Uit het plaatselijk parlement Laatste herinnering. Abonnementsgeld PLAATSELIJK NIEUWS AGENDA No. 39. Jaargang 7. ZATERDAG 1 OCTOBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting JrHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5488 - 234 Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Aanbieding van het herderlijk schrijven van de generale synode der Nederlands Hervormde Kerk. Verlaging van de electriciteitstarieven. Een nieuwe salarisverordening voor hel gemeentepersoneel. De heer J. W. Witmer te Deventer benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Dijkerhoek. Voordat de burgemeester, Mr. W. *H. Enklaar, de behandeling van de raads- agenda aan de orde stelt, verzoekt hij het oudste raadslid, de heer Veneklaas Slots, en de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, de voorzitter en de scriba van de kerkeraad der hervormde gemeente in de vergadering te leiden. Na een kort welkomstwoord geeft de raadsvoorzitter het woord aan de voor zitter van de kerkeraad, Ds. Addink. Ds. Addink spreekt er zijn vreugde over uit, dat de raad het verzoek van de kerkeraad, om aan hem in een open bare vergadering fret herderlijk schrij ven van de generale synode der Neder lands hervormde kerk: „Christen zijn in de Nederlandse samenleving" aan te bie den, heeft ingewilligd. „De kerkeraad doet dit op advies van de generale sy node, omdat vooral ook de gemeente raadsleden te maken hebben met de ver houdingen en de vele vragen, die er zijn in het politiek en maatschappelijk leven. Ik ben hier niet gekomen om u dit schrij ven uit te leggen", zo vervolgt Ds. Ad dink, „maar gaarne wil ik u wijzen op het gevaar, dat u, die politiek geïnte resseerd is, bij het lezen van dit schrij ven zult worden geboeid door de hoofd stukken 3 en 4. Deze hoofdstukken na melijk handelen over maatschappelijke en politieke vragen. Uit de commentaren in de pers is inderdaad gebleken dat dit gevaar bestaat. Wanneer u de hoofd stukken 1, 2, 5 en 6 die aandacht geeft, die deze verdienen, dan zult u dit schrij ven zeer zeker begrijpen en waarderen. U moet dit schrijven niet zien in het po litiek vlak, maar in het pastorale. Wij moeten in het leven, temidden van de verwarringen op politiek en maatschap pelijk terrein wijzen op Christus en Zijn toekomst. Ik hoop dat u deze wenk wilt aanvaarden en dat u met veel aandacht dit schrijven moogt lezen", zo besluit de voorzitter van de kerkeraad. De burgemeester dankt de voorzitter voor zijn komst cn voor de wenk, die hij de leden van de raad voor het lezen van het herderlijk schrijven heeft gegeven. „Onze gemeente bestaat uit hervormden, gereformeerden, joden en katholieken, maar wij hebben gaarne het verzoek van de kerkeraad der hervormde gemeente ingewilligd, omdat wij menen, dat dit herderlijk schrijven tot ons allen wat heeft te zeggen. Wij zijn de kerkeraad erkentelijk voor het aanbieden van dit schrijven, omdat wij als wereldlijke over heid weten, dat wij onze macht ontlenen aan God, Die ons deze verantwoordelijk heid op de schouders heeft gelegd. Wij zullen van het schrijven kennisnemen cn er zeker ons voordeel mee doen", aldus burgemeester Enklaar. Overgaande tot de orde van de dag, besluit de raad op voorstel van burge meester en wethouders gedeputeerde sta ten van Overijssel te berichten, geen be zwaar te hebben tegen verhoging van de jaarwedden der wethouders van- f 900. tot f 1000.per jaar met ingang van 1 Januari 1955. Aan de combinatie van Holtense bak kers zal een perceel grond, gelegen op het industrieterrein tegenover de in aan bouw