Humor en rechtswetenschap C. H. I. Enschede Landbouwschap INGEZONDEN Humor en recht. Een onmogelijke combinatie zal men zeggen. Toch is deze koppeling niet zo onmogelijk als zij op het eerste gezicht wel lijkt- Aanstonds zij toegegeven, dat de meeste onzer hui dige wetten niet bepaald sprankelend van humor zijn. Zij dragen doorgaans geheel de sporen van geformuleerd te zijn op één of ander bureau, dat ver van het gewoel der wereld is gelegen. Het is niet onmogelijk, dat onze nazaten er wel meer humor in kunnen ontdekken dan wij, al was het ook alleen om de taal, welke hun alsdan ongetwijfeld heel an ders in de oren zal klinken dan ons. Zo gaat het immers ook de huidige gene ratie als zij wetsvoorschriften onder de ogen krijgt, welke eeuwen geleden heb ben gegolden. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er auteurs geweest zijn, die him pennevruchten ge wijd hebben aan de humor in het recht, zo bijv. Otto Gierke en Conrad Borch- ling, die respectievelijk schreven over de humor in het Duitse recht en poëzie en humor in het Friese recht. Nu rijzen twee vragen, n.l. wat is hu mor en wat is recht? Ter beantwoording van de eerste vraag citeer ik uit een his torisch overzicht omtrent stromingen en hoofdpersonen in de Nederlandse litera tuur van N- C. Meijer Drees 't volgende: „Humor is een bepaalde gevoelstoon. Wanneer iemand wel eens getroffen is geweest door iets ernstigs, en hij zag tegelijk de grappige kant er van, zodat zijn aandoening verborging ging onder een lach, dan kent hij humor. Humor is vrolijkheid aan de oppervlakte, maar met een ernstige ondergrond. Wie zo is aangelegd, dat hij tegelijk de ernst van het leven meevoelt en het lachwekkende ziet, is een humorist; gemoed en geest spreken bij hem tegelijk." De tweede vraag is moeilijker te be antwoorden. Meer dan anderhalve eeuw geleden schreef de Duitse wijsgeer Im- manuel Kant, dat de juristen nog zoe kende zijn naar een definitie van het begrip recht. Ook heden ten dage geldt dit. Niettemin staat dit de aanpassing van het recht aan gewijzigde omstandig heden in staat en maatschappij niet in de weg. In zijn „Inleiding tot de rechtswe tenschap" omschrijft prof. mr. J. v. Kan het recht als een stel van dwingende leefregels, welke worden uitgevaardigd ter beveiliging van menselijke belangen, die in het contact der samenleving in het gedrang dreigen te komen. In oude wetten en keuren keur was oudtijds de benaming van een strafver ordening klopte het leven van het volk, dat zelf zijn recht had voortge bracht. In dit artikel wil ik enkele rechtsvoorschriften, welke min of meer als humoristisch zijn aan te merken, de revue laten passeren. Het bestuur van de stad Amsterdam stelde zich reeds in de Middeleeuwen tot taak er voor te waken, dat de poorters niet benadeeld zouden worden door on gelijke concurrentie der bewoners van 't omliggende platteland. Deze stad wist in 1452 van Philips de Goede gedaan te krijgen, dat „van nu voortaan wijn noch bier, niemant tappen noch drincken en zal op een vierendeel weeghs na onser voorseyde stede, in alle kanten omme- gaende". Tijdens de periode van het Mercanti lisme, 'n stelsel van krachtige nationale economische politiek, berustend op het beginsel, dat het de roeping van de staat is het economisch leven te regelen, kwam in Engeland onder koningin Eli sabeth (1558—1603) de mutsenwet tot stand. Ter bescherming van de wol-in dustrie en indirect van de schapenteelt schreef deze wet voor, dat ieder manne lijk persoon boven de 16 jaar op Zon- en feestdagen een in Engeland vervaardig de wollen kap moest dragen. De leden van het Hogerhuis moesten op een wol len zak zitten, om aan het gewicht der wolindustrie voortdurend indachtig te zijn. Voorts citeer ik hierna nog enkele artikelen, welke ik las in rechtsvoor schriften, geldende