y Een streek je verf doet wonderen Pas en HOLTENS VERLEDEN De veenderij van Holten (1) Jaarvergadering E*H|BtO+ Belangrijk bericht voor bezitters van motorrijtuigen SPORT Abonnementsgeld Nu het voorjaarszonnetje de kamers weer opvrolijkt, treedt ook onbarmhar tig aan het licht dat een verfje zo hier en daar zeker niet overbodig is. Het houtwerk kan best wat hebben en dat speeltafeltje van de jongste mag er wel wat fleuriger uitzien. Dat zo overziende en in een algemene voorjaars-vernieuw- ing-stemming verkerende wordt al gauw de verzuchting geslaakt: konden we alles maar eens vernieuwen. Nu kost alles vernieuwen veel geld en dat is niet voor iedereen weggelegd. Toch is het moge lijk om zonder al te veel kosten het in terieur een geheel ander aanzien te geven door een verfje. De moderne kleu ren verrichten wonderen. Ga eens te rade bij de schilder of de verfwinkel en overleg welke kleurencombinaties Uw kamers het best tot hun recht doen ko men en.durf eens in meer dan één kleur te schilderen, maar dan natuurlijk in verantwoorde kleurencombinaties. Zelf verven of laten doen. Willen we ons gehele huis opknappen, dan zal de vakman daaraan te pas moe ten komen. Daar de schilders 't werk door de vele nieuwbouw en het onder houdswerk juist in het voorjaar nauwe lijks aan kunnen, zullen vele huisvaders en -moeders bij kleine verf kar weitjes zelf de kwast of rolborstel ter hand moeten nemen; de Nederlandse verf industrie houdt hiermede rekening door het fabriceren van speciale verven voor gebruik door particulieren, terwijl schil der of verfdetaillist alle voorlichting geeft. Lakverven en muurverven. Er bestaan voor dit doel lakverven en is daardoor zeer geschikt voor 't verven muurverven. De lakverven, die worden gebruikt voor het verven van houtwerk, kunnen worden onderscheiden in lakverf met hoogglans en lakverf met zijdeglans. De zijdeglans geeft een doffe indruk en van grote vlakken zoals deuren. Een te groot glanzend vlak zou storend werken. De muurverven worden ook geleverd in kwaliteiten die geschikt zijn om be hang te verven; zij zijn dof. Hebt U zich nooit op dit terrein be geven, begin dan eens met dat speel tafeltje of een* ander eenvoudig voor werp. U zult zeker enthousiast worden. Koop nooit een te kleine of goedkope kwast en gebruik bij het verven van de muren bij voorkeur een rolborstel. Komt het aanschaffen hiervan U te duur, dan kunt U hem als regel bij de winkelier huren of in bruikleen ontvangen. Bij muurverf wordt geen grondverf gebruikt, voor een goede dekking kunt U de muur meermalen schilderen. Bij lakverf kunt U grondverf gebruiken. Waagt U zelf niet aan plamuren. Is pla muren noodzakelijk, dan kunt U beter de vakman te hulp roepen. Laat U zich goed voorlichten door de gene bij wie U de verf koopt, zowel over de kwaliteit en de kleuren welke U gaat gebruiken als over de techniek van het verven. Kiest behang in overeenstem ming met de verf. De Nederlandse verf wordt bijna overal ter wereld gebruikt. Dat de Nederlandse verf buiten onze grenzen wordt gewaardeerd blijkt uit 't feit, dat zij wordt geëxporteerd naar meer dan 100 landen en gebieden voor een totaal bedrag van 30 miljoen gulden per jaar. 60 wordt afgenomen door Europese landen, 15 gaat naar Afrika, 16 naar Aziatische landen en 9 naar het Westelijk halfrond. Dat Neder landse verfje zal het ook in uw huis goed doen, maar dan vooral vragen naar lak- en muurverven welke speciaal voor particulier gebruik zijn gemaakt; deze zijn gemakkelijker te verwerken dan de verf voor de vakman. Succes! Ik dacht aan 't lied, dat eenmaal diep In donkere catacomben klonk En juichend zijn geloven riep, Waarvoor de dood tot niets verzonk: „De Heer is waarlijk opgestaan! Geopepd is door Hem de poort Waardoor wij in de