Plaatselijk Nieuws Op 21 Maart begint de Lente AGENDA No. 11. Jaargang 7. ZATERDAG 19 MAART 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J,8S - 2SJ, Adv.-prijs115 m.m. a contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 INKOOP-COMBINATIE „INGO" viert DEZE MAAND HAAR 30-JARIG BESTAAN. In 1925 werd een inkoopcombinatie op gericht door manufacturiers uit Gelder land en Overijssel, vandaar de afkorting iNkoopcombinatie Gelderland Overijssel. In de loop der jaren echter groeide de combinatie zeer snel. (in Holten is fa. E. Wonnink aangesloten bij de „INGO"). Deze groei had tot gevolg dat het be staande INGO-gebouw te klein werd. Er werd toen een nieuw pand in Zwolle in gebruik genomen. Deze uitbreiding was noodzakelijk geworden doordat ook tex tielzaken uit andere provincies zich er bij aangesloten hadden. Op de duur bleek ook het gebouw in Zwolle bij 't gestadig_ groei en van de combinatie niet aan de eisen te voldoen. Thans is de „INGO" dan ook gevestigd in een groot gebouw van 4 verdiepingen te Deventer. De Inkoopcombinatie stelt zich ten doel door gezamenlijke inkoop in de textielhandel tot een lagere verkoops prijs te komen. Een voordeel dus, waar van uiteindelijk de klanten kunnen pro fiteren. Tijdens het jubileum zal de „INGO" met bijzondere aanbiedingen komen (o.a. via advertenties). Voor Holten, Markelo, Bathmen en La ren vindt men deze speciale jubileum aan biedingen bij fa. E. Wonnink. Voorjaars Modeshow De fa. E. Wonnink zal Maandag 28 Maart a.s. haar 6e modeshow houden in zaal „Amicitia". Evenals voorgaande jaren komt ook 1955 met diverse verrassingen op modegebied. Hoewel Frankrijk de ba kermat van de nieuwste mode-ontwikke- ling is, o.a. de H en A lijn, wil dit nog niet zeggen dat de Nederlandse Confection- neurs deze ideeën zonder meer overnemen. De smaak van de Nederlandse vrouw is in hoofdzaak afgestemd op practisch nut en draagbaarheid. Uitgaande van deze ge dachte heeft de Nederlandse confectie- industrie de laatste jaren een grote vlucht genomen, die zelfs reikte tot ver buiten onze grenzen. Door deze show zal u weer een goed inzicht krijgen van wat onze mode-in dustrie naar voren brengt. Bij de japon nen is niet alleen veel aandacht besteed aan het model, maar ook de kleurencom binatie is verrassend goed te noemen. Naast de. Zwitserse poplin japonnen, veelal bedrukt met fleurige bloemmotie ven, is ook dit seizoen blauw-wit weer fa voriet. Katoen en fibranne zijn wel het meest in de modellen verwerkt. Stoffen, welke beide soepel in het dragen zijn. Vooral de fibranne wint meer terrein, bo vendien ligt de prijs ervan erg gunstig. Speciale aandacht verdienen de toppers en fietsjasjes, welke in grote verscheiden heid aanwezig zijn. De pastel tinten ma ken de vlotte modellen zeer aantrekkelijk. De mantels zijn veelal vervaardigd uit mohair, een stof die vooral 's zomers pret tig in het dragen is. Jersey is ook weer piesent en bezet nog steeds een voor name plaats in de toonaangevende mode collecties. Het heeft zich op stoffengebied goed gehandhaafd. De zwarte damesmantels zullen ook dit jaar niet op het appèl ontbreken, evenals de mantelcostuums. Men lette speciaal op de prachtige afwerking en coupe van deze bovenvermelde kledingstukken. Het is niet gemakkelijk hier in kort bestek een vol ledig overzicht te geven van hetgeen op deze voorjaarsshow te zien zal zijn. Daar om raden wij u aan zelf kennis te nemen van de laatste nouveauté's. Controlevereniging „Holten e.o." verrichtte belangrijke arbeid In de jaarvergadering van de controle- vereniging „Holten e.o." welke Vrijdag avond onder voorzitterschap van de heer M. Boode in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman werd gehouden, is de talrijke opgekomen leden door de contro leur, de heer J. W. Jansen, een uitvoerig overzicht gegeven van de grote betekenis van de productie-controle van het melk gevend rundvee. De gemiddelde opbrengst bij gecontro leerde dieren van het rood-bonte veeslag bedroeg over het afgelopen jaar 4075 kg melk per koe met een vetgehalte van 3.51 pet en 143 kg botervet over 312 dagen. Bij de zwart-bonten bedroeg deze opbrengst 4001 kg melk met een vetgehalte van 3.75 pet. en 150 kg. botervet over 305 dagen. Het gemiddelde van alle gecontroleerde koeien bedroeg 4057 kg. bij een vetgehalte van 3.55 pet. en 144 kg. botervet over 311 dagen. In zijn openingswoord deelde de voor zitter mede, dat de vereniging zich in le dental nog steeds uitbreidt. De volle ont plooiing van haar werkzaamheden is mo gelijk doordat zij een belangrijk bedrag aan subsidie ontvangt. Nadat de secretaris, de heer G. J. Klein Hegeman, de notulen had gelezen en en kele mededelingen had gedaan, bracht de penningmeester, de heer P. Dijkstra, het financieel verslag uit, waaraan wij ont lenen, dat de inkomsten 24.181 en de Uitgaven 23.474 bedroegen, zodat er een 'batig saldo geboekt kon worden van 707. De kascommissie bestaande uit de heren D. J. Bronsvoort en J. W. Steven verklaar de bij monde van laatstgenoemde alles in orde te hebben bevonden, zodat de pen ningmeester, onder dankzegging voor zijn vele arbeid décharge werd verleend. Ook aan de controleur, de heer Jansen, werd dank gebracht voor zijn arbeid. Bij de bestuursverkiezing was aftredend en niet herkiesbaar de heer M. Boode. Voor de hierdoor ontstane vacature was door het bestuur candidaat gesteld de heren J. G. Holterman en H. Stevens (Dorp). Eerstgenoemde werd bij meerderheid van stemmen gekozen. Het bestuurslid, de heer E. Aaltink, bracht de aftredende voorzit ter Boode hartelijk dank voor het vele werk, dat hij in het belang van de ver eniging heeft verricht. Op voorstel van de heer H. Klooster boer werd nog besloten de jaarlijkse fok- veedag geldelijk te steunen. Aan het be stuur werd overgelaten op welke wijze dit zal geschieden. Ruwvoederverbouw noodzakelijk Na de behandeling van dit huishoudelijk deel der jaarvergadering hield de assistent der R.L.V.D., de heer W. Rietberg, een met tal van gegevens gedocumenteerde lezing over de veevoeding. Een eerste ver eiste noemde spreker de verbouw van een prima ruwvoedergewas, o.a. voldoende bie ten en kuilvoer met een hoog eiwitgehalte. Verder stelde de heer Rietberg als ideaal dat alle weidegrond één maal per jaar ge maaid wordt. De hooitijd dient zoveel mo gelijk over een lange periode verdeeld te worden. Vroeg maaien, met de kwaliteit voorop en dan pas de kwantiteit (hoeveel heid). Ook de verhouding tussen eiwit en zetmeel dient in de rantsoenen goed ver deeld te zijn. Een goede verzorging der dieren, als borstelen, goede temperatuur, enz. is een eerste vereiste. Nadat door de aanwezigen nog tal van vragen gesteld waren, welke door spreker werden beantwoord, bracht de voorzitter hem dank voor zijn leerzame causerie. Dokter v. d. Bijl in Dijkerhoek De vorige week Vrijdag heeft dokter Van der Bijl uit Markelo in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek