Plaatselijk Nieuws Gedenkt de Stichting 1940-1945 PROGRAMMA van de plechtige herdenkingen en de feestelijkheden op 30 April, k en 5 Mei AGENDA Holten! i i Huisvrouwen van Abonnementsgeld No. 16. Jaargang 7. ZATERDAG 23 APRIL 1955 Verschijnt elke Zaterdag. MENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,jB.oltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. E 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 ENGELSE KINDEREN BEZOCHTEN VADERS GRAF OP DE CANADESE BEGRAAFPLAATS Maandagmiddag hebben de 12-jarige Michaël A. Cooper en de 10-jarige An drew D. Cooper, Hollandse tulpen en een poppeykrans gelegd op het graf van hun vader, de Engelse sergeant- majoor, waarnemer-vlieger D. A. Coo per, wiens graf zich bevindt op de Ca nadese begraafplaats op de Holterberg. Zij behoorden tot de 75 Engelse kin deren, die in het kader van de pelgrim- mage van de British Legion met de KLM naar Nederland waren gekomen als gasten van het Ned. Oorlogsgra ven Comité, om de graven van hun va ders te bezoeken. De kinderen waren in Nijmegen bij pleegouders ondergebracht, omdat het merendeel der vaders een laatste rust plaats gevonden heeft op het kerkhof der paratroopers in Oosterbeek. De jeugdige Cooper's waren onder de hoede van Mevr. Biessels uit Nij megen naar hier overgekomen om voor de eerste maal het graf van hun va der te bezoeken. Ztj werden op het gemeentehuis ont vangen door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar en de heer J. Kroon, se cretaris van de afdeling Holten van 't Ned. Oorlogsgraven Comité, die hen naar de Canadian Cemetry op de Hol terberg begeleidden. Hun vader sneuvelde op 27 Maart '45 in de buurt van Berg en Dal te Nij megen. Hij was toen 28 jaar oud. In een klein dorpje in het graafschap Kent in Engeland, Beltinge aan de Harne Bay, liet hij een jonge vrouw en twee jonge kinderen achter. De beide jongens hebben nu het graf van hun vader gezien, die zij niet gekend heb ben. Hun grootvader heeft het graf van zijn zoon reeds enkele malen be zocht. Hij heeft zijn landhuis in Enge land genoemd naar de plaats waar zijn zoon sneuvelde: „Berg en Dal". Na het bezoek aan de rustiek gele gen dodenakker op de Holterberg, die zeker een diepe indruk op de jeug dige bezoekers gemaakt moet hebben, lunchten zij samen met de burgemees ter en de heer Kroon in hotel „De Holterberg" van de heer F. A. Claa- sen en kregen zij van het gemeente bestuur een briefopener met het ge meentewapen en een dito zilveren le peltje. Ook kregen zij het insigne van het Ned. Oorlogsgraven Comité en een pakket met prentbriefkaarten van Hol ten. Ondanks de beperkte tijd, konden zij nog even een kijkje nemen rond de school met de Bijbel en het gemeente huis. Woensdagavond j.l. zijn zij met hun iandgenootjes per KLM waar naar hun haardsteden in Engeland teruggekeerd, na eerst de voorjaars-bloemententoon- stelling op de „Keukenhof" te Lisse te hebben bezocht. COMMISSIELID V.V.D.