LevirenGiersbijeenbrnst ROZEN V.V.M. m in tuin en park VAN HET BINNENHOF VERGADERING „JONG HOLTEN" De vereniging „Jong Holten", afde ling van de BOO, hield dinsdagavond 24 januari in het hotel G. Müller haar jaarvergadering onder leiding van de heer Joh. Lubbersen. Na een kort openingswoord van de voorzitter las de secretaris, de heer J. Roelvink. de notulen en werd verslag uitgebracht over het afgelopen jaar, waaruit bleek, dat de vereniging op verschillend terrein weer de nodige ac tiviteit had ontplooid. Medewerking werd verleend aan het welslagen van de jaarlijkse fokveedag en jongveekeuring en ook werd in '55 weer een varkensmestwedstrijd gehou den, waarvoor 64 varkens werden „op gelegd". Momenteel is er de stalwed- strijd en wordt door verschillende le den deelgenomen aan de cursus „Alge mene ontwikkeling". Voor de bonds- landdag, die in 1955 in Diepenheim is gehouden, bestond bij „Jong Holten" een redelijke belangstelling. Bestuursverkiezing. In plaats van de af tredende bestuurs leden, de heren J. Roelvink en B. Vol kerink (volgens het huishoudelijk re glement niet herkiesbaar) werden ge kozen de heren J. Jansen, secretaris, en H. Jansen. De voorzitter, de heer H. Lubbersen, sprak enkele woorden van dank tot de scheidende bestuursleden, die geduren de hun zittingsperiode hun beste krach ten voor de vereniging hebben gege ven. Blijkens het financieel verslag van de penningmeester, de heer H. Rietberg, was er op 31 december 1955 in kas een bedrag van f 532,62. De commissie voor kascontrole had boeken en bescheiden in orde bevon den, weshalve werd de penningmeester decharge verleend voor zijn beheer. Na de pauze werd een forum gehou den. De culturele commissie, die tot taak heeft de activiteiten van de ver eniging op ander dan spaciaal land bouwkundig gebied te stimuleren, had hiertoe het initiatief genomen mede ten behoeve van de leden der Boerendoch tersvereniging. Het forum werd gevormd door Mevr. J. C. Nagelhout-Klijzing, Mevr. M. Rei- link-Kers en de heren Mr. W. H. Enk aar, J. H. Sprokkereef, G. S. E. Vegter en A. J. Snijders, welke laatste als voorzitter optrad. Omdat dit de eerste keer was, kon den de vragen schriftelijk worden ge steld. Het aantal vragen, dat binnen kwam, was groot. Het forum heeft zich op uitnemende wijze van zijn taak ge kweten en de vragen op landbouw- technisch gebied werden als minder ge schikt voor deze avond, bewaard tot een volgende vergadering. Wegens tijd gebrek kon een tiental vragen niet in behandeling komen. Door het forum werden beantwoord vragen over de na volgende onderwerpen: emigratie, sa^- menwonen, op de boerderij, jeugdwerk, jeugdleiders, sportbeoefening van de boerenjeugd, opleiding plattelandsmeis jes, vrouwelijke vertegenwoordiging in de gemeenteraad, gebrek aan landbouw grond, nationale reserve, activiteiten van „Jong Holten" en Boerendochters vereniging, de invloed van de techniek op het karakter. De avond is een succes geworden en het verdient zeker overweging weer eens iets dergelijks op touw te zet ten. De voorzitter liet dit in zijn dank woord aan het forum dan ook tot uit drukking komen. Als herinnering aan deze avond bood hij de forumleden een aardige attentie aan. PR A ATA VOND C.B.T.B. In het gebouw „Rehoboth" werd vo rige week vrijdagavond de jaarlijkse praatavond gehouden van de plaatse lijke afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter, de heer H. Lande- weerd, opende deze bijeenkomst met gebed, na het lezen van 1 Petr. 4 vers 7—19. In een kort woord van welkom richt te de heer Landeweerd zich in het bi zonder tot de heren Z. Groothuismink te Hardenberg en G. Bouwhuis te Den Ham, leden van het Prov. bestuur. Als inleiding op deze praatavond be sprak de heer Groothuismink verschil lende actuele punten op landbouw-eco- nomisch gebied. Uitvoerig stond spr. stil bij