voor de af deling "van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen aldaar gesproken over „kinder ziekten". Het was een interessante en leerzame avond, waarvan de aanwezige dames zeer veel opgestoken hebben. Er werden tal van vragen gesteld, zodat het ruim elf uur was toen de oud-presidente, mevr. M. Reiling-Kers, die wegens ver hindering van mevr. Wanders-Greve, deze vergadering leidde, dokter Van der Bijl bedanken kon voor zijn komst naar Dij kerhoek. Personeel der grote V.V.V.'s bezocht Overijssel Het baliepersoneel van talrijke V.V.V.- kantoren in den lande is Maandag de gast geweest van de Prov. Overijsselse V.V.V., dat onder leiding van de directeur, de heer J. A. Veldman, een rondtocht door de provincie heeft aangeboden. De gasten werden 's morgens ontvangen door het dagelijks bestuur der gemeente Deventer, dat hen, wegens verhindering van de burgemeester, mr Bloemers, ten stadhuize, bij monde van de loco-burge meester; wethouder Th. H. Beerents, een hartelijk welkom toeriep. Bij een rond wandeling door de stad werden o.a. tal van historische gevels bezichtigd en o.a. een bezoek gebracht aan het museum in gericht in de oude patriciërswoning „De drie haeringen". De directeur der Deven ter V.V.V., de heer Surink, gaf hierbij de nodige explicatie. Na een autobustocht via Raai te en Hel- lendoorn en over de Holterberg werden de bezoekers in hotel „Hoog Holten" ont vangen door het gemeentebestuur van Holten, dat hen aldaar de lunch aanbood. Het dagelijks bestuur der gemeente was hier vertegenwoordigd door de burgemees ter, mr W. H. Enklaar, en de gemeente secretaris, de heer G. J. Langenbarg. Ook het V.V.V.-bestuur was door enkele be stuursleden aanwezig. Mr Enklaar sprak de hoop uit, dat de bezoekers, onder de bekoring gekomen van het prachtige Overijsselse landschap, de toeristen in het komend seizoen naar onze provincie en onze omgeving verwijzen zullen. De directeur der prov." V.V.V. heeft het gemeentebestuur dank gebracht voor deze ontvangst, waarna de heer P. A. Bos, be kend preparateur en jager, de gasten aan de lunch iets vertelde over de fauna van de Holterberg. Na afloop heeft men een bezoek gebracht aan het natuurhistorisch museum op de Holterberg. Het gezelschap is daarna vertrokken voor een bezoek aan kasteel Weldam bij Goor, waar dr Han- nema het heeft rondgeleid, om de aldaar verzamelde kunstschatten in ogenschouw te nemen, terwijl het eveneens nog een kijkjè genomen heeft in het kampeercen- trum „Hessenheem" te Markelo. Terug gekeerd in de koekstad werd de gasten een diner aangeboden door het gemeentebe stuur van Deventer. Jong meisje bij aanrijding gedood Dinsdagmiddag is de 7-jarige Joke Breu- kink, dochtertje van de heer B. J. Breu- kink, onder de gemeente Markelo, toen het bij de bushalte van de O.A.D. bij café „De Poppe" aan de Rijksstraatweg van Holten-Markelo plotseling de weg over stak door een auto van de Amstelbrouwe- rij te Plengelo aangereden en op slag ge dood. Het meisje kwam met haar 8-jarig broertje met de bus van 5 minuten voor vier van de school te Markelo en had schoolmelk meegebracht voor een school kameraadje en kind van de familie Aan stoot van genoemd café. Het stak met haar broertje plotseling van achter de bus de weg over, op het moment, dat de vracht auto van de brouwerij met een flinke snelheid kwam aangereden. Het broertje kon nog terugspringen. Het meisje werd gegrepen met het bovengenoemd