-DAG De afd. Zwolle van de Partij voor Vrijheid en Democratie (VVD) heeft als lid van de propaganda-commissie WD-dag 1955 benoemd onze plaatsge noot, de heer W. ten Berge. De VVD-dag 1955 zal op 17 Septem ber a.s. te Scheveningen worden ge houden. GESLAAGDE BONTE AVOND Voor de jaarlijkse bonte avond, die onze plaatselijke VéGé-kruidenier, de heer M. Bolink, in samenwerking met zijn collega's te Rijssen in het Parkge bouw organiseerde, bestond enorme be langstelling en de VéGé-klanten lieten geen stoel onbezet. Het programma, dat het bekende ge zelschap Familie Kok uit Amsterdam bracht, was van begin tot einde af. Het grootste succes oogstte Bobby Klein met zijn liedjes en jodelwijsjes. pl.m. 700 bezoekers waren de ge hele avond gul met hun applaus en ze brachten het gezelschap na het slot nummer een daverende ovatie. Aan het einde van de avond werd een grote verloting gehouden, waarbij vrouwe Fortuna verschillende Holte- naren welgezind bleek. DAAR KOMEN ZE AAN Evenals in 't voorjaar van 1954 gaan s besturen van HMV en de suppor tersvereniging HMV een grote lompen inzamelingsactie houden en wel op Za terdag 23 April (heden). De Holtense huisvrouwen hebben de laatste paar weken hun huis van on der tot boven de grote voorjaarsbeurt gegeven en bij 'n dergelijke actie komt er in ieder huis wel iets aan de op pervlakte, wat bestemd is voor de lom- penkoopman (lees: de inzamelingsploeg van HMV). Zaterdagmiddag om pl.m. 2 uur start e inzamelingsploeg om lompen, oud Üzer, oud papier etc. op te halen in het dorp,de Holterberg, Raalterweg, Jeurlinksweg en Deventerweg. Begin Mei hoopt men de verschil lende buurtschappen af te werken. EEN BEROEP OP VERENIGINGEN Nederland telt duizenden verenigin gen. Wij weten natuurlijk wel, dat de leden van deze verenigingen via uur loonacties, de huis-aan-huis-collecte en ook op andere wijze storten, maar daarmede alléén, komt de Stichting 1940—1945 er niet, omdat er een bedrag van ruim f 5.000.000,— nodig is. U alleen weet waarom het gaat. U weet ook hoezeer de verenigingen onder de druk hebben gezeten tijdens de periode, dat de bezetter hier de baas was. Dat wij weer vrij zijn en nu onze 10-jarige be vrijding feestelijk gaan vieren, is te danken aan de geallieerde strijdlegers en aan het moedige verzet, dat heel wat levens heeft gekost. Voor de ach- terblijvenden en de teruggekomen in validen heeft de Stichting 1940—1945 bij de opzet een schier bovenmense lijke taak op zich genomen, waarin zij zich voor honderd procent als geslaagd mag beschouwen als de laatste vijf millioen gulden bij de inzameling '55 op tafel komen. Als nu uit iedere ver enigingskas, naar draagkracht, een bij drage wordt gegeven, kan het welsla gen verzekerd zijn. Mogen wij op de besturen van de duizenden verenigin gen een vriendelijk beroep doen reeds nu hun leden te raadplegen om daar door straks in staat te zijn in de eerste week van Mei op de girorekening 194045 van de Stichting 1940—1945 het grootst mogelijke bedrag te storten? U bevordert daarmede, dat de Stich ting 1940—1945 ongestoord kan door werken. Indien men liever niet wil gireren, omdat dit moeilijkheden oplevert, dan kan men zijn bijdrage ook afgeven aan de bestuursleden van de .plaatselijke afdeling, de heren E. J. Koopman, D. J. Wansink, Chr. Knijff en J. Wiggers, die haar gaarne in ontvangst zullen ne men. DE COLLECTE. De grote collecte, welke door de leden van de vrouwenverenigingen in onze gemeente zal worden verzorgd, wordt gehouden van 25 April tot en met 8 Mei. Zij geschiedt met lijsten, ondertekend door het comité van aan beveling. Kunnen wij het U beter op het hart binden om gul te geven, dan met deze simpele versregels uit het gedicht van Jan C ampert: „Gedenkt, die deze woorden leest, mijn makkers in den nood"!! BELASTING VOOR TELEVISIE- TOESTELLEN. In hun voorstel aan de raad om ook vermakelijkheidsbelasting te heffen van televisietoestellen zeggen B. en W.: Het komt de laatste