glorie gaan Van die geloven in Zijn woord! „De dag was donker van gevaar En leven zwaar door doods gewicht Nu is de naam van leven waar, Want dood geeft levens vergezicht! „In Christus, broeders, aarzelt niet, Waar Hij onszelf is voorgegaan! Wij volgen met ons levenslied: De Heer is waarlijk opgestaan!" W. A. P. SMIT. (Uit: Feesten van 't jaar) De gezamenlijke eigenaren der marke Holten kwamen in hun bijeenkomst op de eerste maandag na St. Victor (10 ok tober) van het jaar 1476 overeen, dat „niemant torff in den vene sal verkoe- pen, by een olden schilt." Wanneer ie mand dit verbod dus overtrad werd hem een boete opgelegd van een „olden schilt", waarmee vermoedelijk werd be doeld een zilveren munststuk, dat een waarde had van zes stuivers. Een andere bepaling van dezelfde da tum luidt: „Die in Ho Iter marcke woenden ende niet gewaert en sint, sullen niet meer torffs graven dan sy selfs behoeven te barnen ende oeck gien torff verkoepen, by een olden schilt. Die gewaert sint off een volle waer hebben, moegen twelff fuir vercopen, een halve na advenant, des jaers ende niet meer. Wie hyrbaven gecregen wortt, el ke reysse een olden schilt". Ter verduidelijking zij opgemerkt, dat een gewaarde deelhebber was in de marke. Zijn markerechten waren „ge waard", d.w.z. beschermd. Een „waer" was een recht op het gebruik van de on verdeelde markegrond. De gewaarden in de marke vormden een aristocratische klasse, die de markezaken beheersten. Hoewel in een markevoorschrift van 2 april 1761 nog gesproken wordt over het Espeloo- en Winkelaarveen, meen ik te mogen aannemen, dat hier geen turf gegraven werd. In een reglement van 10 juni 1613 werd n.l. bepaald, dat aan de pachters in Espelo en de Heil (Heihui zen) werd toegestaan jaarlijks twee„dag- werken schelltorff te stecken" in het veen der marke, omdat zij zo ver van het veen af woonden. In de buurtschap Borkeld waren in 1726 een Vijftal „tiggelovenden" in be- In de jaarvergadering van de E.H.B.O.- afdeling, welke woensdagavond onder voorzitterschap van de heer A. Jalink in hotel Holtermangehouden werd, kon weer aan 6 cursisten van de tweejarige cursus het diploma, met speldje en ver- bandtas worden uitgereikt. Voordat dit geschiedde werden door de secretaris=penningmccster, de heer H. v. Zeben, de jaarverslagen uitgebracht. Fi nancieel staat de afdeling er niet slecht voor. De inkomsten bedroegen f 842.62 en de uitgaven f 484.56, zodat er een mooi saldo was van f 358.06. De kascommis- sie, bestaande uit de heren B. C. Har- tenberg en J. A. Broekhuizen, had alle lof voor het beheer van de penningmees ter, zodat hem decharge werd verleend. In de plaats van eerstgenoemde werd tot lid van de kascommissie benoemd mevr. J. Metzger-Slotman. Uit zijn verdere jaaroverzicht bleek, dat de vereniging 45 leden telt, waar van er 31 zijn gediplomeerd. In het jaar 1956 werd aan 35 personen hulp verleend, zodat daarmede het. bestaansrecht der af deling duidelijk werd gedemonstreerd. De voorzitter bracht de heer Van Zeben dank voor zijn belangrijke arbeid in het belang der vereniging. Na de pauze werden door dokter C. H. Rietdijk aan de dames F. Paalman en G. M. Brinkman-Dijkink en aan de heren G. T. Jansen, J. W. Baltus, G. H. Ebrecht en H. Prins de bewijzen hunner vaardig heid in het verlenen van eerste hulp uit gereikt. Dokter Rietdijk wekte de afdeling op om het komende najaar weer met een opleidingscursus te beginnen en bond de diplomabezitters op het hart om vooral de oefenavonden geregeld te bezoeken om zodoende in het bezit van 't speldje te kunnen blijven. De heer Rietdijk ontving op zijn beurt van de gediplomeerden als dank voor zijn opleiding een boek. Op verzoek van de heer Ten Berge zal de verbandpost in hotel Holterman wor den overgebracht