Vestiging Jute weverij Ter Horst Co* „Leonardus" kampioen van Nederland PLAATSELIJK NIEUWS Ook Spierpijn FTW^ Vacantie Redactie AGENDA No. 38. Jaargang 7. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J,8& - 2SJ, Adv.-prijs: 115 vi.m. (dcontant) f 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Aan de voorbereidingen wordt hard gewerkt. D.e stilte, die er al enige tijd heerst rondom de vestiging alhier van een ju- teweverij van de Kon. jutespinnerij en -weverij ter Horst Co. N.V. te Rijs- sen, betekent geenszins, dat deze zaak op een dood spoor is aangeland Inte gendeel, er wordt zowel van de zijde van Ter Horst Co. als van de zijde der Industriecommissie hard gewerkt aan de vele voorbereidingen, welke 'n dergelijke vestiging meebrengen. Hoor de directie van Ter Horst Co. zijn reeds onderhandelingen aange knoopt met het gemeentebestuur om trent de eventuele plaats van vestiging van de hier te stichten fabriek en over de aankoop van de benodigde gronden, terwijl harerzijds in samenwerking met de Holtense industriccommissie het no dige wordt gedaan voor de werving van arbeidskrachten. In een onderhoud van de industrie commissie met het gemeentebestuur is komen vast te staan, dat van de zijde der gemeente met kracht zal worden gestreefd naar 't zo snel mogelijk reali seren van de voorgenomen plannen. De voornaamste raak van de indus triecommissie is momenteel het aan trekken van voldoende arbeidskrach ten om in dit opzicht de plannen te kunnen laten doorgaan. Reeds is in de fabriek te Rijssen een 20-tal arbeiders in opleiding als wever en is ook een 3-tal meisjes aldaar voor de fabriek te Holten tewerkgesteld, terwijl er elke dag nog nieuwe arbeids krachten worden aangenomen. Er heeft noodzakelijkerwijs een se lectie en keuring plaats, omdat men niet op iedere leeftijd geschikt is om als wever te worden aangenomen, maar is dit inderdaad wel het geval, dan gaat men een goede toekomst tegemoet, waarbij niet alleen een, naar verhou ding tot andere fabrieksarbeid, hoog loon wordt genoten, maar waarbij ook de sociale voorzieningen van doorslag gevende betekenis zijn. Inlichtingen in verband hiermee wor den gaarne gegeven door de perso neelsafdeling van Ter Horst Co., eventueel door bemiddeling van de voorzitter der industriecommissie, de heer H. J. Beltman. Momenteel is het zo, dat niet alleen arbeiders uit Holten, maar ook uit de aan onze gemeente grenzende buurt schappen worden aangenomen. Willen de Holtense arbeiders dus voor een goede betrekking, welke hen in de nisuw te bouwen fabriek geboden wordt, in aanmerking komen, dan dienen zij zich zo spoedig mogelijk bij de industrie commissie aan te melden. De kat uit de boom kijken kan betekenen, dat men er juist naast grijpt. In een gesprek, dat de voorzitter der industriecommissie met enkele ar beiders, welke in de fabriek te Rijssen in opleiding zijn, heeft gehad, ver klaarde de heer E. D. Stam, Neerdorp 86, die op 22 Augustus begonnen is, dat het werk in de fabriek hem best bevalt en dat hij nog geen ogenblik spijt heeft gehad, dat hij van werkkring veranderd is. De heer Stam is 39 jaar oud en altijd landbouwer geweest, zodat de nieuwe betrekking voor hem wel een zeer gro te verandering in zijn leven betekent. Voorheen hoorde hij nooit veel goeds van het fabrieksleven, maar de praktijk is hem voor honderd procent meege vallen, Er heerst onder het werk een goede sfeer; de bazen zijn zeer mee gaand en prettig om onder te werken, zodat de tijd vlug voorbij gaat. Iedereen kan geen boer meer wor den, aldus de heer Stam, zodat hij gaarne het streven steunt van het ge meentebestuur en de industriecommissie om te trachten de