H 35 Dokter Nagelhout 25 jaar in Holten 'laatseliik Nieuws HtHdgene^ingf AGENDA Wrijf Kou esi Pijn we<3 met DAMPO lo. 20. Jaargang 7. ZATERDAG 21 MEI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD 5e abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave va.n de Stichting .Jloltens Nieuiosblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar sleden zijn, dat dokter J. P. Na sihout zich als huisarts in onze kaats vestigde en tevens als deel nemer verbonden werd aan het Al- pneen Ziekenfonds, als opvolger ran de „oude dokter" Bessinkpas, rienst praktijk hij had overge- amen. In de vijf en twintig jaren, welke jans bijna achter ons liggen, heeft s dokter zich doen kennen als *n bekwaam en toegewijd medi- eds, die zijn patiënten met zorg joringt en niet aarzelt hen naar jecialist of ziekenhuis te verwij- indien hij meent, dat zij daar teer baat zullen vinden dan bij lem of wanneer het hem moeilijk ralt de juiste diagnose te stellen. De aanstaande jubilaris draagt iet ziekenfondswezen een warm toe, omdat hij van oordeel is, jat het werk der ziekenfondsen lelangrijk bijdraagt tot de bevor- fering van de volksgezondheid, joordat zij de beste specialisten ia ziekenhuizen ad libitum ter be schikking van hun leden stellen, fan hem kan men dan ook niet rerwachten, dat hij onderscheid zal naken tussen zijn particuliere- en H andspatiënten. Dokter Nagelhout is bestuurs- id van het Groene Kruis en van 8 V.V.V., maar hij heeft buiten onze roonplaats vooral bekenheid verworven oor de N.R.V. schildersreizen, waarvan de geestelijke vader is. De opzet daarvan is, zoals men weet, lat de Nederlandse kunstschilders en angekeerd hun kunstbroeders uit het iuitenland in het voor- en naseizoen in buitenland gaan werken en daar Indrukken gaan opdoen. De hotelhou- :;r, welke hen, meestal voor de periode een. maand, onderdak verschaft, ielonen zij met een of meer van de door ien vervaardigde kunstwerken. Op deze rijze zijn al heel wat schilders in de ge legenheid gesteld om in Frankrijk en te werken en zijn omgekeerd, tanstenaars uit die landen, naar ons tad gekomen om er hier met palet en penseel op uit te trekken. Om de minder draagkrachtigen onder ien van reisgeld te voorzien, heeft de iokter de Holtense Kunstkring opge licht, waarvan hij zelf de voorzitter, geretaris en penningmeester is en die haar jaarlijkse bijeenkomst kunst werken verloot, uit welker opbrengst dit ■eisgreld wordt gepuurd. Tal van uitge- onden schilders en andere kunstenaars lebben op de avonden van de club inte- fessante en leerzame voordrachten ge- iouden. Het is het streven van dokter fegelhout om ook in andere plaatsen lergelijke clubs op te richten, opdat meer nmstenaars aan reisgeld geholpen kun- worden. J. P. Nagelhout Zijn werk heeft via de N.R.V. grote waardering gevonden bij het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dat hem thans in staat stelt gedu rende zijn vacantie-tochten in het buiten land hotels voor het uitwisselingsplan te werven. Het is niet alleen van grote so ciale maar ook van culturele betekenis; want niet alleen dat hierdoor een groot aantal schilders een nieuw perspectief geboden wordt, door de verloting van de kunstclub komen thans goede werken in velerlei huiskamers en wordt veler kennis verrijkt door de lezingen, welke worden gehouden. Dit werk getuigt o.i. van een grote sociale