Blijf meestee PLAATSELIJK NIEUWS AGENDA No. 3. Jaargang 8. ZATERDAG 21 JANUARI 1956 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS I Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - £34 Adv.-■prijs1—15 m.m. (a contantf 2.—Iedere m.m. meer f 0.01 JAARVERGADERING O.L.M. De afd. Holten van de OLM geeft aan haar op vrijdag 27 januari a.s. in „Amicitia" te houden jaarvergadering weer een bizonder tintje door het op treden van het toneelgezelschap uit de BOG en de BOLH te Lochem, dat komt met het toneelstuk „Storm over de pol der". Een stuk in de geest van het plat teland. In deze bijeenkomst zal 'n welkomst woord worden gesproken door de voor zitter van het hoofdbestuur, Ir. J. Baas. Er is nog een beperkt aantal toe gangskaarten voor deze jaarvergade ring verkrijgbaar .bij de bestuursleden, zo bericht men ons. Verwacht wordt, dat de boer en zijn vrouw aanwezig zullen zijn, maar mocht dit door omstandigheden niet kunnen, dan zijn ook de jongelui welkom. De strijd der organisaties gaat om de ver heffing van de boerenstand en de boer mag daarbij dus niet afzijdig blijven. CURSUS VOOR BROMFIETSERS Om het veilig rijden op bromfietsen zoveel mogelijk te bevorderen, zal de vereniging voor Veilig Verkeer te Hol ten binnenkort een schriftelijk examen organiseren. Er is momenteel nog niet zoveel in teresse voor deze hoogst belangrijke cursus, maar de afdeling Holten hoopt dat men het grote belang van deze cursus zal gaan inzien. Op deze cursus kan men veel leren en er zullen tenslotte tenminste 20 vra gen moeten worden beantwoord, welke betrekking zullen hebben op: a. Kennis van de algemene regels voor het verkeer; b. Grondige kennis van de bizondere regels voor bromfietsers; c. Kennis van de wettelijke eisen, waaraan de bromfiets moet vol doen; d. Grondige kennis van de verkeers borden, van belang voor de brom fietsers en e. Algemene kennis van de overige verkeersborden. Wie slaagt, zal 'n diploma ontvangen. Voor dit examen zal men zich nu reeds kunnen opgeven bij het secretari aat der afdeling, de heer C. G. Bal, Holterberg 15, waarbij een kleine ver goeding in rekening zal worden ge bracht. Het lijkt, misschien allemaal heel moeilijk, maar wie deze cursus volgt en dat is niet alleen in het belang van de cursist zelf, maar ook van zijn me demens zal tot de ontdekking ko men, dat met enige inspanning de ver keersregels gemakkelijk onder de knie te krijgen zijn. Geen bromfietser verzuime dus zich op te geven. METAALBEWERKERS HEBBEN NU EIGEN BONDSAFDELING Nadat plaatselijke leden van de Alge mene Ned. Metaal Bedrijfsbond, aange sloten bij het NVV, de laatste jaren met hun collega's te Rijssen samen een afdeling gevormd hebben, is Holten thans gestart met een eigen afdeling. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heren A. Nijhof, voorzitter; G. Wierbos, secretaris en J. Kastenberg, penningmeester. De jonge afdeling telt reeds 26 leden, terwijl men verwacht, dat nog tal van metaalbewerkers en arbeiders in de aanverwante bedrijven, zich bij haar zullen aansluiten. Men hoopt binnen kort een ledenvergadering te beleggen voor de verkiezing van een definitief bestuur. FORUM OP DE JAARVERGADERING VAN „JONG HOLTEN". De afd. „Jong Holten" van de Plat telands Jongeren Organisatie voor Over ijssel B.O.O. zal aan haar jaarvergade ring, welke gehouden wordt op dinsdag, 24 januari a.s., in hotel Muller een bizon dere attractie verbinden. Na afdoening van de huishoudelijke zaken zal er n.l. een forum optreden, dat vragen van de leden zal beantwooi'den. Het forum zal bestaan uit de dames Mevr. J. C. Nagelhout-Klijzing en Mevr. M. Reilinlc-Kers en de heren Mr. W. H. Enklaar, A. J. Snijders, J. H. Sprokke- reef en G. S. E. Vegter. DIJBEENTJE GEBROKEN Bij het spelen met een bal in de ka mer kwam het 3-jarig zoontje van de heer G. J. den Heijer in de Look zo on gelukkig te vallen, dat het een dijbeen- tje brak. Aangezien de beide geneesheren op een cursus in Deventer waren, heeft dè patroon van de heer Den Heijer het jongetje onmiddellijk naar het Alge meen ziekenhuis in Deventer gebracht, waar het ter behandeling is opgeno men. