TENNIS IGOR SIKORSKY vader van de helicopter Eisenhower gaat goed vooruit Stakingen in België om kortere werkweek. Bezitsvorming SPORT De voetbalsport vraagt aller aan dacht. Zondag begint de competitie van de afdeling Twente van de KNVB. Holten komt daarin uit met drie elftallen, benevens een elftal in de junioren-af deling op Zaterdag. Het eerste speelt in een afdeling met tien elftallen, zodat het een flinie programma voor de boeg heeft. Het 2e en 3e elftal komen in de 4e klasse in dezelfde afdeling uit. Het bestuur van „Holten" doet een dringend beroep op 't voetbalminnend publiek om in groten getale naar het Sportdal te komen om daarmede de jongens een morele steun te geven en hen op gepaste wijze aan te moedigen bij de beoefening van hun spel. Zij heb ben die belangstelling nodig. De sportliefhebbers van hun kant verwachten echter, dat de spelers hun uiterste best zullen doen om te trach ten kampioen te worden in hun afde ling. Liefde voor hun sport, oefenen en spelen, daarmede kunnen zij een waar dige plaats deelachtig worden. Holten mist reeds enkele jaren een le klasser. Laat de spelers in het komende sei zoen tonen, dat het hun ernst is om het deze terug te geven. Voor de te spelen wedstrijden wordt naar onderstaand programma verwe zen: Zaterdag: Junioren Holten a—DES c, 4 uur. Zondag: Holten 1—RV 2, 2.30 uur; Holten 2—Holten 3, 12 uur. In de 2e klasse afd. F, waarin Holten 1 speelt, is nog ingedeeld Almelo 3. President Eisenhower, di.e een hart aanval heeft gehad, blijft op bevredigen de wijze vooruitgaan. Dr. Paul Dudley White verklaarde dat als zich geen on voorziene complicaties voordoen, presi dent Eisenhower „redelijk goede voor uitzichten" heeft van zijn hartaanval te herstellen. Dr. White, een van de meest vooraanstaande Amerikaanse hartspe cialisten, verklaarde onmiddellijk na 'n laatste onderzoek van de president, dat als de gezondheidstoestand zich, zoals op dat ogenblik het geval was, gunstig blijft ontwikkelen, Eisenhower lichame lijk in staat zal zijn een tweede ambts termijn te vervullen. Scherpe koersdaling in New York. Maandag heeft Eisenhower tweemaal gedurende een half uur de zuurstoftent, waarin hij wordt verpleegd, mogen ver laten. De eerste periode van een half uur was bestemd voor een medisch on derzoek, de tweede voor de lunch. Zijn echtgenote mocht hem toen bezoeken. De woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat in de onmiddellijke toekomst geen delegatie van bevoegd heden of een handtekening van de pre sident nodig is. Volgens AFP wisten de artsen van de president reeds langer, dat diens drukke werkzaamheden nadelige gevolgen voor zijn gezondheid konden hebben. Zij be valen daarom de rustperioden aan, waarop tegenstanders wel eens critiek oefenden. Grootste sinds 1922. Wegens de hartaanval van president Eisenhower geschiedden Maandag op de effectenbeurzen te New York op grote schaal verkopen, die leidden tot talrijke dalingen van de aandelenkoersen. De meeste koersverliezen bedroegen onge veer 10 dollar. Als gevolg van de stroom van ver kooporders bereikte de omzet de groot ste omvang sedert 22 jaar. Er werden in totaal 7.720.000 aandelen verhandeld. De reactie was de scherpste sedert 1929. De eerste secretaris van de Russische communistische partij, Kroesjsjef, heeft president Eisenhower Maandag tele grafisch beterschap gewenst. AANZIENLIJKE VERBETERING VAN DE TREINENLOOP. Op Zondag 2 October a.s. gaat de win- terdienstregeling van de Spoorwegen in onder het motto: N.S. wederom een stap nader tot het „ieder uur-ideaal", d.w.z., dat de voor de komende wintermaanden geldende reisgids betekent een nieuwe slap nader tot de verwezenlijking van het beginsel, dat de Ned. Spoorwegen zich gesteld hebben: ,.Op ieder uur van ieder station naar ieder ander station". Voor onze plaats betekent dit, dat het aantal stoptreinen op werkdagen ver meerdert met 9 en op Zaterdag zelfs met 11 stoptreinen, t.w. 5 resp. 6 in de rich ting Deventer en 4 resp. 5 in de