bewogenheid. Op 27 Mei gaan de dokter en zijn echt genote hun 25-jarige huwelijksvoltrek king herdenken, o.a. met een receptie, welke des middags gehouden zal worden in Amicitia. Het zilveren paar zal het dan zeker niet aan belangstelling ont breken, want ook Mevr. Nagelhout be paalt zich bij haar arbeid niet uitslui tend tot de huishouding. Evenals de dokteris zij op 't maatschappelijk ter rein werkzaam en o.a. presidente van de afd. Holten van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, presidente van het Co mité „Simavi", penningmeesteresse van de Holtense Hand- en Naaiwerksehool en lid van de Commissie voor het Land- bouwhuishoudonderwijs. Op deze receptie zal ook het ambts jubileum van de dokter niet onopgemerkt blijven. EMIGRATIE. Australië: Land van onbeperkte mogelijkheden. Ruimte voor millioenen mensen. Dit jaar 20.000 Nederlanders naar Australië In 't hotel Vosman werd Vrijdag- ffond een Voorlichtingsavond gehouden Ér „Emigratie naar Australië", welke ivond werd belegd door het Gewestelijk Irbeidsbureau te Deventer. De heer Eeltink, directeur van ge hemd bureau, opende de helaas maar atig bezochte bijeenkomst met een akel woord van welkom, waarbij hij zich het bijzonder richtte tot de heer D. J. Augustinus, Voorlichtingsambtenaar de afd. Emigratie van het Gew. Ar beidsbureau te Arnhem. De heer Augustinus maakte het vorige ar een reis van 26 dagen door Austra al van welke hoogst interessante reis ij Vrijdagavond een verslag gaf, dat de inwezigen zeer boeide en dat tevens aitengewoon leerzaam was. Australië, aldus spreker, is een land iet onbeperkte mogelijkheden. Een land, ftarvan men zich eigenlijk geen voor kan maken. Het is pl.m. 240 maal groot als Nederland, doch er wonen hechts 9 millioen mensen, d.i. 2 a 3 op vierkante kilometer, tegen Neder- ffld 324 op een vierkante kilometer, hechts een klein deel van de Australi an bevolking bestaat uit boeren en de grarische mogelijkheden zijn zeer groot, Blks in tegenstelling met bijv. Canada, 'aar slechts enkele maanden het weer [Mistig is voor de landbouw. Dank zij iet gunstige klimaat kan er 2 x per jaar a soms 3 x per jaar worden geoogst. Me duizenden boeren zijn naar Austra- geëmigreerd en hebben zich daar een 'eed bestaan verworven. Er zijn nog «er vele mogelijkheden voor immigran- op het platteland. Boerenarbeid 'ordt goed betaald en de arbeidsvoor- 'aarden zijn bij de wet geregeld. Onder de ongeveer 800.000 emigranten, die Australië sinds 1946 verwelkomd heeft, zijn duizenden Nederlanders, die het pret tige leven in Australië hebben leren ken nen. Het land streeft naar een bevol kingstoename van millioenen mensen en zal onder deze millioenen gaarne dui zenden Nederlanders tellen. In 1955 kunnen er niet minder dan 20.000 Ne derlanders naar Australië emigreren. Men denke echter niet, aldus de heer Augustinus, dat het goud in Australië op straat ligt of dat de gebraden dui ven je in de mond vliegen. Verre van dat. Er moet gepeesd worden, doch wanneer men hard wil werken, zijn er absoluut meer mogelijkheden dan in welk ander land ter wereld ook. Er zijn mogelijk heden in alle beroepen. De industriali satie-mogelijkheden zijn zeer groot, doch wegens gebrek aan mensen kunnen ze niet worden toegepast. Australië, zo be sloot de heer Augustinus zijn causerie, kan zijn nieuwe staatsburgers veel bie den; voldoende