CANADA Wat kunnen de Ver* Naties voor Hongarije doen! (Vlet vakantie naar DE ZWARTE DAG BOER J rJ Niagara Falls-Grand Rapids, lav,'Dat is een behoorlijk eindje op één V: meer dan 500 Ion. In dit land ziet >iPn\en echter niet op 100 km. De „gas" •pnrf jenzine) is niet duur, pl.m. 35 dollar- _t ;nt per gallon (4,5 liter). Op onze tocht komen we eerst door jamilton, een der mooiste en voor- a aamste steden van Canada, met een -nr iel groeiende bevolking en een sterk tip ïtbreidende industrie. In 1947 telde Ha milton 180.000 inwoners, thans nog ntff-een 10 jaar later 225.000. De stad Pn leeft grote vermaardheid gekregen tiatloor haar enorme staal" en Üzerindus" prjC °Wij rijden echter niet door de indus- ;;a[ riewijk, want onze weg voert door 't entrum, met zijn fraaie gebouwen en irachtige winkels. Jammer, we kun- a ien hier niet lang blijven, want dan 'e tornen we deze pas begonnen dag niet n3 tot onze eindbestemming. We nemen dan de route over Galt- f v' jtratford en genieten volop van de i ijrootse natuur in het gebied rondom ïamilton. Het landschap is vrij sterk e heuvelachtig en doet enigszins denken aan Luxemburg; de weg klimt en daalt en vaak hebben we het uitzicht op )OE prachtige valleien met golvende ko renvelden en bosomrande weiden. Al- ;ieen de dorpjes met him pittoreske ia kerkjes die we op het eigen conti- hnent vinden ontbreken hier meest ic al. Zowel wat de stad als wat de om- t geving betreft, vinden we Hamilton het mooiste van wat we tot dusverre, in Ontario hebben gezien, n. i De wegen zijn in Canada meestal enlo rechtuit-rechtaan en daardoor kunnen ivo< is z KE ar: V ICllHUlv we flink opschieten, vooral overdag. Dan komen we in het' z.g. Duitse 6ebied van Ontario, een gebied waar zich in de loop der jaren talloze im migranten van Duitse nationaliteit heb ben. gevestigd. Kitchener (vóór de eer ste wereldoorlog Berlin geheten) is er de belangrijkste stad. Overal op de huizen ziet men Duitse familienamen en ook de huizenbouw doet vaak aan de Duitse bouwstijl denken. Opmerke lijk is, dat men in Canada deze Duitse 'immigranten vaak „Dutchmen" (Neder landers) noemt en de betrokkenen la ten zich dat na de twee wereldoor logen met Duitsland, waarin ook Ca nada gewikkeld was gaarne welge vallen. Naar de Verenigde Staten. Na in Sarnia een uurtje gepleisterd te hebben, gaan we over de befaam de Blue Water Bridge, die de verbin ding over de St. Clairrivier tussen Sar nia en Port Huron (Ver. Staten) vormt. Vanaf deze enorm hoge en lange brug heeft men een prachtig uitzicht op de rivier en het aangrenzende landschap. Aan de andere zijde van de brug wacht ons de douane der USA, doch dank zij het feit, dat we onder Ameri kaans g eleide de grens passeren, ver loopt een en ander vrij vlot, ook al dient aan heel wat formaliteiten te worden voldaan. We bevinden ons dus thans op Ame rikaans grondgebied. Eigenaardig: ons scheidt slechts één brug van Canada en toch ziet alles er hier anders uit. Wat welvarender, ver zorgder! Het horloge moet een uur worden achteruitgezet, zodat we vandaag er weer een uurtje bij hebben gewonnen. Het land, waardoor we thans met grote snelheid op de prachtige brede betonwegen rijden en dat zich koestert in de milde avondzon is de staat Mi chigan, een land in Nederland wel be- itui» kend, doordat hier de laatste hondeid rste jaren zich tienduizenden Nederlandse ifha immigranten hebben gevestigd. Het na- )r h geslacht van deze stoere voortrekkers is natuurlijk volkomen veramerikaanst, maar de Nederlandse namen en som mige Nederlandse tradities heeft het ie p behouden. Onderweg passeren we tal van za