Een geslaagde Braderie bracht Holten in een feestelijke sfeer eid Rikie Lubbersen werd gekozen tot Braderie-koningin Boerendansers en Boerenkapel Jennekesmarkt bracht stroom van bezoekers op de braderie Braderie-koningin op kraamvisite „Bergruiters" trokken grote belangstelling 32. Jaargang 7. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO TENS NIEUWSBLAD )e abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,JJoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - S3Jf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 en Pzi De braderie 1955 behoort weer tot het erleden en zij is zonder twijfel in alle izichten goed geslaagd. Niet alleen, it vele honderden bezoekers naar Hol- •n gekomen zijn en aan dit verkoopfes- een bijzondere sfeer van drukte en ézelligheid hebben gegeven, maar er zijn rer het algemeen door de deelnemende akenlieden ook goede zaken gedaan, zo- at zij hun moeite ook beloond kregen; De standhouders met eetbare waar is ;t wel zeer naar den vleze gegaan, want i bepaalde branches was men aan het •inde van de beide avonden volkomen uit- erkocht. Een voorraad, welke voor twee ronden bedoeld was, ging reeds de eer- te avond van de hand. De verenigingen, welke op de braderie ers" fjen. of andere attractie organiseerden, lladden eveneens veel succes. De muziek- frereniging „H.M.V." heeft met haar ver- JE Ipting en met de bommenwerpsport uit- tekende resultaten behaald, zodat er j ijen mooi bedrag voor instrumenten van |L toekomstige drumband kan worden iiereserveerd. Een overzicht van de prij- ||J|||||fcn der verloting vindt men elders in dit nummer. Ook de schietvereniging „De Een- (Iracht" trok met haar schiettent een jjrote belangstelling, terwijl de E.H.B.O. 'ieker door vele kleintjes een flinke kas remaak t zal hebben. Veilig Verkeer aakte met haar stand de nodige pro- iganda, terwijl de Coca-Cola de lief hebbers flink heeft laten hengelen. I Elders vindt men eveneens de uitslag de prijsvraag der Industriecommis- ÏG iS! Het is niet onze bedoeling alle stands lier te gaan bespreken, zij hadden een keer zakelijk karakter. Wel mag wor den aangestipt de gezelligheid op het Iraderie-terrein, maar ook daar buiten i de hotels en café's en in Amicitia. Van de verschillende evenementen, welke de braderie-commissie arrangeer- ie, zoals het optreden van de Larense Schotsers en de Boeren-kapel alsmede ?an het optreden van de Bergruiters, rindt men elders in dit nummer de ver slagen opgenomen. Een onverwacht succes is de verkie- ring van een braderie-koningin gewor- ien. De keuze van Mej. Riki Lubbersen is algemeen en spontaan aanvaard. Zij Tas een vlotte koningin, die zich gedu rende haar korte regering over de bra derie op charmante wijze van haar taak gekweten heeft. Het was dan ook een bijzonder sympathieke geste van de ver schillende standhouders haar een aardig aandenken aan deze braderie aan te bie den. Bijzonder leuk was haar bezoek aan de iamilie Aanstood op „Huisken", waar op ie tweede braderiedag een kleine gebo ren werd. Holten heeft zich met deze braderie vooral en alles wat daar aan evenemen ten omheen geweven was bij de zomer gasten en vreemdelingen van haar goede zijde laten zien. Over het algemeen was men zeer getroffen door deze aardige dagen en de goede organisatie. OFFICIEELE OPENING. De officiële opening van de braderie sverd verricht door onze burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, die o.m. in het bijzijn van de "braderie-koningin het lint door knipte, dat in de Kerkstraat de toegang tot het braderie-terrein markeerde. De voorzitter van de braderie-commis sie, de heer G. Wissink, sprak de offi ciële personen en genodigden eerst in het kort toe. Hij zeide: Als voorzitter van de Holtense Han delsvereniging roep ik U allen een har telijk welkom toe op deze tweede brade rie en wel in het bizonder onze Braderie- Koningin en ons gemeentebestuur. Zoals U bekend is werd vorig jaar onze eerste braderie georganiseerd. Begunstigd door fraai weer werd dit