v.v.v. Industrievestiging brengt vooruitgang. Welkom Zomergasten Buitengewone kerkdienst Bidstond voor de vrede. VacantLe-p.ïo.g'i.atnina AGENDA jfo. 28. Jaargang 7. ZATERDAG 16 JULI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HO T NS NIEUWSBLA abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5!f8S - 23 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 De eerste reacties op de oproep van ie Kon. Jutespinnerij en -Weverij Ter Horst en C. te Rijssen om mannen en jóngens voor opleiding tot wever, zijn gunstig geweest, zelfs zeer gunstig. Wij behoeven het onze lezers niet te ont houden andere bladen hebben het reeds gemeld indien uit de aan te mei- jen personen veertig wevers beschikbaar iomen, zal de Fa. Ter Horst in onze ge- ieente een fabriek bouwen. De helft van jt aantal aanmeldingen is reeds over schreden en dat ziet er dus gunstig uit. Zij, die zich thans aanmelden, kunnen aede de grondleggers worden van een industrie, waarin mannen en jongens een »oed stuk brood kunnen verdienen. Van jen nevenbedrijf van een indusrtie van wereldvermaardheid, welke in de loop van vele decennia aan vele duizenden in het naburige Rijssen een levensbestaan heeft verzekerd. Daarom is het van 't allergrootste be- .ng, dat zij die elders werken en er de voorkeur aan geven om in eigen plaats arbeid te vinden, en dat mannen en jonge aannen, die een bestaan zoeken in de industrie, zich zo spoedig mogelijk aan melden, opdat de plannen, welker voor bereiding en eventuele uitvoering nog veel tijd zullen vragen, verder ontwik keld kunnen worden. Zij mogen de kans, die hen thans geboden wordt, niet voor bij laten gaan. De grote betekenis van de vestiging van een juteweverij in onze plaats be hoeven we nauwelijks te schetsen. Niet alleen zullen aan de gezinnen, wier leden ia deze fabriek werk vinden, ruimere middelen toevloeien door de goede lonen, welke hier kunnen worden verdiend, ook ie middenstand zal hiervan kunnen pro fiteren door een groter gebruik van consumptiegoederen en wat daarmede samenhangt. Bovendien brengt de vestiging van in dustrie meestal een verdergaande indus trialisatie mede en al zal deze, met het oog op het arbeiderspotentieel van meer beperkte omvang moeten zijn, zij kan van buitengewoon groot belang zijn voor de toekomst van onze plaats. De gehele gemeenschap zal er van pro fiteren door de belastingen, welke de ge- - ineentelijke overheid zullen toevallen en radoende zal het mogelijk zijn in onze gemeente dingen tot stand te brengen, waarvan de gehele bevolking zal kun nen profiteren. De oproep van de Fa. Ter Horst is wederom geplaatst in de advertentie kolommen van dit blad. Niet omdat de directie en de industriecommissie niet """■jvoldoende aanmeldingen verwacht, maar ttMjom de gegadigden nog eens te wijzen op ie gelegenheid tot aanmelding, welke nog is uitgebreid. Moge ieder beseffen, dat er voor Hol ten grote belangen op het spel staan en daarnaar weten te handelen. Reeds geruime tijd vertoeven er in le zomerhuisjes, hotels en pensions in )nze gemeente zomergasten, welke hier ïun vacantie komen doorbrengen, maar jhun aantal is de laatste dagen dermate legenomen en zal de laatste weken nu de grote vacanties zijn begonnen log zodanig toenemen, dat wij ons ge dwongen voelen hen nu reeds hartelijk ie verwelkomen. Holten is geen vacantie-oord, waar