De eerste industrievestiging op het industrieterrein Met „Holtens Nieuwsblad naar Parijs Dameshanden HRfïiEn^^ Het bovenstaande perspectief is een af beelding van het Constructiebedrijf (Machinefabriek), dat onder architec tuur van de heer Herm. Berends voor rekening van de heer H. Klein Velder- man van de Kolweg, zal worden ge bouwd op het industrieterrein. Het is de eerste industrievestiging op het in dustrieterrein en naar wij vertrouwen niet de laatste. Het gebouw heeft een oppervlakte van 700 M2, waarvan 600 M2 bestemd is als constructie-ruimte en 100 M2 voor magazijn- en kantoor ruimte. Het is naar andere fabrieken gerekend een bescheiden begin, maar niettemin voor de heer Klein Velderman een hele onderneming, gezien de belankrijke in vesteringen, welke zullen moeten wor den gedaan. Het getuigt o.i. van onder nemingsgeest en vertrouwen in de toe komst. De heer Klein Velderman zal zijn be drijf aan de Kolweg, als dit constructie bedrijf in werking is, meer gaan inrich ten voor mechanisatie van de landbouw, n.l. voor het monteren en reviseren van landbouwwerktuigen. Onlangs uit de Holterberg komend en via de spoorwegovergang het Meermans voetpad op fietsend zagen wij in onze verbeelding reeds de fabrieksschoorste nen oprijzen ten noorden en ten oosten van de Kolweg. Een grote oppervlakte aan terreinen is hier zo nodig aan wezig voor de vestiging van b.v. kleine en middel-grote industrieën. Het betreft hier wel goede cultuurgrond, maar aan het ontrekken aan haar bestemming zou in zo'n geval niet zijn te ontkomen. Holten is met enkele andere gemeen ten in Overijssel, blijkens de van pro- vinciewege opgestelde rapporten, niet voor industrievestiging aangewezen de provincie zal daarbij althans niet bemid delen o.a. in verband met haar natuur schoon, maar wij kunnen ons moeilijk voorstellen, dat aan het natuurschoon aan de andere zijde van de spoorlijn ook maar enige afbreuk zou worden gedaan, indien op de zoëven geschetste terreinen zich industrieën zouden vestigen, al wa ren zij zelfs van enige omvang. Industrie is ook voor onze plaats, wil len wij ons in de toekomst economisch kunnen handhaven, onafwendbaar. ACHTSTE PLAATS VOOR O.A.D. In de jaarlijkse Tourwagenrallye, die Dinsdag weer gehouden werd door de Nederlandse Vereniging van Transport- Ondernemingen (NVTO) werd de OAD te Holten als achtste geklasseerd. Er namen dit jaar 45 autobussen aan de rallye deel met totaal 1700 passagiers. De OAD-bus werd tijdens deze ral lye gereden door de chauffeurs Vin cent te Holten en v. d. Noort te Rijssen. MELKERSEXAMEN Voor het diploma „Goed Melken", uitgegeven door het Zuivelconsulent- schap in Overijssel, zijn dezer dagen bij het gehouden melkersexamen ge slaagd: de dames M. J. Veneklaas, J. W. Aaltink, E. J. Voordes, M. F. Rei- link en de heren L. Haverslag, J. H. Bronsvoort, H. J. Bosschers, H. Meken- kamp en J. Sluiter, allen met de aan tekening „Goed" Met aantekening „Zeer goed" zijn geslaagd: Mej. J. G. Stevens en de he ren B. J. Stevens, B. J. Kemper, E. Mark voort en J. A. Aanstoot. De heer G. H. Blankena kreeg op zijn diploma de aantekening „Uitmun tend". De cursus werd georganiseerd door de Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid". TANKWAGEN VOOR DE BRANDWEER Het gemeentebestuur heeft aan de brandspuitenfabriek „Van Bergen" te Heiligerlee (Gr.) opgedragen de leve ring van 'n tankwagen voor de brand weer met hogedruk-nevelblussing. Op de begroting voor het