Lichten op 't land in Canada PLAATSELIJK NIEUWS HAMEAP^ BOEI Snijmais BURGERLIJKE STAND f Gert van Platvoet is Holten nog niet vergeten. Geachte Redactie Holtens Nieuwsblad Vrienden in Holten. Het is, geloof ik, 4 of 5 jaar geleden, dat ik een stukje in uw blad geschre ven heb. Sindsdien is er weer heel wat veranderd; in elk geval uw blad is er goed op vooruitgegaan, en daarmee wel gefeliciteerd! We zullen er allemaal wel „iets" an ders uitzien dan toen ik Holten verliet. Onlangs zag ik een foto in uw blad van enige mij goed bekenden in Holten. En als je 't mij zou vragen, schat ik die Holtenaren, zonder veel te staren, on geveer allen bij de „zwaren" En 't gaat hen ook al net als mij: 't zit hem niet in de „haren". Intussen doet het goed aan enkele Holtenaren te zien. Heel vaak denk ik terug aan die goeie jaren in Hoolten. Niet, dat ik ze hier slecht vind, maar waar men opgegroeid is trekt toch steeds, vandaar dat ik door uw blad steeds op de hoogte blijf en waardeer dat sterk. Zo ik al heb gezegd, vind ik ze hier niet slecht en eerlijk gezegd zou ik niet terug willen om daar te farmen. Het is hier zo heel anders. Wat het boeren leven in Holland vrij, het is hier nog veel vrijer, vooral als men van een gemengd bedrijf komt. Men is hier niet gebonden aan melken, want dat doen de „kalfjes" met plezier. We hebben zo'n 40 stuks vee, en daar melken we maar een of twee van voor ons eigen gebruik; bij de anderen blijven de kalveren tot ze ongeveer 7-8 maand oud zijn en dan worden ze „geweand" (ik weet het hol- landse woord niet), zoals ze dat hier noemen. De stierkalveren worden allemaal ge castreerd en als ze ongeveer 2 jaar oud zijn verkocht, ze wegen dan ongeveer 11 tot 1200 lbs. Het vee blijft het hele jaar buiten, want mest gebruiken we hier niet. Als je hier op die stukken land kwam, kon je de hoopjes niet eens weer vinden. Ik weet zeker, dat er verscheidene zullen zijn, die haast niet kunnen geloven, dat ik alleen 300 ha. bewerk. Behalve in de oogst, dan heb ik er iemand bij om het graan van de combine te halen. Dit ge beurt met een vrachtauto en het wordt PLATTELANDSVROUWEN VIERDEN TWEEDE LUSTRUM. In een feestelijke vergadering in Amicitia heeft de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen woensdagavond haar tien jarig bestaan herdacht. Behalve bij na alle leden der eigen afdeling maakten ook de leden van de afde lingen Dijkerhoek en Espelo en van de Boerendochtersvereniging deze wering van het tweede lustrum mee. Na een woord van welkom hield de presidente Mevr. J. C. Nagel- hout-Klijzing een toespraak, waarin zij de geschiedenis van de afdeling de revue liet passeren. De afdeling werd opgericht op 17 december 1945. Zij startte met 17 leden, welk aantal reeds vrij spoe dig opliep tot omstreeks tachtig en dat thans 88 bedraagt. Zij hield zich in deze tienjarige periode bezig met al die activiteiten, die het le ven rijker en mooier maken, niet alleen om zich zelf te verrijken, maar om ook deze ook ten goede te doen komen aan het gezin. Zo werd tweemaal een tentoonstelling gehouden, cursussen gegeven in hand werken, lampekappen maken, tassen knopen, bloemen schikken, Engelse taal. Er werd aan ontspanning gedaan en de bijeenkomsten waren altijd zeer gezel lig- De afdeling heeft verder de stoot gegeven tot het houden van talloze naai en kookcursussen middels de Stichting voor huishoudelijk voorlichting ten platelande. Men werkte aan liefdadige doeleinden door het houden van collec tes enz. Op "haar initiatief werd de boe rendochtersvereniging opgericht en ont stonden uit haar midden de afdelingen Dijkerhoek en Espelo, die op deze avond bloemen hebben aangeboden. Men hield contact met het buitenland, terwijl enkele leden o.a. Engeland be zochten. Juist met het oog