noodlot tige gevolg. De chauffeur van de brou werij kon de aanrijding niet meer voor komen en treft geen schuld. De verslagen heid in de buurt en de deelneming met het zwaar getroffen gezin is zeer groot. Door een motorrijder aangereden Maandagmiddag is de landbouwer H. J. Nijland op de Borkeld, terwijl hij ter hoogte van café „De Poppe", halfweg Hol ten-Markelo de Rijksstraatweg overstak, door een motorrijder aangereden en met een zware hex'senschudding opgenomen. Dokter Hoeing uit Markelo verleende de eerste hulp. De getroffene kon naar zijn woning worden vervoerd waar hij rust zal moeten houden. Zo hebben we het op school geleerd. Het is het jaargetijde, dat de overgang van de winter tot de zomer vormt en dat gekenmerkt wordt door stijgende temperatuur en toenemende vegeta tie. Het is ook het jaargetijde, dat ge kenmerkt wordt door toenemende ac tiviteiten van de mens op. schier elk gebied, want de heerlijke voorjaars zon doet ons opleven uit een periode van dikwijls strenge koude en veel on behagen. De geleerden zijn het over de juiste datum, waarop de lente begint, niet helemaal eens. Zij wordt ook wel eens gesteld op 20 Maart en genoemd lente punt of lentenachtevening. Wij willen op deze ene dag niet fit ten en allen een blijde en zonnige len te toewensen, die de zieken de kracht zal schenken om te herstellen en de gezonden zal stimuleren tot verhoogde activiteit. In dit blad, dat wij „Lentenummer" gedoopt hebben, treden deze activi teiten reeds duidelijk naar voren uit de advertenties van de zakenlieden. Het bizondere kenmerk van de lente is ook, dat alles om vernieuwing vraagt en daarbij heeft men de wegwijzers no dig, welke op de advertentie-pagina's worden aangetroffen. De krant zou haar taak niet verstaan, indien ze hieraan geen aandacht zou schenken. Daarom verschijnt ze in een vergrote oplage en wordt ook in de omliggende gemeenten verspreid. Wij hopen, dat deze hernieuwde ken nismaking met de Braderie 1954 ging ze ook op groter schaal de deur uit o.m. vruchtdragende gevolgen mag hebben voor onze adverteerders. Proficiat, met de Lente! Jaarvergadering van de V.V.V. Op Maandag 21 Maart zal de V.V.V. haar jaarvergadgring houden in de zaal van café Maats. Het bestuur roept in het bij zonder de zakenlieden, hotel-, pension- en kampeerhuishouders op om in deze ver gadering aanwezig te zijn. Natuurlijk geldt deze oproep voor alle leden en het be stuur zal dan ook niets liever zien, daar zijn we vast van overtuigd, dat alle leden ter vergadering komen. Het stelt er zeer veel prijs op de leden een inzicht te geven van de gevoerde actie ter verhoging van de financiële bijdragen, die in het afgelopen jaar plaats vond en waarvan thans de definitieve cijfers be kend zijn. Bovendien vindt na afloop van de zakelijke besprekingen een filmvoor stelling plaats door onze plaatsgenoot, de heer J. Th. de Jager, die destijds zelf een film vervaardigd heeft van onze gemeen te, welke nog maar door weinigen is ge zien. Hij heeft daarbij nog tal van aardige lantaarnplaatjes, zodat dit een aantrek kelijk programma kan worden. De heer Aaftink kreeg enkel-fractuur Door de abominabel slechte toestand van de wegen en voetpaden kwam de heer G. J. Aaftink, lid van de raad onzer ge meente, Maandagmiddag in de buurtschap Loo onder de gemeente Bathmen op zijn rijwiel in moeilijkheden, waardoor hij een enkel-fractuur opliep. Hij kon zich, hoe wel met zeer pijnlijke gevolgen nog op eigen gelegenheid