V.V.V. H.G.K* promoveert met 333 punten naar de Ere-afdeling Uacatitie.-p.'io-g.lcunma Driedaagse trektocht door Overijssel. Sportproblemen AGENDA AAA No. 24. Jaargang 7. ZATERDAG 18 JUNI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal TJityave van de Stichting ,Jloltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. KRifiS-S.il, Adv.-prijs175 m.m. a contant7.50. Iedere rn.m. meer )6 Op het Nationaal Zangconcours van de Gem. Zangvereniging „Hengelosch Gemengd Koor", dat Zondagmiddag in het Verenigingsgebouw van Gebr. Stork en Co. ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan gehouden werd, heeft „Holtens Gemengd Koor", onder leiding van zijn directeur, de heer J. H. Warmink, een eerste prijs behaald met 333 punten. Het koor promoveerde hiermede op wel zeer eervolle wijze naar de ere-afdeling. Toen deze succesvolle uitslag telefo nisch bekend werd hebben een aantal ingezetenen het initiatief genomen om koor en dirigent op hartelijke wijze te ontvangen. De weersomstandigheden werkten er niet aan mee, dat er veel volk op de been was, terwijl H.M.V. in verband met de Zondag de zangers en zangeressen geen muzikale ontvangst kon bereiden, maar er heerste toch een prettige sfeer in ho tel Holterman, toen daar een meer in tieme huldiging plaats vond. Toespraken. Met een kort woord ingeleid door een der initiatiefnemers, de heer Joh. van Geenhuizen, sprak de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, de aanwezigen toe en complimenteerde koor en dirigent na mens het gemeentebestuur met het be haalde succes. De dag was erg somber en er was veel regen gevallen, maar één ding heeft aan de verwachting voldaan, aldus de burgemeester, de eerste prijs, die U ontvangen hebt. De lauweren, wel ke geoogst zijn, stralen op de gehele ge meente neer en spr. had dan ook bij zondere waardering voor de studie en inspanning, welke het koor zich, onder de uitstekende leiding van de heer War mink getroost heeft. Vandaag hebt ge gekregen loon naar werken, aldus Mr. Enklaar, en daarvoor boodt hij het koor een envelop met inhoud aan. Dit laatste was vooral een uiting van de waardering voor het culturele werk, dat H.G.K. in 'i gemeente verricht. Na de burgemeester sprak de heer Van Geenhuizen, als oud-voorzitter en mede oprichter, de deelnemers aan het con cours toe. Het volgend jaar hoopt H.G.K. zijn 25-jarig bestaan te herdenken, en daarvoor is dit succes juist wat het no- heeft, want het is hiermede gekomen in de ere-afdeling. Hij boodt de dirigent bloemen aan. Namens de V.V.V. sprak de heer Beijers woorden van gelukwens en her innerde er aan, dat H.G.K. het bij zijn medewerking aan het zomerprogramma van de V.V.V. wel eens slecht getroffen heeft, wat de plaats van optreden be trof. Hij hoopte, dat binnen afzienbare tijd de muziektent op een geschikte plaats mag herrijzen en dat het koor door de hogere trap, welke het nu in de kunst heeft bereikt de vreemdelingen ook weer meer zal kunnen bieden. De beoordeling van het werk van koor en dirigent was zo kon hij na inzage van de rappor ten der jury verklaren uitstekend. De voorzitter van H.G.K., de heer D. J. Aaftink, bracht de sprekers dank en huldigde daarna de dirigent, die alles op alles heeft gezet om een zo goed moge lijk resultaat te bereiken. Ondanks lang wachten en vele misverstanden op het concours is het uitstekend gegaan. Hij bood