Indrukwekkende plechtigheid op het Canadese Kerkhof NATIONALE FEESTDAG Toespraak van de Burgemeester Herdenking gevallenen uit de tweede wereldoorlog w~&h,d zmby&fyind gev-ieAd AGENDA No. 18. Jaargang 7. ZATERDAG 7 MEI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dn blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,JKoltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 Meer dan duizend schoolkinderen legden bloemen op de graven. De viering van het bevrijdingsfeest is op de Nationale Feestdag voorafge gaan door een indrukwekkende plech tigheid. Op de Canadese Begraafplaats had n.l. onder auspiciën van de afde ling Holten van het Ned. Oorlogsgra- vencomité de herdenking plaats van de geallieerde militairen, die gevallen zijn in de tweede wereldoorlog. Vele honderden inwoners en adop- tanten der graven hadden zich op de dodenakker om het marmeren kruis verzameld, toen de vertegenwoordiger van de Canadese ambassadeur, de le secretaris Mr. H. H. Carter en diens echtgenote precies om half tien bij 't kerkhof arriveerden. Daar werden zij opgewacht door het dagelijks bestuur der gemeente en de leden van het oor- logsgravencomité en him echtgenoten. De Commissaris der Koningin was bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door zijn kabinet-chef, Dr. C. F. Diesch, wiens echtgenote eveneens aanwezig was. Ook de leden van de gemeente raad waren aanwezig. Het plechtig ceremonieel nam een aanvang met het samen zingen van een viertal verzen van Gezang 293: „O God, die droeg ons voorgeslacht", dat door de Holtense muziekvereen. HMV bege leid werd en door allen werd meege zongen. Drs. C. C. Addink, Herv. predikant en reserve-legerpredikant te Holten, hield vervolgens, na de Schriftlezing uit Ps. 100, een korte toespraak, naar aanlei ding van het tekstwoord Ps. 100 2a: „Dient den Heer met vreugde". De kransen en bloemen, die wij hier leg gen, mogen de verschrikkelijkheid van de oorlogskerkhoven niet camoufleren en verbergen onder de schone schijn, want wij moeten altijd weer weten, al dus spr., dat het een vloek en een ont zetting is, dat er oorlogskerkhoven zijn. Niet natuurlijk, dat piëteitvol voor de graven van hen, die voor onze vrijheid vielen, gezorgd wordt, maar wel, dat het een vloek is, dat er zoveel jonge mensen sterven moesten, opdat wij in vrijheid zouden kunnen leven. De zoete vrijheid, die wij proeven, is er in deze wereld alléén door het onnoemelijke lijden en de dood van millioenen me demensen. Die bittere en harde wer kelijkheid van deze wereld mag heden niet verbloemd, maar moet nadrukke lijk blootgelegd worden. Wij mogen er nooit aan wennen, dat er in deze we reld zoiets ontzettends als oorlog be staat. Wij mogen het nooit gewoon of normaal vinden, dat er oorlogskerkho ven zijn. Daarom, opdat wij aan het kwaad nooit zullen wennen, daarom worden wij heden, op deze gedenkdag, op dit oorlogskerkhof, opgeroepen tot het dienen van God met vreugde. Van uit deze opdracht krijgt het ook een diepe zin, wanneer heden onze kinde ren bloemen leggen op de graven van deze jonge Canadezen. Wij willen dan daarmede geen verschrikkelijkheid ca moufleren, maar symbolisch de dienst aanwijzen, waartoe wij geroepen zijn. Immers, de eigenlijke bloemen, dat zijn deze jonge Canadezen zelf, die hier be graven liggen. Hun leven stond nog in zo'n prille bloei en het beloofde veel aan verloofde, aan jonge vrouw, aan kleine kinderen en aan dankbare ouders. Hun leven droeg geen vrucht dan dit éne, dat zij stierven voor onze vrijheid. Zij waren er voor ons. Op dit oorlogskerkhof moet tot allen gezegd worden: „Dient den Here met vreug de". In deze dienst is Jezus Christus zelf vooraan geschreden. Hij is er voor deze wereld, voor Canada en Neder land, voor u en mij. Hij doet ons Zijn toekomst