zijnde werkplaats van de heer Klein Velderman, worden verkocht voor de stichting van een centrale bakkerij. Vergadering van de jeugdgemeenteraad. De Burgemeester deelt mede, dat de jeugd van Holten een jeugdraad heeft gevormd. Deze raad hoopt op 15 Oct. a.s. onder zijn voorzitterschap te verga deren en hij nodigt de leden van de raad uit de vergadering bij te wonen. Hij ziet in deze instelling wel een nuttig element en hij hoopt dat ook de raad zijn sym- pahtie zal betuigen. In het prae-advies van burgemeester en wethouders, behorend bij het verzoek van de raad tot verhoging van het basis bedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds voor 1956 lezen wij dat dit bedrag, dat door de ministers van buitenlandse zaken en financiën voor 1955 en volgende jaren is vastgesteld voor de gemeente Holten op f 29.75 per inwoner, moet worden verhoogd met f 21.10 per inwoner, wanneer de gemeente de door haar noodzakelijk geachte kapi- taalswerken zal kunnen uitvoeren. In dit advies is de volgende lijst van kapitaalswei'ken, uit te voeren in 1956, opgenomen 1. Verharding van de Helhuizerweg, de Doorlopende Dijk en een gedeelte van de Dorperdijk. Burgemeester en Wethouders merken hierbij op, dat 3/5 gedeelte der inwo ners dezer gemeente in het landelijk gedeelte woont, waar slechts 34 Ion. we gen verhard (waarvan nog 9 km. semi- verhard) en 169 km. onverhard zijn. De kosten verbonden aan de verharding van genoemde wegen, met een totale lengte van 9.4 km. zullen volgens ra ming, na aftrek van de subsidie van de cultuurtechnische dienst en de bijdragen van belanghebbenden, f 222.750.be dragen, waarvan komt ten laste van de dienst 1956 f 16.700.— 2. Bouw van een zuiveringsinstallatie. Reeds sedert 1938 wordt door het wa terschap „De Schipbeek" aandrang op de gemeente uitgeoefend, om het rioolwa ter, dat via de Peterswaterleiding op de Schipbeek wordt geloosd, te zuiveren. De verontreiniging van het water in de Schipbeek is inderdaad zodanig, dat 't niet langer verantwoord is deze toestand te doen voortduren. De bouw van een waterzuiveringsin stallatie vraagt een investering van f 400.000.en zal naar raming een jaarlijkse uitgave vergen van f 36.500. De kosten verbonden aan het leggen van de toevoerleiding naar deze installatie zullen ongeveer f 77.000.bedragen. Dit betekent een jaarlijkse last van f 4620. Een bedrag van f 43.000. is vervol gens geraamd voor het verwijderen van een modderlaag uit de Peterswaterlei ding over een lengte van ruim 7 k.m. 3. Bouw van slacht-, hang- en pel- ruimte, passend in een toekomstig nieuw te bouwen slachthuis. Het gemeentelijk slachthuis bevindt zich in een toestand, welke niet beant woordt aan de meest elementaire eisen, welke het veeartsenijkundig toezicht daaraan zou kunnen stellen. De hang- ruimte is totaal onvoldoende en de koel cel is te klein. Burgemeester en Wethouders merken op, dat de bouw van een nieuw slacht huis de beste oplossing zou zijn, maar zij menen dat met een tussenoplossing, n.l. het bouwen van nieuwe slacht- en hangruimten, pellokalen en een koelcel, passend in een toekomstig nieuw te bou wen slachthuis, aan velé bezwaren reeds voorlopig kan worden tegemoet geko men. De vrijkomende ruimten in het oude slachthuis kunnen worden gebruikt voor de verdere verwerking van slacht- afvallen. Voor deze bouw wordt een uit gave geraamd van f 500.000.met een jaarlijkse last van f 27.500. 