Fa. Ter Horst naar Holten te krijgen. Dat men dan in eigen plaats, of althans dicht bij zijn eigen woonplaats werken kan, acht hij van grote betekenis. De heer J. Koetsier in de School straat, die al ruim zeven jaar elders in weverijen gewerkt en dus geen onin gewijde is, verklaarde blij te zijn, on langs de beslissing, om zich bij de Fa. Ter Horst Co. aan te melden, te hebben genomen. Het bevalt hem daar buitengewoon goed. De sociale toestan den en de wijze waarop er wordt ge werkt, kunnen elke vergelijking door staan. Flinke jongens hebben hier een kans en kunnen een goede toekomst tege moet gaan. Ze behoeven zeer zeker niet naar elders te gaan om het beter te krijgen. Hij is er van overtuigd, dat niet al leen zij, die hier komen te werken, bij een vestiging te Holten gebaat zijn, maar de gehele gemeenschap. Bij deze laatste mening sluiten wij ons gaarne aan en kunnen de twijfe laars slechts adviseren zich zo spoedig mogelijk aan te melden, want nu is al les nog in werking om een goede oplei ding te bevorderen. Profiteert daarvan, Holtenaren! BRADERIE OOK FINANCIEEL GOED GESLAAGD. De braderiecommissie heeft Maandag avond in de feestzaal van hotel Vosman onder voorzitterschap van de heer G. Wissink ten overstaan van de leden der Holtense Handelsvereniging en overige deelnemers rekening en verantwoording afgelegd van de braderie 1955. De secretaris, de heer J. M. Metzger, gaf een uitvoerig verslag van de gehele opzet en het welslagen der braderie, waarbij hij ook even de vinger legde op de verschillende foutjes, welke werden gemaakt en plaatsgevonden tekortko mingen. De J.D.G. heeft zich bij de verzorging van de kaartverkoop van het treintje uitstekend geweerd, terwijl de verkie zing van de braderie-koningin een ge weldige attractie was. H.M.V. heeft door haar optreden het geheel prachtig opgeluisterd, en was een onmisbare schakel. De verlichting onder de uitstekende leiding van de heer Westerik van het G.E.B. aangelegd, heeft ten hoogste vol daan. Ook de goochelaar en de overige at tracties zijn bijzonder in de smaak ge vallen, waaronder de Bergruiters, de Larense Schotsers en de Hooiplukkers, enz. Het gemeentebestuur verleende zijn volle medewerking. Resumerend verklaarde de heer Metz ger, dat de Braderie 1955 uitstekend geslaagd is. Ook uit financiëel oogpunt geeft zij reden tot voldoening, want er is na re servering van het garantiefonds nog een klein batig saldo van ruim f74. De voorziter heeft, nadat verschillen de vragen waren beantwoord, het Ge meentebestuur, de J.D.G., H.M.V., de politie, het G.E.B., gemeentewerken, en nog tal van andere personen en instan ties bedankt voor hun loyale medewer king. Hij bracht in het bijzonder dank aan de heren Metzger en Beijers, die de organisatie der braderie voor een belang rijk deel voor hun rekening moesten nemen, omdat de zakenmensen dikwijls te druk waren met hun stands. Niette min was hij erkentelijk voor het werk van al zijn medeleden. Aan de J.D.G. en H.M.V. werd een do- ceurtje van resp. f 40.en f 25.ver leend. De muziekvereniging meende bij monde van haar voorzitter, de heer M: Bouwhuis, dit bedrag deze keer niet te moeten accepteren, niet omdat men het geld niet gebruiken kan, maar omdat reeds zo vaak een beroep op de midden standers moet worden gedaan, de mu ziekvereniging op deze braderie goede zaken heeft kunnen doen en met het haar toegekende bedrag net het garan tiefonds intact gelaten kan worden. Als leden der winkeliersvereniging werd daarna nog even gesproken over de plannen met Sint. Nicolaas. Besloten werd, dat de braderie-com missie ook Sint Nicolaascommissie zal zijn en het bestuur der Handelsvereni ging