fi 1 |P |1 ?f| W.; PINKSTERFEEST J tg Plaatselijk Nieuws Natuur-Historisch Museum op de Holterberg kreeg een nieuwe vleugel byt Prot. Kleuterschool gaat financiële positie verbeteren AGENDA jfo. 21, Jaargang 7. ZATERDAG 28 MEI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51/83 - 834 Adv.-pr ijs115 m.m. d contant1.50. Iedere m.m. meer 0.06 gllllllllllllllllllUllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllM En eensklaps kwam er uit de hemel een geluid Hand. 2 2a. Hoe komt het toch, dat wij het altijd «er moeilijk hebben met het Pinkster feest? Met opzet wordt niet gezegd: met Pinksteren, want ook nu aan de voor avond van de 29e en 30e Mei hebben ye heus wel onze plannen klaar. We gaan uit of we blijven thuis, maar zul- ;n dan toch ook genieten van de paar vrije dagen. Nee over het algemeen genomen hebben we het er helemaal niet moeilijk mee om die dagen tot echt fijne agen te maken. En toch de vraag van zoëven is er niet voor niets. Want wij kunnen dan vel prettige, gezellige dagen gehad heb- maar dat betekent nog niet, dat re nu ook inderdaad Pinksterféést ge vierd hebben. Dat is juist de moeilijk- ïeid! En zou dat misschien hierdoor Lomen, omdat wij juist op Pinksteren soms zo schril geconfronteerd worden met de armoede der huidige gemeente Staren wij ons wellicht te veel blind op le mensen? Zeker het moet direct toegegeven worden, dat zij, die zich christen noemen, het er soms zo lelijk laten zitten. Maar al is dit dan een struikelblok voor sommige critische men- i, dat neemt toch niet weg, dat Pink steren welbewust niet iets is, waarbij de aandacht allereerst moet vallen op de mens, doch op God! Ik weet het wel we zijn allen mens. Zien ook altijd weer naar onze mede mens, en dus wordt je automatisch ge trokken naar het bijzondere, het onge wone. Sensatie is een woord, dat wij allen kennen en waarop we bij tijd en wijle verzot zijn. En daarom lezen we wellicht vaak over dat kleine zinnetje, dat hoven aan staat, heen. En dat kleine zinnetje, zo helemaal aan het begin van dat wonderlijke gebeuren in Jeruzalem, doét 't hem: Eensklaps kwam er uit de hemel een geluidLet weluit de hemel. Van God. Zoals steeds die „sensationele" gebeurtenissen uit de heilsgeschiedenis van God afkomtig zijn! Kerst! Goede Vrijdag! Pasen! De discipelen hebben het er eerst ook wel moeilijk mee gehad. Na Jezus' opstanding hebben zij geprobeerd, tever geefs!, om weer terug te keren tot het gewone leven van voorheen. Maar het werd hun duidelijk, dat zij dit niet kon den. En dan na hemelvaart gaan ze terug naar Jeruzalem. Dan gebeurt het onverwachts. Een geluid uit de hemel. Geen stem, die spreekt; geen visioen, dat gezien wordt nee, een geluid is het, dat, ik zou haast zeggen: heel alledaags is het geluid van een flinke windvlaag. De Heilige Geest, nauw verbonden met Jezus Christus, maakt hen alles, wat ze gehoord en gezien hebben, duidelijk. Het laatste beetje wanhoop en ongeloof wordt omgezet in blijdschap en geloof! Het was ook een geluid uit de hemel En laten we niet vergeten: ze hadden er biddend naar uitgezien! Wij staan aan de vooravond van Pink steren. Verwachten wij ook iets, b.v. visite of een verrassing enz. of verwach ten wij Jezus Christus, Die door Zijn Heilige Gest, ook in ons hart woning wil maken? Die ook ons tot „nieuwe" mensen wil vormen? Want weet u wie werkelijk bidt, ontvangt ook. Bidt dan dat God in Christus ook u Zijn Heilige Geest schenkt. En het wordt ons bij voorbaat beloofd: dat een ieder, die hierom vraagt en worstelt het ook ontvangt. Dan gaan we zien, dat God goed is en barmhartig. Dat Hij ons waarachtig geluk op het oog heeft. Dan kunnen we, ondanks minder prettige om standigheden, toch blijde mensen zijn! Blij en dankbaar. Dan wordt het ook voor ons Pinkster- féést! Dan zijn wij één in Christus! Ds. J. H. ISRAEL. VERGADERING CHR. JONGE BOEREN De leden van de afdeling Holten van