de heer Warmink een klein ge schenk en Mevr. Warmink bloemen aan. Men verenigde zich hierna aan een ge zamenlijke maaltijd, welke het koor werd aangeboden. Doordat de organisatoren tot 't laatst gewacht hebben om het concours in de openlucht te houden en men vanwege de weersomstandigheden uiteindelijk toch in het verenigingsgebouw moest optreden, kon H.G.K. pas veel later zingen dan aanvankelijk was afgesproken. Men heeft het koor geruime tijd in de koude gang laten wachten, zodat de stemming onder nul daalde. Na veel heen en weer gepraat kon men eindelijk het podium bestijgen. In de rapporten van de jury wordt naast de waarderende woorden o.a. gezegd, dat de sfeer bij de uitvoering ontbrak. Dat was na het voorgevallene ook geen won der. Dat de uitvoering overigens de toets der critiek kon doorstaan bleek wel uit de toewijzing van het aantal punten. Het verplichte werk „Hodie Christus Natus est" van L. Marenzio verwierf 166 punten en het eigen werk ,,Wohl auf ihr lieben Gaste" van T. Sartorius werd be loond met 167 punten. De beoordeling luidde als volgt: Sa menzang: verpl. werk 8-7-8, eigen werk 8-8-8; Klankgehalte: verpl. werk 8-8-8, eigen werk 8-8-8; Zuiverheid: verpl. werk 8-8-8, eigen werk 8-8-8-; Uitspraak verpl. werk 8-8-8, eigen werk 8-8-8; Rhythmiek: verpl. werk 8-7-8, eigen werk 7-8-8; Nuancering: verpl. werk 8-8-8, eigen werk 7-8-8; Opvatting: verpl. werk 8-8-8, eigen werk 8-9-8. Als juryleden fungeerden de heren Frans van Amelsfoort uit 's-Hertogen- besch, Albert Sommer te Almelo, en Carel Schildkamp te Hengelo (O.). Serenade. Vermelden we nog, dat H.M.V. het ge promoveerde koor Maandagavond tijdens de repetitie en serenade bracht, waarbij de voorzitter, de heer M. Bouwhuis, de hartelijke gelukwensen jegens de zuster vereniging heeft uitgesproken, onder aanbieding van een enveloppe met in houd. Het is begrijpelijk, dat deze geste ten zeerste werd gewaardeerd, hetgeen dan ook in het dankwoord van de voorzitter tot uiting kwam. JAARVERGADERING E.H.B.O. Donderdag 9 Juni hield de plaatse lijke afdeling van de E.H.B.O. haar jaar vergadering in hotel Holterman. Na de opening door de voorzitter, die allen hartelijk welkom heet, leest de secretaris de ingekomen stukken in tele gramstijl voor. Hierna volgt het jaarverslag van de secretaris-penningmeester, de heer H. v. Zeben, waaruit blijkt, dat er intern zo wel als naar buiten een levendige acti viteit te bespeuren valt. Zo steeg het aantal gediplomeerden van 28 tot 36 en werd bij een 20-tal ongevallen ter plaatse door de leden eerste hulp ver leend. Hulpposten waren ingericht bij de motorwedstrijden op de Holterberg en bij de plechtige herdenking op het Canadese kerkhof. Daar Dijkerhoek nu ook gediplomeerde E.H.B.O.-ers (sters) heeft, werd bij de heer Hartenberg een verbandpost ingericht. De Jeugd-E.H.B-O. telt momenteel een tiental jongens en meisjes, die één examen achter de rug hebben. Op het jaarverslag volgt het verslag van de kascommissie, die bij monde van de heer A. Jalink meedeelt, met mej. F. ten Velde kas en bescheiden in goede orde bevonden te hebben. De penning meester wordt dan decharge verleend, waarop deze nog een verslag geeft van de financiële handelingen. Als nieuw lid van de kascommissie wordt voor de heer Jalink de heer B. C. Hartenberg be noemd. De voorzitter meent niet met het ge bruikelijke bedanken voor de