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Nieuw initiatief van het Verbond voor Veilig Verkeer THANS OOK EEN WEDSTRIJD IN VEILIG RIJDEN VOOR „EIGEN RIJDERS" De onlangs gehouden „Nationale Veilig- Verkeersactie voor de gezinnen", georgani seerd door het Verbond voor Veilig Ver keer, heeft onder meer tengevolge gehad, dat alsom in den lande stemmen zijn op gegaan om te komen tot samenbundeling van alle weggebruikers, die metterdaad door hun persoonlijke inzet willen mee werken aan het verkrijgen van meer vei ligheid op de weg. Uiteraard heeft het Verbond voor Vei lig Verkeer al deze stemmen oplettend be luisterd en nauwkeurig nagegaan, of de ge dane suggesties van practische waarde konden zijn voor een doeltreffende in schakeling van de weggebruikers bij de veilig-verkeerspropaganda. Met alle waar dering voor de goede bedoelingen is het Verbond voor Veilig Verkeer echter tot de conclusie gekomen, dat vele suggesties on mogelijk uitgevoerd kunnen worden, omdat geen rekening gehouden is met organisato rische en andere doorslaggevende eisen. Het allergrootste bezwaar is echter, dat versnippering inplaats van samenbunde ling het gevolg zou zijn. Tegenover deze negatieve voorstellen plaatst het Verbond voor Veilig Verkeer thans een positieve bijdrage door analoog met awt het reeds voor beroepschauffeurs doet, nu ook voor „eigen rijders" een doorlopende wedstrijd in veilig rijden uit te schrijven, waaraan bestuurders van auto's en motorrijwielen mee kunnen doen. die geen beroepschauffeurs zijn. Voor het eerste rij jaar is een inleggeld van f2,50 verschuldigd; voor elk daarop aansluitend rij jaar f 1,50. Deelnemers aan deze wedstrijd ontvan gen voor elk schadevrij rijjaar een insigne, waarop het aantal rij jaren vermeld staat. De wedstrijd in veilig rijden houdt de automobilits of motorrijder voornamelijk met zichzelf door dagelijks strijd te leveren tegen gevaarlijke neigingen als te hard rijden, onvoorzichtig inhalen en passeren, snijden, enz. Elk jaar veilig rijden is dan ook zeker een prestatie waarop men trots mag zijn, omdat men er in geslaagd is genoemde nei gingen te onderdrukken of zelfs te over winnen! Het wedstrijdreglement en nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij het secreta riaat van de Afd. Holetn, de heer C. G. Bal. Holterberg 15. SPEELAUTOMATEN EN VRUCHTENKASTJES UIT DE CAFE'S VERDWENEN. De speelautomaten, vruchtenkastjes en andere apparaten, waarvoor de gemeen teraad onlangs door aanvulling van de algemene politieverordening, een verbod heeft uitgevaardigd, zijn zaterdag met stille trom uit de vergunnings- en ver loflokaliteiten in onze gemeente ver dwenen. Nadat dezer dagen het bericht van ontvangst van Ged. Staten bij het ge meentebestuur was binnengekomen, is de betreffende verordening vrijdag op de gebruikelijke wijze s fgekondigd, zodat het verbod met ingang van 15 januari 1956 de in de verordening gestelde datum in werking kon treden. Het heeft er een ogenblik op geleken, dat het verdwijnen van deze uit sociaal oogpunt verderfelijk geachte apparaten op de televisieschermen in Nederland zou verschijnen. De Ned. Televisie-Stichting had hier belangstelling voor en had haar maatregelen getroffen, maar zij heeft achter het net gevist, want de