Voor het eerst sinds 10 jaren: Madrid en Parijs dikke vrienden Spaanse salto in Marokko BOER VAN HET BINNENHOF Tijdens een van de laatste zittingen van de „Wetgevende Vergadering" in Tanger ging het heet toe. Het waren weinig opwindende, zeer on-politieke zaken, die werden behandeld: de aan leg van een weg en de elektriciteits voorziening. Maar de algemene onze kerheid in Marokko had de anders zo rustige vertegenwoordigers der 8 con trolerende mogendheden Frankrijk, Spanje, Engeland, Amerika, Italië, Por tugal, België en Nederland alsook de gedelegeerden van Marokko (Moham medanen en Joden) ietwat van streek gebracht. Zij verweten elkaar allerlei onvriendelijke dingen en veroorzaakten een hoogst onfatsoenlijk lawaai in de anders zo stille raadszaal. Plotseling, toen 't rumoer zijn hoog tepunt had bereikt, verhieven zich twee heren van hun zetel, lachten elkaar vriendelijk toe en verlieten arm in arm de heftig ruziemakende vergadering. De overige aanwezigen geloofden hun ogen niet, toen het tot hun doordrong, wie, uit protest tegen de gebeurtenissen in de raad, de zaal hadden verlaten: de vertegenwoordigers van Frankrijk en Spanje. Van vrijheidsstrijd tot misdaad. Hoe onbelangrijk het voorval ook scheen, men zag er onmiddellijk en met recht naar intussen is gebleken het begin in van een Frans-Spaanse overeenstemming over 't Marokkaanse vraagstuk en daarmede, voor wat Ma drid betreft, een volkomen verandering in de houding der beide protectoraats- mogendheden tegenover elkaar. Men herinnert zich, dat Spanje na de afzetting van sultan Mohammed ben Joessef in augustus 1953 onmiddellijk partij trok voor de verdreven vorst. Radio-Tetoean werd ter beschikking van de nationalisten gesteld en daar over verspreidde men anti-Franse pro paganda, die in niets onderdeed voor die van de communistische „Noordafri- kaanse Vrijheidszender" van Boedapest en de „Stem der Arabieren" in Cairo. De streng gecontroleerde Spaanse pers lanceerde scherpe aanvallen tegen Pa rijs en Rabat, verheerlijkte de Marok kaanse patriotten (die voor de Fransen rebellen waren) en stak de loftrompet van de ter zijde geschoven sultan. Dat ging zo langer dan een jaar door, tot plotseling, omstreeks midden 1955, de taal van de Spaanse pers zich zon der enige motivering geheel verander de. Zij nam nu een neutrale houding aan en ging er tenslotte zelfs toe over het eens fel aangevallen Franse stand punt met vuur te verdedigen. Opeens waren de opstandelingen geen vrijheids strijders meer, maar misdadigers en Frankrijk onderdrukte niet langer weer lozen, maar was de behoeder van de orde. In 't zelfde schuitje. De oorzaak van deze Spaanse om zwaai zijn nu beslist niet de Franse protesten geweest, die men een jaar lang eenvoudig naast zich neerlegde. Veeleer schijnt men in Madrid tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het lot van Spanje als beschermende mo gendheid onverbreekbaar met dat van Frankrijk in dezelfde hoedanigheid is verbonden. Het steunen door Spanje van de nationalisten in Marokko, waai de Spanjaarden zelf veel belangen te verdedigen hebben, geleek al te veel op de houding van de man, die tijdens een onweer zijn brandpolis verscheur de, omdat de bliksem het eerst bij zijn buurman insloeg. Doorslaggevend voor de Spaanse koerswijziging was waarschijnlijk ook de neutrale houding van Amerika in de Marokkaanse kwestie. Oorspronkelijk speculeerde men in Madrid op het „an- ti-kolonialisme" van de Amerikanen en Mej. N. van Velzen te Dordrecht wordt a.s. zaterdag 105 jaar. Mej. van Velzen breit nog zonder bril. hoopte men, door Frankrijk aan te val len, bij Washington in het gevlij te ko men. Niemand is door de Spaanse salto- mortale in Marokko minder verrast dan de Arabische politici, die Madrid's vriendschapsbetuigingen nooit ernstig hebben genomen. Reeds in 1951 schreef de leider van de Tunesische Neo-Des- tour aan zijn zoon: „Je me méfie de la sympathie de Franco" ik wantrouw de sympathie van Franco. Desondanks is het