omstreeks 1825 in de Noordhollandse gemeenten Kwadijk, Middellie en Warder, zijnde een drietal gemeenten, dat thans rond 1550 inwo ners telt. Artikel 11 van de verorde ning op het brandwezen luidde: „Nie mand zal langs de wegen mogen roken dan de pijp met een goede dop gedekt te hebben op een boeten van 60 centen". Vervolgens bepaalde artikel 17, dat ieder ingezetene verplicht was des avonds, na zijn vuur behoorlijk inge rekend te hebben, dat te dekken met een goede stenen stulp op een boeten van f 1.50. Artikel 54 hield de stellige belofte in, dat „die geene welke in de dienst der brandspuiten gekwetst worden zal ten kosten der gemeente genezen en ver pleegd worden". Men ziet hieruit, dat de gemeente niet alleen de verpleeg- kosten betaalde, doch zelfs beweerde voor de genezing te zullen zorgdragen. De raad van Kwadijk stelde op 21 April 1841 een instructie voor de plaat selijke stierleider vast, waaraan ik het volgende ontleen: „Artikel 1. De stierleider zal gehouden zijn, da gelijks, van 1 Mei tot 31 Augustus tweemaal, en voorts tot 30 September eenmaal daags met den stier in en langs de gemeente rond te gaan, en wel des morgens en des avonds op de gewone en geschikte tijden. Artikel 3- De stierleider aldus met den stier rondgaande, zal bij ieder veehouder, en voorts van tijd tot tijd op een geschik te hoorn blazen, teneinde de belangheb benden van zijn nabijheid zouden kun nen kennis dragen." o Bij het pubhek staan de beoefena ren der rechtswetenschap, de advoca ten, soms in een kwade reuk. De plat telandszegswijzen als: „As nen boer prossedeért om ne koo, dan melket eur d'n advekoat" en: „Advekoaten en wa gens dêe mö'j smeren" demonstreren dit voldoende. De Nederlandse dichter Jan Luyken plaatste bij een afbeelding van een advocaat het motto: „Het stof en slijck der aard En is den twist niet waard." De advocaat Jacob Revius heeft, te oordelen naar het opschrift van zijn naambord, een goede opvatting van zijn beroep als advocaat gehad. Dit opschrift luidde: „Hier woont Jacob Revius, mijn werck is advocaat. Kom vrij op mijn kantoor, zeg niet, dat 't yder baet." Met dit artikeltje hoop ik te hebben aangetoond, dat de combinatie ((humor en rechtswetenschap" geenszins tot de onmogelijkheden behoort. W- O. (Concours Hippique International) De Twentsche Jachtvereeniging her denkt *dit jaar haar 30-jarig bestaan. Opgericht in '25 door 'n aantal enthou siaste jachtruiters, richtte zich in die dagen haar activiteit hoofdzakelijk op het jachtrijden achter de meute, ter wijl telken jare het seizoen werd be sloten met de welbekende Point-to- Points van Stepelo. Deze Point-to-Point steeple-chases hadden tot aan het uitbreken van de oorlog een grote vermaardheid gekre gen en steeds groter werden de vel den, welke in de verschillende wed strijden deelnamen, hetgeen een hulde inhield aan de schepper hiervan, de heer H. J. van Heek te Boekelo. De oorlog maakte radicaal een einde aan deze in Nederland unieke ontmoeting. De terreinen kregen een andere be stemming; de bereden wapenen wer den afgeschaft, terwijl de belangstelling van de burger-ruiters zich op andere onderdelen van de ruitersport richtte. Het uitvallen van de militaire rui ters was voor de hippische sport een harde klap. Zowel het jachtrijden als de vorenbedoelde point-to-points wer den sterk van militaire zijde aange moedigd en het was dan ook geen wonder, dat de Twentse jongelui, wel ke in opleiding kwamen voor reserve officieren der cavalerie en artillerie, 'n zekere vermaardheid met zich droe gen door de intensiviteit, waarmede de hippische sport in dit gewest werd beoefend. Dit alles is verleden tijd. In 1947 be sloot het toenmalig bestuur van de TJV om de vereniging nieuw leven in te blazen, al moesten hiervoor de ba kens worden verzet. Nog éénmaal zou de Stepeloze baan