Fcx.E.Wonnink IC LM I- iC I H. J. BELTMAN „De Smid van de Kol" Landbouwschap Hollandse boeren in Brazilië Fa. GEBR. SCHUPPERT t I 'f Kan nog netf bevrijdt U van oepe; hooi cfoceocsooioojooïq 8 Zo de Heer wil en zij O leven hopen onze ge- R liefde Ouders hier, wart-, ld ai Veris >chte er li !t ooi ■C.-pi De2t ziet hay ïrmde vet- ie tijj n k apiej H. J. NIJKAMP ft G. NIJKAMP- 0 Paalman op Zondag 5 Juni a.s. r de dag te herdenken, dat ze voor 25 jaar 1 z in het huwelijk wer- den verbonden. 0 0 Q Dat ze nog lang voor a 5 elkaar en voor ons q 0 gespaard mogen blij- Q q ven is de wens van C 0 hun dankbare ouders, 6 0 kinderen en verloof- 0 0 den. O S Holten, Mei 1955. 8 jj B 117. J) Gelegenheid tot feli- a citeren op Maandag ft 6 Juni te B 117. H coooooaoooao Dankbetuiging De Besturen van de Hol- tense Muziekvereniging „H.M.V." en de Suppor tersvereniging „H.M.V." danken bij deze de inge zetenen zeer hartelijk voor de spontane mede werking die werd ver leend bij de gehouden in zameling van lompen, oud papier etc. De schitterende opbrengst van f 1329 heeft onze ver wachtingen ver overtrof- ren. Hartelijk zeggen wij ook dank de zakenmensen, die hun vrachtauto beschik baar hebben gesteld bij de verschillende inzameling- actie's. Nogmaals onze oprechte dank. Besturen „H.M.V." en Supportersvereniging. TE KOOP JONGENSFIETS (26 X 1 y2) bij A. Bekker- nens, „De Preuter", Holten. TE KOOP TOOM BIGGEN bij E. Aaltink, Holter- broek 64. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder JOHANNA JEURLINK Weduwe van D. J. Wans ink in de ouderdom van 86 jaar. Holten: T. D. Wansink H. Z. Wansink Twello: E. Joh. Ooiman-Wansink Joh. Ooiman Almelo: J. Sylva Holten: T. M. Müller-Wansink C. A. Müller Kleinkinderen en Achterkleinkind Holten, 25 Mei 1955. Look 15. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 31 Mei a.s. op de Oude Begraafplaats te Holten, om 2.30 uur. 8 belangrijke voordelen van j;jfkgi' werkkleding Oersterke stof Langere levens duur Beter wasbaar Weinig verstel - werk Alle naden 3x gestikt Volledige garantie Maximale bewegingsvrijheid Speciaal versterkte zakken VERKRIJGBAAR BIJ 'n Sportcolbert Pantalon een ideale zomerdracht. X x HOLTEN X TE KOOP ARBEIDERSWONING gelegen in de gem. Holten Te bevr. bij Adm. Holtens Nieuwsblad, Kolweg 19. TE KOOP 40 Jonge W.L. HENNEN J. A. Pasop, Borkeld 29, Holten. Ook voor de feestdagen: LAGE CHEMISCH. REINIGINGSPRIJS en.... 'n VORM-VAST behandeling (b.v. colbert 2-25). Chem. Wasserij en Ververij „De Achterste Molen". Depot A. J. Nijen- dijk, Molenbelterweg 2. WWWMWWWW Wij kunnen U nog een zeer voordelige aanbieding doen van onderstaande gebruikte goederen: 1 electr. Wasmachine (snelwasser) 14 dagen gebruikt. 1 2-paards grasmachine. 2 ijzeren voor- en achterploegen. 1 Wentelploeg. 2 ploegen met houten balk. 1 Benzinemotor 2 P.K. 1 Gegalv. Gierpomp (1 jaar gebruikt). Neem de tcrant te baat, Adverteer met regelmaat! WIE BETAALT HET? Als men zelf wat wil doen, draagt men niet alleen verantwoordelijkheid voor datgene, wat men doet, en voor de manier, waarop het gebeurt, maar men draagt ook de verantwoordelijkheid voor de betaling van deze werkzaam heden. Zo is het ook met het Landbouwschap, e boeren en tuinders en de arbeiders hebben geijverd voor het instellen van het Landbouwschap. Een van de rede nen hiervoor was, dat zij zelf de maat regelen willen nemen, die nodig zijn voor de land- en tuinbouw. Zij willen zelf ook meepraten als het gaat over de toepassing van deze maatregelen op de bedrijven. Maar dit houdt natuurlijk ook in, dat de boeren en tuinders zelf verantwoor delijk zijn voor het geld, dat dit werk kost. De bedrijven moeten aan 't Land bouwschap de middelen verschaffen, welke nodig zijn voor de werkzaamhe den. Daarom heeft het Landbouwschap ook de bevoegdheid tot het opleggen in een heffing. In de toekomst krijgt dus elk bedrijf een aanslag vanwege het Landbouw schap. Men kan dit min of meer verge lijken met de aanslag, welke andere pu bliekrechtelijke organen opleggen. Zo moet elke eigenaar