levensruimte voor mil lioenen; voldoende rijkdom kan verkre gen worden door hen, die bereid zijn zich in te spannen. Nadat door de heer Augustinus nog een prachtige film was vertoond van eigen opnamen, gemaakt tijdens zijn reis door Australië, werd deze Voorlichtings avond door de heer Eeltink met een har telijk woord van dank aan de heer Augustinus gesloten. JONGE KERK. Zoals de agenda vermeldt, hoopt de Jonge Kerk a.s. Maandagavond in Irene weer bijeen te komen. Na de bespreking van de vier brochures voor de Kerkdag te Borne, zal op deze avond de heer Sterk een causerie houden over 'n stukje van de grote wereld waar hij zelf ge weest is, n.l. Argentinië. Het ligt in zijn bedoeling iets te vertellen over 't maat schappelijke en kerkelijke leven aldaar. Na de pauze zullen er een paar films gedraaid worden. Daar er op deze avond ook gespro ken wordt over de Kerkdag op 2e Pink sterdag, is het noodzakelijk, dat allen present zijn. DOKTER UNI KWAM VOOR HET LAATST IN HOLTEN. Na meer dan 21 jaar zijn goede zor gen gegeven te hebben aan de zuigelin gen op het consultatiebureau van het Groene Kruis heeft de districtskinder arts dokter J. K. Uni uit Deventer Dins dagmiddag zijn taak overgedragen aan zijn vrouwelijke collega, Mevr. Scho- faerts uit Delden. Door 't steeds groter wordende aan tal moeders, dat van net zuigelingenbu reau gebruik maakt, was het hem niet meer mogelijk Markelo en Holten er bij te doen, zodat er een wijziging in de districts-indeling moest worden aange bracht. Daarom kwam dokter Uni j.l. Dinsdag voor het laatst in Holten. Het dagelijks bestuur van 't Groene Kruis, vertegenwoordigd door de secre taris, de heer G. Brands, en de penning meester, de heer H. Schuppert, heeft deze gelegenheid aangegrepen om dok ter Uni, in tegenwoordigheid van de wijkverpleegster Zuster Groeneveldt, Mevr. W. Wansink-Muller en Mevr. J. Wiggers-Aanstoot, dank te brengen voor de goede zorgen, welke hij al die jaren aan de Holtense baby's heeft besteed. De heer Brands wees er in een korte toespraak op, dat de oprichting van het consultatiebureau in 1933 met enige dwang gepaard moest gaan, maar dat het aantal moeders, dat van het bureau gebruik maakt, hand over hand is toe genomen. Tegenwoordig telt men een record aantal consulten. Hij overhandig de dokter Uni als blijk van waardering voor diens arbeid in Holten 'n boeken bom Dokter Uni zeide in zijn dankwoord, dat het hem speet de bureaux in Hol ten en Markelo niet meer te kunnen bezoeken. De toeloop is echter te groot geworden. Spr. zeide, dat de verhouding met de moeders in het begin wel eens wat moeilijk is geweest, maar de voor schriften welke hij gaf waren hem al tijd ingegeven uit liefde voor het kind. Zijn taak was hem aanmerkelijk ver licht geworden door de medewerking van de wijkverpleegsters, die door hun controle en raadgevingen in de gezinnen een gunstige invloed uitoefenden, waar door de moeders zich precies aan zijn voorschriften hieldex Hij dankte het Groene Kruis voor de aangeboden boe kenbom Het ligt in het voornemen aan het Zui gelingenbureau een Kleuterbureau te verbinden. De regeling daarvan zal na der worden bekend gemaakt. BOERENDOCHTERS HOORDEN IETS OVER BACTERIëN. De Boerendochtersvereniging „B.D.V." hield op Dinsdag 10 Mei in hotel Holter- man een ledenvergadering onder leiding van de presidente, Mej. J. H. Wolters. Vóór de