mk i Het ABC van de warme maaitijd PLAATSELIJK NIEUWS BUITENLANDS OVERZICHT J£W d'- ,/i |l j. VOORLICHTINGSBUREAU ft2* VAN DEN VOEDINGSRAAD Mogen wij eens een menu met U op stellen? Een menu, bestaande uit aardappelen, groente en een stukje vlees en iets vóór of toe. Is zo'n menu nu eigenlijk altijd goed? Met andere woorden krijgt men met zo'n maaltijd het onderste uit de voedings kan? Dat is zo zeker nog niet. De groente moet werkelijk groente zijn. Laten we veronderstellen, dat U als groente stoofperen wilt geven. Ongetwij feld bijzonder lekker, maar toch uit een oogpunt van voedingswaarde onjuist. Gestoofde vruchten (stoofperen, appel moes, rabarbermoes) bevatten minder voedingszouten en vitamines dan groen ten. Zet liever echte groente op 't menu: rode kool, bieten, of wat de klok van 't jaargetijde ook mag slaan. Er is mees tentijds keuze genoeg. Vooral voor kinderen is het verkeerd geregeld gestoofd fruit inplaats van groente te eten. En ook uw portemon- naie lijdt er onder, want de vele suiker, di» U voor de bereiding moet gebruiken, maakt het gerecht eigenlijk vrij duur. Pruit kan nooit groente vervangen. Het verdient zijn plaats naast groente. En dan is het beter er zoveel mogelijk profijt van te trekken en het dus rauw te gebruiken (al kan natuurlijk eens een keertje gestoofd fruit als toetje geen kwaad. Bij het opstellen van ons menu heb ben we gesproken over een stukje vlees. U behoeft U echter niet tot vlees te be perken, maar kunt het afwisselen met ei, vis en eens iets heel anders met kaas. Ook peulvruchten zijn een eiwit bron, die er wezen mag. Jus en spek kunnen vlees in voedingswaarde echter niet vervangen. Geeft U wel jus of vet, maar geen vlees, zorgt U dan voor een meelspijs pap of pudding toe. Wat voor soep? Stel, dat U uw huisgenoten met een bordje soep vooraf wilt verblijden. Die soep dient om de eetlust op te wekken, niet om hem te benemen. Zij moet dus licht zijn, niet te vet en niet dik gebon den. Met een toetje komt U aan Uw melkrantsoen. Geeft U liever fruit toe dan pudding of pap? Geen bezwaar, mits U de dage lijkse onmisbare V2 of *4 liter melk die dag al hebt gebruikt of nog zult gebrui ken. Door een melkgerecht als toetje te eten, bent U al een eind op de goede weg waar het 't nuttigen van de beno digde hoeveelheid melk betreft. Aandacht voor kleur en smaak. Tenslotte vragen wij uw aandacht voor de samenstelling van het menu uit een oogpunt van kleur en smaak. Is de groente zuursmakend, dan is een zuur nagerecht niet aanbevelenswaard. Tomatensoep gevolgd door bieten is zowel wat kleur als smaak betreft een slechte keuze. Verkeerd is bijv.: Tomatensoep, ge hakt, aardappelen, stoofperen, fruit. Beter is: Tomatensoep, gehakt, aard appelen, savoyekool, stoofperen (met vanillevla); of: Vermicellisoep, gehakt, aardappelen, savoyekool, rauw fruit (met vla of yuoghurt). Hoe sprookjesachtig het landschap ook moge zijn als de sneeuw een wit tapijt heeft gespreid, toch voelen we het aan de andere kant ook weer als een bevrij ding, dat 't „vermaak" slechts van korte duur is geweest. Wind en regen droegen het hunne bij dat wij spoedig weer uit de greep van de winter verlost waren enop het moment dat we dit schrij ven doet een stralend zonnetje al den ken aan het voorjaar daar moet het gelukkig toch maar weer heen. J.D.G. OVER „PINUP-GIRLS EN HUISVROUWEN" Zaterdagavond hield de JDG haar eerste ontmoetingsavond in 1956. Na het openingswoord van de voor zitter, dat de beste wensen voor het nieuwe jaar inhield, had allereerst de bestuurswisseling plaats. De aftredende leden werd een woord van dank gebracht voor de wijze waar op een ieder zich van zijn taak heeft gekweten. Daarna richtte de voorzit ter zich tot de nieuwe bestuursleden en sprak de hoop uit, dat ook zij zou den willen bijdragen tot het welzijn van de JDG. Een speciaal woord van dank kreeg Jan Slotman, die op zo'n voortreffelijke wijze het secretariaat heeft beheerd. Namens de vereniging heette J. Kater het bestuur hartelijk welkom en bood 'n doos bedrukt post papier