het melkprijsbeleid, vervreem ding van landbouwgronden, het Land bouwschap, export van landbouw- en veeteeltproducten, de toekomst van de agrarische jeugd enz. enz. Door de vergadering werden tal van vragen gesteld, welke door de heren Groothuismink en Bouwhuis op duide lijke wijze werden beantwoord. Met algemene stemmen werd beslo ten via het provinciaal bestuur een be zwaarschrift te zenden aan de minister van landbouw in verband met de na tuurreservaatplannen Achterbergseveen en Borkeld. Mochten deze plannen ge realiseerd worden, dan zou dit voor verschillende landbouwers verlies van goede cultuurgrond betekenen. Na gehouden rondvraag werd deze praatavond door de heer Groothuis mink met dankgebed gesloten. KAAS MET ZILVER BEKROOND Op de te Zwolle gehouden kaaskeu ring werd de inzending van de Coöp. Fabriek van Zuivelproducten „De Vrij heid" alhier met een zilveren medaille bekroond. Aan deze keuring, die 6 a 7 keer per jaar plaats heeft, wordt deel genomen door alle kaasfabrieken in Gelderland en Overijssel (GOZ). Door de inzendingen van „De Vrijheid" werd over 1955 het hoogste aantal punten behaald. BIJBEL-KIOSK-VERENIGING ORGANISEERDE GESLAAGDE ZANGAVOND. Onder de titel „Ja, 'k geloof en daar om zing ik" is dinsdagavond in de Ned. Herv. Kerk 'n bijzondere zangavond ge houden door de Bijbel-Kiosk- Vereniging (B.K.V.) te Amsterdam. Ds. J. H. Israël opende met een kort woord van welkom en wees op het heer lijke van deze avond: zingen tot eer van God. Zingen op een avond als deze is wer kelijk iets heerlijks. Door dit zingen voelt de mens zich blij worden, werkelijk echt blij. Een mens, wie hij of zij ook zij, is in staat God te vinden. Nadat gezongen was Ps. 150 1, 2 en 3 en Ds. Israèi was voorgegaan m ge bed, zong de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" onder leiding van de heer W. van Erkelens Psalm 138, Gezang 112 (Eén naam is onze hope), Achter Hem aan en Psalm 116. Ds. Israël las hierna Habakuk 3. Met grote aandacht luisterden allen daarna naar de prachtige zang van de bariton Kees Deenik, wiens vocale kwa liteiten uitblonken in de 3 liederen: Jezus mijn Heiland, Koning aller landen; Blijf Hem maar trouw, enU kan ik niet missen. Ds. C. C. Addink mediteerde vervol gens over het SchriftwoordHabakuk 3 18: „De Here Here is mijn kracht". Na de samenzang (Gezang 166 1, 2 en 7) werd door de heer A. M. Schuttinga, propagandist van de Bijbel-Kiosk-Ver- eniging, een kort woord gesproken, waarin hij de aanwezigen opwekte om lid te worden van de B.K.V. voor een mini mum contributie van f 1.per jaar. Op elke 7 aanmeldingen wordt via de plaat selijke predikanten een kinderbijbel ter verspreiding gegeven. De B.K.V. heeft slechts één doel: „Het Evangelie van Jezus Christus brengen aan hen, die het niet kennen". Wij stappen binnen in ge vangenissen, bioscopen en bordelen met de blijde boodschap van het evangelie. Een moeilijk doch heerlijk werk, waar op Gods Zijn zegen geeft en in Wiens kracht wij voortgaan. Kees Deenik zong hierna enige negro spirituals. Vooraf gaf hij een korte ver klaring ter verduidelijking van de te zingen liederen. Beide nummers kregen een uitstekende vertolking. Het Hervormd Kerkkoor zong onder leiding van de heer J. F, Heleenaers een drietal liederen, t.w.De heem'len roe men Gezang 138 1 en 2 en Gezang 280 1, 2 en 5. Onder leiding van Kees Deenik en met orgelbegeleiding van de organist Anton Koopman zongen allen daarna nog de bekende liederen: 'k Heb geloofd en daarom zing ik; Van U wil ik zingen, wien d' Englen omringen, en: Ere zij aan God, den Vader. Nadat Ds. R. A. Hoogkamp was voor gegaan in dankgebed, werd deze in alle opzichten geslaagde bijeenkomst besloten met het zingen van Gezang 281 1, 2, 3 en 4. De collecte, die tijdens deze zangdienst werd gehouden, heeft f 74.82 opge bracht. Honderd en twintig