op de jonge afde ling Espelo somde Mevr. Nagelhout nog eens in het kort de doelstellingen van de landelijke bond op, die als devies voert: „De bevordering van de belangen in de ruimste zin van de bevolking van het platteland. Er werken verschillende com missies, terwijl men een eigen orgaan uitgeeft, dat per 14 dagen verschijnt. Bij de grote watersnoodramp in Zee land en op de Zuidhollandse eilanden heeft de bond buitengewoon goed werk gedaan door middel van een speciale consulente. De avond werd verder doorgebracht met de opvoering van toneelstukjes en samenzang, nadat men bij de aanvang reeds gezamenlijk het bondslied had ge zongen. Daarbij hielden een paar dames een sa menspraak over de viering van het 25- jarig jubileum van de bond, werden o.a. opgevoerd de eenactertjes „De twee kip pen" en „Mecheldine had heufdpiene". Een paar andere dames declameerden de geschiedenis van de afdeling op rijm. In de pauze volgden verschillende trac- taties en de goed bezochte en geslaagde avond werd ten slotte besloten met het zingen van ons volkslied, het „Wilhel mus". met een blazer door een pijp, die op de truck is aangebracht, in de granery's geblazen. Als het weer goed is, wordt hier met zaaien en oogsten dag en nacht gewerkt. Het is geen zwaar werk, daar alles machinaal gebeurt. Men krijgt nog wel eens „rommel in de ogen", 'k bedoel slaap, maar het is een mooi gezicht: al die lichten op het land. Maar als de erop er in is, kan men ook gerust eens weer tot 8 uur slapen, want dan is men niet zo druk meer tot de oogst. Zo zou ik wel door kunnen gaan, maar dan zou het verhaal te lang worden. Over lang gesproken, we hebben hier ook „lange" afstanden. Even naar de tandarts 35 mijl, veearts dito, maar in de 5 jaar dat we hier zijn, nog met geen „koe", och koeze, naar de tandarts ge weest. Het is heel zelden, dat men hier een veedokter nodig heeft en ik heb hier al verscheiden gevalletjes opge knapt, waar men in Holten zeker de dokter bij zou halen, maar men waagt hier veel meer, iets wat met de afstan den vanzelf zo gaat. We zitten hier 3.5 mijl van het dorp La Glacé en 35 mijl van de city Gran de Prairie en een halve mijl van de Postman's, terwijl onze farm direct aan die van hen grenst. Ook hier zijn heel veel „zware" man nen en vrouwen, omdat ze niet genoeg lopen, en zodoende „zwakke" ruggen krijgen, die men hier „back" noemt. Een Hollandse immigrant, die nog niet veel Engels kon spreken, had ook een zere rug en toen een Canadees hem vroeg, hoe het met z'n „back" was, zei hij: Mien „bek" is alright, maar ik heb 't zo in de rugge. Mensen van Holten, het allerbeste voor 1956. Wij wensen U vanuit Cana da Gods beste zegen. Uw Holtense Canadees, G. LANDEWEERD. Onderschrift: Wij zijn de heer Lande- weerd zeer erkentelijk voor zijn belicht uit Canada en de wensen, welke hij daaraan verbindt. Wederkerig wensen wij hem en de zijnen een gezegend 1956 toe, evenals alle oud-plaatsgenoten in den vreemde. Ook van hen zullen wij gaarne eens een leventeken ontvangen. Redactie Holtens Nieuwsblad. ZANGCONCOURS VAN H O.K. Voor het groot nationaal federatief zangconcours, dat de gemengde zang vereniging „H.G.K." op Hemelvaartdag, 10 mei a.s., gaat organiseren op de ter reinen bij het Erve Sandvoort aan de Pastoriestraat en dat zich uitstrekt over 6 afdelingen, zijn reeds een flink aantal inschrijvingen ingekomen, hoewel de sluitingsdatum nog niet verstreken is. Verwacht wordt, dat meerdere vereni gingen op deze dag naar Holten zullen komen, mede voor een bezoek aan onze mooie omgeving. De concourscommissie heeft met een aantal exploitanten overeenstemming be reikt omtrent het inrichten van een pret park, dat de bezoekers na afloop van het concours de nodige afwisseling zal bieden. IN DE DORPSSTRAAT