Gemarkt yss&t Schouten en burgemeesters van Holten* Omzetbelasting afgeschaft. BOER ADVERTEREN DOET VERKOPEN BUITENLANDS WEEKOVERZICHT In de reglementen van bestuur ten plattelande werd de „waarneming van de huishoudelijke belangen" der ge meenten opgedragen aan de schout en een college, waarvan het aantal le den varieerde van drie tot zeven. Dit college zou de naam dragen van ge meenteraad en geassisteerd worden door een secretaris, indien het belang van de gemeente dit althans vereiste. De koning benoemde ,de schout; de sta ten stelden de leden van de gemeente raad aan. De „vroedste en gegoedste" ingezetenen kwamen bij voorkeur voor de functies van schout en raadslid in aanmerking. De schout werd zo no dig bijgestaan door twee assessoren. Bij de invoering van de burgerlijke stand werden de schouten belast met de waar neming der functie „publieken ampte- naer des burgerlijken staats". Met uit zondering van de burgerlijke stand lag de taak van de schout dus in de be stuursrechtelijke sfeer. In vorige eeu wen was dit anders. De schout was toen veel meer, aanvankelijk vrijwel geheel, werkzaam op het terrein van de rechtspraak. Omtrent de schouten van Holten is slechts weinig bekend. In zijn boekje „Uit het archief der Marke van Hol ten" helpt de schrijver J. de Graaf ons in de goede richting. In het jaar 1634 schijnt Gerrit Dickers als schout van Holten werkzaam te zijn geweest. Drie jaren later overleed hier een ze kere Bernhard Dickers, ook wel be kend onder de naam Berend Dickerts, die dezelfde betrekking heeft bekleed. De schout van het naburige Bathmen, Wilhelm Berdenis, werd in 1640 tevens als zodanig aangewezen voor Holten. In 1726 fungeerde als schout de heer J. Cuper van Holthuysen, terwijl Hendrik Vincent in hetzelfde jaar het ambt van onderschout vervulde. In 1772 ze telde hier Jan Schuitert, die nu eens niet met de benaming van schout, doch met die van burgemeester wordt ver meld. Gelijktijdig trad Joost Vincent als onderschout op. Een kwart eeuw is er weer een Jan Schuitert, ditmaal niet als burgemeester, doch als onder schout van Holten in dienst. In 1804 wordt als schout van Holten en Bath men genoemd Joan Jacobson. In 1810 werd de Goorse vrederechter Mr. G. W. Jacobson G.J.zn. aangesteld tot schout, ook van Bathmen, om een jaar later reeds te worden opgevolgd door Jan Vincent, die toen als maire van Holten werd aangeduid. Jan Willem Helder man bekleedde de functie van adjunct- maire. De naam maire werd in 1814 ge wijzigd in die van schout, nu en dan ook wel als' scholt, scholtus, schuit of schultus vermeld. Jan Vincent, in of omstreeks het jaar 1782 te Rijssen geboren als zoon van Gerrit Vincent en Engele Meijers, was gehuwd met Ma ria Dikkers. Tot Juli 1818 bleef hij schout, waarna hij tot 1 Juni 1834 als - secretaris van Holten en Bathmen werkzaam is geweest. Zoals ik in het begin reeds meedeelde, werd een se cretaris als assistent van de gemeente raad aangesteld, zodra het belang van de gemeente dat vereiste. De benoe ming tot secretaris vond haar oorzaak in het feit, dat Jan Pakkert, die schout van Bathmen was en daar ook woon de, in Juli 1818 werd aangewezen het zelfde ambt ook in Holten uit te oefe nen. Waarschijnlijk is de vereniging van beide schoutposten en secretariaten in één persoon geschied om redenen van financiële aard. De benaming schout werd bij het bestuursreglement van 1825 vervangen door die van burgemees ter. Jan Pakkert, de laatste schout en tevens de eerste burgemeester van Hol ten, heeft tot 1 Juni 1834 als het ware geregeerd vanuit Bathmen. Met ingang van laatstgenoemde da tum werd secretaris Jan Vincent weer de eerste burger van Holten. Het secre tariaat bleef ook bij hem berusten. Tot 1 Januari 1844 heeft hij de gecombi neerde functie van burgemeester-secre taris uitgeoefend. Na zijn ontslag als zodanig- wordt in een officiële akte vermeld, dat hij brievengaarder kan toorhouder was. Op 5 Maart 