men kermisachtig zomerjolijt moetver- 2N wachten; pretparken zal men er niet Hl lantreffen, maar wat men er wel kan vinden is rust, temidden van een onge ëvenaarde schoonheid, zoals ons door vreemdelingen herhaaldelijk verzekerd werd. Het heuvelland, waarin de Holter berg en aan de andere zijde van ons dorp de Zuurberg, heeft voor velen een aparte bekoring en zij raken niet uitgeput om daarin te wandelen en de mooie plekjes op te zoeken. Maar daarom behoeft de zomer- vreugde in onze contreien niet te ont breken; dat bewijzen de talrijke kamp vuren, welke in het hoogseizoen wor den ontstoken en waarbij wordt gezon gen en gedanst. Dat bewees ook dezer 1111108 dagen de vrolijke groep studenten en scholieren op een van onze kampeer boerderijen, die een bruidsstoet naar 't dorp reden en zich zowaar ontvangen zagen op het gemeentehuis en in de raadszaal, waar bruid en bruidegom op geïmproviseerde wijze in de echt wer den verenigd, onder grote vrolijkheid van de talrijke getuigen. Bovendien vindt men er de gemoede lijkheid zijner bewoners, welke naar Saksische aard gastvrij zijn en de vreemdeling gaarne iets vertellen van hun bedrijf of van de zeden en ge woonten der bevolking. De plaatselijke verenigingen dragen er onder aanvoering van 't bestuur van WV gaarne toe bij om de zomer gasten enige afwisseling te bieden. In 481 lllllllll dit verband mogen wij verwijzen naar het VVV-vacantieprogramma, dat een blijspel vermeldt van de Jongeren Dis- cissie Groep, een gymnastiekdemonstra- tie van „Bato", een droppingswedstrijd van de CJMV en oriënteringsritten van de Motorclub voor auto's, motoren, fiet sen en bromfietsen. Vooral deze fiets tochten, welke men op z'n gemak kan afleggen het is zelfs fout om hard te gaan jakkeren brengen de vreem delingen in aanraking met de mooiste plekjes in onze gemeente. Jongelui, die van avontuur houden, doen mee aan de dropping uit een auto, waarbij het aan hun eigen vernuft wordt overgelaten de plaats van herkomst weer te vinden. In dit verband wijzen wij ook nog even op het zeer bezienswaardige Na- tuur-Historisch Museum van Piet Bos op de Holterberg en op de pottenbak kerij van Mevr. Ans de Mik-de Boer in het Dorp. Helaas ontbreekt ons een natuurbad in de nabijheid van het dorp, maar dat heeft velen voor U niet weerhouden om toch onze plaats als vacantie-oord op te zoeken. De cijfers spreken in dit verband een duidelijke taal. Het aantal gasten bedroeg in 1954 4640 met 26.007 overnachtingen, tegen 4136 gas ten met 25.092 overnachtingen in '53. Een flinke vooruitgang ondanks de re genachtige zomer van 1954. Allen werken er dan ook aan mee om het de vreemdelingen in onze plaats zo aangenaam mogelijk te maken, ter wijl het VVV-bestuur hen, met zijn informatiebureau in de serre van café Maats, onder leiding van de administra teur, de heer Kers, alle mogelijke ser vice verleent. Tenslotte zendt Holtens Nieuwsblad aan alle hotels, pensions, zomerhuis jes en kampeerplaatsen elke week een aantal exemplaren van de krant, die ook op 't VVV-kantoor gratis verkrijg baar zijn. Moge het velen gegeven zijn hun va cantie in onze schone dreven door te brengen. Wij roepen hen een hartelijk welkom toe. Gehoor gevende aan de oproep tot gebed, die van cïe Wereldraad van Kerken is uitgegaan in verband met de conferentie van regeringsleiders, die op Maandag 18 