Nationale inzameling 1957 Leger des Heils I DRUKWERK Hijverdalse Drukkerij ZENUWRUST BOER Wijziging bezoekuren St. Geertruiden Ziekenhuis te Deventer j fyiaai Buitenlands Overzicht VAN HET BINNENHOF VEEBi enhaf e vori se vlut r zul! men Vf emmii nen, ken Bude! en kt jij meesti nbiedi n, niei P SIN kRSE ET (Jeld", zo beweert men, „maakt niet [ukkig" „Maar" zo voegde iemand aan toe „het is wel goed voor de luwen". een onlangs gehouden enquête ar de zorgen, die de mens bezig hou- kwam als nummer één uit debus: 'ujdzorgeii. tfu is het beslist niet zo, dat bij het 'er des Heils geldzorgen no. 1 zijn integendeel, de grootste zorg van Ge heilssoldaten is en blijft door woord daad de Evangelieboodschap uit te n m M. ri don* t aan iet •egem ïer ssch, genu Enkla! Om dit zo nodige geld bijeen tebren- wordt o.a. éénmaal per jaar een Itionale inzameling gehouden. Met Uectebussen, collectekaarten en inte- nlijsten zullen duizenden heilssolda- a er op uit trekken om de Leger>- ienden en ook dat zijn er vele dui- een bijdrage te vragen tot in- iadhouding van het werk van het leger van de helpende hand". id; i hien faar hi de :rie v< :hee j jlaar al draait het bij het Leger ze niet om het geld zonder geld ook het Leger des Heils niet draai- itine rwijl n-'hee :no astheid 3 to; ag n; ïo i t elke Een dubbeltje kan raar rollen, maar het Leger des Heils rollen ze allen één richting: de goede. Daarheen, waar het 't hardst nodig is en er is veel nodig, f Uit de jaarlijkse gepubliceerde Staat 1 an inkomsten en uitgaven van 't Hoofd- rartier van het Leger des Heils" (de ervan wordt door de verkla- van een bevoegd Nederlands tt^cöuntant gegarandeerd) blijkt om enorme bedragen het hier gaat. Alleen al het maatschappelijk werk Ier mannen en vrouwen in de te- uizen van het Leger vergde in 1955 uitgaven een kleine drie miljoen Drie miljoen gulden! Waar blijft geldn Inderdaad, waar blijft dat geld? Het blijft o.a. in de 7 kindertehui zen van het Leger, zoals het tehuis „Lenteleven" te Zeist, waar 46 jon gens en meisjes opgroeien in een sfeer, die later in hun leven als een positieve invloed merkbaar zal zijn... Het blijft in een der jongenstehui zen van het Leger, bijv. dat te als LOg tot rondlf appsll ad< 5-jari| ongaa jn nissai ulden. 12 Ui ft gedoo! 'er •He et rbij ef f e G. en. enz laar van Lskoop erdoij kwaï al egg; t Ras ch jui vee fan e voö 3ig oi .ik za ch ee len. D gespeelde wedstrijden: Amersfoort, waar aan 60 jongens klein en groot een werkelijk tehuis geboden wordt Het blijft in het moederhuis van 't Leger in Rotterdam, waar plaats is voor 30 ongehuwde moeders en waar 60 wiegjes voor even zovele baby's "gereed staan Het blijft in een der Industriële in richtingen van het Leger, zoals die te Den Haag, waar 75 mannen de kans krijgen zich opnieuw een be staan op te bouwen Het blijft inte veel om op te noe men: de tehuizen voor bejaarden, de reclasseringsgemeenschap „Groot Bate laar" te Lunteren, de asyls voor daklo zen, het barmhartigheidswerk, de good- willposten en nog zo veel meer. Want er is ook nog de William Booth Kweekschool voor Officieren, 't Evan gelisatieschip FEBE, het reclasserings- werk, het werk onder de verwaarloos de en „ongrijpbare jeugd" enz. enz. Ruim 600 officieren staan in 107 korp sen en vele tientallen tehuizen en in richtingen gereed om samen met de heilssoldaten dit werk voort te zetten en uit te breiden. Zij kunnen dit doen