unx CIJFERS SPREKEN Ruwe,rode handen PLAATSELIJK NIEUWS luid genezing AGENDA No. 5. Jaargang ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 Verschijnt elke Zaterdag. MENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.25 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Hólten. Telef. K 5^83 - 2S.<f Adv.-prijs115 m.m. a contantf 2.Iedere m.m. meer 0.07 Nu de gemeenteraad enkele weken ge- ueje leden de begroting voor het jaar 1956 heeft vastgesteld kan het wellicht inte- ont. ressant zijn eens een vergelijking te ma ken tussen deze begroting en die voor rÜ" het jaar 1906, derhalve 50 jaar geleden. In de gemeentebegroting wordt immers de gemeentelijke werkzaamheid en acti viteit voor een bepaald jaar tot uitdruk king gebracht. Door de cijfers der verschillende posten van bovengenoemde begrotingen met elkaar te vergelijken, kan een inzicht ver kregen worden in de enorme wijzigingen, welke zich op het gemeentelijk terrein in een tijdsbestek van slechts 50 jaren hebben voorgedaan. Wanneer we eerst de totaalbedragen der inkomsten en uitgaven bezien, dan blijkt dat de uitgaven van de gewone en de buitengewone dienst in 1906 bedroe gen f 33695.01y2. In 1956 zijn de totale uitgaven van de gewone en van de ka- pitaalsdienst geraamd op f 4.676.469.05. Hierin zijn niet begrepen de geraamde uitgaven van de gemeentebedrijven, t.w. het electriciteitsbedrijf, het woningbe drijf, het grondbedrijf en het keurïngs-, waag- en slachthuisbedrijf tot een totaal bedrag van f 680.898.41. Alleen uit deze cijfers blijkt reeds de enorme toeneming van de gemeentelijke bemoeiing op vele terreinen in de sa menleving. Gaan we de verschillende posten uit het jaar 1906 eens aan een nader onder zoek onderwerpen dan springen direct de volgende uitgaven in het oog. Zo zijn bedragen geraamd wegens jaar wedde van dienaren van politie en veld wachters (f 650.idem van de nacht wachter (f120.aankoop olie voor den tol op den Zutphen-Laren-Holten- schen grintweg (f 15.beloning voor de lantaarnopsteker f30.kosten van herhalingsonderwijs (f 240.kosten' van het telefoonkantoor, tractement van den telephoonhouder en huur van dat kantoor, totaal f 171.50. Geen dezer uitgaven treffen we thans nog in de begroting aan. Enerzijds om- dat verschillende taken door het Rijk j zijn overgenomen (politie en telef oon- dienst), anderzijds tengevolge van de sedert gewijzigde toestanden. Onder' de inkomsten treffen we aan de geraamde opbrengst van de naderhand afgeschaf te hoofdelijke omslag tot een bedrag van f 4770.441/2. Wegens uitkeringen van het Rijk en opbrengsten van gemeentelijke belastin gen en rechten werden geraamd respec tievelijk f9363.54 en f7704.19y2. Onge veer 23 van de totale uitgaven wer den dus gedekt door eigen inkomsten en ongeveer 27 door uitkeringen van het rijk. Voor 1956 bedragen deze per centages respectievelijk 12 en 48. De eigen gemeentelijke belastingen hebben in de loop van de jaren derhalve wel in belangrijke mate aan betekenis ingeboet en zijn practisch geheel van onderge schikt belang geworden. De rijksuitkerin gen nemen thans een voorname plaats in. De overige inkomsten in 1906 betroffen opbrengsten uit bezitingen, zoals pach ten, huren, rente van belegde gelden, vergoedingen van het rijk voor onder wijsuitgaven, kosten van de nationale militie, kosten van gestelde telegram men en de opbrengst van een lening, aangegaan ter financiering van de bouw van een nieuw gemeentehuis. De bouw en inrichtingskosten van het thans nog in gebruik zijnde gemeentehuis hebben f 8446.30 bedragen. Het zal dus dit jaar juist 50 jaren geleden zijn, dat het ge meentehuis werd gebouwd. In 1906 was