Juli as. te Genève bijeen komen, heeft de kerkeraad der Her vormde Gemeente alhier besloten om op Maandag 18 Juli a.s., des avonds om 8 uur in de kerk te Holten een buiten gewone kerkdienst te houden, waarin de gemeente bijeengeroepen wordt om voor bede te doen: voor de 4 mannen, die in Genève bijeen zijn en op wie thans zulk een zware verantwoordelijkheid rust; voor de volken, die zij vertegenwoordi gen; voor alle volken, die vol zorg, maar ook vol hoop de besprekingen te Genève volgen; voor de vrede in de wereld. Ongetwijfeld zal er bij velen in onze gemeente, die iets verstaan van de grote en belangrijke beslissingen, waarvoor de wereld, waarin wij leven en waartoe wij behoren, staat, belangstelling bestaan voor deze dienst en behoefte om juist nü in verbondenheid met vele christenen over de gehele wereld te bidden voor de vrede. '''Illllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllilllllllllllllilllllllllll11' BURGERLIJKE STAND. Geboren: Arend Gerrit Hendrik, zv Hendrik Jan Vincent en Grada Arendina Meijer. Diederik, zv Diederik Aaftink en Dina Stevens. Wilhelmina Johanna Maria, dv Marinus Gerhardus Hegeman en Cornelia Maria Heuven. Ondertrouwd: Bedrich Russ, 27 j., en Jacoba Sara Bos, 20 j., beiden Holten. Jan Jansen, 27 j., en Gerritje Hendrika Roelvink, 22 j., beiden Holten. Gehuwd: Jan Stevens, 26 j., Diepen veen, en Janna Willemina Meijerman, 26 j., Holten. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Eerw. Heer Pruijsen van Deventer, 10.30 uur Eerw. Heer Pruijsen. (Collecte Com missie Wereldkerk). Maandag 18 Juli, 's avonds 8 uur: Bui tengewone Kerkdienst: Bidstond voor de Vrede. Voorganger: Ds. C. C. Ad- dink. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. (Col lecte Commissie Wereldkerk). Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de 3e col- lectte bestemd voor a. evangelisatie in België; b. evangelisatie onder de studerenden. De Landelijke Rijver. „De Bergrui- ters" heeft Woensdag een zeer geslaag de ruiterdemonstratie gegeven, die voor al van de zijde van de zomergasten veel belangstelling trok. Een verslag vindt men elders in dit nummer. Het programma voor de komende week luidt als volgt: Op Woensdag 20 Juli a.s., des avonds 8 uur, zal de toneelclub van de Jonge ren Discussiegroep (JDG) een zaaluit voering geven in „Amieitia" met de op voering van het blijspel in drie bedrij ven van Joop Spit „Poiverientje wint de laatste slag". Een geestig spel, dat wij onze zomergasten zeker kunnen aanbevelen. De JDG heeft het vorig jaar een zeer geslaagde uitvoering gegeven, die bij de bezoekers zeer in de smaak viel. Uit de recensies van toen stippen we nog even aan: „Deze klucht „De Spaanse vlieg" is door de spelers en speelsters uitstekend vertolkt en met veel vaart en verve opgevoerd. Men kan bewondering hebben voor de knap pe wijze waarop deze jongeren, waar van velen nog nooit op de planken stonden, deze klucht voor het voetlicht hebben gebracht". Wij verwachten ook nu weer goed spel en verwijzen gaarne naar een kor te beschrijving van het op te voeren stuk en naar een advertentie elders in dit nummer. Op Donderdag 21 Juli geeft de gym nastiekvereniging „Bato" 'n openlucht uitvoering in 't Sportdal. Er heeft eerst een gezamenlijke opmars plaats van de ruim 300 leden er. Aspiranten vanaf de Rijssenseweg. Het vertrek bij Slotman is bepaald op des avonds 7 uur. Bij aankomst in het Sportdal zal het volgende programma worden uitgevoerd (wijziging voorbehouden) onder leiding van de heer Knapen: 1. Massale oefening - dames en meis jes. 2. Kleuteroefeningen. 