initiatief tot een groot succeseen finan cieel succes voor velen onzer midden standsleden en een evenement voor de vele vreemdelingen en ingezetenen van wege de gezellige sfeer. Vooral geschraagd door genoemde twee factoren werd deze tweede bra derie opgezet. Wij hopen dat dit Koop festijn zal uitgroeien tot een jaarlijks terugkerende traditie. Dit zal echter niet zonder meer bereikt kunnen worden. Hiertoe zullen de gezamenlijke midden standers in nauw contact met 't bestuur van de V.V.V. moeten samenwerken, om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Daarom is het verheugend dat ook van andere zijde ons weer spontane hulp wordt aangeboden. We noemen in dit verband de Jongeren Discussie Groep, die de zorg voor het braderie-treintje op zich heeft genomen; het. G.E.B., dat de fraaie verlichting heeft verzorgd en verder de heren van Gemeentewerken. Door verspreiding van vele extra num mers in omliggende gemeenten van het Holtens Nieuwsblad, werd de nodige re clame voor deze verkoopactie gemaakt. Onze muziekvereniging H.M.V. en dc Landelijke Rijvereniging „De Bergrui ters" hebben de verzorging van diverse programma-punten op zich genomen. Door de medewerking van de rijkspoli tie zijn alle door de braderie veroorzaak te verkeersproblemen opgelost. Aan allen hiervoor onze hartelijke dank. Tevens wil ik vanaf deze plaats dank brengen aan de braderie-commissie en mijn medebestuursleden, voor het vele werk dat zij verrichten. Dames en heren, wij wensen U een paar prettige dagen toe. Hopenlijk laat 't weer ons niet in de steek; zodat, wan neer U in de toekomst op deze dagen zult terugzien, U er een prettige herin nering aan zult bewaren. En met deze woorden, Mijnheer de Burgemeester, verzoek ik U tot opening van dit koopfestijn over te gaan. De Burgemeester herinnerde, bij de be antwoording van de toespraak van de heer Wissink, aan het welslagen van de vorige braderie en prees het initiatief van de middenstanders, die door deze daad blijk hebben gegeven, dat zij niet alleen hun eigen maar ook het algemeen belang weten te dienen. Dat de braderie thans een week vroeger wordt gehouden dan het vorige jaar is van groot belang voor de bevordering van het vreemelin- genverkeer, daar er nu vele zomergasten in Holten vertoeven voor wie deze bra derie een welkome afwisseling is en waarbij zij kennis kunnen maken met de initiatieven, welke door de plaatselijke verenigingen worden ontplooid. Met het doorknippen van een lint ver klaarde Mr. Enklaar de braderie voor geopend. Betsy Wissink en Gerda Vos man boden de braderie-koningin en Mevr. Enklaar, in hun aardige jurkjes van pre cies dezelfde makelij, na het doorknip pen van het lint, een bouquet anjers aan. De tocht over 't braderie-terrein werd besloten met een rondrit in het braderie treintje, dat reeds op deze eerste mid dag de stroom van gegadigden voor een aardig ritje bijna niet kon verwerken. VOOR DE KINDEEEN. Gedurende de middag trad de Henge lose goochelaar en illusionist Pierre Duro voor de kinderen op in Amicitia. De bra derie-commissie had het zo geregeld, dat alle kinderen aan hun trekken konden komen. Zowel bij de voorstelling van 2 uur als van 4 uur was Amicitia geheel bezet, waardoor zeer veel kinderen van het bijzonder aardige programma van deze goochel-kunstenaar hebben geno ten. De heer Pierre Duro, die zich wegens zijn vreemde naam door de kinderen Oom Piet liet noemen, verstond de kunst om het jeugdig volkje in zijn geheim zinnige kunst te doen opgaan. Hij bracht daarvoor een speciaal programma, waar in de kinderen op allerlei wijze in het gebodene werden betrokken. Een bijzon dere attractie vormde de z.g. bloemen- finale, waarbij het toneel in een bloe mentuin werd herschapen. Elf Holtense meisjes dongen mee naar de titel. Alle pessimistische voorspellingen en verwachtingen die er zelfs waren in de kring van het organisatie-comité ten spijt, is het met het verkiezen van een Braderie-koningin zeer vlot gegaan. Toen Willy Holterman Maandagavond als eerste