Het feest ban be ontmoeting. 'm# m# PLAATSELIJK NIEUWS Christus Geboorte AGENDA Kerstfeest 1955 Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO No. 51. Jaargang 7. ZATERDAG 24 DECEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO TENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jloltens Nieuwsblad" te Eolten. Telef. K 5USS - £34 Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Het kerstfeest staat alweer voor de deur- Druk is het geweest met allerlei voorbereidingen. Een gezellige drukte is dat doorgaans, zoals trouwens de dagen van kerst zelf ook zo gezellig, zo knus kunnen zijn. Je komt als mens tot rust, na alle drukte; al is het waar, dat ook op de kerstdagen mensen zullen moeten werken- En al zijn ze er, die ook dan niet rusten willen Voorbereidingen zijn er getroffen, want ook dit jaar moet het wéér „goed" zijn! En wij hebben allemaal zo onze gedachten bij dat woordje „goed". Voor de één zal het dan „goed" zijn, wanneer alles zo verloopt, als hij het zich heeft voorgesteld. Een ander zal het „goed" vinden, wanneer er gezelligheid is in huis: kaarsjes, wat groen, een uitgebreide maaitijd. Weer anderen maken een fijn uitstapje, of gaan ergens logeren. Terwijl er ook dit jaar heel wat bijzondere gebeurtenissen fees telijk gevierd zullen worden op de kerstdagen. Ik denk b.v. aan een verlovingsfeest. En dan zullen die kerstdagen „goed" zijn, wanneer ons feest geslaagd mag heten. Maar waarom is het dan zo, dat de kerk gedurende vier weken zich voorbereidt op die kerstdagen? Is het mis schien daarom, omdat juist de Boodschap, die op deze dagen overal en in allerlei toonaarden zal klinken, zo geweldig ge laden is? O zeker wij leven alweer een kleine 20 eeuwen na wat er geschiedde in Bethlehems stal. Wij zijn er misschien aan gewend geraakt de boodschap van kerst te horen- We vinden het een prachtige boodschap: Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn eigen Kind Jezus geeft voor een wereld verloren in schuld. En we weten ook allemaal wel, wat dit betekent, n.l. dat God deze wereld niet aan haar lot overlaat, maar naar die wereld en dat bent U en ik dus ook! toe komt. Zijn hand als 't ware uitsteekt om ons te ontmoeten. En dat is kerst: ontmoeting! Wij echter denken daarbij direct het onze. We zien om ons heen: Wat zijn er .veel van die vluchtige ontmoetingen! KERSTVIERING PLATTELANDSVROUWEN. De Afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield Woensdagavond in hotel Holterman haar gebruikelijke Kerstwijdingsavond onder leiding van haar presidente, Mevr. J. C. Nagelhout-Klijzing. In haar openingswoord herdacnt de ze Mevr. H. Boode-Rensen, die enige jaren bestuurslid was van deze afde ling en tengevolge van een ernstige ziekte vrij plotseling is overleden. In deze samenkomst werd het Kerst evangelie - Lucas 2 - gelezen en kerst liederen gezongen en o.a. gedichten ge declameerd door de dames Weijl en Kolkman. Het kerstverhaal werd verteld door de presidente en nadat men in de stemmingsvolle zaal nog tal van lie deren gezongen had werd deze kerst viering besloten met de Avondzang. In het begin van de avond werd o.m. de mededeling gedaan dat men zich nog kan opgeven voor de in Januari aanvangende knipcursus van de Stich ting Maatschappelijk Werk ten platte- lande, die ook toegankelijk is voor niet-leden. DE JONGE KERK SPRAK OVER „DE GEMEENTE" EN „HET HERDERLIJK SCHRIJVEN". In de beide jongste bijeenkomsten van de Jonge Kerk kwamen de vol gende onderwerpen aan de orde „De Gemeente" en „het Herderlijk Schrij ven" van de Ned. Herv. Synode „Chris ten zijn in de Ned. samenleving". Daarbij werd het volgende gesteld: Als Gemeente van Jezus Christus be horen we als het ware een keten te zijn, waaraan niet één schakel ontbre ken mag en eigenlijk ook niet kan. En toch ontbreken er heel vaak enige schakels in deze keten. Wij dragen echter de volle verantwoordelijkheid voor het ontbreken van deze scha kels en het is dan ook een plicht als gemeentelid deze losse schakels weer in