ken, waarvan de naam duidelijk de Nederlandse afkomst van de eigenaar verraadt. In Imlay City rijden we langs een zeer uitgestrekte groente- en fruit- kwekerij en onze gastheer weet ons te I, vertellen, dat ook deze toebehoort aan eliji een Nederlandse immigrant. De enige grote stad die we passeren is Flint, een zeer belangrijke industrie stad met meer dan 200.000 inwoners. We rijden hier voorbij enorme fabrieks complexen, o.a. van de Chevrolet- en Buick-automobielen, van vliegtuig- en automobielonderdelen enz. Een typisch Amerikaanse stad met ontzettend veel lichtreklames in de hoofdstraten, die in allerlei felle kleu ren en schrille vormen zich opdringen aan het drukke stadsgewoel, dat hier ondanks het avonduur valt waar te ne men. Bij avond constateren we, dat de lange, rechte Amerikaanse wegen toch ook hun nadelen hebben. Door het in tens autoverkeer is men wel genood zaakt voortdurend met gedempte lich ten te rijden, hetgeen uiteraard tem perend werkt op de snelheid. Het is half elf als we Grand Rapids binnenrijden, de stad waarover we zo veel hebben gehoord, maar waarvan we in de komende dagen nog veelmeer zullen zien. opvallend te zien hoeveel mensen met Nederlandse namen hier wonen. Zelfs aan de grootste zaken en fabrieken zijn de Nederlandse namen der oprichters of eigenaars verbonden. Typische voor beelden hiervan zijn b.v.:Hekman'sBis cuitfabrieken en Muller's Bakery Com pany, twee enorme fabriekspomplex- en, die aan duizenden mensen werk ge ven. De oprichter der Hekmans fabrie ken is een halve eeuw geleden van Ne derland naar hier vertrokken. „De zaak" werd begonnen doordat mevrouw Hekman, die thans nog in leven is, be gon met koekjes bakken op haar for nuis. De door haar vervaardigde koek jes werden door haar man verkocht en hiermede werd de grondslag voor dit enorme bedrijf gelegd. Op het parkeer terrein bij de fabriek, waar vele hon derden auto's een plaats kunnen vin den, staan op de voor de fabrieksma- nagers gereserveerde plaatsen uitslui tend Nederlandse namen. De bevolking van Grand Rapids be staat voor meer dan één derde deel uit mensen van Nederlandse afkomst. Het behoeft dan ook niet te bevreemden als men de telefoongids van Grand Ra pids inziet, dat men hele pagina's vol Nederlandse namen aantreft, zodat men zich in een Nederlandse stad zou wa nen. De Nederlandse emigratie in 't mid den der vorige eeuw heeft aan de groei van deze in 1827 gestichte stad dan ook sterk meegewerkt en haar bi zonder stempel er op gezet. Het was de emigratiebeweging onder leiding van Ds. Van Raalte en andere predikanten, die zich ruim honderd ja ren geleden in deze toen nog jonge plaatst nestelde en in de vruchtbare omgeving zuid-westelijk er van, waar plaatsen als Overisel, Drente, Vries land, Harlem, Holland en andere nog duidelijke aanwijzingen zijn van de streek, waar de daar zich vestigende landverhuizers oorspronkelijk vandaan kwamen. Op velerlei wijze hebben deze Nederlanders en hun nageslacht hun invloed op 't openbare leven, niet in de laatste plaats ook op kerkelijk terrein, uitgeoefend. Zo is de belangrijkste onderwijsin stelling van Grand Rapids het Calvin College met de eraan verbonden Theo logische Hogeschool van de Chr. Ref. Church. Op deze middelbare en hogere onderwijsinstelling gaan ca. 2000 stu denten. Enorme gebouwencomplexen staan deze inrichting ter beschikking, doch men heeft nochtans met ruimte gebrek te kampen en daarom werd een groot buiten aangekocht met een com pleet park er bij, waarin mettertijd een geheel nieuwe universiteit zal ver rijzen. 