4 De spanning rond de uitslag van de Marktverloting Gelijk het Amstelveld Msjnhardfe labieRen 6^®asnn03iiiEssi0!E3g Een heerlijke sport EEN GROTE GEBEURTENIS IN AMERIKA. Haandag a.s. heeft in het verre Ame rika een grote gebeurtenis plaats, waar voor de Amerikaanse pers reeds lang van te voren veel belangstelling heelt >etoond. Dan zullen tegelijkertijd de huwelijken van 3 jonge echtparen plechtig worden ingezegend, n.l. dat van de 3 gezusters Becking (enige jaren geleden nog 3 Wierdense schonen) met 3 jongeman nen uit ons gewest, n.l. Henk Buiting uit Zutphen, Adri Paauwe uit Rijssen en Jan de Blecourt uit Almelo. De verlo vingstijd van deze jongelui is wel heel erg bijzonder geweest en geen van de jonge mannen had, toen de eerste schuchtere kennismaking had plaats gehad, ge nacht, dat de grillige Amor het hem zo moeilijk zou maken, dat hij n.l., alvorens bij de ideale vrouw de zijne zou mogen noemen ook de grote reis naar het land van Uncle Sam zou moeten ondernemen. Dat Henk, Adri en Jan toch op de boot (en straks in de boot) zulien stappen, moet voor romanciers toch wel het be wijs zijn, dat er sprake was van de ware sfde. Toen de ouders van de gezusters Bec king in de zomer van 19o3 naar Terre Haute in de staat Indiana (U.S.) emi greerden, bleven de 3 verloofden achter, omdat deze geen vergunning hadden naar de States te emigreren. Men troost te zich echter met de hoop, dat na niet al te lange tijd de scheiding zou worden verbroken, omdat zowel Henk als Adri en Jan steevast van plan waren hun ge liefden niet in de steek te laten. De ver gunning naar de U.S. te emigreren bleek nog al lang op zich te laten wachten. Emigratie naar dat land is geen sine cure en toen Fien, Greta en Diny Bec king schreven dat zij met vaeantie naar Holland kwamen was de vreugde in de jonge harten vanzelfsprekend groot. Van Sept. 1954 tot December 1954 waren de Amerikaanse" meisjes bij familie in Wierden gelogeerd en om de emigratie voor de eenzame jongelingen te bespoe digen trad men in September in het hu welijk. Na nog enige maanden van span ning kwam dan op 18 Maart de grote dag, dat de trouwe verloofden op de boot stapten en al dra voelde men zich in Terre Haute op zijn gemak, mede door de adviezen en de ervaringen van de fa milie Becking, die al weer enige jaren Amerikaanse ervaringen had opgedaan. Spoedig slaagde men er in werk te vin den, en de „loonpolitiek" bleek in Ame rika niet slecht te zijn. Voor Hollandse begrippen verdient men er zelfs veel geld. Natuurlijk hadden Henk Buiting, Adri Paauwe en Jan de Blecourt veel werk gemaakt van de studie van de En gelse taal in hun „eenzame" jaren en voqr. geen van drieën is het taalprobleem groot geweest. Henk Buiting kreeg een betrekking als kellner in een groot hotel in Terre Haute, Adri Paauwe bleef zijn vak trouw, hij is ook in Amerika kap persbediende. Jan de Blecourt, die in Al melo op het kantoor van de gemeente bedrijven werkzaam was, heeft ook ginds een administratieve baan gevonden. Belangrijk was, dat het woningpro bleem in Terre Haute niet groot isin de stad, die van structuur en grootte mis schien vergeleken kan worden met Utrecht, waren nog verschillende wonin gen te huur, en wat zou dan logischer .dan dat men tot de grote stap zou overgaan. En zo zal dan Maandag het ideaal zijn bereikt van 3 paren, die bewezen heb ben dat afstanden, zo de ware „love" aanwezig is, van geen betekenis zijn. Zon der 'twijfel zullen velen, vooral natuurlijk de ouders van de resp. jongemannen, maar ook broers, zusters, familieleden en kennissen, Maandag in gedachten in Terre Haute in de St. Ann Church zijn, waar 3 bruidsparen na veel overwonnen moeilijkheden, elkaar voor eeuwig trouw beloven. ZENUW - HOOFDPIJN - L A X E E R ZANGUITVOERING OP DANKDAG Holtens Gemengd Koor zal ook dit jaar weer op Dankdag, t.w. op Woens- 2 November a.s., haar jaarlijkse uitvoering geven in Amicitia, onder lei ding van de heer J. K. Warmink uit Goor. Behalve 'n programma van prachtige liederen, door het koor zelf te zingen, zal het onlangs opgerichte jeugdkoor zijn debuut maken. De avond wordt verder gevuld met voordrachten en na afloop een gezellig