RECLAME Veel vreemdelingen in Nederland mei Pinksteren. luitenlands weekoverzicht Aantal millioenensteden stijgt nog steeds Fa. GEBR. DIKKERS Fa. GEBR. WANSINK J. VAN BRUGGEN Brillant Pindakaas 73 ct Vruchtengries 200 gram 29 Ct Gevulde IJshonhons 150 gram 33 Ct Halve Maantjes 250 gram 63 ct Gevuld Ontbijtspek 150 gram 59 Ct 6a ook naar CENTRA't Scheelt stukken! CENTRA-WINKELIERS: Duitsers sterk in de meerderheid. Met moeite kon onderdak worden gekregen. De stroom van. buitenlandse toeristen, die met Pinksteren ons land als reis doel hadden uitgekozen, is tot een ware vloedgolf geworden. In alle toeristen centra overwoog het Duitse bezoek; men had de indruk, dat de Duitsers, die in het begin van de maand in aan- merkelijker kleinere aantallen naar ons land kwamen, hun schade nu inhalen. Overal was het opmerkelijk drukker met Pasen. Volgens een binnenge komen opgave heboen gedurende de pinksterdagen ruim 9U.U0U Duitsers Bel gië en Nederland bezocht. Voor Den Haag en omgeving was Scheveningen wei de grootste trek pleister, vooral voor de Duitsers, die in aantal op de voet werden gevolgd door de Fransen. Het prachtige weer heeft ook naar Rotterdam zoveel vreemdelingen ge bracht, dat men gerust van een inva sie kan spreken. Alle hotels en pen sions waren volgeboekt. De VVV is druk bezig geweest de stroom van vreemdelingen adressen van particu lieren te verstrekken, bij wie zij onder dak konden vinden. VVV Amsterdam noemde de drukte Zondag ontstellend. Ook hier waren de meeste hotels en pensions al weken tevoren volgeboekt, maar niettemin wist men Zaterdag en Zondag nog een duizend mensen aan logies te helpen. Verder werden veel toeristen verwe zen naar omliggende steden: Hilver sum, Bergen, Volendam, Noordwijk. Tegen lü uur Zondagavond was Am sterdam echter de zaak meester. Toen waren daar naar schatting in totaal 12.000 mensen ondergebracht. In Arnhem schatte men het bezoek van vreemdelingen op Eerste Pinkster- bijna twee maal zo hoog als tij de Paasdagen. Alle logiesverle- le bedrijven in de stad zelf en in de randgemeenten langs IJssei en Rijn waren vol. Naast grote aantallen Duit- ters trok Arnhem veel Belgen en mi- tairen van de geallieerde legers in Duitsland. Het Openluchtmuseum, het nationale park „De Hoge Veluwe" en de beeldententoonstelling in Sonsbeek trokken duizenden bezoekers. In Nijmegen waren alle hotels beide agen geheel bezet. Ook hier was het vreemdelingenverkeer bizonder druk. Ook Berg en Dal, Groesbeek en Beek waren overvol. Ook Zuid-Limburg. De Pinksterdagen brachten ook in Zuid-Limburg een overweldigend druk toeristenbezoek. De hotels in Maas tricht, Valkenburg, Sittard, Wylre, en Slenaken en vrijwel alle parti culiere pensions in Valkenburg waren i'olledig bezet. Nu de Keukenhof is gesloten, is de grote attractie voor de bollenstreek voorbij. Hier was het dan ook aanmer- kehjK minder druk dan tijdens de Paas dagen, al was er een levendig en ge zellig verkeer van passanten. Op het water. Op de Kagerplassen was het drukker dan op enige dag in het vorige jaar. En dit tegen de verwachtingen, die gezien het weinig uitnodigende weer van de afgelopen dagen niet erg hoog gespannen waren. Na de in het water gevallen Hemelvaartsdag gaven de Pinicsterdagen het beeld van een ouderwetse Kaagdrukte met blinkend witte zeilen tegen een helblauwe he mel. Giethoorn werd bestormd door dui zenden dagjesmensen. Vele buitenlan ders, o.a. Duitsers, Belgen en Fransen maakten een puntertochtje. Drukte in eigen omgeving. Het prachtige weer met de Pink sterdagen was een volkomen verras sing. Niemand had er eigenlijk op ge rekend, want wat was het Zaterdag nog koud. Toen het zonnetje onverwacht heer lijk scheen en het bleek, dat we een zomerse dag zouden krijgen, konden velen, die naar buiten smachtten, niet, langer uitstellen, zodat men er op uit trok. Het verkeer van auto's en motoren was Eerste Pinksterdag reeds onge woon druk, doch Tweede Pinksterdag was het enorm. Het begon reeds vroeg in de morgen