v.v.v. UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Vaeanüe-p.'ut.gAatruna PLAATSELIJK NIEUWS AGENDA No. 33. Jaargang 7. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,yHoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5488 - SSJf Larenseweg nog voor de winter klaar. Glas-in-lood-raam in de nieuwe school. Herbenoeming leden raadscommissies. Gift voor Stichting 1940-1945. In de raadsvergadering, die vorige week Maandagavond onder voorzitter schap van burgemeester Enklaar werd gehouden, is door de Voorzitter mede deling gedaan van enkele moeilijkhe den, die er waren gerezen met de Pla nologische Dienst en Ged. Staten van Overijssel met betrekking tot het ver lenen van enkele bouwvergunningen ex art. 20 van de Wederopbouwwet. Ged. Staten hebben zich onlangs plaatselijk van een en ander op de hoogte gesteld en hangende een nadere beslissing, leek het de Voorzitter ongewenst om in deze vergadering over deze materie de „de gens te kruisen". Pachtprijs te laag geacht. Bij het behandelen van het derde punt van de agende: „Voorstel tot het dele geren aan B. en W. van de bevoegdheid tot het verpachten van gronden in het uitbreidingsplan", werd door de heren Brands en Landeweerd bezwaar ge maakt tegen de pachtprijs van f40. per ha. Beide sprekers vonden dit be drag te laag indien er werkelijk perce len in 't geding zijn van grotere opper vlakte. Verschillende heren waren het met deze zienswijze eens en er werd daar om besloten om geen prijs vast te stel len. B. en W- zullen bij elke tijdelijke verpachting, telkens voor de tijd van één jaar, afzonderlijk de pachtprijs vast stellen, waarbij rekening zal worden gehouden met de omstandigheid, dat de pachter bij beëindiging van de pacht geen enkel recht op schadevergoeding heeft. Begrotingswijzigingen. Vervolgens werd aan de orde gesteld de wijziging van verschillende begrotin gen. Voor aanvulling van de leermid delen der Openbare Ulo-school, in ver band met de uitbreiding van het aantal leerlingen, werd een extra crediet be schikbaar gesteld van f 1272. Aan het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding ener school met de Bijbel werd machtiging verleend tot het laten aanbrengen van een glas-in-lood-raam in de nieuwe school voor een bedrag van f 1800. zijnde 1 pet. van de bouwsom van de nieuwe school. Voor de eenstemmigheid waarmede het voorstel van B. en W. werd aange nomen werd door wethouder Teeselink als voorzitter van de vereniging „Een School met de Bijbel" met enkele woor den hartelijk dank gezegd. Het overschot van de rekening 1951, f 40.000.zal worden gereserveerd, aan welke reserve na machtiging van Ged. Staten een bestemming zal wor den gegeven. Op een vraag van de heer Soer, of ook bij gewone woningwetbouw niet 1 procent van de bouwkosten mag wor den aangewend voor het aanbrengen van enige versieringen, antwoordt de Voorzitter, dat dit is toegestaan. De ge meente is er echter op uit de bouwkos ten zo laag mogelijk te houden, want elke verhoging van de bouwkosten be tekent een verhoging van de huren. In de nieuwe voorschriften is met betrekking tot de bouw van woning wetwoningen thans wel wat meer luxe toegestaan, zo merkt de Voorzitter op- Op voorstel van B. en W. werden tot leden der raadscommissiën voor het zit tingsjaar 1955-56 benoemd: Lichtcommissie: de heren G. Lande- 1 weerd, H. Soer en B. J. Veneklaas Slots. Slachthuiscommissie: de heren G. Brands en H. Klein