4. Onderwijs. Het is gewenst, dat de 'toekomstige boer allerlei werkzaamheden op het bedrijf zelf kan verrichten zonder direct afhan kelijk te zijn van derden. Mede in verband met het stijgende te kort aan landarbeiders is het voorts ge wenst de beste arbeidsmethode te kie zen. Op grond hiervan ligt het in de be doeling ook aan de lagere landbouw school alhier over te gaan tot het geven van hand- en vakvaardigheidsonderwijs. Teneinde dit onderwijs mogelijk te ma ken dient de school te worden uitgebreid, waartoe een bedrag zal moeten worden geïnvesteerd van f 104.000.waarvan ten laste van de dienst 1956 komt f 5720. Voor de aanschaffing van leermidde len en meubilair voor het openbaar ge woon lager onderwijs wordt een uitgave geraamd van f 3900.en voor het open baar uitgebreid lager onderwijs een be drag van f 2700.Deze bedragen zul len worden afgeschreven in 8 jaren. 5. Uitbreiding straatverlichting. In verband met een door de rijkswa terstaat voorgenomen wijziging van de verkeerssituatie ten westen van het spoorwegviaduct, zal de aldaar aanwe zige straatverlichting aangepast moeten worden. De kosten hiervan worden ge raamd op f 5000. Voor het in exploitatie brengen van een gedeelte van het uitbreidingsplan ten noorden van de Kolweg moet voor het aanbrengen van de verlichting wor den gerekend op een uitgave van f 14.000.-De begroting voor het jaar 1956 zal tengevolge van deze uitgaven worden belast met f 2215. 6. Aanleg van de Gaardenstraat in het complex „De Gaarden". Er zal ook een begin moeten worden gemaakt met het in exploitatie brengen van het complex „De Gaarden" voor het verkrijgen van de nodige bouwterreinen. De aanleg van de in dit complex gepro jecteerde Gaardenstraat, welke een gro tere breedte heeft dan enkel met het oog op de daar geprojecteerde woningbouw strikt noodzakelijk is, zal voor een ge deelte ten laste van de algemene dienst geschieden. De verdere kosten van deze aanleg komen voor ï'ekening van het gemeentelijk grondbedrijf. De begroting der algemene dienst wordt hiervoor jaar lijks belast met f 900. 7. Aanbrengen van slijtlagen op de ver- schillende wegen. Teneinde te waarborgen, dat de dek laag een voldoende gesloten oppervlak behoudt, zal het noodzakelijk zijn dat Aaltinksteeg, de Jeurlinksweg, de Ma- nenschijnsweg en een gedeelte van de Beusebergerweg worden voorzien van een slijtlaag. Het totaal te behandelen oppervlak bedraagt circa 20.000 m2, waarvan de kosten worden geraamd op f 13.500.Deze kosten zullen worden afgeschreven in 4 jaren, zodat aan rente en afschrijving voor 1956 wordt geraamd een bedrag van f 3847. Over het algemeen zijn de leden van oordeel, dat deze lijst beslist niet over dreven is, en verschillende leden willen op deze lijst ook plaatsen het aanleggen van een zwembad. De Voorzitter is van mening, dat de kracht van het verzoek juist in de sober heid van deze lijst is gelegen. Opneming van de aanleg van een zwembad lijkt hem niet gewenst, temeer daar hij niet voor ziet dat dit werk reeds in 1956 zal kun nen worden gerealiseerd. De heer Wansink is van mening, dat er wel belanghebbende gemeentenaren zijn die bij de voorbereidende werkzaam heden, als het grondwerk, willen hel pen. De heer Klein Velderman zegt, dat er bij de particulieren ook wel aandelen geplaatst kunnen worden. De heren Rietberg en Landeweerd zien niet veel toekomst in het slacht huis en vinden een investering van f 500.000.voor de bouw van nieuwe lokalen te hoog. De Voorzitter zegt dat men dit ook za kelijk moet bekijken en enig risico moet durven nemen. Hij voorziet zeker geen donkere toekomst. Het gaat in deze om de vraag: öf een nieuw slachthuis bou wen óf het slachthuis afschaffen. De bestaande toestand kan niet langer voortduren; Meerdere leden zijn hef. met de voor zitter eens en zien het slachthuis als een goede tak van nijverheid. Na deze discussies wordt het voorstel van de heer Klein Velderman, om aan deze lijst van kapitaalswerken toe te voegen de aanleg van een zwembad, in stemming gebracht en aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Burgemeester en Wethouders stellen voor hiertoe een bedrag te ramen van f 300.000.