De „CO-CO"-markt Vergadering Jeugdgemeenteraad. Wrijf Kou en Pijn we<3 met DAMPO Nationale Reclasseringsdag. Marktwezen organiseert ter gelegenheid van de 32e marktverloting attractie-concours markt No. 40. Jaargang 7. ZATERDAG 8 OCTOBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTEIS NIEUWSBLAD XJxtyave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" Holten. TeleJ. K 5+88 - 23J, Zoals we onlangs berichtten hebben de Jongeren Discussie Groep (J.D.G.), het Christelijke Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.) en de Anti-Revolutionnaire Jongeren Studieclub (Arjos) besloten een jeugdgemeenteraad in te stellen. Wij zijn thans in de gelegenheid dienaan gaande nadere mededelingen te doen. De eerste vergadering zal worden ge houden op Zaterdag 15 October 1955, des avonds half acht ten gemeentehuize. In verband met het bijzondere karakter van deze eerste vergadering is zij alleen toegangelijk voor een aantal genodig den, waartoe o.m. behoren de leden van de gemeenteraad, de voorzitters van de verschillende politieke partijen, welke een of meer vertegenwoordigers in de ge meenteraad hebben en een aantal leden van de jongerengroepen, waaruit de le den van de jeugdgemeenteraad gekozen zijn. De samenstelling van de jeugdgemeen teraad is als volgt: Voorzitter: Mr. W. H. Enklaar, Jeur- linksweg -1. Secertaris: Ch. Chr. Reisinger, Mo- lenbelterweg 2. Leden: J. Brands, Burg. v. d. Borch- straat 16 (P.v.d.A.)H. J. Fransen, Dorpsstraat 64 (P.v.d.A.)H. G. A. Jan sen, Burg. v. d. Borchstraat 14 (Alg. Bel.); J. Ph. Kater, Kerkstraat 14 (P.v. d.A.)G. Nijenhuis, C 183 te Haarle (C.H.)A. Pekkeriet, Beuseberg 91 (C.H.); H. Rietberg, Holterbroek 73 (C.H.)Mej. J. G. Roelofs, Dorpsstr. 40 (C.H.)G. J. Slijkhuis, Dijkerhoek 75 (V.V.D.)F. Stam, Borkeldweg 10 te Markelo (A.R.)Mej. H. Veneklaas, Look 47 (Alg. Bel.). De agenda, welke wij reeds hebben medegedeeld, heeft inmiddels enige wij ziging ondergaan. Zij luidt thans: 1. Opening. 2. Verkiezing wethouders. 3. Voorstel tot aanvulling van de alge mene politieverordening. (Verbod tot het hebben van speel automaten in voor het publiek toe gankelijke ruimten). 4. Voorstel tot het openstellen van de gemeentelijke bad- en zweminrichting „Twenhaarsveld" op Zondagnamid dagen. 5. Voorstel tot afschaffing van de ker mis tijdens de grote voor- en najaars- markten. 6. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening ex artikel 5 van de win kelsluitingswet 1951. (Verplichte vacantiesluiting) 7. Rondvraag. Omtrent de punten 3, 4 en 6 van de agenda zijn prae-adviezen uitgebracht en inmiddels aan de jeugdgemeenteraads- leden toegezonden. Met betrekking tot punt 3 van de agenda wordt voorgesteld de algemene politieverordening aan te vullen met een artikel van de volgende inhoud „In andere gevallen dan die, voorzien in artikel 254bis van het wetboek van strafrecht en in de loterijwet, is het ver boden, hetzij op of aan de weg, hetzij in of op een voor het publiek toegankelijke ruimte of plaats, winkels daaronder be grepen, een automaat aanwezig te heb ben, bestemd voor spel, ook ander dan hazardspel, ter plaatse". Met de opneming van dit artikel wordt beoogd een einde te maken aan de op stelling van zogenaamde kansspelappa raten, zoals deze doorgaans in vergun- nings- en verlofslocalieiten worden aan getroffen. Het wordt niet verantwoord geacht mensen, wier weekinkomen geen enkele buitensporige uitgave duldt, in de verleiding te doen brengen om een deel