Velderman. Wegencommissie: de heren A. Jansen en J. Rietberg. Aan de heer W. Kiestra werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als on derwijzer der O.L. Dorpsschool, met in gang van een nader door B. en W. te bepalen datum- In de vacature-Kiestra werd, nadat de raad ruim een half uur in geheime zitting had vergaderd, met algemene stemmen benoemd de heer L. J. Pel, thans onderwijzer aan de Openb. Ulo school. Het voorstel van B. en W. om aan de Stichting 1940-1945 een bijdrage te ver lenen van f 250.werd algemeen toe gejuicht. De heer Wansink wees nog op de mo gelijkheid voor de Stichting om oud geld in te wisselen. De Voorzitter zegt, dat hij de inwoners in een officiële pu blicatie op deze mogelijkheid heeft ge wezen. Het oude geld kan o.a. worden ingeleverd op de gemeente-secretarie. De heer Soer vraagt of het, evenals in vele andere gemeenten, niet mogelijk is van gemeentewege in de woningwet woningen boilers aan te brengen, opdat de bewoners gebruik kunnen maken van de douchecel. De Voorzitter antwoordt, dat inder tijd hieromtrent van gemeentewege een Adv.-prijs: 115 m.m. (d contant) 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 enquête is ingesteld en dat toen bleek, dat hiervoor maar weinig animo was. De heer Westerik had toen berekend, dat de kosten van zulk een boiler onge veer 75 cent per week zouden bedra gen. Voor het merendeel der bewoners is dit een te zware last. Namens de Industriecommissie bracht de heer Klein Velderman het dagelijks bestuur dank voor de prettige en vlotte samenwerking die de commissie van hem heeft gehad bij het aantrekken van een onderdeel van de industrie van de Firma ter Horst uit Rijssen. De com missie heeft het getal arbeiders bij el kaar en reeds spoedig zal de scholing ter hand worden genomen. Hij vraagt van het college ook de volledige steun bij het verstrekken van grond op het industrieterrein en bij het bouwen van de fabrieksruimten. De Voorzitter zegt, dat het college de commissie zeer erkentelijk is voor al 't werk, dat zij verricht in het algemeen belang en zegt de volledige steun van het dagelijks bestuur der gemeente toe. Omtrent de realisering van het zwem bad kan de voorzitter nog geen mede delingen doen. De plannen zijn uitge werkt en thans is het wachten op de ge meente Enschede voor de aankoop van de grond. Het ligt in de bedoeling, dat het gehele complex van 25 ha. door de gemeente Holten wordt aangekocht In verband met de voorwaarde, die de raad heeft gesteld voor de uitbeta ling aan het gemeentepersoneel van 'n bijdrage in kosten, verband houdende met ziekte, merkt de heer Soer op, dat een der gemeente-arbeiders bedankt heeft voor het ziekenfonds. De voorzitter zegt, dat alle ambtena ren de bijdrage voor het jaar 1955 heb ben ontvangen. Hij zal de betrokken ambtenaar hierover onderhouden. Overigens merkt de Voorzitter nog op, dat hij de gestelde voorwaarde alszoda- nig onjuist vindt. Vooral voor die amb tenaren, die niet in een ziekenfonds kunnen worden opgenomen, is deze voorwaarde onbillijk. Voor deze men sen was aansluiting bij het I.Z.A. voor deliger. De heer Soer is het in dezen niet met de Voorzitter eens. Op een vraag van de heer Landeweerd deelt de Voorzitter mede, dat a-s. Don derdag met de werkzaamheden aan de Larenseweg zal worden begonnen. Hij is de heer Soer erkentelijk voor de moeite, die deze zich heeft getroost door de bewoners van de Larenseweg te be zoeken en te bewegen om aan