aan. Op voorstel van het bestuur werd Mej. G. Otter als lid van de perscom missie benoemd, in de plaats van Mej. R. de Jonge. De discussie-onderwerpen waren ge kozen naar aanleiding van een tweetal dagbladartikelen. Deze „pinup-girls" en „Huisvrouw zijn is geen pretje" werden op zeer waardige wijze ingeleid door J. Slotman, die naderhand tevens de dis cussie in goede banen leidde. Uit de samenvatting van het eerste onderwerp kwam duidelijk naar voren, dat door de moderne reclame-techniek de modellencultuur zo'n vorm aan neemt, dat de vrouw als mens niet meer ten volle gewaardeerd wordt. Uit de discussie, die zich rond het tweede onderwerp ontspon, kwam vast te staan, dat het werk van de huis vrouw in het algemeen een te geringe waardering ondervindt. De statistische gegevens hieromtrent leren echter dui delijk, dat het gemiddeld aantal uren, door de huisvrouw gemaakt, dat van de man aanzienlijk overtreft. Men meende, dat huishoudelijke voor lichting en goed georganiseerde vacan- tie-centra voor gezinnen het hunne kun nen bijdragen om de taak van de huis vrouw te verlichten. In zijn slotwoord wees de voorzitter in het bizonder op de lezing van dé heer Polak uit Deventer over de Engel se literatuur tot Shakespeare, die ge houden zal worden op 28 januari a.s. OPERETTE-OPVOERING DOOR SCHOOLJEUGD Donderdagmiddag werd in „Amicitia" de genarele repetitie gehouden van de operette „Goudhaartje en de Trouba dour", die door leerlingen van de Dorpsschool op zaterdag 14 januari a.s. zal worden opgevoerd. De kinderen, die niet meespelen, gin gen voor een deel onder leiding van enkele leerkrachten eveneens naar „Amicitia", zodat ze de prestaties van hun mede-leerlingen konden bewonde ren. Ze hebben het buitengewoon mooie stuk met aandacht gevolgd. Van zang en spel, alsmede van de prachtige de cors konden ze volop genieten. Ongetwijfeld is bij velen het verlan gen gewekt ook eens in zo'n operette te mogen meespelen. Men verwacht zaterdagavond een uit verkochte zaal. Er zijn al veel entree bewijzen verkocht, zodat nog maar een beperkt aantal beschikbaar is. MAXIMUM DRANKWET. VERGUNNINGEN VERHOOGD. Het maximum aantal vergunningen ingevolge de drankwet is met ingang van 1 januari 1956 met drie verhoogd. In de Staatscourant van 10 januari jl. is opgenomen het Koninklijk Besluit van 31 december 1955 no. 5, waarbij, naast andere gemeenten, het maximum aantal vergunningen voor de verkoop van ster ke drank in het klein voor de gemeente Holten is gebracht op 15. Dit betekent, dat Burgemeester en Wethouders binnen kort drie volledige vergunningen zullen gaan uitgeven, want het oorspronkelijk maximum bedroeg 12. Van de mogelijkheid hem bij de wet ge boden om (om de vijf jaar) een herzie ning van het maximum aan te vragen, heeft de gemeenteraad, naar men zich zal herinneren, gebruik gemaakt, door in zijn vergadering van 17 juni j.l. op voorstel van B. en W. aan de Kroon te verzoeken ten behoeve van het vreem delingenverkeer het aantal vergunnin gen te verhogen. De raad wenste hiertoe in meerderheid slechts te besluiten, indien de eventueel te verlenen vergunningen aan de hotels in de Holterberg ten goede zouden ko men, omdat er naar zijn gevoelen in het dorp reeds voldoende vergunningen zijn. Teneide dit zoveel mogelijk te waarbor gen werd in de vergadering van 9 decem ber j.l. een verordening in het leven ge roepen, waarbij z.g. wijkmaxima werden vastgesteld. De nieuwe vergunningen zullen moeten worden verleend aan de gegadigden, wel ke voorkomen op de lijst bedoeld in arti kel 17 van de Drankwet (een soort wachtlijst), waarbij o.m. rekening zal moeten worden gehouden met de laatst genoemde verordening op de wijkmaxima. VOORGOED VRIJ GESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1955 M. M. Veneklaas, Look 80, is voor goed vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaarheid. AANGIFTE HONDENBELASTING. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de aangifte voor de hondenbelasting moet plaats hebben vóór 1 maart a.s. en wel op dinsdag- en donderdagmorgen ter gemeente-secreta rie. De betaling moet daarna gelijktijdig geschieden ten kantore van de gemeente ontvanger. Verwezen wordt naar de of ficiële publicatie in dit nummer. Het vorige jaar zijn tal van houders van honden in verzuim geweest en werd hun een verhoogde aanslag deze kan n.l. verviervoudigd worden opgelegd. Bovendien stelt men zich bij niet tijdige aangifte aan strafvervolging bloot. ESPELO HEEFT AFDELING PLATTELANDSVROUWEN De nog zeer jonge afdeling Espelo van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen hield donderdagavond in de open bare school aldaar haar eerste bijeen komst onder leiding van Mevr. J. R. Wierda-Postma. De presidente van de Holtense zus- terafdeling, Mevr. J. C. Nagelhout-Klij- zing en de secretaresse van het provin ciaal bestuur, Mevr. Meens-Heilersig uit Markelo, waren in deze vergadering aanwezig om de nodige bijstand te ver lenen. Mevr. Meengs gaf een overzicht van 't ontstaan en de opbouw van de Bond en zette haar doel en streven uiteen. Na de pauze, waarin een verversing werd aangeboden, werd overgegaan tot de verkiezing van vijf bestuursleden. Als zodanig werden gekozen de dames J. R. Wierda-Postma, E. v. d. Ridder, M. Slijkhuis-Zandvoort, M. Krikkink- Rietberg en H. Paalman-Kromdijk. De gekozenen zullen de functies nog nader onderling verdelen. De dames Nagelhout en Meengs bo den vervolgens hun gelukwensen aan met de oprichting van deze 66ste afde ling in Overijssel, welke thans reeds meer dan 20 leden telt. Mevr. Wierda sloot de bijeenkomst met een dankwoord aan het adres van de beide gasten en met een wel thuis voor allen. VOETBAL. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Holten 1Almelo 3, 2.30 uur; Holten 2Omhoog 3, 12 uur Enter 3Holten 3, 2.30 uur. De competitie-standen, bijgewerkt tot 1 januari 1956 zien er als volgt uit: 2e klasse afd. F: Holten 1 10 8 0 2 16 38—14 RV 2 8 7 0 1 14 26—8 Almelo 2 9 6 0 3 12 31—27 Rietvogels 2 9 4 1 4 9 18—19 Luctor 2 9 3 2 4 8 1413 SOS 1 7 3 2 2 8 17—16 La Première 3 9 3 2 4 8 22—30 dc Zweef 2 10 2 2 G 6 2330 Almelo 3 10 2 1 7 5 19—38 Nijverdal 2 9 1 2 6 4 15—28 4e klasse afd. H Holten 2 8 7 0 1 14 30—12 Enter 3 7 6 0 1 12 30—6 RV 3 7 4 1 2 9 21—11 Holten 3 9 4 0 5 8 22—30 Omhoog 2 8 3 0 5 6 18—21 Haarl. Boys 2 6 2 0 4 4 -11—16 SOS 2 7 1 2 4 4 12—27 Haarl. Boys 3 6 0 1 5 1 4—25 Juniorengroep II ,afd. L VESOS a 8 5 2 1 12 23—10 de Zweef b 8 5 1 2 11 17—11 SOS b 7 5 0 2 10 24—18 Haarl. Boys a 7 2 2 3 6 1411 Holten a 8 1 4 3 6 14—19 DES c 8 0 1 7 1 14—37 In zijn jaarlijkse boodschap aan het congres heeft president Eisenhower van de Ver. Staten aangegeven in welke politieke richting hij het land hoopt te sturen en welke problemen voorrang krijgen. Dit is de laatste boodschap vóór de verkiezingen, die in november worden gehouden en het is te begrij pen, dat men in deze boodschap als het ware een verkiezingsprogramma meent te ontwaren. De boodschap doet de gul den middenweg, die Eisenhower steeds wenst te bewandelen, in geen enkel op zicht oneer aan. Men kan zelfs betogen, dat hij ondanks zijn ziekte, of mis schien wel tengevolge van zijn ziekte, die hem van veel dagelijkse beslomme ringen heeft ontheven (waardoor tijd is ontstaan voor het opnieuw doordenken van de problemen) een vastere greep op de politieke ontwikkeling heeft ge kregen. De ervaringen, welke Eisenhower in de tweede helft van het vorig jaar op internationaal gebied heeft opgedaan, zijn mede in deze boodschap verwerkt. Over de conferentie van de regeringsleiders in juli 1955, welke te Genève is gehou den, zei Eisenhower, dat deze de be lofte had ingehouden van een matiging in de bitterheid in woorden en daden, die de neiging heeft conflicten en oor log te verwekken. Maar hij voegde hier aan toe, dat de tweede conferentie, die van de ministers van buitenlandse za ken enkele maanden later, „op over tuigende wijze had aangetoond, dat de Russische leiders nog niet bereid zijn om de onmisbare voorwaarden voor 'n zekere en blijvende vrede te scheppen". Hij wees op de wijziging in