het moedige besluit nam om het podium in Amicitia dat tjok- en tjokvol was te bestijgen, volgden binnen de vijf minuten nog 10 Holtense schonen. Zeker, er was bij de meisjes aanvan kelijk enige schroom, doch dank zij de welsprekendheid van de heer W. Beijers werd deze spoedig overwonnen en onge twijfeld zouden nog veel meer candidaat- koninginnen het podium zijn opgestapt als op een bepaald tijdstip de aangifte niet was gesloten. Een dozijn stemmen voor Rikie Lubbersen. Nadat aan de elf meisjes een kaart met een nummer was uitgereikt, werd tot het verkiezen van de Braderie-ko ningin overgegaan. De heer J. M. Metz- ger, secr.-penningmeester van de Brade rie-commissie, reikte aan een 25-tal be zoekers waaronder verschillende zo mergasten een stembiljet uit om de Bi*aderie-koningin aan te wijzen. De hon derden bezoekers, die officieel geen stem recht hadden, bespraken de kansen van de gegadigden, waarbij de meningen nogal uiteen liepen. Het duurde echter niet lang of de De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, verrichtte de officiële opening van de braderie. Tussen de heren Wissink en Beijers ziet men nog net het gekroon de hoofd van de braderie-koningin. Mej. Riki Lubbersen. spanning, die tastbaar was, werd gebro ken. Een jury, die bestond uit een 3-tal heren, die hun vacantie in Holten door brengen, had bij het ttellen van de 25 uitgebrachte stemmen geconstateerd, dat 12 kiezers hun vertrouwen hadden uitgesproken in Mej. Rikie Lubbersen van de Waagweg. Mej. Willy Holterman kreeg 6 stemmen en de overige meisjes samen slechts enkele stemmen. Toen de heer Beijers de uitslag bekend maakte, scheen er aan het applaus geen einde te komen en het werd pas weer rustig toen de heer Beijers het ceremo nieel van de kroning verrichte. Nadat Dini Schuppert de koningin een fraai bouquet bloemen had aangeboden, richtte „Hare Majesteit" zich met een korte boodschap tot het volk en dankte zij met enkele welgekozen woorden voor het vertrouwen in haar gesteld. Zegetocht. In een open calèche maakte de Brade rie-koningin hierna een ware zegetocht door het dorp, voorafgegaan door H.M.V. in groot tenue. Overal stonden de men sen rijen dik op de trottoirs om de nieu we koningin te bejubelen. „Hare Ma jesteit" buitengewoon getroffen en zichtbaar verrast door deze enorme be langstelling wuifde vriendelijk naar alle kanten en toonde zich ook hierin de titel van „Braderie-koningin" volko men waardig. Na de rijtoer begaf de Braderie-konin gin zich met haar gevolg naar Hotel Hol terman, waar tijdens een receptie velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Het optreden van de boerendans- groep „De Larense Schotsers" en van de boerenkapel „De Hooiplukkers" vormde evenals het vorig jaar vooral voor de vreemdelingen weer een bi zonder aardig evenement. Alleen zul len de boerenblazers een humorist voor hun kapel moeten zetten, die er wat meer vaart in zal weten te brengen. De komiek, die dat het vorig jaar deed, was thans verhinderd. Bizonder aardig waren weer de ver schillende dansen als „Hoaksebargen", „Smiet het wief weg", „De Hendrikus- man en „De bevrijdingspolka". Jenske van de Kuper, de spölleman, wist aan zijn harmonica de juiste tonen te ont lokken voor deze folkloristische dan sen. Hij maakt een goede kans om uit verkoren te worden voor een trip naar Zuid-Afrika als spölleman. Elders in dit nummer hebben wij een prachtige foto van de boerendansgroep afgedrukt, welke bestemd was voor het Braderie-nummer, maar wegens plaatsgebrek moest blijven liggen. Ook „De Hooiplukkers" vindt men afge drukt. Zij vormden een aardig inter mezzo m dit avondprogr-amma. Omdat het nog niet donker genoeg was bij het afwerken van dit pro gramma, kwam de verlichting van 't podium, door het GEB aangelegd, niet tot zijn recht. Gemeentewerken zorgde voor een sterk plankier waarop de dansers op een goede hoogte hun dansen konden uitvoeren. Aan het slot van de voorstelling bracht de voorzitter van de propagan- da-commissie, de heer