zal adviseren over eventuele fees telijkheden ter gelegenheid van een te organiseren winkelweek. VRIJSTELLING EN UITSTEL VAN DIENSTPLICHT. De minister van oorlog heeft aan de heren Joh. Nikkels en J. Oolbekkink, resp. dienstplichtige van de lichting 1954 en 1955, vrijstelling van dienst ver leend wegens hun persoonlijke onmis baarheid. Aan H. Schoneveld, dienstplichtige van de lichting 1955, werd uitstel van eerste oefening verleend. Aan de dienstplichtige der lichting 1956 J. G. Prins, Neerdorp 105, is een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap. en rheumatische pijnen wrijft U weg met d Op de vijfjaarlijkse nationale ten toonstelling, welke Vrijdag van de vori ge week te 's-Hertogenbosch georgani seerd werd door het Centraal Bureau voor het Varkensfokkerij en het C.B. voor de Schapenfokkerij, heeft de beer „Leonardus" van Jhr. A. G. van Coe- verden in de Beuseberg het kampioen schap behaald van alle inzendingen en is daarmede kampioen geworden van Nederland. Deze ruime, röbuste beer van best type is een afstammeling van Leo 3216 en Drina 20145 en gefokt door de heer B. J. Demmer. Hij werd in samenwer- king met de Varkensfokvereniging Hol ten en Omstreken van deze aangekocht door Jhr. A. G. van Coeverden. De beer 'kwam uit in klasse II Ned. Landvarken, geboren tussen 31 Aug. '52 en 1 Sept. '53 en is thans 2% jaar oud. Voor de heer van 'Coeverden en de Holtense Varkensfokvereniging, die zich zo sterk beijveren voor de verbetering van het varkensras in onze omgeving, is deze bekroning een fraai succes. Onze hoofdredacteur, de heer' W. Beijers, zal behoudens onvoorziene omstandigheden wegens vacantie af wezig zijn van Dinsdag 27 Sept. t.m. Woensdag 5 October a.s. Zijn werkzaam heden worden, evenals zijn correspon dentschap, waargenomen door de heer J. Wiggers, die daarbij geassisteerd zal worden door de heer W. Otten, commies ter secretarie, alhier. H.G.K. GAAT ZANGCONCOURS HOUDEN. De Gemengde Zangver. „H.G.K." her denkt het volgend jaar haar 25-jarig bestaan en zal in verband hiermede in 1956 een Nationaal Zangconcours orga niseren. In een Woensdagavond in hotel Muller belegde vergadering van het bestuur met een aantal voor dit doel uitgenodig de personen heeft zij zich van de mede- werkihg van deze personen weten te ver zekeren voor de organisatie van het concours. Het organisatie-comité is als volgt sa mengesteld: de heren J. M. Metzger secretaris, H. Klein Velderman, penning meester, H. J. Bouwhuis, Joh. van Geen huizen, H. J. Wansinlc en G. Wissink, leden. De heer W. Beijers, die wegens ziekte niet ter vergadering aanwezig kon zijn, heeft zich bereid verklaard het voorzitterschap op zich te nemen. De voorziter van „H.G.K.", de heer D. J. Aaftink, heeft de heren bedankt voor hun bereidheid zitting te nemen in het comité en nog enkele nadere mede delingen gedaan omtrent het concours. Men denkt het zangfestijn te houden met de Pinksterdagen, t.w. Vrijdag 18 Mei de officiële opening, Zaterdag 19 Mei en Pinkstermaandag 21 Mei de beide con- coursdagen. Er zal zo spoedig mogelijk worden uitgezien naar een geschikt ter rein. OPBRENGST COLLECTE VOLKSSANATORIUM De collecte ten behoeve van het Sa natorium te Hellendoorn heeft in deze gemeente opgebracht f434,50. Hartelijk dank aan allen, die hiertoe hebben medegewerkt en bijgedragen. GOUDEN MEDAILLE VOOR KAAS VAN „DE VRIJHEID". De Coöp. Fabriek van Melkproducten ,,De Vrijheid" heeft een éclatant succes behaald. Op de centrale kaaskeuring, ge houden ter gelegenheid van de algeme ne jaarvergadering van de Koninklijke Ned. Zuivelbond, gehouden te Valken burg, behaalde zij in de rubriek „Kleine Goudse volvet" een gouden