—. Bouw dubbele middenstandswoning. Naar aanleiding van de discussie in de vorige vergadering stellen burgemees ter en wethouders voor een dubbele middenstandswoning te bouwen en daarvoor de gemeentebegroting voor 't jaar 1955 te wijzigen. De raad kan zich hiermede wel ver enigen. Vervolgens stelt de raad voorlopig vast de gemeente en bedrijfsrekeningen over het jaar 1951. Deze rekeningen worden definitief vastgesteld door gede puteerde staten. De Voorzitter deelt mede, dat ook nog dit jaar de rekeningen over het jaar 1952 klaar zullen komen en dat hope lijk volgend jaar de achterstand zal zijn ingelopen. Nieuwe salarisverordening voor het gemeentepersoneel. Deze verordening, die terugwerkt tot 1 Januari 1954 vindt zijn grond in de uitslag van het onderzoek dat de minis ter van binnenlandse zaken heeft doen instellen naar de salariëring van het per soneel in dienst van de kleinere en klein ste gemeenten. Vooral twee factoren zijn voor deze uitslag bepalend geweest: a. de toegenomen overheidsbemoeiing op velerlei terrein en de daarmede ge paard gaande hogere eisen, welke aan de verantwoordelijkheid, vakbekwaam heid en algemene vorming van de ambte naren moeten worden gesteld, en b. de mede als gevolg van het gestelde onder a. grote vraag naar geschoolde krachten op het terrein van de overheids taak, welke geleid heeft tot een situa tie, die vooral voor de kleinere en klein ste gemeenten op de duur ernstige ge volgen zouden kunnen hebben voor een juiste functionering van het gemeentelijk bestel. Met het voorstel van de lichtcommis- sie om de meteropnemer-incasseerder te- plaatsen in loongroep 3 in plaats van in loongroep 4, zoals staat vermeld in het oorspronkelijke voorstel, kan de raad zich verenigen. De heer Wansink stelt voor om de thans in dienst zijnde chauffeurs Tem pelman en Nijhuis een schrfitelijke cur sus van de E.V.O. te laten volgen voor monteur. Op vragen van de heren Jansen en Brands met betrekking tot de beloning van de slachthuisarbeiders voor extra werkzaamheden in verband met de koe ling, deelt de voorziter mede dat burge meester en wethouders dit nog nader zullen bezien. De heer Landeweerd vindt het ten op zichte van de andere arbeiders niet juist dat er 2 een persoonlijke toelage ont vangen voor z.g. vakwerk. (Het vervolg van het Raadsverslag \indt U op de binnenzijde van dit nr). Abonné's op Holtens Nieuwsblad bui ten de Gemeente Holten worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld 2e half jaar, f 2,30, te willen voldoen op giro rekening 175587 van de Coöp. Boeren leenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 8 Oct. a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 30 cent inningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking. Adm. HOLTENS NIEUWSBLAD. BINDINGSAVOND NATIONALE RESERVE. Het oefenverband Holten van de Na tionale Reserve gaf vorige week voor de vrijwilligers en hun echtgenoten of ver loofden in zaal Vosman een ontspan ningsavond, welke ook werd bijgewoond door het districtshoofd, overste Damme uit Zwolle, de instructeur serg.