t' 25 jaar Verbond voor Veilig Verkeer Airex geeft glans aan onze kleding GRIEP? PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND JkmwsTere 'iuid? tanden Egypt Jordan] die rijn Et ?n. He 12 van landel; st h l is ar 20' bij he i, op egevei ?en w 48, da ie aan" als he ring be eft wells •en ti| word j* lolitiel J londer IfBILEUMACTIE voor de jeugd Gratis verkeersplaatjes. lit jaar bestaat het Verbond voor lig Verkeer 25 jaar. ulet Verbond voor Veilig Verkeer, gegroeid tot 'n machtige organisatie 11 ;t alom in den lande afdelingen en nsuls, ziet hierin echter geen enkele „2j inleiding tot feestvreugde, pe trieste cijfers van hen, die dode- verongelukten op Neerlands we- sporen alleen maar aan tot groter tiviteit met alle mogelijke middelen; >tmotto is: frappez, frappez, toujours. van de eerste uitingen van deze rhoogde activiteit in het jubileumjaar een grote actie, die onder de jeugd il worden gevoerd. 'uslan an 'd, he ocialis in Po zo gre voorns i elpuni de ks onder ;n dei Ier da; n Rus t aHe an -AST. ïbouw 300 per jaar. Er werden in 1956 ongeveer 300 jeug- ;e levens afgesneden door verkeers- gelukken. Denk niet, dat deze 300 kinderen door schuld van volwassenen, die fouten aaiden, om het leven kwamen. Verre dat. Het merendeel stak onvoor- chtig over, liep spelend de rijweg op, og lachend de dood tegemoet. Er zijn ouders, die menen „dat het oii vaart niet zal lopen met die on- slukken. Waarom zou juist hun Laat deze mensen eens gaan praten 'n vader of moeder, die hun zwaar wonde dochtertje of zoontje in een ekenauto hebben moeten wegbrengen, [isschien hebben deze ouders ook zo •redeneerd. Maar nu zij op wrede wij- geconfronteerd zijn met de realiteit een voortdurende dreiging, zijn ze ot een ander inzicht gekomen. Zij zien idat er aan de verkeersopvoeding nooit eel kan worden gedaan! Wie de jeugd heeft..... Reeds vanaf het prille begin van het Verbond in 1932 heeft het kind bizon der in het middelpunt van de Veilig Verkeerspropaganda gestaan. Jarenlang is er geijverd voor verkeersonderwijs op de scholen, elk jaar neemt het aantal deelnemers aan het jeugdverkeersexa- men toe, dik zijn de archief-dossiers, die de bescheiden van op de jeugd ge richte campagnes bergen. Honderd verkeersplaatjes. Ter gelegenheid van zijn jubileum richt het Verbond voor Veilig Verkeer zich nu weer tot de kinderen. Het wordt hierbij gesteund door de N.V. Pudding- fabriek Victrix te Alkmaar. Er zijn 100 gekleurde verkeersplaatjes ontworpen met 100 bijbehorende rijmpjes. Gezelli ge tekeningen en versjes, die spreken tot elk kinderhart. In zo goed als elke levensmiddelen- zaak zullen deze plaatjes binnenkort gratis verkrijgbaar zijn. Tegen een geringe prijs is tevens een aantrekkelijk uitgevoerd „jubileum jeugdboek beschikbaar, waarin alle prentjes een plaatsje kunnen vinden. Dit jubileum-jeugdboek geeft nog veel meer: een grote wedstrijd en een interessant verkeersexamen. „Spelend leren" is met betrekking tot dit boek geen holle frase. Alle ouders wordt met klem aangeraden hun kin- ren van deze gratis verkeersopvoeding te laten profiteren. Ook de ouderen zullen er nog veel uit kunnen leren. Propaganda-auto. Om deze jubileum-actie te stimuleren heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een speciale filmwagen ingeschakeld. Alle afdelingen van het Verbond zullen over deze auto kunnen beschikken voor plaatselijke veilig-verkeersacties. be- liljoet n dl rijssel m vat t. Di 5, ii neden ïburg, jn tei ip ge- mede td vai insho! vschai missa- Goud is het symbool van weelde en rover- ijkdom. Sinds onheugelijke tijden heeft ;n jaar nen. er dan ook naar gestreeft kle- lingstoffen een rijkere indruk te geven is aL'foor middel van gouden en zilveren ■üezetpden. De Babyloniërs waren meesters rocenltet borduren met goud- en zilverdraad. ;st vac Zij gaven hun kunst door aan de Assy- riërs en de Perzen. Agrippina, de regis aalin van da Romeinse keizer Clau- an ïas> droeg zelfs