naar de woning van Mevr. A. Wansink-van de Brink aan de Dorpsstraat. drijf. De ovens werden met turf gestookt. Het markebestuur meende, dat het veen daardoor „seer werd benadeelt". De ei genaren werd gelast zich van het tichelen te onthouden. Bij overtreding moest een boete van 35.worden betaald. Naar aanleiding van ingekomen klach ten van ingezetenen besloot het bestuur der marke in zijn vergadering van 21 september 1815 het „mudden" (=mod- deren, baggeren) in het Espeloder Broek op een boete van 7 gulden" te verbieden. De markegenoten besloten in hun ver gadering van 29 mei 1821 tot verdeling van het veen, „teneinde alle onaange naamheden, het plegen van fraudes met 'het maken van turf en de schade daar uit voor de marke voortkomende zoveel mogelijk te beletten." Een ander motief was, dat de markerigter J. A. Wansink al enkele jaren geleden verklaard had zich niet langer te willen belasten met het aanvragen der nodige consenten aan het belastingkantoor. De turf moest toen „verimpost" worden, d.w.z. de turfgra vers moesten accijns betalen. In plaats van de markerigter werd Jan Vincent, de secretaris van Holten en Bathmen, aangewezen voor het afgeven van de biljetten voor het turfvervoer. Blijkens een opgaaf van 26 mei 1819 aan de gouverneur van Overijssel be schikte de gemeente Bathmen niet over veengrond. Volgens dezelfde opgaaf lag onder de gemeente Holten slechts „een streeppelken veenegrond, grenzende ten oosten aan het Rijsenerveen, en ten zui den, westen en noorden aan de gemeene heide- of veldgrond." Dit veen was van zodanige kwaliteit, dat er al enige ja ren lang geen turf mêer werd gemaakt. Alleen nog „eenige moddeturf, die men uit sommige laagtens zag te bewerken." Een gedeelte van het veen, juist op de grens van de gemeenten Rijssen en Holten gelegen, heet volgens G. van Wijngaarden in zijn „Geïllustreerde gids voor Rijssen en omstreken" het Twist- venne. Heel lang geleden zou in dit veen- gedeelte een bijna vergaan lijk zijn ge vonden. Noch Holten, noch Rijssen wil de voor de begrafenis zorgen". Na lang getwist, heeft zich Rijssens magistraat de minste betoond. Het bedoelde stuk veen kwam daarbij meteen aan Rijssen. In 1916 werd een begin gemaakt met de ontginning van het uitgebaggerde veen. In het belang van de bezitters van mo torrijtuigen in de gemeente Holten wijzen wij op het bepaalde in artikel 15, tweede lid, van het wegenverkeersreglement. De inhoud hiervan luidt als volgt: „Het is de bestuurder van een motor rijtuig verboden daarmede over een B-weg te rijden en de eigenaar of houder verboden daarmede over een B-weg te doen of te laten rijden, indien de breedte, de lading meegerekend, van het motor rijtuig of van een daardoor voortbewo gen aanhangwagen meer dan 2.20 ra. of de druk van enig wiel meer dan 2400 kg Artikel 123 van de wegenverkeerswet bepaalt, dat van dit verbod ontheffing kan worden verleend. Het verlenen van een ontheffing geschiedt: a. voor wegen onder beheer van het rijk, dóór de minister van verkeer en wa terstaat b. voor wegen onder beheer van de pro vincie, alsmede andere wegen, niet on. der beheer van het rijk en gelegen buiten 'bebouwde kommen, door of vanwege gedeputeerde staten; c. voor andere wegen, door of vanwege burgemeester en wethouders. Vele bezitters van motorrijtuigen ver keren in de veronderstelling, dat zij alleen een ontheffing nodig hebben voor B-we gen, welke als zodanig zijn aangeduid. Wij maken er echter op attent, dat in artikel 1 van het wegenverkeersregle ment wordt bepaald, dat onder B-wegen tevens moeten worden verstaan alle on verharde wegen. Alle overige wegen wor den A-wegen genoemd. Voor het berijden van een zandweg moet men dus ook een ontheffing aanvragen. Abonné's op Hol tens Nieuwsblad bui ten de