Coöperatieve Boerenleenbank had een goed jaar De verjaardag van H M. de Koningin werd op prettige wijze gevierd ALGEMENE OPROEP elegde spaargelden gestegen tot ruim 6.000.000.- Scholieren spaarden in 1956 bijna f 3.000.- Oranjeverenigingen vonden elkaar Stille tocht naar het monument der gevallenen AGENDA MOEDERDAG -O -2 -O -2 -O -2 -2 -2 -O jybal- o. 18. Jaargang 9. ZATERDAG 4 MEI 1957. Verschijnt elke zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLA abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.35 v. kwartaal 1 Uitgave van de stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5*8.1 - 2.1* Adv.-prijs115 m.m. d contant2.Iedere m.m. meer f 0.07 Tde In 't hotel „Holterman" werd Maandag- ond de jaarlijkse ledenvergadering ge ilden van de Coöp. Boerenleenbank „Hol- onder voorzitterschap van de heer J. Sprokkereef die, nadat hij namens Be- lur, Raad van Toezicht en de kassier een rt woord van welkom had gesproken in a openingswoord sprak als volgt: [n het afgelopen jaar heeft het aan span- igen op velerlei gebied niet ontbroken, ivel op politiek- als financieel-eeonomisch bied traden in sterke mate spanningen voorgrond. Ofschoon de politieke ge- urtenissen ons allen nog vers in het ge- Ugen liggen, zijn het toch in hoofdzaak spanningen op financieel terrein, die on- organisatie het meest hebben beroerd. De verkrapping van de geld- en kapitaal- irkt, alsmede de daaruit voortvloeiende zigingen in de rente, hebben in het af topen jaar een einde gemaakt aan de bij banken doorgaans rustige ontwikke- ig ten aanzien van deze materie. De symptomen van de wijzigingen op de en kapitaalmarkt waren voor de boe- ïleenbanken aanvankelijk nauwelijks larneembaar. Weliswaar nam de traditio- !e voorjaarskredietbehoefte in de land- rotere afmetingen aan dan voor- lande jaren, maar. de aanwas»van de mid- en was bevredigend, de maanden Juli en Augustus openbaar- zich echter een snelle uitbreiding, met me van lagere publiekrechtelijke licha- n, terwijl de besparingen afnamen en in 'tober vrijwel tot stilstand kwamen. .Uierlei instellingen, die door andere geld- vers niet meer konden worden geholpen, igen een beroep op de boerenleenbanken teneinde te trachten hun behoeften a gelden op lange termijn te dekken. Ben en ander noopte het Bestuur van de itrale Bank tot het nemen van een aan- I maatregelen, die enerzijds de beleggings- liquiditeitsgrenzen van de aangesloten aken nauwer aanhaalden en anderzijds jr een aantal beleggingen een verbod of erkende bepalingen instelden. ionden wij constateren dat het afgelopen p tal van schokkende feiten opleverde, •e indruk is, dat de rentabiliteit van de erenleenbanken in het algemeen bevredi- nd zal zijn. De maanden November en December le- rden voor de Rijkspostspaarbank en Nuts- aarbanken een niet onbelangrijke ontspa- ig op, terwijl ook bij de boerenleenbanken ïge ontsparing viel te constateren. Het jaar 1957 is, uiteraard ook voor de lar- en kredietsector, een gesloten boek. '1 is er dit voorjaar weer een beroep van tekenis op onze banken gedaan, ter fi- nciering van de oogstvoorbereiding. Wil- onze banken deze taak naar behoren ionen blijven vervullen, dan zal hét nodig zich te onthouden van uitzettingen op e termijn, speciaal derhalve van die uit- Itingen, die ten doel hebben investeringen financieren. Hiertoe zijn de boerenleen- oken, gezien de aard van de aan haar vertrouwde gelden, niet de geëigende in ningen, ofschoon hierop in tijden van toevloed van middelen sterk het ac- it werd gelegd. ndien wij de gang van zaken bij onze boe- ileenbanken in 1956 aan een nader on- Tzoek onderwerpen dan blijkt, dat in dat