1857 overleed hij. Op 1 Januari 1844 werd hij als burgemeester-secretaris opgevolgd door zijn op 21 Februari 1820 geboren zoon Jannes Vincent, die gehuwd was met Everdina Ankersmit, geboortig uit Terwolde. Meer dan 53 jaar is deze Vincent Holtens eerste burger geweest. Op 30 September 1897 is hij in Holten overleden. Wethouder M. Boode werd geroepen het burgemeestersambt waar te nemen, totdat in de opvolging van de heer Vincent zou zijn voorzien. Een zoon van de heer Vincent, de ambte naar ter secretarie D. Vincent, werd benoemd tot waarnemend secretaris. Deze ambtenaar is later benoemd tot watergraaf van het waterschap „De Schipbeek". De vacature heeft slechts drie maan den geduurd. Met ingang van 1 Januari 1898 werd als opvolger van Jannes Vin cent benoemd Mr. Douwe J. A. baron van Harinxma thoe Slooten, geboren op 2 Januari 1869 te Beetsterzwaag (gemeente Opsterland). Baron van Ha rinxma was gehuwd met jonkvrouw C. M. de Beaufort. Bij de installatie op 8 Januari 1898 werd hij toegesproken door de wethouders M. Boode en J. Rietberg. De raad benoemde Mr. Van Harinxma tevens tot secretaris. Bij na zes jaren is deze functionaris hier werkzaam geweest. Op 1 October 1903 nam hij afscheid van de gemeente Hol ten wegens zijn benoeming tot bur gemeester van de gemeenten 's-Grave- land en Ankeveen. Na zijn vertrek fun geerde als waarnemend burgemeester de wethouder H. Kalfsterman In 1904 werd tot burgemeester van Holten benoemd de heer Klaas Galen kamp, geboren 9 Februari 1877 te Has selt, die op 15 Augustus 1900 reeds als secretaris der gemeente beëdigd werd en hier voordien ruim twee jaar als ambtenaar ter secretarie werkzaam was. De heer Galenkamp was tevens secretaris-penningmeester van het on derlinge veefonds. Een neef van hem, Albertus Galenkamp, is in Maart 1903 als secretarie-ambtenaar in dienst van de gemeente Holten gekomen. De he ren Galenkamp werd in 1908 op hun verzoek ontslag uit hun betrekkingen verleend. In de vacature-Galenkamp werd voor zien door de benoeming van de heer A. Ph. R. C. baron van der Borch van Vervolde. Aangezien ik er van over tuigd ben, dat allen, die de heer Van der Borch hebben gekend, nog steeds de beste herinneringen aan hem blijven bewaren, meen ik dit artikel enkel met het noemen van diens naam te kunnen besluiten. W. O. „LIEFDE IS GEEN SPEELGOED" „O.C.H." gaf goede toneelavond. Meer bezoekers dan, in verband met de zomerse weersomstandigheden ver wacht mochten worden, hebben Woens dagavond de toneeluitvoering meege maakt, welke OCH ter gelegenheid van de 75e verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina in „Amicitia" gaf. De zaal was goed bezet. De première van dit toneelspel in drie bedrijven van Willem van Boxtel ging onlangs in ,,'t Bonte Paard" te Dij- kerhoek ter gelegenheid van 't schooi en volksfeest aldaar. De toneelaccomo- datie was daar uiteraard niet gunstig, omdat men in een tent speelde. Het stuk kon in „Amicitia" beter tot zijn recht komen. En dat is ook inderdaad geschied. De bezoekers hebben met grote aan dacht en dikwijls in spanning het vrij dramatisch gebeuren, dat zich op het toneel afspeelde, gevolgd en zeker ge noten van 't goede spel, dat werd ver toond. Met uitzondering van een kort moment na de pauze, toen een aantal bezoekers onder de voorstelling hun plaatsen weer opzocht dergelijke on hebbelijkheden moet men toch zo lang zamerhand eens nalaten was het in de zaal zeer stil, een bewijs, dat men met het spel meeleefde. De rol van Hubert Ernberg, de Ti- roolse boer van geringe komaf, die een rijke boerendochter trouwde en ge durende zijn gehele huwelijksleven met haar op gespannen voet leefde, werd door de heer J. Holterman keurig ver tolkt, evenals de rol van Maria, zijn vrouw, door Mevr. J. Spakman-Wol- ters. Een moeilijke rol, maar met grote overgave gespeeld door Adri Harting, was die van Helga Stuber, de oorspron kelijke liefde van Hubert Ernberg. Tij dens