onwaarschijnlijk, dat de koers verandering van Madrid tot onmiddel lijke onaangenaamheden in het Spaanse protectoraatsdeel van Marokko zal lei den, daar de Arabische Liga en de na tionalisten 't zich moeilijk kunnen ver oorloven beide beschermende mogend heden tegelijk tot vijand te hebben. VERGADERING A.R. KIESVERENIGING. Ds. Hoogkamp sprak over het Bisschoppelijk Mandement. Vrijdagavond der vorige week kwam de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in vergadering bijeen onder presidium van haar voorzitter, de heer W. Rietberg. Deze opende met gebed, nadat gezon gen was Psalm 119 5 en gelezen Gal. 5 1—4. In een kort openingswoord stond de voorzitter stil bij de intrede van het nieuwe jaar, dat politiek gezien in het teken staat van de ophanden zijnde Ka merverkiezingen, en herdacht met enke le woorden het overlijden van oud-minis ter Mr. J. A. de Wilde. De secretaris, de heer H. Beltman, las vervolgens de notulen en deed medede ling van de namen der candidaten, die op de aanbevelingslijst voor de a.s. Ka merverkiezing zijn geplaatst. Hierna kreeg Ds. R. A. Hoogkamp 't woord, die een verhandeling hield over het „Bisschoppelijk Mandement", voor zover het de politiek raakt. Op zeer dui delijke en bevattelijke wijze zette spre ker dit onderwerp uiteen. Voor de achtergrond van het Man dement moeten we terug naar Thomas van Aquino, die de geestelijke vader is van de roomse leer over natuur en ge nade, aldus spr. Heel de wereld, de na- tuur ligt in het boze, maar God daalt met Zijn genade door de Kerk in de na tuur. De Kerk, die onfeilbaar is, beschikt over de genade, en staat dus boven alle levensverbanden, ook boven de Staat, volgens Rome. Het bisschoppelijk mandement is dan ook geen advies, maar het komt met ge zag en het bedoelt de contra-reformatie. De rooms-katholieken zijn niet recht ser of linkser geworden, maar willen alleen de lijn doortrekken, die zij altijd al volgden: de romanisering der wereld. Ook in Nederland is dit streven merk baar blijkens een uitlating van Prof. Romme. Het mandement zet met grote beslist heid de roomse puntjes op de roomse i's. Het Calvinistische stempel op ons volkskarakter wordt thans door de rooms-katholieken in twijfel getrokken. In de strijd tegen de doorbraak hebben we van de K.V.P. dan ook niets te wach ten. Het mandement make echter van ons geen anti-papisten en brenge ons nog minder in angst-psychose voor Rome. Als A.R. moeten we leven uit het evan gelie van Jezus Christus en doen wat onze hand vindt om te doen, zo besloot Ds. Hoogkamp zijn rede. Hierop volgde een uitgebreide bespre king, waarbij o.a. werd herinnerd aan de nauwe samenwerking met de R.K. in de coalitie-kabinetten en de gelijkstelling van het chritselijk onderwijs, welke ge lijkstelling een vrricht was van de sa menwerking met de Rooms-Katholieken, Na gehouden rondvraag ging Ds. Hoogkamp in dankgebed voor en sloot de voorzitter de vergadering. „H.M.V." HEEFT GELD NODIG Grote bazar op Paasmaandag. Maandagavond kwamen in hotel Hol- terman de besturen van de Holtense muziekvereniging HMV en de suppor tersvereniging HMV in vergadering bij een ter bespreking van de financiële positie van HMV en werden plannen beraamd om het korps financieel ge zond te houden. De uitgaven worden ieder jaar hoger en kunnen onmogelijk worden gedekt met donatiegelden, sub sidie en ledencontributie. Aan vernieu wing en aankoop van meerdere instru menten valt niet te ontkomen en bin nen afzienbare tijd zullen uniformen moeten worden aangeschaft voor ver gevorderde leerlingen, die thans nog deel uitmaken van het jeugdkorps, dat onder leiding staat van de heer Henny Fransen. Met het uitrusten van de drumband, de uniformen inbegrepen, is een bedrag gemoeid van f 1500,— en bij het aanko pen van 2 a 3 nieuwe instrumenten moet f 750,— tot f 1000,— op tafel wor den gelegd. Het is duidelijk, dat verho ging van de ledencontributie niet meer betekent dan de bekende druppel op de gloeiende plaat. Daarom moet de bur gerij, die