verslagen te kunnen volstaan, maar nog eens extra te moeten wijzen op het vele werk, dat de heer van Zeben in het belang van de afdeling verricht, met welke woorden de aanwezigen hun instemming betuig den. Ook de leden, die bij een oproep tot medewerking dadelijk bereid zijn deze te verlenen, worden nog eens extra be dankt. Na een korte pauze volgen de verkie zingen. De heren H. Tulier en II. van Zeben moeten reglementair aftreden, terwijl de voorzitter meent wegens drukke werkzaamheden te moeten be danken. Hiermee zijn de aanwezigen 't echter niet eens. Bij de schriftelijke stemming blijkt, dat alle 3 leden zijn herkozen, waarbij deze onder dankzeg ging voor 't in hen gestelde vertrouwen de herbenoeming aanvaarden. Bij de rondvraag komt het oefenpro bleem aan de orde, waarbij het bestuur toezegt te zullen trachten 1 maal per maand een instructeur te laten komen. Ook zal moeite gedaan worden enkele gediplomeerden op de kadercursus toe gelaten te krijgen. Hierna sluit de voorzitter de verga dering, na allen op het hart gedrukt te hebben te blijven oefenen en studeren, opdat het in de E.H.B.O. gestelde ver trouwen niet beschaamd worde. ONDERWIJZERSAKTE BEHAALD. Te Deventer slaagden voor onderwij zer de heren W. Geltink te Dijkerhoek en W. J. Runneboom te Holten. TIJDELIJK ONDERWIJZER. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Dorps school is benoemd wegens detachering van de heer A. P. de Jonge aan de u.l.o. school, de heer W. J. Runneboom, alhier. EEN JAAR VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1955 Jan Veeneklaas te Dijkerhoek is een jaar vrijstelling van de dienstplicht ver leend wegens persoonlijke onmisbaarheid. CURSUS JEUGD E.H.B.O. Dinsdagavond legde een tiental jon gens en meisjes hun proeve van be kwaamheid af voor Dr. Rietdijk en de heren H. Tuller en D. Schöppers. Ze hadden ruim 2 jaar getraind om de eer ste handgrepen en de theorie machtig te worden onder leiding van de heer H. v. Zeben. De examinatoren waren vol lof over de aanwezige kennis, zodat alle 10 slaag den, en wel: Hetty Vosman, Joke Vos man, Jansje van Beek, Marijke Berends, Gerritje Wolters, Marietje Pasop, Gerrit Withaar, Johan van Bruggen, Jan Hom mes en Jaap de Jonge. Dit najaar zal er gestart worden met een vervolg-cursus en bij voldoende deelname zal er ook weer een cursus voor beginnelingen gehouden worden. Hoewel de grote vacanties nog niet zijn aangebroken en het aantal vreem delingen, dat in onze gemeente vertoeft, nog niet zo groot is, wordt er met het vacantieprogramma toch een begin ge maakt. De Motor- en Automobielclub „De Hol terberg" organiseert Zondag 19 Juni a.s. een oriënteringsrit voor automobielen, motoren, bromfietsen en fietsen. De start vindt plaats bij hotel Muller aan de De- venterweg om 2.30 uur nam. Gezien de grote ervaring, die onze motorclub met deze ritjes heeft staat het wel vast, dat dit weer een prachtige tocht wordt voor alle deelnemers, die hun langs de mooiste plekjes in onze omge ving voert. Men kan zich voordat de start plaats vindt nog voor deelname opgeven. Voor de fietsers en bromfiet sers worden het geen jakkerritjes, maar mooie tochtjes, die men op z'n gemak maken kan. De Motorclub organiseert dit seizoen nog meer van deze tochten en wel op 9 en 23 Juli (demonstratie), 10 en 21 Aug. en 7 Sept. Met het oog op een vroegtijdige opgave van het V.V.V. vacantie-programma