haar gevangenschap wegens een smokkelaffaire trouwde Ernberg met Maria. Helga zette hem zijn ontrouw later, toen zij dienstbode was bij Ma ria, wel erg betaald. Er doen zich in het stuk zeer span nende en dramatische momenten voor tussen Hubert en Maria en tussen Hu- bert en Helga. De intermezzo's van de oude Seppel, een van de voormannen op de hoeve van Ernberg (de heer H. Kromdijk) zorgen, door de levenswijs heid, die hierin doorklinkt en hun dik wijls komische inhoud, plotseling voor de nodige ontspanning. De rollen van mindere betekenis, maar daarom over het algemeen niet slechter gespeeld, waren die van Anne Singer, de oude meid (Mej. Zw. Stitte- ler), Rudi Kerber, de jonge dienstbode (Mej. Dika Schooien), Tonny Kraaus, een van de knechten (Kees van Brug gen), Karl Hohenstein, grootgrondbe zitter (de heer J. Oosterkamp) en Ba rones Erna von Altenburg (Mej. D. Ste- geman). Dika Schooien zal zich, vooral wat haar stem betreft, nog wel aan het spel moeten aanpassen, maar zij is haar loopbaan als dilettante ook nog maar pas begonnen. De Tiïoler costuums en de grimering door onze plaatsgenoot,de heer Joh. van Geenhuizen, zorgden voor de juis te sfeer. De verlichting werd verzorgd door de heer J. van Bruggen, terwijl de Fa. Wonnink het meubilair beschik baar stelde voor de toneelaankleding. De avond werd geopend door de heer W. Beijers, die er als afgevaardig de van de VVV op wees, dat in het af gelopen seizoen reeds talrijke evene menten plaats vonden en dat deze voorstelling de laatste toneeluitvoering was in het kader van het VW-vacan- tieprogramma. Op zijn verzoek zongen de aanwezi gen in verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana een couplet van ons volkslied, het Wilhelmus. Aan het slot van de voorstelling heeft de voorzitter van OCH, de heer J. Oos terkamp, de bezoekers bedankt voor hun aanwezigheid, waarna de verlo ting plaats vond, welke het einde be tekende van deze geslaagde avond. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie, Dorpsstraat 22, Holten. Telef. 352. Gevonden: Vlieger; fantasiedoekje; dubbeltje; muntbiljet; br.-zwart hondje met rood leren halsband. Verloren: Colbertjasje; enveloppe m. abonnementskaart Schouwburg Deven ter; herenrijwiel merk „Empo"; porte- monnaie met inhoud; damesregenjas (wit). EXCURSIE FOKVERENIGING Ruim 40 leden der Fokvereniging Holten en Omstreken maakten vorige week een excursie langs verschillende iokbedrijven. Eerst werd het bedrijf van de heer H. J. Brouwer in Terwolde be zocht, waar de moeder van Willemiens Nero werd bezichtigd. Vervolging ging 't naar de K.l.-stal in Apeldoorn op het bedrijf van de heer Wensink op 't Loo. Na verkregen toestemming mocht men per bus over de particuliere eigendom men van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina rijden. De heer Wensink had een zestal sneren al klaar staan in de z.g. draaimolen en gaf een korte uiteenzetting van de afstamming enz. Hierna werd koers gezet naar Baak bij Steenderen, naar het bedrijf van Jansen Borgman, maar eerst werd de inwendige mens versterkt. De K-i.-stier Decia's Boris komt van laatstgenoemd bedrijf. De moeder was niet meer aanwezig, we], zusters van de moeder en deze vielen niet tegen. Jan sen Borgman heeft goede dochters van de oude K.I.-stier Boris van Almelo. Over Ruurlo en Lochem ging het nu naar Delden, naar het bedrijf van H. Huiskes op „De Haar". Van dit bedrijf zijn 2 K.I-stieren afkomstig, n.l. Coba's Paul en Truus' Paul. Van de eerste was alleen de grootmoeder nog te zien en van Truus' Paul ook de moeder. De be zoekers hebben van dit bedrijf een zeer goede indruk gekregende fokkerij staat er op een goed peil, hoewel het toch zeer lichte zandgrond is. De stieren van dit bedrijf afkomstig beloven nog wel iets voor de toekomst. Het bedrijf van de heer J. Koning, Gravenallee te Almelo, kwam nu aan de beurt- Hier werden goede dochters van Fox gezien. Tenslotte ging het naar de nieuwe K.l.