ïr de spaargelden stegen met f millioen wig jaar f107 millioen). Zodat deze per December 1956 f 1.573 millioen bedroe- De creditsaldi' in rekening courant arentegen vertoonden, in tegenstelling tot irgaande jaar toen een stijging van f 39 Uioen viel te constateren, een daling van im f 14 millioen. ter- het ars aan ele De heer Sprokkereef besloot z'n openings woord met de hoop uit te spreken dat in het jaar 1957 eenzelfde gestadige vooruit gang mocht worden waargenomen en hij wenste ten slotte de leden een goed jaar. Cyfers. De kassier, de heer H. J. Oolbekkink, las. hierna de notulen en gaf tevens een over zicht van de financiële uitkomsten over het afgelopen jaar en deelde o.m. mede dat het aantal leden steeg tot 603. Op 31 December 1956 stonden bij de bank 3128 spaarders ingeschreven. Het spaarsaldo bedroeg op 31 December 1955 f 5.957.347,28 en op 31 December 1956 f 6.557.050,51 wat een stijging betekent van ruim 1600.000 inclusief de bijgeschreven rente. Het bedrag dat aan voorschotten werd verstrekt nam over 1956 toe met rond f 100.000. De bank had op 31 December 1956 aan voorschotten te vorderen f 1.220.028,60 (op 31 December 1955: f 1.120.251). De totale geldomzet bedroeg in 1956 f21.030.474,69 (1955: f20.066.179,02) ter wijl over 1956 een winst werd geboekt van f 5.238,92. Een voorstel van het bestuur om de gemaakte winst bij de reserve te voegen werd met algemene stemmen aangenomen. Het reservefonds steeg hierdoor tot f 232.491,16. Het aantal hypotheken bedroeg op 1 Ja nuari 1956 203. In 1956 werden afgelost 10 en verstrekt 21. Totaalbedrag aan hypo theken (214) op 31 December 1956 f 1.116.311,75. Voorschotten met diverse zekerheden: per 1 Januarie 1956 - 55 afgelost in 1956 - 8 verstrekt in 1956 - 15. Het totale bedrag dat de bank per 31 De cember 1956 aan voorschotten had te vorde ren bedroeg f 103.716,85. De omzet in rekening-courant bedroeg over 1956 ruim f 18 millioen. De voorzitter sprak woorden van dank tot de kassier de heer Oolbekkink en het ver dere bankpersoneel voor betoonde ijver en accuratesse. Bestuursverkiezing. De heer J. H. Sprokkereef, die als be stuurslid aftrad, werd met bijna algeme ne stemmen herkozen, terwijl als lid van de Raad van Toezicht herkozen werd de heer J. Lubbersen. Door het bestuur wa ren tegenkandidaat gesteld de heren H. Stevens, H. Hulsman, J. W. Rietberg en G. J. Barvelink. Wijziging Statuten en Huis houdelijk Reglement. De voorzitter stelde een vrij ingrijpende wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement aan de orde, nadat een uitvoerige toelichting van de Cen trale Bank betreffende deze wijzigingen was voorgelezen. Door deze wijziging wordt de moge lijkheid opengesteld om aan landbouwers een blanco crediet te verlenen tot een maximum van drie duizend gulden. Voorts zullen de bestuursleden en de commissarissen niet meer voor herver kiezing in aanmerking kunnen komen als zij de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Met betrekking tot het benoemen van een kassier werd bepaald dat dit kan ge schieden door het bestuur van de plaat selijke bank zonder de goedkeuring van de Centrale Bank. Nadat nog was besloten mede op advies van de Centrale Bank het pre sentiegeld voor leden van het Bestuur en Raad van Toezicht te brengen op f 7.50 per vergadering en f 10.per mid dag, volgde sluiting der vergadering. Een besluit tot wijziging van de statu ten en het huishoudelijk reglement kon niet worden genomen aangezien niet deel van de leden aanwezig was. Op maandag 13 mei zal opnieuw een leden vergadering worden gehouden, waar dan, ongeacht de opkomst, een beslissing over de voorgestelde