PLAATSELIJK NIEUWS SPORT De Klaprooscollecte. AGENDA iiiiiniiMiiMifflinHiiiiiiiiiffliiiiiifflfflffli No. 43. Jaargang 7. ZATERDAG 29 OCTOBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOITEHS NIEUWSBLAD tsprijs van du blad bedraagt 1.15 p. kwartaal 9 t0 Holten Teit-i k óuzs - 23), Adv.-prijs: 115 m.m.(a contantf 1.50. Iedere r JONGEREN DISCUSSIE GROEP. De derde avond in dit seizoen werd geopend met een serie mededelingen. De voorzitter maakte het voorlopig regle ment van de vereniging bekend. Op de volgende avond kunnen bezwaren en eventuele aanvullingen naar voren ge bracht worden, zodat men dan de defini tieve statuten vast kan stellen. Dege nen, die hun medewerking verleend heb ben aan het doen slagen van de Jeugd- Gemeenteraad, werden door de voorzit ter bedankt en hij sprak een waarderend woord over de verslagen in de verschil lende dagbladen. Vervolgens verwelkomde de voorzitter de heer Sinnema, die inmiddels gearri veerd was om deze avond een lezing voor ons te houden over de karaktereigen schappen van de mens. De heer Sinnema begon zijn inleiding met te zeggen, dat hij in één avond slechts een klein over zicht kon geven van dit zo enorm uit gebreide en gecompliceerde onderwerp. Enkele theorieën, waaronder die van Prof. Heijmans, werden door de spreker zeer duidelijk belicht. Om de discussie niet te verward te doen verlopen, werden door hem de vol gende punten als handleiding gegeven le. Moet men karakter beschouwen als een aangeboren iets of als product van opvoeding en milieu? 2e. Heeft het karakter invloed op onze lichamelijke gesteldheid? 3e. Welke waarde hebben de verschil lende theorieën voor het practische le ven? 4e. Bestaat er overeenkomst tussen 't uiterlijk van de mens en zijn karakter 5e. Bestaat er samenhang tussen ka rakter en geloof? Uit de samenvatting bij de grote dis cussie bleek, dat men over de meeste punten wel dezelfde mening had. De heer Sinnema waarschuwde echter nadrukkelijk tegen de neiging alle men sen in bepaalde groepen te willen in delen. De practische waarde, die deze lezing voor ons kan hebben, ligt in het zich beter in gaan denken en leren waar deren van de handelingen van de mede mens uitgaande van het karakter van die mens. Dit, aldus spreker, was de op zet van zijn inleiding. Nadat Henny Fransen de heer Sin nema bedankt had voor zijn buitenge woon interessante lezing en de manier waarop hij de grote discussie geleid had, kreeg Mej. S. Metzger gelegenheid enige reisindrukken, die ze in de vacantie had opgedaan, weer te geven. VERGADERING CHR. BOERINNEN ORGANISATIE De leden van de afd. Holten van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrou wen Bond (CBPB) kwamen Donderdag avond van de vorige week voor de eerste keer in dit seizoen in vergade ring bijeen. De presidente, Mevr. J. Rietberg-van Lindenberg, opende deze vergadering met gebed en Schriftlezing van 1 Petr. 3, nadat gezamenlijk gezongen was Ps. 19 vers 6. Na een kort woord van welkom door de presidente, hield Mej. Jo Aanstoot een inleiding over het onderwerp: „Hoe verzorgen wij ons lichaam?" Op dit onderwerp, waarin door in- leidster tal van nuttige wenken werden gegeven, volgde een zeer goede bespre king. Na een gezellige pauze, waarin koffie met een koekje werd geserveerd, hiel den Mej. J. Stam en Mej. L. Tromop een improvisatie over: „Moderne in maak". Mej. Jo Aanstoot sloot deze geslaag de avond met dank aan God, nadat ge zongen was: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". VERGADERING