-stal en werden de stieren bezichtigd. Zeer voldaan over alles wat gezien was, arriveerde men wel later in Holten dan afgesproken was. GESLAAGD. De heer J. Tuller slaagde te Zwolle voor het theoretische gedeelte van het diploma broodbakkerspatroon. EEN KLEUTER- EN EEN MOEDERCURSUS AANSTAANDE De kleutercursus, welke vanwege de vereniging „Het Groene Kruis" de ko mende maanden in het Stationskoffie huis van de heer M. Kalfsterman door zuster H. D. Engelkes uit Hengelo ge geven zal worden, heeft des avonds plaats en niet op de middag, zoals aan vankelijk werd vermeld. Zij begint op Woensdag 7 September a.s. om 7.30 uur. Er heeft zich een twaalftal cur sisten aangemeld, zodat er nog gelegen heid is zich voor deze cursus op te geven. De belangstelling voor de moeder cursus, welke op 17 October zal star ten, is veel groter. Het aantal dames, dat zich hiervoor opgaf, is de twintig gepasseerd. Niettemin kunnen hier ook nog enkele deelneemsters worden toe gelaten. De aanmelding moet geschie den bij de wijkverpleegster zuster T. C. J. Groeneveldt, Kolweg 12, telefoon nr. 436. HOLTENAREN NEMEN DEEL AAN DE RONDE VAN EMMEN EN BORGER. Zaterdag hebben Wim Beijers en Henk Brinks deelgenomen aan de ronde van Emmen over een afstand van 60 km., welke in stromende regen plaats vond. Het wegdek was daardoor bijzonder glad, hetgeen niet nagelaten heeft invloed uit te oefenen op de uitslag. Henk Brinks heeft zich althans niet volledig gegeven. Winnaar in deze ronde werd J. Mas- selink, die zich Zondag te voren zo kra nig weerde in de ronde van Doetinchem, waar hij met Beijers cn Scheuten bijna een ronde voorsprong genomen had, maar zich wegens gebrek aan uithou- digsvermogen in het peleton moest laten terugzakken. De tijd over 60 km. bedroeg 1 uur 18 min. en 28 sec. De verdere uitslag was: 2 W. Beijers; 3 G. Wetzinga, Groningen; 4 H. Scheuten, Hengelo; 5 J. R. v. d. Heijden, Marum; 6 Folkerts, Hooge- veen; 7 Robertus, Appingedam. De daaropvolgende Zondag is er door de Holtenaren in Borger hard aan ge trokken, zonder dat dit echter eerste klas resultaten opleverde. Henk Brinks werd aangereden en kwam te vallen. Zijn achterwiel werd beschadigd. Wim Beijers kon niet voorkomen, dat een drietal ren ners een belangrijke voorsprong nam. Aan het einde van deze 80 km. lange course had hij zich bijna bij deze uitlopers gevoegd, maar de bel voor de laatste ronde verhinderde, dat hij dit plan kon volvoeren. Hij eindigde als vierde. Voor de radio werd afgeroepen, dat hij de 3e plaats bezette. Een protest van Venema, Groningen, die van rijwiel verwisselde, maar daarmede geen ronde achterstand kreeg, werd door de jury toegewezen. De officiële uitslag luidde toen: 1. G. Wet- zinge, Groningen, tijd 2 uur en 8 min.; 2 Schreurs, Wolvega; 3 Venema. Gronin gen; 4 W. Beijers; 5 H. Scheuten, Hen gelo; 6 Van Oosten, Hoogkerk; 7 J. R. van der Heijde, Marum8 F. Bos, Nieuw- buinen; 9 A. Struik, Eesergroen. EEN GOUDEN PAAR. Woensdag herdacht het echtpaar A. Nijenhuis en G. Nijenhuis-Pasop, Beuse- berg 168, zijn vijftig jarig huwelijksfeest. In verband met de vrij zwakke ge zondheidstoestand van de heer Nijenhuis was aan dit jubileum geen ruchtbaarheid gegeven. De burgemeester, Mr. Enklaar, kwam het gouden paar gelukwensen evenals Ds. J. H. Israël, die mede namens.de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente fe liciteerde, Ook dokter Nagelhout en zijn echt genote kwamen de oudjes nog even be zoeken. Nijenhuis wordt 10 Sept. 74 jaar. Zijn echtgenote is 75, en nog vrij kras. Voor de Zwart maken. Wanneer geen stoppelgewassen ver bouwd worden, dan dienen de geoogste percelen zoveel mogelijk zwart gehou den te worden in verband met het op treden van fritvliegschade in het vol gende graangewas. Zaaizaad. Bestel tijdig Uw zaaizaad en de daar voor benodigde ontsmettingsmiddelen. Petkuser en Dominant C.B. zijn goede winterrogge-rassen. Op met stengel aaltjes (reup) besmette