nieuwe leden werden deze avond ingeschreven. Programma: Zondag: Luctor 2—Holten 1, 11 uur; Holten 2—SOS 2, 2.30 uur; Haarlese Boys 3—Holten 3, 1.45 uur. Holten 1—Nijverdal 2 1—1. Dit keer konden de rood-zwartjes niet tot een overwinning komen tegen het stug verdedigend Nijverdal 2. Over het algemeen werd er slecht geplaatst en vaak trachtte men de voorhoede met verre schoten aan het werk te zetten. Dit mislukte geheel, doordat men de bal te hoog speelde, zodat ze gemak kelijk door de achterhoede van de gas ten weggewerkt kon worden. Het ver band in de ploeg ontbrak volkomen door 't gemis van enkele spelers. Daar bij kwam nog, dat Dollekamp na een ongelukkige val het veld moest verla ten. Na de pauze was het spel niet veel beter; zelfs de enkele kansen, die zich voordeden, werden door te non chalant schieten om zeep gebracht. Daarbij kwam nog, dat de midvoor veel te weinig in het spel werd betrok ken. Toch viel het eerste goal voor Holten te noteren door een schuiver van Vincent. Maar verder kwamen de rood-zwartjes niet. En daar Nijverdal hierop goedkoop aan een goal kwam, moest HVC met een gelijk spel genoe gen nemen. Omhoog 2—Holten 3 0—3 Het blijft Holten 3 de laatste tijd voor de wind gaan; nu weer werd Omhoog 2 hierdoor het slachtoffer. Voor de rust viel er alleen maar 'n doelpunt van J. Meerman te noteren. Hierna zette Omhoog een geweldig of fensief in, dat echter door het prima opstellen van de verdediging op niets uitliep. Vooral de reserve-keeper Hu- zen verrichtte menige mooie safe. Langzamerhand wisten de Holtena ren zich aan de druk te onttrekken en scoorden nog twee doelpunten door resp. "Schooien en v. d. Veen. Na deze prima prestatie zijn de Hol- tense jongens op de derde plaats ge komen. Melkaanvoer in 1955 iets hoger. In de jaarlijkse bijeenkomst van de WM-leveranciers, die woensdagavond m zaal Vosman werd gehouden, heeft de bedrijfsleider, de heer Joh. den Besten, nadat een woord van welkom was ge sproken, verschillende mededelingen gedaan over de gang van zaken te Hol ten. De aanvoer aan het ontvangstation in de Look steeg in 1955 met ruim 2 pet. en bedroeg meer dan 5.5 miljoen kilogram. De VVM heeft de concurrentie van de omliggende coöperatieve bedrijven met glans kunnen doorstaan. Ook de kwaliteit van de aangevoerde melk stemt tot tevredenheid, doch het kan en moet nog beter. In de nabije toe komst zal uitbetaling naar kwaliteit plaats hebben, zodat het van het aller grootste belang is, dat een hoogwaardig product aan de fabxdek wordt afgele verd. In het afgelopen jaar werd wel eens een enkele keer een bus melk terugge stuurd, omdat de inhoud niet voldeed aan de gestelde eisen. Misschien zijn er wel leveranciers, die bij zo'n retourzen ding ontstemd zijn, doch laten ze beden ken, dat dit in hun eigen belang is. Laat men zich toch terdege afvragen: Wat is de oorzaak van mijn slechte melk? Wanneer er moeilijkheden zijn, maak ze kenbaar. Wij zullen U met plezier hel pen om ze kwijt te raken. De basis voor een volwaardig product wordt gelegd op onze melkwinnende be drijven en wat eenmaal op het bedrijf is verprutst, kan in geen enkele fabriek weer worden goedgemaakt. We zullen ons met onze zuivelindu strie moeten richten naar het buitenland en steeds moeten vragen: Wat begeren onze klanten. De kwaliteit van onze pro ducten moet aan de hoogst mogelijke eisen voldoen. We moeten niet alleen concurreren wat de prijs betreft, maar bovenal met de kwaliteit. De controlevereniging bleef in 1955, wat het ledental betreft, gelijk. Een aan tal leveranciers is bij deze vereniging nog niet aangesloten, doch er zal 'n actie gevoerd worden om toe te treden tot deze vereniging. De fok vereniging de laatste jaren een zorgenkind is door het Ned. Rund vee Stamboek (N.R.S.) erkend. Deze er kenning is voor een flink aantal leveran ciers een stimulans geweest, want het ledental steeg in 1955 met niet minder dan 20 pet. De fokkerij, vroeger tot op zekere hoogte een sport, is thans nood zaak en de tijd komt, dat een koe zon der goede papieren alleen voor de slacht bank waarde zal hebben. Het ligt in de bedoeling in de a.s. zo mer te Holten een fokveedag te houden. Onder de rundveestapel van de WM- leveranciers wordt ruim voldoende vee gevonden dat op een fokveedag een goed figuur zal slaan. Te zijnert ijd zullen be treffende deze fokveedag nadere mede delingen worden gedaan. Aan de t.b.c.