eigena ren der speelautomaten hadden lont ge roken en de apparaten zaterdagmorgen zo vroeg mogelijk per vrachtauto weg laten halen. In een van de zaken, waar het appa raat nog wel aanwezig was, kregen de operateurs van de televisiestichting geen kans om een plaatje te maken, zodat hiermede de laatste kans, dat het door de Holtense vroede vaderen gestelde voorbeeld door de aether zou gaan, was verkeken. UITVOERINGEN VAN O.C.H. Op dinsdag 31 januari, a.s. zal O.C.H. een uitvoering geven in het gebouw Ire ne, om zoveel mogelijk bij te dragen in het betalen van de rente en aflossing van de verbouwing van het jeugdge- bouw. Op zaterdag, 4 februari, speelt Q.C.H. in Amicitia ten bate van het bouwfonds van het Groene Kruis voor de stichting van een wijkgebouw. Beide avonden zal worden opgevoerd het prachtige spel Pinkie, het blanke negerinnetje". Wij hopen, dat dit dapper toneelgroep je op beide avonden veel publiek mag trekken ten bate v&-\ de goede doelen, welke het nastreeft. GEESTELIJK LEVEN BIJEENKOMST VAN DE JONGE KERK De afdeling van de Jonge Kerk schrijft: Op Maandag, 16 Januari waren we weer bijeen in Irene voor onze maandelijkse bij eenkomst. Als onderwerp werd behandeld het 2e artikel uit Contact het maandblad van de Jonge Kerk uit de serie „Met een ander in de wereld". Het onderwerp ging over „Sterken en zwakken in de Gemeen te". In vrijwle iedere gemeente hebben we te maken met sterken en zwakken, maar beide groepen kunnen geloven in Jezus Christus als hun redder en zaligmaker, on danks het verschil van inzicht, opvatting en manier van leven. Wij moeten net als Paulus in de vrijheid staan en ons vrijgemaakt weten door Jezus Christus. De zwakken in de gemeente zijn zij die moeilijk een beslissing kunnen nemen waar het een verandering betreft, en niet kun nen breken met oude gebruiken; tradities en gewoonten. Wat is er b.v. ook in. onze gemeente een bezwaar gemaakt tegen het invoeren van de gezangen en wat zijn we toch een stuk rijker geworden door Zondags ook gezan gen te zingen, die toch uit de aard der zaak zuiver Evangelie's zijn en eigenlijk toch nog veel duidelijker tot ons spreken. En wat is er op het ogenblik weer een critiek op het wel of niet plaatsen van een kruis in de kerk. Het lijkt wel of we de kant van Rome op worden gestuurd, werd er al gezegd. Men moet wel bijzondere wijsheid be zitten om duidelijk te maken dat er van veroomsing geen sprake is en dat het hier het lege kruis betreft als teken der op standing! Over de sterken in de gemeente merkt Paulus b.v. op: Dat ze vaak neerzien op de zwakken en hun vrijwording willen forceren. De sterken moeten geduld hebben met de zwakken om stapje voor stapje toe te nemen in de kennis van Christus, zon der kwesties te maken. Zo kan iemand een sterke zij ndie b.v. lid wordt van een partij of organisatie, die niet bepaald Christelijk wordt genoemd, maar zo doende midden in die wereld gaat staan, om te trachten die wereld naar Christus toe te trekken. En iemand kan zwak zijn die b.v. lid wordt van een partij die Christelijk ge noemd wordt, alleen omdat hij het daar zo knusjes vindt en zich opsluit in eigen kring. Het Evangelie leert ons: „Doch de God der lijdzaamheid en der vertroosting geve u, dat gij eensgezins zijt onder elkander naar Christus Jezus, omdat gij eendrach tig, met enen mond moogt verheerlijken den God en Vader onzer Here Jezus Chris tus. Daarom neemt elkander aan gelijk ook Christus ons aangenomen heeft tot de heerlijkheid Gods" (Rom. 15 5, 6, 7). Zeer toepasselijk waren de liederen, die de inleider tot slot voorlas n.l. Gen. 217: „Wij reizen met elkander". Jong Hervormden komt toch allen naar deze buitengewoon leerzame avonden. Wij