Afvloeiing en beroepskeuze van boeren- en tuinderszoons Ouderavond ULO school PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND verkouden g Onderzoek door het Landbouw- Economiseh Instituut. Vergelijkt men de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de landbouw met die van de andere bedrijfstakken in ons land, dan blijkt de uitbreiding van de werkgelegenheid in de landbouw ver ten achter te blijven. Stelt men het aantal mannelijke beroepspersonen in Nederland en in de landbouw op 100 in 1910, dan krijgt men het volgende beeld: Nederl. Landbouw 1910 1930 1947 1956 (geschat) 100 140 170 182 100 105 117 In 1956 laé het aantal in land- en tuinbouw werkende mannen ongeveer op hetzelfde niveau als in 1910, toen het ruim 500.000 mannen bedroeg. De werkgelegenheid in de landbouw is dus nauwelijks toegenomen in de afgelopen halve eeuw. Vormt men zich een beeld van de agrarische werkgelegenheid in de toekomst, dan kan men welhaast zeker concluderen, dat deze niet zal toenemen. Er zal integendeel eerder van een achteruitgang sprake zijn. De ze zal zich naar alle waarschijnlijkheid in hoofdzaak in de akkerbouw en de veehouderij voordoen; het geleidelijk verdwijnen van de kleine bedrijven, de steeds verder voortschrijdende mecha nisatie en rationalisatie zijn hiervan de oorzaken. Tegenover deze stabiele of zelfs wel licht teruglopende werkgelegenheid dient men de gr9te natuurlijke aanwas van de boeren- en tuindersgroep te stellen, welke het is algemeen be kend groter is dan van vele andere beroepsgroepen. Deze feiten dwingen vele boeren- en tuinderszoons een be roep buiten de agrarische sector te zoe ken. 1 Jaarlijks komen ongeveer 18.000 boe- ren- en tuinderszoons voor de keuze van beroep te staan. Als de agrarische beroepsbevolking niet meer mag toe nemen, moeten 12.000, ofwel 60 pet. van hen, een beroep buiten de landbouw kiezen. Dit is berekend op grond van de cijfers van de Volks- en Beroeps telling 1947. Dat deze afvloeiing niet in alle de len van ons land even vlot verloopt, blijkt wel uit het feit, dat het aantal gegadigden voor een land- of tuin bouwbedrijf in vele gevallen groter is dan het aantal vrijkomende bedrijven. De verhouding tussen het aantal 15- 24-jarige zoons in de landbouw en het aantal vrijkomende bedrijven, noemt men de bèroepskeuze-index. Zijn er evenveel gegadigden als vrijkomende bedrijven, dan is dit getal 1. In 1952 echter was op de zandgronden dit ge tal 1,5; dus voor elke 2 vrijkomende bedrijven bleken er drie gegadigden te zijn. Indien men bedenkt, dat van een verantwoorde beroepskeuze kan wor den gesproken, indien dit kengetal on geveer 1 bedraagt, dan blijkt wel, dat in 1952 het aantal afvloeiingen op de zandgronden nog veel te wensen over liet. De directe gevolgen van de te geringe afvloeiing zijn het splitsen van bedrijven, het z.g. „oompje" blijven, het op late leeftijd trouwen en zelf standig bedrijfshoofd worden. Maar niet alleen naar het aantal iaat de afvloeiing van boeren- en tuinders zoons veel te wensen over. Ook de ma nier waarop de afvloeiing gebeurt, gaat met minder gewenste verschijnselen ge paard. Het is n.l. gebleken, dat vele boeren- en tuinderszoons. na de lagere school op het ouderlijk bedrijf gaan medewerken om eerst op latere leeftijd tot de ontdekking te komen, dat de land- en tuinbouw voor hen geen kan sen biedt. Zij komen dan als onge schoolden in andere