-bestrijding is door de WM-leveranciers steeds met kracht ge werkt en sinds 1 Januari 1956 zijn alle bedrijven t.b.c.-vrij. Wat de K.I. betreft kan de WM (K.I.- stal Holten-Enter) trots zijn. Het per centage dieren, dat in 1954 drachtig werd bedroeg voor het Fries-Hollandse vee slag 94.1 pet. en voor het M.R.IJ.-veeslag 93 pet. De K.I.-stal Enter-Holten wist hiermee een resultaat te behalen, dat nergens in het land werd geëvenaard. Nadat de heer Den Besten de leveran ciers dank had gebracht voor het gestel de vertrouwen en tevens een hartelijk woord van dank was gesproken tot de melkrijders en het personeel voor de on dervonden medewerking en plichtbe trachting, werd het woord gegeven aan Dr. W. Majoewsky, directeur van het Melkcontrolestation (V.M.U.G.) te Arn hem, die een lezing hield over 't onder werp ..Veeverloskunde". Dr. Majoewsky, die vele jaren veearts was te Ootmarsum, wist zijn gehoor zeer te boeien met z'n leerzame causerie, die hij hield aan de hand van een serie licht beelden. De heer Den Besten sprak aan het eind van de zeer druk bezochte bijeenkomst woorden van dank tot Dr. Majoewsky voor zijn leerzame lezing en deelde nog mede, dat in het a.s. najaar met de leve ranciers uit Holten en omgeving een ex cursie zal worden gemaakt naar het hoofdbedrijf van de WM in Nunspeet. KERKRESTAURATIE AANBESTEED Zaterdagmiddag werd in de consistorie namens het College van Kerkvoogden der Herv. gemeente door de heer Wim Worm- houdt, architect te Zwolle onder aanne mers-lidmaten der kerk, aanbesteed de restauratie van het kerkgebouw in drie percelen. Ingeschreven werd als volgt: perceel I, het metsel- en timmerwerk: A. Vukkink Zn f45.289; J. W. Nijland, Espelo f 44.850, A. Koopman Zn f 42.300 en Fa. H. Koop man Zn f 39.069. Perceel 2, de electrische installatie; de hr J. van Bruggen f 3470. Perceel 3 het glas- en schilderwerk: Gebr. Maats en G. J. Gervedink Nijhuis Zn f14.616, H. H. J. Stukker en Broek- maat f 13.664 en W. Koopman f 13.180. De gunning van het werk is overeen komstig het bestek in beraad gehouden. BENOEMD De heer E. Wegstapel, die ruim zeven jaar als conducteur in dienst was bij de Overijsselse Autobus Diensten N.V., werd benoemd tot controleur bij deze onderneming. De roos wordt vaak de koningin der bloemen genoemd en ze behoort dan ook tot de meest bekende en gekweekte bloemen. Nu is het toch wel eigenaardig, dat vele tuinbezitters verder weinig van rozen afweten. Ze weten vaak weinig van de grondeisen die de roos stelt en evenmin van bemesting, snoeien, dekken in de winter, rozenziekten en bescha digingen. Evenmin weten velen welke eisen ze aan rozen moeten stellen en als het op soorten aankomt is het nog meer mis. Men koopt „rozen" en laat soor tenkeuze en kwaliteit maar aan kweker of handelaar over en meent dan dat dat er niet zoveel op aan komt. Gevolg is: heel wat teleurstellingen. De rozen kunnen we globaal verdelen in klimrozen, treurrozen, stamrozen en struikrozen. Klimrozen worden gebruikt voor ver siering van muur, schutting enz. Ze moe ten aangebonden worden, daar ze niet als b.v. clematis of klimop zelf klim men kunnen. Men kieze rijkbloeiende soorten, on gevoelig voor wit (een beste soort is Paul Scarlet). Plantaf stand 1.50 meter (minstens 20 cm. uit de muur planten). Ze zijn