dansje. De spanning bij de bezitters van de loten van de Grote Marktverloting is er uit. Natuurlijk zijn er maar weinige gelukkigen, zoals ieder jaar, maar zij, die dan toch werkelijk door het lot be gunstigd zijn, zijn natuurlijk bizonder in hun nopjes. Zij, die teleurgesteld zijn geworden, troosten zich met de gedachte, dat het volgend jaar misschien anders zal gaan en och, dat niet iedereen een prijs kan winnen, weet men vooruit. Wat te be denken van de Rjjssenaar, die op twee loten, die hij bezat, twee beste prijzen won? Minder gelukkig Was een andere Rijs- senaar, die zeker meent te weten, dat hij de vierde prijs, een radiotoestel, heeft gewonnen. Waarom hij de prijs dan niet in ontvangst komt nemen? Wel, het lot, waarop de prijs is geval len, kan hij niet terug vinden, nadat hij het heeft opgeborgen. Het hele huis is met man en macht, met behulp van familieleden zelfs op de kop gezet, zo als men dat pleegt uit te drukken, doch helaas voor de man tot op heden zon der resultaat. Of hij inderdaad 't betreffende num mer in zijn bezit heeft gehad, valt natuurlijk moeilijk te zeggen. Een te ken, dat er op kan wijzen, dat dat in derdaad het geval zou kunnen zijn, is het feit, dat zich nog geen ander met hetzelfde nummer heeft gemeld. Het enigst, wat wij de (onfortuinlijke me dedinger in de grote loterij kunnen aanraden, is nog maar weer eens op nieuw alle laden en kasten, alle hoeken en gaten in het huis of kledingstukken af te zoeken. Wamieer hij het lot te rugvindt, zal de vreugde des te groter zijn. Een soortgelijk geval doet zich voor met een dame uit Almelo, die eveneens zeker meent te weten, dat zij een prijs heeft gewonnen. Ook zij is niet meer in het bezit van het lot en ja, dan is er niet veel aan te doen. Zo ziet men weer, dat loten inderdaad waardepapie ren kunnen zijn, die men goed moet opbergen. Inmiddels hebben zich reeds meer dan 200 prijswinnaars gemeld, en heb ben met n' glunderend gezicht hun prijs in ontvangst genomen, behalve de win naars van de „levende have", die maar zo spoedig mogelijk het gewonnen ma teriaal van de hand deden. De eerste prijs (een vette koe) werd gewonnen door de heer Hendertink, wonende Korteboslaan in Rijssen; de tweede door Wiesje Bernard ('n brom fiets); de derde door de heer v. d. Wou- de (een pink) en de vijfde door de heer Daasselaar uit Vriezen veen. De belangrijkste prijzen bleven dus dit jaar voor het merendeel in Rijs sen, hetgeen in andere jaren wel eens anders is .geweest. DE GROTE NAJAARSMARKT TE RIJSSEN. Het standwerkersconcours. Als buitengewoon geslaagd onderdeel van de grote najaarsmarkt mag zeker 't standwerkersconcours genoemd wor den. Een twintigtal deelnemers had hier voor ingeschreven. Er gaat een aparte bekoring uit van het feit, dat door de welbespraaktheid van de deelnemers aan dit concours een grote voorbij schuifelende massa tot staan gedwongen wordt om enige ogen blikken te luisteren naar de verkoops argumenten van de verschillende stand werkers. Over het geheel genomen mag gezegd worden dat alle deelnemers zich met groot enthousiasme aan hun taak gewijd hebben Menigmaal moest men met alle bewondering toehoorder zijn en het élan, waarmede de verkoopsbetogen werden gebracht, boeide de aandacht nog des te meer. De jury had geen gemakkelijke taak. Enerzijds is het reeds een hele opdracht in een bepaald toegemeten tijdsbestek een groot aantal „hoorbeurten" af te nemen en anderzijds mag men in de beoordeling het algemeen gemiddelde niet voorbij zien. Wat dit algemeen ge middelde betreft kan van allen zonder uitzondering gezegd worden dat het be schaafde peil een hoge puntenwaardering kon oogsten. Er werd getest naar 4 eigenschap pen: welsprekendheid, originaliteit, be schaafdheid en verkoopskwaliteiten. Opmerkelijk was dat de jury in haar beoordeling voor wat betreft de toekenning der le en 4e prijs geheel een stemmig was, terwijl deze eenstemmig heid bij alle prijzen elkaar in vele rubrie ken heel dicht benaderde. Dat de le en de 4e prijs toegekend konden worden aan het vrouwelijk deel van het gilde, bewijst dat onder haar op dit gebied heel wat talent aanwijs baar is. Degenen, die