van hun weekloon op improductieve wijze te verkwisten door hun geluk te beproe ven op deze speelautomaten. Ten aanzien van punt 4 van de agenda wordt ge-prae-adviseerd aan de voorzit ter en de jeugdige wethouders de rege ling omtrent de openstelling van het zwembad in het Twenhaarsveld over te laten. Zij verhelen daarbij niet, dat zij voornemens zijn het zwembad open te stellen op Zondagnamiddagen van 1 tot 6 uur voor gemengd zwemmen. Zij ont veinzen zich niet, dat bepaalde bevol kingsgroepen uit godsdienstige overwe gingen daartegen bezwaren zullen heb ben. Hoewel zij geneigd zijn de opvattin gen van andersdenkenden te eerbiedigen, menen zij toch de belangen van velen in en buiten de gemeente Holten niet te mogen opofferen aan de zienswijze van een betrekkelijk kleine groep, wier me ning afwijkt van het gros der inwoners. Naar de mening van de voorzitter en de jeugdwethouders wordt de Zondagsrust door openstelling van het bad niet ver stoord. Evenmin zal hierdoor iemand overlast ondervinden. Het wordt in strijd geacht met goede democratische beginse len, wanneer aan de wens van het over grote deel onzer bevolking, om ook op Zondag te kunnen zwemmen, zou worden voorbij gegaan, omdat een belangrijk kleiner deel daarvan hiertegen bezwa ren zou maken, zonder dat zij hierdoor in de uitoefening van haar godsdienstige Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 plichten wordt gehinderd of de Zondags rust wordt verstoord. De burgemeester en de meergenoem de wethouders stellen vervolgens voor de kermis, welke pleegt te worden ge houden tijdens de grote voor- en na- jaarsmarkt, af te schaffen. Het betref fende prae-advies moet nog worden uit gebracht. Tenslotte zal de jeugdgemeenteraad zich moeten uitspreken over de vast stelling van een vacantieregeling voor de winkeliers. De meerderheid der prae-adviseurs is van mening, dat het niet juist is zodanige regeling vast te stellen. Het invoeren van een verplichte vacantieweek grijpt vol gens haar te -zeer in in de vrijheid van de uitoefening van een bedrijf. Voorts is gebleken, dat 13 van de 62 winkeliers niet bereid bleken het adres, waarin ver zocht wordt een vacantieregeling vast te stellen, te ondertekenen. Het is vrijwel onmogelijk de bedrijven, welke in een plattelandsgemeente doorgaans een ge mengd karakter hebben, bij een bepaal de groep in te delen. De rechtsgeldig heid van de vast te stellen verordening komt daardoor in gevaar. De minderheid daarentegen betoogt, dat het ontbreken van een verplichte vacantieregeling voor de neringdoenden oneerlijke concurrentie in de hand werkt. De winkelier, die geen vacantie neemt, profiteert van het feit, dat zijn collega een week zijn winkel sluit, terwijl deze laatste geen verhoging van omzet zal verkrijgen, omdat de eerste zijn winkel niet sluiten zal. Hierdoor kan uiteinde lijk de winkelier, die gaarne een week vacantie zou willen nemen, gedwongen worden van deze plannen af te zien. Dit is naar het oordeel van de minderheid sociaal ongewenst, omdat ieder recht op vacantie heeft. Zodoende zou een minder heid haar wil kunnen opleggen aan een meerderheid De in de minderheid zijnde prae-adviseur acht het tot stand komen van een dwingende vacantieregeling dan ook alleszins verantwoord. Wij wachten deze eerste vergadering van de jeugdgemeenteraad met belang stelling af. Moge deze raad beantwoor den aan zijn doelstelling, n.l. het verle nen van een bijdrage in het werk van de opvoeding der jeugd tot goede