v.v.v. Afscheid Meester Wanders in Dijkerhoek Uaccwlie.-jx'iaqAamtna AGENDA No. 35. Jaargang 7. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.15 y. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jioltens NieuwsbloA" te Holten. Telof. E 5/,SS - ZSJf Adv.-prijs115 m.m. d contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Dinsdagmiddag, 30 Augustus, was 't ongewoon vol in het gebouw Bethanië te Dijkerhoek. De heer en mevrouw Wan ders zaten hier voor het laatst te mid den van de Dijkerhoekse gemeenschap en enige genodigden, in verband met de aanstaande verandering van werkkring. De heer G. H. Wanders zal zijn functie van hoofd der openbare school te Dijker hoek per 1 September namelijk verwis selen met die van hoofd der lagere land bouwschool te Oosterwolde in Friesland. Het voltallige colleeg van B. en W., vergezeld van de gemeentesecretaris, was aanwezig. Verder de oud-gemeentesecre taris, Ds. en Mevr. Addink, de collega's hoofden van scholen met echtgenoten, vertegenwoordigers van diverse bestu ren, het personeel der school met de leerlingen, de oudercommissie en vele ouders. De heer H. J. Haverslag, voorzitter der oudercommissie, sprak het welkomst woord tot genodigden en verdere aan wezigen. Hierna gaf hij het woord aan de Eerste Burger van de gemeente Holten. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, begon zijn toespraak met te zeggen, dat banden die na de 5 jaren van hard wer ken met nauwgezete plichtsbetrachting gelegd waren, thans geslaakt moesten worden. Bij de installatie, aldus spreker, heb ik ook gezegd dat er meer van U verwacht wordt, dan de jeugd te zullen onderwijzen en op te voeden tot alle christelijke en maatschappelijke deug den. Er werd van U verwacht dat ..ge bereid zoudt zijn om de gemeenschap te willen dienen op alle terreinen des le vens. En nu kunnen we proberen vooruit te zien, maar dat is niet altijd moge lijk. We moeten berusten in de beschik kingen Gods. Achteruitzien is wel moge lijk. Vijf jaar geleden bezochten we U te Beerzerveld. In die erbarmelijke om geving leerden we U voor het eerst ken nen. We wierpen ook een blik in de hui selijke haard. De sfeer thuis lieten we ook mee wegen. We stelden ook een groot vertrouwen in U, Mevrouw Wanders. We zijn daarin niet teleurgesteld, Gij zijt een rijke steun geweest voor Dijkerhoek. De Vereniging van Plattelandsvrouwen kan hiervan getuigen. U, Mevrouw Wanders, zijn we in hoge mate dankbaar voor wat U deed. De hoofden der buurtsehaps- scholen hebben vaak vele plichten te zien in de gemeenschap, ook na schooltijd. En niet alleen wat tijd aangaat, maar het geld spreekt ook mee. U heeft al eens gezegd, dat een deel van het gemeente huis in Ruüflo van U is, welnu ge bezit hier in Dijkerhoek een deel van de brand spuit! Ik ken de liefde van U voor het land bouwonderwijs en ik weet dat ge uw roe ping in dezen verstaat. Ik weet dat ge van hier zult gaan met goede herinne ringen aan deze goede bevolking. Ik weet dat Dijkerhoek een warm plaatsje in Uw hart zal behouden. Ontvang de goede wensen voor Uw gezin en neem ze mee naar de vreemde. Dat ge waarde ring moogt vinden en werk naar uw hart en geen berouw zult krijgen van de ge dane stappen. Hier blijven dankbare harten. Het ga U wel. God zegene U en Hij stelle U tot een zegen." De voorzitter van de oudercommissie brengt de heer en mevr. Wanders hier na hartelijk dank voor de prettige en vruchtbare samenwerking, die er steeds in de 5 jaren geweest is. De schoolkring wil meester Wanders als blijvende her