wegens rente van geld leningen verschuldigd een bedrag van f 527.25. In 1956 moet aan geldgevers een rente worden betaald van f 70427.54. Opmerkelijk is, dat thans alleen wegens rente reeds meer dan tweemaal zoveel wordt uitgegeven dan het totale budget in 1906. Aan aflossing is in 1956 verschuldigd f 76.800.50 jaar geleden slechts een bedrag van f1300.De vaste schuld steeg in genoemde jaren van f 13.000. tot rond f 2.000.000.Deze stijging is ontstaan door de hoge investeringen, welke de gemeente vooral na de laatste oorlog heeft gedaan voornamelijk ten behoeve van woningbouw, bouw van scholen, verbetering van wegen, straat verlichting e.d. Het is vrijwel onmogelijk een opsom ming te geven van de posten, die in te genstelling tot 1906 thans op de begro ting voorkomen. In 1906 werden in to taal 75 uitgaefposten geraamd, terwijl dit aantal in 1956 is uitgegroeid tot 277. We zullen ons dus tot enkele onderde len moeten beperken. Opvallend is dan het grote verschil in de gemeentelijke werkzaamheden in ge noemde 50 jaren op het gebied van de volksgezondheid, de volkshuisvesting, openbare werken, onderwijs en maat schappelijke zorg. Werd in 1906 ten behoeve van de volksgezondheid slechts een bedrag uit gegeven van f 100.in 1956 wordt voor deze tak van overheidszorg geraamd een bedrag van rond f 13.000.bestemd voor kosten en bijdragen gebruik barak ken voor verpleging van lijders aan be smettelijke ziekten, inenting tegen pok ken, kinkhoest en tetanus, wijk- en kraamverpleging, uitzending van kinde ren in gezondheids- en vakantiekolonies, schoolartsendienst, schooltandverzor- ging, spraakonderwijs, keuringsdienst van waren, drinkwatervoorziening, con sultatiebureau voor zuigelingen, exploi tatie ziekenauto. Met de volkshuisvesting bemoeide men zich in 1906 blijkbaar nog niet. Terzake zijn tenminste geen uitgaven gedaan. Het is welhaast overbodig de werk zaamheden van de gemeente op dit ter rein in 1956 nader aan te duiden. De gemeente bouwt woningen, zorgt voor bouwrijpe gronden, waartoe de nodige gronden aangekocht en straten en riole ringen aangelegd moeten worden. Uit breidingsplannen worden vastgesteld om de bebouwing in goede banen te lei den, vergunningen moeten verleend wor den alvorens tot. de bouw kan worden overgegaan. Uitgebreide voorschriften zijn gegeven in de bouwverordening ten aanzien van inrichting en bouw van wo ningen en andere gebouwen. Voorts worden premiën toegekend voor woning verbetering en splitsing en de bouw van woningen ter vervanging van krot woningen. In de na-oorlogse jaren zijn tengevol ge van de heersende woningnood de be moeiingen van de gemeente op dit ter rein nog aanmerkelijk toegenomen we gens de verdeling van de beschikbare woonruimte en de toewijzing van bouw volumen. Ook op onderwijsgebied hebben zich in de loop van 50 jaren grote veranderin gen voorgedaan. Het onderwijs kostte in 1906 f 10.700. In 1956 zijn de netto-on derwijsuitgaven, d.w.z. na aftrek van de rijksvergoedingen, geraamd op f 112.713. Niet dat deze kosten voornamelijk zijn gestegen door de grote toeneming van het aantal leerlingen, doch in 1906 had de gemeente enkel uitgaven te doen voor het openbaar lager onderwijs. Naderhand is de financiële gelijkstelling tussen het openbaar en bijzonder lager onderwijs tot stand gekomen. Vanzelfsprekend komt dit in de uigaven tot uitdrukking. Behalve voor het lager onderwijs wor den thans uitgaven gedaan ten behoeve van net uitgebreid lager onderwijs, het buitengewoon onderwijs, het voortgezet lager, het middelbaar-, hoger, en nijver heidsonderwijs'. In tegenstelling tot 1956 nam de maat schappelijke zorg in 1906 niet zo'n grote plaats in in het gemeentelijk bestel. De totale kosten werden geraamd op ruim f 1200.Voor 1956 is voor deze kos ten een bedrag uitgetrokken van rond f 35.000.