Holtens Nieuwsblad PREDIKBEURTEN PLAATSELIJK NIEUWS Een wijze raad voor Uw ST. NICOLAAS INKOPEN Spaar de moeite om naar elders te gaan Als U zoveel goede adressen ten dienste staan Koek en gard SPORT No. 47. Jaargang 7 (Tweede Blad) ZATERDAG 26 NOVEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur (Bed. H. Doop) Ds. Addink. en 7 uur Ds. Israël (H. C. Zondag 14). In alle diensten collecte voor het werk der Herv. kerk in ons land. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Collecte voor het werk der Hervorm de kerk in ons land. Geref. Kerk. 10 en 3 u. Ds. Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de zending op Soemba. FILM OVER HOLTEN. Onze plaatsgenoot, de heer H. C. van Leeuwen, heeft het initiatief ge nomen om een film op te nemen van onze woonplaats. Hij heeft daaraan de titel gegeven van „Holten, zoals het leeft en werkt. In de afgelopen weken zijn tal van opnamen gemaakt, zodat velen be nieuwd zullen zijn hoe Holten en zijn bewoners er in deze film afkomen. De nieuwe film zal voor het eerst in het openbaar worden vertoond op Woensdag 30 Nov. a.s. in het gebouw Rehoboth. Een annonce in dit num mer geeft daaromtrent nadere inlich tingen. De voorstelling is gratis en wij stel len ons voor dat velen deze filmpre mière willen meemaken. Zij zal - en dat is de bedoeling van de maker - zeker bijdragen tot grotere belangstel ling voor de fotografie. AUTO'S SLIPTEN WEGENS DE GLADHEID. Op de Deventerweg ter hoogte van de 5e dijk slipten Donderdagavond tus sen negen uur en halftien twee auto's, waarbij een van de inzittenden werd gewond en naar het ziekenhuis in De venter moest worden vervoerd. Om 9 uur kwam de heer H. B. uit Veenendaal door de gladheid van de weg in moeilijkheden. Nadat hij een vrachtauto was gepasseerd slipte z'n wagen, die tegen een boom opbotste en zwaar beschadigd werd. De heer B. werd er uitgeslingerd maar bekwam wonder boven wonder geen letsel. Hij moest in Holten overnachten. Toen de Rijkspolitie ter plaatse kwam, werd het verkeer gewaar schuwd. Gebr. K. uit Spakenburg rem den hierbij blijkbaar te plotseling af, waardoor ook deze personenauto slip te en in de sloot terecht kwam. De heer. S. K. moest zich onder medi sche behandeling stellen. De Bathmense dokter achtte opname in het zieken huis te Deventer noodzakelijk. AUTO IN BRAND Maandagmorgen omstreeks 8 uur ge raakte in de Dorpsstraat tegenover het postkantoor een personenauto van de heer J. W. I., garagehouder te Olst, in brand. Ijlings toegeschoten brand weermannen blusten het vuur onder de motorkap met een blusapparaat. Toen de auto ook van binnen nog bleek te branden, werd even een straal water gegeven en behoorde deze vroege sen satie weer tot het verleden. U WINKELWEEK GEOPEND. De winkelweek, welke de Holtense winkeliers van 24 November tot en met 5 December a.s. organiseren is Don derdagavond geopend met een muzi kale rondgang van de muziekvereni ging H.M.V., die daarbij vergezeld werd door een stoet ruiters van de j rij vereniging „De Bergruiters". i Deze muzikale rondgang, welke niet gepaard ging met een officiële ope ning, trok in het deel van het dorp, dat door de stoet bezocht werd veel belangstelling. De aan deze winkelweek verbonden attracties zullen een officieel tintje krijgen als Sinterklaas Maandagavond per trein arriveert en o.a. door de burgemeester en de voorzitter van de Holtense Handelsvereniging welkom zal worden geheten. Verder zal het dorp het gebruike lijke. beeld