Uit het plaatselijk parlement PLAATSELIJK NIEUWS Jeugddienst Huiicfgerie^ing AGENDA No. 45. Jaargang 7. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van die blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,JIoltens Nieuwsblad" te Holten. TeleJ. K 51/83 - £34 Adv.-prijs1—15 m.m. (a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 ONTEIGENING VAN GRONDEN VOOR WONINGBOUW EN IN DUSTRIE. MODERN ZOMER HUISJESTERREIN IN TWEN- HAARSVELD. MOEILIJKHE DEN BIJ 'T OPSTELLEN VAN DE BEGROTING 1956. Aan het slot van het raadsverslag in ons vorig nummer hebben wij terloops reeds aangeroerd, dat de raad besloot tot aankoop van gronden in de Holter- enk en de Gaarden van eigenaren, welke bereid bleken tot verkoop over te gaan. De aankoop van 2536 m.2 grond van de heer H. Roelofs voor de som van f4268.bleek voor enkele leden on overkomelijke moeilijkheden op te leve ren. De heer Brands vond deze verpach te grond ontzettend duur in vergelijking met andere gronden, waarna een breed voerige gedachtenwisseling ontstond over de hier te volgen grondpolitiek. De Voorzitter was van oordeel, dat men de deskundigen moet vertrouwen, terwijl het niet raadzaam moet worden geacht de gedetailleerde cijfers open baar te maken. De heer Klein Velderman wilde de mo tieven wel eens vernemen waarom de taxateurs voor deze grond een hogere prijs hadden opgegeven, dan de overige gronden in de Gaarden. Hoewel de heer Soer van oordeel was, dat deze dingen in het openbaar behan deld moeten worden, besloot men de voorzitter in de gelegenlieid te stellen achter gesloten deuren de voorstellen nader te motiveren. Na de heropening bleek de raad niet eensgezind en werd over de aankoop van de grond van de heer Roelofs gestemd. Met 74 stemmen werd tot aankoop besloten. Tegen stemden de heren Klein Velderman, Jansen, Soer en Brands. Er werd in deze vergadering tot aan koop van de volgende gronden besloten: Holterenk: Deventer Algem. Industr. Mij. 12395 m2 voor f 13.0^.3.75; Gaarden: G. H Mekenkamp 1090 m2 voor f 867.50 H. Roelofs 2536 m2 f4268.— D. J. Sehuppert 74 m2 f131.Wed. H. W. Verveda 308 m2 f716.50; H. J. Wansink D.Jzn. en cons. 2630 m2 f 2022.50Kerk voogdij Herv. Gem. 740 m2 f 555.alles inclusief vernieuwing afrastering enz. ONTEIGENING. De gronden, welke voor industrieter rein en woningbouw nodig zijn en waar van de eigenaren niet tot verkoop willen overgaan, zullen onteigend worden, het geen naar de Burgemeester mededeelde, geen onvriendelijkheid jegens deze in houdt, maar de procedure moet voort gang hebben. Dat is de normale gang- van zaken. Er blijft altijd gelegenheid tot minnelijke schikking, welke gedu rende het proces zelfs aangeboden moet worden. De raad kon hiermede accoord gaan, zodat van de volgende eigenaren gron den onteigend zullen worden: Holterenk a.s. Industriestraat: G. J. Aaftink Jr., G. Joh. Aaftink Gzn., D. Aaftink G.Jzn., G. W. Goorman, Wed. G. D. Muller, H. W. ten Velde en cs., H. W. ten Velde en J. D. Vincent. In de Gaarden: P. A. Bos, G. v. d. Bos Gzn., G. J. v. d. Bos, J. A. v. d. Bos, W. Bosman, H. J. Ebrecht, G. W. Goorman, A. J. Kevelam, F. Meerman, W. F. Reilink, J. Steunenberg, Joh. Steu nenberg, W. Steunenberg, A. M. Tui- tert, H. J. ten Velde, H. W. ten Velde, A. A. Vincent, E, H. Wegstapel, J. A. Wegstapel J.Wzn., en M. Wegstapel. (Verschillende eigenaren hebben inmid dels een schikking aangegaan. Red.). ZOMERHUISJESKAMP. Met het voorstel tot onteigening van landbouwgronden stelde de Voorzitter aan de orde een voorstel van B. en W. om over te gaan tot onteigening van 25 h.a. bos en heide in het Twenhaars- veld, welke gronden toebehoren aan de gemeente Enschede. Het Gemeente bestuur van Enschede wil Holten wel ter wille zijn, maar heeft morele verplichtin gen, waaraan het zich niet vrijwillig wil onttrekken. Zeven hectare van dit recreatiegebied zullen bestemd worden voor een