opengaan, aldus eindigde Ds. Addink zijn toespraak. Na zijn gebed zongen alle aanwezi gen Gezang 282: „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij". Vervolgens werden aan de voet van het kruis kransen gelegd door de ver tegenwoordigers van de ambassadeur van Canada en van de Commissaris der Koningin, door burgemeester Mr. W. H. Enklaar, door het gemeentebestuur en door Mevr. Gerritsma-van „der Leij en de heer H. J. Wansink namens het Oorlogsgravencomité. Afgevaardigden van het district Enschede van de Kon. Marechaussee met aan het hoofd Ma joor Smeijers en een deputatie van de Middelbare school voor tropische landbouw, legden eveneens een krans. Tijdens deze kranslegging speelde de muziek: „O, valiant hearts". Hierna volgde een ontroerend mo ment, toen meer dan duizend school kinderen tuiltjes voorjaarsbloemen op de graven der gesneuvelden legden. De plechtigheid werd besloten met de volksliederen van Nederland, Ca nada en Engeland. Nadat de Canadese vertegenwoordi ger enkele graven had bezocht en nog gesproken had met een aantal landge noten drie families waren voor deze plechtigheid uit Canada overgekomen had nog een eenvoudige receptie plaats in hotel ,,'t Lösse Hoes", waar het gemeentebestuur de gasten ont ving. Aan de vooravond van de herdenking van de 10-jarige bevrijding werden de gevallenen uit de tweede wereldoorlog herdacht met een stille tocht naar het monument aan de Molenbelterweg, waarna een interkerkelijke dienst werd gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waar in voorgingen Ds. R. A. Hoogkamp en Ds. J. H. Israël. Bij het monument aan de Molenbel terweg sprak burgemeester Mr. W. H. Enklaar enkele woorden, waarna kran sen werden gelegd door de burgemees ter namens de gemeente Holten, door de heer P. G. Dijkstra namens het Ned. Oorlogsgravencomité en door de heer W. ten Velde namens oud-strijders en oud-illegalen. De heer G. v. d. Bos, onder wiens leiding de stille tocht naar het monu ment plaats had, herdacht de gevalle nen door hun namen één voor één te noemen en besloot met het declameren van een gedicht. Aan de stille tocht werd door vele oud-militairen en bur gers deelgenomen en ook de belang stelling bjj het monument was zeer groot. De korte, doch ontroerende plechtig heid werd met het spelen van het Wil helmus besloten. Tijdens de kranslegging speelde HMV het bekende: „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij" (Gezang 282). Op het station der Ned. Spoorwegen werden Woensdagnamiddag om pl.m. half zes, tijdens een korte plechtigheid de gevallen spoormannen Bannink en Spenkelink herdacht. De chef van het station Rijssen, de heer Blokdijk, hechtte een krans aan de gedenkplaat, waarna enkele minu ten stilte in acht werden genomen. Kerkdienst in de Ned. Herv. kerk. Voor de interkerkelijke dienst, die in de Ned. Herv. kerk werd gehou den, bestond eveneens zeer veel be langstelling. Ds. J. H. Israël liet bij de aanvang zingen Gezang 302 vers 1, 2 ien 3 en las uit de H. Schrift Ps. 40 van vers 1—11. Ds. R. A. Hoogkamp hield hierna een predikatie over het Schriftgedeelde Ps. 40 vers 3 én 4: „Hij trok mij op uit den kuil van het verderf, uit het slijk van den modderpoel. Hij stelde mijn voeten op een rots, mijn schreden maakte Hij vast". Wij waren, zo zeide Ds. Hoogkamp, in de vijf jaren van bezetting, in grote nood. Wij konden onszelf niet helpen. Stuk voor stuk werden alle vrijheden ons ontnomen er werden de slaven- banden strakker aangesnoerd. De ter reur werd steed i groter en daarbij greep het broodsgebrek al meer om zich heen. Al banger werd de tijd en de zorgen klommen schier met de dag. Maar de Here stelde onze voeten op een rots. Hij verloste uit de nood en deed weer leven in vrijheid. De Here verloste en stelde in de ruimte. Zo