pauze werd gesproken over enkele huishoudelijke aangelegenheden. Bij voldoende deelname zal met de leden van „Jong Holten" op Woensdag 25 Mei a.s. een excursie gemaakt worden door Twente. Daarvoor zal men zich laatste lijk op Zaterdag 21 Mei a.s. kunnen op geven bij de betrokken secretaris of secretaresse. Naar de Bondslanddag. Verder werd gesproken over de Bonds landdag van de Piattelandsjongeren Or ganisatie B.O.O. en van de B.V.O.L.O., welke gehouden zal worden op 14 Juli a.s. te Diepenheim, en waarop zal wor den opgevoerd een openluchtspel, ge schreven door dokter Van der Bijl, tot voor kort woonachtig te Markelo. Een spoedige opgave voor deelname is ge wenst. Na de pauze sprak de heer H. J. A. Koldeweij over het onderwerp,,De strijd tegen bacteriën voor mens en dier". In zijn causerie haalde de heer Kolde weij enkele grote figuren naar voren, die door bacteriën onderzoek grote bekend heid hebben verworven, en noemde o.a. de naam van Pasteur. Hij wees op het grote gevaar van bacteriënsplitsing on der gunstige omstandigheden, zodat uit één bacterie in korte tijd millioenen kun nen voortkomen. Daarom moet de grootst mogelijke zindelijkheid in acht worden genomen. Het was een zeer leerzame avond voor de Boerendochters, waarvoor de presi dente de heer Koldeweij dan ook harte lijk dank bracht. JONG HOLTEN HIELD SPREEK- WEDSTRIJD. De afd. „Jong Holten" van de Platte lands Jongeren Organisatie voor Over ijssel B.O.O. hield het afgelopen week end een goed bezochte ledenvergadering in café Vruggink, onder voorzitterschap van de heer Joh. Lubbersen. Na een kort welkomstwoord in het bijzonder tot de adviserende leden, de he ren H. J. A. Koldeweij en M. Bouwhuis, werd het bondslied gezongen en deed de voorzitter de mededeling, dat op Zater dag 21 Mei een voetbalwedstrijd zal wor den gespeeld tussen twee elftallen van „Jong Holten" en „Jong Bathmen" in Bathmen. Uitvoerig werd daarna gesproken,over de varkensmestwedstrijd, welke van de zijde der particuliere veevoederhandela ren zou worden opgezet. De vergadering besloot op dezelfde voet voort te gaan als voorgaande jaren. Het bestuur kwam vervolgens met twee voorstellen inzake een excursie. Besloten werd op een nog nader te be palen datum een Twente-tocht te maken met de O.A.D. Na de pauze werd tussen 3 leden en 2 bestuursleden een wedstrijd gehouden in het bespreken van een onderwerp bij wijze van improvisatie. Voor de beoordeling was een jury ge vormd, bestaande uit de heren H. J. A. Koldeweij en J. H. Veneklaas Slots. De volgende sprekers behandelden 't achter hun naam vermelde onderwerp: H. Rietberg: veefokkerij; G. J. Slijkhuis: cultuur; J. Roel vink: kwaliteit van de melk; W. Barvelink: pluimvee, en E. Krik kink, varkensfokkerij. Ieder kreeg 5 minuten toegewezen. De jury beloonde de heren Slijkhuis en Krikkink beiden met een le prijs. Bij de rondvraag werd nog besloten de wijze waarop vergaderd wordt wat aantrekkelijker en gezelliger te maken en daarbij meer aandacht te besteden aan de indeling van de zaal. MEVR WANDERS NAM AFSCHEID VAN DE DIJKERHOEKSE PLATTE LANDSVROUWEN. In de Woensdag 11 Mei in het Bonte Paard gehouden ledenvergadering van de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft de pre sidente Mevr. H. Wanders-Greve in ver band met haar vertrek naar Oosterwolde (Fr.) afscheid genomen van de leden. Het was de laatste