behoorlijk winterhard, alleen de veredelingsplaats bedekke men in de winter met aarde of blad (10 cm. dik). Over de treurrozen valt weinig bi- zond ers te zeggen; ze maken het beste effect in een gazon. Stamrozen zag men vroeger meer in tuinen dan tegenwoordig, vandaar dat velen ze verouderd vinden. De meest belangrijke groep vormen de struik rozen, die men weer kan onderverdelen in grootbloemige soorten en in klein- bloemige tros- of polyantha rozen, en verder nog de Lambertsiana rozen (een groot soort polyantha rozen), die de laat ste jaren in zwang komen vooral in de heestergroepen en grotere beplantingen. Verder heeft men onderscheiding in niet-welriekende en welriekende rozen. Voor snijbloemen is deze welriekend heid van belang, voor perkrozen is ze van geen betekenis. De gewone polyantha- of trosrozen zijn later in zwang gekomen; ze bloeien in trossen en over 't algemeen veel rij ker dan de meeste grootbloemige soor ten en hebben deze dan ook meer en meer overvleugeld. Nu nog enkele goede soorten: Van de grootbloemige dienen genoemd de Etoile de Hollande (donkerrood); Mevrouw G. A. van Rossum (donker oranje); Generaal Mac Arthur (donker rood); Mevrouw Daendels (abrikoos- geel); Peace (helder kanariegeel); Opera (rood) e.a. Van de kleinbloemige trosrozen die nen genoemd: Betty Prior (lichtrood) uitstekende bloeier; Donald Prior (hel derrood); Alain (licht rood); Buisman Triumph (kersrood); Joseph Guy (licht rood) uitstekende bloeier; Fanel (rood); Kathe Duvigneau (rood met oranje gloed); Mevrouw Natalie Nijpels (licht rose); Schweizer Grusz (donkerropd); Kirster Poulsen (rood) een zeer sterke roos met weinig last van ziekte, e.a. De straks genoemde Lamberiana ro zen verschillen in hoofdzaak van de ge wone trosrozen door hun veel sterkere groei. Deze rozen worden 1 tot 1.50 m. hoog. Daardoor zijn ze als perkrozen over 't algemeen minder geschikt; alleen in grote gazons kunnen ze wel gebruikt worden. Verder vooral als tussenplan- ting (voorbeplanting) in heestergroe pen. De meest aanbevelenswaardige soor ten zijn: Salmon Spray (zalmrose); San- gerhausen (bloedrood)Wilhelm (don kerrood). Tenslotte nog iets over aanleg rozen- beplantingen en verzorging van rozen. Bij aanleg diep spitten (60 cm.), doch bovengrond boven laten. Verder flink wat stalmest gebruiken, doch niet te diep onderspitten. Gebruik van 20 kg. kalkmergel per 100 m2 overzaaien voor 't planten is nodig, want rozen houden van kalk in de grond. De rozen planten we zo diep, dat de plaats van veredeling 3 cm. onder de grond komt. Flink aantrappen bij het planten. Planttijd 't beste november december, doch bij vorstvrij weer kan men ook 's winters wel planten. Bij planten in najaar of winter de planten niet snoeien; daarmee wachten tot het voorjaar. Bij voorjaarsplanting Adoptie wordt toegestaan „Handelingsbekwaamheid" der ge huwde vrouw. Binnenkort zal de Adoptiewet in het Staatsblad verschijnen. Nu de Eerste Kamer deze wet dinsdag j.l. z.h.st. heeft aangenomen, is het goed er nog even bij stil te staan, want daardoor is er een geheel nieuw element in het kin derrecht aangebracht. Ouders zullen in de toekomst kinderen kunnen aanne men, die zij kunnen beschouwen als hun eigen wettige kinderen. Dat is geen eenvoudige zaak, omdat het hier gaat over het doorsnijden van banden des bloeds, al zal deze band in vele geval len feitelijk reeds verbroken zijn. Adoptie zal kunnen geschieden door een uit spraak van de rechtbank, op verzoek van het echtpaar, dat een kind wil adopteren. Het kind moet minderjarig zijn, het mag geen afstammeling zijn door wettige of onwettige geboorte van een der adoptanten. Deze moeten ten minste achttien en ten hoogste vijftig jaar ouder zijn dan het kind. Boven dien zullen de adoptanten minstens vijf jaar gehuwd moeten zijn. En als laatste belangrijke voorwaarde