AANGEREDEN. Maandagavond is de 55-jarige land bouwer G. J. Meijer uit het Neerdorp, toen hij per rijwiel de Larenseweg af kwam rijden, in de Dorpsstraat op de hoek van de Stationsstraat aangereden door een vrachtauto, bestuurd door J. H. uit Amsterdam. De heer Meijer werd tegen de grond gesmakt en bleef enige ogenblikken liggen. Dokter C. H. Riet dijk, die inmiddels gewaarschuwd was, constateerde geen ernstige verwondingen en bracht hem per auto naar zijn wo ning. In zijn woning kwam er plotse ling een wending in zijn toestand en bleek M. inwendig letsel te hebben op gedaan. Hij is daarna terstond per zie kenauto naar een ziekenhuis in Enschede overgebracht. Zijn toestand is vooruit gaande. JAARVERGADERING CHR. HIST. KIESVERENIGING. Woensdag 25 januari hield de Chr. Hist. Kiesvereniging haar jaarvergade ring in Irene. Nadat de voorzitter met gebed en schriftlezing had geopend, wer den door de secretaris, de heer T. Note- boom, de notulen en het jaarverslag ge lezen, waarna de penningmeester, de heer G. J. Vrugteveen, een financieel jaar verslag gaf. Het jaar sloot met een klein batig saldo. De kascommissie bracht bij monde van de heer E. Aaltink verslag uit, waarna de penningmeester décharge werd verleend. Op voorstel van het bestuur werd na toelichting door de voorzitter de contributie met een gulden per jaar ver hoogd. Als bestuursleden werden met grote meerderheid de aftredende leden de heren A. Muller en T. Noteboom herkozen. Vervolgens volgde een geanimeerde be spreking van de groslijst van de candi- daten voor' de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, waarna men kwam tot het opstellen van een aanbeveling voor die candidatuur. Als afgevaardigden naar de vergadering, waar de candidatenlijst zal worden vastgesteld werden aange wezen de heren B. J. Veneklaas Slots, G. J. Noteboom en E. Dikkers. Nadat verschillende zaken, als: propaganda, de a.s. verkiezingen en lectuurvoorzie ning besproken waren, sloot de heer J. Kroon de matig bezochte vergadering met dankgebed. JAARVERGADERING VEEFONDS. Het Onderling Veefonds Holten ver gaderde deze week in café Kalfsterman aan de Stationsstraat. De voorzitter, de heer H. J. Bolink, opende de vergadering met een pas send welkomstwoord en de beste wen sen voor 1956. De kascommissie, bestaande uit de heren J. Maneschijn en J. Ulfman, heeft de boeken in goede orde bevonden. De heren J. Ulfman en H. Vrugteveen wer den benoemd om in de volgende kas commissie zitting te nemen. De aftredende secretaris-penningmees ter en de commissarissen D. Aaftink, J. Aanstoot, H. W. Meilink, S. de Vries, G. Schoneveld, H. J. Stegeman en D. J. Vrielink werden met algemene stemmen herbenoemd. Allen hebben deze benoe ming aanvaard. Het ledental bleef gelijk op 112. Verzekerd zijn 612 koeien voor een be drag van f 248.475. Veertien koeien wer den onteigend, waarvan 7 zijn gestorven. De onteigende koeien waren voor f 5425 verzekerd en hebben f 1606.50 opge bracht. Totale inkomsten f 6493.75; totale uit gaven f 5895.16; saldo '54 f 607.70; batig saldo f 1206.29. Bij de rondvraag werd besloten de maximum prijs niet te verhogen. Ook werd besloten om de onteigende koeien niet bij inschrijving, maar gewoon te verkopen. De voorzitter bracht dank aan alle aanwezigen voor de prettige samenwer king en het goede beheer, waarna slui ting der vergadering. VROUWENVER. „ORA ET LABORA". Bijzonder geslaagde jaarvergade ring van de Herv. Vrouwenvereni ging „Ora et Labora". Donderdagavond hield de Vrouwen vereniging „Ora et Labora" haar jaar vergadering onder leiding van haar pre sidente, mevr. W. Israël-Hofmeijer, in 't gebouw Irene. De presidente heette allen hartelijk welkom, in 't bijzonder de afgevaardig den van de kerkeraad, de gasten van deze avond en