bieden van extra verzorg de en soms wat al te gevuMe etalages, min of meer feestelijk geïllumineerd of dikwijls met zeer vaardige hand gestoffeerd. AMBTSDRAGERS GEKOZEN De uitslag van de stemming voor de verkiezing van een aantal ambtsdra gers van de Ned. Herv. Kerk in ver band met het periodiek aftreden op 31 December a.s., is, dat de volgende per sonen zijn gekozen: Ouderlingen: In de vacature H. J. Bolink niet herkiesbaar de heer J. Oolbekkink; in de vacature J. Reilink niet herkiesbaar de heer B. H. Brouwer; in de vacature H. Slijkhuis niet herkiesbaar de heer A. Rei link. Herkozen werden de heren E. J. Koopman en A. J. Pekkeriet. Diakenen: In de vacature J. Meer man niet herkiesbaar de heer D. Meuleman. Herkozen werden de heren G. J. Meijer en H. Markvoort. Ouderlingen-kerkvoogd: In de vaca ture W. Landeweerd niet herkies baar de heer E. Rietberg. Herkozen werden de heren D. J. Bronsvoort en H. J. Westerik. EMIGRATIE-VOORLICHTING Vanwege het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Deventer werd Dinsdagavond in de zaal van hotel Vosman een voor lichtingsavond gegeven over emigratie naar Canada. Hoewel er voor deze avond weinig belangstelling bestond, heeft de heer H. W. G. van der Linden van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Utrecht, die Canada gedurende gerui me tijd bezocht heeft en die deze avond vergezeld was van een Canadese emi gratie-ambtenaar, de kleine schare be zoekers veel belangwekkends verteld van dit grote land met z'n ontzaggelijke toekomstmogelijkheden. Met een groot aantal dia-positieven kon hij zijn uit eenzetting zeer aantrekkelijk illustre ren. Het Arbeidsbureau Deventer was vertegenwoordigd door de directeur, de heer Eeltink en de emigratie-ambte naar, de heer Evers. MELKRITTEN WAREN IETS DUURDER Bij de Dinsdagmiddag vanwege de Co- operatieve Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" in café „Stationszicht" van de heer G. Vruggink gehouden jaarlijkse aanbesteding van de melk- ritten, waren de gevraagde prijzen ge middeld 5 pet. duurder dan het vorig jaar. Enkele ritten werden iets goed koper afgemijnd; de meesten waren duurder, zodat er gemiddeld 5 procent meer betaald zal worden. De aanbeste ding had een vlot verloop. ONTPLOFFING IN KOOKHUIS. Maandag veroorzaakte een zware ontploffing schrik en ontsteltenis m het gezin van de familie E. Kruisj- kamp op de Borkeld. By onderzoek bleek dat er in het kookhuis een zware ravage was aan gericht, dat deuren en ramen vernield waren en dat de 65-jarige echtgenote Mw. G. J. Kruiskamp-Paalman brand wonden en andere blessures had op gelopen. Zy moest later naar het zie kenhuis worden overgebracht. De juiste toedracht van deze ont ploffing is nog niet bekend, omdat Mevr. Kruiskamp een shock heeft ge kregen en nog niet kon worden ge hoord, terwijl zij de enige is, die op heldering over het gebeurde kan ge ven, omdat de overige huisgenoten zich op het moment van de ontplof fing in de woning bevonden. Vermoed wordt, dat de vlam van een gasstel van het buta- of propaan- gas is uitgewaaid en dat de getroffe ne, toen zij omstreeks half acht een fiets van een van de kinderen in het kookhuis wilde zetten, dit stel weer heeft willen aansteken. Het kookhuis was toen waarschijnlijk met gas ge vuld, dat bij de ontsteking van de lucifer is geëxplodeerd. De ruiten zijn toen uit elkaar geslagen, de zolder werd opgelicht en een deur van een oude kast werd door de deur van het kookhuis