in het verleden HMV steeds een warm hart heeft toegedragen, me dewerken om het voortbestaan van de ze zo zeer gewaardeerde vereniging te garanderen. Getracht zal worden meer actieve leden te werven voor de supportersver eniging, welke vereniging ten doel zal hebben HMV in alle opzichten met raad en daad bij te staan en middelen te be ramen ter versterking harer financiën. De donateurs zullen worden bezocht, waarbij gevraagd zal worden om ver hoging van de jaarlijkse bijdrage, ter wijl t.z.t. een grote actie voor het wer ven van nieuwe donateurs zal plaats vinden. Het aantal donateurs bedraagt momenteel 300 en dit aantal is op 1000 gezinnen zeer laag te noemen. Het be stuur van HMV vleit zich vast niet met de hoop, dat men in al deze 700 ge zinnen een spontaan „ja" zal horen op de vraag: „Wilt U donateur worden van HMV?" doch men is er wel van overtuigd, dat een actie tot werving van donateurs succes zal opleveren. Voordat echter de vrijwilligers er op uittrekken om donateurs te werven, zullen zij zich volledig „inzetten" om de grote bazar, die Paasmaandag in „Amicitia" zal worden gehouden, te doen slagen, waarbij onder „slagen" wordt verstaan een flinke duit in de kas van HMV. De vrouwen van de muzikanten zijn reeds geruime tijd bezig om iets te ma ken voor deze bazar. Een zeer goed voorbeeld, dat hopenlijk bij een groot aantal dames navolging zal vinden. We komen t.z.t. op een en ander na der terug. „Ja, 'k geloof en daarom zing ik". In de Ned. Herv. kerk wordt dins dagavond 24 januari om 7.30* uur een evangelisatieavond gehouden door de Bij bei-Kiosk-Vereniging te Amsterdam. Deze avond staat voor een zeer groot deel in het teken van het Christelijke lied. Tussen de verschillende liederen zal een kort woord worden gesproken door Ds. C. C. Addink, Ds. R. A. Hoog kamp en Ds. J. H. Israël. De bekende zanger Kees Deenik zal deze avond verschillende bekende geestelijke lit- deren zingen en tevens zal hij de sa menzang leiden. Verder zal aan déze evangelisatieavond medewerking wor den verleend door het Hervormd Kerk koor en de Chr. Gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria". De samenzang zal worden begeleid door de organist Anton Koopman. SCHOOLKINDEREN VOERDEN OPERETTE OP „Goudhaartje en de Troubadour". Zaterdagavond om kwart voor acht heette de voorzitter van de plaatselijke vereniging Volksonderwijs, de heer B. H. Brouwer, allen hartelijk welkom, die in Amicitia waren gekomen om de opvoe ring van de operette „Goudhaartje en de Troubadour" bij te wonen. In het bij zonder richtte de voorzitter zijn welkom tot enige genodigden en de heer Hoegen uit Loo, Bathmen, die bereid was ge vonden om als violist muzikale mede werking te verlenen. Volksonderwijs, al dus spreker, is veel dank verschuldigd wat deze avond betreft aan de dames Wolters, mej. de Vrieze, de heer Witter- mans en de kinderen, die heden spelen. De dames hebben maandenlang gerepe teerd. Er zijn thvis vele uren besteed aan alle mogelijke voorbereidingen. De pianist, de heer J. M. Wittermans, heeft enkele tientallen liederen ingestudeerd met de kinderen en laatstgenoemden hebben met veel geduld alles verwerkt. De afdeling van Volksonderwijs alhier is dankbaar voor de financiële baten van deze avond en voor de gelegenheid om prettig contact met de aanwezigen te mogen hebben. Spreker zette in het kort de doelstellingen van Volksonderwijs nog eens uiteen en wees vooral op het belang dat de Nederlandse jeugd geza menlijk elkaar leert kennen en waarde ren. Het met elkaar opgroeien in een schoolgemeenschap, waar kinderen uit verschillende gezindten samen kunnen komen, kweekt begrip en verdraagzaam heid. Spreker wees op het 90-jarig be staan van de vereniging, die voor goed openbaar onderwijs pleit, Haar ledental ligt reeds boven de 150.000. De heer Brouwer zei voorts, dat er de laatste tijd vragen gesteld worden over de kleuter school, en deelde mede, dat er nog een gesprek gaande is tussen de kerkeraad der Herv. Gemeente en de afdeling