samenkomst in dit seizoen en zij was goed bezocht. Mevr. Wanders bracht de aanwezige dames dank voor de prettige samenwer king in Dijkerhoek en sprak de hoop uit, dat de afdeling in ledental en bloei mag toenemen. Na behandeling van verschillende in gekomen stukken werd gepauzeerd en vervolgens kwam het jaarlijks reisje aan de orde. Besloten werd om op 7 Juni, des middags een excursie te maken naar Bussink's Koekfabriek te Deventer. Als het weer goed is gaat de tocht per fiets en anders met de dienstbus. Op 6 Juli daaraanvolgende zal Arnhem worden bezichtigd. Vermoedelijk zal deze reis vanuit Deventer per trein worden on dernomen. Nadat verder nog een poosje was ge praat over de in Dijkerhoek ontstane situatie, waarvan allen onder de indruk waren, sloot de presidente deze overi gens geanimeerde vergadering. Huidzuiverheid - Huidgezondheid En puistjes**verdrogen door Purolpoeder WAAR ZULLEN DE HOLTENSE HENGELAARS MOETEN GAAN VISSEN? De Hengelsportvereniging „De Riet voorn" heeft in haar jongste vergade ring nieuwe statuten en een huishoude lijk reglement vastgesteld en besloten daarop de koninklijke goedkeuring aan te vragen, zodat zij daardoor rechtsper soonlijkheid zal bezitten. Bij de toelichting op deze voorstellen zeide de voorzitter, de heer Joh. v. Geen huizen, dat dit noodzakelijk is, omdat door het bestuur telkens maatregelen van financiële aard moeten worden ge nomen, welke zonder de Koninklijke goedkeuring der statuten ten laste ko men van degene, die ze aangaat. Hij wees er in zijn openingswoord op, dat men nog steeds geen vergunning van het Waterschap „De Schipbeek" ontvangen heeft op de inschrijving voor het viswater. De grondkamer voor de visserij zou de pachtvoorwaarden heb ben afgewezen. Uit de jaarverslagen bleek, dat de vereniging momenteel 62 leden telt. De penningmeester, de heer W. Ool- bekkink, gaf een financiëel overzicht en constateerde, dat men het afgesloten boekjaar met een batig saldo eindigde van f 198.32. In de vacature ontstaan door het be danken van de heer H. G. Klein Velder- man, wei'd als bestuurslid en secretaris gekozen de heer H. J. Oolbekkink. De beide andere aftredende bestuursleden, de heren H. J. Oolbekkink Hzn. en W. Oolbekkink, werden met bijna algemene stemmen herkozen. De voorzitter bracht de heer Klein Velderman, die een van de oprichters der vereniging is, dank voor het goede werk, dat hij in het belang van de Hol tense hengelaars heeft verricht. Na vaststelling van de begroting, welke in ontvangst en uitgaaf een be drag van f 360.aanwijst, werd beslo ten op Zondag 19 Juni en Maandag 4 Juli een reisje te maken naar de Lemmer en Tacozijl om daar de dobbers eens uit te gooien. Verder werden twee wedstrij den op het programma geplaatst, n.l. op Dinsdagavond 7 Juni en op Zondag 19 Aug. in het Twente Rijnkanaal als de Schipbeek niet gepacht wordt. Hierna vond de vaststelling van de statuten en het huishoudelijk reglement plaats naar een concept van de Ned. Hengelaars Bond. Donderdag 19 t.m. Zaterdag 28 Mei: Tandarts Steunenberg afwezig (zie annonce). Zaterdag 21 Mei: Laatste dag opgave excursie Jong Holten en B.D.V. Zaterdag 21 Mei: Lompen-inzamelings actie ten bate van „H.M.V." in Espelo en Heihuizen (zie annonce). Maandag 23 Mei: Bijeenkonxst van de Jonge Kerk in het gebouw Irene. Aan vang 8 uur precies. Maandagavond 23 Mei, 8 uur, feestzaal Vosman: Bijeenkomst studiecommissie Overkoepelend Sportorgaan met de leden van de verschillende sportver enigingen. Maandag 23 Mei, 8.45 uur: Schoolver- keersexamen. Woensdag 25 Mei: Excursie B.D.V. en Jong Holten. Vertrek 7.15 uur via Dijkerhoek en Espelo, 7.45 uur van O.A.D.