moeten wij het zien, want de vrijheid, waarin wij leven mogen, is een gave Gods. Het is niet zonder strijd gegaan en 't is een lange weg geweest van bloed, zweet en tranen. Vele man nen en vrouwen uit alle delen van de wereld hebben het hoogste offer ge bracht en wij gedenken de vele do den en de velen, die het rouwkleed dragen. Maar al deze strijders waren slechts instrumenten in Gods hand. Dat wij weer in vrijheid en vrede samen wonen en een lied der dankbaarheid kunnen zingen, is van de Here ge schied. En daarom past het ons om op een avond als deze Hem daarvoor te danken en moet ons herdenken zijn een lofzang aan onze God. Daarin doen we niets tekort aan de inspanning der mensen en kleineren wij niet 't levens offer der vele millioenen. Maar door hun inspanning alleen zou dit resultaat, waarover wij ons nu verblijden, nooit bereikt zijn. God streed tegen Hitier en daarom groef deze zijn eigen graf. God gaf Hitler over aan zijn eigen hoogmoedige gedachten, waardoor hij niet meer luisterde naar goede raad en zo werd Stalingrad het witte graf van vele honderdduizenden Duitse solda ten. Nee, onze vrijheid hebben wij niet verkregen door eigen inspanning, maar als een genadegave Gods, waarvoor wij Hem aan de avond van deze dag oot moedig willen danken. Ds. Hoogkamp besloot zijn predi katie met het bekende gezang: „Ik weet, aan Wien ik mij vertrouwe, Al wisselen ook dag en nacht. Ik ken de rots, waarop ik bouwe. Hij feilt niet, die Uw hulp verwacht. Eens aan de avond van mijn leven Breng ik, van zorg en strijden moe, Voor elke dag, mij hier gegeven, U hoger, reiner loflied toe. Nadat Ds. J. H. Israël in dankgebed was voorgegaan, werd deze herden kingsdienst besloten met het staande zingen van de bekende twee couplet ten van het Wilhelmus. De Nationale Feestdag is in onze plaats geworden een eensgezinde en op gewekte viering van het 10-jarige bevrij dingsfeest, waaraan welhaast de gehele bevolking heeft deelgenomen, of waar bij zij althans acte., de presence gegeven heeft bij de programma's, welke haar des middags en des avonds werden ge boden. De dag begon met klokgelui en rond gang van herauten. Na de plechtigheid op de Canadese begraafplaats, waarover men elders in dit blad het nodige vindt vermeld, had om half twaalf een buitengewone raads vergadering plaats, waarbij de burge meester, Mr. Enklaar, een korte her denkingsrede heeft uitgesproken en waarin hij de betekenis van de 10 jaar geleden herwonnen vrijheid heeft ge schetst. De raad besloot zijn presentie geld te schenken aan de Stichting 1940-'45. 's Middags had een défilé plaats, waar aan vele verenigingen deelnamen en dat uitgroeide tot een allegorische optocht, waarin verschillende wagens meereden met symbolische voorstellingen van ver leden, heden en toekomst. De stoet werd voorafgegaan door de motorclub „De Holterberg" en daarna geopend door „de Bergruiters" en ver der liepen daarin mee de zang-, muziek- en sportverenigingen, de E.H.B.O., de Plattel.vrouwen, de Geref. Jongelings vereniging, de Herv. Meisjesvereniging „Jong Leven", de beide Oranjeverenigin gen, enz. Er reden wagens mee van de J.D.G., C.M.J.V., Jong Holten, „De Jonge Kerk" en andere. Het was een lange en kleurrijke stoet, die van de Stations straat, via le Larenseweg en Kerkstraat door de Oranje- en Dorpsstraat trok, waar op het bordes het défilé werd af genomen door het voltallig gemeente bestuur. Na een rondgang via Molenbelterweg en Burg. v. d. Borchstraat stelden alle groepen zich in het Sportdal op, waar de burgemeester als vooqrzitter van het Comité Nationale Feestdag 1955 een be- groetings- en herdenkingswoord sprak. Met begleiding van H.M.V. werd geza menlijk het Wilhelmus gezongen. Hierna volgde het optreden van de zangverenigingen „H.G.K." en „Soli Deo Gloria" en ruitersportdemonstraties van „de Bergruiters", die verschillende vol tige- en dressuurnummers te zien gaven alsmede springdemonstraties en indivi duele dressuur. Intussen bood de Holtense Handels vereniging de kinderen ballons en snoep aan en aan welke ballonopstijging nog een wedstrijd verbonden was. Na een massale gymnastiekdemonstra- tie van de vereniging „Bato", die met haar ruim 200 leden en adspiranten een keurige indruk maakte, volgde het op treden van de M.