Blijft compromis in Algerije bereikbaar? Jaarvergadering Chr* Boeren- en Tuindersbond UMOUJKE STMI PREDIKBEURTEN Tuin-, Bloem- en Landbouwzaden Fa. Wed. v. d. VLIES Plaats Uw Familieberichten in HOLTENS NIEUWSBLAD BOES Ned. Spoorwegen verhoogt tarieven per 1 april Margarine 2 cent duurder De heer Rietberg sprak over „De rentabiliteit van onze landbouw bedrijven". De leden van de afdeling Holten van ue Chr. Boeren- en Tuindersbond CBTB kwamen woensdagavond in gebouw Re- hoboth in jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. Landeweerd, opende deze goed bezochte jaarvergade ring met gebed, nadat gelezen was Ps. 103. In zijn openingswoord, dat de voor zitter sprak naar aanleiding van het ge lezen Schriftgedeelte, werd herinnerd aan de wateroverlast in de zomer van 1956. De Holtense boeren hebben ook schade ondervonden, doch als we zien naar N.O. Overijssel (Vroomshoop en omgeving) en enkele gebieden in Drente, past ons grote dankbaarheid jegens onze Schepper, van wie wij in al ons doen en laten afhankelijk zijn. Nadat door de secretaris, de heer J. A. Kolkman Jr., de notulen van de vorige jaarvergadering waren gelezen, bracht de penningmeester, de heer A. Brons voort, financieel verslag uit over 't boek jaar 1956. De inkomsten (inclusief voor delig saldo van 1955 ad f 97.93) bedroe gen f 1382.84 en de uitgaven f 1343.91, zodat de boeken konden worden afgeslo ten met een batig saldo van f 38.91. Een bestuursvoorstel om de contribu tie met f 1 per lid per jaar te verho gen werd na ampele bespreking aange nomen. i De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren Joh. Dijkink en H. Stevens, had boeken en bescheiden in orde bevonden; weshalve werd de pen ningmeester decharge verleend voor zijn gevoerd beheer. Als leden van de kascontrolecommis sie 1957 werden benoemd de heren Joh. Dijkink en J. Oosterveld. - Bestuursverkiezing. Inplaats van de heer A. Bronsvoort, die zich niet herkiesbaar stelde, werd als bestuurslid gekozen de heer G. Mei link G.Jzn., terwijl herkozen werd de heer G. Stam. Beiden namen hun benoe ming aan en dankten voor het in hen ge stelde vertrouwen. De voorzitter sprak 'n hartelijk woord van dank tot de heer Bronsvoort, die enkele jaren zijn beste krachten aan de afdeling heeft gegeven. De rentabiliteit van onze landbouwbedrijven. Na de pauze waarin koffie werd geschonken werd d'oor de heer W. Rietberg, assistent Landbouwvoorlich- 1 tingsdienst, gesproken over het belang- rijke onderwerp: „De rentabiliteit van onze landbouwbedrijven". Tot voor enkele jaren, zo begon spr., verkeerde de Nederlandse landbouw in een vrij gunstige economische positie. Er was na de oorlog: a. een snel herstel van het productie apparaat; b. er was export van hoogwaardige pro ducten; c. betere beloning van de landarbeid; cl. de gevoerde pachtpolitiek werkte gunstig. Helaas is de laatste jaren het econo misch klimaat voor de landbouw belang rijk verslechterd door: a. prijsdalingen op de buitenlandse markten; b. opstapelende overschotten in het buitenland; c. hoger pachtniveau door de sterk ge stegen eigenaarsïasten; d. sterke stijging van het loonpeil; e. toenemende schaarste aan vakbe- kwame landarbeiders; f. algemene prijsstijging van diverse materialen, werktuigen enz. Totaalbeeld: dalend prijsniveau en 'n stijgend kostenniveau. Top-opbrengst per ha. Wat de opbrengsten per ha. betreft van de verschillende gewassen kunnen we een vergelijking met elk land door staan. Nederland staat bovenaan met de opbrengst van alle gewassen. Eveneens is dit het geval met de kg. melk per koe. Ook wat onze consumptieprijzen betreft, dus de prijzen die de consument betaalt voor aardappelen, boter, vlees, melk enz. kunnen we met welk land ook concurre ren. Een vergelijking zonder meer met de prijzen in andere landen gaat niet op, want we moeten rekening houden met het algemeen prijsniveau en bijkomende factoren. Met het oog op de export van onze landbouwproducten en ook van onze in dustrieproducten is het van groot be- lang, dat: a. de kostprijs zo laag