beroepen terecht met alle nadelige gevolgen van dien. Enkele jaren geleden bleek uit een on derzoek op de zandgronden, dat ruim 70 pet. van de buiten de land- en tuin bouw werkende zoons 'n beroep heeft, dat lager staat gewaardeerd dan het beroep van de vader. De afvloeiing uit de land- en tuinbouw om verschil lende redenen noodzakelijk en gewenst gaat dus gepaard met een sterke da ling op de beroepsladder, welke onder meer wordt veroorzaakt door een niet- doelgerichte beroepskeuze en onvol doende opleiding. Deze gang van za ken is voor de land- en tuinbouw in hoge mate. onbevredigend. Uit dit alles blijkt wel, dat een juiste afvloeiing,, zowel naar aantal als naar de manier waarop voor de land- en tuinbouw een eerste vereiste is. De in druk bestaat, dat de afvloeiing van boeren- en tuinderszoons in de laatste jaren geleidelijk is toegenomen, terwijl de afvloeiing ook meer doelgericht ver loopt, dat wil zeggen direct na de la gere school en door middel van een vakopleiding. De geleidelijke economi sche en sociale ontsluiting van 't plat teland de opkomst van het moderne vervoer met autobus en bromfiets, de geleidelijke industrialisatie van 't plat teland, de verbreking van het geestelijk isolement en vooral ook de uitbreiding van het aantal scholen en de grotere belangstelling voor het volgen van vak-r onderwijs zijn hiervan de directe oorzaken. Het is echter voor de landbouw van groot belang een nauwkeurige indruk te verkrijgen van de, afvloeiing en de beroepskeuze in. de verschillende delen van het land. Daartoe zal op verzoek van het Ministerie van Landbouw en ^an 't Landbouwschap het Landbouw- Economisch Instituut in het voorjaar van 1957 beginnen met een onderzoek. In verband met de kosten is het niet doenlijk alle gemeenten in ons land bij dit onderzoek te betrekken. Daarom werd een aantal gemeenten gekozen, welke representatief geacht mogen wor den, zowel voor 't gehele land als voor de verschillende delen van het land. Bij de keuze werd daarom rekening gehou den met de religieuze gezindten, de grootte der bedrijven, de mate van in dustrialisatie van het platteland, het bedrijfstype, de invloedssfeer van de grote steden, de politieke gezindte, als mede met het aantal medewerkende zoons. Enkele kleinere en afwijkende gebie den als bijv. het Gooi, de Noord-Oost polder, de centrale weidestreek (Gro ningen) en Walcheren werden buiten beschouwing gelaten. Op grond van bovenstaande criteria werden de volgende gemeenten geko zen: Groningen: Aadorp, Eenrum, Midwol- da, Wildervank, 't Zand. Friesland: Achtkarspelen, Franekera- deel, Hennaarderadeel, Heerenveen, Workum. Drenthe: Rolde, Ruinen. Overijssel: Gramsbergen, Haaksbergen, HOLTEN, Wanneperveen, Wijhe. Gelderland: Culemborg, Doodewaard, Ermelo, Gendt, Hedel, Herwen en Aerdt, Wijchem, Zelhem. Utrecht: Leusden, Lindschoten, Werk hoven, Wilnis. Noord-Holland: Aalsmeer, Blokker, Bo- venkarspel, Ilpendam, Langedijk, Limmen, SijbekarspeL Zuid-Holland: Barendrecht, Berkenwou den, Klaaswaal, Lexmond, Monster, Nieuwenhoorn, Ooltgensplaat, Pijn- acker, Reeuwijk, Voorhout, Zeven huizen. Zeeland: Heinkenszand, Krabbendijke, Nieuwerkerk, IJzendijke, Zaamslag. Noord-Brabant: Asten, Haps, Hilvaren- beek, Fijnaard en Heiningen, Rijs- bergen, St. Oedenrode. Limburg: Grubbenvorst, Neer, Sueste- ren, Voerendaal. De organisatie van het onderzoek wordt als volgt gedacht: met