Volksonderwijs. Ook is het bestuur van plan, zo mogelijk, in maart nog een to neelstuk op te voeren door eigen leden. Het gordijn ging open en twee vrolijke herauten bliezen de trompetten en kon digden een lentefeest aan. Goudhaartje (Alie Vincent) en 6 vriendinnetjes kwa men op het dorpsplein. Een deftige Troubadour (Mans KI. Velderman) kwam met hoofse zwier zich voegen bij de aanwezigen. Later verscheen het To- vervrouwtje (Dinie Heijenk), de Dwaal lichtjes, de Paddestoelen, de Elfen en de Gasten. De gehele operette omvatte drie bedrijven. In totaal deden 40 kin deren mee. De costuums waren keurig. De verlichting met de décors gaf alles een sprookjesachtige aanblik. De vele bloemen, eigenhandig gemaakt door Mej. J. H. Wolters, gaven echt een lente- gevoel. De kinderen kenden de rollen zeer goed, zodat de souffleur een gemak kelijke taak had. Bij enkele zangnum mers lagen de allerhoogste noten boven het bereik van de jongenskeel, maar 't geheel stemde tot enthousiasme. Namens V.O. bood de voorzitter kleine geschen ken aan aan de dames Wolters en De Vrieze, alsook aan de heer Witter mans. Maar ook hadden aanwezigen in de zaal spontaan nog een grote mand met fruit en sigaren in allerijl laten bren gen. Ook dit cadeau werd met een har telijk woord aangeboden aan de „Grote Vier". De voorzitter sprak woorden van dank jegens de heren Van Bruggen, Jan sen, Van Zeben en Hoegen voor bewezen diensten en bood hun bewijzen van er kentelijkheid aan in de vorm van siga ren of sigaretten. De kinderen hadden reeds een gebakje genoten en een glas ranja gedronken. Zij waren dan ook zeer vrolijk gestemd. De aanwezige fotograaf maakte een hele reeks opnamen tijdens de operette. De in de pauze gehouden verloting slaagde goed. De aanwezigen gingen om elf uur naar huis. Volksonderwijs kan terugzien op een goedgeslaagde avond. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Marinus Hermannus, zv. A. Nieuwenhuis en A. Aitink. Lambert Jan, zv. G. J. Aaftink en J. W. Kiik- kink. Christiaan Lambertus, zv. M. Tromop en H. Schuppert. Dina, av. G. Dij kink en W. B. Nijland. Gatze, zv. R. Heeres en D. W. Algra. Ondertrouwd: A Brinkman, 21 jaar, Holten en B. Nijland. 22 jr., Diepenveen. Getrouwd: J. W. Karkdijk, 27 jr., Markelo en J. Nijenhuis, 21 jr., Holten. H. J. Wansink, 22 jr., Laren en J. W. Wansink, 19 jr., Holten. J. W. de Zwaan, 24 jr., Barneveld en J. H. Kolk man, 25 jr., Holten. BEVOLKING. Ingekomen: J. W. Paalman, van Gors- sel naar Beuseberg 60. G. B. de Vis- scher en gezin, van Bandung naar Hol- terberg 42. J. W. J. Auliveld en ge zin, van Surabaja naar Holterberg 26. H. Jansen en gezin, van Semarang naar Holterberg 26. W. J. A. Hoemakers geb. Hommerson, van Semarang naar Holterberg 26. W. J. J. Hoemakers en gezin, van Semarang naar Holter berg 26. S. L. Sparenreijk, van Ban dung naar Holterberg 26. G. J. Stam, van Wierden naar Look 55. Vertrokken: W. R. Waldt en gezin, van Holterberg 42 naar Almelo. M. H. Salomon geb. Riupassa en gezin, van Holterberg 26 naar Barneveld. JACHTRIT ACHTER DE MEUTE De Landelijke Rijvereen. „De Berg- ruiters" heeft weer een sportief initia tief genomen en weten te bewerkstelli gen, dat Holten en omgeving zaterdag 28 januari weer een kleurige jachtstoet en aardige jachttaferelen te aanschou wen krijgt. Op de middag van deze dag zal n.l. door de Kon. Ned. Jacht- vereniging op de Borkeld en omgeving een z.g. parforce jacht achter de meute worden gehouden onder aanvoering van de jagermeester der KNJ, de heer Gil lissen van St. Hubertushof te Oud- Leusden. Als whippers treden op Mevr. Gillissen-van Heek en de heer Modder man, die eerlang de heer Gillissen als jagermeester zal opvolgen, d.w.z. dat zij de taak hebben de honden die af dwalen, zoveel mogelijk weer bij el kaar te brengen. De rit geschiedt in drie runs. De eer ste run eindigt bij de Poppe, de twee de rust wordt gehouden op de hoge Borkeld bij de viersprong en de dei'de rit eindigt op het „Erve Twenhaar". Vandaar zal fnen