de ge meente strookjes grond af te staan voor de trottoirs langs deze weg. Op één na hebben alle aangelanden de benodigde gronden afgestaan. Bouw Slachthuis. Naar aanleiding van een vraag van de heer Klein Velderman deelde de Voor zitter mede, dat er moeilijkheden zijn gerezen tussen de gemeente en de archi tect, Ir. Vegter uit Leeuwarden, die en kele jaren geleden van de gemeente een opdracht ontving tot het maken van 'n plan voor het bouwen van een nieuw modern slachthuis. Steeds weer hebben B. en W. genoemde architect verzocht om met het plan op tafel te komen, doch aangezien hieraan niet werd vol daan is uiteindelijk de heer Vegter verzocht zijn opdracht terug te geven en werd door B. en W- contact opge nomen met de heer L. C. v. d. Boven- kamp. De heer Vegter is echter niet van plan om de opdracht zonder meer terug te geven en zegt in een van zijn brieven, dat B. en W. in de eerste jaren na de opdracht, die reeds in 1948 werd gegeven, nooit op spoed hebben aange drongen. Wel is de heer Vegter gene gen om over deze kwestie te praten en hopelijk zullen we op korte termijn uit de impasse raken, aldus de Voorzitter. De heer Dikkers verklaarde het hele maal niet erg te vinden, dat een en ander zo lang duurt. Hij zegt niet van de urgen tie van de bouw van een nieuw slacht huis doordrongen te zijn. We krijgen straks industrie, dus laten we het met de bouw van een nieuw slachthuis maar kalmpjes aan doen. Met deze zienswijze was de Voorzitter het niet eens. Een behoorlijk aantal in gezetenen verdient z'n boterham in het slachthuis en we moeten er voor zorgen, dat dit in de toekomst zo zal blijven. We zullen zo spoedig mogelijk een nieuw koelhuis moeten bouwen cn de pelloka- len en hangruimten moeten aanpassen aan de eisen van deze tijd. Wanneer dit gebeurt, zie ik, aldus burgemeester En klaar, verschillende mogelijkheden voor het Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf. Ook de heer Klein Velderman was van mening, dat er ten aanzien van het slachthuis moet worden doorgepakt. De pellers van het Holtense slachthuis, al dus spr., zijn beroemd en men laat hier graag slachten. De heer Dikkers: Beroemd om z'n pel lers, berucht om z'n stank. Electrificatie Lichtenberg. Op een vraag van de heer Jansen deelde de Voorzitter mede, dat de inwo ners van Holten aan de Lichtenberger- dijk zeker nog voor de a.s. winter zul len worden aangesloten, doch dit is ten opzichte van de inwoners van Rijssen, die aan deze dijk wonen nog steeds niet Onder de eeuwenoude eiken der z.g. Feestbomen aan de voet van de Holter- berg een plekje dat vooral bij avond in het licht der schijnwerpers zeer ro mantisch aandoet zal Zaterdagavond het openluchtspel „Hilde" worden opge voerd, naar het gelijknamige boek van Anne de Vries. Deze uitvoering geschiedt onder aus piciën van de Ontspanningsclub O.C.H. en vangt aan om 8 uur. Indien de weers omstandigheden het optreden in de open lucht niet toelaten, zal de uitvoering in het jeugdgebouw „Irene" aan de Bos kampstraat plaats vinden. Er zal door O.C-H. veel aandacht wor den besteed aan de verlichting en aan een goede geluidsweergave. Het terrein met z'n natuurlijke glooiingen en be groeid met dennenbomen, van nature al bijna gevormd tot een openluchttheater, leent zich uitstekend voor deze uitvoe ringen en het is dan ook niet de eerste keer, dat de woudreuzen, die hier staan en waaronder het spel zich beweegt, ge tuigen zijn van dramatische momenten en spannende dialogen. De keren, dat O.C.H. hier de zigeunerstukken vertolk te, verschenen er zelfs de vurige rossi nanten van de Bergruiters, bereden door bijna rasechte zigeuners en hun beeld schone dochters. Het toneelspel „Hilde" is van geheel andere aard, maar het zal in deze prach tige omgeving zeker een diepe indruk maken. Toegangsbewijzen zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij het V.V-V.