medewer king van de plaatselijke bureauhouders van de voedselcommissaiïs worden van de gekozen gemeenten de namen en de adressen van de grondgebruikers over genomen, alsmede de grootte van de bedrijven. Met behulp van een advies commissie worden de bedrijven in be roepsgroepen ingedeeld. Bij de gemeen te-wordt tenslotte nagegaan welke be- drijfshoofden kinderen hebben van 12 jaar en ouder. /Het is namelijk de bedoeling slechts diegenen bij dit onderzoek te betrek ken, die kinderen hebben van 12 jaar en ouder. Aan al deze bedrijfshoofden zal een eenvoudig vragenformulier toe gezonden worden, hetwelk in korte tijd en op gemakkelijke wijze kan worden ingevuld. Van de medewerking dezer bedrijfs hoofden zal het geheel afhankelijk zijn of later aan de hand van de van hun verkregen gegevens belangrijke con clusies kunnen worden getrokken, wel ke van belang zijn bij de beroèpsvoor- lichting aan plattelandsjongeren. AANTAL LEERLINGEN STIJGT NOG STEEDS. OUDERS BRACH TEN SPONTAAN GELDEN BIJ EEN VOOR BAND-RECORDER. Nadat onlangs in Irene een feestelijke bijeenkomst plaats had van de openbare u.l.o.school, werd maandag de z.g. zake lijke ouderavond gehouden in Amieitia, onder leiding van de voorzitter der oudereommissie, de heer W. Beijers, waarin door de heer Euverman, beroeps- keuze-adviseur van het Twents Instituut voor Opvoeding (T.I.V.O.) te Enschede, een inleiding werd gehouden over „Be roepskeuze in het algemeen en voor de u.l.o.-leerling in het bijzonder". De bijeenenkomst was goed bezocht en de voorzitter sprak er dan ook zijn vreug de over uit, dat ook de ouders van over ver op deze avond aanwezig waren. Hij heette in het bijzonder de spreker wel kom en mocht later ook Ds. Addink be groeten, die door omstandigheden wat later kwam. Hij wees er op, dat het aantal leerlin gen nog steeds groeit en dat dit van 130 In het vorige schooljaar gestegen is tot pl.m. 150 in het in september aangevan gen cursusjaar. Men kan hieruit conclu deren, dat het destijds genomen initiatief tot een belangrijk succes heeft geleid, hetwelk bevorderd is door de goede Ver standhouding tussen de ouders, het ge meentebestuur en de leerkrachten. Van de 13 candidaten slaagden er het vorige jaar 11, waarvan 9 het diploma A en 2 het diploma B behaalden. Voor 8 van hen was hierin tevens het middenstands diploma begrepen. Spr. bracht dan ook het hoofd, de heer' Sinnema en de overige leerkrachten dank voor hetgeen zij in het belang van de kinderen hebben gedaan. BEROEPSKEUZE. De heer Euverman hield vervolgens zijn inleiding en wees er daarbij op, dat het kiezen van een beroep niet zo'n een voudige zaak is, omdat het meestal een keuze is voor het gehele leven. Daar kan men maar niet zo licht overheen stap pen. Overigens bestaan die moeilijkheden ook weer niet voor iedereen, omdat veel jongens en meisjes wel weten wat ze wil- willen. Door de toenemende industrialisatie en specialisatie zijn er veel meer beroepen vrij gekomen als vroeg'er het geval was. Het Rijks Arbeidsbureau is tot een bere kening gekomen, dat er ruim 4000 beroe pen bestaan in Nederland, waarvan er natuurlijk vele zijn, die nauw met elkaar verwant zijn. Het beroep van timmerman kan men te genwoordig b.v. splitsen in de bouw-tim- mervan, deurenmaker, mechanische hout bewerker, vloerenlegger, kistenmaker, enz. Wat men zich bij het kiezen van een beroep zal afvragen is of er voldoende