in de toekomst aan te leggen natuurbad en het overige terrein zal bestemd worden voor de aanleg van een modern bun galowkamp. De verzekeringsmaatschappij de Nillmij te 's-Gravenliage wil hier in samenwer king met liet Ministerie van Maatschap pelijk Werk 50 moderne zomerhuisjes bouwen van het prefab-type, welke con tractueel twee jaar zullen dienen voor 't onderbrengen van gerepatrieerden uit In donesië, aldus lichtte de burgemeester dit voorstel toe. Zij wil de zaak nog al groots opzetten. Het worden zeer geriefelijke huisjes, met behoorlijke woon- en slaapruimte, terwijl er voorts een cantine zal worden ge- bouwd. De Nillmij heeft al eerder met dit bijltje gehakt, want zij bezit dergelijke kampen op Texel, in Brabant en Gelder land, terwijl het bekende kampeerterrein Rabitt-hill te Millingen eveneens haar eigendom is. De Burgemeester is er van overtuigd, dat dit zomerhuisjeskamp op behoorlijke wijze zal worden geëxploiteerd, zodat zich hier goede perspectieven voor Holten openen. Men wil zich zelfs wel voor de oprich ting van het natuurbad interesseren, maar daaromtrent kan officieel nog niets worden gezegd. De hiervoren geschetste gronden zijn gelegen ten zuiden van de spoorlijn. De Burgemeester deelde nog mede, dat het voorstel is tot standgekomen door een besluit van wethouder Wegstapel en hem en dat wethouder Teeselink op grond van het bepaalde in artikel 52 der Ge meentewet, daaraan geen deel heeft ge had. De raad ging ook met deze onteige ningsplannen accoord en besloot een par- tieele wijziging van het uitbreidingsplan in hoofdzaak in voorbereiding te verkla ren, waardoor deze gronden de voor bo venstaand doel vereiste bestemming krij gen. Daarbij zal tevens kunnen worden tegemoet gekomen aan de wensen van de heer K. Tant, om bij verkregen overeen stemming met de gemeente Enschede zijn zomerhuisjesbedrijf aan de Geskesdijk te kunnen uitbreiden. Tevens werd in voorbereiding ver klaard een plan dat B. en W. de be voegdheid geeft bouwvergunningen te verlenen voor bijzondere agrarische be drijven. De raad stond een crediet van f 1000 toe in verband met de inrichting van een vijfde lokaal der openbare u.l.o. school en ging accoord met het voorstel aan J. Aanstood, Borkeld 93, en G. W. Scho- neveld, Borkeld 91, een premie-toeslag te verlenen voor de verbetering van hun boerderijtjes. Aangehouden werd een voorstel om aan de heer A. P. de Jonge eervol ont slag te verlenen als onderwijzer aan de o.l. Dorpsschool. Bij de rondvraag kwam de heer Wan sink met het voorstel om in afwijking van een zojuist door Ged. Staten goed gekeurd raadsbesluit de Chr. Kleuter school te bouwen achter' de nieuwe school met de Bijbel en niet er voor, zoals oor spronkelijk was bepaald. Spr. somde tal van voordelen op en noemde het jammer de dure grond aan de Boskampsstraat hiervoor te bestem men, terwijl achter de school nog een belangrijk terrein blijft liggen. De Voorzitter wees op de verschillen de bezwaren, welke aan een dergelijke wijziging zouden zijn verbonden ten aan zien van de grootte, he tspeelterrein, enz. Als het technisch mogelijk is, komt nog de vraag of het schoolbestuur met dit idee wel erg blij zal zijn. Bovendien is de schoolvereniging eigenaar van de grond. Wethouder Teeselink wijst er in dit verband op, dat het hier gaat om twee verenigingen. Het schoolbestuur heeft met deze bouw al strop genoeg vanwege het hoogteverschil. Het staat z.i. nog te bezien of het schoolbestuur hieraan zal willen meewerken. Naar aanleiding van een opmerking, dat deze scholen toch bij elkaar horen, antwoordde de Burgemeester, dat zij wel dezelfde geestelijke achtergrond hebben, maar dat het hier toch twee besturen betreft. Bij deze gedachtenwisseling kwam de onderwijspacificatie om de hoek kijken, toen de heren Klein Velderman en Wan sink zeiden, zich moeilijk te kunnen voor stellen, dat de gemeente over