mogelijk wordt gehouden; b. de productie zo juist mogelijk wordt afgestemd op de afzetmogelijkheden in binnen- en buitenland; c. een zo vrij mogelijk internationaal ruilverkeer. Verbeteren productietechniek. De landbouwpolitiek is vele jaren in ons land gericht geweest op het verbe teren van de productietechniek. We kennen: 1. Onderzoek (landbouwproefstations); 2. voorlichting; 3. onderwijs. Geleidelijk is dit gegroeid en uitge breid tot een apparaat zoals we het nu kennen. Veel bedrijven kunnen nog meer profiteren van de moderne produc tiemethoden. Belangrijk is dat de laatste jaren een nauwere samenwerking is tot stand gekomen tussen Voorlichting en de Georganiseerde Landbouw door middel van de provinciale voorlichtingsraden. Is een bedrijf rendabel? Verschillende, zeer belangrijke facto ren spelen een rol bij de vraag of een bedrijf rendabel is of gemaakt kan wor den. Ligging van de percelen t.o.v. de be drijfsgebouwen, juiste bemesting en ver zorging, waterbeheersing, toestand van de bedrijfsgebouwen etc. Een zeer belangrijk punt bij de vraag of een bedrijf rendabel is, is de grootte der bedrijven. Het kleine boeren-vraag- stuk, waarover enige jaren geleden zo veel is geschreven en gesproken, staat'nu weer in het centrum der belangstelling. Men spreekt o.a. van verborgen werk loosheid en de te geringe mechanisatie op veel bedrijven. Het komt hier op neer dat op verschillende kleine bedrijven arbeid over is en de arbeid dus niet vol doende productief kan worden aange wend, waardoor in verschillende geval len geen landarbeidersloon kan worden verdiend. Groot overschot aan boerenzoons. In ons land bereiken ieder jaar pl.m. 19000 agrarische jongeren de leeftijd, dat zij een beroep kunnen uitoefenen. Als men zich op het standpunt stelt dat de agrarische bevolking niet mag toe nemen (Op enkele uitzonderingen na is dit ook niet meer mogelijk, omdat split sing der bedrijven uitgesloten is) dan zullen jaarlijks pl.m. 11000 jongeren een beroep moeten kiezen buiten de land bouw. Met een jaarlijkse aanvulling van 8000 jongeren kan de mannelijke beroepsbe volking in de landbouw op peil worden gehouden. Het komt dus hierop neer, dat minstens 55 tot 60 pet. van de aanko mende agrarische jongeren een beroep moet kiezen buiten de landbouw. De heer Rietberg besloot zijn lezing met de hoop uit te spreken, dat de land bouw die momenteel achter ligt in de beloning (met cijfers is dit aan te tonen) op gelijke voet mag komen met het be drijfsleven. Nadat de voorzitter de heer Rietberg had dank gezegd voor zijn leerzame le zing, werd de vergadering door de heer Rietberg met dankgebed gesloten. KERKELIJK ONTVANGER BENOEMD Met ingang van 1 maart a.s. is tot kerkelijk ontvanger der Ned. Herv. Ge meente benoemd de heer G. J. Langen- barg, gemeente-secretaris alhier. Deze benoeming is geschied in de vacature, ontstaan door het bedanken in verband met zijn leeftijd, door de heer H. Hart suiker. BILJARTWEDSTRIJD In de dinsdagavond in hotel Boodete Bathmen gespeelde returnwedstrijd tus sen de biljartclub Holterman uit Hol ten en de biljartclub Boode, bleek de thuisclub belangrijk sterker. Zij won deze match met 500 tegen 443 carambo les. Uit de twee gespeelde wedstrijden behaalden de Bathmeners 952 punten en de Holtenaren 940 punten, zodat eerst- genoemden thans aan het hoofd gaan. OPBRENGST KINDERZEGELS De verkoop van de kinderpostzegels door de dames van het comité „Eens gezind wint, ook voor het misdeelde kind", heeft een bate van f234,10 opge leverd. Er werden verkocht: 3000 zegels van 2 ct., 150 van 5 ct., 500 van 7 ct., 2100 van 10 ct. en 120 van 15 ct. en de winst boven de frankeerwaarde bedroeg resp. f 90,-, f 4,50, f 25,-, f 105,- en f 9,60. UITGEGEVEN VOOR CULTURELE DOELEINDEN De opbrengst der vermakelijkheids belasting over het afgelopen jaar heeft in deze gemeente f 2398,73 bedragen, zo dat voor vermaak en culturele doelein den besteed werd 'n bedrag van mins tens f 10.817,—. Het aantal afgegeven plaatsbewijzen bedroeg voor filmvoorstellingen 514, sport 365, beroepstoneel 168, concerten 612 en overige uitvoeringen 9158. Deze cijfers geven echter geen juist beeld van de culturele activiteit in on ze plaats, aangezien voor het VVV-va- kantieprogramma gedurende de zomer maanden vrijstelling van de vermake lijkheidsbelasting wordt verleend. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen Groepsbureau der Rijkspo litie, telef. 352. Gevonden: 3 muntbiljetten, 1 domme kracht, 1 vulpen, 1 paar kinderwanten. 1 actetas met inhoud, 1 schaar, 1 capu chon, 1 kinderwant, 1 teddybeer (speel goed), 1 zadeldek. Aan komen lopen: 1 hond (zwart krui shaar), Verloren: 1 herensjaal. Weggelopen: 1 herdershond bruin/grijs met gele poten. ADRESLIJST. De aandacht van de zakenmen sen en verenigingsbesturen wordt er nog eens op gevestigd, dat een nieuwe huisnummerlijst (adres lijst) zal worden uitgegeven, waarvan de kosten slechts 2.50 bedragen. Met het oog op het bepalen van de oplage is het gewenst, dat men zo spoedig mogelijk ter gemeente secretarie daarvan opgave doet (tel. 333 of 360), indien men een exemplaar wenst te ontvangen. Vanaf heden uit voorraad leverbaar. Beleefd aanbevelend, Oranjestr. 4, Holten, Tel. 293. Depót fa. Loenen. VRIJGESTELD Aan de dienstplichtigen der lichting 1956: J. B. Veneklaas, Holterbroek 46, B. J. Stevens, Larenseweg 30 en H. J. Blumink, Dijkerhoek 94, is voorgoed vrij stelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmisbaarheid. Geboren: Gerrit, zv J. G. J. Nijen- huis en M. Roos-dom, Look 45. Eg- bert Jan Herman, zv H. Wissink en M. J. Oolbekkink, Look 24. Overleden: J. A. Haverslag, 69 jaar, ev H. Stevens, Espelo 87. F. J. Kolk man, 49 jr., ev B. H. Veldhuis, Beuse- berg 30. BEVOLKING: Ingekomen: G. J. A. A. Martherus en gezin van Sur aba ja naar Lóok 19. M. Wieling en gezin van Surabaja naar Holterberg 26. F. Ronkes en gezin v. Bandung n. Holterberg 26. A. Coops -en gezin van Dalfsen n. Holterberg 72. Vertrokken: J. G. Hoogland en gezin van Holterberg 72 naar Eindhoven. G. H. Brinks van Holterbroek 53 naar Lochem. H. A. Kolkman van Espelo 8 naar Deventer. B. L. Kolkman van Beuseberg 30 naar Almelo. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Is raël en 7 uur Ds Addink (H.C. Zondag 41). Onderwerp: „Neit braaf, maar gaaf". In heide diensten collecte voor de Raad voor Kerk en Kerken. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Col lecte alsvoren. Geref. Kérk. 10 en 3 uur Ds. Hoog kamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd voor de hulpbehoe vende kerken in de classis Deventer. Voor de •fc SCHONE EIEREN RAPEN IS GEEN KUNST. Reeds vele jaren is de voorlichting in de weer voor de verbetering van de ei- kwaliteit. Een belangrijk punt hierbij, aldus ir. P. J. v. d. Bremer, rijkspluim- veeteeltconsulent voor Noord-Brabant, in een kortgeleden gehouden radio praatje, is de vuilschaligheid der eieren en de praktijken, die daaruit voort vloeien. Om te voorkomen, dat een prijsaftrek voor vuilschalige eieren wordt toegepast, worden deze in de praktijk vaak gewas sen of geschuurd. Deze bewerkingen ko men de kwailteit van het ei niet ten Goede eieren hebben n.l. om de schaal een dun vliesje, dat het ei beschermt tegen het binnendringen van bacteriën. De eischaal zelf is zeer poreus. Door was sen verdwijnt het vliesje en is het gevaar zeer groot, dat het ei bedorven is, voor dat het de consument heeft bereikt. Voor de goede naam en de afzet van ons verse ei is dat funest. Krabben en schuren is ook slecht, omdat dan het vliesje wordt beschadigd en de eischaal bovendien plaatselijk zeer dun wordt, waardoor de kans op infectie destemeer wordt ver groot. Gewassen eieren zijn pas soms na eni ge dagen als zodanig te herkennen. Wor den ze dus niet bij de verzamelaar ont dekt en gestempeld als tweede soort, dan gebeurt dit als regel wel als ze bij de handelaar worden geschouwd. Deze eieren brengen terecht een paar cent minder per stuk op. Vuilschalige eieren komen vooral in de winter voor, als het strooisel in de hok ken te vochtig wordt. Daarom is de kwa liteit van