de keten te smeden. Maar het is juist deze plicht, waarvan in de prak tijk niet veel terecht komt. We ma ken ons zo gemakkelijk van deze plicht af, o.a. door de woorden: een ieder moet het zelf weten hoe vaak of hoe weinig hij naar de kerk wil gaan. Men moet tenslotte met z'n eigen pakje naar de molen en de oor zaak van het slechte kerkbezoek is dan ook, zo werd in deze bijeenkomst gezegd, voor een groot deel te wijten aan deze plichtsverzaking. Maar als gemeente mogen we niet zwijgen, op Gods bevel niet. Wij moe ten, zo werd opgemerkt, de grote da den Gods verkondigen. In de praktijk van het leven zien we vaak dat we ons zelf willen verschonen door de schuld op een ander te schuiven, b.v. op de dominéé of op de ouderlingen en wat men in onze plaats zo vaak hoort is dit „zolang hij of zij nog naar de kerk gaat of er voorin zit, zien ze mij niet". Dat is, zo concludeerde men, zich zelf min of meer op een voetstuk plaatsen. Het Herderlijk Schrijven. Over het herderlijk schrijven kwa men drie discussie-vragen aan de orde. De eerste vraag was: wat is het car- dinale punt tussen het Mandement der Rooms-Katholieke bisschoppen en het Herderlijk Schrijven, t.a.v. het door de leden der kerk in te nemen stand punt. Men was het er allemaal wel zo'n beetje over eens, dat het mandement een verbod inhoudt terwijl het H.S. iedereen vrij wil laten in het kiezen van een bepaalde partij of vakbewe ging. Het laatste stelt ieder persoonlijk verantwoordelijk voor zijn beslissing. Christen zijn is in de eerste plaats een manier van zijn en wijze van bestaan. Het is niet het hebben van een be schouwing over de zin van leven en wereld. Het is het hebben van een Heer en dan ook het zich voegen onder Zijn heerschappij, die alles om vat. Bij de behandeling van vraag 2 of er een bepaalde reden aan te wijzen is, dat het H.S. niet steeds een positief standpunt inneemt, kwam het volgende naar voren. Daar de Kerk met ver schillende groeperingen te maken heeft mag zij zich niet voor een bepaalde groepering uitspreken. De discussianten waren het er wel over eens. dat men zich moet hoeden in een betrekkelijke geslotenheid te gaan staan tussen de kerk en de mede mens, opdat men geen belemmsring wordt voor de doorwerking van het evangelie, dat men verantwoordelijk heid moet dragen voor beide groepe ringen en dat de nadruk moet liggen op de vrijheid van het Christen zijn. ZIEKENFONDS VERHOOGT PREMIE VRIJWILLIGE AFDELING. Het is geen prettige mededeling, wel ke het bestuur van het algemeen zie kenfonds in onze gemeente de leden van haar vrijwillige afdeling in dit nummer doet. Het heeft de premie n.l. met ingang van het nieuwe jaar moe ten verhogen van f 1,30 tot f 1,60 per week per lid. Deze mededeling komt overigens Zeker we geven elkaar wel de hand, we maken ook wel vaak een praatje, maar goed bekeken, leven we toch zo vaak langs elkaar heen. 't Is ook zo druk, hé? Maar U weet even goed als ik, dat al die „vluchtige be zoekjes" niet veel uitwerken. We hebben er zo weinig aan. Kerst wil zo'n oppervlakkige ontmoeting zeer beslist niet zijn! Wat een geluk! Maar ook: wat lastig! We zijn immers zo druk bezig met een heleboel andere dingen? En om er dan zo „diep" door te gaan, er over na te denken, ach, daar heb ben we geen tijd voor! En toch dit is de boodschap van kerst 1955: als wij niet tot stilstaan komen, alleen maar zo even Jezus willen ont moeten dan hebben we er niets aan. Dan kunnen de kerst dagen wel heel plezierig zijn, maar dan zal er niets ver anderen in ons! Maar kerstfeest wil zeer beslist niet, dat we weer overgaan tot de orde van de dag! Gelukkig niet! In tegendeel de boodschap luidt: Ik verkondig u grote blijd schap Jezus, dè Redder, is geboren* Ga en kom naar Beth lehem. Want om werkelijk van dit Kind te genieten, moet je er eerst vlak bij komen. En dan neerknielen en het zeggen: dank U, Here God, dat U in dit Kind mij wilt ontmoeten. Want God geeft in Zijn Zoon ons het beste, wat Hij geven kan. Maar weer dan zullen wij er