richting Almelo, 's Zondags rijdt er in de richting Deventer 1 trein meer en rijden er in de richting Almelo 2 treinen minder dan bij de oude dienstregeling, maar dit aantal was reeds groter. Slechts de wachttijden op aansluiting naar en van het Westen zijn in Deventer nog wat lang omstreeks 25 minuten maar daarvoor komen er, zo zullen we het maar opvatten, meer treinen met de comfortabeler doorgangsrijtuigen. Dit geschiedt al naar gelang de aflevering van het nieuwe materiaal (blauwe rij tuigen) voortgang vindt. Wij laten hieronder ten gerieve van onze lezers een overzicht van de stop treinen volgen, dat zeer geschikt is om uitgeknipt en in de portefeuille bij zich gedragen te worden. Vertrektijden van de stoptreinen in de richting Deventer: .m. Vrij. All. Zat. All. 6.18 6.18 7.28 7.28 8.10 8.10 9.24 9.24 9.24 10.07 10.07 10.07 11.07 11.07 11.07 12.07 12.31 12.07 13.07 13.06 14.07 14.07 14.07 15.07 15.07 16.07 16.07 16.07 17.07 17.07 17.07 17.59 18.07 18.07 18.18 19.07 19.07 20.07 20.07 20.07 21.18 21.18 21.18 22.07 22.07 22.07 23.07 Vertrektijden van de stoptreinen in de richting Almelo; .m. Vrij. All. Zat. All. 6.24 6.24 7.18 7.18 8.34 8.34 8.34 9.17 9.17 10.34 10.34 10.34 11.34 11.34 11.34 12.21 12.21 12.21 13.34 13.34 13.34 14.34 14.34 15.34 15.34 15.34 16.34 16.34 17.34 17.34 17.34 18.34 18.34 18.34 19.34 19.34 20.34 20.34 20.34 21.34 21.34 21.34 22.34 22.34 22.34 23.39 Bij de foto: H.M. maakte een Rönt- genopname, waarbij H.M. tot de pers fotografen zei: „Stopt U maar met fo tograferen, nu ga ik een opname ma ken". DE MOTOR- EN AUTOMOBIELCLUB „DE HOLTERBERG" BESPRAK HAAR WINTERPROGRAMMA. Woensdagavond 28 Sept. j.l. kwam de M.A.C. „De Holterberg" in een goed be zochte vergadering bijeen in het club huis, café Vruggink, voor het bespre ken van haar winterprogramma. De ver gadering, welke onder leiding stond van de heer Joh. van Geenhuizen, besloot om op Zaterdag 26 Nov. een feestavond te organiseren ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der vereniging. Tonny Lurik's cabaret-gezelschap zal zorgen voor de vrolijke noot, terwijl daar tus sendoor gelegenheid zal zijn tot dansen. Dit alles zal gehouden worden in beslo ten kring van leden en genodigden. Ver der zal getracht worden in Jan. 1956 de Castrol-films te laten draaien en in De cember en Januari a.s. enige verkeers- avonden te organiseren, zulks met me dewerking van de verkeerspolitie en an deren. In Febr. zal weer worden deel genomen aan de landelijke verkeerscom- petitie van de K.N.M.V. Hierna werd de clubkampioensbeker uit gereikt aan de heer Tj. Dantuma, die hierdoor voor de tweede maal in het bezit van deze beker kwam. Deze uitreiking had symbolisch plaats, daar de betrokken persoon niet aanwezig was. Na nog wat heen en weer gepraat ovér diverse aangelegenheden, sloot de voorzitter, de heer Joh. van Geenhuizen, deze vergadering. BEEN GEBROKEN Het 7-jarig meisje Dina van Schooten kwam bij het spelen in de nabijheid van haar ouderlijke woning, Neerdorp 34, op zodanig ongelukkige wijze in een kuil terecht, dat haar scheenbeen brak. Dokter Nagelhout achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Nadat het been gezet was, kon het kind naar huis terugkeren. xx H.M. DE KONINGIN BEZOEKT DELFT. Maandag tijdens het bezoek aan Delft werd door H.M. de Koningin ook de Optische Industrie „Oude Delft" be zocht. Lang verwacht conflict begonnen. Maandag zijn de circa 5000 arbeiders van de twaalf Belgische stikstoffabrie- ken in staking gegaan. Zij eisen de in stelling van de vijfdaagse werkweek. Hiermee is een conflict begonnen, dat sedert geruime tijd in dit land werd ge vreesd. Het conflict kan ook politieke gevolgen hebben, daar de socialistische vakbonden, die normaal de socialistisch- liberale regeringscoalitie steunen, dit maal volkomen eensgezind optreden met de R.K. vakbonden. Anderzijds liep in kringen van de Bel gische staalindustrie het gerucht, dat het Belgische verzoek tot de raad van mi nisters van de Kolen- en