jaar 1955 is hier voor een bedrag van f 40.000,— uitge trokken. Deze nevelbluswagen zal uitgerust worden met een tank van 2500 liter en vier haspels met hogedrukslangen van resp. 60 meter, voor twee haspels en 90 meter voor de overige twee haspels, voorzien van mistpistolen. Het blus water zal bij een druk van pl.m. 40 atm. verneveld worden. In de tankwa gen zullen meegevoerd kunnen wor den twee draagbare motorspuitjes, wel ke o.a. gebruikt kunnen worden voor vulling van de tank. Verwacht wordt, dat deze tankwagen behalve voor huis branden, goede diensten zal bewijzen bij de blussing van bosbranden. De brandweren van de meeste omliggende gemeenten zijn reeds in het bezit van dergelijke tankwagens. SCHOOL EN VOLKSFEESTEN TE ESPELO De school- en volksfeesten te Espelo zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdag 7 Juni a.s., op een terrein van de heer Slfjkhuis nabij de Vale Mars. De school- en kinderfeestcommissies hebben grote plannen. Er komt een consumptie- en danstent van de heer W. Beumer, terwijl reeds een voorlo pig programma is opgesteld voor het kinderfeest, dat 's morgens gehouden wordt en voor het volksfeest, dat des middags plaats vindt. Dit laatste bevat o.a. ringsteken met versierde karretjes en op het losse .paard, gecostumeerde stoelendans voor alle leeftijden, blaastrappen, kruiwa genrace voor paren en fietsen met hin dernissen. Inplaats van de wielerronde van Espelo zal dit jaar een veldloop gehouden worden. v ra gen SUCCES VAN DE HEER VAN ERKELENS Op het zangconcours in Den Ham heeft het Herv. zangkoor uit Den Ham onder leiding van haar dirigent, de heer W. van Erkelens te Enschede, een eerste prijs in de ereafdeling weten te behalen met 358 punten. Het zangkoor behaalde hiermede het hoogst aantal punten van het concours, waardoor het een ereprijs ontving, ter wijl de dirigent de directeursprijs kreeg. HERDENKINGS-WANDELTOCHT Zaterdag 14 Mei werd de inmiddels bekende herdenkings-wandeltocht naar de Canadese militaire begraafplaats op de Holterberg gehouden. Er bestond dit jaar voor deze tocht grote belangstelling. Om 14.30 uur had de start van de deelnemende groepen plaats bij de ambachtsschool aan de Dr. Stokkersstraat. Van hier wandelden de deelnemers, begeleid door het Rijs- sense tamboerkorps en de muziekver eniging „Wilhelmina" naar het Schild, alwaar op het bordes van 't gemeente huis een défilé werd afgenomen door autoriteiten uit de gemeenten Rijssen en Holten. Dit défilé werd opgeluis terd door vlagvertoon en door het spe len van de hierboven genoemde mu ziekverenigingen. Hierna werd de tocht naar het kerkhof voortgezet via de bossen om Rijssen en Holten. Op de begraafplaats werden kransen gelegd door diverse groepen deelnemers, o.a. door het district Almelo van de NWU, de jongens van de Rekkense inrichtin gen, de Blik boys uit Deventer en door de heer Van Heek namens de wandel sportvereniging HEKA. De rust werd gehouden bij hotel Hol- terman te Holten. Hierna werd de te rugtocht naar Rijssen aangevangen, al waar de eerste groepen om ongeveer 19 uur arriveerden. Nadat alle deelne mers binnen waren, werden de prijzen door de jury bekend gemaakt en door de heer Van Weerd Sr. met een toepas selijk woord uitgereikt. Gedurende de tocht kregen alle deelnemers een rol pepermunt en een appel aangeboden, resp. door de directie van de King pepermuntfabriek en de wandelsport vereniging HEKA. Dit gebaar werd door de vermoeide tippelaars op hoge prijs