dienst doen en wel toen de TJV in dat jaar de vereren de opdracht van de Nederlandse Hip pische Sportbond ontving om een se lectiewedstrijd voor de Olympische Rui ter Spelen in 1948 te organiseren. De belangstelling van deelnemers- zijde was gering en verstevigde de overtuiging van het bestuur, dat in een andere richting diende te worden ge werkt, zo er nog sprake wilde zijn van een bloeiend hippisch leven in Twente. Ook 't paardenmateriaal bracht gro te zorgen. De invoer van Ierse en Franse paarden was tot een minimum teruggebracht; Engeland behield het geen het op dit gebied bezat; Duits land moest de eigen paardenstapel weer opbouwen, zodat er van aanvulling in Nederland haast geen sprake was, daar het fokken van een sportpaard hier nimmer succesvol en op grote schaal is bedreven. Toch zijn in de loop der jaren deze moeilijkheden opgeheven, al is de voor oorlogse toestand nog niet weer be reikt. De deviezenmoeilijkheden wer den steeds geringer; de rijpaardenfok kerij in de verschillende landen nam weer een grotere omvang. Hierin schuilt dan ook de oorzaak, dat het bestuur van de TJV heeft uit gezien naar een waardig evenement ter herdenking van het jubileum der ver eniging. Dit is gevonden in de organi satie van een concours hippique, dat een internationaal karakter zal dragen en dat op 10, 11 en 12 Juni op de sport terreinen „Rigtersbleek" te Enschede zal plaats vinden. Er valt voor de paardensportliefheb bers gedurende deze drie dagen veel bizonders te genieten. Hiervoor wordt verwezen naar de in dit nummer voor komende advertentie. AUTO RAMDE TEGENLIGGER De heer F. W. H. F. uit Katwijk aan Zee kwam Woensdag met zo'n snelle vaart van Deventer gereden, dat hij bij de viaduct de bocht bijna niet kon ne men en een hem tegenkomende perso nenauto, bestuurd door pater L. uit Oldenzaal, aan de zijkant ramde. De Oldenzaalse auto werd opzij geheel in gedrukt en opengescheurd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur en 10.30 uur Ds Israël. Dijkerhoek. 10 uur Ds Swijnenburg van Nijverdal. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor Kas Art. 19 K.O. HERV. LEKESPEL TE NIJVERDAL Men verzoekt ons te berichten, dat Zaterdag 4 Juni, des avonds 8 uur, in 't openluchttheater „Gagelman" te Nij verdal door een aantal personen van de Herv. Kerk van Hellendoorn het prachtige lekenspel „De dag des He ren" zal worden opgevoerd. BODE ALGEMEEN ZIEKENFONDS In de plaats van de heer A. Paalman, die zijn benoeming als bode van het Algemeen Ziekenfond^ alhier niet heeft aangenomen, is thans benoemd de heer J. A. Schuppert, Larenseweg 9. SCHOOL- EN VOLKSFEEST TE ESPELO Zoals wij in ons vorig nummer reeds hebben aangekondigd, wordt Dinsdag a.s. het school- en volksfeest in Es- pelo gehouden, 's Morgens is het feest voor de kinderen en vanaf 13 uur be gint het volksfeest op het terrein bij de viersprong. Er zijn diverse kermis attracties en o.a. een Swing Mill, ter- onze plaatsgenoot, de heer W. Beu- mer, er staat met een danstent. Voor nadere bizonderheden wordt ver wezen naar een advertentie in dit num mer. AUTO BOTSTE OP EEN KOE De auto begaf het en de koe overleefde het. Zondagavond, omstreeks 10 uur, bots te een personenauto, bestuurd door een ingezetene uit Hengelo, op een koe, welke toebehoorde aan de heer G. J. Meijer in het Neerdorp en die met vier andere beesten uit de weide ge broken was aan de Deventerweg. Het ongeval liep voor de ingezetenen goed, voor de koe minder goed en voor de auto slecht af, want- deze zat van vo ren finaal in elkaar. Aanvankelijk leek het er op, dat de koe zou moeten wor den afgemaakt, maar de andere dag liep ze rustig te grazen in de weide, zo dat ze deze botsing wel zal overleven. Een van de inzittenden van de auto kreeg een lichte shock. Allen moesten zich met een ander vervoermiddel naar