Beijers, de bei de gezelschappen voor hun optreden en wenste hij de in zeer groten getale opgekomen bezoekers 'n gezellige bra derie. Na afloop van de voorstelling der boerendansgroep in Kalfstermanswei- de, ging het met muziek van „De Hooi plukkers" naar het dorpscentrum. De braderie kwam toen plotseling in het teken van de Jennekes-markt te staan en kreeg zo'n druk bezoek, dat het pu bliek zich op bepaalde punten nauwe lijks bewegen kon. In een snel tempo werden toen de kaarten geplaatst, die de Jennekes op moesten leveren. Aanvankelijk ging het opzoeken en afroepen van de nummers nog wat schuchter, maar toen vanuit de radio wagen de nodige aanwijzingen werden gegeven, kwam het spel eerst recht los. Behalve het Jenneke lokten voor de jonge mannen ook de prijzen van f 50,-, f 35,— en f 20,—, welke de drie eerst aankomende paren konden winnen. Zo'n gezellige drukte had zelfs onze oude dorpstoren nog niet meegemaakt en die is zo langzamerhand wel iets gewend. Vanuit de radiowagen werd de ver koop van de kaarten met een praat je van de reporter gestimuleerd en de spanning opgevoerd. De verkopers en verkoopsters hadden zich onder het publiek gemengd en zo werden op een snelle wijze heel wat kaarten geplaatst. Het duurde geruime tijd voordat de corresponderende nummers gevonden waren en gedurende die periode heers te er op de braderie een ongekende spanning. Het waren tenslotte Janna Bolink van de Borkeld en Hendrik Meijer uit het Neerdorp, die zich het eerst aan de radio-wagen meldden. Wat Hen drik tot nu toe op de vrije markt niet gelukt was, viel hem ten deel op de braderie. Hij kreeg niet alleen een Jenneke, maar mocht met haar een rondrit maken in de open koets en ook nog vijftig gulden met haar delen. Enige tijd later vond Hans Dekker uit Nijverdal zijn Jenneke in het per soontje van Dika Stam uit de Look en was het Gerrit J. Schutte, eveneens uit Nijverdal, die de derde prijs won doordat zijn nummer gelijk was aan dat van Jo Landeweerd van Look 78. De prijs, welke zij verdiend hadden, werd hun door de penningmeester der braderie-commissie, -de heer Metzger, vlot uitbetaald. De Jennekesmarkt, vol spanning en jolijt, was hiermede ten einde. De buurtschap Beuseberg viel Woens dag de grote eer te beurt, dat zij hoog bezoek mocht ontvangen. In het gezin van Jan Aanstoot en Aaltje Paalman op „Huisken" werd in de nacht van Dinsdag op Woensdag een dochtertje geboren en dit was voor de braderie-koningin, Mej. Riki Lubber sen, aanleiding om de jonge wereld- burgeres, m gezelschap van haar bei de vleugeladjudanten, de heren J. Metz ger en W. Beijers en van het lid van de braderie-commissie, de heer T. Stok kers, met een bezoek te vereren. Het was de eerste kleine in dit jonge gezin, dat op 19 Juni 1954 in het huwe lijksbootje was gestapt. Moeder en kind maken het uitstekend en vader Aan stoot moest in allerijl van het land ge haald worden om bij het hoge bezoek aanwezig te zijn. Opa Aanstoot moest eveneens het roggeland in de steek laten. Ook Opa Paalman, die aan de ver harde Beusebergerweg woont, kwam aangereden. Men had hem onderweg al gewaarschuwd, dat de braderier-koningin op bezoek was. De jonge wereldburgeres had er niet de minste notitie van welke eer haar te beurt viel; zij bleef rustig haar slaapje doen. Zij had op het moment, G. Klein Teeselink schutters- koning van Holten. Ook de tweede dag van de braderie is bijzonder druk geweest. Niet alleen uit eigen plaats, maar ver uit de omgeving hebben honderden en nog eens honder den een bezoek gebracht aan ons dorps centrum en in de gezellige sfeer ver toefd, die daar heerste. Bij het vogelschieten was het 's mid dags op Kalfstermansweide nog niet zo druk, maar desondanks had de strijd om de titel van Schutterskoning een zeer spannend verloop. Een flink aantal schut ters dong mee naar deze eer en bekamp- ten elkaar op de karabijn om de vogel van de paal te schieten. Nadat de heer Beijers namens de bra derie-commissie en de heer Joh. van Geenhuizen, als voorzitter