voor de evenementenlijsten van „De IJs- selstreek" en „De Vijfhoek" is het van het grootste belang, dat de plaatselijke verenigingen zo spoedig mogelijk de juis te data van de programma's, welke zij denken uit te voeren, vaststellen en deze opgeven aan de vice-voorzitter van de V.V.V., de heer W. Beijers, Holterberg 13. Definitief zijn thans genoteerd: Za terdag 16 Juli: een ontmoeting tussen twee damesvoetbalelftallen in het Sport- dal; Zaterdag 6 Aug.: een demonstratie van hondendressuur van de afd. Dieren bescherming, 9 en 10 Aug. Braderie van de Holtense Handelsvereniging. Opgaven worden gaarne ingewacht van H.M.V., H.G.K., Soli, H.V.C., Schiet vereniging, Bato, De Bergruiters, O.C.H, C.O.C., Tegehaja's, J.D.G., V.O.P., C.J. M.V., Wielerclub, Volksfeestcommissie, Oranjeverenigingen, enz Het bestuur van de V.V.V. heeft aan het Gemeentebestuur gevraagd de aan het vacantie-programma medewerkende verenigingen wederom vrijstelling van vermakelijksheidsbelasting te willen ver lenen. Wij zijn overtuigd, dat het Gemeente bestuur hieraan zeker weer zijn mede werking zal verlenen. Woensdagmorgen 8 Juni om 7 uur startten 44 leerlingen van de klassen 6, 7 en 8 der Dorpsschool voor hun drie daagse trektocht naar de kop van Overijssel, begeleid door de leerkrach ten mej. D. Tjepkema, mej. H. W. de Vrieze, F. Groenewoudt en B. H. Brouwer. Langs de Pastoriestraat wa ren enige ouders en anderen getuige van het vertrek. In de beste stemming werd er langs Espelo, Nieuw-Heeten, Schoonheeten, Raalte en Heino naar Hasselt gereden- In dit oude stadje wer den een paar schepen op de werf in aanbouw gezien. Zwartsluis werd be reikt. De biologische verzameling van de heer Schonewelle kreeg een beurt. Ongelooflijk, welk een massa vlinders, vogels, eieren en schelpen deze verza melaar-preparateur in een kamer had weten te pakken. Ongelooflijk ook, dat het gemeentebestuur van Zwartsluis hem nog nimmer heeft geholpen met het verstrekken van museumruimte, daar er wel 5 kamers gevuld kunnen worden, hoewel er van alle kanten al jaren op aangedrongen is. Er moest nu bezichtigd worden bij groepjes yan 12 tegelijk, wat zeer tijdrovend was. De fietstocht over Schutsloot met 34 bruggetjes naar Wanneperveen was prachtig. Om 5 uur arriveerde de kara vaan behouden en zonder enige pech in Parkhoeve te Meppel. Om 6 uur stond het eten klaar en om half tien lag ieder op één oor. Hoewel er 's morgens soms een zacht motregentje nederdaalde, waartussen door de koekoek riep, scheen 's middags de zon, zodat het nog een prachtige dag werd, waarbij veel indrukkenwerden opgedaan en vastgelegd. Donderdagmorgen meenden een paar jongens, dat het om kwart voor vijf al tijd was om een gesprek te gaan voeren, terwijl de andere kornuiten nog met diepe teugen nieuwe krachten vergaar den in hun slaap. Het misverstand was spoedig opgehelderd en tot zeven uur keerde de rust weder. Na het ontbijt en de karweitjes werd de tocht over Wanneperveen naar Vol- lenhove aanvaard. De Noordoostpolder was wijds. Grote groene vlasakkers, gele koolzaadvelden, grazige weiden met zwartbont vee, rogge-, haver- en bietenakkers troffen het oog. Keurige nieuwe boerderijen, arbeiderswoningen, wegen, sloten, bomenrijen, de horizont, eigenlijk alles gaf een cachet aan het landschap! Giethoorn wekte verlangen naar pan nekoeken en punteren! Weldra zat het gezelschap