gesteld. On danks het niet bizonder fraaie weer is de tocht buitengewoon geslaagd en een ieder ging zeer voldaan huiswaarts. De uitslagen van de tocht waren als volgt: le klasse aangesloten Verenigingen: Blikboys, Deventer 542/3 punt, le prijs (beschikbaar gesteld door de gemeente Rijssen)Ter Horst en Co., Rijssen 53% pt., 2e pr. (beschikbaar gesteld door de heer Van Heek) Schuttersveld, Ensche de 522/3 pt.Holland, Enschede 51Vg pt. 2e klasse: W.I.O.L., Rijssen 52 pt., le pr. (beschikbaar gesteld door de Ge meente Holten)K.S.W., Nijverdal 51 pt., 2e pr.Rietvoorn, Genemuiden, 502/a pt.Steeds Voorwaarts, Rekken 50Ve pt. 3e klasse: Jannink, Enschede 51 pt., le pr.; N.S.V., Enschede 502/3 pt., 2e pr.Voorwaarts, Enter 502/3 pt. Junioren, 3e klasse: K.S.W., Nijver dal 50V3 pt., le pr. Niet aangesloten verenigingen: Oran- jeschool, Rijssen 502/3 pt., le pr.Chr. School, Meisjes, Enter 50Ve pt., 2e pr.; V.E.K., Rijssen 49Vs pt.; Chr. School, Jongens, Enter 48Vs pt.Chr. School B, Notter 48 pt.; Chr. School A, Notter 47x/3 pt. Militairen en Politie, aangesloten Hermandad, Deventer 513/c pt., le pr.; Kon. Marech-, Enschede 51% pt. Niet aangesloten: Afd. 116 Artillerie 50% pt., le pr.; Detmarkazerne, Eefde 492/s pt., 2e pr.Politie, Meppel 492/3 pt., 2e pr.Afd. 115 Luchtmacht Havelte 49Vs pt. Wijzigingen van de credietmogelijkheden voor de Middenstand. Wij vestigen de aandacht op de vol gende wijziging in de credietmogelijk heden voor de middenstand: Borgstellingsfondscrediettot een be drag van f 2500.en in bijzondere ge vallen tot f 4000.zulks ter beoorde ling van het Directoraat-Generaal voor de Middenstand van het Ministerie van Econ. Zaken. De looptijd van de credieten blijft maximaal 3 jaar, echter kan in bijzon dere gevallen verlenging worden toe gekend. Bijzondere credieten: tot een bedrag van f 4000.worden behandeld door de Borgstellingsfondsen. Credieten boven de f 2500.dienen ter beoordeling te worden voorgelegd aan het Directoraat- Generaal voor de Middenstand van het Ministerie van Econ. Zaken. Looptijd maximaal 10 jaar. Bij het indienen der aanvraag dient het bedrijf 2 jaar wettig te zijn gevestigd. De credieten hebben ten doel tegemoet te komen aan liquiditeitsmoeilijkheden, waarin overigens volwaardige en naar goed koopmanschap beheerde midden- standsbedrijven buiten de schuld van de ondernemers zijn geraakt of zonder cre- diethulp zouden geraken en waarin het niet mogelijk is op andere dan door deze credietgeving te voorzien. Bedrijfsuitrustingscredieten: tot een bedrag van f 2500.eveneens behou dens goedkeuring van het Directoraat- Generaal voor de Middenstand tot f 4000. De maximum looptijd is overeenkomstig het hierboven voor Bijzonder crediet be paalde. Het doel is de aanschaffing, uitbrei ding, vernieuwing en verbetering van de bedrijfsuitrusting dit begrip in ruime zin genomen mogelijk te ma ken. Onder bedrijfsuitrusting wordt o.a. mede begrepen de verbetering van de pui en van het interieur van bedrijfspanden. Ook zij, die zich willen vestigen, kun nen voor dit crediet in aanmerking ko men. De rente van de credieten bedraagt voor Borgstellingsfondscredieten boven promesse-disconto van de Neder landse Bank met een minimum van 4 de overige credieten 1% boven het promesse-disconto. De rente bedraagt momenteel resp. 4 en 5 Aanvragen voor Bijzondere of bedrijfs uitrustingscredieten boven f 4000.die nen te worden ingediend bij de Neder landse Middenstandsbank N.V. HOLTENSE