niet alleen als toehoor der, eventueel als koper, het standwer kersconcours hebben bijgewoond, maar daarnaast oog en oor de kost gegeven hebben, zullen van het standwerkers- concours zeker prettige ervaringen heb ben overgehouden, die in de praktijk van de winkelverkoop en het zakendoen in het algemeen van waarde zullen blij ken te zijn. Burgemeester Zeeuw heeft, nadat de jury bij monde van haar voorzitter, de heer F. ter Woort, hoofdredacteur van het Dagblad van het Oosten, haar bevin dingen bekend had gemaakt, aan de prijs winnaars de prijzen uitgereikt. Dit geschiedde vanzelfsprekend niet direct in de geest van het concours, maar het toespraakje dat de burgemeester aan elk der winnaressen en winnaars uitdeelde, was steeds een spits trekje uit hetgeen de eersten bij hun streven naar dit succes te berde hadden gebracht. Dat de burgemeester hier en daar persoon lijk ook geboeid had staan luisteren, bleek maar al te goedeen en ander van zelfsprekend geheel naar genoegen van de gelukkigen, die op hun beurt uit de woorden van burgemeester Zeeuw hun le ring konden trekken voor de praktijk van een eventueel volgend concours. Dat de eerste prijswinnares haar taak al heel goed had waargenomen, bleek wel daar uit dat de burgemeester zich nauwelijks had kunnen bedwingen om aan haar stand een artikel te kopen, dat nu ove rigens niet bepaald direct door burge meesters pleegt gekocht te worden. De heer Ter Woort stak de standwer kers een hart onder de riem, door op te merken dat ze zich allen zeer kranig ge weerd hadden Spr. bepaalde zich nog even bij de concrete situatie van deze tijd, waarbij de standwerker het tegen andere partijen moet opnemen; zijn taak is er zeker niet gemakkelijker op geworden nu hij alleen maar met strikt reële argumenten aan zijn verkoopskwa liteiten kracht kan bijzetten. Spreker meende nog te moeten wijzen op het feit dat hij had menen te ontdekken, hierin bestaande, dat men het ook weer niet moet zoeken in het betere dat wel eens de vijand van het goede kan zijn, waar mee hij bedoelde dat de overtuigende wij ze waarmede men tot de verkoopdaad moet aanmoedigen op het juiste moment gestaakt moet worden wanneer inder daad de actie om de verkoopdaad te stel len aanwezig is. Dit was niet zozeer een verwijt als wel een goed bedoeld advies, hetgeen hij naar hij meende te mogen zeggen na mens de hele jury de standwerkers op het hart wilde binden. Daarna sprak nog de heer Gobets na mens de standwerkers. Hij bracht hulde aan B. en W. van Rijssen, aan de markt- commissie en aan de jury, die allen op hun beurt de hoogste bijdrage tot het welslagen van dit concours hadden ge leverd. De medewerking en de tegemoetko mendheid, die men in Rijssen steeds weer mocht ondervinden, noopten hem daar voor hartelijk dank te zeggen. De heer Van Vondel, secr. van de oos telijke sectie van de bond van straat-, rivier- en markthandel, sloot zich hier bij aan en was niet minder kwistig met dank aan alle samenwerkende instanties, die voor de aantrekkelijke markten van Rijssen steeds weer de nodige stuwkracht weten te leveren. In dit verband noemde de heer Van Vondel met name nog de volijverige secretaris, die steeds van grote activiteit blijk gaf en wiens initia tieven men op zeer hoge prijs stelt. De heer Ter Woort, de hoofdredacteur van het Dagblad van het Oosten, dankte hij voor de voortvarende wijze, waarop deze had medegewerkt de bond van markthandelaren van een onverdiende blaam te zuiveren. De heer J de Jong, 2e voorzitter van de Vereniging Marktwezen, voerde nog even het woord mede namens de voor zitter van deze vereniging, die hoewel nog niet tot inspannende arbeid in staat, de hele dag toch al in de weer was ge weest om ook aan deze grote najaars markt zijn belangstelling te wijden en zich mede te verheugen in het welsla gen van deze dag. (Het spreekt vanzelf dat velen instemmend de woorden aan 't adres van de heer Kappert accentueer den). Spreker dankte ook de standwerkers voor hun medewerking en wilde ook de marktmeester, de heer Jansen, graag even naar voren halen voor zijn groot aandeel in het welslagen van de markten. De toespraken werden steeds met