Schoolbestuur recipieerde ter gelegen heid van 50-jarig bestaan van de School met de Bijbel" Koninklijke onderscheiding voor penningmeester D. J. Schuppert zijn, omdat we dat oude op onze rommel zolder gestopt hebben en niet meer te voorschijn halen? De vraag wordt tegen woordig nog menigmaal gesteld: „Wat werkt de christelijke school uit?" Hoe is de toenemende onkerkelijkheid mogelijk ondanks de bloei van het christelijk on derwijs? Zijn wij op de goede weg? De apostel Johannes schrijft in zijn eerste brief: „Ik schrijf u geen nieuw gebod, maar een oud gebod, dat gij van den be ginne gehad hebt. Toch schrijf ik u een nieuw gebod." Dit is 't gebod der onder linge liefde. Hierin is oud en nieuw. Dat er nog zo weinig waarachtige gemeen schap is onder hen, die geloven, dat er nog zo veel verdeeldheid is, dat leerlin gen van één school, van één Heer en Meester, die tot één gemeenschap in Hem gevormd zijn, nog niet samen aan één avondmaalstafel kunnen plaats nemen vanwege kerkelijke gescheidenheid, hoe moet dat Hem bedroeven, die ook voor die eenheid Zijn leven gaf en die bad, dat zij allen één zijn. Wij zijn er nog niet. Bewaart toch dat oude, verdiept u in dat oude steeds meer, want waar dat oude Woord van God gebiedt zal het leven vernieuwd worden. Zie, Ik maak alle dingen nieuw. Jezus Christus is gis teren en heden dezelfde, tot in eeuwig heid. En Hij, die met ons een goed wei'k begon, moge het ook voleindigen, zodat wij onze opdracht vervullen om de kruis banier tot in Gods hand te dragen." Nadat mevr. R. Bolink-Landeweerd met begeleiding van de heer Ant. Koop man (orgel) had gezongen Gezang 118 vers 1, 2 en 3, sprak dr. J. Bax, rector van het Chr. Lyceum te Veenendaal, over het onderwerp: HEDEN EN TOEKOMST. Het is niet toevallig dat de toespraken van ds. Loysen en mij het verleden, het heden en de toekomst omvatten, zo begon dr. Bax zijn rede. God heeft ons immers in het leven geplaatst. Wij zijn, of wij het willen of niet aan het verleden ge bonden, daar rusten wij op en wij mogen in het heden, dat God ons geeft, nooit de toekomst uit het oog verliezen. Toen de stichters van Uw school onze voorouders en grootouders 50 jaar geleden bij de oprichting samen kwamen, was hun stemming anders dan de onze en waren hun zorgen meer dan de onze. In 1906 waren er financiële moeilijk heden en is stellig de vraag gerezen: Zal deze school levensvatbaarheid hebben? Er is ook gebeden, want wie zou zonder gebed en zonder geloof het toen ge waagd hebben een school met de Bijbel te stichten? Er is op onderwijsgebied wel heel veel veranderd in de afgelopen halve eeeuw. De ouderen onder U herinneren zich nog de tijd van omstreeks 1920 toen de gel delijke zorgen van de christelijke scholen verminderden en de financiële gelijkstel ling van openbaar en bijzonder onder wijs een feit werd. Wat een verademing! Wat heeft dat voorgeslacht zich veel moeten ontzeggen om zijn kinderen een school te verschaf fen waar Jezus in het centrum van het onderwijs mocht staan. Of het hier in Holten ook zo erg geweest is als op sommige andere plaatsen, weet ik niet, maar offers kostte het ook hier wel. Is bij ons het besef nog wel levendig dat er zoveel strijd en opoffering en moeite is nodig geweest? Dat er hoog schoolgeld betaald werd en de salarissen Bijbel zoeken naar het antwoord op de vraag naar de vijand Dan ontdekken wij dat overal waar God werkt en mensen zich, ook in het onderwijs, aan Hem on derwerpen, de duivel eveneens bezig is. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat wij de invloed van de duivel, de satan, de grote tegenwerker van God ook op on derwijsterrein, onderschatten. De anti-goddelijke macht kan zich op zo velerlei manier vertonen. Nu en in de toekomst. Zien we het niet om ons heen in andere landen en in Nederland de anti-christe lijke macht sterker worden Het commu nisme, dat steeds een dreiging is, duldt geen onderwijs, dat zich naar Christus noemt en aan Hem gehoorzaam is. Dat weten onze mede-christenen in Rusland en dichterbij in Oost-Duitsland he'laas maar al te zeer. Een van mijn kinderen is kortgeleden in Oost-Berlijn geweest en heeft daar ge hoord van de mensen zelf, hoe vijandig het communisme zich tegen christenen juist in hun onderwijs gedraagt. Dat is niet ver weg: Berlijn. Ik geef toe: Zo lang de vrede in de wereld blijft, is dat gevaar niet onmiddel lijk dreigend. Wel echter een ander. Dich terbij in ons eigen land, in onze gezin nen, in ons eigen hart. Is het een dwaze vraag als ik die zo stel: Leeft er bij ons, bij U ouders be neden de 45 jaar, nog werkelijk belang stelling, nog liefde, nog echte liefde, waardoor U bidt en werkt voor het chris telijk onderwijs? We kunnen heel onder houdend en lichtelijk ontroerd vertellen over de mannen en vrouwen omstreeks 1900: Wat deden zij veel voor de chris telijk school, wat waren zij bereid tot offeren, wat werd er gebeden en geleden Maar wij Als de christelijke school, d.w.z. het werk van onderwijzeressen en onderwij zers, niet wordt omringd met, beter nog gedragen door Uw dagelijks gebed, dan mislukt het. Het is vandaag geen verne dering meer en geen geldelijke strop om onderwijzer te zijn aan een christelijke school. De „fiene méésters" worden niet meer nageroepen en leven niet meer in fatsoenlijke armoede. Maar leven zij wel uit de brandende liefde tot Christus en geven zij zo hun onderwijs, voeden zij zo Uw kinderen op? Ik mag mij toch ook tot U richten, personeel van Holtens School met de Bij bel? Is het voor U nog een eer en een noodzaak aan een christelijke school ver bonden te zijn? En ook: reserveert U in het drukke leven, waarin U studeert voor akten op allerlei maatschappelijk en kerkelijk ge bied, ook tijd voor de Bijbel, om daarin dagelijks helderder de richtlijnen voor op voeding en onderwijs te vinden? U kunt zo geweldig veel betekenen voor deze jeugd! Niet waar: Wij allen weten nog zo goed hoe die meester en die juffrouw het deden. Hoe zij ons opgevoed hebben, want hun woorden, hun wijsheid wogen toen bij ons zwaarder dan wat vader of moeder beweerden. Kan U die verantwoordelijkheid ook soms drukken? Het leven van die kinde ren is een groot deel van de dag aan ons toevertrouwd. Ik weet het; niet iede re dag zijn we zo gestemd, maar toch; we huiveren wel eens. Nietwaar! Het recipiërende schoolbestuur in de hal van de nieuwe school op de Boschkamp. wou. Ik ken de verhalen: het mooie en de moeite, die er was toen mijn vader voorzitter van Uw schoolbestuur mocht zijn en ik leerling van deze school. Maar, nationaal, chr. nationaal be schouwd, deed het mij evenzeer goed, dat Ds. Loysen samen met mij deze dienst zou verzorgen. Ons land, dat ker kelijk helaas zo verdeeld is, heeft bij 't onderwijs nog zo'n mooie gelegenheid om interkerkelijk in de dienst van God bezig te zijn. Het kan hier, dat Jan van de dominee van de „grote kerk" en Jacob van de „fiene dominee" samen spreken. Daar ziet iets moois