huis begeven. TE STERK GEREMD? Onze plaatsgenoot J. Stam kwam j.l. Dinsdagmiddag op zijn motorrijwiel van de richting Laren gereden, toen uit de Pastoriestraat een vrachtauto van de Fa. Jalink uit Goor kwam aangereden. S. meende niet meer te kunnen passe ren en remde zo krachtig, dat zijn mo torrijwiel van achteren weggleed, zo dat het net tegen de vrachtauto tot stilstand kwam. Stam klaagde over een stijf been, terwijl z'n motorrijwiel enige schade opliep. KIND SPEELDE MET VUUR. Doordat een van de kleinkinderen 'n vuurtje wilde maken ontstond brand in een gedeeltelijk gevulde hooiberg en in een klein kapbergje van de Wed. J. Slui ter in de Waterhoek. De Dijkerhoekse brandweer was al spoedig ter plaatse en wist met twee stralen van de motorspuit het vuur te blussen en het gevaar voor de aangren zende boerderij te bezweren- De brand weer en de buren hebben de half ge vulde hooiberg geheel uit elkaar moe ten halen, hetgeen enkele uren hard werken betekende. De beide bergen met inhoud waren verzekerd. 25 JAAR ONDERWIJZERES. Woensdag 1 Juni was Mej. J. H. Wol- ters, onderwijzeres aan de O.L. Dorps school, 25 jaar aan het onderwijs ver bonden. Zij had als standplaats de ge meenten Markelo en Holten. 's Morgens werd zij in de B. en W.- vergadering ontvangen en toegesproken door de burgemeester, Mr. W. H. En klaar, die in waarderende woorden de gevoelens van het college vertolkte en haar dank bracht voor de wijze, waar op zij haar taak vervult. Zij ontving uit zijn handen de gebruikelijke enve loppe met inhoud. VOETBAL Programma voor Zondag: Rietvogels 2—Holten 1, 2.30 uur; Holten 3—SOS 2, 2.30 uur. DUIVENSPORT. QuievrainHolten. De laatste vlucht in de afd. Vitesse was Quievrain. Afstand 282 km. De dui ven waren om 12.45 uur gelost en het was deze middag een bijzonder slechte dag voor de duivenliefhebbers. De oor zaak hiervan is dat de weersomstandig heden in het Zuiden zeer slecht zijn ge weest. Het was pl.m. 9 uur toen de heer G. Veldhuis de eerste duif van Holten con stateerde en de heer W. v. d. Pluym om half tien no. 2. Verder zijn er Zaterdag geen duiven teruggekeerd. De eindstand in de afd. Vitesse, die met spanning werd afgewacht, bleef in de kopgroep onveranderd. De kampioenen zijn: 1. L. Gazan, 146.1 punten; 2. T. Wevers, 146 pt.; 3. J. Ros- man en J. Schuppert 136.8 pt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Geachte Redactie, Wilt U onderstaande regelen in uw blad plaatsen? Bij voorbaat hartelijk dank. THEORIE EN PRAKTIJK IN HET VERKEER. Bij de schoolverkeersexamens, ge houden op 23 Mei j.l. is wel gebleken, dat theorie zeer nuttig is, doch zonder praktijk weinig zoden aan de dijk zet. Dit gold in het bijzonder voor het links afgaande verkeer op de viersprong Dorpsstraat-Stationsstraat-Larenseweg. Niet alleen dat practisch alle jongelui hier volkomen faalden, doch ook ande re weggebruikers, zoals wielrijders, melkboeren, ja zelfs enkele automobi listen. Verder zag ik verschillende keren, dat wielrijders, komende vanaf het Via duct, met doel Stationsstraat, moesten afstappen voor het stopsein van de ver keersagent en na enige tijd gedraald te hebben, zeiden: „da ken ik nee" (zij doelden op het regelen van het verkeer door de verkeersagent) en met de fiets aan de hand de verkeersweg overstaken om via het smalle trottoir langs Paal man de Stationsstraat te bereiken. Wat zou er gebeurd zijn met veel voetgan gersverkeer? Ter rechtvaardiging van 't naar links moetende verkeer diene, dat deze weg gebruikers ook enigszins gehandicapt zijn, doordat de verkeersagent niet pre cies op 't middelpunt van de viersprong staat, doch met het oog op de smalle Stationsstraat iets meer naar de kant van de Smidsbelt. Ook de Dorpsstraat is, rekening hou dende met het verkeer vanuit de Sta tionsstraat, aan de smalle kant. Als nu de