3. Behendigheidsoefeningen - jongens van 6—9 jaar. 4. Oefeningen met drietallen - adsp. dames. 5. Vrije les met medau-ballen - meis jes. Brug - dames. 7. Oefeningen met palen - jongens. 8. Springkast. - heren, 9. Ringen - dames. 10. Rekstok - jongens. 11. Standen - dames en heren. 12. Massale knotsoefening - dames en meisjes. Er zal voor het dekken van de onkos ten een kleine entree worden geheven. Hopelijk zal de optocht door het dorp begeleid worden door de muziekver eniging HMV. Op het terrein is de ge luidsinstallatie van de Fa. H. J. Bouw huis. Op Vrijdag 22 Juli organiseert de CJMV-dorp een zomeravond-dropping voor jongens en meisjes, zowel zo mergasten als ingezetenen. Zij moeten zich verzamelen in het jeugdgebouw „Irene" aan de Boschkampstraat, des avonds 9 uur. Het is speciaal een avond voor avon tuurlijke jongelui. In deze dropping zit meteen een mooie avondwandeling. De deelnemers worden in verschillende groepen verdeeld en aan de rand van de gemeente Holten op verschillende punten afgezet, alle op even grote af stand van „Irene". Het gaat er nu om wie het eerst weer in „Irene" terug is, zonder door de controles gepakt te zijn. Hieromtrent zullen voor de start nadere mededelingen worden gedaan. Ter dekking van de kosten, o.a. het vervoer per geblindeerde auto, wordt een kleine vergoeding van de deelne mers gevraagd. Op Zaterdag 23 Juli organiseert de Motor- en Automobielclub „De Holter berg" oriënteringsritten voor automo bielen, motoren, bromfietsen en fiet sen. De start vindt om 7 uur n.m. plaats bij café Vruggink aan de Stationsstraat. De finish wordt nader bekend gemaakt. De motorclub staat er voor bekend, dat zij zulke bizonder aardige puzzle- ritten organiseert, waarbij de deelne mers langs de mooiste plekjes van ons natuurschoon worden gebracht. Vooral zo'n fietstocht kunnen wij onze zomergasten aanbevelen. Het tijdslimiet is zo gesteld, dat men de tocht van om streeks 20 kilometer op z'n gemak kan afleggen, terwijl men dikwijls op plaat sen komt, die men anders niet te zien krijgt. Het is vooral de bedoeling bij deze tochten om niet te jakkeren, ook niet met betrekking tot de .auto's, mo toren en bromfietsen. Er wordt van de deelnemers een klein inleggeld ge vraagd. Men kan zich liefst wat tij dig bij de start opgeven en nog een aardige prijs winnen. De aandacht van de zomergasten wordt gevestigd op het Natuur-Historisch mu seum op de Holterberg (bij hotel „'t Lösse Hoes), dat behalve prachtige diorama's een schat van geprepareer de vogels en dieren bevat. (Het woord museum geeft niet de juiste inhoud weer.) Elke Vrijdagavond houdt de eigenaar, Piet Bos, 's avonds 8 uur, een rondlei ding, waarbij hij een explicatie geeft van het tentoongestelde. N.B., Willen de verenigingen, welke nog geen programma opgaven, zich zo spoe dig mogelijk melden bij de vice-voor- zitter van de VVV, de heer W. Beijers, Holterberg 13, zulks met het oog op de completering van dit vacantie-pro- gramma? DE BOSBESSENPLUK. Zoals een advertentie in dit nummer aankondigt, zal er Maandag 18, Dinsdag 19 en Woensdag 20 Juli a.s. gelegenheid worden geboden