wijzigingen zal kunnen worden genomen. kredietverlening in eigen kring nam 1956 grotere vormen aan, zodat deze in 56 steeg met f 130 millioen, terwijl de be gingen buiten genoemde kring toenamen een 1 circa f 60 millioen. ?er saldo overtroffen de uitzettingen der renleenbanken de toename der toever- mvde middelen met circa f 139 millioen. ite reserves van de gezamenlijke boe leenbanken bereikten in 1956 een hoog- fan f 76,2 millioen. De boerenleenbanken hebben ook in 195é belangrijke mate bijgedragen aan de fi- iciering van onze landbouw. Ondanks deze hulp bij de financiering, eten we terugziend op het jaar 1956, istateren, dat de resultaten in de land- üw teleurstellend zijn geweest. Enerzijds fit te wijten aan de slechte weersomstan- [heden, anderzijds aan het teruglopen van rentabiliteit van de varkens- en pluim- fiouderij, de steunpilaar van onze ge ogde bedrijven. Ondanks deze moeilijke fflomische omstandigheden heeft onze atselijke bank nog behoorlijk renderend Perkt. 5'oor 't eerst sinds de oprichting is het aal der bij de spaarbank belegde gelden stegen tot ruim 6 millioen. Het bedrag van uitstaande voorschotten droeg f 1.220.000 terwijl het reservefonds f 31 December 1956 gestegen was tot 32.000. Hieruit blykt de gestadige vooruitgang onze plaatselijke kredietinstelling, wel- vooruitgang vooral te danken is aan het trouwen, dat de leden in de bank stellen. Het stemt ons tot grote dankbaarheid, [wij op 25 Mei 1956 onder grote belang- 'lling het 50-jarig bestaan mochten her- bken. Bij dit jubileum werd de heer H. ikkink door de vertegenwoordiger der ntrale Bank gehuldigd, omdat hij ruim jaar als bestuurslid werkzaam was ge- Voor het eerst sinds tal van jaren droeg de viering van Koninginnedag in Holten weer een spontaan en gezellig karakter. Dit was wel voornamelijk te danken aan het samengaan van de beide Oranjever enigingen, waardoor in het Sportdal een leuke middag kon worden georganiseerd, maar ook aan het cranjezonnetje, dat zijn best deed om de stijve en gure noordwes ter wat te verwarmen en aan ons wakkere muziekkorps „H.M..V.", dat zorgde voor een muzikale omlijsting van het program ma. Er was een flinke toeloop in het sportdal, vooral van jonge mensen, en in de straten werd druk gevlagd. Ook voor de avondvoorstellingen in Amicitia en Irene bestond een grote be langstelling, waarbij velen hebben genoten van de aardige voorstellingen, welke hier werden gegeven. AUBADE DER SCHOOLJEUGD. De feestelijkheden begonnen 's morgens om 9 uur met een aubade van de leer lingen der beide dorpsscholen aan de bur gemeester, :die haar staande op 't bordes van het gemeentehuis in ontvangst nam. Onder leiding van de heer Kroon werden de burgemeester een viertal liederen toe gezongen uit Valerius' Gedenkklanck, t.w. „Danklied rijze allerwege", „Hollands vlag", „Het is vandaag de grote dag" en aan het slot ons volkslied „Het Wilhelmus". Mr. Enldaar bedankte de kinderen en het onderwijzend personeel voor deze zang- hulde aan onze Koningin, welke hij aio haar vertegenwoordiger in ontvangst mochv neraen en wees op het grote voorrecht, dat w'j in onze Vorstin en haar Koninklijk- Huis bezitten. Hij sprak de hoop uit, da> Koningin Juliana nog tal van jaren voc\ ons gespaard moge blijven. Na er nog op gewezen te hebben, dat mej. Wolters en de h^er Js. Beldman onze plaats vertegen woordigden bij de grootse manifestatie dik deze dag op Soestdijk plaats vond en de kinderen nog een prettige dag te hebben toegewenst, werd deze aubade besloten met een driewerf „Lang leve de Koningin". De kinderen gingen hierna naar Amicitic en Trene, waar een aantal aardige films voor hen