van de schiet vereniging „De Eendracht" de aanwezi gen welkom hadden geheten, loste de oude schutterskoning, de heer G. Jan sen, die in een open koetsje op het ter rein arriveerde, het eerste schot. Na spannende strijd was het de heer G. Klein Teeselink, die de grote houten vogel, deerlijk gehavend van de hoge paal schoot. Hij was schutterskoning 1955 ge worden. De overige prijzen werden be haald door de heer F. L. Tromop, die de kop voor zijn rekening nam, de heer Joh. Arfman, die nog wel twee vleugels wist af te schieten en de ex-koning, die de staart naar beneden haalde. Onder de tonen van „H.M.V." werd de nieuwe koning 's avonds feestelijk inge haald, in gezelschap van zijn echtge note gezeten in de open koets, die onder grote belangstelling door het dorp trok, nadat eerst in hotel Vosman met het be stuur van „De Eendracht" een intieme plechtigheid had plaats gevonden. In Amicitia heeft de braderie-koningin Mej. Rikie Lubbersen, de koning de persoon lijke medaille op de borst gespeld en wer den de gebruikelijke vaatjes bier opge stoken, aangeboden door de Koning, de Hengelose brouwerij en de hotelhouder, de heer W. ten Berge. De voorzitter, de heer Van Geenhui zen, heeft hier nog een bijzonder woord van dank gebracht aan de heren D. Gro tenhuis en H. Heeze van de Schietver eniging „Westendorp" uit de Gelderse Achterhoek, die de verzorging van het Koningschieten op zich hadden genomen en de karabijnen en munitie leverden. Op Kalfstermansweide was inmiddels een grote menigte samengestroomd en stonden vele honderden om het midden veld geschaard om de verrichtingen van de Bergruiters gade te slaan. Dertien ruiters en een amazone brachten hier op hun vurige rossinanten een prachtig programma, dat met grote belangstel ling door het publiek werd gevolgd. Het concours-hoogspringen werd door de stijgende verrichtingen van de ruiters en paarden een spannend evenement. Steeds hoger werd de hindernis opge bouwd en steeds meer concentratie werd er van de berijders gevraagd om deze foutloos te passeren. Steeds meer ruiters vielen af om dat de balken werden af geworpen of de paarden tot drie maal toe de hindernis niet wilden passeren. Het was tenslotte de heer Herman Seho- neveld op „Invasie", die met een prach tige sprong van 1.65 m. als overwinnaar uit het strijdperk trad. De ruiters hadden zich eerst aan het publiek voorgesteld en een carrousel nummer gereden. Bij hun afscheid reden ze weer een prachtige carrousel. De heer Struik liet nog enige frappante staaltjes zien van persoonlijke dressuur. Het ge heel werd toegelicht door de voorzitter instructeur, de heer H. Beltman. Aan het slot bracht de heer Beijers de ruiters dank voor hun prachtige presta ties en de muziekvereniging H.M.V. voor de muzikale omlijsting van dit bijzonder aardige avond-programma. Na afloop van dit programma trok de menigte met de muziek naar de braderie, waar op verschillende punten halt werd gehouden en een populaire mars werd ge blazen. De jeugd danste in een kring om de spelende muzikanten, terwijl de ouderen geamuseerd toekeken. Het was er enorm druk geworden. Aan de kra men en in de stands kwam men handen te kort om de mensen te helpen. dat de braderie-koningin met haar ge zelschap arriveerde, nog geen naam gekregen, maar op haar verzoek tra den vader en moeder met elkaar m overleg en kreeg de kleine de naam van „Bertha Dika". Het was een echte dikkerd, die direct het hart van de koningin gestolen had. De moeder, die de laatste tijd ziek was, maakte het uitstekend en was zeer onder de in druk van de eer, die haar dochter te beurt viel. De koningin schonk de jongste inge zetene uit naam van de braderie-com missie een snoezig rose manteltje met dito mutsje en de kraamvrouw 'n doos bonbons. Natuurlijk kon men niet op 'n droog je zitten en werd het gezelschap naar plaatselijk gebruik een borreltje en een koekje aangeboden. Het bezoek van de braderie-koningin werd zeer op prijs gesteld.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1