gedachten der jongeren. Bovendien kapte hij blijkbaar beducht voor politiek gekrakeel de discussies wel eens te sterk af, als om een nadere preciese- ring van de gedachten der tegenpartij werd gevraagd. Overigens kon men hem dat niet zo kwalijk nemen, want als ambitieus jon gere in de politiek, komt men er gemak kelijk toe eigen gedachten zoveel moge lijk uit te leven. DOEL. In zijn welkomstwoord wees burge meester Fokke er op, dat het doel van de jeugdraad is om bij de jongeren be langstelling te wekken voor de publieke zaak. Het verkondigen van politieke leu zen en politieke scherpslijperij achtte hij in deze vergadering niet op zijn plaats. Het gaat er om, zo vermaande hij de jeugdige raadsleden, op een eerlijke wij ze vanuit de eigen partij z'n politieke vi sie te geven op de punten, die aan de orde komen. Hij moest tot zijn spijt mededelen, dat Wim Geltink (alg. bel.) door ernstige familie-omstandigheden verhinderd was deze vergadering bij te wonen. Dit bracht mee, dat voor hem een tijdelijke wethou der moest worden gekozen. SAMENSTELLING. ,Voor een juist inzicht in de gang van zaken in deze vergadering geven wij hier nog even de samenstelling van 't jeugd- parlement: Henk Rietberg, Henk Westerik, Paul Muller, Bertus Klein Ovink (c.h.u.)Hen. ny Fransen, Jan Brands en Henk Soer (p.v.d.a.); Wim Geltink, Hendrika Sprokkereef (alg. bel.)Charles Reisin- ger (v.v.d.)en Gert Beldman (a.r.) secretaris Gré Burgier en notuliste Arda Westerik. Als wethouders waren in een besloten bijeenkomst aangewezen Henk Rietberg (c.h.) en Wim Geltink (alg. bel.). In diens plaats werd in deze openbare ver gadering met 6 van de 11 stemmen tot tijdelijk wethoudster gekozen zijn partij genote Hendrika Sprokkereef, terwijl als raadslid voor hem zitting genomen had Teunis Stegink. Jan Brands (p.v.d.a.) verwierf 3 stem men, Henk Rietberg (reeds gekozen) 1 stem en 1 stem werd blanco uitge bracht. Het ging allemaal heel echt. Bode Me- kenkamp, als altijd bereid, deelde de briefjes rond en serveerde later de kof fie. (Waarom geen cola?) Minder echt was het verzoek van de raadsvoorzit ter aan het publiek, om de jongelui geen tips te geven, hetgeen in de vorige ver gadering zou zijn geschied. De agenda bevatte enkele ingekomen stukken en voorstellen, welke van de jongelui een principiële, d.w.z. politieke uitspraak verlangden. Dat waren 'n sub sidie-verzoek van de Bond tegen 't vloe ken, subsidiëring van militaire tehuizen en de uitgifte van een premielening voor de woningbouw. Van meer zakelijke aard waren een voorstel om geen grond te verkopen aan een confectiefabriek, we gens de bezwarende voorwaarden en tot het richten van een adres aan de mi nister om geen uitvoering te geven aan een geprojecteerde rondweg om 't dorp. Een voorstel van de meerderheid in het college van B. en W. om een subsi die van 50.te verlenen aan genoemde bond, had de volle sympathie van de c.'h.- en a.r.-afgevaardigden. De woordvoerders van de linkerzijde betoogden, dat het tegengaan van het vloeken niet de taak is van de over heid, maar van de kerk. Zij waren het met de minderheid in het college eens, dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor de kerkgenootschappen. Niet om financiële, maar om principiële redenen wilden zij het subsidieverzoek afwijzen. Nadat de raadsvoorzitter o.m. had be toogd, dat de overheid de dienaresse Gods is en dat het op haar weg ligt het werk dezer vereniging met een financiële bij drage te bevorderen, werd het pro en contra van beide zijden uitvoerig belicht, waarbij o.m. het onderwijs en de mili taire dienst ter sprake kwamen, 't Voor stel van B. en W. werd met 6 tegen 5 stemmen verworpen. HUMANISME. Langdurige beschouwingen werden ge wijd aan het voorstel om de katholieke en prot. christelijke militaire tehuizen wel en het humanistisch thuisfront niet te subsidiëren. Ook hier was een afwijkend standpunt van de minderheid in het col lege, dat ook het