van grond in een waterschap een bepaald bedrag per ha. aan dat waterschap betalen. Dit kan men als men wil beschouwen als een soort belasing. Immers alle bedrij ven krijgen zulk een aanslag; geen en kel bedrijf kan zich daaraan onttrekken. Evenmin als de eigenaar van de grond zich kan onttrekken aan de aanslag van het waterschap; en evenmin als een Ne derlander zich kan onttrekken aan het betalen van belasting. De heffing van het Landbouwschap wordt bepaald naar het gebruil^ van de grond. Hoe intensiever het gebruik, hoe hoger dus het inkomen per ha., hoe ho- ook de heffing. De gegevens hier voor zijn verzameld bij de inventarisa tie. HOE BETAALT MEN HET? Als men zelf zijn zaken wil regelen, moet men ook zelf de financiële verant woordelijkheid dragen. Dat wil zeggen, dat men zelf moet betalen. Om het werk van het Landbouwschap te betalen is geld nodig, dat door middel van heffingen door de bedrijven wordt opgebracht. Ook het werk van de Stich ting voor de Landbouw werd door de hedrijfsgenoten zelf betaald, of ten min ste door een deel der hedrijfsgenoten. Voor dit werk van de Stichting voor de Landbouw was een heffing gelegd op 'n aantal producten. Zo lag bijv. op suikerbieten een hef- ng van 25 cent per 1000 kg., op fa brieksaardappelen 20 cent per 1000 kg., melk oorspronkelijk 2% cent, later 'z cent per 100 kg. In totaal hebben deze heffingen opgebracht van 1947 tot 1954: suikerbieten f 5.141.700.fa brieksaardappelen f 1.855.200.zaaiza den en pootgoed f 1.288.600.melk f 6.340.800.slachtvee f 297.000.In totaal is er dus geheven voor de Stich ting voor de Landbouw f 14.923.300. Hierbij moet men nog optellen een be drag van f 925.000.van de tuinbouw en een bedrag van f 2.421.000.dat door de stands- en vakorganisaties van boeren, tuinders en arbeiders is ver schaft. Men weet dan meteen, wat de Stichting voor de Landbouw gekost heeft van 1945 tot en niet 1954, name lijk f 18.269.300.— Als men deze heffingen wat nauw keuriger bekijkt, blijkt, dat deze vrij willekeurig over de producten verdeeld waren. Voor sommige producten werd wel, voor andere niet betaald. Gaat men omrekenen hoe hoog de heffing per ha. was, dan kan men ook grote verschillen waarnemen. Een ha. suikerbieten bijv. brengt 40 ton op; hier werd dus f 10. per ha. betaald. Voor melk werd 60 ct. tot f 1.per ha. betaald. De andere pro ducten lagen daar tussen in. Men ziet, dat er nogal wat verschil was. Daarom is de heffing van het Land bouwschap, die per ha. wordt opgelegd, een rechtvaardiger verdeling van de lasten dan de voormalige heffing per product. Iedereen betaalt nu mee en de last wordt verdeeld naar gelang het meer of minder intensieve gebruik van de grond. „HOLANBRA" IS EEN WELVARENDE KOLONIE MET HOLLANDS KARAKTER Enkele honderden kilometers Noor- Westelijk van Sao Paulo, in een vrucht bare vlakte achter de tropische berg wouden van de Braziliaanse kust, te midden van de grassteppen en over blijfselen van de equatoriale regen- bossen, ligt Campinas, een middelgrote stad van provinciaal allure, het weten schappelijk middelpunt van de Brazi liaanse koffie-cultuur. Want Campinas bezit 't Koffie-instituut, waar de agri culture onderzoekingen ter verbetering van kwaliteit en opbrengst van de koffie-aanplantingen plaats hebben; 40 kilometer buiten Campinas trekt 'n op schrift boven een van de snelweg af buigend zandpad de aandacht: „Holan- bra" staat er te lezen. Holland en Bra zilië in één adem. Hier moeten Hol landse boeren wonen! Een zwart-bonte. welgedane Hollandse koe staart de be zoeker tegen. Een stukje Holland in de Zodra U Uw nieuwe Pas-Tunette beha aan heeft, weet U, dat althans één zorg voorgoed uit Uw leven is verdwenen. Na de sensatie van het Pas-Tunette corset komt nu de Pas-Tunette beha, niet in 3 maar in 5 wetenschappelijk berekende cupgrootten per maat. Nu is er niet alleen voor 98 der Nederlandse vrouwen een volmaakt zittend Pas-Tunette corset; nu is er voor alle Nederlandse vrouwen een volmaakt passende Pas-Tunette beha. Glanssaii rondgesiikie