tiju herhaaldelijk voor, dat in café's en andere voor het pu bliek toegankelijke inrichtingen, waar sterke drank of andere dranken of eet waren worden verkocht, televisie-uit zendingen worden vertoond. In een enkel geval kunnen deze uitzendingen eerst worden bijgewoond, nadat één of meer consumptiebonnen tegen een bepaalde prijs zijn gekocht. Krachtens de verordening op de hef fing en invordering van een belasting op toneelvertoningen en andere verma kelijkheden is voor het hebben van elk automatisch of mechanisch muziekinstru ment daaronder begrepen radiotoe stellen of luidsprekers in bovenge noemde inrichtingen een belasting ver schuldigd van f 5.per jaar of gedeelte daarvan. Daargelaten of op grond van deze bepaling het hebben van een televisie toestel aan de hierbedoelde belasting on derworpen kan worden, komt het ons bil lijk voor de verschuldigde belasting voor een dergelijk toestel hoger te stellen dan voor de overige in dit artikel bedoelde instrumenten. Een bedrag van f10. per jaar achten B. en W. redelijk. Zij stellen mitsdien voor een belas ting te heffen tot dit bedrag. ENTERSE ZIEKTE. Bij een geslacht varken van de land bouwer H. Klaasses te Espelo is de z.g. Enterse ziekte geconstateerd. Het slacht dier is ongeschikt verklaard voor directe consumptie. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. Aan de dienstplichtige Jan Kolkman, Beuseberg 52, van de lichting 1954 is voorgoed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens broederdienst. ZATERDAG 30 APRIL, KONINGINNEDAG 8.00 uur v.m.Aubade van de leerlingen der beide dorpsscholen (Na afloop samenkomst van de leerlingen in de hal van de Dorpsschool en in het gebouw „Irene"). 7.30 uur n.m.: Opvoering van het toneelstuk „Toen de storm begondrama in 3 bedrijven door Joh. van Ekelen, in Amicitia, uitgaande van de Holtense Oranjevereniging. 8.45 uur n.m.: Lampionoptocht, uitgaande van de Chr. Oranje vereniging, met medewerking van „H.M.V.", vanaf de Stations straat. (Lampions ter plaatse verkrijgbaar a 15 cent). WOENSDAG 4 MEI 7.45 uur n.m.: Afmars voor de stille tocht naar het monument aan de Molenbelterweg. (Opstelling uiterlijk 7.30 uur bij de Herv. Kerk van alle oud-strijders en burgers. Ieder sluite zich onderweg aan.) 8.00 uur n.m.: Plechtige herdenking der gevallenen met inacht neming 2 minuten stilte bij het monument en kranslegging. 8.15 uur n.m.: Interkerkelijke dienst in de Herv. Kerk. Voorgan gers Ds. R. A. Hoogkamp en Ds. J. H. Israël. 8.00 9.30 DONDERDAG 5 MEI, NATIONALE FEESTDAG uur v.m.: Klokgelui uit de Dorpstoren. uur v.m.: Plechtige herdenking van de gevallenen op de Ca- ^if nadese Begraafplaats op de Holterberg, met bloemlegging door 111 j= pl.m. 1000 schoolkinderen, in aanwezigheid van een vertegen- HH H= woordiger van de Canadese Ambassadeur en van de Com mis- HH ÜH saris tier Koningin en met medewerking van „H.M.V.". Voor- HË HI ganger Ds. C. C. Addink. §H Ui (De leerlingen verzamelen zich te 8.30 uur op de aangegeven §i§ jjjg plaatsen. Aftocht langs de Beukenlaan, de overige bezoekers §fH via de Molenbelterweg enz.). gg 10.30 uur v.m.: Feestelijk samenzijn der schoolkinderen in diverse HH gebouwen. Hl 11.30 uur v.m.: Buitengewone raadszitting ten gemeentehuize. 