verwachten jullie op Maandag, 13 Febr. De Jonge Kerk afd. Plolten. „DE TIJD ZAL HET LEREN". Blijkens een aankondiging op de ad vertentiepagina zal het gezelschap Tet- man en Jarich de Vries, reeds bekend van de radio, op zijn toernee 1955-56 voor de A.N.A.B. op 15 febr. a.s. ook Holten aandoen en in Amicitia opvoe ren „De tijd zal het leren", een toneel- en zangspel voor het platteland, in drie bedrijven. In dit spel wordt Bouke Dijkstra van kleine boer zakenman in Amsterdam. Er heeft in de loop van de jaren heel wat plaats, maar de innerlijke rust en tevredenheid van het platteland blijven hun aantrekkingskracht uitoefenen. Hoe, dat kan men zelf het best gaan bekijken. De rolverdeling is als volgt: Bouke Dijkstra, landbouwer, later zakenman, Tetman de Vries; Jouke Dijkstra, twee lingbroer van Jouke, Jarich de Vries; Geertje, vrouw van Bouke, Mien de Vries; Hinke, Bouke's dochter, Tine Westra; Jongsma, Bouke's schoonvader, Klaas Westra; Klas, Bouke's zuster, An na de Vries. Klaas Westra speelt verder als Sibren (vader van de tweelingen), Tjeerd (dorpsgenoot) en van Dordt (zakenrela tie van Bouke), Tine Westra speelt ver der voor buurjongen en buurvrouw. Mien de Vries speelt nog als baker-ver pleegster. Tetman de Vries als Gijs, colle ga van Jouke, en Tjeerd. Uit het vorenstaande kan men reeds afleiden, dat hier goede spelers en speel sters aan bod moeten zijn, waar ook de plaatselijke dilettanten wel iets van leren kunnen. DE RESTAURATIE DER HERV. KERK. De stand van het restauratiefonds op 1 januari j.l. bedroeg f 42.275.67. In verband met deze gunstige ontwik keling werd in het januari-nummer van Hervormd Holten gezegd, dat bij som mige gemeenteleden enig misverstand is ontstaan over financiering van de res tauratie der kerk. Zij menen, dat het fonds thans groot genoeg is, omdat de f 40.000.is overschreden. Dit is ech ter niet het geval, want de totale kosten van kerk- en orgelrestauratie zullen pl.m. f 65.000.bedragen. Doordat de gelden van de kwartjes actie voor twee jaar toegezegd zijn, moet het alle gemeenteleden nu wel duidelijk zijn, dat de kerkeraad ook in het komen de jaar nog rekent op deze bijdragen. Ook de derde collecte zal nog gehand haafd moeten blijven, omdat uit de op brengst hiervan in de komende jaren de rente en aflossing betaald zal moeten worden van het geld, dat in de loop van dit jaar zal moeten worden opgeno men om de gehele restauratie te kun nen bekostigen. Alle formaliteiten zijn thans vervuld, zodat op zaterdag 21 januari (heden) tot de aanbesteding worden overgegaan. De architectuur is, zoals men weet, op gedragen aan de heer Wim Wormhoudt, architect B.N.A. te Zwolle. Donderdag 19 januari vierde H.K.H. Prinses Margriet haar 13e verjaardag. (Foto M. C. Meyboom) MÉT MOTOR OVER DE KOP GESLAGEN Op weg naar huis, na het einde van dagtaak, is de walsmachinist van de Fa. J. Krekel en Zoon, de heer J. D. uit Vroomshoop, op de Rijssenseweg ter hoogte van „De Wind" woensdagavond omstreeks half zes met zijn motorrij wiel tegen een hond opgereden en over de kop geslagen. Toen voorbijgangers en omwonenden hem daar vonden, was 't duidelijk, dat hij er ernstig aan toe was. Onmiddellijk werd dokter Oosthoek uit Rijssen ge waarschuwd, die spoedig ter plaatse was en een schedelbasisfractuur con stateerde. Met de ambulancewagen uit Rijssen werd het slachtoffer onmiddel lijk naar een ziekenhuis in Almelo ver voerd. Het motorrijwiel was door de val vrij ernstig beschadigd. Onmiddellijk nadat het ongeluk ge beurd was, werd door hen, die te hulp schoten, een belangrijke maatregel ge troffen. De plaats waar het slachtoffer lag, werd n.l. onmiddellijk met een paar auto's afgezet, zodat niet