door de hulp van vele duizenden milde gevers. Om misverstanden uit de weg te rui men: officieren zijn heilssoldaten, die zich volledig in dienst van het Leger hebben gesteld en daartoe een toelage voor levensonderhoud ontvangen. Heils soldaten zijn zij, die hun levensonder houd verdienen in beroep of werk en in vrije tijd op eigen kosten (ook de uniform betalen ze zelf) uittrekken „to save and to serve", om te redden en te dienen. Een óm nog een misverstand rechtte zetten: Er is maar één Leger des Heils, waarvan de stichter William Booth is geweest en welks soldaten kenbaar zijn aan de S op de kraag. In de week van 11-24 maart zullen in het gehele land de collectebussen ram melen. De inzameling te Holten vindt plaats op 13 maart a.s. Geef het Leger Uw sympathie en geef er een tastbaar bewijs van! od gf ie ovc deke; np lie m od Sm! lat, te it zij; ;o vai n, be straat en. D overs kwaï lat t: is. Ni er Ne< n toe nnbit is ui i zie Daï erseu Ibeee. dan zwarc ij w' erger rzaat stuur- rblic- die opge- rich- Ee; eei mei heet VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag 4 maart VB OW 1-OKK 1 (d) VBOW 2-Politie OKK 2-Hellendoorn 2 De Zweef 2-VBOW 1 (d) Politie-OKK 1 Hellendoorn 2-Holten OKK I-De Zweef 2 (d) OKK 1-VBOW 2 Holten-OKK 2 De stand is thans: )ames: 0-2 0-2 2—0 0—2 1—1 2—0 2—0 2—0 1—1 OKK 1 13 12 1 0 25 OKK 2 13 9 2 2 20 Hellendoorn 13 8 3 2 19 VBOW 1 13 8 3 2 19 Rivo 13 4 6 3 14 De Zweef 1 11 4 5 2 13 Sportlust 13 5 3 5 13 OKK 4 13 4 3 6 11 OKK 3 13 2 3 8 7 VBOW 2 15 1 4 10 6 Holten 13 1 3 9 5 De Zweef 2 13 0 4 9 4 Heren: OKK I 18 13 5 0 31 Sportlust 16 14 0 2 28 Nij verdal 16 12 4 0 28 VBOW 1 18 11 6 1 28 Visnet 1 17 9 3 5 21 De Zweef 1 18 7 6 5 20 OKK 2 19 8 4 7 20 Politie 18 8 4 7 20 Hellendoorn 1 16 5 3 8 13 De Zweef 2 16 3 5 8 11 VBOW 2 18 2 6 10 10 Holten 18 3 4 11 10 Hellendoorn 2 10 1 6 13 8 Visnet 2 16 0 6 10 6 Ter Horst 14 0 4 10 4 Voor maandag 11 maart zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: De Zweef 2-De Zweef 1 (d) Nijvërdal-De Zweef 2 Visnet 2-Hellendoorn 1 OKK 2-De Zweef 2 (d) De Zweef 2-Sportlust Hellendoorn 1-Ter Horst De Zweef 1-OKK 2 (d) Sportlust-Nij verdal Ter Horst-Visnét 2 Voor donderdag 14 maart zijn de vol gende wedstrijden vastgesteld: VBOW 1-Sportlust (d) Holten-OKK 2 (d) OKK 3-OKK 4 (d) VBOW 1-Holten De Zweef 2-VBOW 2 De Zweef 1-Ter Horst VBOW 1-VBOW 2 (d) Ter Horst-OKK 1 OKK 1-De Zweef 1 (d) OMHOOG I HOLTEN I 1—0 Holten I heeft het wederom niet tot een overwinning 'kunnen brengen. In een goed gespeelde wedstrijd, waar in Holten met niet mindeir dan 5 reser ves uitkwam, moest zij tenslotte het hoofd buigen. In de eerste helft bleek Holten iets sterker te zijn dan Omhoog. De Holter aanvallen waren dan ook gevaarlijker dan die van Omhoog. De Holter achter hoede, verdedigde zich sterk. Het samen spel in de Holter ploeg was beter dan dat vani de tegenpartij. Voor „rust vielen er geen doelpunten, hoewel de Holten-rechtsbuiten een fraai schot op de lat gaf. De ruststand was 0-0. Na de thee pakten de Holtenaren flink aan. Aanval na aanval kwam op 't Om hoog-doel. Omhoog daarentegen kwam nu ook meer opzetten. Een kwartier na rust passeerde de linksbuiten van Om hoog de Holter doelman; Meerman wilde redden maar schoot ongelukkigerwijze tegen iback Deyk, die de bal in eigen doel liep. 10. De Holtenaren lieten het er niet bij zitten. Vincent probeerde het alleen en het gelukte hem en .plotseling stond hij voor de Omhoog-doelman. Hij werd ech ter door de back gevloerd, zodat dit op niets uitliep. De scheidsrechter kende geen strafschop toe, welke Holten wel degelijk verdiend had. Hierna liet Hol ten de moed enigszins zakken en bleef de stand ongewijzigd. HOLTEN A R.V. A 3—1 De Holtense junioren hebben zaterdag verdiend van de a-junioren van Rijssen Vooruit gewonnen en wel met 31. Hun kracht 'kwam vanuit de achter hoede en vooral het middenveld was goed in Holtense handen. Ook de voorhoede was goed in vorm en kreeg goede kan sen. R.V. A kwam evenwel eerst aan een voorsprong toen een bal uit een vrije trap via een Holtens been in eigen doel verdween (01). Een paar minuten later werd het ge lijk door A. Westerik, die na een rush hard inschoot (11) en na enige minuten was het weer dezelfde speler, die na een doorbraak fraai kon inschie ten (2—1). Voor de rust werden nog wel enkele kansen gemist en had de Rijssense mid- voor pech, toena hij tegen de lat schoot. Na de rust kwamen de Holtenaren goed in het offensief, weer werden de aanval len door de kanthalfs en vooral door de ster van het veld, H. Westerik, opge bouwd., aanvankelijk resulteerde dit ech ter slechts in een ibuitenspeldoelpunt. In de allerlaatste minuut was het weer de actieve A. Westerik die vanaf de linkervleugel hard inschoot (31). Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MUNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan ,U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer. VEILIG VERKEER. Voor de •k KOPZIEKTE BIJ HET RUNDVEE. De kopziekte bij de koeien is een ge vreesde ziekte en eist jaarlijks een aan tal slachtoffers. De wetenschap is gelukkig zo ver, dat bij tijdig ingrijpen de koe door inspuiten in 't leven kan worden behouden. Over de oorzaak van kopziekte is veel gesproken en geschreven in binnen- en buitenland. Inmiddels is veel onderzoek verricht door op dit terrein deskundige personen, n.l. de medici en landbouw deskundigen. Hoewel niet alle vragen zijn opgelost, zijn er toch sterke aanwijzingen, dat door een te zware kalibemesting op het grasland de kans op deze ziekte sterk toeneemt. Ook de stikstof speelt hierin een rol. Het is n.l. door onderzoek bekend, dat in 't voorjaar en in 't najaar het kali gehalte in 't gras hoger is dan in de zomer. Dit is een vaststaand feit, waar we 't verder niet over zullen hebben. Wordt nu veel stikstof gestrooid, waar. door de groei van 't gras sterk wordt bevorderd, dan is het te verstaan, dat in geil gras, speciaal in voorjaar en herfst het kaligehalte van 't gras hoger is. Wat kunt U als landbouwer nu zelf doen om 't gevaar van kopziekte te ver minderen of te voorkomen? 1. Niet meer kali strooien dan nodig is. Bij een normaal kaligetal van de grond (door grondonderzoek wordt dit duidelijk), is per h.a. grasland per jaar de volgende kalibemesting nodig: Op een perceel dat 't hele jaar beweid zal worden: 60 kg zuivere kali 300 kg kali 20 op een perceel dat 1 x gemaaid zal worden voor hooi- of kuilvoerwinning 100 a 120 kg zuivere kali. Met een goede gierbemesting wordt per ha 100 a 120 kg zuivere kali gege ven. Soms wat mmder (slechte gier b.v.), soms ook nog meer! Hieruit volgt dus dat beslist geen gier bemesting moet worden gegeven op per celen die 't hele jaar beweid worden. In dien een perceel eerst beweid wordt en daarna gemaaid, moet pas na 't weiden met kali worden