bestaanszekerheid in is gelegen. Daarbij mag er op gewezen worden, dat in de ad ministraties b.v. een steeds verdergaande vertechnisering plaats vindt, terwijl door de toenemende mechanisatie alles ver anderd. In zijn verdere beschouwingen wees spreker er op, dat het vooral van groot belang is, dat de ouders zich afvragen: wie is mijn kind? Het karakter van het kind is dikwijls bepalend bij het kiezen van een beroep. Men kan hierbij de hulp inroepen van beroepskeuze-bureaux. Gemeentelijke bu reaux zijn er hier in de buurt niet, zo dat men zich zal moeten wenden tot de particuliere bureaux, die tarieven hante ren van f 5080 per advies. Spreker heeft vervolgens een opsom ming gegeven van de beroepen, die open staan voor hen, die het m.u.l.o.-diploma bezitten, waarbij hij de verschillende takken van bedrijf de revue liet passeren en de mogelijkheden opsomde, die aan de verschilende beroepen verbonden zijn. In industrie en ambacht overheerst het tech nisch aspect. Yoor de grafische industrie gelden weer andere maatstaven en zo behandelde de heer Euverman tal van takken van bedrijf en handel. Na zijn inleiding beantwoordde hij nog verschillende vragen en noemde hij enkele boeken, t.w. „,Jeugd en beroep" van Beijers en Snijders, „Je beroep een eigen keuze" door B. van der Haar en een boek van Imée van Tricht, waaruit men be langrijke raad kan putten. De heer Hiddink wees nog op het ver der gaan met de studie. Nadat de voorzitter de heer Euverman dank had gebracht voor zijn leerzame inleiding, werd overgegaan tot de ver kiezing van de leden van de oudercom missie. Aftredend en niet herkiesbaar, omdat zij geen kinderen meer op school hebben, waren mevr. J. Dikkers-Eggink, en de heren P. G. Dijkstra en D. Biesters (Rijs- sen). Hiervoor waren candidaat gesteld: le vacature de dames A. Muller-Tiessink en J. Stukker-Paalman, 2e vacature de da mes D. Sluiter-Aaftink en H. Wansink- Holterman en de 3e vacature de heren B. ten Bolscher en Boonstra uit Rijssen. ,Voor een vertegenwoordiger van Hee- ten en Sehoonheeten waren candidaat ge steld de heren J. Bosman te Heeten en F. Lozeman te Sehoonheeten. Tot leden van de stemopnemingscom missie werden door de voorzitter aange wezen de heren H. J. Beltman en H. Klein Velderman, die later een overzicht uit brachten, waaruit bleek, dat gekozen wa ren mevr. Muler-Tiessink en mevr. H. Wansink-Holterman en de heren ten Bol scher en Bosman. BATIG SALDO. De penningmeester, de heer H. Bos man, had inmiddels zijn jaarverslag uit gebracht, waaruit bleek, dat de inkom sten f 437.89 en de uitgaven f 319.23 be droegen, zodat er met inbegrip van het vorige saldo een batig slot aanwezig was van f 118.66. De laatste bijdrage had f 228.opgebracht. Nadat de kasconxmissie, bestaande uit de heren H. J. Bosschers en G. J. Klein Hegeman bij monde van laatstgenoemde een gunstig rapport over het beheer der geldmiddelen had uitgebracht, werd de heer Bosman onder dankzegging gede chargeerd en werd tot nieuw lid der com- misise aangewezen de heer H. J. Wech- stapel. De voorzitter en het hoofd der school brachten vervolgens de afgetreden com missieleden dank voor hun arbeid in het belang van de school. Bij de rondvraag kwamen enkele pun ten aan de orde, o.a. de reisvergoeding ingevolge art. 13 der l.o.wet en de school reisjes. ONDERWIJSBELANGEN, De heer Sinnema deelde vervolgens mede, dat nu het nieuwe gymnastiek lokaal