grond kan de Hertvelder gebruikt worden. Aardappelziekte. Verschillende aardappelpercelen zijn, gelukkig nog in vrij geringe mate, weer aangetast door de Phytophthora (aard appelziekte). In verschillende rassen kan de schade ernstig worden. Om de schade in de knollen te beperken, kun nen de volgende maatregelen van in vloed zijn: Rooien bij droog weer en liefst droge grond. Beschadigde en zieke knollen ver wijderen. De aardappelen niet in de zon la ten liggen. Geen aardappelloof voor kuilbedek- king gebruiken. Zijn vrij veel knollen aangetast, dan kan de party meestal het best direct gestoomd worden. Kalk strooien. Indien een bekalking nodig is, is het nu een goede tijd de kalk te strooien op het bouwland, waar een graangewas is geweest. Men heeft een mooie gele genheid om de kalk goed door de grond te werken, wat zeer belangrijk is voor een goede werking van de kalk. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1318 stuks vee; 273 runderen; 1029 varkens en 16 schapen. Prijzen: 86 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,44 tot f2,60; tweede kwa liteit van f2,28 tot f2,44; derde kwali teit van f2,10 tot f2,25 per kg slacht- gewicht; 101 melk- en kalfkoeien van f600,— tot f850,— per stuk; 27 pinken van f390,tot f520,— p. st.; 31 gras kalveren van f175,— tot f300,— p. st.; 28 nuchtere kalveren van f 44,— tot f58,— per stuk; 23 drachtige zeugen van f225,— tot f275,— p. st.; 29 loop varkens van f 52,— tot f 80,— per stuk; 977 biggen van f 4,50 tot f 5,50 per week; 16 schapen en lammeren van f 60,— tot f 100,per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter; de handel in het beste jonge slachtvee had een redelijk vlug ver loop; in de overige soorten verliep de handel zeer langzaam met iets lagere prijzen. Gebruiksvee: De handel was over het geheel uiterst traag gestemd, waar door de prijzen iets lager gingen. Pinken en kalverenAanbod klein, doch de handel had een redelijk goed verloop met iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod klein, de handel had een prijshoudend verloop. Varkens en biggen: Aanbod iets gro ter; de handel had een zeer langzaam verloop met onveranderde prijzen. Schapen en lammeren: Aanbod niet groot, handel kalm, pry zen gelijk. HET 10.000ste RIJSSENSE MARKT- LOT REEDS GEPLAATST. Nog binnen een maand (30 Juli 1.1. werd met de uitgifte van de loten be gonnen) is Maandag met de markt te Rijssen het 10.000ste lot verkocht van de Rijssense marktverloting. De koper was een marktbezoeker, af komstig uit Luttelgeest, Noord-Oost Pol der, die daarbij verrast opkeek dat hij als koper van het 10.000ste lot een sou venir ontving van Rijssen. Deze wel zeer vlotte start zal er toe bijdragen dat ook dit jaar de verloting weer slaagt. Met verwondering vraagt men zich telkenjare af, hoe het mogelijk is dat de Rijssense marktverloting ieder jaar zulk een grote aantrekkingskracht heeft; immers ook in andere plaatsen worden pogingen ondernomen, om een dergelijke verloting te organiseren, doch het suc ces blijft maar matig. De Rijssense marktverloting vindt haar kracht in haar traditie. Er zijn nog tal van personen die vanaf de le ver loting jaarlijks dit gebeuren hebben mee gemaakt, met wisselend succes. Nog enkele weken en de vraag zal weer klinken: „Wie heeft de vette koe gewonnen?" ZAKENBEURS IN BATHMEN. De Bathmense winkeliersvereniging gaat van Vrijdag 9 tot en met Zondag 11 September een zakenbeurs organise ren in een grote tent met een oppervlakte van 1200 m2, onder de titel „Wijuba". Alle branches zullen hierin vertegen woordigd zijn, terwijl men de laatste snufjes op zakengebied zal demonstre ren. Bovendien schenkt de fa. Ten Have hier gratis een kopje koffie, terwijl Koopman's Meelfabrieken gratis bakpro- ducten laat proeven. De officiële opening geschiedt Vrijdag avond 7 uur door de burgemeester, de heer J. N. Bogstra. Er is Zaterdag en Zondag gelegenheid om te dansen onder de