het legnest van groot belang. Een gemeenschappelijk legnest, dat met goed strooisel is gevuld, biedt een vrij wel afdoende oplossing. In dit gemeenschappelijke legnest be hoort een dikke laag strooisel, bestaande uit kortgesneden roggestro, aanwezig te zijn. Het is beter geen langstro, hooi of houtkrullen te gebruiken. Bij een goede nestvulling zakken de eieren in deze laag weg. Bij een minder goede vul ling blijven de eieren bovenop liggen en worden ze door de poten van de kippen bevuild. De moeilijkheid, is, goed strooisel te krijgen. Het beste is na de oogst voor dit doel wat roggestro apart te houden en dit vervolgens te hakselen. Tenslotte wees ir. v. d. Bremer erop, dat er plan nen bestaan, in de toekomst goed stro- haksel in de handel te brengen. De Franse regering heeft zich door minister Pineau laten vertegenwoordi gen in de politieke commissie van de Assemblee van de V.N., ook al erkent Frankrijk de competentie niet van de V.N. in de Algerijnse kwestie. De Afri kaans-Aziatische groep heeft een re solutie voorgesteld, waarin een staken van het vuren wordt geëist, erkenning van het zelfbeschikkingsrecht van de Algerijnen en instelling van een com missie van goede diensten, welke Fran sen én Algerijnen moet helpen 'n ak koord te bereiken. Het gaat er voor de Fransen om, te voorkomen, dat een meerderheid van twee derden zou worden uitgebracht voor de resolutie. Krijgt deze in de po litieke commissie een gewone meerder heid; dan. komt zij in behandeling bij de Assemblee zelf. Doch deze kan slechts een aanbeveling doen met twee derden van de stemmen. En in Parijs hoopt men dit te kunnen voorkomen, o.a. door een aantal Latijns-Amerikaanse landen (weliswaar „anti-koloniaal", doch cultu reel vanouds ook georiënteerd op Frank rijk) tot onthouding of tegen-stemmen te bewegen. Het was een goede methode, er op te wijzen, dat in Algerije de sociale ver houdingen en het levenspeil beter zijn dan in vrijwel alle onafhankelijke Azia tische landen en in Egypte. De vergelijking met Egypte valt ze ker in het voordeel uit van de Fransen. Dat het gemiddelde loon vier a vijf maal zo hoog is als in Egypte moge (als men de werkelijke koopkracht in aan merking neemt) betwistbaar zijn, zeker is het levenspeil van de massa in Alge rije superieur aan dat in Egypte. GEEN ASSIMILATIE. Niemand zal ontkennen, dat alles waarop Algerije trots kan zijn, 'n schep ping is van de Fransen: landbouw, in dustrie, verkeerssysteem, sociale diens ten en onderwijs. Indien Algerije een kolonie zou zijn geweest, zouden de cijfers een nog grotere indruk hebben gemaakt. Doch het is sinds langer dan een eeuw een deel van Frankrijk. Nu heeft elk land z'n minder ontwik kelde gebieden: men denke b.v. aan Ita lië. Nimmer evenwel heeft de Franse regering de Algerijnse mohammedaan se bevolking gelijk gesteld met die van het moederland. En de moslims verge lijken hun lot niet met dat der Egyp- tenaren, doch met dat van de Fransen, want formeel zijn zij zelf immers Fran sen? Natuurlijk zou het 'n uiterst zwa re taak zijn geweest, dit gewest econo misch en sociaal op te heffen tot het peil van het moederland. Doch de ver schillen bleven te groot. Er is met de „assimilatie" geen ernst gemaakt. Vóór de oorlog heeft een po litieke leider als Ferbat Abbas nog ver klaard, dat er voor hem geen Algerijn se natie bestond, dat hij zich als Frans man beschouwde. Thans maakt hij deel uit van het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront. Eerst verleden jaar heeft Mollet we ten te bereiken, dat in Algerije gemeen teraden naar Frans voorbeeld worden ingesteld. De traagheid der hervormin gen en de geringe bereidheid der Fran sen, zich grotere offers te getroosten óm hun mohammedaanse medeburgers een hoger levens- en cultuurpeil te hel pen bereiken, heeft veel kwaad gedaan. De moslims kregen de indruk, dat zij BELANGRIJKE EVENEMENTEN IN MARKELO. In Markelo zal zich eind augus tus van dit jaar een reeks evene menten afspelen, die aller aan dacht zullen trekken. Markelo be gint op 26 augustus