-bureau. Er zullen op de avond van de uitvoering extra bussen lopen vanuit het centrum van het dorp, via de OAD-garage, naar de Feestbomen. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de grote en kleine raam biljetten. De Motor- en Automobielclub „De Holterberg" heeft geen toestemming ontvangen voor haar, door ons reeds aan gekondigde, oriënteringsritten met auto mobielen en motoren op 21 Augustus. Deze zouden grotendeels gehouden wor den door de Gelderse Achterhoek. Het Ministerie van Verkeer en Water staat achtte het met het oog op de va- cantiedrukte op de wegen aldaar niet raadzaam de gevraagde vergunning te verlenen. Zij zal nu oriënteringsritten houden voor motoren, auto's, fietsen en brom fietsen op Zondag 11 September a.s. Nadere bizonderheden worden nog in dit programma bekend gemaakt. Op Dinsdag 23 Augustus a.s. organi seert de V.V.V. te Rijssen weer een van haar wekelijks autobustochten. Deze tocht gaat naar Elburg en Harderwijk en via de Middenstandszomerfeesten te Deventer terug. Indien in Holten vertoevende zomer gasten of eventueel ingezetenen deze tocht wensen mee te maken kunnen zij zich aanmelden aan het V.V.V.bureau (serre café Maats) alhier. Vertrek uit Rijssen 13.uur. Vertrek uit Holten 13.15 uur bij V.V.V. voornoemd. De kosten bedragen f 4.75 per per- UITSLAG VERLOTING „BATO". Aangezien nog niet alle prijzen van de door de gymnastiekvereniging „Bato" gehouden verloting zijn opgehaald, laten wij hieronder de nummer volgen met de daarop gevallen prijzen: 90 taart; 123 kandijkoek; 134 bonbonschaal176 rol lade; 138 wollen deken (2e prijs); 230 krentenbrood; 294 rood tafelkleed; 330 electr. strijkijzer (3e prijs)390 kruid koek; 395 honingkoek; 405 6 lepeltjes; 426 nest schalen; 510 koek; 572 suiker en theeschep; 578 blauw tafelkleed; 620 taart; 681 honingkoek; 746 fles vruch tenwijn; 767 naaidoos; 790 heren- of da mesrijwiel (le prijs); 795 rollade; 878 citorakoek. De prijzen moeten vóór Dinsdag 23 Aug. worden opgehaald bij de secretaris van „Bato", de heer J. Bulsink, Bor- keldsweg L 62a. Na deze datum vervallen zij aan de vereniging. SPANNING ROND HET KAMPIOEN SCHAP DER JONGE DUIVEN. De leden van de postduivenvereniging „De Bergvliegers" liggen met hun jonge duiven druk in de courses. Zaterdag 6 Aug. werden de jonge dui ven te Vilvoorde gelost. Afstand 206 km. Er werd als volgt geconstateerd: 1, 2, 4, 5 en 9 H. J. Aaftink; 3 W. Aaf- tink; 6 J. Haan; 7 L. Gazan; 8 en 10 G. Steunenberg. Door de fa. H. J. Bouwhuis was een lauwertak beschikbaar gesteld voor het eerst gedraaide koppel. De prijswinnaar was de heer H. J. Aaftink met de le en 5e prijs. Zaterdag 13 Aug. werden de duiven te Neufvilles gelost. Afstand 257 km. Uitslag1 en 3 G. Steunenberg2, 4 en 6 H. J. Aaftink; 5 en 7 J. Haan. De „pot" werd gewonnen door de heer G. Steunenberg. Zaterdag a.s. wordt de laatste vlucht met de jonge duiven gehouden. De sterkste candidaten voor het kam pioenschap zijn: 1 H. J. Aaftink, 2 G. Steunenberg, 3 J. Haan en 4 W. Aaftink. Met