staatsbur gers en het aankweken van belangstel ling bij de jeugd voor de publieke zaak. V.V.V. „HOLTENS BELANG" 40 JAAR Op 28 October a.s. hoopt de VVV „Holtens Belang" haar 40-jarig bestaan te herdenken. Het ligt in de bedoeling op 28 .Oct. des avonds ter ere van dit jubileum aan de leden in de zaal van hotel Vosman een filmavond aan te bieden, alwaar toeristische films uit binnen- en buiten land zullen worden vertoond. De leden wordt aangeraden deze avond vrij te houden xx „H.M.V." HIELD BUITENGEWONE LEDENVERGADERING Besloten werd tot oprichting van een tamboerkorps. Eind No vember a.s. grote bazar. De leden van de Holtense Muziekver eniging HMV kwamen Maandagavond in een buitengewone vergadering bij een onder voorzitterschap van de heer M. Bouwhuis, die na een kort woord van welkom een toelichting gaf op de belangrijke agendapunten, die het be stuur deden besluiten tot het houden van een buitengewone vergadering. Reeds geruime tijd wordt er onder de leden gesproken over het oprichten van een tamboerkorps en ook zeer vele in gezetenen gaven te kennen, dat ze HMV gaarne zouden zien uitgebreid met 'n tamboerkorps. Het bestuur van HMV, aldus de heer Bouwhuis, is met de ingezetenen en de leden een warm voorstander van een tamboerkorps en zou gaarne zien, dat binnen niet al te lange tijd zo'n korps de HMV-gelede- ren kwam versterken, doch men ver- lieze niet uit het oog, dat met het uit rusten van een bescheiden tamboer korps van 6 personen een bedrag is gemoeid van rond f 1200,—. Nadat over dit punt van de agenda uitvoerig van gedachten was gewisseld, werd besloten tot oprichting van een tamboerkorps. Verschillende mogelijkheden om aan het benodigde geld te komen, werden onder ogen gezien en tenslotte werd besloten om eind November a.s. te star ten met een grote bazar. We hopen, zo zei voorzitter M. Bouwhuis, dat het een goede start mag worden en gezien de spontane medewerking, die we van de Holtense ingezetenen steeds weer mochten ondervinden, kunnen we de toekomst vol vertrouwen tegemoet zien. Om de vereniging financieel gezond te houden werd besloten die gezinnen, te bezoeken, waar men nog geen do nateur is van HMV. Als datum van de jaarlijkse winter- uitvoering werd voorlopig vastgesteld Zaterdag 17 December. Na afhandeling van enkele zaken van meer interne aard werd deze vergade ring met een kort woord door de heer Bouwhuis gesloten. BURGEMEESTER ENKLAAR NAAR HET SAARGEBIED. Naar we vernemen is Mr. W. H. Enklaar, burgemeester van Holten, door de Minister van Binnenlandse Zaken aan gewezen als waarnemer bij de stem ming, welke op 23 October 1955 zal wor den gehouden in het gehele Saargebied. Wij wensen burgemeester Enklaar van harte geluk met deze eervolle op dracht. MOEDERCURSUS GROENE KRUIS Voor de moedercursus, welke van wege het Groene Kruis gegeven zal worden in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, zijn thans 37 deelneemsters ingeschreven. Meer cur sisten kunnen niet worden toegelaten. De cursus begint op Maandag 17 Oc tober a.s., des namiddags 4 uur. PLATTELANDSBIBLIOTHEEK De uitlening van boeken door de plattelandsbibliotheek zal weer aanvan gen op Vrijdag 14 October a.s. en zo vervolgens des middags van 4—4.30 uur en des avonds van 7.30—8 uur. SLACHTINGEN IN HET 3e KWARTAAL. Gedurende het 3e kwartaal 1955 wer den in het gemeentelijk slachthuis ge slacht: 1230 runderen, 52 kalveren, 16 nuchtere kalveren, 55 varkens. Totaal 1353 stuks vee. xx CONSULSVERGADERING