Staalgemeen schap inzake het instellen van de vijf daagse werkweek in de staalindustrie en de kolenmijnen van de ganse gemeen schap, met kracht zal worden afgewe zen. De meeste Europese regeringen schijnen een drastische vermindering van de werkweek momenteel niet ver antwoord te achten. Het ziet er naar uit dat de Belgische werkgevers zullen mee delen, dat zij solidair zijn in het verzet tegen de eis der vakbonden en dat geen enkele tak van bedrijf momenteel zal overgaan tot de instelling van de kor tere werkweek, daar deze thans onder de dreiging van staking wordt afge dwongen. Het geval van de stikstoffabrieken is vanzelfsprekend een krachtproef, aldus een woordvoerder van de industrie. Geeft de stikstofindustrie toe, dan zal de hele industrie moeten volgen, behal ve misschien die van de textiel en de confectie, waarvan iedereen, ook de vak bondleiders, erkent, dat deze een wer kelijke crisis doormaken. Overheid wacht op initiatieven. Voor werkgevers ligt er op het ge bied van de bezitsvorming nog een groot terrein braak. Als er van werk geverszijde initiatieven komen zou de overheid deze „met geëigende midde len" kunnen ondersteunen. Dit schrijft minister De Bruijn in de toelichting op de begroting van Economische Zaken. Overigens zal de overheid bij de bezits vorming slechts op het tweede plan blijven. De spaarregeling voor ambtenaren, die de regering van plan is in het leven te roepen, heeft de bedoeling om door middel van een premiestelsel de per soonlijke spaaractiviteit te prikkelen en de spaargelden regelmatig te beleggen. Het uitgangspunt van de regeling moet liggen in de eigen spaaractiviteit van de ambtenaar. Daarom vindt minister De Bruijn het niet juist om zo'n spaarrege ling verplicht te stellen. HELLENDOORN SCHEMA VAN DE MARKTEN IN 1956. DONDERDAG: 12 Januari 26 Januari 9 Februari 23 Februari 8 MAART (GROTE VOORJAARSMARKT) 22 Maart 5 April 19 April 26 APRIL (GROTE MEIMARKT) 3 Mei 17 Mei 31 Mei 14 Juni 28 Juni 12 Juli 26 Juli 9 Augustus 23 Augustus 6 SEPTEMBER (GROTE SEPTEMBERMARKT) 13 September 27 September 13 October 25 OCTOBER (GROTE HERFSTMARKT) 15 November 29 November 13 December 27 December Bijna 40 jaar werkte hij aan de verwezenlijking van een droom. De helicopter is in onze hedendaagse wereld gemeengoed geworden en wordt door ieder als een volwaardig iucht- voertuig geaccepteerd. Zelfs op de meest afgelegen punten van onze aardbol heeft men met dit toestel kennis ge maakt en het heeft er door zijn typische eigenschappen toe bijgedragen, dat vele mensenlevens konden worden gered. Wij zagen dit in de rampgebieden in ons land in Februari 1953, in Korea en Indo-China bij het gewondentransport en bij de exploitatie van nieuwe gebie den. De helicopter is een waar manusje van alles, dat men in de luchtvaart niet graag zou willen missen. Het eigenaardige is, dat vele leken menen, dat de stap van het gewone vliegtuig naar de helicopter 'n kleine, eenvoudige en logisch er uit voort vloeiende is geweest, doch hierin ver gissen zij zich. Het bewijs hoe moeilijk de ontwikkeling van de helicopter is geweest, wordt wel geleverd door het leven van Igor Sikorsky, de vader van de helicopter, die bijna veertig jaar no dig had om zijn denkbeeld tot werke lijkheid te brengen. UITGELACHEN. Het leven van Sikorsky is eigenlijk de geschiedenis van de helicopter. Igor Sikorsky werd in 1889 te Kiew in Rus land geboren, als zoon van welgestelde ouders, zijn vader was professor. Nauwelijks hoorde de nog zeer jeug dige Igor van de vliegexperimenten van de gebroeders Wright in Amerika of hij was voor de luchtvaart gewonnen. Met een verbeten vasthoudendheid, die hem later door zovele moeilijkheden heen zou helpen, begon hij te experimente ren. Aanvankelijk zonder succes en zijn vader, de professor, lachte om de uto- piën van zijn zoon. De jongeman construeerde vreemd soortige vliegtuigmodellen met horizon tale propellers, aangedreven door een rubber band. Igor haalde een streep door de mooie