innering een schrijfbureau aanbieden. Het is jammer genoeg nog niet geheel klaa.r, maar spreker weet dat het cadeau in de smaak zal vallen, daar de heer Wanders het model zelf heeft uitge zocht. Mevrouw Wanders neemt bloemen in ontvangst, die wel anders geuren dan de zo vaak geschonken koffie, maar be doeld zijn als blijk van waardering voor de koffie, die ze zo menigmaal schonk voor de oudercommissie. Onder leiding van de heer Pessink zongen de kinderen een afscheidslied van 10 coupletten, op de wijze van „O zomer, mooie zomer". Mej. Muys begeleidde op het harmonium. De aanwezigen beloon den de zang spontaan met applaus. De heer Pessing dankte, mede namens de onderwijzeres, de heer Wanders voor de goede tijd in Dijkerhoek, die samen werd beleefd. Hij roemde de prettige ma nier, waarop het scheidende hoofd zijn hoofdschap opvatte en uitdroeg. Van harte wordt U, aldus spreker, uw pro motie gegund als een kroon op uw studie. Als blijk van waardering bood hij mede namens de onderwijzeres een boekenrek aan. Mevrouw Wanders kreeg opnieuw bloemen voor haar koffie! De voorzitter der oudercommissie kon digde nu een pauze aan. De heer en mevr. Wanders tracteerden de aanwezigen op koffie met iets smakelijks. Jannie Aanstoot en Toosje Wegstapel declameerden samen een gelegenheids gedicht, waarin ze Meester en Mevrouw Wanders hun zegenwensen aanboden en de hoop uitspraken, dat ze nog eens terug zouden komen. Gerrit Sluiter kwam naar voren en bood met een paar welgemeende woor den een geschenk aan. Ds. Addink wilde aan de vele goede woorden, die reeds gesproken waren, volgaarne enige toevoegen. Hij zei onder meer steeds getroffen te zijn door de prettige sfeer en de goede orde op school, wanneer hij godsdienstonderwijs kwam geven. Voor de prettige samenwerking en hulp, indien nodig, bracht hij een har telijk dankwoord. Ook Mevrouw Wan ders werd door de predikant bij die dank betrokken. De nieuwe werkkring, aldus spreker, geve U wat ge er van verwacht. Ik wens U daarbij Gods zegen toe. De heer J- Kroon sprak als oudste van de aanwezige collega's hoofden van scho len en een tweetal oud-hoofden. Hij dankte de voorzitter van de oudercom missie voor de invitatie en vestigde de aandacht op de prettige wijze, waarop de contacten op sportdagen, bij wedstrijd jes op de schaats, bij verkeersexamens e.d. plaats vonden. Hij wenste de schei dende collega geluk met zijn benoeming te Oosterwolde en sprak de hoop uit, dat hij er toe mocht bijdragen speciaal de agrarische stand vooruit te helpen. Na mens de collega's bood hij een boeken- bon aan. De heer Veneklaas Slots feliciteerde namens het bestuur van de lagere land bouwschool met de benoeming. Wij ge voelden al lange tijd, aldus spreker, dat U te zijner tijd eens weg zoudt gaan uit Dijkerhoek. Wij danken U voor de les sen, die U als tweede leerkracht aan de landbouwschool gegeven hebt. De landbouwonderwijzer behoort met beide benen in het boerenbedrijf te staan. Dat hebt U getoond. Wij zijn blij met U en uw gezin, dat ge als hoofd van een land bouwschool in Oosterwolde moogt wer ken. Wij wensen U Gods zegen. Als her innering bieden we U een bureaulamp aan. De heer* Pekkeriet sprak namens de O.L.M. Hij dankte de oudercommissie voor de uitnodiging en wilde zich gaarne aansluiten bij het vele goede dat reeds was gezegd. De afdeling van de O.L.M. heeft altijd prettig samen kunnen wer ken. Meermalen was er contact op de vergaderingen. Spreker hoopt dat het hem zeer wel mag gaan. Een cadeau in de vorm van een enveloppe met