JONGE BOEREN In gebouw „Rehoboth" werd Woens dagavond een vergadering gehouden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Organisatie (CJ BTO). De voorzitter, de heer W. Aanstoot, liet bij de aanvang zingen Ps. 138 vers 4, las vervolgens een gedeelte uit Ps. 1 en ging hierna voor in gebed. Na lezing der notulen door de secre taris, de heer B. Dijkink en afhandeling van enkele ingekomen stukken deed de voorzitter mededeling van de uitslag van de varkensmestwedstrijd 1955. Ze ven van de vijftien geleverde varkens kwamen in klasse la. Door de heer H. Landeweerd werd hierna een inleiding gehouden over het onderwerp: „De Christelijke Organisa tie-gedachte". Inleider stond in zijn inleiding stil bij drie groepen. In de eerste plaats werd gehandeld over een groep, die volstrekt afwij zend staat tegenover georganiseerd op treden, omdat men aan persoonlijke vrijheid hogere waarde hecht. Een tweede groep, aldus inleider, streeft naar een organisatie van alle bedrijfsgroepen in één verband om zo doende gezamenlijk de belangen der agrariërs te behartigen (neutraal of al gemeen georganiseerden). Een derde groep wil de materiële kant van het bedrijfsleven niet veron achtzamen, doch acht allereerst nood zakelijk de binding aan een geestelijk beginsel, waaruit de leden persoonlijk leven en waarvoor ze strijden (princi pieel georganiseerden). Samenwerking met andersdenkenden kan nuttig en nodig zijn in het belang van het bedrijf (coöperatie's, stamboek, leenbanken enz.). Ook in de Stichting van de Landbouw werken de verschil lende organisaties op landbouwgebied samen. Een Christen moet echter op alle ter rein van het leven getuigen en Gods koningsschap belijden. Op hen rust de plicht om bij 't licht van Gods Woord hun plattelands-be langen te bestuderen tot opbouw van de culturele vorming van de jeugd uit het Christelijk gezin. Na bespreking van het onderwerp werd deze vergadering door de heer Landeweerd met dankgebed gesloten. „BERGRUITERS" WONNEN IN RUURLO De leden van de Landelijke Rijver- eniging „De Bergruiters", die Zaterdag deelnamen aan de samengestelde wed strijd, welke georganiseerd werd door de Landelijke Rijvereniging „Ruurlo", hebben schitterende successen behaald. Aan de wedstrijd werd deelgenomen door de Landelijke Rijverenigingen van Winterswijk, Varsseveld, Vorden, Ruur lo, Barchem, Geesteren (Geld.), Laren en Gorssel. In totaal verschenen 68 ruiters aan de start, w.o. de heer T. Ruiterkamp uit Gorssel, die in 1954 met „Zilverstaart" deelnam aan wed strijden in Zweden en de heer F. Harm- sen, eveneens uit Gorssel, die in 1954 kampioen van Gelderland werd. Cross-country: 1. Joh. Bronsvoort m. Klein Duimp je, 4 min. 26 sec.; 3. T. Beldman Jr. met Deserteur, 4 min. 29,4 sec.; 5. H. Beldman met Dollarprins, 4 min. 34,9 sec. Dressuur: Ring 1: 1. H. Beldman met Dollarprins, 102,5 punten. Ring 2: 1. T. Beldman Jr. met Deserteur, 98,5 punten. Springen klasse L: 1. H. Schoneveld met Invasie, 0 str.p. Springen klasse B: 1. H. Beldman met Dollarprins, 0 strafpunten. 2. Joh. Bronsvoort met Klein Duimp je, 0 strafpunten. 3. T. Beldman Sr. met Amigo, 3 str.p. 4. T. Beldman Jr. met Deserteur, 3 strafpunten. Uitslag samengestelde wedstrijd (cross country, dressuur en springen): 1. H. Beldman met Dollarprins, 358,5 pt. 2. T. Beldman Jr. met Deserteur, 353 pt. 3. F. Harmsen met Luppus (Gorssel), 352,7 pt. 4. T. Ruiterkamp met Zilverstaart (Gorssel), 350,6 pt. 5. Joh. Bronsvoort met Klein Duimp je, 349,5 pt. 12. T. Beldman Sr. met Amigo. 