gemeente Holten worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld (per half. jaar 2.70 of voor het gehele jaar 5.40) te willen voldoen op girorekening nr. 175587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 1 mei nog niet in ons fyezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 35 cent innings- kosten) Vertrouwende op aller welwillende me dewerking, ADM. HOLTENS NIEUWSBLAD. HOLTEN I RIETVOGELS Iï 4—4 Het eerste halve uur speeld'e Holten I behoorlijk. Er werd met twee inval lers .gespeeld (Traanman en Ulfman), de ze debutanten speelden goed. A. Traanman speelde rechtsbinnen en Ulf man linkshalf. In het begin demonsteer- de Rietvogels goed voetbal met een ta melijk hoog tempo en vooral uitstekende techniek (training!). Zij kregen dan ook de meeste kansen, maar de voorhoede bleek, gelukkig voor de Holtenaren, slecht in vorm te zijn. Vincent, die een nogal ernstige voetblessure heeft, scoor de de openingstreffer en even later werd het zelfs 2—0 voor de thuisclub toen J. Traanman scoorde. De Almelose achterhoede gaf hierna de Holtenaren alle kans om verder uit te lopen. Holten speelde het spelletje echter mee, zodat de ruststand 2—0 bleef. Nadat in de rust een bespreking tussen scheidsrechter, aanvoerders en be stuursleden 'had plaats igehad, begon de sensationele tweede helft. De stand werd door de Almeloërs teruggebracht op 21, maar kort daarop maakte rechtsbuiten Vincent z'n tweede goal, zodat er geen vuiltje aan de lucht was. De Holtense achterhoede had een slechte dag en maakte keer op keer fouten. De Alme loërs maakten hier gebruik van door snel achter elkaar drie keer te doel punten. Met nog ongeveer één kwartier te spelen keek Holten dus tegen een 34 achterstand' op. Rechtsbuiten Vin cent had een produktieve dag en ver richtte de hattrick. Bij deze vierde goal van Holten nam Vincent de bal, uit een voorzet van links, ineens op de schoen om de keeper onhoudbaar te pas seren (44). Dit gelijkspel was o.i. de juiste weer gave van deze „lauwe" wedstrijd. Hol ten I heeft 14 punten uit 15 wedstrijden. Ze moeten nog 1 (uit) wedstrijd spelen tegen R.V. II. HOLTEN III SOS II 4—2 In de laatste wedstrijd tegen de re serves van het Hellendoornse S.O.S. heeft Holten III aan het langste eind ge trokken. Het heeft verdiend gewonnen en aal door deze overwinning vermoede lijk op de 3e plaats eindigen. De wed strijd werd in een laag tempo gespeeld en éoed samenspel en een goede afwer king van de aanvallen waren dan ook ver te zoeken. De eerste goal viel na 30 minuten spe len, toen bij een aanval van rechts links buiten Brinks 'hard in het lege doel kon schieten (10). Dit was het begin van de vier goals, die voor de rust nog vie len. De ruststand was 22. De tweede goal van de Holtenaren werd door rechts- buiten J. Meerman gemaakt. Na de rust was Holten meer in het offensief en dit leverde nog twee doelpunten van linksbuiten Brinks op, die "daarmee de hattrick verrichtte. HECTOR A HOLTEN A 1—0 Direct in de eerste minuut namen de Goorse jongens< de leiding. Bij deze over rompelende aanval werden de backs en keeper Schooien verrast door een taan schot. Voor de rust waren de Holtense junioren meer in de aanval, maar ze konden niet verder dan enkele harde schoten, tegen de keeper of net over de lat, komen. Na de fust werd de Hector-keeper da nig op de proef gesteld. Hij slaagde er echter in, met behulp van paal en lat en de zeven a 8 man defensie, het doel schoon te houden. Goed spel was niet mogelijk, omdat bij elke aanval de bal weer ver over de zijlijn werd geretour neerd. De junioren krijgen zaterdag 27 april een moeilijke opgave om van het sterke Enter-elftal, thuis, de puntjes bin nen te 'halen. Ze hebben nu echter de reputatie geen enkele wedstrijd thuis te hebben verloren. VOLLEYBAL Uitslagen van de donderdag 11 april, gespeelde wedstrijden: OKK 2-VB OW 2 (d) De Zweef 2-OKK 3 (d) VBOW I-Holten De Zweef 1-Hellendoorn (d) VBOW 2-De Zweef 2 (d) Visnet 1-Holten OKK 3-De Zweef 1 (d) Hellendoorn I-Hellend. 