gul applaus onderstreept. Prijzen. Dc jury kende de eerste prijs een aankoopbon van f 50.toe aan me vrouw J. Redekervan Dijk te Arnhem, de tweede prijs aan de heren Lap en Duyveman uit Rotterdam, de derde aan de heer J. Gobets, secretaris van de sec tie Standwerkers van de Centrale Ver eniging voor de markt-, straat- en ri- vierhandel, de vierde aan mevrouw Wes- sels, en de vijfde aan de heer C. den Hartog uit Utrecht De jury werd gevormd door de heren L. Krommendijk, Nijverdal; C. Lugtig- heid, Rijssen, en F J ter Woort, Almelo. Een Amsterdams vertegenwoordiger, die toevalligerwijze Maandag in Rijssen zaken had af te handelen en dacht in een rustig plattelandsstedeke te zijn aangeland, wist niet wat hem over kwam, toen hij duizenden mensen, op eengepakt in Rijssens centrum, zag. Hij wist niet wat daartoe de aanleiding was en toen hem werd verteld, dat in Rijs sen de Grote Najaarsmarkt werd ge houden, kon hij het eigenlijk nog niet plaatsen, maar de vergelijking die hij trok „het lijkt hier het Amstelveld in Amsterdam wel" klopte wel enig - zins. Zo druk was het dus, het stand werkersconcours, waaraan deze grote markt de naam CO-CO-markt had te danken, was een grote aantrekkelijk heid gebleken en het bestuur van de vereen, tot bevordering van het markt wezen en plaatselijke belangen in Rijs sen, bleek dit goed te hebben gezien. De traditie van „De Grote Maork in Riessen", waarover ouderen nog met veel weemoed kunnen spreken als een der gezelligste dagen van het jaar, werd eer aangedaan. De loten van de Grote Najaarsmarkt. bleken zo in trek te zijn, dat er nog weinige ten verkoop konden worden aangeboden en men heeft het idee, dat met veel gemak nog enige duizenden Officiële publicaties UITLOTING EN RENTEBETALING OBLIGATIELENING 1951. Burgemeester en Wethouders van Hol ten maken bekend, dat in een openbare vergadering van hun college op 12 Octo ber 1955 zijn uitgeloot de obligatienum mers 25 en 31 van de obligatie-lening 1951, groot f85.000. Het bedrag dezer obligaties is op 1 No vember a.s. betaalbaar bij de gemeente ontvanger tegen inwisseling van de uit gelote obligaties. De rente van deze lening is op 31 Oc tober a.s. betaalbaar tegen inwisseling van rente-coupon nummer 4. Holten, 13 October 1955. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. loten meer geplaatst hadden kunnen worden. Ook die traditie is dus niet gebro ken; men is geneigd zich af te vra gen hoe dit in deze gemoderniseerde, gestabiliseerde en gecollectiveerde maatschappij mogelijk is, dat een ge beuren als een markt zoveel mensen op de been kan brengen, het antwoord moet liggen in de gehechtheid aan het oude, de weemoed aan al datgene wat voorbij is en misschien wel een beetje conservatisme, dat nochtans in gevallen als deze te verkiezen is, boven de drang naar te veel modernisme. De grote markt heeft zich dus, ook als uitgaansdag kunnen handhaven. Het bestuur van marktwezen heeft wel de medewerking moeten hebben van een gezelschap als de CO-CO-blazers, in ouderwetse kledij gestoken muzikanten en van het Jordaan-duo De Munck; de ze wisten toch zoveel herinneringen op te roepen aan tijden, die ver achter ons liggen, dat het van deze mensen een goede stunt was. Ook de maatregelen, die tot een goed verloop van een en ander noodzakelijk waren gebleken zoals het afsluiten van alle verkeer in de Grotestraat de standwerkers konden rustig hun ar tikelen midden op de straat uitstallen en dit kwam de marktsfeer volledig ten goede. De medewerking van de politie was boven alle lof verheven. De trekking van de marktverloting had zoals de traditie ook dat wil plaats bij café Hodes in de Kerkstraat en no taris Bernard, ten wiens overstaan de trekking plaats had, had wel een bizon der goede dag. Hij had n.l. het geluk de tweede prijs te winnen en dat de nota ris er op tracteerde, was natuurlijk Wel begrijpelijk. Velen, die hun nieuwsgierigheid niet konden bedwingen, verdrongen zich voor het café en een enkeling bleek al geluk te hebben gehad. Pleegt een normale markt als een nachtkaars uit te gaan bij het vertrek van de marktkooplieden tegen de middag het bestuur van, marktwezen had gezorgd, dat