aangevuld. En wat gebeurt nu in de praktijk? Dat juist de percelen die dicht bij de boerderij liggen ruim met gier worden bemest. Deze percelen worden meestal ook beweid en krijgen dus vaak een over maat van kali. Het ligt wel voor de hand, dat de gier dicht bij huis blijft, want waar moet men anders met de gier naar toe, als 't meeste grasland verspreid en ver van huis ligt? Toch moet hier verandering in komen, want 't is onverantwoordelijk en riskant. Zeer waarschijnlijk dit blijkt ook uit de praktijk is een te hoge kalibemes ting de voornaamste oorzaak van kop ziekte. Voor vele bedrijven zou 't een uitkomst zijn, als een grote giertank beschikbaar was met een trekker, die de gier bracht naar afgelegen percelen, die gemaaid worden. 2. Vooral voor bedrijven, waar men veel te kampen heeft met kopziekte, zijn de magnesiumkoekjes aan te bevelen. Te verstrekken volgens gebruiksaan wijzing. De magnesium en/of ook de natrium zijn een paar belangrijke elementen bij kopziekte. Om een eventueel tekort aan natrium op te heffen, wordt voor de boer momen teel nog niet anders aangeraden dan bij de overgang van stal naai weide een bak met pekel water (van gewoon keuken zout) in 't «land te zetten. Keukenzout bevat veel natrium. 3. In 't laatst van de s talperiode geen grote hoeveelheid bieten voeren. (Bieten bevatten nogal kali). Eveneens, niet te veel snijrogge. 4. Op 't perceel waar de koeien het eerst komen, niet veel stikstof strooien en/of wat stro bijvoeren. Voor degen, die de extra moeite niet te groot is, is 't zeer aan te bevelen om de koeien de eerste week 's nachts op te stallen. Het is dan ook gemakkelijker wat droog voer bij te voeren. Tenslotte moeten de koeien in het land steeds goed worden geïnspecteerd, zo vaak U komt melken. Ziet U iets dat verdacht voorkomt, waarschuw dan direct de veearts. W. RIETBERG, Ass. Rijkslandb.voorl.dienst. SEDERT MAANDAG 4 MAART 1957 BEZOEKUREN Voor patiënten le klasse: dagelijks (ook zondags) 11.00-12.00 2.30-3.30 7-00-8.30 Voor de overige klassepatienten: dagelijks 2.30-3.30 7-00-8.30 zondags bovendien 11.00-12.00 KINDERZAAL VOOR DE ZAALPATIENTEN 1.30-3.00 1.30-2.30 Zondag Zondag (uitsl. voor x pers bij voorkeur echtgeno(o)t(e) 6.45-7.30 Maandag, woensdag, vrijdag 1.00-2-00 1.00-2.00 Iedere werkdag 6.45-7.30 Dinsdag, donderdag, zaterdag 7.00-730 Het vrijdagochtendbezoek van 11.00— 12.00 is hiermede komen te vervallen. ^Illlilllllllüülllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 GEEFT CACHET AAN UW ZAAK 1 Van een correcte, keurige uitvoering in minimum tijd j§ en tegen de voordeligste prijs Ee H is U verzekerd b(j de I Agent: J. WIGGERS - Holten I lllll![ll!llll!llll[ll[lllllllllllllllllllllllllllllllllllll[lll!ll!llll!llllll]lllllll|[|lllllll|[l!ll!llll!ll> Vorige week vrijdag heeft Israël dan zijn verzet tegen de Amerikaanse druk opgegeven en heeft het aangekondigd, dat het zijn troepen onmiddellijk en on voorwaardelijk uit het gebied van Gaza en de strook langs de golf van Akaba terug zal trekken. Zo helemaal onvoor waardelijk was het evenwel niet, want al is de nadruk gelegd op het ontbreken v^n voorwaarden, mevr. Golda Meir, de Israëlische minister van buitenlandse za ken, die de verklaring te New York in de Algemene Vergadering van de Ver. Na ties heeft voorgelezen, gaf toch een aan tal „veronderstellingen", waarop het be sluit was genomen, zodat men hier slechts met woordenspel heeft