mejuffr. Johanna v. Bu ren, die deze avond zou declameren uit eigen werken. Na het houden van een korte liturgie en inleiding van de presidente, kreeg mevr. Hoeve-de Graaf gelegenheid haar jaarverslag uit te brengen. Mevr. Hilve- rink-Haverkate bracht verslag uit over de boekhouding. Hierna kreeg mejuffrouw Johanna v. Buren gelegenheid te declameren. Heel eenvoudig en toch zeer bijzonder zijn haar werken, 't Was dan ook zeer zeker namens allen dat mevr. Israël mejuffr. van Buren heel hartelijk dankte voor al les wat zij op deze avond aan alle aan wezigen geschonken had. Door 't zingen v?Gez. 281 werd deze prachtige avond gesloten. UITGAVEN VOOR VERMAAK. Blijkens een desbetreffende statistiek werd in onze gemeente in het afgelopen jaar f 7277.besteed voor vermaak en culturele doeleinden (vorige jaar f 7531). Aan vermakelijkheidsbelasting werd ont vangen f1596. (v.j. f1814). Het aan tal bezoekers bedroeg 7648 (7801). Deze cijfers geven echter niet de juiste toestand weer, aangezien aan verschil lende verenigingen wegens medewerking aan het V.V.V.-vacantie-programma vrij stelling van vermakelijkheidsbelasting werd verleend. GECOMBINEERDE VERGADERING C.B.P.B. EN C.J.B.O. De leden van de afdeling Holten van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrou wenbond en de Chr. Jonge Boeren Or ganisatie kwamen donderdagavond in gecombineerde vergadering byeen in 't gebouw „Rehoboth" onder voorzitter schap van de heer W. Aanstoot, die de ze vergadering opende met gebed, na het gezamenlijk zingen van Ps. 33 vers 7 en het lezen van het Schriftgedeel te Gen. 1 vers 1—18. De heer Aanstoot sprak vervolgens een kort woord van welkom, waarbij hij zich in het bizon der richtte tot de heer J. Schipdam, ass. Rijkstuinbouwconsulent te Mep- pel, die deze avond sprak over het on derwerp „Groente en fruitteelt". Spr. stond uitvoerig stil bij de teelt van groente voor eigen gebruik, waar aan helaas nog veel te weinig aandacht wordt besteed. Nog maar al te vaak wordt 'n moes tuintje aangelegd op een hoek van een perceel bouwland, waar gewoonlijk de grondstructuur niet al te best is. Het beste is de groentetuin zo vroeg mogelijk zaaiklaar te maken. In de herfst bemesten en omspitten is beter dan in het voorjaar. Ook stond de heer Schipdam uitvoe rig stil bij de tijd en wijze van planten en zaaien der verschillende groente soorten. Tal van vragen werden naar aanlei ding van 't gesprokene gesteld en door de heer Schipdam op duidelijke wijze beantwoord. Na de pauze werden door de heer Schipdam enkele prachtige films ver toond over het Bloemencorso, de bol lenvelden en de Keukenhof. Nadat de heer Aanstoot een woord van dank had gesproken tot de heer Schipdam voor zijn leerzame lezing en zijn schitterende films, werd deze ge combineerde vergadering door de heer B. Dijkink met dankgebed gesloten. Geneest ruwheid en schraalheid Voor de ~k De droogstaande koe. Te vaak komt men in de praktijk te gen, dat een droogstaand dier maar schraal wordt gevoederd, speciaal op die bedrijven, waar de ruwvoedervoorraad niet zo heel best is. Een dergelijk dier wordt dan echter wel tekort gedaan. Juist in de droogstand ontwikkelt het kalf zich 't meest; verder moet de uier in volle ontwikkeling komen; ten slotte wil ook de koe zelf haar ver bruikte reserves graag weer aanvullen. Dit betekent dat een drachtige koe goed gevoederd moet worden; goed hooi, goede kuilvoeders, wat bieten, pulp of iets dergelijks en in vele ge vallen nog zoveel krachtvoer, dat de koe in totaal 10 kg melk zou kunnen geven. En zeker mag men nooit verge ten een dagelijkse gift extra-mineralen; al naar de te verwachten melkgift moet dit één a twee ons per dag zijn. Tegen 't eind van de draagtijd geeft men wat extra krachtvoer om het dier daaraan reeds