gereed is gekomen, naar hij hoopt het oude lokaal zal kunnen worden inge richt als overblijflokaal. Daarvoor is ech ter een belangrijk bedrag aan geld nodig, dat het gemeentebestuur wel ter beschik king wil stellen, als de bestedingsbeper king geen moeilijkheden in de weg legt. (De gemeenteraad heeft hiervoor inmid dels een bedrag gevoteerd. Red.). Het huidige klasselokaal is te klein om 70 tot 80 overblijvende kinderen te bevatten, zo verklaarde hij. Het huidige systeem van spreekuur op woensdagmiddag bevalt ons best, aldus de heer Sinnema, cr wordt regelmatig ge bruik van gemaakt. Het maken van een klein kantoortje wordt in welwillende overweging genomen door het gemeente bestuur, terwijl men ook wat wil doen 21 maart (4e Lijdenszondag) Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Is raël, 10.30 uur Ds Israël, 7 uur Ds Ad dink (H. C. Zondag 44). Onderwerp: „Zjjn gedachten tolvrij?" Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoog'kamp. In beide dienstén is de 3e collecte be stemd voor de evangelisatie onder de studerenden. Geboren: Reiniera, dv J. A. Tuitert en G. M. Reterink, Neerdorp 76. Herman Johannes, zv A. J. Withaar en L. Daven- schot, Kolweg 10. -Jenneken, dv P. Pollemans en J. Klein Teeselink, Holter- broek 75. Jenneken Gesina Everdina, dv J. G. Toorneman en C. B. Klein Leb bink, Espelo 89. Gehuwd: H. G. Slijkhuis, 25 j., Raalte, en J. J. Haverslag, 20 j., Holten. G. Stam, 29 j., Markelo, en H. H. Veldhuis, 26 j., Holten. Overleden: Levenloos kind van H. J. Stoevenbelt en J. Roelvink, Beuseberg 86. - BEVOLKING. Vertrokken: G. H. Klein Teeselink, van Beuseberg 36 naar Bathmen. J. H. Barvelink, van Espelo 69 naar Bathmen. H. Los, van Look 19 naar Almelo. M. Los, van Look 19 naar Almelo. B. A. Herder, van Espelo 17 naar Wierden. G. Jansen, van Beuseberg 45 naar Hellendoorn. EERSTE KIEVIETSEI VOOR DE BURGEMEESTER, Het eerste kievietsei is zaterdag in onze gemeente in de z.g. Koeweide in de buurt, schap Espelo gevonden door de 12-jarige Derk Jan Lubbersen, Neerdorp 98. Hij heeft het aangeboden aan de burgemees ter, Mr. W. H. Enklaar. Hij heeft daarbij een paar ervaren eierzoekers met een neuslengte geslagen, want diezelfde morgen vond de heer P. Dijkstra op de Borkeld een nest met twee eieren en werd door de heer Haverslag ook een kievietsei gevonden. Het is vol gens de heer Dijkstra nog nooit gebeurd, dat op deze datum een nest met twee eie ren werd aangetroffen. Persoonlijk heeft hij het voor het eerst meegemaakt op .22 maart 1948. BRAND IN MILITAIRE KEUKEN. Doordat plotseling een steekvlam schoot uit een benzine-branaer in de geïmproviseerde militaire keuken, die achter tegen de schuur van de kampeer boerderij „Zomervreugde" van Mej. J. Wegstapel aan de Larenseweg was op getrokken, ontstond een brandje, dat zich even ernstig liet aanzien. De koks en toegeschoten militairen hielden het hoofd echter koel en doofden het vuur met zand, zodat de brandweer niet be hoefde uit te rukken. EH/B.O.-AFDELING KOOS NIEUW BESTUUR. In verband met interne moeilijkheden en het bedanken van enkele bestuurs leden heeft het gehele bestuur van de plaatselijke E.H.B-O.