veel spanning wordt de uitslag van Zaterdag door de deelnemers tegemoet gezien. zeker. Er heeft onlangs nog weer een bespreking plaats gehad met de direc teur van het G.E-B. van Rijssen. Het gaat beslist niet om de Rijssense per celen aan te sluiten, zo lang er geen over eenstemming is bereikt. Met de heer Jansen vindt de Voorzitter 't voor Wol- ters en anderen die aan de Rijssense kant van de dijk wonen erg sneu, maar er is niets aan te doen. PRACHTIGE OPBRENGST EMMA-BLOEM-COLLECTE. De Emmabloem-collecte, welke elk jaar in April gehouden wordt, werd dit jaar uitgesteld terwille van de actie der Stich ting 194045. Het bestuur van het Groene Kruis kreeg toen een later tijd vak toegewezen en besloot de collecte door middel van zakjes te houden, welke met een circulaire per post aan de inge zetenen werden toegezonden. Door de schoolkinderen werden zij opgehaald en op school ingeleverd. Deze actie heeft het mooie bedrag van f 469.87 opgebracht, waarmede het be stuur van het Groene Kruis zeer in zijn schik is. Het bedankt niet alleen de milde gevers, maar ook de kinderen en het on derwijzend personeel, welke zo spontaan hun medewerking verleenden. GESLAAGD. H. Stokkers Tzn. slaagde te Utrecht voor 't diploma vakbekwaamheid detail handel verwarmingsartikelen en kook- apparaten voor vaste en vloeibare brand stoffen, gas en electriciteit. DE WARMBLOEDPAARDEN FOKKERS GAAN WEER FOKDAG HOUDEN. De jaarlijkse paardenfokdag van de warmbloedfokvereniging „Holbatheo" valt deze keer niet samen met de Dij- kerhoekse school- en volksfeesten. Deze feesten zijn dit jaar wat vroeger dan andere jaren en daarom besloot het be stuur van „Holbatheo" de paardenfok dag te houden op Woensdag 7 Sept. a.s. Op de terreinen bij café „Het Bonte Paaru" te Dijkerhoek zullen de raspaar den van het Gelders en Gronings type weer verzameld worden en zullen de keurmeesters er hun ogen over laten gaan. Hoewel de weg om te komen tot ras verbetering van het paard een zeer moei zame is voor de betrokkenen dikwijls met kosten en ook met teleurstellingen gepaard gaat, zijn er toch steeds meer landbouwers, die de grote betekenis van de veredeling van het paardenras gaan inzien. Het ontbreekt dikwijls nog aan de nodige middelen om de aandacht op deze fokdagen te vestigen, waardoor de be langstelling dan beneden de maat blijft. De arbeid, welke de fokvereniging „Holbatheo" in onze omgeving verricht, is voor de paardenfokkerij van de groot ste propagandistische waarde. Haar fok dagen zijn een unicum in de gehele om trek en zij verdient daarvoor zeker de volle belangstelling. De inschrijving voor deze fokdag kan tot en met Maandag 22 Augustus a.s. plaats vinden bij de secretaris van „Hol batheo", de heer G. J. Boode, Espelo 64. 1520 Aug.Wegens vacantie geslo ten: Bakkerij Hartsuiker, bakkerij Nijkamp, bakkerij Fa. B. J. van Zon. Zaterdag 20 Aug., 8 uur: Concert van de „Dansende Vingers" in het Volks park te Rijssen (zie adv-). Zaterdag 20 Aug.: Betrouwbaarheidsrit auto's en motoren V.V.V. en R.M.C. te Rijssen. Start 3 uur nam. bij Hotel Gijsbers. Zaterdag 20 Aug., 8 uur: Openluchtspel „Hilde" onder de Feestbomen. (Zie V.V.V. vacantie-programma) 2227 Aug.: Vacantie H. J. Bouwhuis, Oranjestraat. Maandag 22 t.m. Zaterdag 27 Aug.: Wegens vacantie gesloten bakkerij en winkelier W. Beldman, Markeloseweg (zie annonce). Woensdag 24 Aug. t.m. Woensdag 31 Aug.: Vacantie fa. Wonnink (zie an nonce). 