te gewennen. Elke plotselinge overgang moet worden vermeden. Een goed doorvoede koe begint ho ger en.... houdt langer vol in de melk gift. Geeft de droge koe goed voer, 't Is voordelig voor de boer. Examen trekkerbestuurder in de landbouw. Ter verkrijging van 't diploma: trek kerbestuurder in de landbouw (le klas) en het diploma trekkerbestuurder in de landbouw (praktisch gebruik van de trekker) zullen dit voorjaar op diverse plaatsen examens worden afgenomen. Ze zijn reeds vastgesteld te UTRECHT op 17 en 18 april 1956. Belangstellenden kunnen zich wen den tot het Examenbureau van de Stichting Examens van de Georgani seerde Landbouw, Belgischeplein 6 te 's-Gravenhage (post Scheveningen) al waar men examenformulieren met de exameneisen, examenopgaven (tegen betaling van f 1,benevens verdere gewenste inlichtingen kan verkrijgen. Een nieuw gewas voor hogere gronden. Snijmais is voor ons een betrekkelijk nieuw en vrij onbekend gewas. De laat- jaren echter krijgt het steeds meer be langstelling en de oppervlakte, die ge teeld wordt, breidt zich belangrijk uit. Snijmais geeft hoge opbrengsten en is een uitstekend veevoer. Wat de voe- derwaarde betreft kan men 't gewas 't best vergelijken met voederbieten. De verhouding eiwit-zetmeel is 1 12 a 14. Grondsoort. Er zijn enkele buurtschappen waal zeer moeilijk voederbieten kunnen wor den geteeld omdat de grond niet vol doende vochthoudend is. Juist op deze gronden is snijmais op z'n plaats, want het gewas groeit 't best op wat droge, lichte grond. Lage, natte grond, die in het voorjaar lang koud is, is minder ge schikt. Bemesting. De bemesting moet wel wat zwaarder zijn dan voor rogge en haver. Per ha. kan de volgende bemesting worden aan gehouden: Een vrij goede gift stalmest of een groenbemestingsgewas. 500-600 kg. slakkenmeel of super. 500 kg. kalizout 20 pet. 400 kg. kalkammonsalpeter. 150 kg. kieseriet. De kieseriet is nodig omdat mais ge voelig is voor magnesiumgebrek. Be langrijk is ook, dat het kalkgehalte be hoorlijk goed is. Is de PH te laag, dan zal vooraf een bekalking moeten wor den toegepast. Het zaaien. Het zaaizaad kan genomen worden van een der volgende aanbevolen ras sen: Grondster; Wisconsin 240; Foliant; Pioneer 396. Men moet beslist zaaizaad nemen, dat door de NAK is goedge keurd. Per ha. is 40-50 kg. zaaizaad no dig. De rijenafstand mag varieren van 50-75 cm. Heel best kan gezaaid worden met de gewone zaaimachine. Als de zaaipijpen op 20 cm. afstand staan, kun nen telkens 2 pijpen worden dichtge- stopt. De zaaiafstand wordt dan 60 cm. Indien vrij regelmatig gezaaid wordt, behoeft later niet of slechts weinig te worden uitgedund. Mais moet niet diep gezaaid worden, want te diep zaaien vertraagt de op komst. De zaaidiepte moet ongeveer 3 tot 5 cm. zijn. Bij voorkeur moet daar om gezaaid worden op bezakte voor. De juiste zaaitijd is, al naar gelang de weersomstandigheden, tussen 20 April en begin Mei. Onkruidbestrijding. Ter bestrijding van het onkruid kan met succes licht geëgd worden. De mais- plantjes moeten dan 5-10 cm. groot zijn. Verder kan heel goed machinaal ge schoffeld worden of ook met de hand schoffel. De jonge maisplantjes kunnen ook be hoorlijk goed tegen een bespuiting met DNC of een 2,4 D middel. De plantjes moeten dan 10-15 cm. groot zijn. Zijn de plantjes groter, dan moet niet meer ge spoten worden. Oogsten. De oogsttijd valt in de 2e helft van September, soms begin October. Er zit ten dan reeds zware kolven met korrels Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Is raël (Bed. H. Doop en Voorb. H. Av.) Y. en 7 uur Ds Addink (Ii.C. Zondag 19). In beide diensten collecte voor het jeugdwerk. v Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink (Voorb. t