A.N.W.B. Ieder jaar worden door de A.N.W.B. op de jaarlijkse consulsvergadering van de A.N.W.B. in Overijssel onderschei dingen uitgereikt aan chauffeurs, die on afgebroken 12V2 of 25 jaren in dienst van een zelfde werkgever hun chauf feurswerkzaamheden hebben verricht. Werkgevers, die chauffeurs in hun dienst hebben, die aan bovenstaande voorwaarden voldoen, worden verzocht dit onverwijld mede te delen aan den con sul van de A.N.W.B. te Holten, Mr. W. H. Eknlaar. xx BINDINGSAVOND BESCHERMING BEVOLKING. Op Woensdag 26 October 1955, des avonds 8 uur, zal in café Kalfsterman een bindingsavond worden gehouden voor de leden van beide blokploegen en de brandweren te Holten en Dijkerhoek. Deze avond zal onder leiding staan van de burgemeester van Holten, mr. W. H. Enklaar. Het kringhoofd van de bescher ming bevolking, de heer P. H. van Dij ken te Rijssen, zal mededelingen doen over de organisatie van de bescherming bevolking. Voor koffie, met een sigaar voor de he ren, en een verrassing voor de dames, zal worden zorggedragen. Niemand ver- zuime deze avond, welke belangrijk be looft te worden. xx WINTERLEZINGEN. Door de besturen van de O.L.M.-afd., C.B.T.B.-afd. en de Bedrijfsvereniging werd evenals voorgaande jaren besloten om in het komende seizoen gezamenlijk weer enige lezingen te doen houden. Midden November zal de Rijksvee teelt consulent, de heer Ir. Jepma, ko men spreken over de „Rundvee-houde- rij", terwijl midden Februari door de Cul tuurtechnische Dienst een referaat zal worden gehouden over „Ruilverkaveling en heeft dit ook betekenis voor Holten". JONGEREN DISCUSSIEGROEP De JDG vergaderde Zaterdag 1 October. De voorzitter deed de druk bezochte bijeenkomst een serie mededelingen, waaronder het voorlopig program voor het komend seizoen. Tevens memo reerde hij, dat naar aanleiding van enige ontvangen brieven, binnenkort een uiteenzetting van het doel en stre ven van de JDG gegeven zal worden. Het blijkt n.l., dat hieromtrent nog wel enige misvatting bestaat. De discussie onderwerpen „Huurkoop en koop op afbetaling", werden ingeleid door J. Brands. Na eerst de wettelijke bepa lingen belicht te hebben, werd ook nog de sociale en economische kant aan getipt. Uit de inleiding en de daarop volgen de discussie, waarbij verscheidene in terpellaties van H. ten Velde soms grote hilariteit verwekten, kon men re sulteren, dat hoewel in enkele bizon- dere gevallen het kopen op afbetaling te aanvaarden is, er over het algemeen meer nadelen dan voordelen aan dit systeem kleven. Na de discussie werd nog even de reorganisatie van de volleybalclub naar voren gebracht, waarbij de verwachting werd uitge sproken, dat men zeer binnenkort weer kan starten. Tenslotte werd de leden nog de gelegenheid geboden zich op te geven voor een bezoek aan het con cert van het Overijssels Philharmonisch Orkest te Rijssen op 18 October a.s. Een beschermende hand en een wij zende vinger, die de aandacht richten op de toekomst van de man, die zojuist de celdeur achter zich heeft horen dichtslaan, is dit jaar weer de inhoud van het affiche, dat de jaarlijkse reclas- seringsactie begeleidt. Het is eigenlijk niet nodig veel over de reclassering te vertellen. Deze ze genrijke arbeid, die door de verschil lende instellingen uit naastenliefde ver richt wordt ten bate van maatschappe lijk gederailleerden, dient gedragen te worden door de sympathie en de steun van allen, die daartoe in de gelegenheid zijn. De regering zou dit werk kunnen