cup, fl. 4.95 Ook mei lange en exira lange maagband, resp. fl. 7.75 en fl. 9.50 „DE ZAAK MET SMAAK" Hollen - Telefoon 223 De Iduna-corsetiëre mej. Pietersen uit Utrecht, zal in onze zaak zitting houden op Zaterdag 28 Mei a.s. tropen. Hier hebben Hollandse boeren gezinnen een nieuwe toekomst gevon den. HONDERD GEZINNEN. Het kronkelend zandpad leidt na ette lijke kilometers een vriendelijke ne derzetting binnen, waar rondom gra zige weiden en frisse akkers kleine, heldere huizen verspreid staan. Boeren schuren en stallen, een tussen heuvels gelegen brink met een gebouw, dat op een kerk lijkt, verzorgde akkers en bloementuinen vormen het geheel van deze Hollandse „facienda", die ruim 5000 hectares beslaat, waarvan er 2000 in cultuur zijn gebracht. Hier woont een honderdtal Nederlandse boerenge zinnen, uit verschillende provincies af komstig, die zyn werkkracht en we- reldbefaamde agriculture vakkennis be proeft op de Braziliaanse grond. Het is deze grond, die voor aanvan kelijke problemen zorgde. Doch, zo als een boer altijd ter wereld zijn spe cifieke grond weet te dresseren, zo hebben ook hier de Nederlanders de koppigheid van de bodem met gelijke munt betaald en hem naar hun hand weten te zetten. De akkers en weiden glanzen van vruchtbaarheid. De on- Hollandse cultures als koffie, rijst en ananas zijn de Nederlanders even ver trouwd geworden als aardappelen en bieten. Midden in de nederzetting, onder de schaduw van hoge bomen en in de luwte van een lage heuvel, ligt het centrum van het maatschappelijke ver keer van deze kolonie, het „vereni gingsgebouw", wat eigenlijk nog niet zo'n verkeerde benaming is, al bestaat er geen „vereniging" in de geijkte zin. Want dit gebouw verenigt. Het verenigt de bewoners van Holanbra in hun ge lijkgerichte religie, in hun onderlinge ontspanning en in de discussie over de problemen van de nederzetting. In 't kerkgebouw staan devoot de sobere voortbrengselen van eerlijke religieuze kunst van de bewoners, zonder pre tentie, doch ook zonder aanstellerij. In het vergaderlokaal zijn de bewonde renswaardige producten van nyvere ambachtskunst aanwezig, als tegelta- bleaux en beelden van gebakken klei, die evenzeer voortbrengselen van ern stige vrijetijdsbesteding als uitingen van levensvreugde genoemd kunnen wor den. „ZWOEGEN". De boeren van Holanbra verbouwen koffie, cacao, rijst, ananas, citroen, ba nanen, mais, bonen en alles, waar de grote Braziliaanse steden behoefte aan hebben. Zij fokken varkens, kippen, melkkoeien en paarden en hebben al deze cultures met elkander naar ratio nele productiecapaciteit van de neder zetting verdeeld. „In Holland kan je boeren op de ra dio", zegt de stoere leider en rijksge delegeerde der kolonie, de heer Ho- genboom, glimlachend. „Daar hoor je in je luie stoel bij de kachel wanneer je moet spuiten, en snoeien, poten en oogsten. Hier komt het aan op initia tief, durf en energie. Hier moet je als boer zwoegen en experimenteren, te leurstellingen incasseren en overscha kelen zonder aarzelen, als het nodig is. Hier wordt 'n boerenzoon de flinke, voor zijn vak van onschatbare waar de zijnde alzijdige landbouwer, die door tegenvallers en de noodzaak tot uiter ste inspanning gehard en geoefend is. Het leven is hier niet gemakkelijk. Wij leven afgezonderd van elk publiek vermaak, als een stel kluizenaars, ver van de stad en ver van ons eigeji land. Wij moeten onze bezigheden zoe ken in de avonduren, huisvlijt, handen arbeid, knutselwerk, artistieke expe rimenten; wij moeten vaak onze meu belen zelf maken en onze werktuigen zelf repareren. Doch dit alles draagt bij tot onze levenskunst en onze echte be staansgrond. Geen boer, waar ook, is zo hecht verbonden met zijn grond als de Hollandse boer in Brazilië. Wij wor den overigens niet alleen geoefend in. de agricultuur, doch evenzeer in so ciaal-maatschappelijk opzicht. Wanneer wij hier niet samenwerken en ons schikken naar elkaar, kunnen we onze faciende opdoeken. Het is in het ver leden moeilijk geweest het heeft zelfs bijna tot