de Russi sche taktiek, welke nu gericht is op vriendelijkheid en het aanbieden van hulp aan de voormalige koloniale ge bieden, die wantrouwend blijven te genover het Westen. Men ziet dit in het Midden-Oosten en in India en Bir ma. Hier moeten de Ver. Staten iets te genover stellen. De neiging om de hulp aan het buitenland te verminderen, is altijd sterk, maar hier heeft Eisenho wer toch 't roer wat gewend. Kort ge leden konden wij al melden, dat de hulpgelden bijna verdubbeld zullen worden, al be tekent dit minder een sterke uitbrei ding van de toe te wijzen gelden, dan wel een vergroting van het reservepot je, waaruit moet worden geput om de continuiteit in de hulpverlening te ver zekeren. Dat deze continuiteit van groot belang is, blijkt uit de woorden van Eisenhower, waarin hij het congres be perkte volmacht vraagt om verplichtin gen op langere termijn aan te gaan voor bijstand aan meerjarige projecten uit gelden, die in komende belastingjaren nog moeten worden toegewezen. Op deze manier zullen bondgenoten en an deren, die Amerikaanse hulp genieten, bij het opmaken van plannen van te voren al rekening kunnen houden met de zekerheid van blijvende steun. De verrassing, dat de kraan dicht gaat, is dan uitgesloten. Wellicht had Eisenho wer in gedachten de hulp aan Egypte bij de bouw van de Assoeandam, die vele jaren zal vergen, maar waarmede Egypte moeilijk kan beginnen als het niet de zekerheid heeft, dat het werk kan worden afgemaakt. Een van de wensdromen van iedere staatsman is een sluitende begroting. Deze is in Amerika nu in evenwicht en zal dat blijven wanneer er geen be lastingverlaging komt. Dit zal diverse republikeinen niet als muziek in de oren hebben geklonken, want zij verwacht ten van belastingverlaging grote aan trekkelijkheid van hun partij bij de verkiezingen. Voor de uitslag van deze verkiezingen is het van het grootste belang hoe de boeren, die vooral in het Midden-Wes ten van het land wonen, hun stem zul len uitbrengen. De laatste keer heeft de zeer populaire figuur van Eisenho wer de doorslag gegeven, maar in de jaren daarvoor waren de democraten favoriet, die de boeren grote subsidies schonken door prijzen te garanderen, die gebonden waren aan de prijzen van de industriële producten. Benson, de republikeinse minister van landbouw, heeft gepoogd te breken met het stelsel van vaste bijdragen en er een door wil len voeren, dat minder gunstig was voor de boeren, maar aan de andere kant 't kwaad van de gesubsidieerde overpro ductie meer bij de wortel aanpakte. Dit heeft veel kwaad bloed gezet en het heeft er alle schijn van, dat de demo craten bij hun poging om 't Witte Huis te veroveren de boeren weer de oude subsidies zullen beloven. De republi keinen kunnen dit natuurlijk niet over hun kant laten gaan en enkele dagen na de boodschap van Eisenhower (die nog herstellende is van de hartaanval, welke hij in september heeft gehad) dit maal niet zelf heeft voorgelezen, is er een aanvulling op gekomen, welke be trekking had op het probleem van de landbouwoverschotten. In de eerste plaats vraagt de president het congres toestemming de enorme overschotten ook aan andere, niet be vriende landen, te verkopen. Dit kun nen geen andere landen zijn dan de communistische. Dit is een van de vele maatregelen, welke Eisenhower voor stelt om de overschotten op te heffen. Vooropgesteld moet natuurlijk worden, dat het op de markt gooien van deze overschotten de prijzen niet mag be derven; daarvan zouden zowel Ameri ka als de andere landbouwende lan den de last ondervinden. Dus nieuwe markten en minder productie. Eisenho wer's doel is het bebouwde oppervlak met 20 pet. te beperken en de landbou wers hiervoor schadeloos te stellen in natura en geld. Zijn de overschotten, die al een waarde van 8 miljard dollar hebben, voor een groot gedeelte te verklaren uit de handhaving van pro ductieprikkels, welke in de oorlogsja ren noodzakelijk waren, nu moet men komen met prikkels om de productie te beperken. Hoe gezond dit ook alles voor de economie van het