weer naar hotel Vos man teruggaan, vanwaar ook de jacht- rit zal aanvangen. De deelname is open ook voor niet- leden van „De Bergruiters" en men verwacht ook weer tal van leden van de Kon. Jachtvereniging. Voor de k NATIONAAL FONDS TBC-BESTRIJDING De Gezondheidscommissie voor Dieren van de Stichting voor de Landbouw hefet regelmatig een overzicht gegeven van de inkomsten en uitgaven van het nationaal fonds ter bestrijding van de rundertuber- culose. De opgaven van de inkomsten uit de heffingen van 25 cents per 100 kg. melk werden steeds per provincie gespecifi ceerd. Nu echter sedert enige tijd deze hef fing vervallen is, heeft het geen zin meer de gespecificeerde bedragen per provincie nog op te geven. Immers hierin vindt thans nog slechts een enkele wijziging plaats ten gevolge van rectificaties. In het vervolg kan worden volstaan met het vermelden van het totale bedrag, dat uit de heffin gen van 25 cents per 100 kg. melk en uit de ECA-gelden ingekomen is voor de bestrij ding van de rundertuberculose. De totale inkomsten van het 'Nationaal Fonds ter bestrijding van de rundertubercu lose uit deze beide bronnen is geweest f96.195.112,43. In de periode van 4 September 1955 tot en met 1 October 1955 heeft het fonds be- steeds f620.279,94. Sinds 20 Mei 1951 tot en met 1 October 1955 heeft het fonds be- steeds f 59.005.273,45. Uit de heffing van 55 cents per 100 kg melk, d. zg. spaarheffing, heeft het fonds in de periode van 7 Augustus 1955 tot en met 3 September 1955 ontvangen f 36.446,63. In totaal zijn de inkomsten uit deze hef fing geweest f 22.587.566,69. In de periode van 4 September 1955 tot en met 1 October 1955 is van deze heffing uitgekeerd aan de veehouders, die hun rundveebeslagen tijdig hadden vrijgemaakt een bedrag van f 231.316,42. In totaal is uit deze spaarheffing sinds 20 Mei 1951 uitgekeerd f 18.923.378,28. BEVROREN VOER Hoewel de winter zich tot dusver van zijn zachte zijde laat kennen mogen wij er niet op rekenen, dat dit zo zal blijven. Een kleine vorstperiode zou gunstig zijn voor de wintervoor en voor de winter granen. Voor de buitenshuis of niet vorst- vrij opgeslagen saprijke voedermiddelen betekent vorst van enige betekenis echter een gevaar. Bieten en kuilvoer zijn gauw bevroren. Deze bevroren voedermiddelen mogen niet aan het vee gevoederd worden. Men stelle dus alles in het werk om bevriezing te voorkomen. De bietenkuilen goed afdekken en een aangebroken kuil bedekken met zakken. Is het niet gelukt het voer vrij van vorst te houden dan mag pas nadat het voer ont dooid is, gevoerd worden en wel onmid dellijk. Ontdooid voer is namelijk zeer bederfelijk. Laat het voer buiten de stal ontdooien. Ook bevroren en weer ontdooide kuil be zit de voor de zuivel zo onaangename eigenschappen. Uu voer bevroren is geld verloren. Minister v. d. Kieft verdedigt voor de laatste maal zijn begroting. Jarenlang is er buiten het Parle ment een strijd gevoerd over de wijze, waarop de jaarlijkse begroting in ons land wordt ingediend en behandeld. Die strijd werd gevoerd over de hoofden van de parlementariërs heen, die maar vasthielden aan de letter van de Comp tabiliteitswet, waardoor ieder jaar op nieuw de begrotingen in 'n race moes ten worden afgehandeld, want Kerst mis was al weer in zicht. Ieder jaar opnieuw klaagden vele parlementariërs over het gehaaste tempo, maar nimmer kwam men in de Tweede Kamer althans na de bevrijding op de ge dachte om eens naar een andere op lossing voor dit vraagstuk te zoeken en niet te zweren bij de letter van de comp tabiliteitswet. Iedere gedachte in die richting werd afgewezen en voorzit ter Kortenhorst hield lange redevoe ringen, waarin hij aantoonde, dat het werkelijk niet anders kan gebeuren dan nu het geval is. Er was werkelijk geen beweging in te krijgen, totdat de Eerste Kamer verleden week aan de algemene financiële beschouwingen begon. Die Eerste Kamer zien ve len als een vergadering van oude he ren, al ligt de gemiddelde leeftijd maar tien jaar hoger