er leven in de brou werij bleef. Het bekende markttreintje vermaakte honderden kinderen en ook konden verschillende ouders, al dan niet gedwongen, de verleiding niet weerstaan om een ritje mee te maken. Toen wij gemeentebode Goossen als altijd een en al glimlach in het treintje zagen zitten, dachten wij eerst, dat hij bevorderd was tot conducteur; bij nader inzien bleek, dat ook hij aan de aandraang van zijn kleinzoontje Gerrit niet had kunnen ontkomen. De DE SPRONG NAAR DE GROTE D.K.W. Het bekende automobielmerk D.K.W. komt thans met een groter type. Het moet gezegd dat de ontwerpers zich niet onbetuigd gelaten hebben om de sprong naar de grote D.K.W. zo effec tief mogelijk te nemen. Niet alleen is de wagen ruimer ge worden, maar ook het motorvermogen is nog belangrijk opgevoerd, terwijl de be kende D.K.W.-snelheid niet onbelang rijk steeg. Het interieur is veel ruimer en de kof ferruimte is van respectabele afmetingen. Wegvastheid en economisch rijden zijn bekende eigenschappen van D.KW., ter wijl aan de verwarming en de luchtver versing alle aandacht besteed zijn. Ook is er een nieuw type bestelwagen van D.K.W. uitgekomen, waarvan ook tal van goede eigenschappen zijn op te noemen. Het is echter helemaal niet nodig af te gaan op een enkele recensie van het nieuwe model D.K.W., Garage v. d. Broe- ke te Wierden, die dealer voor deze om geving is, demonstreert U gaarne zonder de minste verplichting. Het zal haar een genoegen zijn U de voortreffelijke rij- capaciteiten en het economisch gebruik van de D.K.W. te demonstreren. Wat „auto" betreft, is D.K.W. inder daad haar ontwikkeling niet alleen bijge bleven, doch heeft ze thans een sprong gemaakt, die werkelijk opvallend is en de insiders in alle opzichten verrast. Als gezegd: Garage v. d. Broeke zal U met genoegen inlichten en komt graag met een demonstratiemodel bij U voor rijden. Het kost IJ niets het verplicht U tot niets. Maar waard om er aandacht aan te schenken is het zeer zeker. VOETBAL Programma voor Zaterdag en Zondag. Zaterdag: Junioren Holten a-Haarl. Boys a, 4 uur; Zondag: Holten 1-De Zweef, 2.30 uur; HRC 3-Holten 2, 12 uur; Holten 3-Omhoog 2, 12 uur. MEDEDELINGEN VAN DE RIJKSLANDBOUW VOORLICHTINGS DIENST i Indien nodig, moeten thans in de percelen, waarop het volgend jaar zo mergewassen geteeld zullen worden, harde lagen gebroken worden met een ondergrondploeg of -woeler. De grond heeft daarna nog voldoende gelegen heid om te bezakken. Omstreeks half September is het tijd voor het zaaien van snijrogge voor het oogsten in het voorjaar. Er moet ongeveer 200 kg zaad per ha. gebruikt worden. De eerste helft van October is de meest gunstige tijd voor het zaaien van wintergranen. Er moet zoveel mogelijk betracht worden op een bezakte voor te zaaien. Te diep zaaien kan en moet verme den worden. Sleepvoetjes en stelwielen kunnen hierbij zeer goede diensten bewijzen. De certificaten van de voor keu ring bestemde percelen moeten zorg vuldig bewaard "worden. VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar.loopt dan altijd op 't trottoir! Herhalen moet men telkens weer: De rijweg is voor 't rij verkeer! boerenkapel bracht er bijtijds de stem ming in, evenals het duo De Munck, muzikanten uit de specifiek Amster damse Jordaan, die ook invloed bleken te hebben op het jonge volk. Al wie gend en deinend werd er tenminste uit volle borst gezongen „Bij ons in de Jor daan" en „Laat nu de klok maar lui den". In de avond was het ook weer ont zettend druk in de Rijssense straten en het enigste wat een aanmerking onzer zijds zou kunnen zijn, was het feit, dat er te weinig afwisseling was. De poppenkast, die voor de kinderen werd gepresenteerd op de Hagen, bleek ook een daverend succes te zijn. De Kinderen genoten zicht- en hoorbaar en het lijkt ons, dat men van oud tot jong best over het initiatief van de vereniging Marktwezen tevreden was. Hier volgen tot slot de nummers waarop de belangrijkste prijzen van de Rijssense Marktverloting gevallen zijn: le prijs 11799 2e 15797 3e 15593 4e 12153 5e 2183 6e 17522 7e 14875 8e 5153 9e 19109 10e 13482

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3