25 Aug. t.m. Woensdag 31 Aug.Wegens vacantie gesloten Fa. Joh. Huzen en Zn., kleermakers en Manufacturen (zie annonce). Maandag 29 Aug. 7-30 uur: Aanmelding voor Middenstandscursus 1956 bij de heer W. Müller, Borkeld 16. Zondag 28 Aug.: Concours-hippique LR V. „Bathmen", nam. 2 uur. Terrein weg naar Loo (zie adv.). 29 Aug. t.m. 3 Sept.: Wegens vacantie gesloten H. W. ten Velde, Oranje straat 6 (zie annonce). Dinsdag 6 Sept.: Ledenvergadering van „Jong Holten" in café ,,'t Bonte Paard". Aanvang 7.30 uur. Woensdag 7 Sept.: Paardenfokdag v. d. Warmbloedfokver. „Holbatheo", ter rein ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Aanvang 9.30 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna Hermina, dv A. J. H. Tuitert en J. Oostenenk, Dijkerhoek 101. Engelbert, zv E. Paalman en H. Pot man, Pastoriestraat 14. Geertruida Wilhelmina, dv J. A. ten Have en J. G. Visschers, Burg. v. d. Borchstraat 28. Gerritdina Hendrika, dv H. J. Ooster- velt en J. A. Schoneveld, Borkeld 98. Gerrit Jan, zv A. J. Ribbink en G. Bek- kernens, Dijkerhoek 3. Ondertrouwd: Willem Gerard v. Geen huizen, 26 j., en Johanna Wegstapel, 24 j., beiden Holten. Johannes Anto- nius Bosman, 39 j., Raalte, en Gerritdina Henrica Kemper, 29 j., Holten. Gehuwd: Jan ter Brake, 29 j., Hellen- doorn, en Johanna Hendrika Achter kamp, 27 j., Holten. Hendrik Paal man, 27 j., en Hendrika Willemina Dij- kink, 25 j., beiden Holten. BEVOLKING. Ingekomen: A. v. d. Brink van Bath men naar Dijkerhoek 53. Vertrokken: J. Achterkamp en J. ter Brake van Kerkstraat 24 naar Hellen- doom (Nijverdal). STöPPELHAENE EEN OOGSTFEEST MET DIEPERE ZIN. In Raalte gaat men de volgende week 't in 1951 ingevoerde en nu reeds bijna traditie geworden oogstfeest „Stöppel- haene" weer vieren. Er is voor Donderdag 25 Aug. t.m. Zaterdag 27 Aug. een zeer uitgebreid en bijzonder programma opgesteld, dat zelfs voor de meest verstokte zuurpruim wel iets biedt, om tot wat vrolijker gedach ten te komen. En toch is Stöppelhaene geen kermis, maar een culturele manifestatie, waar van het oogstfeest, dat Donderdagmid dag wordt opgevoerd, wel een van de meest zinvolle momenten is. Het oogstspel van Mej. Heemskerk wordt opgevoerd door jonge boeren en boerinnen en belicht het leven van de boer gedurende de vier jaargetijden. Het spel wordt opgevoerd na de offi ciële opening van het oogstfeest door Burgemeester Ganzeboom des middags om 13.30 uur, op de Grote Markt. Des avonds vinden oude dansen en volkszang plaats, een rondgang van de drumband van de Nationale Reserve in Overijssel en volgt het optreden van Graads, Moo en Dieka uit Wierden. 's Morgens worden in de R.K. Kerk en de Ned. Herv. Kerk dankdiensten ge houden en vindt later de opening van de Stöppelhaene-markt plaats. Vrijdag heeft een premiekeuring plaats van merriën, georganiseerd door de afd. Overijssel van de V.L.N. en zijn er cul turele manifestaties van jonge boeren en boerinnen, o.a. landspel, zwaarddansen, vendelzwaaien, oogstdansen en een dors- wedstrijd. Zaterdag geven de plaatselijke sport verenigingen met oriënteringsritten, gymnastiekdemonstraties, zwemwedstrij den enz. blijk van hun kunnen. Beide dagen treden boerenkapellen op. „Vrij en Blij" geeft met „Mando- linata" Zaterdagavond in de grote tent een zeer uitgebreide uitvoering. En zo is er nog veel meer. Gedurende de drie dagen stöppelhaene- markt en verkoop op straat in attrac tieve stands.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1