a.s. een feest- week met verschillende agrarische- en culturele evenementen, waarvan het hoogtepunt gevormd wordt door een Internationaal Folkloristische Festival. Voor dit Festival zijn 14 buitenlandse groepen uitgenodigd en men verwacht circa 300 deelnemers. Dit aantal over treft het grote folkloristische feest, dat in 1955 in Zuid-Afrika plaats vond. Al daar waren 7 buitenlandse groepen (waarhij een Nederlandse) met 124 deel nemers. Alleen in Pretoria kwamen toen 90.000 enthousiaste toeschouwers de folk loristische demonstraties bewonderen en toejuichen. Onze landgenoten, leden van de Ned. Fed. van Folkloristische Ver enigingen (die ook te Markelo de leiding in handen heeft, gaven in Zuid-Afrika een Fries-Overijssels programma. Zij oogstten enorme successen. Men hoopt evenwel op 31 aug, a.s. te Markelo (dè grote dag van het folklo ristisch festival) tot een nimmer gekend hoogtepunt te komen. De belangstelling uit binnen- en buitenland, die er nu reeds is, is veelbelovend. geenszins werden beschouwd als Fran sen. BEMIDDELING. In snel tempo worden thans maatre gelen genomen om de achterstand te verminderen. Doch de gewapende re bellie doorkruist dit streven en dreigt de kloof te verbreden. Verleden jaar is er door bemiddeling van de sultan van Marokko en van de premier van Tunesië 'n begin gemaakt met onderhandelingen tussen de Franse regering en de nationalistische leiders. De arrestatie der vijf onderhandelaars door militaire autoriteiten in Alge rije, niet in opdracht van de Franse re gering maakte aan dit overleg een einde. Het geval leidde ook tot het on derbreken van diplomatieke betrekkin gen met Marokko en Tunesië. Deze zijn thans hersteld en men zegt, dat beide landen opnieuw in het geheim als be middelaars optreden. Van him houding in de V.N. zal veel afhangen. Het schijnt weinig doeltreffend te zijn, pas bespre kingen tussen moslim-leiders en Fran sen aan te kondigen na het staken der vijandelijkheden en na het organiseren van verkiezingen. Het overleg is hier voorwaarde geworden voor herstel der orde en normalisering van het politieke leven. SPOORKAARTJES 9 PCT. DUURDER Met ingang van 1 april a.s. wordt de prijs van enkele reis- en retourbiljet ten van de Nederlandse Spoorwegen met gemiddeld 9 pet. verhoogd. Tege lijkertijd jwordt het tarief voor 't ver voer van stukgoederen per trein ver hoogd en wordt de structuur van het algemeen tarief voor het vervoer van wagonladingen gewijzigd. De Nederlandse Spoorwegen hebben wegens hun financiële situatie toestem ming gekregen tot deze tariefverhogin gen. De tot nu toe bepaalde prijzen voor vervoer van wagonladingen waren sterk gebonden aan de afstanden. Voor ver voer over lange afstanden gold een naar verhouding laag tarief. Aan dit systeem maken de NS thans een einde. Daarentegen wordt voor een aantal goederensoorten een 20-tons-tarief in gevoerd, dat lager ligt dan het tarief voor vrachten van 15 ton. De zoge naamde „speciale tarieven" voor 't ver voer van wagonladingen worden in de meeste gevallen verhoogd. In 't reizigersverkeer blijven de prij zen voor abonnementskaarten, vast- rechtkaarten, trajectkaart, jeugd- en weekkaarten ongewijzigd. Met ingang van 7 febr. zal de marga rine twee cent per pakje (250 gr.) duur der zijn. Na overleg met minister Zijl stra (Economische Zaken) hebben de margarine-fabrikanten namelijk tot de ze prijsverhoging besloten. Zij is 'n ge volg van de aanzienlijke stijging gedu rende de afgelopen maanden van de prijzen van de grondstoffen, die uit het buitenland moeten komen. De marga rine-fabrikanten hadden eigenlijk een prijsverhoging met drie cent gewild. In onderling overleg is afgesproken, dat een eventuele daling van de grond- stoffenprijzen, die niet onwaarschijnlijk is, eveneens in de consumentenprijs tot uitdrukking zal komen. Reeds enige malen heeft de A.N.W.B. de Minister met klem gevraagd dit links lopen bij duisternis als een wettelijke ver plichting in het wegenverkeersreglement op te nemen.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3