1 Dit alles benevens niet minder dan 50 kerkgebouwen van de Chr. Refor med Church en tientallen van de Re formed Church is in Grand Rapids tot stand gebracht door Nederlanders,, die in de laatste eeuw naar hier zijn geëmigreerd en die niet zelden lei dende functies innemen in grote, zelfs de grootste bedrijven. Want Grand Ra pids is een zeer belangrijk industrie centrum. Aanvankelijk bloeide hier een grote nijverheid op het gebied der houtzage rij en meubelindustrie, mogelijk door de ontbossing van de enorme wouden, die hier werden aangetroffen. Hoewel de stad een belangrijk centrum is ge-- bleven in het aangeven van de stijl der meubelen, heeft de meubelindustrie zelf voor een deel moeten plaats ma- ken voor de fabrieken van auto-onder delen en ander,e industrieën. Evenals in Canada en trouwens ook in Nederland heeft men ook hier te kampen met gebrek aan werk krachten. Geschoolde werkers verdie nen in de fabrieken dan ook een uit stekend loon, dat hier nog aanmerke lijk hoger ligt dan in Canada. zij is „organized at Leeuwarden, Ned., Nov. 1846. Established here 1847". In de kerk troffen we een gedenksteen aan „in memoriam van Rev. Martin A. Ypma, overleden Mei 1, 1863 AE 52 jaren." Hier staat onder: „Hij was de stichter van Vriesland en eerste lee- raar der Geref. Gemeente. 1847-1852." We moeten 't historische witte kerk je van Vriesland met zijn vriendelijke torenspits weer verlaten en komen in het dorp Zeeland, een flinke en wel varende plaats, en even later in Hol land. Deze stad (thans ruim 20.000 inwo ners) werd in 1851 gesticht door Hol landse kolonisten, onder leiding van Ds. A. van Raalte. In 1869 ontving zij stadsrechten. Het is een zeer interes sante en mooie plaats, met ruime stra ten en flinke zaken. Het geheel geeft een zindelijke en ook zeer welvaren de indruk. Ook hier is de bevolking overwegend van Nederlandse afkomst. In veel zaken wordt nog Nederlands gesproken, althans verstaan en ook de kerkdiensten worden hier ten dele nog in het Nederlands gehouden. Het in 1851 door Ds. Van Raalte gestichte' Hope College is uitgegroeid tot een grote onderwijsinstelling met monu mentale gebouwen, waaraan ook het Western Theological Seminary (gesticht ■in 1869) is verbonden. Hier worden de predikanten voor de Reformed Church opgeleid. Het graf van Ds. Van Raalte. Op de begraafplaats van Holland zoeken we het graf van Ds. Van Raal te op. Het ligt zeer onopvallend in de onmiddellijke nabijheid van de gedenk steen, die staat op de plaats waar de pioniers van 1851 hun eerste kerkje bouwden. Het is een eenvoudige na tuurstenen plaat, die het graf dekt van deze moedige en gelovige Christen, aan wiens initiatief het te danken is, dat op deze hele streek een zo sterk Neder lands stempel is gezet, dat dit na meer dan een eeuw nog in velerlei opzicht valt waar te nemen. In de nabijheid ervan zijn verscheidene graven van Nederlanders, die in het midden van de vorige eeuw op jeugdige leeftijd over leden. Zij hebben het harde pioniers- bestaan der eerste immigranten niet kunnen volhouden en stierven vaak een menselijkerwijs gesproken ontijdige dood, mede als gevolg van de gebrekkige medische verzorging, die zij hier in de toenmalige wildernis met slechte communicatie hadden. Holland ligt op 10 km afstond van het Michiganmeer. Hier is een mooi strand met een uitgebreid picknickpark er achter, waar men onder de hoge bo men aan de vaste tafels die er staan, gezellig kan eten. Het gebruiken van deze tafels is gratis en tevens heeft men de beschikking over stenen veld- fornuizen, waarin men een vuurtje kan stoken om het eten te bereiden. Vaak gebeurt het, dat de moeders met haar kinderen