naar zijn woning be geven, maar daar werd zijn voet zo pijn lijk, dat doktershulp moest worden inge roepen. Na in het ziekenhuis te Deventer voorlopig behandeld te zijn kon de heer Aaftink naar zijn woning terugkeren, waar hij rust moet houden, terwijl zijn voet nog in loopgips zal moeten tot de enkel weer genezen is. HOLTEN AANGEWEZEN ALS VOORBEELDKERN. Rationalisatie der kleine zandbedrijven? Naar het Deventer Dagblad weet te melden, overweegt de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst in Overijssel om over te gaan tot vorming van acht rationali satie-kernen in de provincie. Voorlopig heeft men het oog laten vallen op de ge meenten Raalte, Nieuw-Leusen en Steen- wijk in West-Overijssel en Hardenberg (Lutten-Slagharen)Holten-Markelo, Weerselo, Tubbergen-Geesteren en Dene kamp-Losser in Oost-Overijssel. Totaal bijna drie honderd kleine boe renbedrijven zullen gedurende een perio de van drie jaar kunnen rekenen op de volle aandacht van de Rijkslandbouw- voorlichtigsdienst bij de bedrijfsvoering en op financiële medewerking van het Departement van Landbouw. De assis tenten van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst zullen daarbij niet op de stoel van de boer gaan zitten, maar naast de stoel gaan staan om waar mogelijk de boer te adviseren met hun landbouw- wetenschappelijke kennis, zodat de be drijfsresultaten gunstig worden be- invloed. Men zal in tegenstelling met Rotte- valle in Friesland geen proefnemin gen doen, maar slechts die rationalisatie- methoden toepassen, waarvan men de waarde kent. Die dingen zullen worden verbeterd, die het minste geld kosten, maar het hoogste rendement geven. Men richt zich speciaal tot de zandbedrijven, omdat de kostprijs daar hoog ligt. Ge probeerd moet worden om die kostprijs zoveel mogelijk te drukken. Samen met de boer zal de assistent van de voorlichtingsdienst een bedrijfs- overzicht opstellen, waarbij zal worden nagegaan wat het eerst moet worden aangepakt. Over het algemeen zal daar bij de aandacht worden bepaald in de eer ste plaats bij de veeverbetering en de ruwvoederwinning. Drie jaar zullen de hierbij ingeschakelde bedrijven kunnen rekenen op de kennis en de toewijding van de voorlichtigsdienst. Door het de partement zal voor deze drie jaren een premie worden verleend van resp. f 350, f 250 en f 150. Daarnaast kan men nog gebruik maken van de premie-regelingen voor vee- en stalverbetering. Het initiatief in deze wordt gedragen door de georganiseerde landbouw, ook plaatselijk. Ir. G. K. Veldman, Rijkslandbouwcon- sulent voor Oost-Overijssel te Hengelo, die wij om nadere inlichtingen vroegen, l^tf als zijn oordeel, dat er beslist geen opzienbarende dingen staan te gebeuren. Rationalisatie van de kleine boerenbe drijven is van het begin af het doel van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst ge weest, Men gaat nu de bedrijfsvoorlich ting een meer individuele vorm geven en dus wat meer op bepaalde bedrijven instellen. In het gebied van Holten en Markelo zullen dat voorlopig waarschijn lijk een 25 tot 35 bedrijven zijn. Als deze zaak in een wat verder sta dium is getreden, hopen wij onze lezers wat uitvoeriger te kunnen inlichten. De fijnste PATAT ES FRITES koopt U nog altijd bij JAAP OP SMIDSBELT. OPBRENGST ZONNESTRAAL-COLLECTE. De Zonnestraal-collecte ten behoeve van de t.b.c.