land zal zijn, het is de vraag of de boeren een wat zeker der toekomst zullen verkiezen boven de garanties, welke de democraten bie den. Een factor van belang bij de stem ming zal ook zijn of Eisenhower nu candidaat zal zijn of niet. Tot voor kort leek 't, dat de mogelijkheid daar toe uitgesloten was, nu echter hoort men steeds meer stemmen, welke een tweede termijn van Eisenhower niet uitsluiten. In dat geval zal de democra tische candidaat aanzienlijk minder kans maken. SPOORWEGVERBINDING MET ZWOLLE EN ARNHEM Door de VVV is in de afgelopen zo mer via de provinciale VVV de aan dacht van de Spoorwegraad gevestigd op de lange wachttijden te Deventer in de verbindingen met Zwolle en Arn hem. Het lid van de Spoorwegraad, dat de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer vertegenwoordigt, heeft in ant woord daarop laten weten, dat de Ned. Spoorwegen menen aan de lange wacht tijden in de verbinding van Holten te Deventer met Zwolle en Arnhem niet tegemoet te kunnen komen, omdat de stoptreinenserie 2900 met de sneltreinen een halfuursdienst vormen tussen En- schede-Hengelo-Almelo-Deventer. Om nu de overgang in Deventer korter te maken voor de gevraagde relaties, zou den de stoptreinen vlak voor de snel treinen gelegd moeten worden. Als ge volg daarvan zou de halfuursdienst ver vallen, hetgeen de NS voor de locale belangen ongewenst achten. Bovendien zou dan de bestaande verbinding met Arnhem teloor gaan. Het is prettig te weten, zo zouden wij willen opmerken, dat aan dergelijke ver zoeken zo'n grote aandacht wordt be steed. Voor de Boer WIST U DAT het spuitseizoen dit jaar wéér slachtoffers heeft geëist, omdat men zonder voldoende beschermende kle ding bespuitingen uitvoerde? De geva ren, verbonden aan het werken met vele giftige bestrijdingsmiddelen, als b.v. 't gevaarlijke Parathion, zijn groot. Laat men er daarom bij de najaarsin spectie van de bedrijfsinventaris acht op slaan, dat goede kleding gereed ligt voor het volgende seizoen. Rubber kleding, bestaande uit volle dige hoofdbedekking, handschoenen met kap en laarzen, zijn hier onmisbaar. Ook het gebruik van een mond- en neusbe- dekkend masker is aan te bevelen. Stelt U vooral alles in het werk om dit gevaar te bezweren! HEFFINGEN 1955. Nu dan eindelijk de heffingsverorde ning van het Landbouwschap is goed gekeurd, kunnen binnenkort de eerste aanslagen verzonden worden. Ook de ze verzending eist nog enige admini stratieve voorbereiding, zodat het toch wel eind januari of begin februari zal worden, voor de verzending naar de eerste groep ondernemers begint. Dit zal dan zijn naar de provincies Gronin gen en Friesland. Welk een administratie daarvoor no dig is. kan men zich enigszins voorstel len als men weet, dat naar Groningen 14.500 en naar Friesland ong. 22.400 aan slagbiljetten verstuurd moeten worden. Zoals bekend, kunnen degenen, die lid zijn van bepaalde organisaties, af trek krijgen van deze heffing, omdat zij aan hun organisatie reeds contri butie hebben betaald. Volgens de hef fingsverordening bedraagt deze aftrek hoogstens 90 pet. van de betaalde con tributie, maar zij mag niet hoger zijn dan 42 pet. van de aanslag. Men zal zich herinneren, dat bij de inventarisa tie voor 't Landbouwschap in het voor jaar van 1955 de georganiseerden een duplicaat-kwitantie van de betaalde co.n-* tributie hebben kunnen inleveren. Met deze kwitanties is bij het vaststellen van het bedrag der heffing reeds re kening gehouden. Ook de nagekomen kwitanties zijn reeds zoveel mogelijk verwerkt. Welke organisaties voor aftrek der heffing in aanmerking komen, staat offi cieel nog niet vast. In de heffingsver ordening worden hiervoor algemene regelen gesteld. Aan de hand van deze regelen zal het bestuur van het Land bouwschap moeten beslissen, welke or ganisaties voor aftrek in aanmerking komen en welke niet. Waarschijnlijk zal deze beslissing reeds voor een aantal organisaties genomen worden in de be stuursvergadering van het Landbouw schap van 18 januari a.s.

Holtens Nieuwsblad | 1956 | | pagina 3