- en A.-club „De Hol terberg" met motorsport-evenementen. Vooral het ladderrijden trok grote aan dacht en zorgde voor een vrolijke noot in dit programma. Vervolgens gaven een groep jongelui van diverse leeftijden, waaronder ook en kele meisjes met hardloopwedstrijden een blijk van hun snelheid. De uitslagen van deze wedstrijden waren als volgt: Meisjes 600 m.: 1. M. Kalfsterman, 2. G. Stokkers, 3. H. van Geenhuizen. Jongens tot 16 jaar, 1000 m.1. Jan ten Velde, 2. Kees van Bruggen, 3. H. Visser. Jongens tot 18 jaar, 2500 m. 1. Kees Bos, 2. B. Stenekes, 3. Henk Wes- terik. Jongens, 5000 m.: T. Wildeboer (Apeldoorn), 2. H. J. ten Velde en 3. A. Vincent. Burgemeester Enklaar reikte de prijzen uit. Het programma in het Sportdal werd besloten met een voetbalwedstrijd tussen twee H.V.C.-combinaties, onder leiding van de heer J. Romeijn. De ploegen wa ren niet gelijk in kracht, zodat deze wed strijd een wat eenzijdig karakter kreeg. De geluidsinstallatie van de heer H. J. Bouwhuis bewees deze middag goede diensten, hoewel zij door de sterke wind niet altijd overal verstaanbaar was. DE AVONDPROGRAMMA'S. Voor stampvolle zalen zijn door de ver schillende toneel- en reciteerverenigin- gen uitvoeringen gegeven. O.C.H. voerde in „Amicitia" het verzetsstuk op „Bazuinen rond Je richo", dat de toeschouwers nog eens terugvoerde naar de tijd van de onder duikers en verzetslieden, 't Werd keurig vertolkt, zodat de spelers aan het slot een spontaan applaus in ontvangst te nemen hadden. Feest in „Rehoboth" en „Irene". In het gebouw „Rehoboth" werd Don derdagavond een Bevrijdings-feestavond georganiseerd door de Chr. Ontspan ningsclub „C.O.C.", waaraan medewer king werd verleend door het muziek- ensemble „De Bo-ho-lo's". Feestleider was Ds. R. A. Hoogkamp, die deze drukbezochte bijeenkomst open de met gebed, nadat 2 coupletten waren gezongen van het Wilhelmus. De „Bo-ho-lo's", o.l.v. de heer Rein Ilbrink, uit Rijssen, verzorgden het le deel van deze avond en speelden ver schillende bekende wijsjes, als: Suiker- bossie, Gertje, etc., op zeer verdienste lijke wijze. Het daverende applaus, dat het in groen-witte uniformen gestoken ensemble oogstte, was volkomen ver diend. De hoofdmoot van het programma bestond uit het toneelspel in revuevorm „Als 't Lente wordt" van Joh. v. d. Baaren. Dit stuk, dat de bezettingsbelevenissen weergeeft van de familie v. d. Meer uit een kleine Nederlandse provinciestad, werd zeer goed vertolkt. Ds. Hoogkamp sloot deze geslaagde feestavond met dankgebed, nadat geza menlijk gezongen was Gezang 29: „Hal lelujah, eeuwig dank en ere". Voor de feestavond, die door de C.J. M.V. was belegd in het gebouw „Irene", bestond ook een flinke belangstelling. De voorzitter van de C.J.M.V., de heer A. Westerik, fungeerde hier als feest leider. Tal van vaderlandse liederen werden gezongen en ter afwisseling declameer de de heer Westerik enkele gedichten uit het „Geuzenliedboek". Het hoofdnummer van het programma, het blijspel in 3 bedrijven „Gebroeders Pompernikkel", was van begin tot einde „kolder" en zij die eens een avond flink wilden lachen en wie wil dat niet op een feestavond kwamen flink aan hun trek. Met het zingen van 2 coupletten van het Wilhelmus werd de avond besloten. Maandag 2 t.m. Dinsdag 10 Mei Bijzon dere Verkoopweek