inhoud wordt overhandigd aan de meester, doch de heer Pekkeriet verzoekt met nadruk Mevrouw Wanders mee te laten delen. De heer Lubbersen spreekt woorden van dankbaarheid voor de gegeven cur sussen aan Jong Holten. Hij weet dat hart en ziel in dit werk werden gelegd. De heer Wanders liet het ons alles zien, zoals een boer het moet zien, zei spre ker. Niet alleen theorie, maar ook de ontwikkeling van de landbouw. Er is heel wat veranderd. De jongeren hebben nodig dit te zien. De heer Wanders heeft wel wat voor hen betekend. Wij bedan ken ook Mevrouw Wanders voor het af staan van haar man. De heer Lubbersen biedt een enveloppe met inhoud aan. De heer T. Noteboom spreekt woorden van dank tot. meester Wanders namens de buurtvereniging. De eenvoud van de scheidende voorzitter heeft hem steeds getroffen. Altijd genegen om samen te praten. Scheiden doet pijn, maar ja, uw ideaal is in vervulling gegaan en we ho pen dat ge het zult vinden in Ooster wolde. Er werd een enveloppe met in houd aangeboden. De heer G. Ulfman sprak woorden van dank namens 't Zondagsschoolpersoneel. U wist meermalen op tactvolle wijze ons ruggesteun te geven. Wij hebben, aldus de heer Ulfman, geen machtsmiddelen, zoals het personeel van de dagschool. U gaat van hier. Wij zullen U missen qls een sympathieke figuur. We vinden dat jammer. Gods zegen op uw arbeid. Meester Wanders verhief zich hierop van zijn zitplaats om alle sprekers te be danken en alle aanwezigen toe te spre ken. Hij haalde oude herinneringen op rond de benoeming, waaruit het ver trouwen sprak, dat men in Dijkerhoek bezat in het schoolhoofd. Steeds had hij opgemerkt, dat men in de buurtschap elkaar wilde zoeken en zocht te weren wat verdeelt. Veel aangename herinne ringen zullen ons bijblijven Lief en leed .hebben we menigmaal gedeeld. Harte lijk bedankt spreker voor de vele ca- deaux. Het schrijfbureau noemt hij wel een geweldige gift van de ouders. De heer Wanders richt zich nog spe ciaal in zijn dankwoord tot de burge meester, tot het personeel der school en tot de jeugd. Laatstgenoemde drukt hij speciaal op het hart goed te zullen leren en later hun best te zullen doen een goe de gemeenschap te onderhouden. Hij be looft nog eens weer te komen in Dijker hoek. Hartelijk dank voor deze prach tige dag. Ik dank U allen zeer. De aanwezigen drukten de scheiden den de hand en begaven zich naar bui ten. Bethanië stroomde langzaam leeg, maar de harten van velen bleven nog vol van goede herinneringen aan de laatste 5 jaren en aan deze laatste middag. Op Zaterdag 3 September a.s. geeft de muziekvereniging „H.M.V." een con cert op de muziektent achter het ge meentehuis, onder leiding van haar di rigent, de heer J. F. Heleenders uit En schede. Het vangt aan om 8 uur. Het programma luidt als volgt: „Naar d' Efteling", mars. „Nabucco", een ouverture uit de opera van Verdi, naar een arrangement van Alyre Delhaye. „Münchener Kindl", een wals van Karl Komzak Jr., arr. Max Rhode. „Woodland pictures", 3-delige suite van Percy E. Fletcher, arr. van Gosling Mol. „Les cloches de Corneville", Un sele- tion van Planquette-Jakma. „Karl Küpfermars". (Eventuele wijzigingen voorbeh.). In de pauze zal de collecte gehouden worden voor 't Anjerfonds, welke we gens de slechte weersomstandigheden ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard moest worden uitgesteld. Het belooft een prachtig concert te worden, dat niemand mag missen. Op Zondag 11 September ajs. organi seert de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" waarschijnlijk haar laatste oriënteringsritten in dit seizoen voor automobilisten, motorrijders, fietsers en bromfietsers. Start en finish bij het club lokaal Café Vruggink, in de Stations straat. De eerste afrit vindt plaats om precies 2 uur. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de mo torclub „Zwolle" moeten deelnemen om de in haar bezit zijnde beker te verdedi gen. Men kan zich voor de aanvang van de ritten ter plaatse opgeven. Er wordt een klein inleggeld gevraagd. .WAARSCHUWT DE POLITIE VOOR ONGURE ELEMENTEN. De laatste tijden en vooral de laatste dagen is er bij tal van ouders ongerust heid ontstaan doof mededelingen van kinderen, dat er in deze omgeving een man op een bromfiets zou rondrijden, die met minder eerbare bedoelingen kin deren probeert mee te lokken. Inderdaad is op aanwijzing van een kind alhier doGr de Rijkspolitie een man aangehouden, welke zich schuldig maakt aan oneerbare handelingen met jongens. Gelukkig is hier geen onheil geschied, maar de man is in verzekerde bewaring gesteld wegens een vroeger delict, zodat er voorlopig van hem geen gevaar is te duchten. Het betrof hier iemand met homosexuele neigingen. Nietemin is het van buitengewoon grote betekenis, dat de ouders waak zaam blijven en hun kinderen voor der gelijke eventualiteiten waarschuwen, maar vooral ook, dat men onmiddellijk de politie waarschuwt, indien men weet of hoort dat er dergelijke mensen in de omgeving rondlopen. Men moet vooral niet schromen de politie van dergelijke dingen op de hoogte te stellen, omdat dit voor haar dikwijls de enige mogelijk heid is, om met kans op succes, snel in te grijpen. MEESTER BROUWER 25 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. In alle stilte heeft de heer B. H. Brou wer, hoofd O.L. Dorpsschool, Donder dag het feit herdacht, dat hij vijf en twintig jaar geleden zijn loopbaan als onderwijzer begon. Hij trad n.l. op 1 Sep tember 1930 als zodanig in dienst aan de o.l. school te Boelenslaan, gemeente Achtkarspelen (Friesland). De opzet van dc heer Brouwer om zijn 25-jarig ambtsjubileum onopgemerkt voorbij te laten gaan, omdat hij hier nog maar ruim 5 jaar werkzaam is en dus geen plaatselijk jubileum viert, was bijna gelukt, totdat er Donderdagmiddag plotseling op de een of andere wijze iets van uitlekte en de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, en de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, de jubilaris in zijn woning gingen opzoeken, om hem namens het Gemeentebestuur te compli menteren. Daarbij werd hem de gebrui kelijke enveloppe met inhoud aangebo den. Ook van kerkelijke zijde was men in gelicht en zo was ook Ds. J. H. Israël in huize Brouwer aanwezig om mede na mens de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente de gelukwensen over te brengen. Officiële toespraken zijn er bij deze gelegenheid niet gehouden, maar met 't bovenstaande bezoek hebben de verte genwoordigers van de burgerlijke en ker kelijke overheid toch even willen beklem tonen de grote waardering, welke men heeft voor de wijze waarop de heer Brou wer hier zijn taak als hoofd van de Dorpsschool en als leider van de Zon dagsschool vervult. Bekend is zijn bekwaamheid en grote liefde voor het onderwijs en de opvoe dende kracht, welke daarvan uitgaat. Er zijn niet veel uren van de dag, dat men de jubilaris niet in zijn prachtige school op de Boschkamp aantreft. De moderne hall-school, waarop hij met recht trots is, omdat zij mede onder zijn leiding tot stand gekomen is. De heer Brouwer is in tal van