de kans bestond dat hij door andere auto's werd overreden, een gevaar, dat op deze drukke weg en op dit uur lang niet denkbeeldig was. Aanvankelijk tastte men omtrent de oorzaak van het ongeluk in het duister, al meenden omwonenden de schreeuw van een hond gehoord te hebben. La ter is een hond aangetroffen, welke ge wond bleek te zijn en zich moeilijk kon verplaatsen. Naar wij donderdagavond vernamen, was de toestand van de heer D. naar omstandigheden nog vrij redelijk. Hij heeft geen schedelbasisfractuur, maar een zware hersenschudding, terwijl één der armen zwaar gebroken is. Men achtte geen direct levensgevaar aanwe zig. Het slachtoffer is gehuwd en heeft 5 kinderen. PREDntBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. Addink en 7 uur Ds Israël (Zond. 18). Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Geref. Kerk. Half tien en 2.30 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de derde collecte bestemd'voor de Hulpbehoevende ker ken in de classis Deventer. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Drijfriem; meisjeshand schoen; bakkersmand; kinderwant. Verloren: Zilveren broche; grolse want; hoofddoek; handschoen; zakmes met kurketrekker; paar kinderwanten. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22 te Holten. Telef. 352. KRENTEN WEGGE AANGEBODEN Het echtpaar A. Nieuwenhuis-Aitink werd dezer dagen verblijd met de ge boorte van een jonge wereldburger. De collega's van Klein Veld er man's con structiebedrijf schonken het gelukkige ouderpaar een groot krentenbrood als huldebetoon voor hun jonge spruit. Vrijdag 20 Jan. Groene Kruis. Bestuursvergadering Zaterdag 21 Jan.: Aanbesteding restau ratie Herv. Kerkgebouw met bijkomen de werken, 15.uur, in de consistorie der Herv. Kerk. Dinsdag 24 Jan. (vermoedelijk): Forum vergadering „Jong-Holten". Vrijdag 27 Jan.: Feestelijke jaarverga dering afd. O.L.M. in Amicitia, 7.30 u. Zaterdag 28 Jan.: Gezellig Bal in hotel G. Müller (zie annonce). Woensdag 1 Febr.: Feestelijke ouder avond ULO-school in Amicitia. Aan vang 8 uur. Vrijdag 10 Febr.: Filmvoorstellingen v. Koninklijk bezoek aan de West. Zaterdag 28 Jan.: Filmvoorstelling in Irene, half acht. Woensdag 25 Jan.: Viering 10-jarig be staan afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia. Aan vang 7.30 uur. Woensdag 25 Jan.: Jaarvergadering Chr. Hist. Kiesvereniging, 7.30 uur in Irene. Zaterdag 28 Jan.: Jachtrit achter de meute, uitgaande van de Bergruiters, (na de middag (zie bericht). Dinsdag 31 Jan.: Uitvoering O.C.H. in Irene. Maandag 30 Jan.: Jaarvergadering Schoolkring Espelo, 's avonds 7.30 uur in het schoolgebouw aldaar. Vrijdag 27 Jan.: Gecomb. vergadering M.V. en C.J.M.V. in Irene. Aanvang 8 uur. Donderdag 2 Febr.: Vergadering afd. Espelo van de Plattelandsvrouwen. Mej. D. Kuiper spreekt over: „Het ontstaan der gezinsverzorging". Aan vang 7.30 uur. Zaterdag 4 Febr.: Uitvoering O.C.H. in Amicitia, ten bate van het Wijkge bouw van het Groene Kruis. Woensdag 15 Febr.: Toneel- en zang spel gezelschap Tetman de Vries, in Amicitia, 7.30 uur (precies). Zie an nonce. Vrijdagavond 20 Jan., 7.30 uur: Jaar lijkse praatavond afd. Holten van de C.B.T.B. in gebouw Rehoboth. Dinsdagavond 24 Jan., 7.30 uur: Evan gelisatie-avond Bijbel-Kiosk-V ereni- ging in de Ned. Herv. Kerk. Woensdagavond 25 Jan., 7.30 uur, zaal Vosman: Jaarlijkse bijeenkomst V.V. M.-leveranciers. Dinsdag 24 en Woensdag 25 Jan.: Op ruiming bij Gebr. Steunenberg, Laren- seweg, en bij W. Oolbekkink en Zn. (zie adv.). Vrijdagavond 27 Jan., om 8 uur, in het gebouw Rehoboth: Jaarvergadering Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria".

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 1