e Chr. Jonge Boeren Organisatie (CJ 0) hielden hun laatste vergadering i dit seizoen onder voorzitterschap ran de heer W. Aanstoot, die deze bij eenkomst opende met gebed en Schrift lezing van Spreuken 27, nadat gezon- en was Psalm 33 vers 5. Na een kort openingswoord las de secretaris, de heer B. Dijkink, de notu len en werden enkele ingekomen stuk ken behandeld. Uitvoerig werd gesproken over de varkensmestwedstrijd en een voorstel, dat in een vorige vergadering werd gedaan om deze wedstrijd te houden in samenwerking met de veehandelaren. Alhoewel verschillende leden zouden willen mesten met meel van de vrije handelaren, zal hiervan deze keer toch moeten worden afgezien, omdat zich moeilijkheden voordoen, die niet zo gemakkelijk zijn op te lossen. Besloten werd dit jaar weer deel te nemen aan de varkensmestwedstrijd, die door de GOS wordt gehouden. Een voorstel van één der leden om een excursie te maken, samen met de Chr. Boerinnenbond, zal door het be stuur worden bekeken en overleg zal worden gepleegd met de CBB. Nadat het programma van de Bonds- landdag, die op 7 en 8 Juli a.s. te Gro ningen zal worden gehouden, was be sproken, werd deze vergadering door de heer Hs. Landeweerd met dank aan God gesloten. HET SCHOOLVERKEERSEXAMEN WAS DEZE KEER NIET GEMAKKELIJK Maandag hebben 113 leerlingen van e vier lagere scholen in onze gemeen te deelgenomen aan het door de plaat selijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer afgenomen schoolver- keersexamen. Er werd op twee plaat sen gestart en er waren vier routes vastgesteld, zodat alles door elkaar seed. Bovendien vertrokken de kinde zen met langere tussenpozen, zodat zij niet van elkaar konden afkijken en wa ren de landelijke normen zo goed mo gelijk opgevolgd, hetgeen een verzwa ring van het examen betekende. Dit bleek ook wel aan het slot van het onderzoek, dat naar de kennis van jeugd werd ingesteld, want bijna de helft der deelnemers moest worden afgewezen. De voorzitter van de examencom missie, de heer G. J. Langenbarg, reik te in Amicitia, mede uit naam van de burgemeester, aan 45 kinderen een di ploma en aan 14 kinderen een ver- keersspeldje uit. Aaltje Rietberg, Beu- seberg 80 en Henny Beldman, Rörink- straat 10, kregen een pluim, want zij waren dé enigen, die zowel het schrif telijk als het praktisch examen zonder fouten aflegden. Alle kinderen, die aan het examen deelnamen, werden in Amicitia getrac- teerd. Een groot aantal ingezetenen heeft zich bij dit examen, dat het sluitstuk vormt van de noodzakelijke en zeer nuttige verkeerslessen, weer zeer ver dienstelijk gemaakt. Een woord van lof zij hen daarvoor, namens de ouders, niet onthouden. VACANTIEVREUGD VOOR STADSJEUGD Men verzoekt ons te melden: In een circulaire, welke van Hcrv. zijde werd ontvangen, doen de kerke lijke maatschappelijke werksters van de stad Leiden een beroep op de gast vrijheid van de gezinnen uit onze ge meente. Zij doen dit, omdat er in de grote steden zoveel kinderen zijn, die helemaal niet in de gelegenheid zijn eens een echte vacantie te genieten. Het gaat hier om kinderen van 6—14 jaar, die in moeilijke omstandigheden leven, b.v. omdat er in het gezin grote geldzorgen zijn, waardoor de moeder soms ook uit werken moet gaan, of uit gezinnen, waarvan één van de ouders ontbreekt, of die in een veel te kleine woning moeten huizen; het gaat om kinderen, die hun vacantie alleen kun nen doorbrengen in de smalle straten van hun stad. Zoudt U eens ernstig in overweging willen nemen of het ook U mogelijk is een dergelijk kind voor twee weken in Uw gezin op te nemen in de a.s. zo- mervacantie? U kunt Uw voorkeur wat betreft leeftijd en geslacht van het kind opgeven en U kunt ervan verzekerd zijn, dat alle kinderen, vóór zij worden uitgezonden, medisch gekeurd zijn. De maatschappelijke werksters van boven genoemde stad staan er voor in, dat de kinderen, die aan deze uitzending deel nemen, dit ook werkelijk nodig hebben. Dit werk gaat uit van de Algemene Diaconale Raad der Ned. Herv. Kerk. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door Mevr. W. Israël-Hof- meijer (telefoon voorlopig nog 253), die ook gaarne de opgaven in ontvangst neemt. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie te Holten, Oranje straat 55, tel. 352. Gevonden: 1 vulpen in etui; 1 benzine dop (koper)1 zijden zakdoekje; 1 zwar te hond; 1 paar herenhandschoenen; 1 haarstrik. Verloren: 1 padvindersriem1 zweep; 1 armband; 1 schakelarmband; 1 pad vindersriem; 1 portemonnaie met inh. 1 sportriem1 zilveren armband. Het Natuur-historisch museum op de Holterberg, in de onmiddellijke nabij heid van hotel ,,'t Losse Hoes", dat jaarlijks honderden bezoekers trekt en vooral ook veel bezocht wordt door de scholen, die het in hun excursies be trekken, heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Bestond het reeds uit een belangrijke collectie dieren, waaronder veel vogels en uit diorama's met reewild, kor hoenders en een coi/plete vossenfami- lie, vaardige kunstenaarshanden hebben thans een diorama geschapen, waarin bijna de gehele fauna van de Holter berg en omgeving een plaats heeft gekregen. Piet Bos verzorgde de inhoud met de in het wild levende dieren en het landschap, waarin zij leven en de kunst schilder Herman Berends schiep een achtergrond met zo:n wijds perspec tief, dat de bezoeker de indruk krijgt een eindeloze verte te aanschouwen. Bovendien heeft de aangebouwde vleugel van binnen zo'n eenvoudige, maar artistieke aankleding gekregen, dat het een lust is hier geruime tijd te toeven en alles terdege in zich op te nemen. Verrassend is b.v. de aanblik van de bij de modderpoel vertoevende wilde varkens en de prachtige koppel zich op het voer bevindende en aanvlie gende fazanten. Het wild konijn, dat door 3e zeer besmettelijke myxomatose in ons land geheel dreigt uit te sterven, heeft er als een complete familie een plaatsje gekregen in een momentopname, waar bij het bedreigd wordt door de bloed dorstige wezel. Buitengewoon fraai en interessant is dat deel, dat speciaal is ingericht om de bezoekers iets te tonen van de schut kleuren van het wild. die het tegen zijn vijanden, o.a. tegen de mens, moet be schermen en het buitengewoon moei lijk maakt het tijdig te onderkennen. De nachtzwaluw of geitemelker, die de winter doorbrengt in donker Afrika, bezit zo'n goede sc^itkleur, dat zij op de vergane boom nauwelijks opvalt, terwijl haar eieren in de kiezel deze vogel neemt niet de moeite een nest te bouwen nauwelijks te vinden zijn. Voor de verlichting zond Philips een speciale deskundige, die de belichting van de inhoud van het diorama op al haar merites heeft onderzocht, maar er dan ook iets bizonders van gemaakt heeft. Op een persconferentie heeft de heer Bos iets verteld van de oprichting van het museum, nu omstreeks 22 jaar ge leden, en van het reewild, dat steeds de grote belangstelling van de vreem delingen opwekt. De reeën worden door de zomergasten gaarne bespied, maar zij zijn meestal te luidruchtig om hier bij succes te boeken. Bovendien heeft het reewild een bizonder scherpe neus. Onder de wind ruiken zij op 300 meter reeds de aanwezigheid van de mens. De heer Bos wees op de grote waar de van de schutkleur of beter ge zegd drukkleur voor het jonge wild, dat het praktisch onvindbaar doet zijn. In de natuur is alles prachtig inge deeld en voorbeschikt en niets is aan het toeval overgelaten. De schutkleuren bieden dekking voor het wild. Daarom zijn de reeën in de winter grijs en 's zomers rood-bruin. De jonge kievit verandert in een kluit je mest en is onvindbaar geworden. De myxomatose dreigt de konijnen uit te roeien. Deze zeer besmettelijke ziekte is reeds tot de grenzen van Hol ten doorgedrongen en o.a. gisignaleerd in Laren, Loo-Bathmen, Hellendoorn enz. De muggen schijnen de overbren gers van. de besmetting te zijn en daarom blijven de hoger gelegen ge bieden het langst van deze ziekte ver schoond. Over 5 jaar, zo meent de heer Bos, zal men het konijn nog slechts in het museum kunnen aantreffen. De heer Bos heeft nog veel van zijn interessante ervaringen verteld, die wij hier niet allemaal kunnen weergeven. Zijn museum heeft door de uitbreiding weer sterk aan actualiteit gewonnen en wij kunnen onze lezers ten zeerste aanraden eens spoedig een kijkje te gaan nemen. f: - W*' v.