zaken het onderwijs en haar or ganisatie betreffende zeer origineel, dat merkt men aan tal van zaken bij een be zoek aan de school. Zeer aanschouwelijk is voor de leerlingen zijn onderwijs in de kennis van de Bijbel, bij het bijbels on derricht, waaraan hij een deel van zijn liefde verpand heeft. In dit verband is het niet verwonderlijk, dat hij reeds be trekkelijk kort na zijn komst in Holten aangezocht werd om als leider van de Zondagsschool op te treden en dat hij daarin ook al spoedig toestemde. De heer Brouwer is tot 8 Juni 1939 werkzaam gebleven aan de school te Boelenslaan. Op deze datum trad hij in dienst als hoofd van de o.l. school II te Erica gemeente Emmen, waar hij tot 1 April 1950 gestaan heeft. Ook daar was hij leider van de Zondagsschool. In 1950 volgde zijn benoeming aan de Holtense dorpsschool, waarvan hij de lei ding op 1 April van dat jaar op zich nam. De vervelendste tijd vond hij de drie eerste maanden van zijn verblijf al hier, toen hij op kamers woonde en zijn gezin nog niet kon overkomen wegens gebrek aan woonruimte. Maar die periode zijn de jubilaris en zijn echtgenote thans wel vergeten, nu zij zo'n aardige woning hebben vlak bij de school in de Rörikstraat, een naam, wel ke nauw verwant is aan de oude dorps school, welke de heer Brouwer de eerste jaren van zijn werkzaamheid alhier be heerd heeft. Meester Rörik was n.l. het eerste hoofd van die school. Zijn naam heeft men uit dankbaarheid voor zijn werk aan de vergetelheid willen ont rukken. H.G.K. START MET JEUGDKOOR. De aanmelding voor het jeugdkoor van de Gemengde Zangvereniging H.G.K. is zo verheugend, dat men Maandag avond 5 September a.s., om kwart over zeven reeds zal aanvangen met de eerste repetities, welke een uur zullen duren en gehouden worden door de dirigent van het koor de heer J. K. Warmink te Goor in het gymnastieklokaal der u.l.o. school alhier. Hoewel zich reeds meer dan twintig jeugdige zangers en zangeressen hebben opgegeven, staat de gelegenheid tot aan melding nog steeds open, maar dan zal zij wel zo snel mogelijk moeten geschie den, aangezien er plannen bestaan om het jeugdkoor te laten debuteren op de traditionele jaarlijkse uitvoering op de Overijsselse Dankdag voor het gewas, in November a.s. Het inleggeld bij toetre ding bedraagt f 0.50, de wekelijkse con tributie 15 cent. Ouders, welke hun kinderen iets deel achtig willen doen worden van de cultu rele ontwikkeling der plaatselijke samen leving, woi'dt hier een geschikte gele genheid geboden op het vocale vlak. GESLAAGD VOOR COSTIMUèRE. Te Utrecht slaagden voor het diploma costumière de leerlingen van de Mode vakschool Ensaid te Rijssen de dames Fenny Rietberg, Beuseberg 89, Joh. G. Boode J.Wd., Espelo 40, en Ja. Kolk man, te Haarle. VARKENSPEST. Onder de varkensstapel van de land bouwer W. A. Kemper, Espelo 13, is een geval van varkenspest geconstateerd. Vanwege de Inspecteur van de Veeartse- nijkundige Dienst te Zwolle zijn de no dige voorzorgs- en ontsmettingsmaatre gelen voorgeschreven. Deze besmettelijke veeziekte is de laat ste jaren niet meer voorgekomen in onze gemeente. 