en het heeft tot 's avonds geduurd. Veel motoren kwamen hier door, veelal bezoekers van de races te Tubbergen, maar ook het andere verkeer was overal verbazend druk. Op de autoweg b.v. zag men soms een hele file auto's enmen zag dan tevens een grote stofwolk. Het is bedroevend als men op de autoweg verkeert, wanneer het mooi, droog zo merweer is en er passeert een auto. Ogenblikkelijk staat men midden in 'n wolk van stof. Ook voor de automo bilisten is er zo weinig aardigheid aan en we weten het van verschillende automolisten en vooral bestuurders van autobussen, die deze autoweg tegen woordig mijden. Aan de verbetering van deze weg zal binnen niet al te lange tijd iets gebeu ren moeten. Afdoende zal zijn een klin kerbestrating. Het zal heel wat geld kosten, maar 't is ook heel wat waard. Niet alleen de kleding van wandelaars wordt thans bedorven en de auto's ko men niet alleen onder het stof te zit ten, doch het frisse groen in de buurt van de autoweg is niet meer te vin den. Alles zit onder een laag stof., (Twents Volksblad) De uitslag van de Engelse verkiezin gengen heeft een overwinning van de conservatieven opgeleverd, in plaats van 322 zetels heboen de conservatieven er nu 345, terwijl de sociahssen van op 277 gedaald zijn. De winst van de conservatieven is groter dan 't ver- ies van de socialisten, omdat de con servatieven beslag hebben gelegd op de rijf nieuwe zetels, die geschapen wa- Maar behalve zetelwmst heeft de conservatieve partij ook een ander succes geboekt, zij is met meer stem- aen dan de socialisten uit de bus ge- iomen, in tegenstelling tot 1951, toen een minderheid van een kwart miiüoen stemmen toch een meerderheid van 20 setels betekende. Ditmaal hebben de conservatieven bijna een millioen stemmen meer Labour behaald, al is hun totaal ian ook lager dan vier jaar geleden. De conservatieve winst is dus groten deels het gevolg van het wegblijven van kiezers, die vorige keer op Labour -ebben gestemd. Maarschalk Tito leeft bezoek gehad van de Russische delegatie onder leiding van Chroesj- tjew, de secretaris-generaal van de Bussische communistische partij, die ïls de belangrijkste figuur van het re- jime wordt beschouwd. Het doel van reis was het aanknopen van geheel 'ormale betrekkingen na de breuk tus- sn Rusland en Zuid-Slavië van 1948, •oen de ketter Tito uit de Kominform »erd gestoten en zijn land aan een lo cale economische boycot werd onder worpen. En wat verklaart Chroesjtsjew bij zijn aankomst in Belgrado? Dat set allemaal de schuld is geweest van Beria, die kort na de dood van Stalin 1953 bij een poging de opperheer schappij aan zich te trekken, ten val is gebracht. Zijn dood liet niet lang op zich '•'achten. Maar ook de anderen, Boelga- ain b.v., de huidige premier, die nu ook te hand van Tito is komen schudden, nebben Tito als de aartsverrader, de Ju tes van het communisme, overladen met scheldwoorden. Tito was er de man niet naar om het hoofd in de Russische schoot te leggen dat heeft hem geen nadeel bezorgd. Amerikaanse hulp bleef niet uit, een bondgenootschap met de buurlanden groeide, met Griekenland en Turkije. Er is weinig reden aan te nemen, dat Rus land Zuid-Slavië meer kan bieden dan Amerika, terwijl het zeker een veel gro tere druk op dat land zal laten rusten. Dat Tito de zaken ook zo ziet, bewijst wel het zakelijke karakter, dat hij ge handhaafd wil zien bij de besprekingen. Hij komt met economische eisen, schade vergoeding voor de blokkade, en nu 600 millioen dollar tegen de 429 millioen 3 jaar geleden. Een regeling van deze kwestie wil echter niet zeggen, dat Zd.- Slavië weer achter het IJzeren Gordijn verdwijnt, maar alleen, dat de verhou dingen tot de Oostelijke landen weer net zijn als die met de Westelijke al een goede vijf jaar zijn. LEZING OVER HET WATERSCHAP „SALLAND". Vrijdagavond werd in de school te Es- pelo een gecombineerde vergadering ge houden van de Schoolkring „Espelo" en de afdeling van de O.L.M. In deze vergadering heeft de heer An kersmit, dijkgraaf van het Waterschap „Salland", te Deventer, een lezing ge houden over het waterschap. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de Schoolkring, de heer H. W- Wechstapel, die de aanwezi gen, in het bijzonder de spreker, harte lijk welkom heette. De heer Ankersmit schetste in 't kort de geschiedenis van het waterschap, dat al bijna 550 jaar zijn diensten bewijst aan de landbouwers langs de oostelijke oever van de IJssei. Nu de uitbreiding van het Waterschap „Salland" een ieit is geworden de oostgrens loopt nu over Holterberg en Haarlerberg naar het Noorden zal men ook in deze streek kunnen gaan pro fiteren van een betere waterregeling. De cultuurgronden, die door eventuele veranderingen de meeste verbetering zullen ondergaan, zullen, wat de aanslag betreft, ook het hoogst geklassificeerd worden. Met het klassificeren van de grond is enige tijd geleden reeds een aanvang ge maakt. Het bestuur van het waterschap zal gevormd worden door de ingelanden, terwijl het financiële beheer onder con trole staat van Gedep. Staten. Op de vraag van de heer Noteboom, hoe het gaan zal met de vereniging „de Soestwetering" antwoordde de heer In 1920 waren er zeventien; nu meer dan vijftig. Londen, New York, Tokio, Sjang hai en Moskou aan de spits. De steden gaan in onze wereld een steeds grotere plaats innemen. Gehuch ten, die vroeger onbekend waren, zijn nu woonoorden voor vele tienduizen den geworden. Over de gehele weréld trokken grote groepen van de bevol king naar de steden en in sommige landen in zulk een mate, dat men ging spreken van een „landvlucht". Deze „landvlucht" was voornamelijk te ver klaren door de grotere mogelijkheden die de industrie en de techniek de mensen bood. Bij deze trek van het platteland naar de steden kwam dan nog de bevolkingsontwikkeling binnen de steden zelf. Op deze manier groei den de steden steeds meer en steeds groter wordt de oppervlakte, die zij in bezit nemen. De steden hebben haar opmars in gezet en over de gehele wereld ont staan steeds groter wordende steden. Deze samenlevingen worden zo groot, dat wij rustig van een massa-samen leving kunnen spreken. Over de ge hele wereld leven thans 102 millioen mensen in deze „massa-samenleving". En waar ligt de grens? Het aantal steden, dat meer dan één millioen inwoners telt, bedroeg ca. 35 jaar geleden namelijk zeventien. Thans, nu er slechts enkele tientallen jaren zijn verlopen, is het aantal millioenen steden gestegen tot niet minder dan 54 stuks! Onze kaart geeft een overzicht van deze groei. Duidelijk komt de be volkingsontwikkeling in Azië naar vo ren. Stond in 1920 Europa nog boven aan met zijn aantal millioenensteden, thans heeft Azië Europa verreweg ach ter zich gelaten, want Azië telt thans niet minder dan 21 millioenensteden, waarvan er zes zijn met meer dan 2 millioen inwoners. Europa (zonder de Sovjet-Unie) bezit thans 16 millioenen steden, waarvan er 3 met meer dan 2 millioen inwoners. Het zwaartepunt is dus in Azië komen te liggen. Opmerke lijk is wel, dat Amerika in deze ont wikkeling niet zulke „vorderingen" ge maakt heeft als Azië en Europa. Waar ligt Tientsin? De ontwikkeling van de steden staat echter beslist niet stil en de verwach ting is dan ook, dat over ca. 35 jaar; dus tegen 1990, het aantal millioenen steden tegen de 160 zal lopen. Dat een dergelijke ontwikkeling problemen met zich brengt, is wel duidelijk. Want een millioenenstad betekent, dat bijna de helft van een provincie werkt voor d everzorging van één stad. Over de gehele wereld is er dan ook een ten dens waar te nemen naar decentrali satie van industrieën. De grootste stad ter wereld is Lon den met een bevolking van ca. 8,5 millioen mensen. Een dergelijk aantal is de grootste massa-samenleving, die de wereld ooit gekend heeft. Binnen een gebied, dat ongeveer zo groot is als van Amsterdam tot Rotterdam en van Den Haag naar Utrecht, wonen dus evenveel mensen als in geheel België! Londen wordt op de hielen gevolgd door de