humanistische thuis front een kleine subsidie wilde verlenen. Door de rechterzijde werd het meer- derheidsvoorstel van B. en W. met kracht verdedigd, met B. en W. waren haar woordvoerders van oordeel, dat 't huma nisme de ontkerstening van ons volk bevordert in plaats van haar tegen te gaan. Door ook aan het humanistisch thuisfront een subsidie te verlenen, zou men met de rechterhand opbouwen en de linkerhand weer afbreken, zo werd o.m. betoogd. Met grote vrijmoedigheid werd door de woordvoerders van links het verlenen van een subsidie aan het humanistisch thuisfront verdedigd. Het waren Charles Reisinger (v.v.d.), Henny Fransen (p.v. d.a.) en vooral wethouder Hendrika Sprokkereef (alg. bel.), die de haar plot seling opgedragen taak uitstekend .ver vulde, die er bezwaar tegen maakten, dat het humanisme de ontkerstening van ons volk in de hand werkt. De humanisten maken geen propaganda onder de chris tenen, zo werd opgemerkt, maar zullen buitenkerkelijken liefdevol in hun mid den opnemen. Het gaat bovendien niet aan een deel van ons volk, in casu de militairen, zonder geestelijke verzorging te laten. Door de raadsvoorzitter werd opge merkt, dat ons volk is een christelijke na tie en dat hier in de eerste plaats een taak ligt voor de kerken, die voor dit werk op de financiële steun van de over heid aanspraak kunnen maken. Men wil het humanistisch thuisfront niet verbie den de verzorging van de buitenkerke lijken op zich te nemen, maar niet met geld van de overheid. Nadat over dit punt nog uitvoerig was gediscussiëerd, waarbij nog tal van kanten van dit vraagstuk werden belicht, werd ten slotte met 6 tegen 5 stemmen een voorstel aangenomen, waarbij ook het humanistisch thuisfront 'n kleine subsidie werd verleend. PREMIELENING. Een voorstel van B. en W. om ten be hoeve van de woningbouw een premiele ning aan te gaan, ontmoette sterke te genkanting van de zijde van de a.r. Haar woordvoerder sprak zelfs van „het doel heiligt de middelen". Hij vond het stand punt van het dagelijks bestuur niet principieel en stemde ten slotte dan ook tegen, zodat dit voorstel met 101 stem werd aangenomen. Het adres aan de Minister om geen rondweg om het dorp Holten te leggen, werd omderwille van de belangen van de middenstand met algemene stemmen goedgekeurd. De in zeer snel tempo toenemende ver- keersfrequentie waarover men zich van deskundige zijde grote zorgen maakt is door de jongelui bij de bespreking van dit punt tot onze verwondering niet aangeroerd. 2e WETHOUDERSZETEL. Bij de rondvraag bracht Fransen (pv da) de wethouders verkiezing ter sprake. Hij gaf als zijn mening, dat de p.v.d.a. als de op een na grootste fractie naar democratische en politieke maatstaven gemeten recht had op de tweede wethou ders zetel en dat men haar die onthou den had, zonder daarvoor een voldoende motivering aan te voeren in de vergade ring, waarin de wethouders gekozen wa ren- Het ging hem kennelijk niet om de zetel, maar wel om de motieven, die de andere leden tot hun keuze had geleid. Raadsvoorzitter Fokke was van oor deel, dat men geen argumentatie kan eisen en dat ieder vrij is te stemmen wie men wil. Bovendien wilde hij dit dage lijks bestuur niet als een politiek col lege zien, want dan zou men zich op glad ijs begeven. Z.i. is het niet de bedoeling geweest deze raad op dezelfde wijze sa men te stellen als de oude raad. Fransen voerde daartegen aan, dat het hier niet gaat om politieke overwegingen, maar men heeft met man en macht ge probeerd een bepaalde partij er buiten te houden en daarvan wil spr. gaarne een nadere verklaring. Nadat nog gewezen was op het feit', dat algemeen belang en v.v.d. ook een frac tie van 3 man vormen en Fransen had betoogd, dat dit geen politieke eenheid Vrijdag 17 mei: Vergadering V.V.V.-be- stuur met de plaatselijke verenigingen over het V.V.V.