VARKENSFOKKERS BOEKTEN MOOIE RESULTATEN. Het is voor de leden van de Varkens- fokvereniging „Holten en Omstreken" Woensdag in Goor een bijzonder suc cesvolle dag geworden. Zij bereikten op de varkensfokdag aldaar goede resulta ten, doordat al hun inzendingen werden bekroond en zij allen prijswinnaars werden. De beer „Leonardus", eigenaar Jhr. A. G. van Coeverden uit Holten, verwierf een A-prijs en werd tevens kampioens- beer van de fokdag. De overige uitslagen van de Holtense inzenders luidden als volgt: Jonge beren: B. Denneboom 2a en 3; H. Krikkink 3. Gedekte zeugen, geb. van 1-6-53 tot 1-1-54: G. W. Baltus la; Jhr. A. G. van Coeverden 3a. Gedekte zeugen, geb. van 1-1-54 tot 1-4-54: Wed. G. H. Stegeman lb. Gedekte zeugen, geb. van 1-7-54 tot 1-9-54: H. Krikkink lb en 2, Gedekte zeugen, geb. van 1-9-54 tot 1-10-54: H. Rietberg la, lb en 2; H. Markvoort lc en 2. Sterzeugen met biggen: W. Rensen 2a; H. Markvoort 2c. „De stad, waar het hart der we reld klopt." Voor de meeste van onze lezers zal de naam „Parijs" wel een bekende klank zijn. Mocht het niet zijn als her innering aan de op de lagere school ingepompte leerstof, dan nog wel door het dagelijks wereldnieuws via de va derlandse radio. Gaat men echter uitsluitend op deze. nieuwsuitzendingen af, dan is het niet denkbeeldig, dat Parijs voor U niet meer betekent dan een centrum, van waaruit mede de internationale politiek wordt bepaald. Een stad, bruisend van leven. De politieke activiteit is echter slechts één facet van het Parijse leven. Parijs is meer dan dat. Het is een levende stad, waar millioenen mensen de strijd om het dagelijks bestaan moeten voe ren. Een millioenenstad, die gonst van menselijke activiteit. Een stad, die dichters en schrijvers heeft geïnspireerd, wellicht aan geen enkele stad ter wereld zijn zoveel ver zen en liederen gewijd. Paris, je t' aime Parijs, ik hou van jou, is ook in de Hollandse huiskamers een veel ge hoord thema. Velen kwamen onder haar beko ring. Al vóór de Franse revolutie uitbrak, toen de landsgrenzen nog minder dan thans een beletsel vormden, was hét ideaal van vele Nederlandse studenten om enkele maanden of jaren in de Franse hoofdstad te kunnen studeren. Ook thans nog kan men in Parijs op allerlei plaatsen zijn landgenoten ont moeten. Ik bedoel hier niet de toerist, die in enkele dagen „Parijs wil doen", maar de serieuze Nederlander, die zijn hart aan het Parijse leven heeft ver pand. Zij hebben hun plaats gevonden in de fabriek of op kantoren, aan de beroemde universiteit of op één van de vele krantenbureaux. U zegt misschien: „Voor mij is het niet weggelegd om met Parijs kennis te maken." Welnu, dan vergist U zich deze keer toch deerlijk. Holtens Nieuwsblad stelt thans zijn lezers in de gelegenheid een trip door het uitgestrekte Parijs te maken. Wacht even. Pakt U Uw koffers nog niet! De grootste verrassing is namelijk, dat U dit uitstapje zonder de vermoeie nissen van een lange reis kunt maken. Zelfs het aanschaffen van een paspoort kunt U nog achterwege laten, hoewel deze 'n stuk goedkoper geworden zijn. U hebt het zeker al begrepen. Wij maken deze tocht per goedkoopste ge legenheid, dat is door middel van de fantasie. Bezit U die niet, dan is dat geen bezwaar. Alles is bij de service inbegrepen. U geeft de voorkeur aan een vlieg reis? Accoord. Om de kosten behoeft U het niet te laten. Vliegen is nog al tijd „goedkoper dan U denkt". Het is alles nogal vlug in het werk gegaan; die