in de „car" natuurlijk 's morgens of 's middags hier naar toe gaan en dat vader na zijn werk, dat hier in de regel om 5 uur wordt be-- eindigd, er ook naar toe trekt. De fa milie eet dan gezellig aan de roadside- table, onderwijl genietend van 'tprach- Zesduizend tanks verpletterden Hongaren En sleurden prille vrijheid door de straat; Doch waar ter wereld vrije mensen waren, Daar werd alleen de hele dag gepraat. De fosfor zette Boedapest in vlammen, Het laf verraad streed tegen heldenmoed; Geen die het rood gevaar dorst in te dammen, Het westen stond slechts klaar met plasmabloed. De vrije wereld liet een volk vertrappen, Dat in de zwarte nacht ten onder ging; Zijn wij dan zo vervuld van broederschappen En in de politiek een vreemdeling? Amerika, het bolwerk van de vrede, Verwachtte slechts een nieuwe president, Doch aan de Donau werd verwoed gestreden Tegen een macht, die geen genade kent. O zwarte dag, hoe moeten wij ons schamen, De roep om vrijheid werd in bloed gesmoord; De Uno blijkt voor al haar erfgenamen Een rietstaf, die de eigen hand doorboort. Een dag van nooit meer uit te wissen schande, Het recht nam voor het bruut geweld de wijk; Hongaren vochten met hun blote handen, Ook Holland vochtop 't voetbalveld: gelijk. (Nadruk verboden). JAAP MIJDERWIJK. tige uitzicht over het meer en de wer kelijk idyllische omgeving. Ons vielen de grote orde en netheid op, die hier heersten. De afval, blik ken, dozen .enz., werd netjes in de daarvoor bestemde bakken gedepo neerd; van wanordelijkheid was geen sprake. De kinderen speelden in het water of op de schommels en dergelijke at tributen, die in het park waren opge steld. De moeders zaten te handwer ken of bereidden de maaltijd en de heren der schepping zaten gezellig hun pijpje rokend de krant te lezen. Dit alles werd overgoten door de gouden stralen van de avondzon, die boven 't meer (wij zouden zo'n waterplas ge rust zee noemen) al dieper wegzonk. We hadden iets gezien van het vrije en toch stijlvolle familieleven van het Amerikaanse volk, waarin brokken Nederlandse gezelligheid toch nog in overvloed vielen op te merken. Stad der Nederlanders. Grand Rapids kan met recht genoemd worden „stad der Nederlanders". Als men door deze grote, zich nog steeds snel uitbreidende stad met pl.m. 245000 inwoners loopt of rijdt, is het werkelijk Oud-burgemeester aan het ver ven Het leven in Grand Rapids kenmerkt zich door grote gemoedelijkheid. Een bewijs hiervan troffen we aan in het plaatselijk dagblad, waarin een foto stond van de pas afgetreden burge meester George Veldman let op de Nederlandse naam die met nog drie andere mannen bezig was met het op verven van het huis van een medelid van zijn kerk, die dit zelf niet kon doen omdat hij een hartaanval had ge had. Zulke bewijzen van daadwerke lijke hulpverlening zijn kenmerkend voor de doorsnee-Amerikaan en ge ven aan de samenleving hier een pret tig karakter. We hadden in onze vriendelijke gast heer en gastvrouw een paar voortref felijke gidsen, die ons heel wat van Grand Rapids en omgeving hebben la ten zien. Zij waren met recht trots op hun stad, waarin zij ook al bijna een halve eeuw hebben gewoond en waar van zij de wonderbaarlijk snelle groei voor een groot deel hebben meege maakt. Het verleden spreekt! Wie in Grand Rapids komt, mag ook een bezoek aan Holland en de andere plaatsen van Nederlandse afkomst niet vergeten. Vooral voor de pas uit het vaderland komende Nederlander heeft dit een wondere bekoring. Aan de Nederlandse namjen op de winkels en de restaurants zijn we nu zo langzamerhand wel gewend. Op de voorgevel van de Ref. Church