doen, maar het is goed, dat ze het aan particulieren overlaat, want het dient een daad te zijn van de ene mens te genover de andere. Wij allemaal zijn verantwoordelijk voor de maatschappij, waarin wij leven; het is dus juist, dat wjj allen ook zorg hebben voor ieder een, die de wetten van deze maatschap pij overtreedt en zonder hulp niet in staat is om weer als een volwaardige daarin te worden opgenomen. Als de delinquent zijn straf heeft ge had, is het een zaak van eenvoudige rechtvaardigheid, dat hij weer een kans krijgt een plaats in de samenleving te heroveren. Het vallen is erg, maar veel erger is het blijven liggen en het is ons aller opdracht anderen te helpen bij het opstaan. De huidige tijd heeft ons geleerd veel te vergeven: ook de veroordeelde heeft daar recht op. Als wij de reclasseringsverenigingen de ge legenheid geven om hun werk te doen door te vergeven en te offeren bewijzen wij een weldaad aan de sa menleving en stellen wij een daad van Christelijke naastenliefde. In Holten zal van Maandag 10 Oct. t.m. Zaterdag 15 Oct. de jaarlijkse col lecte worden gehouden ten bate van het reclasseringswerk, ten behoeve van alle gezindten. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, bestaande uit de h.h. Burgemees ter Mr. W. H. Enklaar, de 3 predikanten Ds. C. C. Addink, Ds. J. H. Israël en Ds. R. A. Hoogkamp, en de heren R. Petter, commandant der Rijkspol., en W. Beijers, le ambtenaar gemeente-secretarie Het Werkcomité bestaat uit de heren A. Westerik en J. Wiggers. In de komende dagen zal U de collecte bus worden gepresenteerd. Een lang of kort verhaal zal de col lectant aan Uw deur niet behoeven te houden. Een aanbeveling heeft U niet nodig, omdat U doordrongen is van de noodzaak van het werk der reclassering. U geeft spontaan. Niemand stuurt de collectant voorbij. Geef naar draagkracht en geef blijmoedig. Wanneer dit. gebeurt, zal de opbrengst van de collecte 1955 ongetwijfeld tot dankbaarheid stemmen. De Grote Najaarsmarkt te Rijssen is gedurende een lange reeks van jaren voor velen een bijzondere dag geweest. De ouderen herinneren zich deze dag als een van de weinige uit gaansdagen en men stelde er zich op in, van deze dag een zorgeloze dag te maken na het einde van (over het algemeen) een zwaar zomersei zoen. Niet alleen de Rijssenaren hadden dan „nen mooi'n dag", ook vele bewoners van naburige dorpen trokken naar Rijssen en men amu seerde zich dan zo goed, dat er maandenlang over werd gepraat. „Het Groote Maork" in Riessen liet men niet voorbijgaan en de traditie eiste, dat men dan de bloemetjes buiten zette. De tijden zijn veranderd, de structuur van de bevolking eveneens en de plaats, of de betekenis die de Grote Markt vroe ger als uitgaansdag bezat, is reeds lang vervaagd. Toch heeft deze dag, door de oude traditie, toch ook in de hedendaagse tijd een bijzonder tintje weten te behouden. Nite in de laatste plaats komt dit voort omdat de trekking van de tot in zeer wijde omgeving bekende Rijssense markt verloting plaats heeft op de Grote Na jaarsmarkt in Rijssen. Want deze is blij ven bestaan en hoe. Nog steeds vinden de loten gretige aftrek en de traditio nele prijzen, waaronder de bekende vette koe, hebben nog steeds een grote aan trekkelijkheid. De vereniging tot bevordering van het marktwezen te Rijssen wil dit jaar van de Grote Najaarsmarkt een bijzonder aantrekkelijke dag maken. Men is zich er van bewust, dat als Rijssen als mid delpunt van een agrarische streek op