de nieuwe school niets te zeggen heeft, terwijl zij toch de bouw moet financieren. De burgemeester wees op de in het ver leden gevoerde strijd voor de gelijkstel ling van het openbaar en bijzonder onder wijs, welke in de Lager Onderwijs-wet verankerd ligt en het schoolbestuur de eigendomsrechten op de nieuwe school verschaft, een zienswijze waarmede de heer Landeweerd het niet geheel eens kon zijn. Het schoolbestuur is z.i. geen eigenaar, maar het heeft het beschik kingsrecht over terrein en school gekre gen. De Voorzitter was tenslotte bereid deze zaak nog eens rustig te bekijken. DE DIKKE BOOM IN DIJKERHOEK. De heer Soer sprak zijn bezorgdheid uit over het groot aantal verkeersonge vallen, dat plaats vindt door de dikke boom, welke in Dijkerhoek midden op de rijksweg staat. Spr. vroeg of hier geen voorzieningen zouden kunnen worden getroffen. De Burgemeester wees er op, dat deze zaak tot de competentie van de Rijks waterstaat behoort en dat deze zeer goed op de hoogte is van de toestand. Niet temin wil hij zich nog wel eens met deze dienst in verbinding stellen. De heer Soer wees er verder op, dat de heer Wansink in de vorige vergade ring had gevraagd om een paar licht punten in de Holterberg, maar ook de toegangsweg en de verharde wegen tot en in de Holterberg dienen beter ver licht te worden. Deze opmerking was voor de Burge meester aanleiding om de raad te wijzen op de grote moeilijkheden, welke B. en W. hebben te overwinnen bij het slui tend maken van de begroting voor 1956. Er is een oorspronkelijk tekort ge raamd van f 35.000.Door van deze begroting alles te schrappen, wat er toch wel noodzakelijk moet worden opgevoerd, o.a. de lantaarns, waar de heer Wan sink om heeft gevraagd, hoopt men haar sluitend te krijgen. De Burgemeester sprak er zijn grote teleurstelling over uit, dat in een tijd van hoogconjunctuur de gemeenten een beleid moeten voeren, dat erger is dan in crisistijd. B. en W. kunnen binnenkort slechts een „naakte" begroting aan de raad voorleggen met op een verlanglijstje de punten, welke noodzakelijk uitgevoerd moeten worden, maar waarvoor geen dekking te vinden is. Nadat de heer Klein Velderman nog gevraagd had om bevordering van de particuliere woningbouw door het be schikbaar stellen van bouwterrein voor hen, die door het uitbreidingsplan ver dreven zijn en met de heer Wansink de wenselijkheid bepleit had van een hogere beloning en het oefenen van de brand weer en de bevordering van een brand weerman, werd de vergadering te mid dernacht gesloten. HOLBATHEO HERDACHT VIJFJARIG BESTAAN. Vrijdagavond van de vorige week was de gelagkamer van café "t Bonte Paard" te Dijkerhoek tot de laatste plaats bezet met leden en genodigden van de Paardenfokvereniging „Hodba- theo", die er haar vijfjarig bestaan her dacht. Het bestuur had de herdenking van dit eerste lustrum laten samenvallen met de uitreiking van de talrijke prijzen der in September gehouden fokdag. Het ver leende aan deze bijeenkomst een wat feestelijk karakter door het doen op treden van een drietal jongelui uit Bathmen met muziek en zang. Verder 'werd een aantal prachtige kleurenfilms vertoond. De voorzitter, de heer W. Starink uit Bathmen, sprak een welkomstwoord, waarin hij er aan herinnerde, dat de heer Jan Boode uit Espelo in 1948 bij hem kwam met het idee een vereniging voor de warmbloedfokkerij op te rich ten, maar dat het nog tot 1950 duurde voordat men hiertoe overging. In de eerste jaren kwam er op de fok- dagen reeds behoorlijk materiaal, maar de laatste jaren is het goede uit het goede naar voren gekomen. De vereni ging groeit nog steeds in ledental en heeft nu reeds de 65 bereikt, welke in de verre omgeving verspreid wonen. De successen, die tot nu toe geoogst zijn, heeft men voor een groot deel te danken aan de zakenlieden en landbouw corporaties van Holten en Bathmen, die prijzen beschikbaar