in Vries land staat op een bord aangegeven, dat De machteloosheid, waarmee de wes telijke wereld heeft moeten toezien hoe de nationale opstand in Hongarije is onderdrukt, heeft de vraag doen rijzen of enigerlei vorm van interventie niet mogelijk zou zijn geweest. De kwestie is dat in 1945 militaire invloedssferen zijn vastgesteld, ook al noemde men die niet zo. De Russen hebben na 1945 pogingen gedaan om hun gezag uit te breiden over Griekenland, wat de Brit ten vooral hebben belet; en over Zuid- Korea, waar zij de Amerikanen als hun voornaamste tegenstanders aantroffen. Zij verloren Joegoslavië als bondgenoot en wonnen China. Zij trokken zich mi litair terug uit Finland, dat een bond genoot bleef en uit Oostenrijk, dat neu traal werd. Tenslotte was er verleden zomer op de „topconferentie" van Ge- nève een compromis gesloten, dat hier in bestond, dat het westen en het Sov jetblok de aldus vastgestelde grenslij nen niet met geweld zouden proberen te wijzigen. De eenheid van Duitsland, de vaststelling der Poolse grenzen, de toekomst van het verdeelde Indo-China en van 't uiteengescheurde Korea gol den als problemen, voor welker oplos sing men geen grote oorlog kon riske ren. De niet tot een pro-westelijk of 'n pro-Russisch pakt behorende naties zouden worden gerespecteerd en slechts met psychologische, economische en culturele middelen zou daar de strijd om invloed te verwerven, worden ge voerd. Dit is ongeveer wat men ver stond onder „de geest van Genève" en „concurrerende coëxistentie". MACHTSEVENWICHT Deze poging om 'n machtsevenwicht te vinden en een verschrikkelijke oor log met kernwapens te vermijden is in gevaar gebracht, doch niet in Europa. Dat geschiedde wederzijds in het Na burige Oosten. In Europa bleef de si tuatie „bevroren". Noch de woelingen in 1953 in Oost-Duitsland, noch de op stand in Poznan van dit jaar, noch ook het nationale verzet in Hongarije be troffen een wijziging van de „invloeds sferen", wel een verzwakking van de Russische greep op Oost-Europa. De inmenging in het Naburige Oosten was voor beide partijen gevaarlijk, maar zij betrof tenslotte geen gebied, dat uit gesproken pro-Westelijk of pro-Rus sisch was. Een atlantische interventie in Hongarije zou rechtstreeks leiden tot oorlogsdaad. De Amerikaanse ge delegeerde bij de V.N., Cabot Lodge, heeft de mening uitgesproken, dat zelfs 't zenden van 'n expeditionaire macht in naam van de V.N., tegen de wil van de Russen, zou kunnen leiden tot een derde wereldoorlog. En de ellende van 't Hongaarse volle zou onnoemlijk toe nemen, indien zijn vaderland slagveld werd. De Joegoslaven hebben daarom betreurd, dat de Hongaarse vrijheids strijd verder ging dan het verzet in Po len. Doch men kan de opgekropte woe de van een onderdrukt volk niet belet ten uit te barsten. Zelfs leiders als Im- re Nagy, die aanvankelijk de alliantie met de Sowjet-Unie niet wilden ver breken (omdat zij meenden, dat dit met het oog op de machtsverhoudingen on mogelijk was) konden het vuur niet temperen. ZELFBESCHIKKINGSRECHT Het tragische feit blijft dus, dat een volk in opstand kwam tegen 'n vreem de bezetting en geen militaire hulp kon verwachten van het buitenland. Rest de vraag, wat de Verenigde Naties in dezen kunnen doen. Volgens het Hand vest is Hongarije even soeverijn als de Sowjet-Unie. Het kan niet tegen zijn wil gedwongen worden tot een allian tie. Welke regering in Boedapest was en is wettelijk? Kan zij eenzijdig een pact opzeggen, indien het verdrag daarin niet voorziet? Doch wat de V.N. zeker kunnen eisen is, dat vreemde troepen niet interveniëren in binnen landse