medaille met 98 punten. Het was tevens het hoogste aantal toegekende punten op deze keu ring. Een mooi resultaat, waarmee wij de fabriek en het personeel van harte ge lukwensen. ENKELE FRAAIE SUCCESSEN VAN „DE BERGRUITERS". Op de 3-daagse tentoonstelling „Hella- mito" te Hellendoorn behaalden „De Hertruiters" Zaterdag enkele goede re sultaten. Aan dit concours hippique na men niet minder dan 23 landelijke rij- verenigingen deel met ruim 200 paarden. De Holtenaren behaalden 's morgens bij de dressuurproef voor 8-tallen met hun groep nieuwelingen een 5e prijs vóór verenigingen als de Marleruiters uit Hat- tem en de Neude-ruiters uit Nijkerk. In de groep „oudere viertallen" werd de le prijs behaald vóór 16 andere vier tallen, terwijl bij de individuele dressuur in ring 6 de volgende fraaie resultaten werden bereikt: le prijs T. Beldman Jr. op „Deserteur", 4e pr. H. Schoneveld op „Invasie" en 5e pr. Joh. Bronsvoort op „Klein Duimpje". In ring 7 behaalde H. Beldman op „Dollarprins" een le prijs met. 107 pt. In het springconcours waren de Holte naren minder gelukkig. De heer Joh. Bronsvoort maakte 's morgens op „Klein Duimpje" een foutloos parcours, maar viel in de 2e ronde af, terwijl de heren H. Schoneveld op „Deserteur" en T. Beldman Jr. op „Dollarprins" in het gezamenlijk springconcours het parcours foutloos aflegden, maar niet meer pun ten behaalden dan 6*4, zodat zij zich met een eervolle vermelding tevreden moesten stellen. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds. Israël en 10.30 uur Ds. Israël (Bed. H. Doop). In beide diensten collecte voor het jeugdwerk. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink: Collecte voor het jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 en 3 u. Ds. Hoogkamp. JONGENSMIDDAG VAN DE C.J.M.V. Door de Provinciale Jongenswerk commissie van de CJMV in Overijssel was Zaterdag een jongensmiddag ge organiseerd in onze gemeente. Een honderdtal jonge CJMV-ers uit alle delen van Overijssel kwam in ge bouw „Irene" samen om vervolgens onder leiding van de voorzitter der commissie, de heer G. J. ter Welle, die daarbij geassisteerd werd door de Hol tenaren Henk Voordes en Henk Weste rik, een wandeling te maken door de Holterberg. Nadat men het natuurschoon bewon derd had, werd een bezoek gebracht aan het natuur-historisch museum van de heer Piet Bos, die de jongens veel vertelde van de fauna van de Holter berg en omgeving. Het was een leer zame middag, welke besloten werd met een gezamenlijke broodmaaltijd in het gebouw van samenkomst. Met samen zang werd de middag besloten en om goed zes uur togen allen voldaan huis waarts. OPENING LEVENS JHDDELENBEDRIJF. Nadat vele maanden een grote schut ting was opgetrokken voor het levens- middelenbedrijf van de heer J. G. P. Mul ler, zijn onlangs dc planken opgeruimd en kwam een winkelpui te voorschijn, die wanneer zij helemaal gereed is een sieraad zal vormen voor dit deel van de Dorpsstraat. De heer Muller gaat zijn geheel ge moderniseerde pand op Donderddag 29 September a.s. opnieuw voor zijn clien tèle en het publiek openstellen. De offi ciële opening zal des morgens te om streeks 9.30 uur geschieden door de bur gemeester. De winkel is momenteel van binnen nog niet gereed, maar wij stellen ons voor, dat het straks een lust zal zijn om er te vertoeven, laat staan wat te kopen. De grote etalages en vitrines zullen volop gelegenheid bieden om de waren te kust en te keur uit te stallen. De win kel zal het aanzien van ons dorp, vooral ook met het oog op het vreemdelingen verkeer, aanzienlijk verhogen. Voor na dere bijzonderheden omtrent de opening wordt verwezen naar de annonce in dit