-station naar Twente. Vrijdag 27 Mei: Bezoek van de Commis saris der Koixingin aan onze gemeente. Vrijdag 27 Mei: Receptie ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijksfeest van de heer en Mevr. Nagelhout, van 3.305 uur nam. in Amicitia (zie annonce). Zaterdag 28 Mei: Zitdag Iduna-Corset- tière Mej. Pietersen bij de Fa. Gebr. Schuppert (zie annoee). Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) Kerkdag voor Overijssel te Borne. Aanvang 10 uur (zie bericht). Maandag 30 Mei t.m. Vrijdag 3 Juni: Wegens vacantie gesloten kapper W. Drent (zie annonce). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrika, dv Hendrik Vuk- kink en Johanna Janna Pasop. Eng- bert Johan, zv Johan Veldhuis en Jo hanna Hendrika Bouwmeester. Eg- bert, zv Herman Rozendom en Hermina Hendrika Aanstoot. Ondertrouwd: Hendrik Heiman Olij- dam, 28 j.. Markelo. en Hendrika Mei link, 30 j., Holten. Frederik Vorkink, 27 j., en Geiritje Jansen, 26 j„ beiden Holten. Hendrik Paalman, 27 j., en Hendrika Willemina Dijkink, 25 j., bei den Holten. Jan Oolbekkink. 19 j., en Maria Temmink, 22 j., beiden Holten. Egbert Veneklaas, 28 j., Rijssen, en Zwaantje Bekkernens, 25 j., Holten. Bernardus Adriaan ten Have, 28 j., Gorssel, en Harmina Gerritdina Bosman, 23 j., Holten. BEVOLKING. Ingekomen: G. Jansen van Wierden naar Beuseberg 45. D. M. Aanstoot van Hellendoorn naar Beuseberg 8. W. C. van Sliedregt van Coevorden naar Holterberg 26. Vertrokken: J. W. Vegter van Burg. v. d. Borchstraat 29 naar Utrecht. J. Brinkhuis van Espelo 28 naar Raalte. G. J. Arfman van Look 41 naar En geland. R. Seinen van Holterberg 42 naar Weert. R. Hallink en gezin van Holterberg 48 naar Rijssen. A. M. Bosman van Dijkerhoek 99 naar Raalte. Mevr. de Wed. A. A. Müller-Starre- veld van Dorpsstraat 61 naar Almelo. J. Paalman van Beuseberg 68 naar Markelo. J. H. Lubbersen van Neer dorp 93 naar Raalte. J. Dijkink van Espelo 88 naar Rijssen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 10.30 uur Ds Israel. (In beide diensten col lecte Inwendige Zending)19.uur Ds Israel (Sluiting Winterwerk). Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. 3e Bro chure. (Collecte Inwendige Zending). Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Brinkman van Rijssen. (In beide diensten is de 3e collecte bestemd voor de Theol. Hogeschool te Kampen). BEZOEK COMMISSARIS. De Commissaris der Koningin in Overijssel, Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, zal op Vrijdag 27 Mei a.s. zijn vierjaarlijks bezoek brengen aan onze gemeente. De commissaris zal daar bij vergezeld zijn van de chef van zijn Kabinet, Dr. C. F. Diesch. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Oranjestr. 55, Holten. Tel. 352. Gevonden: 1 jongenspet; 1 portemon- naie met inh.1 padvindersriem1 meis jes-armband; 1 portemonnaie met inh.; 1 sjaal; 1 autobuitenband; 1 jongens petje. Verloren: 1 damesportemonnaie met inh.; 1 remstang met 2 moeren; 1 doublé armbandje; 1 dop benzinetank auto; 1 alpinomuts; 1 muntbiljet van fl.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1