-vakantieprogramma, 8 uur, in hotel Holterman. Zaterdag 18 mei: Laatste dag inlevering briefjes brandhout Dijkerhoek bij ge meente-architect. Maandag 20 mei, 7.30 uur, in Rehoboth: Jaarvergadering A.R. Jong. Studieclub. Maandag 20 mei, 8 uur: Vergadering van de Jonge Kerk in Irene. Onder werp van bespreking: „Waar gaan we met ons kind naar toe?" Inleiders de heren Jansma en Tempert te Nijver- dal. Dinsdagavond 21 mei, 8 uur: Vergade ring Hervormde Vrouwenvereniging Dijkerhoek in gebouw „Bethanië". Vrijdag 24 mei, n.m. 8 uur, in Irene: Gecombineerde vergadering C.J.V.F. en C.J.M.V. Zaterdag 25 mei, 1.305 uur: Grote lom peninzameling t.b.v. „H.M.V." in de buurtschappen Neerdorp, Espelo, Beu- seberg, Holterbroek, Look en Borkeld. Maandag 27 mei, 1.305 uur: Inzame ling in de buurtschappen Waterhoek en Dijkerhoek. Donderdag 30 mei (Hemelvaartsdag), 2 uur: Grote demonstratie Land. Rijv. - „Bergruiters" en de Bergruiters-pon- nyclub, in Kalfstermansweide. Men schrijft-ons: De Jonge Kerk hoopt op maandag 20 mei, 's avonds om 8 uur in „Irene" van gedachten te wisselen over de vraag: ,Waar gaan we met ons kind naartoe?' Gaarne wil zij vanaf deze plaats alle. Jong-Hervormden van 18-36 jaar in on ze gemeente opwekken een kennis te komen maken met de Jonge Kerk. Voor U allen en misschien wel in 't bizonder'voor de gehuwden onder U is de schoolkeuze een verantwoordelijke zaak. Onze Ned. Herv. Kerk heeft U voor de zware taak gesteld om op ver schillende terreinen en op grond van, het geloof zelf een keuze te maken, dus ook de schoolkeuze. Stuurt Uw kind naar een Christe lijke school? Goed, maar dan toch ze ker niet uit een gewoontegebaar? Uw keuze maakt, dat U met hart en ziel dit onderwijs, in de ware zin van het woord, Christelijk onderwijs zult moe ten laten zijn. Een ander stuurt zijn kind naar de openbare school. Ook een zeer verant woorde keuze, gedaan in de overtui ging, dat 'n isolatie van Christenen ver starrend werkt in onze maatschappij. Wetend, dat ook deze school de kinde ren zie de lager onderwijswet wil opvoeden tot alle Christelijke en maat schappelijke deugden. Zo zullen we dan elkanders mening hebben te respecteren en dat is nu iets waaraan nog wel eens iets ontbreekt. Ja maar, zegt U, dat is voor mij hele maal geen probleem; het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat mijn kinderen naar deschool vult U zelf maar in zullen gaan, wantToch nodi gen wij U uit om te komen luisteren en om er Uw mening weer te geven. Wij hebben voor deze avond twee sprekers uitgenodigd en wel de heren Jansma en Tempert, beiden uit Nijver dal, die voor ons hopen te getuigen waarom zij als Christen voor een be paalde school gekozen hebben. Naar onze mening een onderwerp, dat Uw aller belangstelling waard is. Houdt dus deze avond vrij. TWEEDE PR'JS VOOR BRANDWEER Bij de zaterdagmiddag in Zwolle ge houden brandweerwedstrijden heeft de ploeg van de Holtense brandweer, wel ke onder leiding van brandmeester D. J. Bulsink aan deze wedstrijd deelnam, de tweede prijs behaald. Men verschil de maar een gering aantal punten met de ploeg uit Kuinre, die de eerste prijs behaalde en nu aan de landelijke wed strijd zal kunnen deelnemen. Voor on ze wakkere brandweermannen vormt deze uitslag toch een aardig succes. Er werd door 7 ploegen aan deze wed strijd deelgenomen. VOETBAL Programma voor zaterdag: Holten a-Enter a, 4 uur. kan zijn, sloot burgemeester Fokke de discussies. Hij bedankte het echte college van B. en W. voor alle medewerking en verzocht de tijdelijke wethouder, de heer Wan- sink, deze dank te willen overbrengen, de bode Mekenkamp voor de koffiej' de notuliste, die veel te schrijven had en allen, die aan het welslagen van deze bij eenkomst hadden bijgedragen-. Ook de aanwezige raadsleden dankte hij nog voor hun tegenwoordigheid. Henny Fransen heeft ten slotte de heer Fokke bedankt voor de goede lei ding. Er was veel belang bij, dat deze avond goed zou slagen en daarvoor zijn allen hem erkentelijk.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1