17. H. Schoneveld met Invasie. Aan de heer H. Beldman werd een fraaie beker uitgereikt. Deze trophee moet drie maal achtereen of vijf maal in totaal gewonnen worden, voordat men zich definitief bezitter kan noe men. Op Woensdag 2 November (Dankdag) wordt door 12 Bergruiters deelgenomen aan de cross-country van de Landelijke Rijvereniging „De Zeven Buurtschap pen" te Delden, terwijl op die dag ook enkele leden zullen deelnemen aan de cross-country te Bathmen. De voorzitter-instructeur van „De Bergruiters", de heer H. Beldman, zal te Bathmen zeker z'n uiterste best doen om definitief in het bezit te ko men van de fraaie wisselbeker. RIJDT UW KIND WEL OP VERANTWOORDE WIJZE OP DE WEG De Rijkspolitie heeft aan het begin van de week controle gehouden op de rijwielen van de leerlingen der beide dorpsscholen en der Ulo-school en heeft daarbij geconstateerd, dat veel kinderen op onverantwoorde wijze op de weg ko men. Aan veel fietsen ontbraken de bel len, een behoorlijke rem en witte spat borden en andere onderdelen, welke voor de veiligheid dringend noodzakelijk zijn. Sommigen hadden zelfs geen zadel. De verlichting is deze keer nog niet gecontroleerd, maar het vermoeden be staat, dat hieraan ook wel het een en ander mankeert. Vrijdag j.l. moesten alle rijwielen in orde zijn. De controle zal worden her haald. OPENBARE AANBESTEDING. B. en W. van Holten hebben Vrijdag morgen ten gemeentehuize aanbesteed het bouwen van 3 dubbele woningen. Er werd als volgt ingeschreven: Timmer- en Metselwerk: J. H. Dijkink en Zn., Markelo f76.800; Fa. ten Brinke en Pas, Rijssen f72.705; Fa. Koenderink, Enter f 72.300; J. ter Stege en Zn., Rijs sen f73.720; Fa. Kerkhof, Enter f 68.300 (laagste)A. J. Haykers, Goor f76.980; J. Dollen en Zn., Wierden f70.740; Gebr. ten Zijthof, Heeten f 68.549H. Koopman en Zn., Holten f69.360; J. H. Vloedgraven, Haarle f 73.180H. J. Vloedgraven, Haarle f 73.420Gebrs. ten Brinke, Enter f74.200; Gebr. ter Harmsel, Rijssen f78.900; Fa. E. Achterkamp en Dolle- kamp f78.990 (hoogste); J. Ligtenberg, Rijssen f 72.400. Fa. W. Meerman en J. Voordes, Holten f70.558; A. Koopman en Zn., Holten f 73.900; H. de Wilde, En ter f 69.834B J Vruggink, Holten f 72.265. Schilderwerk: Fa. Meijer, Wierden f 3566H. v. d. Berg, Markelo f 3425 (laagste)J. ter Harmsel en Zn., Rijs sen f4842; A. Schipper, Holten f3480; Fa. Wolters en Lohuis, Rijssen f 4097J. Arends, Nieuw-Heeten f3570; Fa. Web bink, Holten f 3450Fa. Vogler, Almelo f 4442Fa. Makkinga, Almelo f 5400 (hoogste). KERKDIENST EN VERGADERING PLATTELANDSVROUWEN. Daar de kerkdienst ter gelegenheid van Hervormingsdag, Maandag 31 Octo ber a.s., samenvalt met de avond van de afd. van de Bond van Plattelands vrouwen, is door de plaatselijke predikan ten en het bestuur van de afdeling be sloten de kerkdienst 'een half uur vroe ger en wel om 7 uur te doen aanvan gen en de bijeenkomst van de platte landsvrouwen een half uur later, n.l. om 8 uur te laten beginnen. BAZAR H.M.V. De grote bazar, die door de Holten- se Muziekvereniging H.M.V. half No vember a.s. zou worden gehouden, is in verband met de jaarlijkse winkelweek van de Holtense Handelsvereniging en het Sinterklaasfeest, uitgesteld tot be gin Maart 1956. Waarschijnlijk zal de bazar nu worden gehouden op 14 Maart (Biddag). La Première 3Holten 1 27. In een goed gespeelde wedstrijd heeft Holten 1 met 72 van Lap gewonnen. Binnen 10 minuten was de stand al 20 door doelpunten van Soer en Dollekamp. Holten