-bestrijding heeft f 115.42 opgebracht. Vorig jaar was dit bedrag f 60.10. BELIJDENIS DES GELOOFS. Blijkens Hervormd Holten hopen 37 mannelijke en 27 vrouwelijke candidaten op 3 April a.s. belijdenis des geloofs af te leggen. DE FOKRICHTING VAN HET WARMBLOED? AARD". De Paardenfokvereniging „Holbatheo", aangesloten bij de V.L.N., hield Woens dagavond in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek haar jaarvergadering, waar in de heer G. A. R. Nieuhoff, secreta ris-penningmeester der provinciale afde ling, uit Vriezenveen, een lezing hield over „De fokrichting van het warm- bloedpaard". Alvorens de heer Nieuhoff aan het woord kwam werden eerst enkele huis houdelijke zaken afgedaan en bracht de penningmeester, de heer B. J. Reilink, 't financieel verslag uit, dat een klein batig saldo te zien gaf. Boeken en bescheiden waren door de heren H. Deten en A. Wechstapel in orde bevonden, zodat hem dank gebracht werd voor zijn beheer. De aftredende bestuursleden, de heren M. Harmelink en C. v. d. Berg werden met bijna algemene stemmen herkozen. Men besloot dit jaar weder een fokdag te houden in Dijkerhoek op dezelfde dag als het school- en volksfeest, met welker commissie over de datum nog overleg gepleegd zal worden. In zijn causerie zeide de heer Nieuhoff vervolgens, dat er bij 10 jaar geleden heel wat veranderd is bij het fokken van warmbloedpaarden. Tegenwoordig wordt iets meer hals en schoft gevraagd om een goed landbouwpaard te fokken, dat ook geschikt is voor de landelijke ruitersport. Spreker behandelde nog ver schillende aspecten der fokkerij, waar over later nog van gedachten gewisseld werd. De voorzitter, de heer W. Starink uit Bathmen, die de heer Nieuhoff had in geleid, bracht hem aan het einde zijner lezing dank voor zijn leerzaam betoog. SCHOOL VERKEERSEXAMEN. Aan het schriftelijk deel van het schoolverkeersexamen hebben voor het behalen van een diploma 88 leerlingen deelgenomen, die 1780 vragen hadden te beantwoorden. Er werden 282 fouten gemaakt of gemiddeld per leerling 3.2 fout. Dijkerhoek had 9 leerlingen met 20 fouten, gemiddeld 2.2, Espelo 9 met 28 fouten, gemiddeld 3.1 fout. School m. d. Bijbel 39 leerlingen met 122 fouten, gemiddeld 3.1 en de Dorpsschool 31 met 112 fouten, gemiddeld 3.6. Volgens de landelijke norm moeten 6 leerlingen van het deelnemen aan het practisch exa men worden uitgesloten. Dit is met 7 of meer fouten. Voor het behalen van het speldje heb ben 38 kinderen deelgenomen. Zij maak ten 76 fouten of gemiddeld 2. Dijkerhoek 2 met 3 fouten gem. 1.5, Espelo 4 met 6 fouten gem. 1.7, School m. d. Bijbel 17 met 30 fouten gem. 1.7, Dorpsschool 15 met 38 fouten gem. 2.5. Vrijdag 18 Maart, 7.30 uur: Bijeenkomst Jonge Kerk in het gebouw Irene. Maandag 21 Maart, 7.30 uur: Ledenver gadering van de afdeling van de O.L.M. in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman. Maandag 21 Maart, 8 uur precies: Jaar vergadering van de V.V.V., in café Maats (zie adv.). Dinsdag 22 Maart: Uitvoering Nijver- dals Chr. Mannenkoor in Amicitia. Dinsdag 22 Maart: Bij voldoende deel name bezoek aan zaal Boode te Bath men van de Plattelandsvrouwen voor film over het Reddingswezen van de N.Z.H.R.M. Donderdag 24 Maart: Vergadering stu die-commissie overkoepelend Sport- orgaan, met de afgevaardigden der verenigingen, enz. Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Maart: Jaar feest Jeugdverenigingen te Espelo. Vrijdag 25 Maart, 7.30 uur: Ouderavond Prot. Kleuterschool in Irene. Maandag 28 Maart: Middag- en avond- voorjaarsmodeshow fa. E. Wonnink in Amicitia (zie adv.). Dinsdag 29 Maart, 7.30 uur: Vergade ring afd. Holten Plattelandsvrouwen in Hotel Holterman. Mej. Gunther spreekt over „Reclame en gezond ver stand van de huisvrouw". Zaterdag 2 April, 7.30 uur: Feestelijke ouderavond u.l.o. school in Irene. Woensdag 6 April, 7 uur: Jaarlijkse Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank, in café J. Jansen. Zaterdagavond 9 April: Paaswijdings- avond Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" in de Geref. Kerk. HOE WORDEN DE BONDSGELDEN BESTEED? Over dit onderwerp sprak de dis- trictsbestuurder van de Algem. Ned. Bouwbedrijfsbond, de heer H. Timmer uit Deventer, o.m. op de Dinsdagavond in de zaal van de heer K. ter Horst ge houden vergadering van de plaatselijke afdeling van die bond. Na een kort historisch overzicht, waarbij gewezen werd op de grote offers, die de arbeiders en hun gezin nen vroeger moesten brengen, doordat de organisatie der arbeiders zwak was veel verloren stakmgen! en waar door de arbeiders inzagen, dat zij hun organisatie in ledental en financieel sterk moesten maken, gaf de heer Timmer een uiteenzetting over het be heer en de besteding van de bondsgel- den. De rechten van de leden, welke vast gelegd zijn in statuten en reglement, vragen reeds belangrijke bedragen voor uitkering bij overlijden, uitkering aan oude leden, het NVV-t.b.c.-fonds (per jaar keert dit ongeveer f 1.000.000,- uit), stakingsuitkeringen, enz. Verder wordt voor propaganda, vakbladen, ontwikke lingswerk, ontspanning enz. jaarlijks een groot bedrag besteed. Het belangrijkste deel der contribu ties is echter nog altijd bestemd voor de vorming van een strijdkas; hierop moet nu en in de toekomst, zo goed als in het verleden, de nadruk worden gelegd, want nog altijd worden de vele verbeteringen voor de bouwar beiders slechts verkregen door strijd van de organisatie. Na 1945 heeft de ar beidersorganisatie in het bouwbedrijf meerdere malen 'een krachtig geluid moeten laten horen o.a. om de tot standkoming van het bedrijfspensioen fonds te verkrijgen, om verbetering in de lonen van de opperlieden en grondwerkers te brengen enz. En in de toekomst zal het zeker niet anders zijn. Om redelijke wensen van de werkne mers ook dan zonder grote offers voor de arbeiders en hun gezinnen doorge voerd te krijgen, is het nodig, dat de ANB sterk is in ledental, maar ook sterk met haar weerstandskas. De plaatsvervangend voorzitter, de heer G. H. Oplaat, die wegens verhin dering van de heer H. W. Kromdijk, de vergadering leidde en de heer Timmer met een kort woord had ingeleid, bracht hem aan het slot van de verga dering dank voor zijn uitvoerige cau serie en zijn komst naar Holten. ORANJEFEEST OP 30 APRIL Het bestuur van de Holtense Oranje vereniging heeft op de Woensdag j.l. gehouden vergadering besloten een be drag uit de kas beschikbaar te stellen om het mogelijk te maken, dat de kinderen van de openbare school op 30 April a.s. een feestje wordt bereid in Amicitia. 's Avonds zal voor de leden en be langstellenden een feestelijke bijeen komst worden georganiseerd, eveneens in Amicitia. Bij die gelegenheid zal een toneelstuk worden opgevoerd door enige dames en heren uit ons dorp. Het bestuur hoopt, dat voor zulk een avond voldoende belangstelling zal be staan, zodat voor een gevulde zaal kan worden gespeeld. Per advertentie zal hierover latei- meer worden bekend gemaakt.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1