verkeersagent met uitgestrekt armen het verkeer regelt, raken de meeste weggebruikers, die links moeten, een weinig de kluts kwijt. Het enige, dat mijns inziens hier de oplossing kan brengen is (als verkeers borden of lichten om de een of andere reden niet toegepast worden) enkele dagen, nog beter iedere dag b-v- van 912 uur, een verkeersagent, niet al leen om het verkeer te regelen, doch ook om te bevorderen, dat de wegge bruikers, in het bijzonder de Holtena ren door de praktijk op de hoogte ko men van vooral het naar links afgaan de verkeer. J. METZGER. Voor de Boer HOOIWINNING DOOR SCHUUR- DROGEN. Op het bedrijf van de heer P. Cats, Beuzeberg 93, is men overgegaan tot de nieuwste methode van hooiwinning, het z.g. schuurhooien. Er zijn in ons land nog slechts enkele gevallen, waar men het schuurhooien toepast. Voor deze methode van schuurhooien is nodig: 1. Een speciale droogschuur; 2. Een ventilator met een luchtverdeel- systeem; 3. Een luchtverhitter. Het principe is, dat warme lucht via een luchtkanaal onder in de droogschuur wordt aangevoerd en door een latten- rooster het gras in de schuur verwarmd en droogt. Er wordt gestookt met olie. De installatie is niet goedkoop, maar er zijn ook belangrijke voordelen aan verbonden, zoals: Het risico van minder goed oogstweer wordt belangrijk kleiner. In de schuur kunnen ook andere pro ducten worden gedroogd, b.v. haver. De schuur kan in de herfst, winter en voorjaar voor andere doeleinden wor den gebruikt. Het belangrijkste voordeel ligt wel hierin, dat zoveel mogelijk „weidegras" en zo min mogelijk „hooigras" wordt ge droogd. De familie Cats is zo vriendelijk om iedereen in de gelegenheid te stellen deze droogschuur met installatie te bezichti gen en wel op Maandag 6 Juni a.s., v.m. van 1012 uur. Ieder die hierin belang stelt wordt dus uitgenodigd op deze „kijkdag" te komen. Er zal dan ook toelichting worden ge geven. De ass. R.L.V.D., W. RIETBERG. Voor Fruittelers LANDELIJKE DEMONSTRATIE VOOR DE FRUITTEELT. Op Donderdag 9 Juni 1955 wordt te Twello (bij Deventer) van 11 tot 17 uur een landelijke demonstratie voor de fruit teelt gehouden, welke georganiseerd wordt door de Nederlandse Fruittelers Organisatie in samenwerking met het In stituut voor Tuinbouwtechniek. Midden in 't spuitseizoen wordt veelal de behoefte aan een goede machine het meest gevoeld. Door een gespecialiseerde demonstratie kan men dan volledig wor den voorgelicht. Op deze demonstratie vindt menauto matische nevelspuiten, nevelspuiten voor handbediening, mo torrugnevelspuiten, rugspuiten met neveldoppen, motorspui ten en motorspuiten met luchtschroef (éénmans-bediening)in totaal meer dan 50 machines. In de veilinghal is een uitgebreide ex positie van transportmiddelen (wagens, klemwagens, rollenbanen, stapelaars), kunstmeststrooiers, pluktafels, fruitsor- teermachines (waarbij enkele nieuwe ty pen), handgereedschap, bestrijdingsmid delen, trekkers, enz.. In de afmijnzaal wordt ieder uur de nevelspuitfilm vertoond en er is gelegen heid tot het stellen van vragen. HOE DUUR WORDT HEI? Het Landbouwschap heeft voor het jaar 1954 en 1955 een begroting opge- steld, welke een eindbedrag aanwijst van ongeveer millioen gulden. Dit ziet er op het eerste gezicht erg hoog uit, maar als de cijfers nader bekeken worden, valt het wel mee. Allereerst zit in deze iVz millioen 'n bedrag van f 3.175.000.voor de uitvoe ring van maatregelen en voor het ver lenen van diensten aan de bedrijf sgeno- ten. Dit geschiedt vrijwel op dezelfde manier als bij de Stichting voor de land bouw. Deze werkzaamheden hebben dan bijvoorbeeld betrekking op ziekten- bestrijding bij 't rundvee en op de uit voering van de Wet op de Aardappel- moeheid. Een groot deel van deze gel den komt niet uit de heffingen, maar wordt verstrekt door het rijk en door