13.3014.30 uur n.m.: Défilé van alle verenigingen met vlaggen en Hf HH vaandels en vertrek naar het Sportdal. (Verzamelen uiterlijk Hg 13 uur via Kerkhofsweg, Slachthuisweg en Waagweg). Nie- m Hj§ mand blijve thuis. Hl m 14.3015.uur n.m.: Zang van de plaatselijke zangverenigingen 1§| HH en Herv. Kerkkoor. gg| 15.0015.30 uur n.m.: Ruitersportdemonstraties van „De Berg- m§ HH ruiters". H| 15.3016.00 uur n.m.Massale gymnastiekuitvoering door de leden HU HU van de gymnastiekvereniging „Bato". HH 16.0016.30 uur n.m.Motorsportdemonstraties van de M.A.C. „De d |H§ Holterberg". g 16.3017.00 uur n.m.Hardloopwedstrijden in verschillende groepen. HH 17.0018.00 uur n.m.: Voetbalwedstrijd door H.V.C. U |H 19.30 uur en later: Toneeluitvoeringen en gezelligheid in verschil- Uil lende zalen, zoals nader wordt bekend gemaakt. U Hg (Voorlopige opstelling). 1=1 GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Oranjestraat 55, Holten, telef. 352. Gevonden: 1 grolse want; 1 broche; 1 polshorloge1 padvindersmes1 munt biljet; 2 bankbiljetten en 1 muntbiljet; 1 portemonnaie met inhoud; 1 lederen handschoen; 1 zakmes; 1 autoped; 1 kin- derportemonnaie; 1 damesmuts; 1 pak beschuit; 1 padvindersmes met ketting; 1 portemonnaie met inh.; 1 alpinomuts; 1 dweil (nieuw)1 paar kinder wantjes, rode kleur, aan een koord. Verloren: 1 polshorloge; 1 gebreide kindermuts; 1 reservewiel; 2 pak zak ken; groene autoped met luchtbanden; 1 manchetknoop (parelmoer); 1 broche; 1 handschoen; 1 schrobzaag; 1 porte monnaie met inh.; 1 gymnastiekschoen. BUURTVER. DIJKERHOEK VERGADERDE. In café „Het Bonte Paard" had Maan dagavond onder voorzitterschap van de heer G. H. Wanders de jaarvergadering plaats van de buurtvereniging School- kring Dijkerhoek. Met het oog op een zomeruitstapje gaf de heer M. Rozendom, chef van de bui tendienst der O.A.D., de aanwezigen 'n indruk van een autobustocht naar het Sauerland in West-Duitsland. Het voorstel om deze tocht op 12 Juli te maken vond een willig gehoor. Het jaarverslag en het financieel ver slag van de heer H. Kloosterboer wer den goedgekeurd, nadat de heren H. J. Wèchstapel en B. Hartenberg een gun stig rapport hadden uitgebracht. Tot leden van de nieuwe kascommissie zijn gekozen de heren A. Wegstapel en H. J. Lonink. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer G. Kampen, die naar Maarn vertrok, gekozen de heer H. Pes- sink. Er werden vervolgens verschillende punten van plaatselijk belang besproken. Besloten werd tot de O.A.D. 'n schrifte lijk verzoek te richten om Dijkerhoek tot vaste stopplaats te maken, eventueel met het plaatsen van een wachthuisje. Voorts werden verschillende wegen onder de loupe genomen. Op een vraag van de heer E. Wegsta pel kon de voorzitter in zijn kwaliteit van hoofd der school mededelen, dat mo menteel het aantal leerlingen voor het behoud van de derde leerkracht nog wel voldoende is. Gehoopt wordt, dat dit in de toekomst ook zo mag blijven. DOOR PLOEG GEGREPEN. De heer B. Manenschijn in de Beuse berg heeft bij het ploegen een ernstig ongeluk gehad. Tijdens het ploegen met twee paarden raakten de leidsels ver ward. Hij moest zich daarvoor tussen de ploeg en de paarden begeven. Deze zijn daarbij schijnbaar verschrikt ge raakt en gingen op hol, de heer Manen schijn, die de punt van de ploeg in zijn arm kreeg, een eind meesleurend. Er moest onmiddellijk medische hulp komen, welke verleend werd door dok ter Nagelhout. De patient moet geruime tijd rust houden met zijn verwonde arm. Zaterdag 23 April, 8 uur: Lezing van de heer J. M. Metzger voor de J.D.G. in hotel Holterman. Toegang vrij (zie advertentie) Zaterdag 23 April, 26 uur: Lompen inzameling „H.M.V." en Supporters vereniging „H.M.V." (zie annonce). Maandag 25 April. 