dan die in de Tweede Kamer. En bovendien is onze Senaat, zo denken velen, akelig conservatief en zou hij niets anders doen dan de klok terug draaien. Men kan erkennen, dat de Eerste Kamerleden in het algemeen behoedzame mensen zijn. Zij doen het rustiger aan, maar plotseling geven zij blijk van een frisheid, die men niet had verwacht. Dan komen de Eerste Ka merleden met ideeën, die men in de eerste plaats van de Tweede Kamer had verwacht. Zo was het verleden week eveneens het geval. Bijna alle fracties klaagden over de wijze waarop de begrotingen tegenwoordig moeten worden behan deld en dat het voor een Kamerlid bijna geen doen meer is om die begro ting nog te kunnen narekenen. Men verdrinkt in de cijfers zonder te kun nen beoordelen of die cijfers ook juist zijn. Zo vond de buitenparlementaire op positie eindelijk weerklank in de Eerste Kamer. Minister v. d. Kieft werd nu gedwongen om in te gaan op de kri tiek. Hij zeide langzamerhand murw te worden van het groot aantal suggesties dat is gedaan, maar toch verklaarde hij zich bereid het voorstel van Prof. Hel- lema (AR), om een studiecommissie in te stellen voor de indiening van de begrotingen, in ernstige overweging te nemen. Dat was al heel wat, na de vele afwijzende opmerkingen, die de laatste jaren over dit onderwerp zijn gehoord. De minister van financiën wist nog niet te vertellen of de tijd al rijp is voor de invoering van een tweejaarlijkse be grotingsbehandeling. In het Kabinet is langdurig over de kwestie gesproken, zonder dat er tot nu toe een oplossing is gevonden. Met deze mededelingen raken we langzamerhand óp de goede weg. De jaarlijkse begroting is in ons land niet meer dan 'n staatrechtelijke grootheid, zonder wezenlijke waarde. Sinds de bevrijding werken we met grote begro tingstekorten en een niet geschoold le zer kan eigenlyk niet tot een andere conclusie komen, dan dat het er met ons land wel verschrikkelijk slecht voor moet staan. En toch leest hij weer tel kens verhalen over een overspannen hoogconjunctuur en over het feit, dat ook de arbeiders in de welvaart moe ten delen. Hoe zit dat? Deze schijnbare onlogica is alleen maar te verklaren uit de we tenschap, dat het veel belangrijker voor ons is te weten hoe onze betalingsba lans er uitziet. Beschikt ons land over veel deviezen? Hoe staat de invoer te genover onze uitvoer? Deze vragen zijn veel belangrijker dan een begrotings overschot of een begrotingstekort. Zij bepalen onze directe welvaart. Een be- grotingspolitiek moet men voeren over een langere termijn. Natuurlijk is het van belang te weten hoe het staat met de staatsuitgaven. Dat moet ook jaar lijks bekend zijn, maar in de moderne economische theorie moet men juist met begrotingsoverschotten of tekorten werken. Minister v. d. Kieft heeft dan ook meegedeeld, dat er op zijn departement een begrotingsplan voor verscheidene jaren aanwezig is. Hij weigerde echter dit plan aan de Kamer over te leggen, omdat hy vrees de, dat daaruit alleen maar moeilijkhe den zouden ontstaan. De Kamerleden zouden dan 'n jaarlijkse begroting gaan vergelijken met een schema over een aantal jaren en dan zouden zy onge twijfeld inconsequenties ontdekken. Mi nister v. d. Kieft wilde dit risico niet lopen. Onze minister van financiën is een man vol humor, die het leven van de zonnige kant bekijkt. Dat is 't verschil met de liberale fractievoorzitter, de heer Molenaar, die weliswaar niet on vriendelijk, maar toch wel zwaar op de hand is. Het zijn twee tegenstrijdige naturen. Prof. Molenaar noemde mi nister v. d. Kieft in dit debat een ge boren optimist. De ministeriële repliek was: geboren pessimisten behoren niet! in de Kamer thuis. De heer Molenaar vroeg zich af of de bewindsman wel in voldoende mate tracht het inflatiespook te bestrijden. „Nee", zo antwoordde mi nister v. d. Kieft, „ik ga geen spoken te lijf. Dat is juist het verschil met de heer Molenaar. Hij ziet alles zo spook-; achtig."

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 2