een geheel uit goud- ebbe Éraad vervaardigd kleed. Aan het ma- ie-op eu van deze wel zeer kostbare me- tegea aaldraden zat echter nogal wat vast. liljoeiMen begon met het plathameren van [oud tot zeer dunne platen, waarvan dan draden werden gesneden. Deze di draden werden dan met zeer groot vakmanschap door de stoffen gewerkt. Het spreekt welhaast vanzelf, dat dit an zeer dure werkwijze was met een kostbare grondstof. Alleen de zeer wel- gestelden konden zich in goud hullen. Daarom ging men werken met imita tie goud- en zilverdraad, waarvan de duurzaamheid echter niet zo groot was. Voor feestelijke kleding werden de met imitatie goud- en zilverdraad doorwe ven stoffen veel gebruikt, alhoewel ook velen het gebruik van dergelijke stoffen niet aandorsten. nnen )eein Lurex verwerkt in een jumper Witte jumper met blauwe lurex Een metaaldraad, die niet kan oxy- deren. In 1946 werd in Cleveland in de Ame rikaanse staat Ohio metaaldraad op de markt gebracht, dat niet kan oxyderen. Dit draad blijft onder alle omstandig heden zijn schittering behouden. Nu 2 jaar geleden werd in Amsterdam be- i gonnen met de produktie voor geheel Europa van deze glinsterende garens, die men lurex noemt. Vele binnenland- i se en buitenlandse fabrikanten ver- werken deze garens. i Wat is lurex? Lurex bestaat uit een laagje alumi nium tussen twee laagjes sterk en doorschijnend plastic film. Deze be- schermende plasticlaagjes zijn door kleefstof aan het aluminium verbon den. De kleefstof benadeelt in geen enkel opzicht, de doorzichtigheid en de heldere glans. Doordat 't materiaal luchtdicht tussen deze twee plasticlaag jes zit opgesloten, kan het niet oxyde ren, is het met andere woorden vocht-, warmte- en kleurbestendig. Stoffen, waarin lurex is verwerkt, kunnen dan ook op de gewone wijze worden gewassen en gestreken. In vele tinten en voor vele doelein den. Lurex komt niet alleen voor in goud en zilver, maar ook in pasteltinten, in alle mogelijke fantasiekleuren (ook in zwart) en in een veelkleurig effect. Het doet een beetje denken aan raffia, echter glimt het iets meer. Het kan worden toegepast in ketting als inslag van de meeste stoffen, zoals wol, katoen, zijde en synthetische ma terialen. Het wordt ook verwerkt in badpak ken, stola's, schoenen, tasjes, galons en zelfs in meubelbekleding en gordijn stoffen. Zo'n schitterend draadje geeft glans aan onze kleding, al is het dan niet al les goud wat er blinkt. DOOR BROMFIETSER AANGEREDEN Zondagavond is de 6-jarige Tonny Kolkman op de Hengelosestraat in En schede, terwijl zijn vader met hem op de bus wachtte, aangereden door de bromfietser J. de K. uit Hengelo. Het knaapje werd tegen de grond geworpen en liep een lichte hersen schudding op. Hij werd per ambulance auto naar „Z-'ekenzorg" vervoerd. Don derdag werd Tonny naar zijn ouder lijke woning aan de Kol weg overge bracht, waar hij, nog enige tijd rust zal moeten houden. LEGER DES HETLS-FILM IN „IRENE" Het Leget des Heils hoopt op maan dag 28 januari a.s. in het gebouw „Ire ne" de zo pas vervaardigde documen taire voorlichtingsfilm „In Opmars" te vertonen, waarvoor een toegangsprijs van 50 cent wordt gevraagd. Aanvang 7.30 uur. Deze film werd in opdracht van het Nationaal Hoofdkwartier ver vaardigd en geeft een zeer goed beeld van de veelomvattende arbeid van de stichting. Niet alleen op sociaal, maar ook op geestelijk gebied. De boeiende reportage en soms humoristische, soms karakterisering van de arbeid door het Leger verricht, zouden we derhalve 'n documentaire kunnen noemen. Ech ter, het Leger des Heils wil met de ze film niet alleen maar algemene be langstelling wekken, maar er ook een verantwoording mee doen, ten opzichte van overheid en burgers, die zijn werk steunen. Ernst en luim, tragedie en fijne humor wisselen elkaar steeds af, ter wijl 't geheel in een uitstekende speel- vorm wordt weergegeven. Het team, dat met deze film door Nederland reist, spreekt de hoop uit, dat