-afdeling zijn man daat ter beschikking gesteld. In de donderdagavond in het oefen lokaal in de Ulo-school gehouden leden vergadering werd een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld:, de heren A. Jalink, voorzitter;. H. van Zeben (aftredend), secretaris-penning meester; P. L. Ruggenbrik en de dames B. Beijers-Holterman en H. de Vrieze, leden. Binnenkort zal de jaarvergadering ge houden worden. aan de accoustiek in de lokalen. Hij deed vervolgens nog mededelingen over het inrichten van een z.g. naslag- bibliotheek, die van grote waarde zal zijn voor het onderwijs, omdat de leerlingen bij het bestuderen van verschillende on derwerpen gemakkelijk de nodige litte ratuur over het betreffende onderwerp zullen kunnen vinden, hetgeen de studie ten goede komt. BAND-RECORDER. Ten slotte gaf hij een uiteenzetting, dat bet bezit van een band-recorder het onderwijs in de moderne talen zeer ten goede zou komen, als men daarbij denkt aan het begrijpen van gesproken Frans, Duits en Engels. Men kan de leerlingen hun eigen uitspraak laten horen en ver beteren, terwijl onderwerpen, die voor de radio komen, tijdens de lesuren opnieuw ten gehore kunnen worden gebracht. De kosten bedragen pl.m. f 800.doch deze kan. men momenteel niet van de gemeen te vragen, zodat spreker een beroep deed op de oüders dit bedrag zelf bijeen te brengen. Nadat bet onderwijzend personeel had medegedeeld f 50. te willen - bijdragen, kwamen van verschillnede zijden spon tane aanbiedingen naar voren, en werd ten slotte door middel van briefjes een bedrag bijeengebracht, dat in het geheel de som van f 400 benaderde. De niet aan wezige ouders, zo werd besloten, zullen door middel van een circulaire in de ge legenheid worden gesteld hun bijdrage te offeren, zodat men hoopt, dit apparaat voordat de prijsverhoging per 1 april in gaat, nog te kunnen aanschaffen. De heer Sinnema bedankte de milde ge vers zeer hartelijk, waarna de voorzit ter de bijeenkomst sloot. Officiële publicaties UITLOTING EN RENTEBETALD, OBLIGATIELENING 1952 GROOT 60.000.— Burgemeester en Wethouders Holten maken bekend, dat in een c bare vergadering van hun college' 29 maart 1957 ZIJN UITGELOOT de obligatie-nrs 10 en 22 van de gatie-lening 1952, oorspronkelijk g 60.000.—. Het bedrag dezer obligaties is op 1 a.s- betaalbaar bij de gemeente-onti ger tegen inwisseling van de uitge obligaties. De rente van deze lening is op april a.s. betaalbaar tegen in wisse van rente-coupon nr. 5. Holten, 22 maart 1957. Burgemeester en wethoudei voornoemd, 4AEV: PLA Holte svrou geho residt ing, 1 geda jen ji joker) haar een die weer het [we; - ïoi eindei k •orde et de worde coll [ellen van c W. H. ENKLAAR, burgemee-: G. J- LANGENBARG, secret!® eei de af< EUROMARKT EN VOETBALPOO Zaterdag onlangs kwam de J.D.G.i nieuw bijeen onder voorzitterschap" de heer J. Kater, die met enkele ir*3 delingen de vergadering opende, bracht hierbij naar voren, dat er bereidingen getroffen waren voor J eugd-gemeenteraad. Het eerste punt van de agenda een inleiding, welke verzorgd werd de heer B. Pagrach over de Euromai Hieraan was een korte discussie verb den, waarbij men in 't algemeen nt huiverig was voor het besluit. Ten tweede werd 't onderwerp „Vc balpool" aan de orde gesteld- Inleid waren de heren Ten Velde en Dol kamp. Ten Velde bracht de theoretis zijde naar voren, terwijl" Dollekamp practische zijde belichtte aan de h; van enkele voorbeelden uit de Dui voetbalpool. Hier besteedt men 'n u gedeelte van de inleggelden voor bouwen van ziekenhuizen, sporthall het aanleggen van sporthallen en dere culturele doeleinden. Bij de discussie bleek, dat men algemeen