om bosbessen te pluk ken in de Schouwenburgse bossen. In dien blijkt, dat volgens deze regeling alles in goede banen geleid kan wor den en de mensen genegen zijn zich naar behoren te gedragen tijdens het plukken, bestaat de mogelijkheid, dat ook in de komende jaren weer gele genheid wordt geboden. Mocht echter blijken, dat deze proef op een misluk king uitloopt, dan' zal het landgoed met weer worden opengesteld en zal de eigenaar er een gerede aanleiding in vinden om de bosbessengroei intensief te gaan bestrijden, mede omdat deze nadelig is voor de houtopstand. Zoals de advertentie aankondigt, zal het landgoed nu drie dagen worden opengesteld voor personen, die in het bezit zijn van een toegangskaart, welke op de dag, dat men wil plukken, ver krijgbaar is bij boswachter G. Hege man, „Robertshoeve", Ligtenbergerweg 36 (witte huis) aldaar. De prijs voor volwassenen is 50 cent en voor kinde ren beneden 10 jaar 25 cent. De kaar ten zijn strikt persoonlijk en kinderen worden zonder geleide niet toegelaten. Het roken in de bossen is geheel van zelfsprekend verboden en indien iemand zich niet houdt aan de algemene voor schriften en de bossen b.v. vernielt of gaat roken, dan wordt de kaart inge trokken en volgt bovendien proces-ver baal. Het publiek uit Nijverdal, Rijssen, Holten en verre omtrek, dat geregeld elk jaar komt om bosbessen te pluk ken, heeft het nu zelf in de hand of dit kan blijven bestaan. Een beroep op allen, die belangstel ling voor de bosbessenpluk hebben om zich stipt aan de „afspraak" te houden, is wel op zijn plaats. Het zou jammer zijn als wangedrag aanleiding zou worden, dat de pluk een volgend jaar niet meer zou kunnen ge- schieden. j Ieder, die de welwillendheid der eige- i naren weet te waarderen, zie er dus op toe, dat er geen wanordelijkheden plaats hebben. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau Rijkspolitie, Oranjestraat 55, Holten. Tel. 352. Gevonden: 1 portemonnaie zonder in houd; 2 honden; 1 hondje; 1 kompas van Nederland (wegenkaart)1 zonne bril; 1 fietsjas; 1 portemonnaie m. inh. Verloren: 1 portemonnaie met inh.; 1 voetbalschoen; 1 bolero. „BERGVLIEGERS" VERSUS „O.L.M." Zaterdagavond 16 Juli zal er in het „Sportdal" een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een elftal van de P.V. „De Bergvliegers" en een elftal van de „O.L.M.". De duivenvrienden brengen het vol gende elftal binnen de lijnen: A. Meerman (doel)H. J. Aaftink en T. Wevers (ach ter) Dijkslag, Haan en Nijenhuis (mid den) H. J. ten Velde, J. Rosman, W. v. d. Pluijm, J. Schuppert en L. Gazan (voor). Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Juli: Oprui ming bij de fa. Gebr. Schuppert. Zaterdag 16 Juli: Aanmelding voor op leiding tot wever bij de fa. Ter Horst en Co., bij de heer H. J. Beltman (zie annonce). Zaterdag 16 Juli, 7.30 uur: Voetbalwed strijd „Bergvliegers"„O.L.M.", in 't Sportdal. 18 t.m. 25 Juni: Opruiming H. Roelofs, manufacturen. Maandag 18 t.m. Zaterdag 23 Juli: Grote Opruiming Manufacturenhandel A. Mulder, Oranjestraat. Maandag 18 Juli t.m. 23 Juli wegens vacantie gesloten Wed. B. J. Slotman, A. Bulsink en fa. Gebr. Veldhuis. Maandag 18 Juli t.m. 22 Juli: Grote op ruiming Fa. E. Wonnink (zie adv.). Dinsdag 18 t.m. 23 Juli: Grote oprui ming bij G. J. Schuppert, Oranjestr. 