in, juist tegenover de verdeeldheid, die ons land kenmerkt. Hoe vaak is het tegenwoordig niet het streven kerkelijk scholen op te rich ten. Voor mijn gevoel, uiteraard zal dat persoonlijk zijn, is dit jammer. Laten we toch het oecumenisch besef, dat kerke lijk veelszins sluimert of tegengegaan' wordt, aan de buitenwereld tonen en zelf beleven waar het kan, en het kan bij ons christelijk onderwijs. Ik wens U op dit gouden jubileum dan ook van harte toe dat U, wat in het heden mogelijk blijkt, zo als het in het verleden gebleken is, ook in de toekomst realiseert: een christelijk nationale school, waar het besef levend blijft: on ze school is een gave van God, die wij dankend moeten aanvaarden. Die ook verplichtingen oplegt. Interkerkelijk sa menwerking Hoe veel respect ik ook heb voor on derwijzers, die het besef van hun apos tolaat in de openbare school hun taak verrichten, die het daar ook moeilijk hebben als ze ernst met hun werk ma ken, toch meen ik dat dit niet de óp- lossing is. Zeker niet, omdat op de openbare De uitreiking van de eremedaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan de heer D. J. Schuppertpenningmeester van de School met de Bijbel. laag waren? Als ik hier zo rond kijk, zie ik, dunkt mij dat de meeste aanwe zigen niet boven de 45 jaar zijn, maar jonger. U weet dat niet meer, maar toch mag het niet vergeten worden. Och, kunt U denken, dat is voorbij, we hebben het nu goed met ons onderwijs. Waarom zul len we ons zorgen maken? De staat betaalt en alles loopt op rol letjes. Laten we voorzichtig zijn en de vijand niet onderschatten. Is er dan een vijand in ons rustige, vredelievende land? Wie zou nu de christelijke school naar het leven staan? Bovendien willen alle poli tieke partijen de schoolvrede, de zgn. pa cificatie, immers handhaven. En de CHU de AR en de RK zijn met elkaar sterk genoeg om de rechten van 't bijzondere, het eigen onderwijs te verdedigen in de Tweede Kamer. Maar, zullen wij als wij een jubileum van onze School met de By bel vieren, niet allereerst daar, in de Alleen de Bijbel, in het geloof gelezen en het gebed sterken ons dan en geven ons moed om door te gaan. Het is een zware taak, want het gaat te Holten om het heil van de jeugd. Christelijk onderwijs moet alle vakken goed geven, vanzelfsprekend, maar Christus moet steeds op de achtergrond, liever nog op de voorgrond staan. Als de christelijke school neutraal on derwijs geeft met een half uur Bijbel vertelling, dan is het verloren. Geloof en gebed dat zijn krachten van. ons christelijk onderwijs en als deze met ware liefde gepaard gaan dan kan het onderwijs waarachtig bloeien. Het is toch een reden tot gelukwens op dit jubileum, dat de ouders van beide kerken, hervormd en gereformeerd, hier samen zijn. Dat zij samen de christelijk nationale school begeren. Het deed me goed, dat het bestuur mij vroeg of ik in deze herdenkingsbijeenkomst spreken school geen getuigenis van Christus moet worden gegeven, maar omdat voor onze kinderen een school vereist blijft, die in haar totale opzet en werkzaamheid door trokken is van de geest van Christus. Ongetwijfeld spreek ik daarmee een groot woord en dat wordt ons ook ver weten, maar met minder kunnen wij niet toe. Ook in Holten niet. Als we Jezus Christus erkennen als Heer van ons le ven dan zal zijn geest het hele onder wijs ieder uur moeten beheersen en door dringen. Laat ik het zo samen vatten, wat ik bedoelde U te zeggen: Moge het