naar buiten geslingerd. Mevr. Kruiskamp had brandwonden aan de armen en op verschillende andere plaatsen van haar lichaam, verwon dingen van niet ernstige aard. Men heeft haar terstond per auto naar dok ter Rietdijk vervoerd die opname in het ziekenhuis nodig oordeelde. Bij een vanwege de politie en de arbeidsinspectie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de gaspot en de leidin gen geen gebreken vertoonden. Het moet dus wel zijn dat de brander ge opend was zonder dat het gas brand de. Het kookhuis is vrij ernstig ver nield. GESLAAGDE AVOND VAN DE KUNSTCLUB. De Holtense Kunstclub hield Woens dagavond in Amicitia onder enthou siaste leiding van haar voorzitter, dok ter J. P. Nagelhout, haar zesde bijeen komst sedert haar oprichting. Een op richting, welke ten nauwste verband houdt met het schildersuitwisselings- plan van de dokter, dat, gestalte ge kregen heeft doordat de N.R.V. het verder onder haar auspiciën propa geert en dat de steun heeft van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De loterij, welke de uitgezonden kunstschilders aan reisgeld moet hel pen werd kunstclub en daarmede ko men jaarlijks tal van Holtenaren en kunstliefhebbers uit Markelo en om geving in aanraking met de kunst in velerlei vorm. Aanvankelijk prevaleer de de schilderkunst, maar de bijeen komst van Woensdag was gewijd aan het kunstzinnig ambacht, de glasbla zerij. Na de gebruikelijke opening door de burgemeester, Mr. Enklaar en een welkomstwoord van dokter Nagelhout zelf, hield de bekende cineast en jour nalist, de heer H. J. Stuwen uit Voor burg, een lezing met lichtbeelden over Leerdams glas. De heer Stuvels heeft z'n gehoor een bijzonder boeiende avond bezorgd, want hij sprak zeer onderhoudend over de geschiedenis van het glas, waarvan de oorsprong in het duister blijkt te liggen maar waarvan gezegd kan wor den, dat het in de oudheid via Byzan- thium, Venetië en Bohemen naar ons land is gekomen, nam zijn toehoorders mee via gekleurde lichtbeelden door het bedrijf, waarbij bleek welk een enorme vakmanschap van de glasbla zers geëist wordt, waarbij de mensen na een lange training a.h.w. kunste naars worden en hij vertelde van de talrijke processen, welke het product moet ondergaan voordat de wijnglazen en al het andere prachtige en kunst zinnige glaswerk de fabriek kan ver laten. In een prachtige kleurenfilm, welke na de pauze werd vertoond zag men het gehele procédé aan het oog voor bijgaan waarbij men zo langzamer hand het eindproduct zag ontstaan. De meest prachtige en heldere glazen en glazen voorwerpen, gegraveerde en beschilderde glazen en andere kunst zinnige uitingen. Dokter Nagelhout bedankte de in leider voor zijn bijzonder mooie le zing en bracht onder meer dank aan de hoteliers, de heren Ten Berge en Mensink, die de afgelopen maanden o.a. de Belgische schilderes Clely Lam- berty en de Amerikaanse Miss Nor- mann in hun hotel opnamen in het ka der van het uitwisselingsplan en welke daardoor buitengewoon getroffen wa ren door deze geste. Ook de Haarlem se schilder Poppe Damave, was zeer getroffen door de gastvrije ontvangst in Holten. .Aan het slot volgde de verloting van talrijke kunstvoorwerpen, bestaan de uit schilderijen, Leerdams glas, kunstvoorwerpen en boeken over kunst. DIJKERHOEK MOCHT PROEVEN Een groot aantal huisvrouwen, velen met hun echtgenoten, was Donderdag 17 November in ,,'t Bonte Paard" (de zaal was propvol) bijeen gekomen op uitnodiging van de