stad New York met een zielen aantal van over de 8 millioen. De der de stad ter wereld is Tokio; daar wo nen niet minder dan ongeveer 7 milli oen Japanners; Sjanghai heeft ca. 5 millioen inwoners, evenals Moskou. Wie heeft wel eens van de naam Tientsin gehoord? Vermoedelijk weten zeer weinigen uit hun hoofd te zeggen, dat deze stad, die ten Zuiden van Pe king ligt, maar eventjes 2 millioen in woners telt. En al deze steden groei en nog steeds. Het ziet er ook niet naar uit, dat de grens van de ontwik keling is bereikt. De aarde is beslist in staat de gehele mensheid te voeden en nog wel een zeer veel groter aantal mensen dan er nu zijn, maar de groei van de steden is uiteraard wel aan grenzen gebon den, want een stad kan zich nu een maal niet onbeperkt uitbreiden en daarom vragen wij ons af: waar ligt de grens? Ankersmit, dat de penningmeester dit jaar en hoogstwaarschijnlijk het volgend jaar rustig de contributie innen kan, daar de taak van deze vereniging voor lopig nog niet door het Waterschap „Salland" overgenomen zal worden. De heer Wechstapel dankte daarna de heer Ankersmit voor de duidelijke uiteenzetting. Na de inning der contributie sloot de heer Wechstapel de vergadering. VELE DUIZENDEN VRIJWILLIGERS EN U Als mensen getroffen worden door een ernstige ramp, waardoor zij letter lijk alles kwjjt zijn, dan staan vele duizenden opgeleide vrijwilligers van het Rode Kruis dadelijk klaar met hun ambulances, met kleding, ligging en voedsel. Maar voor de kosten van deze eerste hulpverlening moet Uw Rode Kruis GELD hebben. Natuurlijk wilt U die zorg voor een gezin-in-nood mee helpen dragen. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN GEEF! Notaris Pluimers te Mar- kelo maakt bekend, dat 't LANDHUIS met schuur en bos aan de Rijksweg Holten-Markelo nabij Holten (eigendom van Mevr. Vruwink-Wa- genaar) is ingezet op 9500.—. Toeslag Woensdag 8 Juni a.s- des voorm. 11 uur in hotel Holterman te Hol ten. Voor direct gevraagd NET MEISJE voor middagen en-of hele dagen. Hoog loon. Hotel „De Holterberg", Holten. Gevraagd weg. huwelijk der tegenwoordige tegen Juli of midden Juli een NET MEISJE in klein gezin voor 2 hele en 2 halve dagen per week. Liefst niet beneden 18 jaar. Br. onder no. 90 Bur. Adm. Holtens Nieuwsblad, Kol- weg 19. Gevraagd zo spoedig mog. FLINKE WERKSTER voor enkele dagen p. week bij H. W. ten Velde. Winkelier, Oranjestraat. NET MEISJE gevraagd v. huishouding en winkel, niet ben. 16 jr. Aalpol's Kantoorboekh., Nijverdal. SMIDSKNECHT gevraagd voor landbouw werktuigen en hoefbeslag, tevens constructiewerkers Klein Velderman, Kolweg. 3 DRACHT. VARKENS uitget. 15 Juni en biggen te koop bij F. Groteboer, B 84, Holten. BEZOEKT HET SCHOOL- EN VOLKSFEEST te Espelo op Dinsdag 7 Juni a.s. Voormiddags: KINDERFEEST. Vanaf 1 uur nam.: VOLKSFEEST met diverse spelen, waarvoor de deel name open staat tot de aanvang. KERMISATTRACTIES met Swing Mill enz. 's Avonds vanaf 7 uur: BAL in de tent van W. Beumer. - c van U Inlichten over de nieuwe fietsen De nieuwe RS keurcollectie omvat vele modellen, die stuk j voor stuk uit- j blinken door soli diteit, kleur, vorm j en stijl. Kerkstraat 1 O HOLTEN IS VOOR ELKE ZAAK NET ZO NOODZAKELIJK ALS EEN DAK OP HET HUIS. Ik was echt nijdig op mezelf toen ik de prijzen in mijn boodschappen boekje eens vergeleek met die van de Centra-kruidenier. Want ik ont dekte dat Centra stukken en stukken goedkoper is. ..Ja, mevrouwtje", zei hij, „dat is ook geen wonder! Centra kan voordeliger inkopen en heeft niet dat bonnetjes- en zegeltjesgedoe. En zelfs als U de waarde van die bonnen en zegels van de prijzen van andere kruideniers aftrekt, dan nog is Centra stukken goedkoper." Toen ben ik gaan rekenen. Die Centra-kruidenier had van A tot Z gelijkLogisch, dat ik meteen vaste Centra klant ben geworden CENTRA een heerlijk koekje Bij aankoop van een pakje Admiraal thee Rood, geen 98 maar 88 ct., 200 gram Holl. Kermis 23 ct.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3