vliegreis was voor de mees ten misschien wel een angstige beleve nis, maar de goede zorgen van de ste wardess hebben ieder op zijn gemak gesteld. Nu zijn we dan op het vliegveld Le Bourget aan de rand van Parijs gear riveerd. Het terrein gonst van bedrij vigheid. Passagiers rennen voor hun leven om hun vliegtuig nog te halen. De „kist" voor Rome staat klaar om te vertrekken. Veel poeha. Maakt U zich niet ongerust over de drukke gebaren van die Fransman. Het ligt in zijn aard om zich spoedig op te winden. Het zal U straks niet meer verbazen, als U twee taxi-chauffeurs om een kleinigheid ziet bekvechten. Het is niet zo kwaad bedoeld. Over een paar minuten gaan ze samen wel een glaasje wijn drinken om de vrede te tekenen. Wees een heer in het verkeer. We gaan nu direct de stad maar in. Let op het verkeer! U bent hier niet in Holten, waar ondanks de opheffing van de maximum snelheid nog betrek kelijk voorzichtig wordt gereden. Hier in Parijs schijnt ieder behept te zijn met de snelheidskoorts. De auto mobilisten racen door het drukke ver keer, alsof het hooi in het land op hen te wachten staat. Voordat U oversteekt, mag U zich wel tienmaal bedenken. De auto, die daar in de verte nadert, zal in 'n minimum van tijd hier voor bij schieten. Op dit kruispunt staat weliswaar 'n politieagent, maar het schijnt, dat die de zaak nogal lichthartig opneemt. Hij zwaait wat met zijn witte knuppel in het rond en het verkeer raast weer voort. Het meisje, dat U daar ziet over steken, is één van de mannequins van het beroemde modehuis Dior. Zij is niet de enige. U ontmoet ze hier bij tientallen, de „paradepaardjes" van de grote modekoningen. Service van de Parijse politie. Voor de juwelierszaak aan de over kant schijnt iets aan de hand te zijn. Een grauwe dievenwagen van de po litie is voorgereden. Agenten springen er uit en posteren zich met hun wa pens in de aanslag op het trottoir en rijweg. Een dame stapt uit de getra liede wagen en stapt de zaak binnen. Het nieuwsgierige publiek wordt door de politie op een afstand gehouden. De dame doet intussen bij de juwe lier haar keuze. Na korte tijd komt zij weer naar buiten, in het gelukkige be zit van een kostbaar kleinood, maar met achterlating van een cheque van enkele duizenden. De chef van de doet haar eerbiedig uitgeleide. Op de zelfde wijze als zij gekomen is, ver trekt zij onder politiebewaking. Zij is heus geen gevaarlijke misda- digster. Het betreft hier een service, die de Parijse politie biedt aan ieder die het kan betalen. Heeft men een kostbare aankoop te doen, dan is de politie ten allen tijde bereid U t een vrij hoge vergoeding per dieven wagen uit en thuis te brengen. In 'n millioenenstad als Parijs, waar ook veel gespuis rondloopt, is dit geen overbo- dige maatregel. Om te voorkomen, dat de route de wagen bekend zou worden en dieten daardoor de gelegenheid zouden krijgen een overval voor te bereiden, mag de chauffeur pas gedurende de rit de plaats van bestemming vernemen. Van deze door de politie geboden diensten maken uiteraard alleen de millionnairs en semi-millionnairs ge bruik. Het land van de wijn, Hebt U er bezwaar tegen, dat wij in de bistro rechts 'n glaasje wijn ga drinken? „Bistro" is hier de naam voor de zellige restaurantjes, waaraan Parijs rijk is. Enwaarvan een zeer drul; gebruik wordt gemaakt. Frankrijk is nu eenmaal bij uitstek het land van de wijn. En de Fransman weet er raad mee. Het is niet ongewoon als een