—. Kan uit deze vergelijking de conclusie getrokken worden, dat het gezegde „Die goede oude tijd" toch nog een waarheid bevat? Onvermeld mag niet blijven de elec- triciteitsvoorziening. Sprak men in 1906 nog van lantaarnopstekers en de leve ring van 425 liter petroleum en 12 pak ken kaarsen ten behoeve van de straat verlichting, thans is vrijwel de gehele gemeente van electriciteit voorzien. Nog vele andere onderwerpen zouden in dit verband genoemd kunnen worden, doch uit het bovenstaande kan reeds voldoende blijken, dat cijfers inderdaad spreken. G. J. L. DE ONTWIKKELING VAN HET ENGELSE DRAMA TOT SHAKESPEARE Zaterdagavond 28 januari kwam de JDG weer bjjeen om ditmaal een le zing over bovengenoemd onderwerp van de heer J. B. Polak uit Deventer bij te wonen. Na benoeming van H. Jansen tot vice- voorzitter en nadat men besloten had om een presentielijst aan te schaffen, verleende de voorzitter het woord aan de heer Polak. Spreker nam zijn toe hoorders in gedachten mee naar Grie kenland, waar een paar eeuwen voor Christus het drama zijn bloeitijd had. Het werd opgevoerd in amphitheaters en daar de afstand speler-toeschouwer erg groot was, droegen de akteurs mas kers. De eigenlijke handeling vond niet plaats op het toneel, maar werd ver teld door een bode, hetgeen we nog terugvinden in Vondel's drama's. De spelers gaven slechts commentaar op het gebeurde. Er was nog geen sprake van bedrijven, maar toch was de inde ling zodanig, dat hieruit later de be- drijven voortkwamen. De Romeinen hebben hen later op de voet gevolgd en de belangrijksten waren Seneca en Plantus, die een grote invloed hebben gehad op de toneelschrijvers van de 16e eeuw en later. Na de ineenstorting van het Romein se rijk lijkt het klassieke drama ver dwenen te zijn. Men tracht echter in de 10e eeuw de belangstelling van de kerkgangers te trekken door uitbeel ding van Bijbelse verhalen in de kerk. Dit worden langzamerhand lekenspe len, de onderwerpen soms buiten-Bij bels en de uitvoeringen vinden plaats op het kerkplein. Via de gilden bereikt het drame de reizende toneelgezel schappen, die z.g. Bijbelcycli opvoeren, die nog gezien zijn door Shakespeare en op wie ze ook hun invloed gehad hebben. Daarna komen, als overgang tussen het kerkelijke en wereldlijke drama, de moraliteiten, waarbij de spelers geen personen, doch eigenschappen voorstel len, b.v. 't middel-Nederlandse Elcker- lyck of het Engelse Everyman. Door opkomst van humanisme en Re naissance, waarbij de mens centraal wordt gesteld, begint men kritisch te worden en kómt het wereldlijke meer naar voren in het drama. In de 16e eeuw wordt het klassieke drama vertaald en nagebootst. Doch daarna zijn er ook nationale elementen te bespeuren. Thomas Kyd, Greene, Peele en Marlowe hebben door hun specifieke vorm de grondslag gelegd voor het Shakespearean drama. Hoewel spreker er nadrukkelijk op wees, dat zijn overzicht zéér globaal was, heeft hij zijn toehoorders toch een goed in zicht gegeven in die dingen, die de bouwstenen zijn geweest voor het dra ma van de grootste dichter en toneel schrijver aller eeuwen: Shakespeare. Aan het eind werd de heer Polak dan ook hartelijk bedankt door de voorzit ter voor zijn buitengewoon boeiende en leerzame lezing. U.L.O.-LEERLINGEN VERZORGDEN OUDERAVOND. Op de feestelijke ouderavond van de openbare U.L.O.