29 Aug. t.m. 3 Sept.: Wegens vacantie gesloten H. W. ten Velde, Oranje straat 6. Maandag 29 Aug. t.m. 3 Sept.: Vacan tie M. Bolink. Zaterdag 3 September, 8 uur: Concert van H.M.V. in de muziektent achter het gemeentehuis. Maandag 5 Sept. t.m. Zaterdag 10 Sept. Vacantie bakkerij B. J. Slotman, Oran jestraat 75 (zie annonce). Maandag 5 t.m. Donderdag 8 Sept.: We gens vacantie gesloten J. F. van Geen huizen en Zn., Herenkappers, Dorps straat 60 (zie annonce). Maandag 5 t.m. Woensdag 7 Sept.: We gens vacantie gesloten Slagerij Dol man. Dinsdag 6 Sept.: Ledenvergadering van „Jong Holten" in café ,,'t Bonte Paard". Aanvang 7.30 uur. Woensdag 7 Sept.: Paardenfokdag v. d. Warmbloedfokver. „Holbatheo", ter rein ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Aanvang 9.30 uur (zie annonce). Vrijdag 9 Sept. t.m. Zondag 11 Sept.: Zakenbeurs Wijuba te Bathmen (zie advertentie) BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: Johannes Antonius Bosman, 39 jr., wonende te Raalte, en Gerritdina Henrica Kemper, 29 jr., won- te Holten. Ondertrouwd: Jan Willem Wesseldijk, 33 jr., wonende te Rijssen, en Johanna Hendrika Nijland, 26 jr., won. te Holten. BEVOLKING. Ingekomen: A. Aanstoot van Deven ter naar Look 65. F. M- ter Doest- Bos van Amsterdam naar Dorpsstraat 62. A. A. Sweep en gezin van Dja= karta (Ind.) naar Holterberg 26. Vertrokken: G. H. Kemper, echtg- v. J. A. Bosman, van Espelo 13 n. Raalte. J. P. Kater, van Kerkstraat 14 naar Den Haag. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10-30 uur Ds Knipscheer. Collecte Regionale Commissie voor 't Zuiden. Dijkerhoek. 10 uur Ds- Israël. Collecte Regionale Commissie voor 't Zuiden. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Torenbeek van Den Ham. SCHOOLREISJE ESPELO. Vorige week Donderdag vertrokken twee bussen uit Espelo; een bus leerlin- getjes met vaders en een bus met moe ders. De bestemming was Apeldoorn en de stemming was best. In een Apeldoorns dierentuintje ble ken de apen, de muizen en de vissen de voorkeur te genieten, hoewel de ijsco juffrouw ook niet over belangstelling te klagen had- Van dierentuin naar Veluwe Eiland, waar druk gebruik gemaakt werd van de kano vijver. Het plezier werd niet alleen op het water, maar ook in de lucht gezocht, door middel van allerlei schommels. Tegen half acht kwamen jong en oud tevreden over de druk bestede middag weer in Espelo aan. IN HET STAMBOEK. Door de Inspecteur van het N.R.S., de heer R. W. Weijers, werden de volgende koeien in het stamboek ingeschreven: Grada 9, eig. G. J. Rensen, met bc+ 76 punten: Margaretha b77 pt., eig. M. Boode; Emma bc+ 76 pt., eig. B. W. Stevens; Éertha 2 bc+ 76 pt. en Dina 7 b 80 pt., eig. G. J. Rietberg; Gerritje 12 b77 pt., eig. G. J. MeilinkDora 3 bc 76 pt. en Dora 4 b77 pt., eig. G. D. Tuitert; Coba 13 b77 pt., eig. H. Beid- man; Elsje bc+ 76 pt. en Bertha b 78 pt., eig. H. J. Arfman; Johanna b77 pt., eig. Joh. Bekkemens; Bertha 3 bc+ 76 pt.., eig. G. Bekman; Olga 3 b 77 pt., eig. A. Veltkamp; Lida b77 pt. en Coba 2 b77 pt., eig. Joh. Wansink; Tonny bc+ 76 pt-, eig. J. Jansen. De eenjarige stier Marie's Bernard van H. Beldman werd voorlopig ingeschre ven met bc+. BEKROONDE WARMBLOEDPAARDEN. Op de vorige week te Raalte gehou den premiekeuring van Warmbloedfok- merries van de afd. Overijssel der VLN, die aldaar tijdens de Stöppelhaenefees ten gehouden werden, zijn de paarden van de volgende eigenaren bekroond: Polphino van M. Boode te Espelo: le premie plus predicaat ster; Pliada van J. W- Reilink Mzn. te Dij kerhoek: le premie plus ster; Thetara van Wed. G. H. Stegeman te Dijkerhoek: le premie. Twennetje van E. Aaltink te Holter- broek: 2e premie; Udira van H. Deten te Dijkerhoek: 2e premie; allen van 't Gronings type. Pimosa van H- Deten te Dijkerhoek: 2e premie; Pastillo v. J. A. Wegstapel: 2e premie; Sunhilde van M. Boode: 3e premie; paarden van het Gelders type.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1