toekomstplannen, die zijn ouders voor hem hadden uitgedacht en reisde naar Parijs om vliegen te leren. Overal waar hij sprak over zijn heli- copterplannen, lachte men hem uit en raadde men hem aan zijn tijd en geld aan betere plannen te besteden. Maar Si korsky hield vol. Voor hem stond het vast, dat zijn idee uitvoerbaar was. NIEMAND SLAAGDE. Hij bleek niet de enige te zijn, die met dergelijke plannen rondliep. In Amerika werkte een internationaal ge zelschap aan soortgelijke plannen. Het waren mannen als De Bothezat, de Spanjaard La Cierva, de gebroeders Derlin, Pitcairn enKellett, Platt, Herrick en Wiiford. In Duitsland was het de bekende vliegtuigbouwer Heinrich Focke, in Frankrijk een man als Louis Brequet, in Italië d'Ascanio en in Hon garije, Oostenrijk en Spanje waren ook deskundigen, die zich met de verticale start en landing bezig hielden. Het was typerend voor de technische moeilijkheden die men moest overwin nen, dat practisch geen van allen een geslaagd model kon ontwikkelen. Alles liep op mislukkingen uit. In Rusland ging Igor Sikorsky rustig zijn gang, maar ook hem liep het tegen en hij moest zijn werkzaamheden aan de helicopter voorlopig staken en scha kelde over op de bouw van normale vliegtuigen. In minder dan geen tijd kreeg hij wereldbekendheid en wel hoofdzakelijk door zijn viermotorig vliegtuig, dat het eerste type was, dat de wereld aanschouwde. Sikorsky werd millionair, totdat 1917 aanbrak. UIT OUD ROEST. De revolutie deed hem als vluchteling emigrant naar de Verenigde Staten ver trekken. Bijna zonder geld en berooid kwam hij daar aan. Maar Sikorsky was een man van de daad en met enige an dere Russische vluchtelingen begon hij een vliegtuigfabriek, zij het vrijwel zon der kapitaal. Gereedschappen werden zelf gemaakt en het materiaal zocht en vond men bij oud roest- en oud metaalhandelaren. Geruime tijd werd er gewerkt zonder dat er een cent loon werd uitbetaald. Het resultaat was, dat er een vliegtuig klaar kwam. Bij de proefvlucht veron gelukte dit. Sikorsky liet zich niet uit het veld slaan en men begon opnieuw, weer zonder geld. Het tweede toestel werd een fantas tisch succes en na enige tijd stroomden de orders binnen. Sikorsky was er weer boven op. Na enige jaren werden zijn toestellen een begrip op de wereldlucht lijnen. In deze periode wierp de onver saagde werker zich weer op zijn oude liefde, de helicopter. Weer lachte ieder een hem uit, maar Sikorsky stoorde er zich niet aan. Hij experimenteerde weer op de oude manier, met een oude motor en wat buizen en draden. In 1939 rolde zijn eerste bruikbare toestel naar buiten. Er werden steeds meer verbeteringen aangebracht en zo ontstond de helicop- ter. Door zijn heilig geloof yi de juist heid van zijn idee en zijn geweldig door zettingsvermogen is Sikorsky geslaagd, waar anderen faalden en schonk hij de wereld een onmisbaar vliegtuig, de heli copter. boeiend en aantrekkelijk door in tensieve inspanning. In ons kleine landje worden tal van sporten beoefend. Er is vrijwel nie mand meer, die niet „ergens aan doet". Ouders zien hun kinderen graag naar een sportvereniging gaan en zullen ook dit onderdeel van de opvoeding stimu leren. Sport immers kweekt teamgeest, saamhorigheidsgevoel, wilskracht, door zettingsvermogen; het leert de kinde ren reeds vroeg de zwakkere respecte ren en te helpen, het geeft het kind zelfvertrouwen en beheersing, en de gezondheid vindt er baat bij. De keuze van de te beoefenen sport is meestal afhankelijk van de mogelijk heden en de capaciteiten en zeker niet in de laatste plaats van de financiële draagkracht. De aanschaf van sport- materiaal zal dan doorslaggevend zijn voor hen, die geen grote bedragen kun nen uitgeven voor kleding en contri butie. Misschien is het daarom, dat in Ne derland bepaalde sporten zijn, die voor „duur" doorgaan, waarmee men dan wil aangeven, dat de bedoelde sport qua aanschaf niet binnen 't bereik ligt. Eén van deze z.g, dure sporten is de tennissport. Althans zo pleegt „men" er