kruidenier-bakker, de heer A. M. Nijkamp, welke is aan gesloten bij de „G.O." te Deventer. De bezoekers werden enige aange name uren bezig gehouden op deze proefparada, welke de heer Nijkamp zijn klanten aanbood in samenwerking met de G.O. en de markartikelfabri- kanten Abro, Maggi, Olba en Victoria. Allereerst werden de bezoekers ont haald op een kopje Nescafé, dat zich best liet smaken, alsmede het Victoria speculaasje, dat hierbij gepresenteerd werd. Verschillende vertegenwoordigers der genoemde fabrikanten gaven uiteen zettingen omtrent de fabricage en het gebruik van de verschillende getoonde artikelen. In de tweede helft van de avond wer den enkele bezoekers naar voren ge roepen om in één minuut iets te ver tellen over de gedemonstreerde arti kelen, hetgeen soms danig de lachlust bij de aanwezigen opwekte. De presta ties der heren werden naar waarde be loond. In de pauze was een kop soep gepre senteerd, terwijl de dames een paar bonbonnetjes en de heren rokertjes aangeboden kregen. Aan het slot volg de een verloting met tal van nuttige prijzen. PUZZLERIT „BERGRUITERS" De Landelijke Rij vereen. „De Berg ruiters" organiseerde Zaterdagmiddag in de omgeving van „De Poppe" on der haar leden een puzzlerit, waarvoor 'n flinke deelname bestond. In deze rit was een lichte cross-country verwerkt. Er werd in een tempo gereden van 12 km per uur. Het werd een sportieve middag met goede ruitersport. De uitslag luidde als volgt: 1 G. Bo link; 2 L. B. Bronsvoort; 3 Jhr. H. van Coeverderi; 4 W. Aaltink; 5 J. Jansen; 6 G. Schooien; 7 H. J. Bosschers; 8 H. Schoneveld; 9 Joh. Bronsvoort; 10 M. Bolink; 11 J. W. Hulsman; 12 G. Huls man; 13 H. Vruwink; 14 W. Baltes; 15 G. Keizer. De drie winnaars in de cross waren 1 M. Bolink; 2 H. Schoneveld en 3 J. Bronsvoort en W. Hulsman beiden in dezelfde tijd. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt was aangevoerd: 1341 stuks vee, runderen 312, varkens 1027 en 2 schapen. Prijzen: 69 vette koeien, eerste kwali teit van f2,60 tot f2,74; tweede kwali teit van f2,38 tot f2,58; derde kwaliteit van f2,20 tot f2,38 per kg slachtge- wicht; 114 melk- en kalf koeien van f640,— tot f910,— per stuk; 61 pinken van f390,- tot f510,- per stuk; 45 gras- kalveren van f210,- tot f315.- per stuk; 22 nuchtere kalveren van f 45,- tot f 58,— per stuk; 26 drachtige zeugen v. f230,- tot f300,- per stuk; 32 loopvarkens van f58,— tot f82,— per stuk; 969 biggen van f4,50 tot f5,50 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: De aanvoer was kort, de handel had een zeer wil lig verloop, waardoor de prijzen ruim zo hoog gingen. Gebruiksvee: Aanbod redelijk, de handel hierin was redelijk vlug, waar door de prijzen voor de beste soor ten iets hoger waren. Nuchtere kalveren: Aanbod klein, doch ze werden vlug en prijshoudend verhandeld. Varkens en biggen: Aanvoer ruim, de handel had een vlug verloop, waardoor deze ruim prijshoudend werden ver handeld. Pinken en kalveren: Aanbod iets gro ter, ze trokken goed de aandacht en werden ruim prijshoudend verhandeld. Een Sinterklaasoverpeinzing van JEAN BARD. Vroeger was de Sinterklaastijd vol van spanning, angst en vreugd en elk wist te onderscheiden tussen stoutigheid en deugd. Wie z'n bord niet netjes leeg at, wie brutaal was tegen ma en uit school niet tijdig thuiskwam, viel bij Sint in ongena. Maar wie braaf z'n tanden poetste en voor pa een boodschap dee zonder in de plas te trappen, over hem was Sint tevree! Lijnrecht liep voor