- 4 Vr KW- Teneinde zijn financiële positie te ver beteren men zit momenteel met een schuld van pl.m. f 3000 gaat het be stuur van de Prot. Kleuterschool een actie ontketenen, welke zal bestaan uit het organiseren van een verloting en een bazar en het houden van een lijst- eollecte. De bazar denkt men te houden om- treeks 2 Nov. a.s., ter gelegenheid van de biddag voor het gewas. Er is reeds een bazar-commissie in het leven geroepen, welke bestaat uit de heren Ds. J. H. Israël, voorzitter, H. Vos man, secretaris, H. Hilvering, penning meester, en Vukkink, W. Drent en G. Knapen, leden. De Prot. Kleuterschool is ontstaan door het samengaan van de kleuterscho len van de Ned. Herv. Kerkeraad en van de afdeling van Volksonderwijs. Er be staat een goede samenwerking en er heerst een prettige verstandhouding, wel ke het kleuteronderwijs zeer ten goede komen, zodat men het van groot belang acht, dat deze samenwerking wordt voortgezet en eventueel uitgebreid. Het is echter nodig, dat de financiële basis ook gezond is en daarom wil men een dringend beroep doen op de ingezetenen, die dit streven willen steunen, om deze schuld weg te werken. Wij hopen onze lezers nog nader in te lichten over de stand van zaken met betrekking tot deze actie. BENOEMD Onze plaatsgenoot, de heer G. Bolink, werkzaam bij de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid", is be noemd tot 3e kaasmaker bij het zuivel- proefstation van de NIZO te Ede. EXAMEN AANVANGSCURSUS EHBO Dinsdag 17 Mei beëindigden een 5-tal dames de aanvangscursus EHBO met een examen. Dit werd afgenomen door de docent, Dr. C. H. Rietdijk, die allen kon laten slagen, t.w. Mevr. H. Wan- sink-Holterman, B. Beijers-Holterman, G. den Heijer-Schuurman, A. M. Schöp- pers-Pongers en Mej. H. W. de Vrieze. Na afloop bedankte de voorzitter, de heer W. ten Berge, Dr. Rietdijk, voor diens bereidwilligheid de lessen van Dr. Nagelhout te willen voortzet ten. De cursisten ried hij aan te blij ven oefenen en studeren, daar na dit gedeelte de diploma-cursus volgt. Dr. Rietdyk hoopte hen allen daar weer te zien, want al was het groep je klein, de ware geest heerste er, het geen ook bij het examen was geble ken, aldus spr. De helpers en helpsters werden bij monde van de voorzitter dank gebracht voor het werk, in hun vrije tijd voor de vereniging gedaan. f DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. A. Aanstoot en G. Aanstoot-Pekkeriet in de Beuseberg was Dinsdag 24 Mei j.l. 50 jaar getrouwd. De man is 76 jaar oud en de vrouw 74 jaar; zij is de laatste tijd erg ziek ge weest, maar thans herstellende. Aanstoot mag zich nog in een goede gezondheid verheugen. Ds. J. H. Israël heeft het gouden paar namens de kerkeraad der Herv. Gemeen te en hem zelf gelukgewenst en hen nog een goede levensavond toegewenst. Ver der mocht de familie Aanstoot veel be langstelling ondervinden bij de herden king van dit gouden feest van de zijde van familie, buren en kennissen. Ook wij voegen aan de vele wensen gaarne onze gelukwensen toe. Donderdag 19 t.m. Zaterdag 28 Mei: Tandarts Steunenberg afwezig. Zaterdag 28 Mei: Zitdag Iduna-Corset- tière Mej. Pietersen uit Utrecht bij de Fa. Schuppert. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) Kerkdag voor Overijssel te Borne. Aanvang 10 uur (zie bericht). Maandag 30 Mei t.m. Vrijdag 3 Juni: Wegens vacantie gesloten kapper W. Drent (zie annonce). Dinsdag 31 Mei: Zitting Dr Tromp Vis ser, controlerend geneesheer, kantoor Algem. Ziekenfonds, van 4.305 uur nam. Vooruit af te spreken. Dinsdag 31 Mei: Fa. Chr. Müller, Look, wegens familie-omstandigheden de ge hele dag gesloten. Donderdag 2 Juni: Zitting Kraamcen- trum Deventer, kantoor Algem. Zie kenfonds, 1.303 uur n.m. Donderdag 9 Juni: Zomeruitstapje afd. Holten Bond Plattelandsvrouwen. Ver trek O.A.D. 8 uur voorm. BURGERLIJK ESTAND. Geboren: Zwaantjen, dv Dinant Schui- terd en Johanna Traanman. Gerrit Hendrik Dinant, zv Berend Jan Hendrik Bronsvoort en Hendrika Johanna Nij- land. Ondertrouwd: Egbert Krikkink, 27 j., Holten, en Jenneken Willemina Aijtink, 26 j., Raai te. Gerrit Jan Nekkers, 25 j., Zutphen, en Willemina Johanna Nijland, 23 j., Holten. r Gerrit Huls man, 24 j., Holten, en Willy Aartje van Harten, 21 j., Raai te. Gerrit Jan Paal man, 31 j., Rijssen, en Maria Johanna Vosman, 26 j., Holten. Jan Albert Schooien, 29 j., Markelo, en Dina Hen drika Nijenhuis, 22 j., Holten. Gehuwd: Johan Boode, 26 j., en Aaltje Gerritdina Aalpol, 22 j., beiden Holten. Gerrit Diederik Klein Horstman, 27 j., Holten, en Berendina Harmina Snellink, 24 j., Laren (Gld.). -Gerrit Willem Reijlink, 23 j., Holten, en Maria Brink man, 22 j., Raalte. Overleden: Herman Daniël Kamp, 47 j., echtgenoot van Johanna Alida Lie- vers, te Deventer. Johanna Jeurlink, 86 j., wed. v. Derk Jan Wansink, Holten. BEVOLKING. Vertrokken: J. Landeweerd en gezin van Neerdorp 78 naar Ommen. J. H. Brinkman van Dijkerhoek 7 naar Die penveen. T. Zeldenrust en gezin van Kolweg 9 naar Ede. H. J. Ooiman van Look 15 naar Voorst; B. Stenekes en gezin van Holterberg 42 naar Em- men. H. Steenhuizen en gezin van Holterberg 35 naar Almelo. O. W. H. Salomon van Holterberg 26 naar Ermelo. A. Brinkman van Holterbroek 61 naar Hengelo (Ov.). ZUSTER VAN Ds. ISRAEL BIJ BENDE IN ATJEH? Zoals velen, in onze plaats bekend is, verkeert de familie Israel al meer dan twee jaar in het onzekere over 't lot van de zuster van onze plaatsge noot, Ds. Israel, die in Indonesië door een bende is ontvoerd en waarvan men nadien niets meer heeft gehoord, zo dat men de hoop eigenlijk reeds opge geven had, dat zij nog in leven zou zijn. Thans zijn er berichten opgevangen, die de hoop wettigen, dat zij nog in le ven is. Het „Vrije Volk" meldt daar omtrent: „In Medan meent men te weten, dat een Nederlandse arts en een zus ter voor de rebellen in Midden-Atjeh werken. Het tweetal, Dr. Schiphorst en zuster Israel, was op 22 Februari 1953 na 'n wandeling bij Brastagi niet meer gezien. Nasporingen bleven vruchteloos. Ver moed werd, dat zij ontvoerd waren. Nu is volgens het blad Patriot te Me dan een militair radiobericht opgevan gen waaruit blijkt, dat patrouilles in Midden-Atjeh beiden hebben gezien. Ook zou een brief zijn onderschept, waarin de zuster vraagt haar familie in Nederland te schrijven, dat zjj het goed maakt en hoopt terug te keren. Deze berichten zouden kloppen met de mededeling van een man, die aan de benden is ontsnapt. Hij vertelde verpleegd te zijn door een Europese dokter en een verpleegster." NED. RUNDVEE STAMBOEK Door de heer A. Prins, Inspecteur van het N.R.S., werden de volgende koeien ingeschreven: Femke: bc+ 75 pt., H. W. Veneklaas Wolsummer 4: b 78 pt-, T. Beldman. Johanna 5: b 78 pt., B. W. Krikkink. Bontje 4: b77 pt., B. W. Krikkink. Trui 25: b 76 pt., B. W. Krikkink. Hillie 7: b77 pt., J. A. Kolkman. Reinie: b 78 pt., Hm. Meijerman. Gaalsche: b 78 pt., H. J. Huzen. Johanna 70: b77 pt., H. J. Huzen. Manetje: b 78 p., E. Aaltink. Willy: b 79 pt., E. Aaltink. Maartje: b77 pt., J. WT. Reilink Mzn. Roelie: b76 pt., H. Rensink. Elsje: b77, H. Rensink. Renske 3: b76 pt., H. Markvoort. Aukje 2: b76 pt., H. Krikkink. Niesje: b77 pt., H. J. Stegeman. Liesje: b77 pt., H. J. Stegeman.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1