de voorgrond treedt, dit de naam van de Rijssense markt en van de Rijssense marktverloting alleen maar ten goede kan komen. Men is van plan bijzondere dingen te organiseren, die het bezoek aan de markt zullen stimuleren en men wil de grote markt niet tegen de middag laten afsterven, maar men wil net als vroeger trachten de bezoekers iets te bieden tengevolge waarvan men graag de hele dag in Rijssen zal willen blijven „hangen". De organiserende vereniging heeft aan deze bijzondere markt de naam gegeven van CO-CO markt, dat ver band houdt met de concours-markt. Zoals men weet wordt er' n.l. een groot standwerkers-concours gehou den, waarvoor nu reeds in kringen van markthandelaren grote belang stelling bestaat. Reeds diverse aan meldingen van zeer bekende, welbe spraakte, gevatte en humoristische woordkunstenaars zijn binnen en 't belooft een spannende strijd te wor den met als inzet de titel Kampioen standwerker van het Oosten des Lands. De winnaars nemen deel aan het nationaal concours, dat gehou den wordt op het Amstelveld in Am sterdam. Is dit op zichzelf al een bij zonder aantrekkelijk feit voor de bezoekers, er staat nog veel meer op het programma. Zo verschijnt 't bekende treintje weer in de straten van Rijssen, die een reeks van rondritjes door de stad zal maken. Verder zullen de kinderen 's middags lom, 4 uur kunnen genieten van 'n pop penkastvoorstelling, die zal worden ge presenteerd door het bekende poppen theater van Jorna uit Sneek. De voor stelling zal worden gehouden op de Ha gen (Varkensmarkt) ter hoogte van café Koedijk (achterzijde). De boerenkapel, die op de JUMA- markt enige jaren geleden zo veel suc ces had en een gezellige sfeer teweeg bracht, zal ook weer van de partij zijn. De muzikanten doen 's middags om 4 uur hun intocht met het treintje om reeds dan op muzikale wijze van zich te doen horen. 's Avonds zal deze kapel optreden op verschillende punten in de stad en overal trachten de stemming er in te brengen. De kapel zal zich dus steeds I verplaatsen (geen concert op het Schild I in een muziektent). Dan zal het bekende muzikale duo De Munck uit Amsterdam luister aan de dag bijzetten. Het duo De Munck ge- i niet in Amsterdam, speciaal in de Jor- 'j daan, een bekende klank en menig Jor- daanfeest, ongekend gezellig en sfeer vol, was een succes mede door het op treden van deze bekende Mokumers. De accordeonmuziek en de zang, die dit duo ten beste geeft, zal zonder twijfel met veel aandacht door de Rijssenaren worden beluisterd. Op het Schild en in de Kerkstraat zal een avondmarkt worden gehouden. Naast de marktkooplieden is dit ook voor Rijssense zakenlieden een geheide kans hun artikelen aan de man te bren gen en in ieder geval ligt hier 'n prach tige expositiekans. Of men van de gelegenheid zal profi teren, moet worden afgewacht; de marktkooplieden en verschillende standwerkers zullen van deze avond- markt in ieder geval een dankbaar ge bruik maken om zaken te doen. En zo is dan een programma georga niseerd, dat als de weersomstandighe den gunstig zijn, oorzaak zal zijn, dat de Grote Najaarsmarkt ook voor de jongeren aanleiding is, om er evenals hun ouders en voorouders dat deden, nog lang over te praten. De trekking van de Marktverloting heeft plaats 's middags om 1 uur ten overstaan van notaris Bernard. De trek- kingslijsten zullen 's avonds om 9 uur evenals in voorgaande jaren bij het café Hodes verkrijgbaar zijn.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1