ons die scheidslijn, duid'lijk zichtbaar, nooit verward. Vijf December zou onthullen wie de koek kreeg, wie de gard! Nu we groter zijn geworden weten we het vaak niet meer: eedle inborst én een schooier? zwarte ziel en tóch meneer? Vredelievend zijn we allen en bewapenen om strijd; vrijheidslievend zijn we, nou maar! en we worden graag geleid, 'n Sukkel, die op school bleef zitten, laat zich rijden in een slee en de prof zucht: deze jas moet tóch nog maar een winter mee! Waar moet je de scheidslijn trekken? Alles lijkt soms zo verward de brutale eet de koek op, 'n brave burger krijgt de gard. Zou een Sint voor grote mensen ook niet te verkiezen zijn? 'n Sint die, vast van hand, de streep trok, de onwrikbre scheidingslijn? Die de braven zou belonen, het geboefte straffen zou en nooddruftigen verrassen met cadeautjes uit zijn mouw? Och, we hebben het ervaren! Onder zijn geduchte straf legden 't alle nette mensen tegen bruut geboefte af. Sint, omringd door zwarte pieten, sprak zijn oordeel, scherp en hard; hij at koek met z'n kornuiten en voor ons bleef slechts de gard Nee, laat Sint zijn plaats maar houden, 't zij gevreesd, hetzij bemind, laat de wereld, hoe verward ook, simpel blijven voor het kind. OUDERAVOND SCHOOL MET DE BIJBEL In het gebouw „Irene" werd Donder dagavond van de vorige week de jaar lijkse ouderavond van de School met Bijbel gehouden. De avond werd geopend met een li turgie door de kinderen der hoogste klassen, waarna het hoofd der school, de heer J. Kroon, voorging in gebed. Na een kort welkomstwoord tot de ouders, die in groten getale waren op gekomen, gaven enkele leerlingen een voordracht ten beste en werden ver den verschillende aardige wijsjes ge zongen door de leerlingen van de laag ste klassen. Deze zangnummertjes vielen buiten gewoon in de smaak en de kleintjes oogstten een hartelijk applaus. Voor de pauze brachten enkele leer lingen uit klas 4 en 5 het leuke toneel stukje „Het Kwartje". Het spontane applaus wat de jongelui werd gebracht, was zeer verdiend. Tijdens de pauze gaf Henk Wansink een leerling uit de zevende klas, en- kèle nummertjes op zijn accordeon en ook hij kreeg een hartelijk applaus. Na de pauze waarin getracteerd werd op chocolademelk en speculaas werd door de leerlingen der hoogste klassen voor het voetlicht gebracht het spannende spel „De bom". Gerrit Jan sen, die wegens ziekte van Hendrik Jan Pekkeriet als invaller fungeerde, speelde zijn rol uitstekend, evenals de andere jongens en meisjes. I Tussen de bedrijven declameerden verschillende leerlingen enkele luimige en ernstige voordrachten. De voorzitter van de schoolvereni ging, de heer M. Teeselink, sprak een kort slotwoord en dankte allen, die me degewerkt hadden om deze avond zo voortreffelijk te doen slagen. Na samenzang van de Avondzang werd deze ouderavond door de heer Teeselink met dankgebed gesloten. UITSTEL IN AFWACHTING VRIJSTELLING Aan de dienstplichtigen der lichting 1955 J. Teeselink en der lichting 1956 J. B. Weneklaas werd een jaar uitstel van eerste oefening verleend in af wachting van de beslissing op hun ver zoek om vrijstelling wegens onmis baarheid. H. J. Hoevink van de lichting 1955 ontving uitstel om zijn werkgever in de gelegenheid te stellen een plaats vervanger te zoeken. LEDENVERGADERING „BATO" Onder voorzitterschap van de heer J. ten Wolthuis hield „Bato" een goed be zochte ledenvergadering. Met algemene stemmen werd een voorstel van het bestuur om van de