werd nu iets teruggedrongen, doch de achterhoede was op haar hoede. De doelpunten kwamen juist aan de an dere kant. Paalman en A. Vincent wis ten de stand op 40 te brengen. Even voor de rust wisten de gastheren van een fout in de Holten-verdediging te pro fiteren en de stand was 41. Ook na de thee was Holten voortdu rend in de meerderheid. Zij wisten dit nog tot uitdrukking te brengen door 2 doelpunten van Bulsink en 1 van H. ten Velde. Lap wist nog eenmaal het net te vinden, zodat de uitslag was een ver diende 72 overwinning voor de Holter- naren. Omhoog 2Holten 2 12. Direct na de aftrap kwam Omhoog al opzetten. De Holtenaren speelden ver dedigend, Omhoog het tegengestelde. Zo gebeurde het, dat na ongeveer een half uur spelen de doelman zijn goal uit moest voor een gevaarlijk hoog schot. Uit een voorzet van de linksbuiten kon de middenvoor gemakkelijk scoren, 10 voor Omhoog. Zo ging de rust in. Na de rust kwam Holten meer opzetten. Ge vaarlijke aanvallen kwamen voor het Omhoog-doel. Een aanval van Omhoog kon Haarman onderscheppen, plaatste de bal direct door naar F. Meerman, die meteen voorzette en hieruit scoorde v. d. Bos de gelijkmaker. Holten bleef ster ker. Ongeveer een kwartier voor het einde kreeg Holten een strafschop, die beheerst door F. Meerman benut werd. Zo eindigde de wedstrijd Omhoog 2 Holten 2 in een 21 overwinning voor Holten. S.O.S. 2—Holten 3 2—4. Ook het derde elftal wilde voor haar grotere broers niet onderdoen en kwam met een 42 overwinning uit Hellen- doorn terug. In het begin leek het er helemaal niet op, dat zij zouden winnen, want na 10 minuten spelen was de stand al 20 voor S.O.S. Direct hierna kwam de ommekeer en met goede doelpunten wisten ?ij de score op te voeren tot 42. De Zweef bHolten a 10. De junioren konden het net niet vin den en verloren met 10 van De Zweef b. Programma: Zaterdag: S.O.S. b---Holten a uitge steld. Zondag: Holten 1Almelo 2, 2.30 uur; R.V. 3—Holten 3, 12.30 uur; Holten 2— S.O.S. 2 uitgesteld. Het is in de loop der jaren steeds duidelijker gaan blijken, dat dank zij het werk van het Nederlands Oorlogs graven Comité ons land zich in gealli eerde kring een grote sympathie heeft verworven. Er is n.l. door dit werk een zeer persoonlijke en hechte band ontstaan tussen tienduizenden Neder landers en de geallieerde nabestaanden in het buitenland. Jaarlijks komen hon derden van die nabestaanden naar ons land om de graven van hun dierbaren, die hier ter aarde zijn besteld, te be zoeken. Het Nederlands Oorlogsgraven Comité ontvangt hen hier als eregas ten, want wat is er logischer dan dat wij trachten iets te vergoeden aan de nabestaanden van hen, die voor onze vrijheid gesneuveld zijn? Wat is meer voor de hand liggend dan dat ons volk als één geheel zorgt, dat eenzame gra ven gesierd worden door bloemen en dat het de bezoekende familieleden aan niets ontbreekt. Nu zijn er in deze wereld meer lo gische gedachten geweest, die nooit in de praktijk zijn uitgewerkt. Het bleef bij goede bedoelingen en onuitgewerkte initiatieven. Gelukkig is het, althans wat dit plan betreft, in Nederland an ders gegaan. De golf van dankbaarheid, die de bevrijding door de geallieerde legers hier teweegbracht, is tijdig en verstandig in goede banen geleid. In deze kwestie althans heeft Nederland zich eensgezind getoond. Toen voor de eerste maal op Klap roosdag de collectebussen rammelden, heeft iedereen zich zijn ereplicht her innerd. EREPLICHT Maar wat nog meer pleit voor ons volk: men is zich na tien jaren zijn ere plicht blijven herinneren. Reageren, kort na een hevige emotie, is nauwelijks een verdienste te noemen. Maar in de loop van jaren, waarin Ne derland heeft moeten vechten om zijn plaats onder de andere volken te her winnen, waarin eigen zorgen weer een belangrijke plaats in ons gedachtenle- ven zijn gaan innemen en nieuwe span ningen de wereld hebben beziggehou den, in al die jaren is de betekenis van Klaproosdag niet verminderd en is de belangstelling voor het werk van het Nederlands Oorlogsgraven Comité niet afgenomen. En dat, terwijl maar weinigen van de milde gevers op Klaproosdag in de ge legenheid zijn geweest een pelgrims tocht naar een der geallieerde kerkho ven mee te maken. Zij zouden dan het leed gezien heb ben van al die mensen, die een verre en vermoeiende reis hebben onderno men om enkele ogenblikken te kunnen vertoeven bij het graf van een gesneu veld familielid, van een vader, een broer, een verloofde of echtgenoot. Maar zij zouden ook de vreugde heb ben kunnen meemaken van al die be zoekers, die wat onwennig en angstig naar dit vreemde land kwamen en er ontdekten, dat er slechts vrienden en gastvrije en hulpvaardige mensen woonden, die niet vergeten waren, wat de gestorvenen voor hen gedaan had den. DANKBAARHEID Het is jammer, dat zo weinig Neder landers al deze emoties en onvergete lijke ervaringen persoonlijk kunnen meemaken. Maar het is in de achter ons liggende jaren bewezen, dat ook zonder deze indrukken de dankbaar heid kan blijven voortleven. Het zien van het klaproos-embleem heeft ieder jaar weer een ontroerende vrijgevigheid over het gehele land ver oorzaakt. En ook dit jaar, op Zaterdag 12 November, zal blijken, dat Neder land zijn eretaak, als gastheer van ge allieerde nabestaanden, ernstig en edel moedig opvat. Woensdag 2 November (Dankdag) zal in onze gemeente de Klaproos-collecte worden gehouden. Leden van de CJMV en de Geref. Jongelingsvereniging zul len U een klaproos aanbieden en U de collectebus presenteren. Laten wij a.s. Woensdag alles doen wat in ons vermogen ligt om een even mooi als noodzakelijk werk mogelijk te maken en voort te zetten. Laten wij allen een klaproos dragen als symbool van onze dankbare ver bondenheid met onze geallieerde vrienden. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, die in de week van 10 15 October ten bate van de Nederlandse Reclassering werd gehouden, heeft ruim f127.opgebracht. BIJEENKOMST VROUWEN VERENIGING. Op Donderdag 3 November a.s. zal voor de Vrouwenvereniging spreken Ds. Dijkhuis uit Loenen. Op deze bijzondere bijeenkomst van de Vrouwenvereniging is ook de Bond van Ned. Plattelands vrouwen afdeling Holten en Dijkerhoek, uitgenodigd, terwijl ook andere dames deze avond kunnen bijwonen. Voor verdere bijzonderheden zie men de agenda. Vrijdag 28 Oct. 7.30 uur: Herdenking 40- jarig jubileum V.V.V. in feestzaal van hotel Vosman (met filmavond). Zaterdag 29 Oct.: Ouderavond jongens club in Irene. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 29 Oct., 's namiddags 5 uur: Opening van de schilderijententoon stelling in Amicitia, door Burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Maandag 31 Oct.Vergadering afd. Hol ten Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holterman. Aanvang 8 uur. Maandag 31 October, 8 uurGenerale re petitie H.G.K. in Amicitia. Dinsdag 1 Nov.: Uitvoering van O.C.H. (voor genodigden) in Amicitia, met blijspel „In een andere wereld". Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring H.G.K. in Amicitia. Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Uitvoe ring O.C.H. met blijspel „In een andere wereld" in Irene. Woensdag 2 Nov. (Dankdag)Van 10 5 uur grote verkoping Am. Legergoe- deren bij Manuafcturenhandel A. Mul der, Oranjeseraat. Donderdag 3 Nov., 8 uur: Vergadering Vrouwenvereniging in Irene. Spreker: Ds. Dijkhuis. Onderwerp: Vrouwen op Celebes (met filmstrook). Zaterdagavond 5 Nov., van 7.3011 uur: Verwerping krentenbrood, speculaas enz. bij bakkerij Hartsuiker. Donderdag 10 Nov., 7.30 uur: Vergade ring afd. Holten Chr. Boerinnenbond, in 't gebouw „Rehoboth". PREDIKBEURTEN. Zondag 30 October 1955. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 uur Ds Ad- dink (Voorb. H. Av.) en 10.30 uur Ds Addink (Voorb. H. Av.)7 uur Ds Israël (H.C. Zondag 11). In alle diensten collecte voor het Ne derlands Bijbelgenootschap. Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël (Voorb. H. Av.). Collecte voor Bethanië: Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte be stemd voor de hulpbehoevende kerken in de classis Deventer. Maandag 31 Oct. (Hervormingsdag). Holten. Interkerkelijke herdenking van de Hervorming in de Herv. Kerk. Aan vang 7 uur. Liturg Ds Hoogkamp en Predicator Ds Addink. De collecte is bestemd voor de regionale commis sies voor het Zuiden. Let dus goed op de aanvang niet half acht, maar 7 uur. Dijkerhoek. Zie Holten. Woensdag 2 November (Dankdag voor het gewas). Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Ver beek Wolthuys van Hellendoom. Dijkerhoek. Zie Holten. Geref. Kerk. 's Av. 7.30 uur Ds Hoog kamp. TWEE SCHILDERS IN HOLTEN. Sinds enige weken logeren in het Ho tel „Holterman" de Belgische schilderes Clélie Lamberty, die een jaar geleden daar ook vertoefde en aan het eind van haar verblijf een tentoonstelling hield van haar werk, en de Haarlemse schil der Poppe Damave, die door een toe vallige ontmoeting met de heer t. Berge door deze tot een verblijf in zijn totel werd uitgenodigd. De heer Damave is vol bewondering voor ons dorp en de omgeving, die hij van een aparte schoonheid vindt, zo geheel anders dan hij dat in het Westen van ons land gewend is, wat bij hem herinneringen oproept aan het Schotse landschap. Ook de mensen, die hij ontmoet heeft, maken een pret tige indruk op hem door hun hartelijk heid en onbevangenheid. Hij noemt ze nauw verbonden met het landschap. Mad.elle Lamberty had zulke mooie herinneringen aan Holten, dat ze de uit nodiging om weer te komen met beide handen heeft aangegrepen. Ze maakte in het begin van dit jaar een reis naar Italië, waar ze veel moois zag, maar ze geeft verreweg de voorkeur aan de Hol tense sfeer. In het kader van de schildersuitwis seling logeerde de heer Damave een maand in Frankrijk in een vissersplaatsje aan de Middellandse Zee, een verblijf waarover hij zeer verrukt is en nog steeds maakt hij schilderijen naar schet sen, die hij daar gemaakt heeft. Van het werk dat beide schilders in Holten vervaardigd hebben, wordt in Amicitia een tentoonstelling ingericht, die Zaterdag om 5 uur geopend zal wor den door burgemeester Mr. W. H. Enklaar. Zij willen door deze expositie de bewoners van Holten in de gelegenheid stellen kennis te maken met hun kunst. Een opwekking deze tentoonstelling te bezoeken lijkt ons zeker op zijn plaats. Zij zal geopend zijn op werkdagen van 105 uur en 's Zondags van 111 uur en van 35 uur.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1