ons niet van moeten pro beren af te maken. Het zal geen vluchtige ontmoeting mogen zijn! Denk eens aan de herders b.v.! Stel U voor, dat zij ge dacht hadden: Geweldig kijk eens naar de lucht. Prachtig die verlichte hemel. Maar als ze niet verder waren gekomen, dan hadden ze Jezus niet ontmoet! Dan zou hun leven op de oude voet zijn voortgegaan. En weer: dat is nu net niet Gods bedoeling! Neen de herders doen wat anders: Opstaan! De kudde in heilige roekeloosheid in de steek laten! Zo maar, midden in de nacht! Om te aanbidden dat Kind in de kribbe Gods Zoon! En als ze terug gaan dan zijn ze blij* Intens gelukkig. Ze loven God. Weet U wat God ook van ons wil? Dat we net zo gelukkig zijn als die herders. Dat wil God heus waar! Daarvoor kwam Jezus. Maar nog eens: dan zullen ook wij ons biddend hebben voor te bereiden, opdat wij inderdaad komen tot de ware ontmoeting. En dan zal kerst 1955 echt kerst-féést zijn! Want dan weten we het dan ondervinden we het: Ik heb een Heiland, die heelt alle smart; die helpt; die écht blij maakt. Holten. J. H. I. voor velen niet onverwacht omdat ver schillende fondsen, o.a. Almelo, Henge lo, Enschede en Oldenzaal reeds heb ben bekend gemaakt, dat zij hun pre mies hebben moeten optrekken tot f 1,85, f2,— en zelfs tot f2,20 toe. De oorzaak moet gezocht worden in de verhoging van de honoraria der huisartsen met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1953 - waaraan de Zie kenfondsraad onlangs toch zijn goed keuring heeft verleend - maar o.m. ook in de hogere kosten voor de spe cialisten en de ziekenhuisverpleging. Het fondsbestuur heeft de nieuwe premie, welke nog verhoogd wordt met de bekende 10 cent voor het aanvul lingsfonds, zo scherp mogelijk gecal culeerd, opdat de leden niet meer be talen dan strikt noodzakelijk is. Maar dit sluit reservevorming uit en schept zelfs de kans, dat bij een wat abnor male ziekenhuisopname de gecalculeer de premie zal blijken niet voldoende te zijn. Het speculeert daarbij echter op het gezonde verstand van de leden, dat zij zonder bezwaren een verder gaande premieverhoging zullen aan vaarden, indien deze door de omstan digheden onverhoopt noodzakelijk mocht blijven. De nog te doene achterstallige uit keringen hoopt men te kunnen opvan gen door de nog aanwezige reserve. Bij de afsluiting van de rekening over 1955 zal eerst kunnen worden vastgesteld of de voor dat jaar gehe ven premie van f 1,30 voldoende is geweest. hopen wij allen samen te vieren. VRIJDAGAVOND 8 uur voor de leeftijd boven 16 jaar. ZATERDAGMIDDAG 3.30 uur met de jeugd tot 16 jaai en hun ouders. GEBOUW „IRENE". De Jeugdraad der Ned. Herv. Gemeente N A J A ARS VERG ADERIN G COöP. FABRIEK VAN MELKPRODUCTEN „DE VRIJHEID". Het natte 1954 had ongunstige invloed op melkaanvoer 1955. De gebruikelijke najaarsvergadering van de Coöp. Fabriek van Melkpro ducten „De Vrijheid" werd Woensdag avond voor een week gehouden in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder leiding van de voorzitter, de heer J. Wegstapel. In deze vergadering werden de af tredende bestuursleden, de heren J. Wegstapel, H. Hulsman en J. W. Rei- link W.Fzn., allen herkozen. In de plaats van de aftredende commissarissen, de heren J. Beldman en J. Lubbersen, welke reglementair niet herkiesbaar waren, werden geko zen de heren J. A. Kolkman en E. Jansen. Geen bestuursfuncties voor 65-jarigen De wat verouderde statuten der coöperatie werden op voorstel van het bestuur aangepast aan de tegenwoor dige eisen, waarbij ook de bepaling is opgenomen geworden, welke de leeftijdsgrens voor bestuursleden stelt op 65 jaar. De wijzigingen werden met algemene stemmen goedgekeurd, maar aange zien het reglementair voorgeschreven ledental niet aanwezig was zullen zij in een volgende vergadering definitief moeten worden vastgesteld. Prijzen bevredigend. Uit de mededelingen welke vervol gens werden gedaan door de directeur, de heer P. Dijkstra, bleek o.a. dat de prijszetting der zuivelproducten over het algemeen