gymnastiekvereniging een sportvereni ging te maken, aangenomen, dit in ver band met de toetreding van de volley balclub. Uit een verslag van de penningmees ter bleek, dat de netto-opbrengst van de gehouden verloting f 209,29 bedroeg. Voor dit bedrag zal oefenmateriaal aan gekocht worden. Besloten werd de jaarlijkse winter- uitvoering te houden in de laatste helft van Februari. Na een bestuursverkiezing werd het volgende bestuur samengesteld: J. ten Wolthuis, voorzitter; Mej. A. Harting, secretaresse; J. Bulsink, penningmeester; H. Stokker, lid; Mevr. Meinsma-Koojj, lid; Mej. M. ten Velde, lid. VOETBALPROGRAMMA Zaterdag: SOS b—Holten a, 3.30 uur. Zondag: Holten 1—Luctor 2, 2.30 uur; Holten 3—Holten 2, 12 uur. Holten 1 speelt een belangrijke ont moeting tegen de Luctor-reserves, wel ke van groot belang kan zijn voor de volgorde op de ranglijst. De Holtense favorieten hebben het tot nu toe goed gemaakt, zodat bij velen de hoop leeft, dat zij ook deze gevaarlijke klip om zeilen zullen door een overwinning op eigen terrein. Holten 3—Haarlese Boys 2 2—3. In het begin leek het er helemaal niet op, dat Holten zou gaan verliezen. De goals vielen echter aan de andere kant. De midvoor en linksbuiten wis ten de stand op te voeren tot 0—2. Even voor de rust maakte J. Meer man met een mooi doelpunt er 1—2 van. Na de rust maakte Haarlese Boys er direct 1—3 van. Even voor het ein de wist J. Nijland de stand op 23 te brengen. Deze wedstrijd had gewon nen kunnen worden. Almelo 3—Holten 1 0—3. Ook de derde wedstrijd te Almelo heeft Holten tot 'n goed eind gebracht. Het veld was zeer glad en dus geen groots voetbal. Holten begon goed; er werd aardig gecombineerd. Uit 'n mooie aanval wist J. Paalman goed door te geven naar Bulsink, welke de bal voor het inschieten had. 0—1. Direct daarna kwam de bal bij A. Vincent en vanaf de zijlijn schoot hij de bal onhoudbaar voor de keeper in het doel. 02. Al melo werd geprikkeld door de 2-0 ach terstand. Holten werd geheel terugge drongen, doch door goed werk van de achterhoede bleef de stand tot de rust 0—2 voor Holten. Na de twee weer hetzelfde spelbeeld met Almelo in de aanval. J. Kalfstcr- man in het doel werd goed aan de tand gevoeld, doch hij wist het gevaar op sublieme wijze te keren. Een kwartier voor het einde kwam Holten weer opzetten en door goed samenspel kwam de bal bij Joh. ten Velde, die met een fraai schot de stand op 0—3 bracht. Met deze stand kwam het einde. DES a—Holten a 4—5. Holten a boekte Zaterdag haar eer ste overwinning. De voorhoede had aan stootkracht gewonnen door W. Huzen als midvoor op te stellen. Ruststand 2—1 voor Holten door goede doelpun ten van A. Westerik en W. Huzen, ter wijl DES maar één keer tegen scoorde. Na de rust was DES aanmerkelijk ster ker. Desondanks scoorde Huzen nog 2 keer en Westerik nog 1 keer. DES wist haar achterstand in te lopen tot 5—4. Bijna had DES nog de gelijkmaker ge maakt, maar gelukkig voor onze jon gens, floot de scheidsrechter voor het laatst. SOS 2—Holten 2 4—3. Geheel tegen de verwachting in heeft ons tweede elftal een onverdiende ne derlaag geleden tegen het harde, soms een unfair spelend SOS. Na de rust was Holten veel sterker. Het zeer slechte terrein speelde parten. SOS wist de score op te voeren tot 2—1. Holten kon in deze periode 2 keer ter gen scoren. Het was voor ons tweede zeer jammer, dat men twee punten in Hellendoorn moest achterlaten.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3