tonen van een prima dansorkest. Bijzonderheden over deze beurs vindt men in een annonce in dit nummer. Onder de druk van de ernstige en bloe dige gebeurtenissen op 20 en 21 Augus tus in Marokko is vorige week Maandag dan te Aix-les-Bains de conferentie ge opend, waaraan aan Franse zijde een commissie van vijf uit de ministerraad deelnam en aan Marokkaanse zijde ver tegenwoordigers van alle groepen uit het Marokkaanse leven, d.w.z. de traditiona listen, zoals El Glawi, de pasja van Mar- rakesj, die fel gekant is tegen de na tionalistische partijen, maar ook de na tionalisten, die in verscheidene partijen gegroepeerd zijn, waarvan de belangrijk ste de Istiqlal is. De enige zin, die dit gepraat van een gehele week te Aix heeft gehad, is dat de conservatieve ministers, die dus niet wilden weten van een aftreden van de huidige sultan (een eis van de nationalis ten), tenslotte het hoofd in de schoot hebben moeten leggen. Tenslotte is men het eens geworden over een compromis, waarbij sultan Ben Arafa het veld zou ruimen en de twee jaar geleden afgezette sultan Ben Joessef van zijn ballingsoord Madagascar naar Frankrijk zou worden overgebracht. Er zal een kroonraad ge vormd worden, onder welks leiding een representatieve Marokkaanse regering tot stand moet komen, die met de Franse regering zal kunnen onderhandelen over de in het uitzicht gestelde hervormin gen. Dat hierbij in een later stadium de conservatieven in Frankrijk en dc zeer invloedrijke Franse kolonisten in Marok ko een krachtige remmende rol zullen spelen is wel aan te nemen. Nu hebben zij het hoofd echter moe ten buigen, hetgeen in de boezem der Franse regering niet zonder verhitte debatten is gegaan. Om beurten hebben beide groepen met ontslag gedreigd en presi dent Coty heeft veel moeite gehad om alles in het rechte spoor te houden. In een opzicht heeft premier Faure zijn te genstanders echter voldoening moeten schenken. Resident-generaal Gilbert Grandval, die resoluut naar oplossingen heeft gezocht en zich aan alle invloed van de Frans-Marokkaanse kringen heeft weten te onttrekken, zal moeten vertrek ken. Hij wordt waarschijnlijk opgevolgd door generaal Boyer de la Tour, die op het ogenblik resident-generaal in Tune sië is. Het is te hopen, dat de vrees in som mige kringen, dat de onrust in Marokko weer zal toenemen bij het vertrek van Grandval, die veel sympathie bij de in heemse bevolking heeft gewekt, niet zal worden bewaarheid. Een heel prettig bericht: De per 1 September j.l. van kracht gewor den prijsverlagingen. Zij zullen tot een belangrijke verlichting van het huishoudbudget bijdragen. Enkele voorbeelden volgen hier: Textiel wordt ongeveer 10 goedko per (er komen afrondingen naar boven en naar beneden voor)Om enkele voorbeel den te noemen: een mantel in de prijs klasse van f 89 wordt bijv. verlaagd tot f 80, een jersey mantelpakje van f 69.75 gaat f 62.75 kosten, een jurkje van f 14.75 ongeveer f 13.25. Een herencostuum in de prijsklasse van f 160 zal men na 1 September voor f 145 kunnen kopen, een bekend merk regenjas voor f 45 in plaats van f 49. Een fabriek van wasmachines kondigt als eerste verlagingen aan van deze orde van grootte: de prijs van een machine van f 337 wordt f 320, een van f 585 f 552, een van f 379 f 358 en ten slotte een van f 273 wordt f 258. Scheerapparaten zullen niet goedkoper worden. De ene fabrikant wijst er op, dat de prijs in de loop van het jaar al dras tisch omlaag ging (waarbij de ver laging van de omzetbelasting werd inge calculeerd). Het andere merk zal even eens de prijs niet wijzigen. „Wij bieden voor hetzelfde geld een nieuw product, dat eigenlijk duurder zou moeten zijn, maar waarvoor de oude prijs wordt aan gehouden. Tegelijkertijd nemen wij de oude serie van ons product uit de han del terug." Het is dus duidelijk, dat de belasting verlaging in veel gevallen al doorwerkt in de prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2