-school, welke woens dagavond in Amicitia gehouden werd, brachten de leerlingen onder leiding van het personeel een zeer gevarieerd pro gramma voor het voetlicht, dat bij de talrijke ouders, die deze avond ondanks de strenge koude bezochten, zeer in de smaak gevallen is. De voorzitter' van de oudercommissie, de heer W. Beijers, had vooral bewonde ring voor de ouders, die uit de omlig gende gemeenten gekomen waren en de koude trotserden om deze feestelijke sa menkomst bij te wonen en het optreden van hun kinderen gade te slaan. Deze avond, welke aanvankelijk op 21 december gehouden zou worden, kon toen wegens ziekte van het hoofd, de heer J. Sinnema, niet doorgif, i. Spr. wenste de heer Sinnema thans geluk met zijn her stel. Hij wees op de gunstige ontwikkeling, welke de Holtense u.l.o. heeft doorge maakt, waardoor het aantal leerlingen tot 130 is gestegen en twee nieuwe leer krachten konden worden aangesteld, zo dat hun aantal, behalve de onderwijzeres voor de nuttige handwerken en de gym- nastiekonderwijzer, thans 5 bedraagt. Hij heette de nieuwe leerkrachten, de heren Broere en Ras, welke de vorige maand in functie zijn getreden, dan ook nog in het bijzonder welkom. Eenzelfde welkom gold de heer Pruis, die buiten de school uren typeles heeft, en Ds. C. C. Addink, die namens de kerkeraad der Herv. ge meente aanwezig was. De burgemeester, Mr. Enklaar, was tot zijn spijt verhin derd aanwezig te zijn. Er zal binnenkort een ouderavond worden gehouden, waarop de zakelijke anagelegenheden betreffende het onder wijs besproken zullen worden, zo deelde de voorzitter nog mede. Het hoofd van de school, de heer Sin nema, gaf hierna een korte uiteenzetting van het programma en wees op de nieu we regeling voor de ouders om met het onderwijzend personeel te spreken, waar voor het elke woensdagmiddag van 4 tot 5 uur in de school aanwezig zal zijn. Het programma dat nu volgde werd geopend met een opmars van de spor tief geklede meisjesleerlingen, welke vervolgens onder leiding van de heer Mennes gymnastiekoefeningen demon streerden. Later kwamen de jongens met springkast en paardspringen. In een paar aardige schetsjes lieten de jongelui vervolgens zien hoe de mees ter en hoe de leerlingen zich een ideale klas voorstellen. Dat dit nogal van de gebruikelijke gang van zaken op school afweek is vanzelfsprekend. Idealen zijn nu eenmaal moeilijk te verwezenlijken. Aardig was het herhaald optreden van het zangkoortje met enkele Nederlandse en Duitse liedjes en de laatste keer met een jeugdige troubadour. De heer' Wit- termans begeleidde de zang, die geleid werd door de heer Hiddink, op de piano. De dames Wolters kregen voor de aan kleding van het koor een extra bedankje. Enkele kleine stukjes in dialect, een huiswerkliedje en declamatie, waren hier tussen door gegaan, en na een staaltje „economie" volgde tenslotte de een- acter „Meneer Pumpo als hulp in de huishouding", dat als gooi- en smijtnum- mer bij de leerlingen zelf natuurlijk het meest in de smaak viel. In de pauze werd een verloting met tal van mooie prijzen gehouden, welke bijna f170.opbracht en waarvoor de voor zitter de milde gevers hartelijk dank bracht. Deze sloot de ouderavond na alle mede werkers dank gebracht te hebben voor hun aandeel in het welslagen daarvan. Winterkou in den lande PUROL op lip en handen PONNY GOEDGEKEURD. Op de Centrale Shetlandse Ponnykeu- ring te Eist is de 3-jarige hengst „Kees van Doetinchem", van de heer G. Breu- kink, Oranjestraat, goedgekeurd voor dekking. JEUGDTONEEL. Een kleine tweehonderd kinderen zijn zaterdagmiddag in Amicitia getuige ge weest van een uitvoering van Jafro's Jeugdtoneel, dat uitging van de Toneel school te Zutphen. Opgevoerd werden o.a. „Het lelijke eendje", een toneelbewerking van 't be kende verhaal van de Deense schrijver Hans Christiaan Andersen. Na de pauze volgden „De avonturen van Pieter Bel" met Rosalinde als de ver dwenen prinses. Het gezelschap van deze jeugdige to nelisten speelde vlot en de kinderen heb ben dan ook zeer genoten, zodat hun lach telkens helder opklonk in de zaal. O.C.H. BRACHT EN BRENGT „PINKY". Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix heeft O.C.H. j.l. dinsdag in Irene een uitvoering gegeven van het toneelspel in 3 bedrijven van C. R. Summer: „Pinky, het blanke neger meisje". Dit stuk handelt over 't rassen vraagstuk in Zuid-Amerika en geeft de toeschouwers een duidelijk beeld van de sentimenten, welke daar zelfs momen teel nog bestaan. In verband met de plotseling ingeval len strenge koude was het bezoek die avond niet zo groot als men over het al gemeen in Irene gewend is. Niettemin hebben spelers en speelsters hun best gedaan om dit prachtige stuk, dat reeds geruime tijd geleden ingestu deerd was, zo goed mogelijk te vertol ken. Aan het slot van de avond zong men gezamenlijk een couplet van onze natio nale hymne, het Wilhelmus. Zaterdagavond geeft O.C.H. ten bate van de stichting van een wijkgebouw van het Groene Kruis een voorstelling in Amicitia. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit no. Hu id zuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. JAARVERGADERING AFD. O.L.M. MET FEESTELIJK TINTJE. De afdeling Holten van de O.L.M. heeft aan haar jaarvergadering, welke het afgelopen weekend plaats vond in de zaal Amicitia, een bijzonder karakter gegeven, doordat behalve de voorzitter van het hoofdbestuur van de O.L.M., Ir. J. Baas, ook een toneelclub van agrari sche jongeren uit Lochem in deze bijeen komst aanwezig was. Ir. Baas hield in deze drukbezochte vergadering een toespraak, waarin hij nog eens duidelijk van alle kanten be lichtte hoe noodzakelijk het is, dat de boerenstand zich organiseert in de be staande standorganisaties. Het agrarisch deel onzer bevolking bedraagt momen teel nog 18 pet., maar er is een ontwik keling gaande, die dit percentage terug zal voeren tot 15 pet. Dit maakt het no dig dat de boeren zich aaneensluiten. Zij moeten hun belangen niet bepleiten langs de weg van protestvergaderingen en stukken in de kranten, maar via de plaatselijke afdeling van de O.L.M. en het hoofdbestrur dezer organisatie, in het Kon. Ned. Landbouwcomité. De heer Baas wees o.a. op de deining welke de vaststelling van de melkprijs, waarbij de veehouders op de zandgron den niet aan hun trekken zijn gekomen, heeft veroorzaakt en waarover 't hoofd bestuur van de O.L.M. maandag een bui tengewone vergadering te Almelo heeft uitgeschreven om zich met de vertegen woordigers der afdelingen over deze kwestie opnieuw te beraden. De secretaris der afdeling, de heer J. H. Veneklaas Slots, bracht na deze toespraak een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij een overzicht gaf van de ont wikkeling van de landbouw in het afge lopen jaar en van de activiteiten der af deling. Zijn zeer gedocumenteerd verslag werd door de aanwezigen met '11 warm applaus beloond en ook de voorzitter, de heer A. J. Pekkeriet, die Ir. Baas be dankt had voor zijn toespraak, sprak zijn waardering uit voor dit keurige jaarverslag. Een toneelgezelschap uit leden van de B.O.G. en de B.O.L.H. uit Lochem bracht vervolgens een toneelspel voor 't voet licht, getiteld „Storm over de polder", dat door de aanwezigen met grote aan dacht werd gevolgd en door zijn ont roerende inhoud in menig oog een traan te voorschijn bracht. De voorzitter kon ook hiervoor zijn waardering uitspreken namens de tal rijke aanwezigen. Zaterdag 4 Febr.: Uitvoering O.C.H. in