bestuur, het onderwijzend personeel met U als ouders leven uit de zelfde geest en dezelfde kracht, die ons voorgeslacht in Holten 50 jaar geleden bezield heeft. Wij bidden, dat de vrijheid en de mo gelijkheden, die wij nu bezitten in 1956, ons geschonken blijven, zodat na dit he den, ook in de toekomst Uw school zich moge ontplooien en in Holten voor de kinderen van iedere generatie naast het gezin blijve de plaats, waar zij tot Je zus geleid worden en God leren dienen, niet alleen met hun verstand, maar met hun hart, dat is immers het centrum van ons leven. Dan bent U, ouders, onderwijzers en onderwijzeressen en bestuursleden mede arbeiders van God en vormt U kinderen tot mensen Gods. Kinderen, die door 't geloof in het gebed ook voor hun lev weer hun kracht zoeken en weten en gedrongen door de liefde tot de Heilao ook hun school, dat christelijk onden lief zullen hebben", zo besloot Dr. Bi zijn rede. iebt ve reueHj loefte ■ertrou rote I iet jaa eggen iensioe [uur e erlies. uiten ïaakt. ivvel i en va: h< Dame Na b ian w toer A. joon Jlene Moge sch< ienen •elke Dam1 Op ieuwe [raat eerlin at ns mgez: ieuwe order tuurse an he ien ekort Ik h eschi' el W' Nadat mevr. Bolink-Landeweerd n Er een 3-tal verzen had gezongen van G eschr zang 282 (Blijf bij mij, Heer) en gee en. I menlijk was gezongen Psalm 89 vers| en 8 werd deze herdenking door Dr. Bax met dank aan God gesloten. Lange rij van sprekers bood ge lukwensen, bloemen en cadeaux aan. Donderdagnamiddag recepieerde het bestuur van de School met de Bijbel in de hal van de nieuwe school op de Boschkamp en zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om 't schoolbestuur geluk te wensen met het 50-jarig bestaan van de school. De voorzitter der vereniging, de heer M. Teeselink, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bizonder het college van Burgemeester en Wethou ders, de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, vertegenwoordigers van de plaatselijke kerkeraden. Ds. J. Steenbakker Morilyon Loysen, Mr. G. Vixseboxse, de verschillende hoofden van scholen uit de gemeente en de om liggende plaatsen. Nadat de heer Teëselink een kort woord van welkom had gesproken, hield hij de volgende toespraak: Dames en heren, Degenen, die vrijdag 28 december '56 in de buurt van de School met de Bij bel zijn geweest, hebben op het daar bij behorende terrein ongetwijfeld onze nationale driekleur zien wapperen. Het bestuur wilde daarmede tot uitdruk king brengen, dat de School met de Bijbel vijftig jaar geleden haar poor ten mocht openen. In het jaar 1878 is, zoals U bekend zal zijn, het z.g. volkspetitionnement aangeboden aan Zijne Majesteit Ko ning Willem de Derde. Dit verzoek schrift bevatte ruim 300.000 handteke ningen van personen, die vanuit hun geloof streden voor een vrije Chris telijke school. Ook van onze voorvade ren hier ter plaatse hebben er adhae- sie betuigd aan het volkspetitionne ment. Ruim 200 handtekeningen wer den geplaatst door personen uit de gemeente Holten. Fotocopieën van de lijsten met handtekeningen van inwo ners uit Holten en naaste omgeving werden dezer dagen door een lid van de schoolvereniging aan het bestuur ten geschenke gegeven. Het bestuur heeft dit zeer op prijs gesteld en wij zeggen de gever hartelijk dank. Wij zijn Gode dankbaar, dat er ook toendertijd vele Holtenaren zijn ge weest, die hebben gestreden voor een vrije Christelijke school. De opvoeding pnzer kinderen behoort aan de ouders. Onze