2 OKK 1-OKK 3 (d) 2- -0 VBOW 2-OKK 1 (d) 0- -2 De Zweef 1-Politie '2- -0 OKK 4-Holten (d) 0- -2 De Zweef 1-OKK 4 (d) 2- -n Holten-De Zweef 1 0- -2 Holten-De Zweef 1 (d) 0- -2 OKK 3-VBOW 2 (d) 0- -2 OKK I-Holten 2- -0 De stand in de Nijverdalse volleybal competitie is thans: wel o bied de v urten ugen span orga De ve likt, jzigin lopen ize b£ ten De sj 1- er oleenl arnei !e vo 11W ande OKK 1 19 17 2 0 36 OKK 2 21 13 5 3 31 VBOW 1 17 11 3 3 25 De Zweef 1 18 9 6 3 24 Hellendoorn 17 10 3 4 23 Rivo 20 8 7 5 23 Sportlust 18 7 4 7 18 OKK 4 18 4 4 10 12 OKK 3 20 3 5 12 11 VBOW 2 20 3 4 13 10 Plolten 20 2 4 14 8 De Zweef 2 20 1 5 14 7 OKK 1 23 17 6 0 40 Sportlust 22 19 0 3 38 VBOW 1 23 15 7 1 37 Nij verdal 20 16 4 0 36 De Zweef 1 24 11 6 7 28 Visnet 1 20 11 4 5 26 Politie 23 10 6 7 26 OKK 2 23 10 5 8 25 Hellendoorn 1 23 7 4 12 18 VBOW 2 23 4 7 12 15 De Zweef 2 25 4 7 14 15 Holten 26 4 5 17 13 Visnet 2 22 2 7 13 11 Hellendoorn 2 24 iS 7 16 9 Ter Horst 23 5 17 7 2—0 1—1 2—0 2—0 2—0 2—0 0—2 1—1 Uitslagen van de maandag 15 april gespeelde wedstrijden: zich me 'v m, te :tobei Allerl fers igen i, t« gel Ben c atrali maa liqu: ken ir ee: erke iond' ir ta' te in erenl< nil za De m rden aarba 'op, ;e oi Het j .r- - is N.R.V.-PAASREIS De N.R.V. organiseert van 19 tot met 22 april een paasrëis naar Holten, waarvoor meer dan 50 deelnemers en deelneemsters hebben ingeschreven. Het is voor de leider van deze reis, de heer J. Havenaar uit Delft, de vijf-en- twintigste keer, dat hij een reisgezelschap per comfortabele touringcar van de OAD naar Holten brengt, waar 'het in hotel Holterman en zijn dependances wordt on dergebracht. Wij hebben het vermoeden, dat deze jubileumreis van de heer Have naar de aandacht van instanties, waar mede hij steeds te maken heeft, zal ont gaan. Zoals gewoonlijk zal Piet Bos een avond verzorgen en met zijn gasten in een cau serie, toegelicht met zijn geprepareerde dieren, de Holterberg optrekken. Dat za! vrijdagavond gebeuren in hotel Holter man. Zaterdag maakt het gezelschap een tocht naar Giethoorn en zondagmorgen wordt in Denekamp het omhakken van de Paasstaak in ogenschouw genomen, terwijl 's avonds de paasvuren het doellf L van een avondtocht worden. Maandag volgt een Achterhoekdag, met als eind punt Elten. Op de avond van de tweede Paasdag vertrekt het gezelschap weer naar het Ondai Westen, vanwaar de meeste bezoekers *ten afkomstig zijn. 'state uw te •Ht te 'hede: rent; ïhoud ngde inomi Goed nieuws voor verzamelaars en de jeugd Het Vrijwillig. Filiaalbedrijf Centra, waarbij 1250 kruideniers in Nederland zijn aangesloten, heeft Automerken Luci fers uitgebracht. De .gehele serie bestaat uit 50 internationale 'automerken. Niet de afbeeldingen van de auto's, doch de emblemen van de merken staan op de lucifersdoosjes. Ongetwijfeld een interessante stunt voor de vele duizen den verzamelaars, die Nederland telt, en die hun ruil-relaties tot over de gehele wereld .hebben. Bovendien zal de Neder landse jeugd er ook wel weg mee weten en zal er ijverig met schoolvriendjes en -vriendinaietjes worden geruild. Er zijn gratis verzamelkaarten ver krijgbaar welke met medewerking van de Vereniging voor Veilig Verkeer tot stand kwamen en derhalve bovendien een leer zame functie t.a.v. de jeugd hebben. De Centra-kruideniers verstrekken deze gra tis-kaarten gaarne aan geïnteresseerden, werkt Voor d stegei Het t droeg 31 1.001 Hieru onz voor rtrou\ Het s 'wij illing uken. ikkin ntralc jaar

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2