vei en door het zien van „In Opmars" een ruimere blik zullen krijgen op het „Leger-van-de- helpende-hand". Des middags om 3.45 uur wordt een kindervoorstelling gehouden met del alleszins verantwoorde geluidsfilm: „Danny-Boy". Toegang 25 ct. VOORGOED VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1956 G. J. Kromdijk, Borkeld 1, is voor goed vrijstelling verleend van de dienst wegens persoonlijke onmisbaarheid. BRANDWEER WAS ACTIEF IN HET AFGELOPEN JAAR De brandweerkorpsen van Holten en Dijkerhoek hielden donderdagavond in ,,'t Bonte Paard" hun jaarvergadering onder leiding van hun commandant, de heer Jac. Louwerse. Deze vergadering werd ook bijgewoond door de burge meester, Mr. W. H. Enklaar en de oud commandant van de brandweer, de heer W. Beijers. De heer Louwerse herinnerde er in zijn welkomstwoord aan. dat het tradi tie in geworden, dat de jaarlijkse bij eenkomsten van de brandweer het ene jaar in Holten en het andere jaar in Dijkerhoek gehouden worden. Het ver stevigt de onderlinge band, die in de loop der jaren is ontstaan. Spreker ge loofde terug te kunnen zien op een goed brandweerjaar, want er zijn een paar flinke branden geweest, terwijl men nogal eens geregeld moest uit rukkenvoor kleinere of be_ia van bran den. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de burgemeester de traditie handhaaft door steeds in de jaarverga dering aanwezig te zijn, want hij is als het hoofd van de brandweer en als hoofd der gemeente ten nauwste met de beide korpsen verbonden. Ook de heer Beijers werd door hem speciaal welkom geheten. Deze heeft op 1 april het commando, neergelegd en spr. is dit jaar als commandant ge start. Hij heeft van allen veel mede werking ondervonden en is de man schappen daarvoor zeer dankbaar. In het door de heer H. Brands op rijm gestelde jaaroverzicht, dat we gens familieomstandigheden door de heer D. J. Bulsink werd voorgelezen, werd o.a. geconstateerd, dat 8 nieuwe leden tot het korps Holten zijn toege treden en dat veel geoefend werd. In mei brandde de boerderij van de heer J. W. Baltus af, waarbij de brandweer wegens gebrek aan bluswater machte loos stond. Bij de bóërderijbrand van de heer G. J. Jansen kon door het be zit van de nevelbluswagen het bedrijf bijna geheel worden behouden. Tweemaal rukte de brandweer uit wegens activiteit van de ooievaar, maar men bracht toen krentebroden ten hui ze van twee brandweerlieden, inplaats van bluswater. Onder grote reserve, in verband met de bestedingsbeperking, deelde de com mandant mede, dat dit jaar nog ver schillende voorzieningen zullen worden getroffen, o.a. met betrekking tot de normalisering van koppelingen, de aan schaffing van betere helmen en van slangenmateriaal enz. Momenteel volgen 7 vrijwilligers de cursus voor brandwacht 2e klas, waar voor zij half maart examen hopen te doen. Kadervorming. Na de pauze werd besloten aan het gemeentebestuur voor te stellen om in verband met de plaatsgevonden com mando-wisseling, de heer D. J. Bulsink te benoemen tot brandmeester-mate- rieelbelieerder, en dc heer G. Steunen berg tot brandmeester. De heer T. Koop man zal als oudste brandmeester op treden als waarnemend commandant. Voorts zullen de heren E. J. Westerik en W. Oolbekkink worden voorgedra gen voor onderbrandmeester. Aan het gemeentebestuur zal verder worden voorgesteld om gedurende de zomermaanden in het weekend een brandpiket in te stellen met het oog op het gevaar van bos- en heidebranden. Er zal zo mogelijk met twee ploegen worden deelgenomen aan de komende brand weer wedstrijden. Nadat de burgemeester aan het slot van de vergadering zijn waardering had uitgesproken over het werk van de brandweer en het aanblijven van de heer T. Koopman als brandmeester, verenigde het gehele gezelschap zich aan een gezellige koffietafel, waarvan krentenbrood het hoofdbestanddeel vormde. Men wilde na het uitdelen van krentenbroden daar zelf ook wel eens iets van proeven. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 c BINDINGSAVOND PERSONEEL COMMANDOPOST B.B. Onder leiding van de provinciaal com mandant der B.B., de heer A. F. J. Brum- mer, werd vrijdagavond op de provin ciale commandopost alhier een bindings avond gehouden voor het pei'soneel van deze post. Hierbij waren o.a. aanwezig de burge meester, Mr. W. H. Enklaar, en het hoofd van de verbindingsdienst, de heer J. M. Metzger. De heer Brummer heette in zijn wel komstwoord nog in het bijzonder wel kom de nieuwe stafleden, de heren J. Kraaijeveld en G. J. Aaftink. Hij wekte de talrijke dames op om trouw de cur sussen te volgen en zich voor hun even tueel toekomstige taak te bekwamen. Er zijn moeilijkheden gerezen, zo ver klaarde dë heer Brummer, maar daar mede is men thans over het dieptepunt heen. De burgemeester sprak in gelijke geest en was van oordeel, dat de gerezen moei lijkheden spoedig tot het verleden zul len behoren. Er werd een aantal films vertoond, o.a. Abbot en Castello in „Geen indianen alstublieft" en een film, opgenomen door de oud-instructeur, de heer Notrot, van zijn reis en verblijf in Zuid-Afrika. „PIKKOLO" Kunstmeststrooiers Zeer solide constructie. Strooidikte nauwkeurig regelbaar. Strooibreedte 2,m. Prijs slechts 342.50 (te leveren via Uw eigen smid) Fa. G. J VLOGTMAN Zn HOLTEN Tclef. 395 Ruwe, schrale huid Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Is raël (Bed. H. Doop; Voorb. H. Av.) en 's avonds 7 uur Ds Addink (H.C. Zondag 40). Onderwerp: „Welk doden is verboden? In beide diensten collecte voor 't jeugdwerk. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink (Voorb. H. Av.). Collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 9.30 uur en 2.30 uur Ds R. A. Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Vrije Universiteit. In verband met de Kerkdienst in Raalte begint de morgendienst om half tien, dus niet om 10 uur, zoals abu sievelijk in het Geref. Kerkblad ver meld staat. Geboren: Hermanna Leentje, dv G. J. Kolkman en O. Stöcker, Deventerweg 21. Anna Maria, dv H. H. Tielman en D. E. Pfaff, Holterberg 42. Overleden: G. Koeleman, 77 j., Neer dorp 8, w.v. G. J. de Groot. BEVOLKING. Ingekomen: C. Dijkstra, van Emmen, naar Waagweg 2. jLftu/uzo. Babydernweep BILJARTWEDSTRIJD. In hotel Holterman had donderdag avond een biljartwedstrijd plaats tussen de biljartclub Boode uit Bathmen en de Holtenaren, die in genoemd hotel spe len. Het werd een zeer geanimeerde strijd op het groene laken, waarin enkele spannende partijen voorkwamen. De bil jartclub Holterman wist 497 punten te scoren tegen de bezoekers 452 punten, zodat de gastheren de overwinning be haalden. De returnwedstrijd is bepaald op 5 februari a.s. LES ROMANESQUES (Romantische liefde) Naar aanleiding van het toneelstuk, dat op 15 februari a.s. voor de jongeren in Holten zal worden opgevoerd, vestigen we op het volgende gaarne de aandacht. Het is een stuk, vertaald uit het Frans en de oorspronkelijk, titel luidt: „Les Romanesques": Het stuk is geschreven door Edmond Rostand, omstreeks 1890. De twee hoofdpersonen uit het stuk, 2 geliefden, doen ons denken aan Romeo en Julia, de twee geliefden uit de be kende Italiaanse romance van die naam, welke de grote Engelse dramaturg William Shakespeare inspireerde tot 'n groots drama. De Nederlander Rhijnvis Feith (pl.m. 1800) verwerkte dit in een somber, sentimenteel verhaal, vol don kere luchten, nevels, ruïnes, en kerkho ven en vooral met veel geween in de maneschijn. Romeo en Julia dan waren twee kin deren van vooraanstaande families te Verona, welke echter bittere vijanden waren. Zij trouwen echter in het geheim met medewerking van een frater. Door dat in een duel Romeo zijn tegenstander doodt, wordt hij uit de stad verbannen. De vader van Julia wil zijn dochter uit huwelijken aan een vriend van hem. Julia verkeert hierdoor in moeilijkhe den, doch de eerdergenoemde frater geeft haar een middel, waardoor ze 40 uur schijndood