te maken. Deze veronderstellingen vormen het compromis, waar Israël en Amerika toe gekomen zijn, in het laatste gehol pen door Mollet en Pineau, de Franse premier en minister van buitenlandse za ken, die zich op het ogenblik juist voor een officieel bezoek in de Ver. Staten be vonden. Dit compromis betekent, dat Amerika een politiek meent te hebben gevonden, die aan de ene kant de ge rechtvaardigde eisen van Israël eerbie digt en aan de andere kant de Arabische politiek van de Ver. Staten niet in ge vaar brengt. De veronderstellingen van mevr. Meir komen op het volgende neer: De plaats van de Israëlische troepen in Gaza zal niet worden overgenomen door Egypti sche troepen, maar door de troepenmacht van de Ver, Naties. Dit om te voorkomen, dat Egypte weer gebruik van Gaza zal maken voor het plegen van overvallen op Israëlisch ge bied. Israël had tevoren de eis gesteld, dat het burgerlijk bestuur, dat het in de strook van Gaza had ingesteld, zou wor den gehandhaafd. Het heeft bereikt, dat ook voor het bestuur de Ver. Naties verantwoordelijk zullen zijn en niet de Egyptenaren. Men vergete niet, dat vol gens Israël de strook van Gaza op histo rische economische gronden deel van Is raël behoort uit te maken. De Ver. Na ties zullen de strook van Gaza bezet hou den totdat er een vredesverdrag is ge tekend of een definitieve regeling is op gesteld. Dreigt de oude toestand evenwel terug te keren, dan behoudt Israël zich het recht voor handelend op te treden. Dan de strook langs de golf van Akaba. Door het bezit van het land bij de ingang van deze golf is Egypte in staat geweest jarenlang de Israëlische scheepvaart naar de Zuid-israëlische haven Eilath te ver hinderen, wat Israël economisch grote schade heeft berokkend. Deze toestand, door de Ver. Naties veroordeeld, heeft Egypte gebaseerd op de mening, dat het zich nog in oorlog bevindt met Israël en dat de boycot dus geheel gerechtvaar digd is. Dit standpunt lag ook ten grond slag aan de weigering Israëlische sche pen doorvaart door het Suezkariaal te verlenen. Eén van de Israëlische ver onderstellingen was, dat Amerika en een aantal andere zeevarende mogendheden, o.w. Nederland, de vrije en onschuldige vaart door de golf van Akaba zouden ga randeren. In welke vorm dit zal gebeu ren, is nog niet bekend, al is de verkla ring van deze opzet al gepubliceerd. De strijdmacht van de Ver. Naties zal ook de ingang van de golf van Akaba be zetten. Deze regeling is zeer de moeite waard, omdat Israël de essentie van zijn eisen van jaren her al ingewilligd ziet, terwijl er toch niet getornd wordt aan de wapenstilstandsovereenkomst, die de enige basis voor een eventueel accoord kan zijn. Van Israëlische zijde is er vanwege een Amerikaanse uitlating, dat ook re kening moest worden gehouden met Egyptes aanspraken op Gaza, nog even uitstel betracht met de terugtrekking, maar die moeilijkheid was na enkele da gen overwonnen. Vermoedelijk moest Ben Goerion, de Israëlische premier, de woe de van enkele partijen van zijn coalitie matigen, voordat hij verder kon gaan. Want de teleurstelling in Israël zelf is groot, dat valt niet te ontkennen, omdat men bang is dat de Arabische druk op het land weer sterk zal toenemen. Hoe het zij, er zitten toch ook aanzienlijke winstpunten voor Israël in de regeling, die nu aan de orde is. REGERING DEED CONCESSIE. Men moet toegeven, dat de regering pogingen heeft gedaan