-majoor Rouwendal uit Deventer, en de bruge- meester van Holten, Mr. W. H. Enklaar. De leiding berustte deze avond in han den van de reservist H. Beldman Tzn., die een kort welkomstwoord sprak en zich in het bijzonder richtte tot de aan wezige autoriteiten. Hierna was het woord aan de heer Damme, die vroeger deel uitmaakte van het K.N.I.L. en enige tijd geleden de heer D. Wildeboer is opgevolgd als hoofd van het district Overijssel der Nationale Reserve. Deze spreker zei, erg dankbaar te zijn voor de uitnodiging, welke hem gewerd. Het verheugde hem zeer aan 't hoofd te staan van een district, dat ge vormd wordt door een aantal verbanden die geheel op basis van vrijwilligheid steun willen verlenen aan het wettig ge zag. De heer Damme was dan ook blij, dat hij deze avond met de Holtense re servisten kennis kon maken. De instructeur Rouwendal wekte ver volgens de leden van het verband op om trouw de oefeningen bij te wonen. Hij sprak de wens uit, dat het aantal vrij willigers zich gestadig mag uitbreiden. Burgemeester Enklaar herinnerde er aan, dat hij de nationale reservisten tot voorbeeld heeft gesteld in zijn inleiding over „Opvoeding tot staatsburger", wel ke hij in het voorjaar heeft gehouden voor het C.J.M.V. Holten en de Jonge- rendiscussiegroep (J.D.G.). Het deed spr. deugd een avond te mogen verkeren in het midden van deze uitnemende staats- burgers. Ter verhoging van de gezelligheid werden enkele gezelschapsspelen gehou den. De gehele avond was er ruim ge legenheid de inwendige mens te ver sterken. Allen, die deze bindingsavond bijwoonden, waren vol lof over de on gedwongen sfeer, die er heerste, xx JEUGDGEMEENTERAAD. Tijdens een vergadering van de Jon- gerendiscussiegroep (J.D.G.), waarin de burgemeester van Holten, Mr. W. H. En klaar, sprak over „Opvoeding tot staats burgers", werd voorgesteld een jeugd gemeenteraad in te stellen. Dit voorstel is voor het bestuur van de J.D.G. aan leiding geweest het C.J.M.V. Holten en de plaatselijke Arjos uit te nodigen tot een bespreking. Het resultaat hiervan is geweest, dat een jeugdgemeenteraad is ingesteld, welke zal bestaan uit 11 leden, gekozen uit genoemde jongerengroepen. Deze leden zullen optreden als waren zij afgevaardigden van de verschillende po litieke partijen, welke in de gemeente raad vertegenwoordigd zijn. De eerste vergadering, welke gehouden wordt op Zaterdag 15 October 1955, 's avonds om half acht ten gemeentehuize, zal wor den voorgezeten door burgemeester Mr. Enklaar. Tot secretaris is inmiddels be noemd de heer Ch. Chr. Reisinger. In verband met, het bijzondere karakter van deze samenkomst is de eerste zit ting alleen toegankelijk voor genodig den. De agende voor deze vergadering luidt als volgt: 1. Opening. 2. Verkiezing wethouders. 3. Voorstel tot aanvulling van de al gemene politieverordening (Verbod tot het hebben van speelautomaten in voor het publiek toegankelijke ruimten). 4. Voorstel tot het openstellen van de gemeentelijke bad- en zweminrich ting op Zondag. 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening ex art. 5 van de Winkel sluitingswet 1951 (verplichte vacantie- sluiting). 6. Behandeling verzoek om subsidie voor restauratie van een kerkgebouw. 7. Rondvraag. xx Vrijdag 30 Sept.: Laatste dag opgave leerlingen Kniples A. Kettelarij-Pot. Vrijdag 30 Sept., 8 uur, in Irene: Spre ker de heer Brouwer, voor de C.J.M.V. Onderwerp: Wie ben ik? (Niet Don derdag 29 Sept.). Vrijdag 30 Sept. 8 uur: Vergadering der A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" in Rehoboth. Maandag 3 Oct. 