blijft. Hij zal ook Romeo waarschuwen en deze zal haar dan red den uit de grafkelder. Het bericht aan Romeo wordt verkeerd overgebracht en deze meent, dat ze dood is. Hij komt naar de grafkelder om Julia voor het laatst te zien. Dan neemt hij vergif in en sterft. Als Julia weer ontwaaakt, ver moedt ze wat er gebeurd is en maakt ook dan een eind aan haar leven. De hoofdpersonen in „Les Romanes ques" doen ons denken aan deze twee, doch wat het verloop van het stuk be treft zal men bemerken, dat in alles dit stuk het tegenovergestelde is van Rcmeo en Julia. Het begint wel (althans in het oorspronkelijk stuk) met een gedeelte van het verhaal van Romeo en Julia, hetwelk de twee geliefden doorlezen. Ook vergelijken, zij zichzelf graag met Romeo en Julia. Het is een blijspel met vaak zeer komische momenten en last but not least een happy end. WIJZIGING PRIJS- EN GEWICHTS- GRENZEN BACONVARKENS De dalende tendens van het prijspeil op de varkensmarkt heeft tengevolge, dat zeer veel varkens in het baeonge- wicht worden afgeleverd, waaraan het gevaar verbonden is, dat een te om vangrijke uitvoer van bacon prijsbederf op ds Engelse markt zou veroorzaken. Tena'nde dit te voorkomen heeft het bestuur van het Prcduktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor bacon- varkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordrt uitgegaan met ingang van maandag 21 januari j.l. met 0.05 per 'kg koud geslacht gewicht te verlagen, zodat deze dan voor de prijsklassen 1 t.m. 4 respectievelijk 2.41, 2.37, 2.33 en ƒ2.29 zal bedragen. Bovendien is besloten met ingang van de genoemds datum zowel de minimum als de maximumgewichtsgrens, binnen welke varkens tot bacon kunnen worden verwerkt, met 2 kg te verlagen. Derhal ve kunnen sedert maandag 21 januari slechts varkens met een koud geslaoht gew'cht van 61 t.m. 70 kg voor de be reiding bestemd worden. Officiële publicaties HUISNUMMERLIJST. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter algemene kennis, dat binnenkort zal worden overgegaan tot de uitgifte van een nieuwe huisnummerlijst (adreslijst) der gemeente. Ingezetenen of verenigingen, welke in het bezit wensen te komen van deze, weer geheel bijgewerkte, lijst worden verzocht zulks op te geven ter gemeente secretarie. Met het oog op het bepalen van de oplage moet deze opgave geschieden vóór 9 februari a.s. De prijs zal f 2.50 per stuk bedragen. Holten, 24 januari 1957. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 damespolshorloge; 1 sjaal; 1 kinderwant; 1 kinderwant; 1 paar grolse wanten; 1 riem van leren jas; 1 kinderwantje; 1 handschoen; 2 muntstukken. Komen aanlopen: 1 hond. Verloren: 1 etui met vulpen en -pot lood; 1 alpinopet. VOLLEYBAL Uitslagen van de maandag gespeel de wedstrijden: OKK 1-VBOW 1 (d) 2—0 Politie-VBOW 2 1—1 Hellendoorn 1-Ter Horst 2—0 Hellendoorn 2-Visnet 2 1—1 Hellendoorn-VBOW 1 (d) 1—1 De Zweef 2-Hellendoorn 1 1—1 VBOW 2-Ter Horst 1—1 Hellendoorn 1-Visnet 2 2—0 OKK 1-OKK 2 2-0 De stand in de Nijverdalse volleybal- competitie luidt per 21 januari als volgt: OKK 1 11 10 1 0 21 OKK 2 10 7 2 1 16 VBOW 1 9 5 3 1 13 De Zweef 1 11 4 5 2 13 Hellendoorn 9 4 3 2 11 Sportlust 9 4 2 3 10 OKK 4 11 4 2 5 10 Rivo 8 2 4 2 8 OKK 3 11 2 3 6 7 De Zweef 2 10 0 4 6 4 VBOW 2 10 1 1 8 3 Holten 9 0 2 7 2 Heren: Nijverdal OKK 1 Sportlust VBOW 1 Visnet 1 OKK 2 Politie De Zweef 1 De Ziweef 2 VBOW 2 Holten Hellendoorn 1 Hellendoorn 2 Visnet 2 Ter Horst 13 10 11 9 12 10 Programma voor maandag 28-1-57: VBOW 1-Sportlust Visnet 2-OKK 1 Rivo-Hellendoorn (d) Holten-Sportlust (d) Sportlust-Visnet 2 Holten-VBOW 1 Holten-Hellendoorn (d) Rivo-Sportlust (d) OKK 1-Holten Van de fiets is het achterlicht het meest kwetsbare, maar ook het meest verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Voor U is het echter een VEILIG licht, want het kan U behoeden voor een aanrijding door achterop komend ver keer.

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 3