Amicitia, ten bate van het Wijkge bouw van het Groene Kruis (zie adv.). Dinsdag 7 Febr.: Zitting Dr. Tromp Visser, kantoor Algem. Ziekenfonds, 4.305 uur nam. (vooruit bespreken). Woensdag 8 Febr.: Laatste dag opgave deelname toneelspel 50-jarig bestaan N.V.V. in Gebouw v. Chr. Belangen te Nijverdal aan de vakbondsafdelingen. Donderdag 9 Febr., 7.30 uur: Chr. Plat telandsvrouwen in Rehoboth. Spr.: zuster Groeneveld. Vrijdag 10 Febr.Filmvoorstellingen in Irene van Koninklijk bezoek aan de West (zie adv.). Vrijdag 10 Febr.: Aanbesteding bouw gymnastieklokaal, dienstgebouw G.E. B. en middenstandswoning, nam. 3 uur, Gemeentehuis. Vrijdag 10 Febr.: Consumenten-avond Sparwinkeliers in Amicitia, aanvang 7.30 uur (zie adv.). Woensdag 15 Febr.: Toneel- en zang spel gezelschap Tetman de Vries, in Amicitia, 7.30 uur (precies). Donderdag 16 Febr.Contactavond Dorpsschool. Vrijdag 17 Febr.: Vrouwen-Wereld-ge bedsdag in Irene. Zaterdag 25 Febr.: Opvoering toneel spel 50-jarig bestaan N.V.V., in Geb. v. Chr. Belangen te Nijverdal. Opgave deelname vóór 8 Febr. bij vakbonds afdelingen. Woensdag 7 Maart: Ouderavond Dorps school. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna Albertha, dv. J. Mei link en G. J. Groteboer. Gerrit Jan, zv. F. Stam en H. Harmsen. Jannie, dv. B. J. Paalman en G. Rotman. Ondertrouwd: H. G. Tuitert, 26 jaar, Holten, en W. H. Marsman, 26 jr., Hol ten. Getrouwd: J. H. Deten, 31 jr., Holten en M. H. Hullegie, 31 jr., Holten. A. Brinkman, 21 jr., Holten en B. Nijland, 22 jr,, Diepenveen. BEVOLKING. Ingekomen: J. von Kriegenbergh en gezin, van Alkmaar naar Holterberg 42. T. Boreel geb. Hoezoo, van Bandung naar Holterberg 26. G. G. Jolly en ge zin, van Surabaja naar Look 19. E. E. Rottman en gezin, van Surabaja naar Look 19. J. de Hoop en gezin, v. Har- denberg naar Kolweg 7. F. J. Pasop, van Markelo naar Borkeld 70. Vertrokken: W. J. J. Hoemakers en gezin, van Holterberg 26 naar Enschede. W. A. F. Holterman, van Dorpsstr. 4 naar 's-Gravenhage. G. J. Wessels geb. Maats, van Dorpsstraat 36 naar Rijssen. AANBESTEDING GARAGE-COMPLEX Bij de dinsdagmiddag gehouden aan besteding voor de bouw van 'n garage complex met woonhuis aan de Kolweg voor rekening van de heer E. Schipper, onder architectuur van de heer Herman Berends, werd als volgt ingeschreven: Timmer- en metselwerk: Fa. Markvoort en Zn., Rijssen 93800 Fa. H. Koopman en Zn., Holten 86100 G. H. Kromdijk, Holten 84945 Fa. A. Koopman en Zn., Holten 82699 Fa. A. Vukkink en Zn., Holten 79890 Loodgieterswerk en Sanitair: B. Visser, Holten 2150 Electra: E. Bouwmeester, Rijssen 3350 J. van Bruggen 2287 J. Aanstoot, Holten 2265 De begroting bedroeg f 91425. De gunning.is overeenkomstig het be stek in beraad gehouden. OPBRENGST KINDERZEGELS Het damescomité, dat zich in de afge lopen maanden beijverd heeft voor de verkoop van kinderpostzegels, heeft 4645 kinderzegels verkocht, welke aan toeslag hebben opgebracht f 170.60. De verkochte mapjes, gelukwensen en brief kaarten brachten f 49.op, zodat de to tale winst van deze verkoop is geweest f219.60. IJSVERMAAK OP DE NOORDPOOL. De IJsclub „De Noordpool" heeft woensdagmiddag haar banen geopend en de schooljeugd heeft er, ondanks de toen heersende felle koude, reeds een druk gebruik van gemaakt. Aanvankelijk was het ijs wat hobbelig, maar de kinderen hebben het ijsdek mooi vlak gereden, zodat de conditie veel be ter geworden is. Door de strenge vorst is ook de Schip beek reeds vroeg berijdbaar geworden. Er wordt thans reeds druk gereden van Sanderman tot de Hoge Brug. Het ijs verkeert hier in uitstekende staat.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 1