voor een rondvaart in de schuit met buitenboordmotor. Zeldzaam aantrekkelijke hoge bruggetjes, donkere veengrachten, eeuwenoude essen stoe lend boven rattengaten. Op het Boven- wiede stond een golfslag. Fijne tocht. Pannekoeken met boter en bruine sui ker werden geserveerd op lange witte tafels in een grote zaal door keurige mannen in zwart met wit. Om 6 uur had de Jeugdherbergmoe der bovendien nog warme aardappelen met jus, salade, spinazie en pudding. Tegen achten wandelde de jeugd door Meppel. Tegen negenen zat ieder in de grote zaal achter de thee. De liederen kwamen als vanzelf, gelijk bij de vogel- kens ,die hun energie moeten lozen. Daarna kwam de schemerlamp aan en luisterden allen naar de verhalen over de toren, Wilhelm Ludwig Christof Schroder, de buurman van de meester enz. De Moeder van de Jeugdherberg zet te er om 10 uur een punt achter en kort daarna sliep alles. Vrijdag moest de thuisreis worden aanvaard en reed de colonne eerst naar Staphorst en Rouveen. Juist had een der scholen speelkwartier en kon men de klederdracht onder meer goed zien. Nadat de kinderen elkaar wederzijds hadden besnuffeld koerste de Holter vloot naar Oud- en Nieuw-Leusden. Over Dalmsholte, Lemele, Hellen- doorn en Nijverdal ging het naar Hol ten. Veel is er in die drie dagen gezien en geleerd. In de gemeenschap zich naar behoren te gedragen naar bepaalde re gels, met voorbijzien van eigen begeer ten is zeer waardevol- Een paar nacht jes van huis doet uitgroeien tot zelf standigheid, wat moet worden aange kweekt. Een andere omgeving en op rijzende moeilijkheden overwinnen geeft nieuwe perspectieven. Deze reis wordt niet licht vergeten. Over dit onderwerp wordt door de be kende sportjournalist Aad van Leeu wen iedere week voor de radio gespro ken. Daarnaast wordt door hem en vele anderen regelmatig geschreven in sport-, dag- en weekbladen over de vele proble men, dié zich op het sportgebied links en rechts voordoen. Nog nooit hoorden wij één van deze mensen praten of zagen wij een artikel, waarin de sportproblemen van Holten aan de orde werden gesteld. Dat wil niet zeggen dat wij in onze gemeente geen sportproblemen kennen. Integendeel. Er zijn hier meerdere problemen, die DRINGEND om een op lossing vragen. Problemen, welke niet zo één, twee, drie in een handomdraai uit de wereld geholpen kunnen worden, doch die zeker opgelost kunnen worden als allen, die voor een gezonde sportbeoefening zijn, de handen ineen slaan en genegen zijn hun schouders te zetten onder dit mooie werk. WAT IN OMLIGGENDE PLAAT SEN KAN, KAN OOK IN HOLTEN. Een ieder, die met deze gedachte be zield de problemen aanpakt, zal slagen De Studiecommissie „Overkoepelend Sportorgaan" roept ALLEN, die het met de sport, in de ruimste zin, wèl menen, DRINGEND op voor een bespreking op MAANDAGAVOND 20 JUNI, om 8 uur, in het café Maats. Nogmaals, ALLER opkomst is drin gend gewenst. Maandag 13 t.m. Zaterdag 18 Juni: Bak ker 'i tuier wegens vacantie gesioten. Zondag 19 Juni: Oriënteringsrit voor auto s, motoren, bromiietsen en net- sen van de A. en M.C. „De Hoiter- berg", 2.30 uur Hotel Muller. Maandag 20 Juni, 's avonds 8 uur (pre cies;, in caxé Maats: Dijeenkomst De- sturen en Leden van de verscüillende Sportverenigingen. Onderwerp van be spreking: Overkoepelend sportorgaan. Alier opkomst dringend gewenst (zie adv.). Maandag 20 Juni, 8 uur: Vergadering bestuur Holtense Handelsver. met autobezitters, in café Vruggink (zie adv.). Dinsdag 21 Juni, 8 uur: Vergadering Co mité Nat. Feestdag in hotel Holter man. Zaterdagmiddag 25 Juni: H.M.V. naar het muziekconcours te Bathmen. Maandag 27 Juni t.m. Zaterdag 2 Juli: Vacantie Fa. Gebr. Dikkers (zie an nonce). Maandag 11 Juli. Bijeenkomst Jonge Kerk m Irene, 8 uur precies. Spreker de heer Van Straalen. Onderwerp: „Van pionierswerk tot Jonge Kerk met lichtbeelden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika Johanna, dv Hen drik Jan Ebrecht en Maria Alberta Aan stoot. Hermannus Jan, zv Gerrit Jan Oolbekkink en Willemina Beltman. Rika Egberdma, dv Derk Beldman en Dientje Loman. Ondertrouwd: Daniël Mauritus van Vliet, 27 j., Vlaardingen, en Aleida Jan na Janssen, 23 j., Holten. Herman Wissink, 26 j., Holten, en Marie Jansje Oolbekkink, 26 j., Rijssen. Albertus Bulsink, 21 j., en Maria Wilhelmina van der Pluijm, 17 j., beiden Holten. Gehuwd: Egbert Krikkink, 27 j., Hol ten, en Jenneken Willemina Aijtink, 26 j,, Raalte. BEVOLKING. Ingekomen: B. H. Snellink, e.v. G. D. Klein Horstman van Laren (Gld.) naar Deventerweg 35. W. Müller van Alme lo naar Zwartepad 3. F. J. Geerlings van Valkenburg-Houthem naar Holter berg 26. M. W. Herder van Ambt Del den naar Espelo 17. Vertrokken: Endih e.v. F. M. Taylor en gezin van Holterberg 26 naar Suri name. J. W. Roelofs van Dorpsstr. 40 naar Meppel. J. P. W. Holterman van Dorpsstraat 4 naar Gorssel. G. J. Tempelman van Look 96 naar Ommen. H. E. Kemper van Espelo 9 naar Hellendoorn. H. Piek van Oranjestr. 38 naar Roden. A. J. Doornberg van Aalpolsweg 39 naar Goor. M. Otten van Oranjestraat 5 naar Bathmen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 8-30 en 10.30 uur Ds. Polhuys van Zeerijp. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Geref. Kerk. 9.30 en 3 uur Ds Hoog kamp. UITSTAPJE FIRMA MüLLER. Klanten en personeel van de firma C. A. Müller en Zoon maakten Donder dag van de vorige week een uitstapje naar Arnhem en omgeving. 's Morgens half acht werd gestart bij de molen aan de Rijssensestraat en werd via Goor en Lochem naar Win terswijk gereden, waar een bezoek werd gebracht aan de kalkgroeve, waar het gezelschap onder deskundige leiding een rondgang maakte door de fabriek en de groeve. Tijdens deze rondwandeling werden door de bedrijfsleider, de heer Amsingh, hoogst interessante en leerzame dingen verteld over de winning van kalk. Som mige steenlagen in de groeve zijn harder dan gewapend beton. In deze steenlagen worden eerst gaten geboord, waarin springstof wordt, aangebracht, die tot ontploffing wordt gebracht. Nadat in Winterswijk een kopje kof fie was gedronken, werd de tocht voort gezet naar Hoog Elten, waar de Drusus- bron en de 1000 jaar oude Stiftskerk op de Eltense berg werden bezichtigd. Van af de uitkijktoren op de Eltense berg had men een prachtig vergezicht over de Rijn en een groot deel van Duitsland. Via Zevenaar werd hierna naar Arnhem gereden, waar de dames ge legenheid kregen om te winkelen en de heren lieten zich hier een glaasje in schenken. In Rhenen werd een bezoek gebracht aan Ouwehand's Dierenpark op de Greb- beberg. Op de terugreis werd nog even ver toefd op de Deventer kermis. Hoogstvoldaan kwam het gezelschap om pl.m. half elf weer in Holten terug.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1