bevredigend is geweest. In het bijzonder van de kaas,waar van de afzet, ondanks de grotere pro ductie geen moeilijkheden opleverde, was de prijs goed. Abortus Bang. Minder gunstig waren diens mede delingen over de abortus bestrijding, al behoeft de toestand niet direct tot ongerustheid aanleiding te geven. Van de melkleveranciers bleken 327 bedrijven of 63 pCt. negatief en 154 of 31 pCt. positief, alsmede enkele bedrijven plm. 1 pCt. dubieus. Dit be tekent een achteruitgang van 3 pCt. bij het vorige jaar vergeleken. Bij de bespreking van deze kwestie, waarbij de verplichte bestrijding ter sprake kwam, adviseerde de heer Sprokkereef om door vrijwillige be strijding zover zien te komen, dat de overgang naar verplichte bestrijding maar een kleine stap meer vormt. Ruim 100 bedrijven zijn volkomen Maandag 26 Dec* (2e Kerstdag): Film voorstelling in gebouw „Irene". Vrijdag 23 Dec. en Zaterdag 24 Dec.: Kerstviering door de Jeugdraad der Ned. Herv. Gemeente (zie annonce). Maandag 26 Dec. (2e Kerstdag)Bal in hotel G. Müller (zie adv.). Donderdagavond 29 Dec.: Verzilvering vacantiebon (2e Kerstdag) bij P. F. van Doorn, H. J. Wansinkstraat 25. Donderdag 29 Dec.: Verwerping kren tenbrood zaal „De Wippert" (zie an nonce). Maandag 9 Jan.: Aanvang repetities H.G.K. en Kinderkoren. Zaterdag 14 Jan.: Uitvoering in Amicitia van de Kinderoperette „Goudhaartje en de troubadours". RAADSVERGADERING. De gemeenteraad komt Donderdag, 29 December a.s., des avonds 7.30 uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de volgende agenda: 1. Notulen der openbare vergaderin gen van 14 en 28 September 1955 en 3 November 1955. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Voorstel tot aankoop van gronden in 't complex Gaarden van de heren F. Meerman en J. A. Wegstapel. 4. Voorstel tot aankoop van grond in het complex Holterenk (Industrie straat-Oostzijde) van de heer J. D. Vincent. 5. Voorstel tot vaststelling van grond prijzen voor het complex Holterenk. 6. Voorstel tot wijziging van het raads besluit dd. 27 April 1955, nr. 1114, tot verkoop van grond in het com plex Boschkamp aan de heer A. J. Nijkamp. 7. Voorstel tot verkoop van grond in het complex Boschkamp aan mevr. de weduwe L. D. Pakkert- Groothuis. 8. Benoeming van twee gedelegeerden in het bestuur van de bouwvereni ging „Beter Wonen" voor het jaar 1956. Als zodanig hebben thans zitting de heren E. Dikkers Hzn. en A. Jansen. 9. Voorstel tot de bouw van zes wo ningwetwoningen aan de Bosch kampstraat. 10. Benoeming van leden der commis sie van advies ex artikel 8 der woon- ruimtewet 1947, stb.nr. H 291, voor het jaar 1956. De commissie is thans samengesteld als volgt: J. Kroon (voorzitter), J. H. Assink, G. Bouwhuis, G. Brands en mevrouw J. Jansen-v. d. Brink. 11. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe instructie voor de gemeente geneesheer en, in verband daarmede, tot wijziging van de salarisverorde ning der gemeente Holten. 12. Benoeming van een lid in de com missie tot wering van schoolver zuim voor het tijdvak van 1 Januari 1956 tot en met 31 December 1958. Aftredend de heer H. Soer. 13. Voorstel tot wijziging der instruc ties van de keuringsveearts-hoofd van dienst en van de hulpkeurmees ters van vee en vlees. 14. Rondvraag. Redactie, administratie en bezorgers wensen U een gezegend Kerstfeest vrij, maar opgemerkt moet worden, dat men nog te weinig tot bloedon derzoek overgaat ook al is de melk bacterie vrij. Bij de mededelingen van de direc teur kwam nog ter sprake, dat de melkaanvoer over de eerste 11 maan den van 1955 0.6 pCt. lager was dan over dezelfde periode van het vorige jaar. Dit is echter een landelijk ver schijnsel, dat in hoofdzaak moet wor den toegeschreven aan de slechte kwa liteit en het te weinig gewonnen hooi door de natte zomer van 1954. Aan het slot van de vergadering heeft de voorzitter nog dank gebracht aan de afgetreden commissarissen voor hun arbeid in het belang der fabriek.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1