de productschappen. Na aftrek van deze post blijft er van de iy% millioen dus nog over f 4.325.000. Hiervan wordt allereerst besteed een bedrag van lV-j millioen als subsidie aan onderzoekingsinstituten. Eén van deze instituten is het z.g.n. L.E.I., het Land bouw Economisch Instituut. Wat het L.E.I. betekent voor de landbouw weet elke bedrijfsgenoot. Het is van onschat bare waarde, alleen al omdat het een inzicht geeft in de kostprijzen. Ook de andere instituten, welke we tenschappelijke onderzoekingen ver richten zijn van grote waarde. Onze landbouw moet zijn producten verko pen aan het buitenland. Deze moeten daarom van prima kwaliteit zijn. De wetenschappelijke instituten geven een grote steun voor dit doel. Verder moet het Landbouwschap be lasting betalen, contributie betalen aan de Sociaal Economische Raad e.d. Als men deze bedragen ook nog van de be groting aftrekt, blijft er ruim 1xh mil lioen over voor de overige kosten, zo als vergaderkosten, kantoorkosten, huisvesting e.d. Dit bedrag is nodig voor de wei'kzaamheden vanaf 24 April 1954 tot en met 31 December 1955. Alles bij elkaar genomen is het Landbouwschap dus ongeveer even duur als de Stich ting voor de Landbouw is geweest. WAAROM IS HET ZO DUUR? Het Landbouwschap heeft voor zijn huisvesting, kantoorkosten, vergader- kosten e.d. ongeveer 2^2 millioen nodig. De eerste begroting loopt van 24 April 1954 tot en met 31 December 1955. Hoe hoog deze kosten per jaar precies zijn, is daarom nu nog niet te zeggen. Wij leven in een tijd van grote ge tallen. Tegenwoordig neemt men even gemakkelijk het woord „milliard" in de mond als twintig jaar geleden 't woord „millioen". In het Parlement spreekt men over belastingverlaging van 500 millioen. In deze tijd van grote getallen slaat men niet meer achterover van 2% millioen. Maar toch is dit bedrag groot genoeg om goed er op te letten en om het zuinig te beheren. Vooral als dit bedrag bijeen moet komen uit een hef fing op de bedrijven, die de beste jaren achter de rug hebben en die het tegen woordig harder te halen hebben dan enkele jai'en geleden. Het Landbouwschap is een democra tische instelling. Democratie kost papier en papier kost geld. Het Landbouw schap heeft zijn vertakkingen over het gehele land. Als er in de land- en tuin bouw bepaalde vragen aan de orde zijn, moeten die in het gehele land behan deld worden. De leden van de verschil lende hoofdafdelingen, afdelingen en commissies zijn deskundig op hun ter rein en moeten het bestuur adviseren over de vraagstukken. Deze leden wo nen over het gehele land verspreid. Hetzelfde is het geval met de leden van het bestuur, dat de laatste beslis sing heeft. Zowel de leden der adviescolleges als het bestuur moeten regelmatig vergade ren om de verschillende vragen te be handelen. Voor deze vergaderingen moeten agenda's worden opgesteld en rondgestuurd. Voor het bijwonen van deze vergaderingen moeten de onkosten worden vergoed. Dit alles kost geld. Er is natuurlijk wel een methode om alles goedkoper te doen. Dan moet men de vergaderingen afschaffen en dan moet men een paar mensen in Den Haag alles alleen laten beslissen. Maar dat gaat dan toch verdacht veel lijken op de methoden, die de Duitsers in de oorlog toepasten. En wie zou dat terug willen? TWEE MILLIOEN GULDEN In twee millioen Nederlandse huis houdens worden jaarlijks honderden millioenen guldens uitgegeven aan ge noegens en ontspanning. GENOEGENS ZIJN NODIG. ONTSPANNING IS BELANGRIJK. U KUNT ER NIET BUITEN. Jaarlijks heeft Uw Rode Kruis voor nog geen honderdste nodig van wat wij allen aan genoegens uitgeven. UW RODE KRUIS IS OOK NODIG EN OOK BELANGRIJK. U KUNT HET OOK NIET MISSEN! U DENKT NIET ALLEEN AAN UZELF: U GEEFT NATUURLIJK OOK EEN BIJDRAGE AAN UW RODE KRUIS!

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2