's av. 7.30 uur en Dins dag 4 Oct. 2.30 en 7.30 uur: Jubileum- show van de Fa. Wed. ter Harmsel in het Parkgebouw te Rijssen (zie adv.) Woensdag 5 Oct.: Laatste dag aanmel ding arbeidersavondschool. Woensdag 5 Oct. 7.30 uur: Ledenverga dering afd. Holten Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in hotel Holter- man. Donderdag 6 Oct.: Bezoek Plattelands vrouwen Holten en Dijkerhoek aan Woningtentoonstelling te Apeldoorn. Vertrek O.A.D. 1 uur nam. (opgave tot 5 Oct.) Maandag 10 Oct. 7.30 uur: Film „Vech ten en dienen" ten bate van de Prot. Ziekenhuizen, in Irene. Maandag 10 Oct. t.m. Zaterdag 15 Oct.: Huis-aan-huis collecte ten bate van de Nationale Reclassering. Vrijdag 21 October, 8 uur, in Irene, voor de C.J.M.V.. Spreker de heer J. Kroon. OnderwerpHet Rassenvraagstuk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wim, zv. G. J. den Heijer en J. W. Vrugteveen, Look 54. Chris- tiaan August, zv. D. J. Muller en G. J. L. Bekkernens, Look 15. Berendina Jo hanna, dv. G. Pasman en J. H. Kolkman, Neerdorp 9. Ondertrouwd: A. Schipper, 26 jr. en C. van der Meulen, 26 jr., beiden te Hol ten. E. Achterkamp, 27 jr. en J. H. Brink, 28 jr., beiden te Holten. Gehuwd: H. J. Zweers, 32 jr. en G. H. Nijland, 30 jr., beiden te Holten. Overleden: H. Smale, 80 jr., echtg. v. G. J. Nikkels, Dijkerhoek 83. BEVOLKING. Vertrokken: K. J. ten Velde, van Oranjestraat 6 naar Maastricht. J. J. de Jong en gezin, van Holterberg 42 n. Hengelo (Ov.). A. G. Beekhuis, van Holterberg 31 naar Churwalden (Zwit serland). J. C. van Akker geb. Nji Ljot. van Holterberg 42 naar Hengelo (Óv.) W. C. van Sliedregt en kind, van Holterberg 26 naar Emmen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds. Addink. 's Av. 7 uur Ds. Addink (Cat. Zondag 1). Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp (bevestiging ambtsdragers). GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, tel. 352. G.evonden: Ceintuur; stuursleutel met contactsleutel; hoes van reservewiel. Verloren: 2 T.B. certificaten schet sen; hondje; jongensfietsje; pakje Al- klassedine; vulpen; kleurenkaart; span ningsmeter. HERVATTING TELEFONISTENCURSUS. Vrijdagavond van de vorige week zijn de lessen ter opleiding van telefonisten voor de provinciale commandopost van de bescherming bevolking hervat. De dames, die zich voor deze cursus heb ben gemeld, waren trouw opgekomen naar het pand Oranjestraat 40, waar de post is gevestigd. Op deze eerste avond van het seizoen werden zij onthaald op koffie met gebak. De provinciale inspec teur van de bescherming bevolking, de heer A. F. J. Brummer, gaf van zijn be langstelling blijk. xx AANBOD ARBEIDSKRACHTEN. Volgens een overzicht van het gewes telijk arbeidsbureau Deventer bedroeg het aanbod beschikbare mannelijke per sonen op 1 September 1955: 13. Een jaar geleden waren 16 pers. geregistreerd. Van eerstgenoemd aantal waren 10 personen ouder dan 18 jaar. Het over blijvende drietal wordt gevormd door jongens, die sinds kort de school hebben verlaten en nu wellicht reeds in het ar beidsproces zijn opgenomen. Onder het tiental ouderen bevinden zich zes personen, die tewerkgesteld zijn op gemeentelijke sociale werkvoorzie ningsobjecten voor hoofd- en handarbei ders. Hoewel het aanbod te Holten gelijk is aan dat van Raalte en groter dan te Diepenveen, gemeenten die veel groter zijn dan Holten, is het genoemde cijfer toch niet ongunstig te noemen, zo er in deze tijd van hoogconjunctuur nog van ongunstig in dit opzicht sprake kan zijn. De doorlopende vestiging van gerepa- trieerden zal hierop ongetwijfeld van in vloed zijn. xx

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1