32. Dinsdag 19 Juli: „Feest voor de Huis moeders" bij de fa. Gebr. Schuppert (zie adv.). Dinsdag 19 Juli na 4 uur en Donderdag 21 Juli:Fa. C. A. Müller, Look, geslo ten (zie adv.). Woensdag 20 Juli: Aanmelding oplei ding tot wever bij fa. ter Horst Co. bij H. J. Beltman (zie adv.). Donderdag 21 Juli, 8 uur, in Irene: Spre ker Ds de Geeter voor de Herv. Vrou wenver. met als gasten Herv. Vrou wenver. van Markelo. Zaterdag 23 Juli t.m. 30 Juli: Vacantie H. Haan en constructiebedrijf H. Klein Velderman. Zaterdag 23 Juli t.m. Zaterdag 30 Juli: Wegens vacantie gesloten Jan Maats, smederij en tractorspecialist. Zaterdag 23 Juli t.m. 30 Juli: H. Haan, Oranjestraat, wegens vacantie geslo ten (zie adv.). 2530 Juli: Vacantie van het bedrijf te Holten van de Coöp. Aan- en Ver koop vereniging. Maandag 25 Juli t.m. 30 Juli: Wegens vacantie gesloten Gert v. d. Bos Jr., Larenseweg. Maandag 25 t.m. 30 Juli: H. Stokkers, Oranjestraat, wegens vacantie gesloten (zie adv.). Maandag 1 Aug. t.m. 6 Aug.: Vacantie smeden H. Koopman, Dijkerhoek, en H. Klein Velderman (hoefbeslag). ZWEMMEN IN DE SCHIPBEEK Het bestuur van de Bad- en Zwem vereniging „Neptunus" vestigt er de aandacht op, dat het zonder lidmaat schapskaart of toegangsbewijs verbo den is in het bad in de Schipbeek te zwemmen. In verband met vernielin gen en baldadigheden zal hierop vanaf heden vanwege de politie met grote gestrengheid worden toegezien. De lidmaatschapskaarten zijn verkrijg baar bij de penningmeester, de heer E. Dikkers Wzn., in het Dorp. De toe gangskaarten eveneens aan dit adres (waar ook contractjes voor groepen kunnen worden afgesloten) en bij de badmeester, die vanaf Zaterdagmiddag aanwezig zal zijn. Aangezien geen badmeester te krij gen is, welke de zwemkunst voldoende meester is, kan het geen verantwoorde lijkheid aanvaarden voor de veiligheid van niet-zwemmers, indien niet zelf bestuursleden aanwezig zijn. De ouders worden derhalve verzocht goed ver vat te zijn op de veiligheid hunner kinderen. Indien daders van vernielingen op he terdaad betrapt worden, zullen de kos ten van herstel verhaald worden op de ouders. Ieder, die hierop betrapt wordt of waarvan door getuigenverklaringen kan worden vastgesteld, dat hij aan vernielingen of baldadigheid schuldig is, zal voorgoed van het lidmaatschap of de toegang tot het bad worden uit gesloten. Men bedenke wel, dat het zwemmen of baden in de beek op alle andere plaatsen verboden is. EEN GROTE KRENTENWEGGE De heer D. J. Nijhuis en zijn echtge note in de H. J. Wansinkstraat, ontvin gen van de collega's gemeentearbei ders, in verband met de geboorte van de eerste kleine, een grote krenten- wegge, naar oud-Twentse traditie. POLS GEBROKEN Bij de vaardigheidsproeven, welke vo rige week Vrijdagavond in het gymnas tieklokaal vanwege de gymnastiekver eniging „Bato" gehouden werden, maak te de 15-jarige Gerry Stukker zich blijk baar wat zenuwachtig, zodat zij bij een oefening aan de ringen kwam te vallen en een pols brak. In het ziekenhuis te Deventer is de pols gezet, zodat men hoopt, dat deze val geen nadelige ge volgen voor haar zal hebben. AANGESTELD ALS HALTEWACHTER Onze plaatsgenoot, de heer H. Biele- man, is, te rekenen vanaf 1 Juli j.l., aangesteld als haltewachter bij de Ned. Spoorwegen in de vacature, ontstaan door de pensionnering van de heer H. J. Pinkert.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1