om met de Ka mer tot een vergelijk te komen over de strijdpunten, die in het debat over de bestedingsbeperking naar voren zijn gekomen. De belangrijkste mededeling werd ongetwijfeld door minister Hofstra ge daan. De melkprijs zal niet met tien cent, maar met zes cent worden ver hoogd, zoals elders reeds in dit blad gemeld wordt. Landbouw. Minister Mansholt verklaarde zich bereid de 50 miljoen gulden eigenaarslasten voor de landbouw niet te blokkeren. Hij begreep niet hoe de Kamer dit kon zien als iets socialistisch, daar de nieu we landbouwpolitiek met overheids geld wordt gefinancierd. Dan is er toch ook een rechtsgrond om aan dit geld een besteding te willen geven. De op positie was echter dermate groot, dat Minister Mansholt het blokkeringsplan wil doen vervangen door een subsidie plan. De vijftig miljoen gulden zullen worden besteed voor het geven van subsidies aan de boeren, die hun be drijfsgebouwen willen verbeteren. De voorwaarden voor de subsidieverlening zullen worden opgesteld door 't land bouwschap en de grondkamers, zodat volgens minister Mansholt niet gesproken kan worden van „staatsso cialisme". Hij vertelde, dat de Kamer tegen dit plan onmogelijk bezwaren kan hebben, daar ook subsidies wor den verstrekt voor de verbetering van de grond. En dan was er minister Zijlstra, die vreesde, dat het prjjsindexpeil eind 1957 boven de 114.5 punt zal ko men. Als dat gebeurt, zal de vakbewe ging looneisen gaan stellen. De minis ter van economische zaken voelt daar begrijpelijk zeer weinig voor, want hoe hoger de lonen stijgen, hoe minder ge makkelijk het wordt de prijzen in de hand te houden. Hij vertelde, dat bij na alle prijsverhogingen van de laatste tijd het gevolg zijn van het Suez-con flict, dat de internationale grondstof- fenprijzen heeft doen stijgen. Gelukkig zijn er tekenen, dat deze prijzen gaan dalen. De heer Van Leeuwen (Lib.) had te kennen gegeven het niet erg te vinden als de prijzen omhoog gaan, omdat dit in het buitenland ook het geval is. Prof. 'Zijlstra zeide, dat het juist de kunst is om uit de loon- en prijsspiraal te ko men, want dat betekent inflatie. Hoe wil de liberale fractie deze prijs stijgingen dan opvangen? zo vroeg hij. Moeten de prijzen omhoog, terwijl de lonen worden gestabiliseerd? De libe rale oppositie was volgens de minis ters Mansholt en Zijlstra ver beneden de maat. De heer Mansholt zeide, dat Prof. Oud geen verstand heeft van de landbouw. Ook meende hij, dat de li berale fractievoorzitter de memorie van antwoord op de landbouwbegroting niet heeft gelezen en dat hij de bedoelingen van de minister van landbouw niet be grijpt. Volgens minister Zijlstra is prof. Oud een groot politicus en een groot staatsman. Maar hij betreurde het, dat in de felle redevoering van de liberale oppositieleider daarvan niets is gebleken. Nog de staatsman Oud, noch de politicus Oud was aan het woord geweest. Er sprak een conferencier in een politiek caba ret. En Prof. Zijlstra vroeg zich af of dit wel in 's lands vergaderzaal thuis hoort. Men kan dus niet zeggen, dat het de ministers van dit nood-kabinet Drees ontbrak aan persoonlijke moed. Zij heb ben precies gezegd waar de zaken, naar hun mening, op staan. Dat maakt het debat in ieder geval interessant. En daarom waren de verwachtingen voor het debat gedurende de laatste dagen van deze week hoog gespannen.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3