werden gedraaid en nog eer traktatie plaats vond. Beide voorstellingen werden door een groepje Hongaarse kin deren'bijgewoond. Bijzonder aardig was de film „Vier prinsessen groeien op", zee: voannend de rolprent „Shep, de mensen redder" en bijzonder mooi „Feest in Hol lands bloementuin". Door de schoolhoof den, de heren Brouwer en Kroon, were nog even de betekenis van deze dag be licht en uit volle borst zongen de kinderei aan het slot onze nationale hymne he Wilhelmus. IN HET SPORTDAL. Het middagprogramma begon met eei muzikale rondgang van de muziekvereni ging „H.M.V." door het dorp, waarbij bleek dat het tamboerkorps al flinke vorderin gen maakt en nog maar in een behoorlijk pakje behoeft te worden gestoken om ons hele korps tot een prachtig ensemble te doen uitgroeien. Ook in het sportdal ver leenden de muzikanten hun medewerking, hetgeen door het publiek zeer werd ge waardeerd. Er had een voetbalwedstrijd plaats tus sen een u.l.o. elftal en een combinatie van jongelui, die elders schoolgaan op middel bare- en nijverheidsscholen. De elftallen zagen er als volgt uit: u.l.o.: Doel: Ten Bolscher; achter: G. ter Welle en Paalman; midden: K. van Bruggen, R. Zomer en W. van Geenhuizen; voor: H. Beltman, M. Klein Velderman, Roeterdink en Bolink. Overige scholieren: Doel: Anton Stok kers, achter: Joh. .Schuppert en A. Weste- rik; midden: Jan Hommes, Gerrit Jansen en Eddie Maats; voor: Henk Derksen, Jan de Groot, Huub Brands,, Frits Oosterkamp en Gerard Voordes. Aanvankelijk gingen de partijen onge veer gelijk tegen elkaar op en werd over en weer gedoelpunt (1-1). Na de rust kreeg de u.l.o. een penalty te nemen, die onhoud baar werd ingeschoten en zakte het spel van de overige scholieren als een kaarten huis in elkaar. Het gemis aan goede schut ters bij de u.l.o. en het goede werk van Anton Stokkers voorkwam voor hen een debacle. Twee wat sterker toegeruste elf tallen hadden hier wat betere propaganda voor de voetbalsport kunnen brengen. Grote belangstelling trok de volleybal wedstrijd tussen twee plaatselijke ploegen, die daarmede een prachtige gelegenheid hadden dit spel, dat hier nog niet zo lang gespeeld wordt, te demonstreren. Het is minder spannend dan voetbal, maar het geeft de deelnemers zeker kans tot een goede lichamelijke training en ont plooiing. De ploeg van de heer Groene- woud won deze gedeeltelijk uitgespeelde strijd met 2-1. Er volgde voor de meisjes stoelendans, terwijl de jongens hun behendigheid kon den tonen door een fiets wedstrijd met hin dernissen. Beide spelen trokken eveneens veel belangstelling. De uitslagen waren als volgt: Stoelendans: 1. Janmy Schuppert, 2. Dini Stam, 3. Gerda Roelvink, 4. Manda Kalfsterman en 5. Mientje Dollekamp. Fietsen: 1. Dries Willems, 2. H. van Lin- denberg, 3. Eddié Vincent, 4. Jan Veldhuis en 5. Wilco Beijers. De schietvereniging „De Eendracht" had op het neventerrein een aantal buksbanen ingericht, voor welke schietwedstrijden, zoals altijd, een grote deelname was. De gehele middag hebben de schietsportlief hebbers hier hun hart kunnen ophalen met schijf- en vogelschieten. De zaak was keu rig georganiseerd, zodat de organisatoren met voldoening op deze middag kunnen te rugzien. De uitslagen waren als volgt: Windbuksbaan: 1. G. Tuitert, 2. jansen, Neerdorp, 3. H. Wessels, Rijssen, 4. H. Paalman, Neerdorp, 5. W. Beldman. Personele baan schijfschieten: 1. G. Jan sen, 2. W. ^Beijers, 3. F. J. Sluiter en 4. H. Wessels, Rijssen. Vrije baan, schijfschieten: 1. H. Wessels, Rijssen, 3. B. Brinkman, 3. H. Haan, 4. G. Jansen en 5, H. Klein Velderman. Vogelhaan: 1. H. Wessels, Rijssen, 2. B. Klein Teeselink, 3. H. Klein Velderman, 4. Jan Bouwhuis en 5. A. Schuppert. Dit middagprogramma werd na aan komst van de muziek op het terrein door ACCOUNTANTSKANTOOR POUW - Enterstr. 