wordt in de wet bepaald, dat de ouders het kind minstens drie jaar verpleegd moe ten hebben, willen zij 't kunnen adop teren. Moet adoptie onherroepelijk zijn? Dat was een van de moeilijke punten tijdens het debat in de Tweede Kamer en eigenlijk bij de voorbereiding van dit wetsontwerp. Daarover -kan men verschillend oordelen. Twee „belan gen" staan tegenover elkaar. Enerzijds moeten de adoptanten de zekerheid hebben, dat de eigenlijke ouders het kind niet op elk moment kunnen op eisen, anderzijds moet het kind zelf als het tot onderscheid van jaren is gekomen de gelegenheid hebben de adoptie ongedaan te maken. Aanvankelijk stond minister Donker op het standpunt, dat de adoptie onher roepelijk moest zijn, maar onder druk van de Tweede Kamer is er toch een compromis gesloten. Het komt hierop neer, dat een geadopteerd kind een maal de gelegenheid Inrijgt om de adop tie te herroepen. Een ongehuwde zal dat moeten doen in zijn 24e levensjaar. Dit compromis heeft het op 28 juni '55 in de Tweede Kamer op het nippertje gehaald. Toen werd met 31 tegen 37 stemmen een amendement Van Rijcke- vorsel (KVP) verworpen, waarin werd bepaald, dat de geadopteerde aan de rechtbank kan verzoeken de adoptie te herroepen. Dit amendement was dus het tegenovergestelde van wat minis ter Donker wilde, het ging uit van de herroepelijkheid te allen tijde, ter wijl de bewindsman van justitie aan vankelijk de absolute onherroepelijk heid voorstond. Dat de ongehuwde geadopteerde in zijn 24e levens jaar naar de rechter moet gaan om te proberen de adoptie onge daan te maken, ligt voor de hand. Het is de rechter, die de redelijkheid van de herroeping zal moeten beoordelen. Hebben de eigenlijke ouders dan in het geheel geen rechten? Zij kunnen de adoptie-aanvraag twee jaar tegenhou den. Als zij uit de ouderlijke macht ontzet zijn, kunnen zij die tijd weer ge bruiken om weer in de ouderlijke rechten te worden hersteld. VEILIG VERKEER. Voetgangers, loopt bij duisternis op onverlichte wegen, wanneer een trottoir ontbreekt, links van de rijbaan en achter elkaar, zo adviseert de A.N.W.B. met nadruk. Men ziet dan het gevaar aan komen en is beveiligd tegen het achter opkomende verkeer. Elk jaar vallen er, de gegevens van het C.B.S. bevestigen dat met trieste cijfers, onnodig veel slachtoffers, omdat men zich niet aan deze nuttige stelregel houdt. direct snoeien. Plantafstand 40 cm.; bij Lambertianarozen 80 cm. Rozen moeten voor de winter aange hoogd worden met de- tussen liggende aarde. Zoveel dat de veredelingsplaat- sen ongeveer 5 cm. diep onder de grond komen. Dit is om bevriezing te voor komen bij strenge vorst. Eind Maart be gin April grond vlak maken bij gunstig weer en rozen insnoeien tot 3 ogen bo ven de grond bij elke scheut (pl.m. 5 cm. boven de grond). Lambartiana rozen worden langer ge snoeid (25-30 cm.). Ze mogen niet voor 't voorjaar gesnoeid worden. Goede struikrozen moeten 3 flinke gesteltakken hebben. Wat onderhoud betreft geven we om 't andere jaar een flinke stalmestbemes- ting (ondiep onderspitten); de andere jaren geeft men kunstmest (ASF of NPK kox-rels). Bij langdurige droogte flink gieten (niet elke dag een beetje, doch elke 3 a 4 dagen veel ineens). Verder moeten we gex-egeld de uitgebloeide rozen uitknip pen, anders houden we geen bloei. Goed onderhouden rozen bloeien de hele zo mer door, zelfs tot diep in 't najaar geven ze ons bloemen. Van de ziekten is het bekende .„wit" de meest voorkomende; bestrijding kan o.a. met „girodol" geschieden, doch over 't algemeen moet men geen voor deze ziekte gevoelige soorten uitplanten. Hiermede heb ik een kort overzicht van onze rozen en hun onderhoud ge geven. Als men zich hieraan houdt, zal men op goede grond veel plezier van zijn rozen in de tuinen en parken be leven.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3