arbeider per dag twee of drie fle van het geestrijke vocht door het keel gat werkt. Tot welke gevolgen dit leiden, laat zich gemakkelijk denken. De actie van Mendès-France. Mendès-France, de huidige minister president x), is ernstig van plan 't over tollige alcoholgebruik tegen te gaan. Van al zijn plannen zal deze campagne tegen de alcohol misschien wel grootste tegenwerping ontmoeten in Frankrijk. Een betere manier om zich impopulair te maken, had hij bef niet kunnen bedenken. De protesten in ons land tegen de verhoging van de melkprijs zijn nog niets, vergeleken bij de kritiek op Mendès' snode voorne men. Het valt echter in hem te prijzen, dat hij eindelijk de koe bij de horens heeft durven vatten, zonder vrees voor de gevolgen. Eén resultaat heeft hij reeds bereikt, n.l. de oneerbiedige omzetting sommigen van de naam Mendès France in „Melkers-France". Geleidelijke overgang, Een Engelse firma, die een nieuwe drank heeft bereid, waarin melk met sterke drank is vermengd, heeft toe gezegd de eerste resultaten van haai proeven aan Mendès-France aan te bie den. Dit als hulpmiddel voor de Franse minister om de overgang van alcohol op welk wat meer langs wegen van geleidelijkheid te doen verlopen. Intussen nipt de Franse burger met nog meer smaak aan zijn glaasje. Zo ook in de bistro, waar wij plaats heb ben genomen. Als schepen in de nacht.. Over het trottoir trekt de eindeloze stoet van voorbijgangers. Wie was het ook weer, die het leven der mensen in een millioenenstad vergeleek met het passeren van schepen in de nacht! Men ziet duizenden mensen, maar men weet niets van hun leven, van hun moeite, zorg of vreugde. De clochard. Die stumper, die daar voorbij strom pelt, is waarschijnlijk één van de z.g, „clochards", waarvan Parijs er hon derden telt. Het zijn de uitgeworpenen der maatschappij. Geregeld werk kun nen of willen zij niet doen. Op de markten ziet men hen rond scharrelen om uit de afval hun kostje bijeen te zoeken; hier een koolstronk, daar een weggeworpen rotte aardappel. Misschien stopt van tijd tot tijd goedhartig persoon hen een paar munt stukken in de hand. Een dak boven hun hoofd kennen niet. In voorjaar, zomer en herfst sla pen zij onder één van de bruggen over de Seine, in de parken of in de portie ken van openbare gebouwen. Ziet U maar onder gindse brug. Op de 'harde, cementenvloer liggen twee mannen, slechts door hun dunne jas sen tegen de felle koude beschut, van him, nachtrust te „genieten". Komt U maar gerust wat dichterbij. Ze zijn eraan gewend, dat toeristen hen komen bezichtigen, als vormden zij een museumstuk. Loopt U laat in de avond over één van de Parijse pleinen, dan mag U oppassen, dat U niet over de slapende mensen struikelt. Helaas is de Parijzenaar aan deze toestanden gewend. Hij weet niet ter of het hoort bij zijn stad. 1 schien schenkt hij ook wel te veel aan dacht aan wat in sommige gevallen over deze zwervers openbaar wordt. Zo wordt verteld, dat één van daklozen, die zijn hele leven onder de ellendigste omstandigheden bad doorgebracht, bij zijn dood een enorni kapitaal naliet. De waarheid van dit verhaal staat echter niet vast. Het zal echter wel één van de redenen zijn. dat men zich over het algemeen van het lot dezer „ontheemden" zo bit ter weinig aantrekt. Wie helpt hen' Doet de Parijse overheid of de Fran se regering hier dan niets, zult U mis schien vragen. Zeker wel, al is het sch

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2