over te spreken. En niet zonder re den. In vroeger jaren was deze sport in derdaad duur en veelal voor velen on bereikbaar. Als men „tennis" zei, dacht men aan rode sportvelden met „he ren in het wit" en aan theedrinkende dames in grote luie stoelen. Gezien de belangstelling, die de laatste jaren naar de tennissport uitgaat, mag men wel aannemen, dat deze opvattingen gewij zigd zijn. Langzaam maar zeker doet ook deze tak van sport zijn intrede in de „gewone regionen" van het volk. Bizondere telling. Toen. de tennissport zijn intrede deed, was het een heel bezadigde sport. Op een grasveld spande men een net; men bakende de grenzen en de zaak was voor elkaar. De bedoeling was en ze is het nog om de bal met een „racket" (slaginstrument met gespan nen snaren) over het net te slaan, bin nen de lijnen, die het veld vormde. Als bij alle sporten speelde men tegen el kaar. Eén tegen één, of twee tegen twee. Alleen de bal over het net te slaan was dus niet voldoende, men had een tegenstanderOm een tegenstander niet de wind in de zeilen te geven, speelde men zo, dat het de ander on mogelijk was terug te slaan. Dit was het principe van het spel. In de loop van de tijd zijn er enige dingen ver anderd, zoals b.v. de vorm van 't veld. Om enige lijn te brengen in het spel, dacht men een puntentelling uit. Een heel eigenaardige; hoe men er aan gekomen is en waarom de telling juist zó gemaakt is, weet men niet precies. In ieder geval, men heeft de telling mét het spel geaccepteerd en er wordt nog steeds mee gewerkt. Het 1-2-3 etc. kent men niet, maar men telt met 15, 30, 40 enz. Natuurlijk is er geen ver schil tussen de tellingen, maar men heeft deze nu eenmaal aangenomen. Spel van concentratie. Het spel heeft dus een drievoudig jdoel: de bal over het net slaan; bin nen de lijnen blijven en de tegenpartij doen missen of het terugslaan moeilijk maken. Vooral dit laatste is niet zo ge makkelijk en is in feite het mooist van de tennissport. Veel, héél veel oefe ning is hiervoor nodig. Wie deze sport begint te oefenen zal het direct erva ren, dat het aantrekkelijke, het karak teristieke van het spel schuilt in het elkaar moeilijk maken. Niet omdat men wint of omdat men tot prestaties komt, maar de voldoening in het spel boeit de speler. En die voldoening leert men door het spel: het plaatsen, het toe passen van verschillende slagen, het aanvallen en het verdedigen. En de be ginneling zal 't ondervinden, dat geest, verstand en lichaam geheel zullen moe ten worden ingeschakeld. Het spel. Heel in het kort zullen we nog iets over het verdere verloop van de ten nissport vertellen. Wie er meer van wil weten, raadplege de leidraden, die in omloop zijn. De eerste slag moet geslagen wor den van achter de achterlijn, oftewel de „baseline". Deze slag heet „servi ce". Mislukt de slag, dan mag de „ser veerder" overslaan. Lukt ook deze ser vice niet. dan wint de tegenpartij een punt. Bij het puntentellen noemt men altijd eerst het puntenaantal van de serveerder. De stand is nu dus 015. Laten we nu aannemen, dat de slag wél is gelukt en de bal over het net is gegaan. Nu zal de tegenstander trach ten de bal terug te slaan, maar dat hin dert niet. Hij zal op zijn beurt dit pro beren te doen op een zodanige wijze, dat terugslaan moeilijk of onmogelijk Indien een der spelers 40 punten be haald heeft en de ander bijv. 15, dan wint de eerste speler het punt, dan is het „spel" („game"). Komen beiden op 40, dan beslist niet 't eerst daaropvolgend gemaakte punt. Er moeten dan twee punten achtereen worden gemaakt. Hij, die het eerst 6 games wint, wint een „set". Ook hier moet het verschil in games twee zijn. Een speler heeft de wedstrijd gewon nen als hij kans ziet twee sets te win nen. Denkt U niet, dat zo'n spel een kwestie is van een minuut of tien. Er zijn wel wedstrijden gespeeld van drie uur. Dat wil dan zeggen: drie uren van intensieve geestelijke, en lichamelijke inspanning.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3