H. Av.). Collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds Hoog- e kamp. d Geboren: Christiaan Lambertus, zv. n Mr. W. H. Enklaar en C. P. K. v. Andel. f Getrouwd: G. H. Koopman, 27 jr,. Hol- ten en F. Boode, 24 jr., Holten. e Overleden: A. Broers, 62 jr., overleden te Deventer. L BEVOLKING. R Ingekomen: H. J. Wansink, van Laren (Gld.) naar Beuseberg 102. Vertrokken: A. Rietberg, van Beuse- berg 45 naar Hellendoorn. J. H. de Zwaan geb. Kolkman, van Molenbelter- s weg 17 naar Barneveld. F. van der s Scheer, van Burg. van der Borchstraat c 3 0 naar Enschede. C. A. Rader en ge zin, van Holterberg 26 naar Hengelo (O.). W. J. A. Hoedemakers geb. Hommer- son, van Holterberg 26 naar 's-Graven hage. G. A. Berends en gezin, van Holterberg 26 naar Almelo. H. K. A. Berends en gezin, van Holterberg 26 n. Almelo. G. IT. Koopman, van Neer dorp 101 naar Goor. F. Koopman geb. Boode, van Look 83 naar Goor. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Postzegels; portemonnaie; dameshandschoen. Verloren: Vulpen; vulpen. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Dorpsstraat 22, telefoon 352. „HOOLD' ER OEW BOET'N" Naar men ons mededeelt, draait ook dit jaar weer voor de personeelsvereni- ging van de N.V. ter Horst Co. te Rijs- sen een nieuwe revue onder de titel: „Hoold' er oew boet'n". Voor het publiek zal de eerste opvoe ring worden gegeven Donderdag 2 Febr. TORENUURWERK. Naar wij vernemen is de klok in de dorpstoren in verband met herstelwerk zaamheden aan de toren tijdelijk buiten j werking gesteld. Officiële publicaties OPENBARE AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van Hol ten zullen, behoudens hogere goedkeu ring, op Vrijdag 10 Februari 1956, des namiddags om 3 uur, in het gemeente huis in het openbaar trachten...aan te besteden: 1. Bestek no. 6, dienstjaar 1955: Het bouwen van een gymnastiek lokaal met kleed, en waslokalen. 2. Bestek no. 1, dienstjaar 1956: Het bouwen van 'n dienstgebouw ten behoeve van het G.E.B. 3. Bestek no. 3, dienstjaar 1956: Het bouwen van een dubbele mid denstandswoning. Voor elk bestek kan ingeschreven worden voor perceel I, de hoofdbouw; en voor perceel II, het glas-, schilder en behangwerk van het desbetreffende bestek. Tevens kan ingeschreven wor den voor de massa van de percelen I en van de percelen II van de drie bestek ken. Bestekken en tekeningen zijn, zolang de voorraad strekt, verkrijgbaar op het kantoor van de gemeente-architect tegen betaling van f 10.per stel per stuk of na ontvangst van een postwissel van f 10.50. Restitutie op de dag van aanbe steding bij ongeschonden inlevering f 5 per stuk. aan de maisplanten, doch de korrels zijn nog niet rijp. Heel goed kan geoogst worden met een 5-voets trekkerbinder met aftak- aandrijving. Inkuilen. Er zijn nieuwe kleine inkuilmachines, die zeer geschikt zijn om de snijmais te verwerken. De bossen snijmais worden in deze machine gekneusd en gehakseld en tot kuilvoer verwerkt. Toevoeging van AIV-zuur, melasse e.d. is overbo dig. Het zijn juist de onrijpe maiskor- rels die een zeer goede invloed hebben op de zuurgraad. Reuk, kleur en smaak van gekuilde snijmais zijn ook altijd uit stekend. Opbrengst. Een goed gewas snijmais levert een opbrengst van 60 a 70 ton goene massa per ha. Dit is ongeveer 4 maal zoveel als een snede gras dat de lengte heeft voor inkuilen. Voor de kleinere bedrijven geeft dus een oppervlakte van bv. 20-30 are al een massa kuilvoer. Indien U denkt volgend jaar een perceeltje snijmais te telen, houdt U daar dan nu reeds rekening mee met uw bouwplan. Als hier vrij veel belangstelling voor mocht komen, zou het zeer gewenst zijn als b.v. een loonwerker t.z.t. een inkuil- machine ter beschikking heeft. W. RIETBERG, Ass. R.L.V.D.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2