stelden voor de fok- dagen, welke weer een prikkel vormen voor de fokkers om hun materiaal te ver beteren. Spr. bracht daarom ook een bijzonder woord van dank aan deze stille medewerkers en betreurde het, dat bur gemeester Enklaar van Holten en burge meester Bogtstra van Bathmen, evenals de dierenarts, de heer van Walsum uit Bathmen. verhinderd waren deze avond bij te wonen. Hij kon een speciaal wel komstwoord richten tot de heer Au.ke- ma, dierenarts te Holten, die van zijn belangstelling blijk gaf. Na dit welkomstwoord van voorzitter Starink werden door de secretaris van de Noord-Nederlandse Warmbloedpaar- denfokvereniging (N.W.P.). de heer Wiersma, enkele fraaie kleurenfilms vertoond, welke behalve de schoonheid van het paard ook de schoonheid van stad en land op uitnemende wijze ver tolkten. De cameraman voerde zijn oog getuigen niet alleen naar de boerderijen in Groningen, Drente, Gelderland en Overijssel, waar het warmbloedpaard in al zijn functies te aanschouwen viel, maar wist dit alles te vatten in fraaie natuuropnamen. Zo werden de aanwezi gen meegevoerd naar de bloeiende kren- tenbossen van Dwingeloo, op de Bloe- semtocht door de Betuwe van de lande lijke ruiters, langs kastelen en fraaie boerderijen in Overijssel en naar het werk van alle dag op de boerderijen in deze provincie. In de pauze werden de prijzen van de fokdag 1955 uitgereikt, waarbij de win naars van de kampioensbeker voor het Gronings en Gelders type, resp. de heren G. J. Rietberg en E. J. Pol naar voren moesten komen. Ook de eigenaren van de reserve-kampioenen, de heren T. Ik- kink en Lubberdink te Markelo, werden door de voorzitter toegesproken, waarbij deze de hoop uitsprak, dat de kampioe nen het volgend jaar de beker zullen verdedigen, maar dat de andere leden hun best zullen doen hen zo goed moge lijk te bekampen. De dames Dika Starink, Riki v. Zeijts en de heer Joh. Kloosterboer zorgden met hun liedjes en gitaarmuziek voor 'n passende muzikale omlijsting. Het was niet zo vroeg meer, toen de heer Starink de heer Wiersma en de heer Bouwhuis, maar vooral ook de talrijk opgekomen leden bedankte voor het wel slagen van deze avomd en de vergade ring sloot. ZONDAGAVOND 13 Nov. 7.15 uur: in de HERV. KERK. Voorganger: Ds. Jörg van Delden. Onderwerp: WANNEER BEN IK CHRISTEN? BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika Theresia, dv. A. Nijland en A. M. Alferink, D 99. Derk Jan, zv W. Trekop en H. A. Traanman, Lochem. Henny Hermina, dv H. J. Baltus en J. E. Teeselink, B 11. Adri- aan Franciscus Johannes, zv H. Voor- veld en J. M. Kloppenberg, Holter berg 58. Wilhelmina Berendina, dv J. Kevelam en W. J. Bussink, Aalpols- weg 22. Ondertrouwd: H. A. Meesterberends, 29 j., Holten, en H. Wesseldijk, 27 j., Rijssen. Getrouwd: G. J. Veneman, 26 j., Hol ten, en J. E. Wes, 25 j., Ambt-Delden. FUSIE BATO EN VOLLEYBALCLUB. Zaterdag, van de vorige week werd een vergadering belegd tussen de be sturen van de Gymnastiekvereniging „Bato" en de Volleybalclub. In een onderling gesprek werd de noodzake lijkheid ingezien van een sërieuse trai ning om tot wedstrijden te komen. De leider van „Bato", de heer Kna pen, verklaarde zich bereid de training op zich te nemen. Er werd in principe overeenstem ming bereikt over een fusie van beide verenigingen. Een voorstel dienaan gaande zal aan de ledenvergaderingen worden voorgelegd. Bato zal de volleybalclub in zich op nemen, waardoor zij een sportvereni ging wordt. Het tegenwoordige bestuur van „Bato" zal wordien uitgebreid met Mej. H. Sprokkereef en de heer H. Koopman voor de technische leiding van de volleybal-afdeling. Het trainingsuur is inmiddels vastge steld op Donderdagavond van 9.30 tot 10.30 uur. Het is een verheugend initiatief om beide verenigingen in elkaar te doen opgaan, omdat daarmede de volleybal op een hoger plan kan worden ge bracht. Naar wij vernemen zou het bestuur van „Bato" er geen bezwaar tegen heb ben om ook andere verenigingen te fuseren, waardoor men zou kunnen ko men tot een algemene Sportvereniging. De beslissing blijft echter bij de le den der diverse sportverenigingen. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten, telef. 352. Gevonden: 1 motorbril; 1 autoped; 1 boodschappentas; 1 damesrijwiel (staat reeds enige tijd bij C. A. Muller, mole naar te Holten). Verloren: 1 armband, 1 pink-kalf, 1 zakmes; 1 ceintuur; 1 jongensriem; 1 portemonnaie met inh.; 1 kinderwant; 1 T.B.C.bewijs t.n.v. Harms. Houdt de winter ui! handen en voeten. Vrijdag 11 Nov., 7.30 uur: Prijsuitrei- king Fokveedag 1955 en Filmverto ning in 't café Kalfsterman. Zaterdagavond 12 Nov. van 7.30 11 uurVerwerping krentenbrood, spe culaas enz. bij bakkerij Hartsuiker en W. Beldman (zie annonce). Zaterdag 12 Nov.: Gezellig tussenbal ho tel Muller (zie adv.). Zaterdag 19 Nov.: Verwerping bij T. Koopman, De Spar, 7.30 uur (zie adv.). Maandagavond 14 Nov., half acht: Jonge Kerk, onderwerp: Christen zijn in de Ned. samenleving, in Irene. Woensdag 16 Nov.Ledenvergadering afd. Holten Bond van Plattelands vrouwen. Spreekster onze oud-plaats- genote Mevr. van Andel te Soest, over: „Mensen aan de zelfkant", 7.30 uur. Donderdag 17 Nov.Ouderavond „School met de Bijbel" in Irene. Vrijdag 18 November, 's avonds 7.30 uur: Lezing in hotel Holterman door de Rijksveeteeltconsulent, de heer Ir. J. Jepma over „Rundveehouderij", voor de O.L.M. afd., C.B.T.B. afd. en Be drijfsvereniging. Zaterdag 19 Nov. in IreneToneeluitvoe ring door O. en O. uit Borne. Blijspel: ,,'t Zit in de lucht". Zaterdag 19 Nov.: Verwerping bij A. Paalman (zie annonce). Zaterdag 19 Nov.Toneelavond C.J.M.V. Aanvang 7.30 uur (zie adv.). Vrijdag 25 Nov., in Irene: Spreker H. J. Jansen Klomp voor de C.J.M.V. On derwerp: 100 jaar Wereldbond. Vrijdag 25 Nov.: Vergadering „Jong Hol ten" bij M. Kalfsterman, 7.30 uur. Spreker de heer G. F. Basten, ,insp. gem. pol. te Zwolle, over: „De plat telanders in het moderne verkeer". Leden der O.L.M. zijn mede uitgeno digd. Vrijdag 25 Nov., 's avonds 8 uur: Jaar vergadering IJsclub „De Noordpool" in 't hotel „Holterman" (zie adv. in het volgende nummer). Zaterdag 26 November: Cross country van de Land. Rijv. „De Bergruiters". Donderdag 15 Dec.: Ouderavond lagere landbouwschool, in de school. Spr. Ir. v. d. Wal, secretaris van de O.L.M., over: „Problemen rond het kleine boe renbedrijf". Aanvang 7.30 uur. HET LICHT GING UIT. Donderdagavond om half zes ging plot seling in de gehele gemeente het licht uit. De oorzaak moet worden toege schreven aan overbelasting van het net. De storing duurde slechts 15 minuten. Ook in andere delen van Overijssel on dervond men hinder van het wegvallen van de stroom. In Markelo duurde het meer dan een uur voordat men weer licht had. BIJ MIST OVERDAG: GROOT LICHT. Een uiterst geduchte verkeersvijand is de mist, in dit jaargetijde steeds te ver wachten. „Bij mist overdag groot licht" is een wettelijk voorschrift, aldus de A.N.W.B., en niet alleen maar een nuttig advies; een voorschrift waaraan nog steeds helaas onvoldoende gevolg wordt gegeven. „Gezien worden door anderen", daar gaat het om bij deze bepaling, die ook geldt binnen de bebouwde kom. Een scherpe controle op de naleving ervan acht de Bond noodzakelijk. Ook voor fietsers en bromfietsers is deze manier van beveiliging, hoewel voor hen niet wettelijk voorgeschreven, stel lig de aangewezen handelwijze. Deze prachtige kalen der van „Pro Juventu- te", waarvan de op brengst ten goede komt aan 't misdeelde kind, is oudergewoonte te gen betaling van f 2.75 weer verkrijgbaar bij: Mevr. C. P. K. Enk laar-van Andel, „De Kroepenkaamp"Me vrouw J. Jansen-v. d. Brink, Dorpsstraat 45 en Mej. H. J. Slot man, Oranjestraat 73 (Gemeentehuis).

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1