33 - Rijssen Zitting in Hotel Holterman elke maandagmiddag. H Zoals uit een algemene oproep in dit nummer blijkt, zal zaterdagavond 4 mei weer de stille tocht plaats vinden naar het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg. De oud-strijders verzamelen zich om half acht. Ook de burgers kunnen zich hier of onderweg bij de stoet aansluiten. Na afloop der herdenking vindt een interkerkelijke dienst plaats in de Herv. Kerk, waarin zullen voorgaan Ds. R. A. Hoogkamp en Ds. J. H. Israël. Men verzuime niet aan deze herden king deel te nemen. Het plaatselijk Oorlogsgraven Comité zal te ruim 7 uur een krans leggen aan de voet van het monument op de Cana dese begraafplaats. De alhier verblijvende Hongaren zul len aan deze herdenking deelnemen. Zij wensen ook een hulde te brengen aan de gevallenen van hun toekomstig vader land. Zaterdag 4 mei: Herdenking bevrijding met stille tocht en interkerkelijke dienst (zie adv.). Zondag 5 mei: Uitvoering Holtens To neel in Amicitia ter gelegenheid Nat. feestdag (zie adv.). Maandag 6 mei: Afleggen vaardigheids- proeven B.B. Dinsdag 7 mei: Geen repetitie Herv. Kerkkoor (zie adv.). Donderdag 9 mei: Prov. voorjaarsverga dering Ned. Bond van Plattelandsvrou wen te Deventer. Vertrek der afgev. per trein 9.24 uur. Donderdag 9 mei: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging. Vrijdag 10 mei, 8 uur, in Irene": Ge- comb. vergadering C.J.M.V. en C.J.F.V. Maandag 13 mei: Algemene Ledenverga dering van de Coöp. Boerenleenbank „Holten" in hotel Holterman, 8 uur (zie adv.). Dinsdag 14 mei: Repetitie Herv. Kerk koor (zie adv.). Donderdag 16 méi: Zomeruitstapje afd. Holten der Plattelandsvrouwen naar Rot terdam. Vertrek 's morgens 7 uur van af O.A.D. Opgave deelname voor 11 mei a.s. Maandag 20 mei, 7.30 uur, in Rehoboth: Jaarvergadering A.R. Jong. Studieclub. Zondag 12 mei is het Moederdag. Advertenties in verband hiermede voor het volgend nummer worden gaarne zo spoedig mogelijk ontvangen. DE ADMINISTRATIE. de burgemeester officieel met een korte toespraak geopend. Mr. Enklaar snrak er zijn vreugde over uit, dat het gelukt was om samen feest te vieren doordat de beide Oranjeverengiingen elkaar gevonden heb ben. Hij noemde het een groot voorrecht te worden geregeerd door een vrouw, stammende uit een geslacht, dat de eeuwen getrotseerd heeft en dat in vreugde en nood ons volk is voorgegaan. Begeleid door H.M.V. zong men geza menlijk het Wilhelmus. IN AMICITIA. De viering van Koninginnedag werd des avonds voortgezet met een tweetal bijeen komsten in een zaal. In Amicitia bracht op uitnodiging van de Holtense Oranje vereniging en de afdeling van Volksonder wijs de toneelclub „Holtens Toneel" een blijspel voor het voetlicht getiteld „De dochters van de baas" een luchtig spel in drie bedrijven van Cor van der Lingen, waarmede de geheel gevulde zaal zich kostelijk geamuseerd heeft. Het was met recht een blijspel met zeer afwisselende situaties op het toneel, dat van het begin tot het einde boeide en dat uitstekend werd vertolkt. In het bijzonder mag wel genoemd wor den het spel van de jeugdige Hetty Vos man, die als Anne-Miek de jongste doch ter van aannemer Dirk Wortel, een be langrijk aandeel had in het slagen van dit stuk. Trouwens ook het spel van de ove rige dilettanten mag met ere genoemd worden. Gerh. Brand als aannemer Wortel, Toosje Sigger, als Trude zijn vrouw. De beide zusjes van Annemiek, Gerda en Rita, mevr. Spakman-Wolters en mej. J. de Boer. De