een catastrophe geleid. Doch dat kwam omdat verkeerde ele menten de geest bedierven en in maat schappelijk opzicht tekort schoten. Toen zij verwijderd waren, ging het cres cendo. We hebben hier een stel pracht- mensen, flinke gezinnen, energieke jon gens en meisjes, die allen tesamen een kleine, doch gelukkige maatschappij vormen." De klare ogen van de stevige Hol lander Hogenboom schitteren van le venslust. Met krachtige stappen, zijn gebruinde lange armen, uit het witte boezeroen, langs zijn stevige gestalte slingerend, gaat hij ons voor over de landwegen, die door de kolonie leiden. Van zyn huis uit een juweeltje van sobere landelijke bouwstijl lopen de met bloemen omzoomde paden naar de andere tehuizen, de kleine boerde rijtjes van varkensboeren, kippenfok- kers of koffieplanters. Hun huizen zijn vriendelijk in hun beperktheid en eenvoud. Er hangen gordijntjes voor de ramen en wanneer men er een blik naar ttinnen werpt, ziet men Hollandse interieurs met Hol landse meubelen. De mensen zijn hier op en top Nederlands gebleven. Zy leven als een apart stukje Holland mid den in de Braziliaanse beschaving, die zij voorzien van de degelijke voort brengselen der Hollandse hoerenkunst. Holanbra is een van de vele facien- da's, die zich rondom de grote Brazi liaanse bevolkingscentra hebben ge groepeerd om deze groeiende metro polen van voedsel te voorzien. Daarom wordt in de eerste plaats datgene ge kweekt, wat deze steden in grote hoe veelheden en tegen goede prijzen af nemen. Dat de teeltplannen tengevolge van prysverval enz. wel eens moeten worden omgeschakeld, behoeft geen be toog. De organisatie van dit beleid is echter in uitstekende handen; de heer Hogenboom weet te boeren! Doch hij is vol lof over zijn medewerkers en facienda-genoten, die als „een grote Hollandse familie alle lief en leed de len". PROBLEMEN. Nu het experiment gelukt is, gaat de facienda uitbreiding tegemoet. Evenals de elders in Brazilië gevestigde boeren- nederzettingen zal Holanbra er metter tijd een aantal emigrantengezinnen bij- krijgen. In twee komende jaren zullen ongeveer 200 nieuwe families de fa cienda komen versterken. Holanbra heeft een eigen zielzorger, eigen zusters voor scholen en verple ging en nog tal van eigen problemen..... Men klaagt er nog steeds over te wei nig aandacht van de Nederlandse re gering voor het belangrijke experi ment, dat hier plaats heeft. Men suk kelt met een gebrek aan eigen trans portmiddelen, waardoor het vervoer der producten duur wordt. Men heeft drin gend landbouwwerktuigen nodig, die de cultuur goedkoper zullen moeten maken. Doch deze zorgen worden da gelijks afgedaan met de blijde glim lach van mensen, die een goede, vreug- degevende levensbestemming hebben gevonden. Hallo, Holanbra! Alle goeds gewenst! GEEN NIEUWE OUDERDOMSREGELING VOOR 1 JANUARI 1957 Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de noodwet ouderdomsvoorziening. Het beoogt een uitbreiding tot nieuwe leef tijdsgroepen. Zoals de minister van Sociale Zaken reeds eerder heeft te kennen gegeven, wordt zijnerzijds alles in het werk ge steld, aldus de memorie van toelich ting, om in het eerste halfjaar van 1955 een wetsontwerp betreffende de definitieve ouderdomsverzekering bij de Tweede Kamer in te dienen. Daar de parlementaire behandeling van het ontwerp, alsmede de totstand koming van de nodige uitvoerings maatregelen en de administratieve voorbereidingen voor de invoering van de wet de nodige tijd zullen vorderen, moet er rekening mede worden ge houden, dat de nieuwe ouderdomsre- geling niet vóór 1 Januari 1957 in wer king zal kunnen treden. Zodoende moet de werking van de noodwet ouderdomsvoorziening ander maal worden uitgebreid en wel in dier voege, dat ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1955 tot en met 31 December 1956 de leeftijd van 65 jaar bereiken, voor een ouderdomsuit- kering in aanmerking kunnen komen, zodra zij die leeftyd bereikt hebben. HELPT UW RODE KRUIS HELPEN!!

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3