aangelegenheden om een coali tie-regering (die van Nagy) af te zet ten. Het zelfbeschikkingsrecht der na ties wordt in het eerste artikel van 't Handvest erkend. Moskou kan zeker niet met geweld interveniëren in bin nenlandse problemen van een der bond genoten. Het kan dus aangeklaagd wor den wegens schending van het Hand vest. Een voorstel tot toepassing van sancties wordt in de Veiligheidsraad door het Russische veto getroffen. Wat kan de assemblée dan aanbevelen? Maatregelen om aan 't Hongaarse volk zijn recht op zelfbeschikking te verze keren. De moeilijkheid is, dat de hui dige Hongaarse regering zulk 'n steun niet vraagt. Het niet-erkennen van Ka- dar brengt de V.N. niet verder, want zij kan de wettelijkheid niet aantonen Voor de NATTE PULP. Thans worden weer duizenden kilo grammen pulp aan de veehouders ge leverd. Op vele bedrijven kan men zich nauwelijks een rantsoen zonder natte pulp voorstellen. En terecht, het is een waardevol voedermiddel voor het rund vee. Waardevol? Dat zou men niet zeg gen, wanneer men de geringe zorg op merkt, die de boeren aan dat produkt schenken. Dat geldt des te sterker naar mate men de suikerfabrieken meer na dert. (Dat er goede uitzonderingen zijn, geven wij onmiddellijk toe). Bij de con servering zijn verliezen onvermijdelijk, maar men dient toch wel oog te krijgen voor de grootte van de verliezen. Enige jaren geleden heeft het rijks landbouwproefstation te Hoorn een en ander nagegaan. Bij een bewaring in een silo of een met overleg gemaakte grondkuil, waarbij naderhand een goed gronddek is aangebracht, waren de ver liezen aan organische stof (gelijk te stellen aan de voederwaarde) 15 Een bewaring tussen strobalen zonder gronddek, maar wel aangetrapt, gaf de helft grotere verliezen: 221/2 wanneer de pulp „ergens" werd gestort zonder enige nazorg dan waren de verliezen 36%. Wat betekent dat in geld Gesteld dat men de pulp voor f 16.per ton thuis heeft en dat men 50 ton gaat kuilen. Hiervoor moet men f 800.neertellen. Bij een goede bewaring zijn de verliezen f 120.bij een matige bewaring f 180. en bij een slechte bewaring f 288. Nu zijn de lonen wel hoog, maar voor f 00.en voor f 168.kan men toch nog wel het een en ander laten doen, ook wel tussen de melktijden. Kunnen de boeren die werkelijk geen tijd (me nen te) hebben voor dat werk niet eens overwegen of de droge pulp dan niet goedkoper is? C. V. V. van. enig ander regiem. Helaas zullen dus de druk van de openbare mening, zoals die in de V.N. tot uiting komt; de veroordeling van het Russische optre den; de humanitaire hulp aan het Hon gaarse volle; en het versterken van zijn moreel wel de voornaamste wapenen zijn der V.N., die pas militair kunnen interveniëren, indien (zoals in Egypte) beide partijen dat aanvaarden. RUSSISCHE REPUTATIE Een voortgezet Russisch schrikbewind kan niet alleen vreselijk voor de Hon garen zijn, doch ook funest YO°r Mos kou, zowel in Europa als in Azië. Men zou zich dus niet behoeven te verba zen, indien Moskou wordt gedwongen tot een compromis met een nieuwe Hongaarse regering. Dit zou tenminste een geringe vergoeding zijn voor het onmetelijke leed van een dapper volk. En de V.N. kunnen tot zulk een rege ling bijdragen, door niet af te laten van het stellen van de eis, dat Honga rije zelf over zijn lot moet kunnen be slissen. Ook al kan men die eis niet steunen met kracht van wapenen, dan zijn er politieke en psychologische re denen waarom het Kremlin wel ge dwongen kan worden concessies te doen. Elke internationale pressie kan de hoop daarop versterken.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3