heer Van Geenhuizen als jhr. Archibald van Hooghaeren, de heer H. Tulier als butler en de heren J. ten Wolt huis, Joh. Paalman en Fr. Russ als de medewerkers van aannemer Wortel deden het bijzonder aardig. Regisseur Piet Bos heeft beslist eer van zijn werk gehad. Het stuk zal op de Nationale Feestdag, op zondag 5 mei, opnieuw in Amicitia wor den opgevoerd. Na een inleidend woord van de voorzit ter der Holtense Oranjevereniging, de heer J. A. Koldeweij, sprak de burgemeester de aanwezigen toe en zong men samen het Wilhelmus. De voorzitter van Volksonderwijs, de heer B. H. Brouwer, heeft na afloop van het stuk de spelers en de heer Bos be dankt voor hun keurig spel en de regie, waarbij hij ook Van Bruggen jr. betrok voor de verzorging van de toneelverlich ting en overhandigde allen een kleine blijk van waardering. De heer Bos bedankte de spelers en de fa. Wonnink voor het beschikbaar stellen van het toneel-meubilair. Met een ver loting en een gezellig bal werd deze ge slaagde avond besloten. IN IRENE. In het gebouw Irene verzorgde de Chr. Oranjevereniging „Vreest God, eert de Koning" met medewerking van de toneel vereniging O.C.H. het programma van deze avond. Ook hier was de zaal geheel ge vuld en werd de aanwezigen een prettige avond geboden. De voorzitter, de heer J. Kroon, opende deze feestavond met gebed nadat gezongen was Gezang 136 vers 1 en 4: „Lof zij de Heer, de almachtige Koning der ere". In een kort openingswoord sprak de heer Kroon zijn vreugde uit over de grote be langstelling voor deze avond. Het is onge twijfeld een zeer goede gewoonte dat wij op de verjaardag van H.M. Koningin Juli ana bijeen komen om te gedenken wat zij voor ons is. Aan het koninklijk huis voe len wij ons als Nederlanders hecht ver bonden. Wij mogen deze dag weer in vrij heid vieren en we kunnen Gode daar niet dankbaar genoeg voor zijn. God beware ons er voor dat wij onze hoogtijdagen moeten vieren in een vreemd land omdat de gelegenheid in ons eigen land wordt ontzegd. Koningin Juliana is tevens moe der van haar gezin en er rust als zodanig op haar een zware taakdie zij op voor beeldige wijze vervuld. In 't buitenland heeft men middels de pers gepoogd een wig te drijven tussen het koninklijk gezin en ons volk doch on danks laster en roddelpraatjes bleven trouw en liefde ongeschonden. Nadat de prachtige geluidsfilms „Vier prinsessen groeien op" en „Feesit in toloe- menland" waren vertoond speelde de Ont spanningsclub „O.CH." „Buskruit", een blijspel in drie bedrijven door A. v. d. Lught en A. Kloos. Een spel van 100 pet. kitsch, doch waaraan men plm. IV2 uur genoegen en plezier beleefde. Het stuk werd behoorlijk goed gespeeld en de da verende oyatie die de dames en heren van „O.C.H." werd gebracht, was zeer ver diend. De heer Kroon dankte aan het slot van deze geslaagde bijeenkomst die na de pauze door burgemeester mr. W. H. En klaar werd bijgewoond allen, die hadden medegewerkt, waarna met het zingen van het Wilhelmus werd besloten. Alle oud-strijders en alle ingezetenen worden hierbij opgeroepen om deel te nemen aan de gang naar het Monument der gevaüen Strijders aan de Molenbelterweg op zaterdag 4 mei. Verzamelen om 19.30 uur bij de Herv. Kerk. Burgers kunnen zich onderweg bij de stoet aansluiten. Na afloop der herdenking om pl.m. 20.15 uur vindt een interkerkelijke dienst plaats in de Herv. Kerk. Voorganger: Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant Liturgie: Ds. J. H- Israël, Herv. predikant. Niemand verzuime aan deze herdenking deel te nemen. De Bond van Oud-Stryders, Indonesië-strijders en de B.S.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 1