nummer. Maandag 26 Sept.: Najaarsmodeshow Fa. E. Wonnink (zie annonce). Maandag 26 Sept. t.m. Woensdag 28 Sept. a.s.: Modelslagerij Dolman we gens vacantie gesloten (zie adv.). Woensdag 28 Sept. 7.30 uur: Mr. Roel Houwink spreekt in Irene over: „Het gesprek tussen ouders en kinderen". Woensdag 28 Sept.: Aanmelding repa rateurs en elect. Ter Horst en Co. (zie annonce). Woensdag 28 Sept., 7.30 uur: Verga dering van de gemeenteraad. Donderdag 29 Sept.: Ledenvergadering afd. Holten-Rijssen Metaalbedrijfsbond bij K. ter Horst, aanvang 8 uur. Donderdag 29 Sept., v.m. 9.30 uur: Of ficiële heropening levensmiddelenbe- drijf J. G. P. Muller (zie adv.). Donderdag 29 Sept.: Aanmelding arbei ders kaasmakerij Zuivelfabriek Mar- kelo (zie adv.). Vrijdag 30 Sept.: Laatste dag opgave leerlingen Kniples A. Kettelarij-Pot. Vrijdag 30 Sept., 8 uur, in Irene: Spre ker de heer Brouwer, voor de C.J.M.V. Onderwerp: Wie ben ik? (Niet Don derdag 29 Sept.). Woensdag 5 Oct.: Laatste dag aanmel ding arbeidersavondschool (zie an nonce). Maandag 10 Oct. 7.30 uur: Film „Vech ten en dienen" ten bate van de Prot. Ziekenhuizen, in Irene. Vrijdag 21 October, 8 uur, in Irene, voor de C.J.M.V.. Spreker de heer J. Kroon. OnderwerpHet Rassenvraagstuk. (In vorig nummer stond abusievelijk Donderdag 21 Oct.). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jenny, dv. G. H. Volkerink en G. J. Verdonk, Neerdorp 29. Ondertrouwd: H. W. G. Vixseboxse, 30 jr., Holten en M. Holland, 24 jr., Sut- ton-on-Hull (Engeland). BEVOLKING. Ingekomen: C. van der Meulen van Deventer naar Kolweg 7. D. Urban- sky van Werl (Duitsland) naar Stations straat 7. G. M. K. Urbansky geb. Wie- senthal van Amsterdam naar Stations straat 7. Vertrokken: F. M. ter Doest geb. Bos van Dorpsstraat 62 naar Bandung (Ind.). H. Otten van Borkeld 2 naar Ensche de. W. Dikkers van Dorpsstraat 18 naar Leeuwarden. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Holten komt in openbare vergadering bijeen op a.s. Woensdag 28 Sept. om half acht. AGENDA: 1. Notulen van de vergaderingen van 17 en 30 Juni 1955. 2. Ingekomen stukken en medede lingen. 3a. Voorstel tot benoeming van een hoofdonderwijzer aan de O.L. school te Dijkerhoek. 3b. Voorstel tot benoeming van 2 onderwijzers aan de Ulo-school. 4. Voorstel tot toekenning van ver plaatsingskosten aan een te benoemen onderwijzer. 5. Voorstel tot aanvulling van de bouwverordening. 6. Voorstel tot onbewoonbaar ver klaring van 5 woningen. 7. Aanvraag verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds voor 1956. 8. Voorstel tot voorlopige vaststel ling van de Gemeente- en Bedrijfsreke- ningen over 1955. 9. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe salarisregeling. 10. Voorstel tot wijziging van de be groting voor 1955. 11. Voorstel tot vaststelling van een regeling ter tegemoetkoming in kosten van vakstudie. 12. Voorstel tot verlaging van de electriciteitstarieven 13. Rondvraag. HET BRUINE MONSTER GAAT WEER ROLLEN. De voetbalcompetitie van de afdaling Twente van de K.N.V.B. zal weer aan vangen op 1 en 2 October a.s. De elftallen van de H.V.C. „Holten" zijn als volgt ingedeeld: 2e kl. F: De Zweef 2, R.V. 2, Holten 1, Nijverdal 2. S.O.S. 1, Rietvogels 2, Alme lo 2, La Première 3 en Luctor 2. 4e kl. H: R.V. 3, Holten 2, Enter 3, S.O.S. 2, Haarl. Boys 2 en 3, Holten 3 en Omhoog 2. Junioren L: Holten a, D.E.. c, S.O.S. a, H'aarl. Boys a, De Zweef b, Vesos a en Hulz. Boys a. Voor Zaterdag en Zondag zijn de vol gende vriendschappelijke wedstrijden vastgesteld: Zaterdag: Excelsior bHolten a, 3 u. Bondag: Holten 1— R.V. 2 2.30 u. Holten 2Holten 3 4 u.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1