H. Roelofs (zie an nonce). Zaterdagmiddag 7 Mei: Grote lompen inzamelingsactie in de buurtschappen Look, Borkelt, Beuseberg, Neerdorp en Holterbroek, ten bate van H.M.V. Zaterdag 7 Mei, 9 en 2.30 uur: Overijsel- rit en oriënteringsrit. Start bij ,,'t Lös se Hoes". Maandagmiddag 9 Mei: Grote lompen inzamelingsactie in Dijkerhoek, Water hoek en Neerdorp, ten bate van H.M.V. Maandag 9 t.m. Zaterdag 14 Mei collecte voor „Het Zonnehuis". (Zie adv.) Woensdag 11 Mei, 8 uur n.m.: Ledenver gadering Bond Dierenbescherming, zaal Holterman. Oprichting eigen af deling. Donderdag 12 Mei Stamboekkeuring V.L.N. bij 't Bonte Paard om 4.45 uur. Donderdag 12 Mei: Zitting Raad van Ar beid ten gemeentehuize van 1112 u. (Zie officiële publicatie.) Vrijdag 13 Mei: Voorlichtingsavond Ge westelijk Arbeidsbureau van Deventer over Australië met film in zaal Vos man om 8 uur. (Zie advertentie). Vrijdag 13 Mei, 8 uur: Vergadering van „Jong Holten" in café Vruggink. Maandagavond 23 Mei, 8 uur, feestzaal Vosman: Bijeenkomst studiecommissie Overkoepelend Sportorgaan met de leden van de verschillende sportver enigingen. Maandag 23 Mei, 8.45 uur: Schoolver- keersexamen. Wij hebben het deze week weer duidelijk ervaren: Zonder H.M.V. zou feestvieren niet gaan Helpt daarom ons prachtige korps in stand houden. Werkt allen mee aan de LOMPENACTIE. In de bijzondere raadsvergadering, welke op de morgen van de Nationale Feestdag werd gehouden, heeft de bur gemeester, Mr. W. H. Enklaar, de leden als volgt toegesproken: Heden, 10 jaren geleden, werd te Wa- geningen door de Duitsers de onvoor waardelijke capitulatie aangeboden en door Generaal Foulkes in tegenwoordig heid van Prins Bemhard namens het geallieerde opperbevel aanvaard. 10 Mei 1945 betekende voor ons land 't einde van een onduldbare dwingelandij van een wrede bezetter. 5 Mei 1945 betekende herstel onzer onafhankelijkheid, herstel onzer gewe tensvrijheid, onzer rechtszekerheid, te rugkeer van Oranje. Deze dagen rond de 5e Mei willen wij herdenken en gedenken, willen wij ons bezinnen op hetgeen die 5e Mei 1945 ons bracht, willen wij ook de offers geden ken, die gebracht werden voor dit hoog ste goed, de vrijheid, die ons werd terug gegeven. De bedoeling van deze 5 Mei-viering wil geenszins zijn het rancuneus terug denken aan hen, die gedurende 5 jaren leed, verderf en onderdrukking over ons brachten. Indien dit zo was, dan zou deze dag een zuiver negatief karakter dragen. Deze 5 Mei-viering wil ook niet slechts zijn een dag van feest en jolijt, neen, zij wil zijn een dag, waarop wij met over grote dankbaarheid het feit gedenken, dat ons 10 jaren geleden het grote ge schenk der vrijheid werd hergeven; zij wil ook zijn de dag, waarop wij in dank baarheiden eerbied al degenen, Neder landers en geallieerden herdenken, die voor ons met het offer van hun leven deze vrijheid kochten. Op deze dag willen wij ons ook bezin nen op de taak, die wij ons in de oorlog zo heilig hadden gesteld: van deze we reld een betere te maken dan zij was. Wij moeten trachten waar te maken, wat wij ons in onze beste uren hebben voorgenomen, dat de offers voor onze vrijheid gebracht, niet tevergeefs zou den zijn. Het is goed, dat wij als volk telken jare worden geconfronteerd met de vraag: „zijn al die duizenden mannen en vrouwen, die tussen 1940 en 1945 hun leven gaven, voor niets gevallen?" Het is goed, dat wjj dan ook telken jare weer kunnen uitroepen: „neen", omdat wij dan weer worden bepaald bij het grote geschenk, de grote erfenis, die zij achterlieten „de vrijheid". Zoals het in welhaast ieder mensen leven gaat, dat men de zegeningen van huis en gezin aanvaardt als de gewoon ste zaak van de wereld, dat men er niet (Zie vervolg pag. 3).

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1