vóór de pool was, mits dl n toe in goed.e banen geleid werd. 101" d Slotir ling 1 ijken Jfungir erma f 16 de 1 lende erma de da Iman- herk m.e'v r- J. LE PL. afd' Platt dor eer spree a, vr 11 e ver doe grot' serie schap pre de a zame fident INI JAARFEEST GEREF. JEUGDVERENIGINGEN. In 't gebouw „Rehoboth" werd v dagavond der vorige week het jaarfe gehouden van de Geref. Meisjes- Jongelingsverenigingen. Ds. R. A. Hoogkamp, die de leidi had van deze avond, liet bij de aanv; zingen Gezang 44 1 en 2, las vervi gens een gedeelte uit Psalm 89 en gi hierna voor in gebed- In zijn openingswoord heette ds. Hoij >t dc kamp allen hartelijk welkom en spi jkarr er zijn vreugde over uit, dat zo ve ;ke storm en regen hadden getrotseerd, rsade De heer G. Beldman Tzn. hield his [e nu na een inleiding over het onderwejmlita „Christen zijn". Op deze zeer goede leiding volgde een korte bespreking. Een toneelclubje uit de leden voer vervolgens op het toneelstuk „Mensmsev onderweg". Dit stuk/dat handelt o\u Kc de gelijkenis van de Barmhartige San; ritaan", sloot aan op de inleiding oï „Christen zijn" en werd keurig speeld. Na de pauze waarin koffie we de geschonken werden de jaarverslag ibepe van beide verenigingen uitgebracht. Beide resumé's waren op humoris sche leest geschoeid en werden zeerj waardeerd. De M.V-sters Jo en Heil Landeweerd zongen aardige liedjes alle windstreken en zij oogstten 'n w verdiend applaus. Het slotnummer van het gevarieer programma, „Het pyama-drama", brat ife b de lachspieren nog es duchtig in acti;zjjn Ds. R. A. Hoogkamp sprak een kil aan slotwoord en eindigde met dankze Der. ging, nadat nog gezongen was Gezaiff 46 vers 1. GEVAREN DER GROTE STEDEN De gevaren, waaraan vrouwen meisjes bloot staan, wanneer zy zitouwe gaan vestigen in de grote steden, \i side l het onderwerp, waarover de heer 1 ?an d Kraan, adjudant der Almelose gemea artiei tepolitie, zaterdag van de vorige wet offici gesproken heeft in een bijeenkom guit van de leden van de buurtvetrenigi! |an c „Schoolkring Dijkerhoek" in 't Boe m f Paard". -- Het was geen sensationeel verha dat de inleider te vertellen had aan talrijke bezoekers, die', opgekomen ren om deze lezing aan te horen, een waarschuwend geluid vooral voo jonge vrouwen, die zich in de grol stad met zijn grote zedelijke gevare zouden willén gaan vestigen. De heer Kraan heeft in een hisl i'isch overzicht, waarbij hij o.m. ge vens ontleende aan de Bijbel, gew zen op de grote aantrekkingskrad welke sommige vrouwen buiten të huwelijk op de mannen uitoefenen. Hij schetste daarbij het leven in Am sterdam van sommige, vrouwen, staan door mannen, die de ontucht a! een bedrijf uitoefenen, waarbij ril wordt gelet op de mens, die hierdoo ten gronde gaat. Hij wees in dit verband op de j. enigingen en instanties, zoals de Mi( dernachtzending en 't Leger des Heil die buitengewoon heilzaam werk v< richten ter bestrijding van de zed loosheid. De voorzitter der buurtvereniging, heer J. W. Witmer, die de* avond mi.' een kort woord geopend had, dankj Jlen..' aan het slot de heer Kraan voor zijt,,Y5' duidelijk en leerzaam beloog. ir on Holte hiei ischa het ionss Ie oe: »mZÜn op iij de verbi thoud' en 1 ïoals edeeL irachl ndanl "aal fen N eers Lege men. ons )als Ise 1( geal en v ïerde ,Can '•Sta Ijk ti laar s zal c irden DEK K febaa van heer Aange Jb fir

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2