7.30 uur precies: Bij eenkomst Jonge Kerk in Irene. Dinsdag 26 April: Laatste dag opgave deelname bezoek agrarische jaarbeurs „Jong Holten" (zie annonce). Dinsdag 26 April, 8 uur precies: Jaar vergadering „Het Groene Kruis" in hotel Holterman (zie annonce). Dinsdag 26 April, 8 uur: Jaarvergade ring „Het Groene Kruis". Donderdag 28 April: Meimarkt (tevens kermis). Dansen in café Kalfsterman. Donderdag 28 April, v.m. 10.30 uur: Pro vinciale jaarvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia. Donderdag 28 April: Toogdag Herv. Vrouwenver. te Enschede. Zaterdag 30 April, 7.30 uur: Uitvoering van de Holtense Oranjevereniging in Amicitia (zie annonce). Zaterdag 30 April: a. Laatste dag aan melding standplaats ijsverkoop op particuliere grond (zie off. publ.). b. Aanmelding voor arbeider bij de dienst van gemeentewerken (zie off. publicatie). Zaterdag 30 April: Ter gelegenheid van Koninginnedag Lampionoptocht Chr. Oranjevereniging met medewerking H.M.V. Vertrek 8.45 uur vanaf Sta tionsstraat. Zondag 1 Mei, 7.30 uur: Filmavond Je hova's Getuigen, in zaal Vosman. Maandag 2Zaterdag 7 Mei: Bijzondere verkoopweek H. Roelofs (zie annonce). 1IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIH i ZATERDAGMIDDAG 23 APRIL S sj komen wij de lompen bij U halen. M Legt U ze eventjes klaar? H Dank U! g H Besturen „H.M.V." en g g „Supportersvereniging", g llllllllllllllllllllllllllllllllllillWIIIW LAATSTE HERINNERING. Abonné's op Holtens Nieuwsblad bui ten de Gemeente Holten worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld (p. half jaar 2.30 of voor 't gehele jaar 4.60) te willen voldoen op girorekening no. 175587 van de Coöp. Boerenleenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 3 Mei a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 30 cent inningskosten). Vertrouwende op aller medewerking, Adm. HOLTENS NIEUWSBLAD. RAADSVERGADERING. De Gemeenteraad komt bijeen op Woensdag, 27 April 1955, des avonds half 8, ten gemeentehuize, voor de be handeling van de volgende agenda: 1. Notulen der openbare vergade ring van 18 Februari 1955. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Voorstel tot wijziging der gemeen tebegrotingen voor de jaren 1953 en '55. 4. Voorstel tot vaststelling van kin derbijslagverordeningen voor het ge- meentepersoneel. 5. Voorstel tot het verlenen van een vacantie-uitkering over 1954 aan de secretaris, de ontvanger en de ambtena ren van de burgerlijke stand en over 1955 aan het gemeentepersoneel. 6. Voorstel tot aanvulling van de verordening op de heffing en invorde ring van een belasting op toneelverto ningen en andere vermakelijkheden. 7. Voorstel tot wijziging van het uit breidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten. 8. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van woningen. 9. Voorstel tot vaststelling van een „organisatieverordening brandweer". 10. Rondvraag. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Israël, 10.30 uur Ds Israël (Bed. H. Doop). Behandeling Brochure. In beide diensten collecte voor nood lijdende kerken en personen. Dijkerhoek. 10 uur Ds Addink. Collecte noodlijdende kerken en personen. Geref. Kerk. 9 30 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten is de 3e col lecte bestemd voor de Christelijke Kleuterschool.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1