voorouders, waarover ik zojuist sprak, verlangden een school, welke zij zelf mochten beheren, waarvoor zij zelf het onderwijzend personeel mochten benoemen. Daarom ging het en daar om gaat het ook thans nog. Op 23 januari 1879 werd de Unie „Een School met de Bijbel" opgericht. Deze Unie bedoelde aan de locale comité's, waarvan het volkspetitionnement was uitgegaan, een blijvend karakter te ge ven. Het locale comité in Holten bestond uit de heren: Ds. A. Voogel, voorzitter. J. C. Crollius, secretaris. J. Jeurlink DJzn., penningmeester. G. W. Breukink, A. Huzen en H. Zwiers, leden. Deze voortrekkers zijn reeds allenBijbel ^U,c str: iet s etgec heus nech naar waai au 1 ader ifhu re toi Wij oor ieeei iand' eden an s eeuwige rust ingegaan. Wij willen hu nagedachtenis eren door enkele oge blikken stilte in acht te nemen. Dit ijverige comité heeft destijds Uniecollecte verzorgd, een inzamelinj is de welke nog steeds wordt gehouden, m de uit dankbaarheid voor datgene er mee werd bereikt. In 1897 werd een bouwterrein ge kocht aan de Stationsstraat met de bi doeling daarop eerlang een school stichten. Nadat zoveel mogelijk de nodige voor bereidingen waren getroffen, trok hi locale comité zich terug om plaats maken voor de vereniging tot stichtte en instandhouding ener School met Bijbel. Het bestuur dezer 'verenigt bestond uit de volgende personen: Ds. G. Bax, le voorzitter. Ds. P. A. Steenbakker Morilyon Loysen, 2e voorzitter. J. Meijer, secretaris. Hs. Schuppert, penningmeester. A. Veneklaas, J. Aanstoot, J. Jeui link DJzn. en D. B. Nijland, le hebt den. net Ook van deze personen is niemanl meer in leven. Wij willen ook ter her denking van hen enige ogenblikke stilte betrachten. Laatstgenoemd bestuur besloot op 1( augustus 1906 de bouw van een 2-kla^ sige school op te dragen aan de plaat selijke aannemer Marinus Jansen vod de som van f 6785,—. Op 28 december 1906 werd de school officieel geopeit en op 3 januari 1907, dus juist vijftij jaar geleden, begon men met 80 kinde ren de dagelijkse lessen. Inmiddels was tot hoofd der school benoemd de heer D. W. J. Rutgers, die een salaris genoot van f 750,— per jaar Er was in die dagen veel moed en loof nodig om leerkracht te worden een Christelijke school. De salarissa waren zeer laag, omdat ze uit de lca der school moesten worden betaalè De eerste onderwijzeres, mej. W. Ii Nederbragt, genoot een jaarlijkse be zoldiging van f 550,-. Hoe moeilijk de voldoening van d< schulden soms geweest is, blijkt wel uit het kasboek van wijlen penning meester Schuppert. Bovendien komt' openbaar in het kasboek van de te genwoordige penningmeester. Daarin staat telkens vermeld, dat er bedragen, soms van f 500,—, zijn voorgeschoten door één der bestuursleden. Wij moeten dan ook hulde brengen aan al die mannen en vrouwen, die om der wille van het geloof zich verbon den aan een School met de Bijbel Drie jaar na zijn benoeming in Hol ten nam de heer Rutgers ah weer scheid wegens zijn benoeming in Ave- reest. In de vacature werd voorzien door benoeming van de heer P. Kenemans. Wij prijzen ons gelukkig, dat de heel Kenemans thans in ons midden is om ons jubileum mee te maken. Meneer Kenemans, Door Uw bezielende en toegewijde leiding kwam de school tot grote bloei Wij brengen U vandaag gaarne hulde en dank voor het vele en moeizame werk, dat U gedurende een dertigtal voort kinde zc Ik van ,W vei Alt slu De open Enkl slum wem Uv te

Holtens Nieuwsblad | 1957 | | pagina 2