gebr. mm HederEand-Bsnemarken Socialisten in Engeland verdeeld Groeiende belangstelling voor de Paasveetentoonstelling BUITENLANDS OVERZICHT HOUT Een beschouwing van H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie. De geschiedenis wijst in de landen- ontmoetingen tussen Nederland en De nemarken een parallel aan. In de pe riode 1928 tot 1931 zat ons Vaderlands voetbal haast even diep in de put als de laatste jaren het geval is geweest. In een reeks van jaren was het Neder lands elftal er niet in geslaagd op vreemde bodem te winnen. Tegen België uit waren we voort durend kansloos geweest en een uit wedstrijd tegen Zwitserland had, toen we op 2 November 1930 met niet min der dan 6—3 verloren, de deur dicht Er zou en moest verandering komen en zo kreeg de wedstrijd tegen De nemarken op 14 Juni 1930 op vreemde bodem in Kopenhagen, een haast sym bolische betekenis. Zou de toenmalige keuze-commissie, schertsend door wij len de Zuidelijke voorvechter Jan van Bel, gedoopt als HLM (het lukt mis schien), naar de naamletters Herberts- Lotsy-Mundt, waaruit die nieuwe keu ze-commissie toen gevormd was, er m weten te slagen een winnend elftal te formeren? De Oranje-hemden wonnen in een wedstrijd, waarin achterhoede en mid denlinie schitterden en waarin de te genwoordige Rotterdamse politie-in- specteur Lagendaal, zijn vierde achter eenvolgende wedstrijd speelde, over tuigend met 2—0. Dit betekende de ouverture van een ongewoon lange reeks succesvolle wed strijden, die in 1936 culmineerde met n ongeslagen internationaal seizoen. Een feit, dat trouwens ook na de oorlog nog eens werd herhaald. De historie leert ook in voetbal op en neergang', dit schijnt onafwendbaar, óók voor de ogenschijnlijk sterkste lan den. Hongarije b.v. heeft vele, vele jaren ih Midden-Europa, evenals nu weer, 'n zeer sterke positie ingenomen. Toch zijn wij er wel in geslaagd eens in Rot terdam van het sterkst geformeerde Hongaarse elftal te winnen. Engeland, waar van onze kloeke sport de baker mat wordt gevonden, en dat we lange jaren aan dc spits hebben gewaand, heeft de meerdere al lang gevonden in Zuidamerikaanse en Oosteuropese sa- 'menstellingen. Er is in de dertiger jaren een pe riode geweest, dat het Nederlandse voetbal op de wereldmarkt hoog stond aangeschreven; zelfs zo, dat onze toen malige amateurs nooit kansloos tegen de sterkste beroepsteams in het veld traden. Het Nederlandse voetbal droeg voor heen een karakteristiek stempel van wilskrachtig verweer, van een opge voerd duivels tempo en van merkwaar dige verrassingen. Menige wedstrijd in die tijd werd gewonnen door 'n storm achtig z.g. Hollands kwartiertje, dat t publiek in laaiende geeftdrift bracht. Langzaamaan ging dit vuur echter in eenschrompelen. Het Nederlandse voet bal zakte door oorzaken van verschil lende aard naar de diepte en er moest haast een paleis-revolutie in de vorm van een totale ommezwaai komen om weer uitzicht te geven op betere re sultaten. En weer in Denemarken, als in 31, het eerste land, waarin onze nieuwe mogelijkheden zullen moeten proefsto- men. De hardwerkende Nederlandse keu ze-commissie heeft bij de samenstel ling van het Oranje-elftal voor een daverende verrassing gezorgd, door de in het Spaanse „Valencia" spelende Faas Wilkes als center voor op te stel len geflankeerd door twee oude rot ten, Timmermans en Lenstra. Persoon lijk vind ik nog altijd Wilkes één van de beste spelers, die ooit het Neder landse elftal-hemd heeft gedragen en hiertoe kan ik, beter dan wie ook, uit ondervinding spreken. Wilkes is iemand, die zich als speler in de nationale ploeg altijd voor de volle honderd procent heeft gegeven. Men kan van hem zeg gen, dat hij vroeger een broertje dood had aan trainen, hij beschikte blijk baar echter over zoveel natuurlijke ga ven en over zoveel lichaamsbeheersing, dat hij altijd tot de uitblinkers behoor de en vrijwel steeds voor 'n paar doel punten goed was. Ik hou uit m'n voet balloopbaan aan spelers-typen als Wil kes, Lagendaal, Smit, Vente, wijlen Wim Andriessen, Bas Paauwe, v. Run, Halle, etc. etc., de beste herinneringen, vandaar, dat ik de opname van Wilkes van harte toejuich en dat ik dit bij de beoordeling van het Nederlands elftal van Zondag een sterk punt acht. Ik weet wel, dat voetbal 'n spel is, waar van men de resultaten nooit tevoren met zekerheid kan voorspellen, maar wel, dunkt me, zullen ditmaal onze Noordelijke vrienden van gooiden huize moeten zijn, zullen zij de stormloop van deze technisch zeer goede Neder landse voorhoede kunnen weerstaan. Ik heb in die voorhoede volledig ver trouwen. De linker vleugel is technisch stellig beter dan rechts, maar Dillen en Timmermans mogen dan al het ge raffineerde doorzicht van Lenstra en De Harder missen, in voortdurende aanvalslust zullen zij niet tekort schie- ten. De Nederlandse middenlinie heeft n debutant in de persoon van de sojied gebouwde oud-Ajaxied Van der Hart, die na zijn verblijf in Frankrijk, nu de kleuren van „Fortuna" draagt. Ook achter vinden we iemand, die zijn plan kenkoorts zal moeten overwinnen, n.l. de Haarlem-speler Kuys, die als links back optreedt. Ogenschijnlijk is van dit nieuwe Ne derlandse elftal dus de voorhoede het sterkste deel. Wanneer de minder ge routineerde achterhoede gelegenheid krijgt zich in te spelen en men blijft zorgen voor opluchting, dan geloven wij, dat er een grote kans is, dat ook nu de geschiedenis zich tegen Dene marken zal herhalen en dat het Ne derlands, elftal eindelijk weer eens een overwinning zal behalen. „Het zit in de lucht", zo zou men zeggen, waarbij wij geenszins de kracht van de Denen willen onderschatten, want zo is het nu ook weer niet, dat de roodbaadjes zich zo maar voor het Nederlandse karretje zullen laten spannen. Ook in de sterkste periode van het Neder landse voetbal wisten de Denen aan Oranje altijd goed partij te geven en in de reeks van Scandinavische landen- ontmoetingen streeft Denemarken van oudsher steeds naar de top, al schijnt het de laatste jaren iets door Zweden overvleugeld te zijn. Wij geloven voor Zondag in een goe de wedstrijd en een tot de nok gevuld stadion zal zeker niet nalaten het her stel van het Nederlandse voetbal, zo als het zich heeft aangekondigd in drie goed geslaagde oefenwedstrijden, van harte toe te juichen. Laten we hopen, dat het de gelegenheid zal krijgen de Oranje-spelers na afloop te bejubelen. De opstellingen zyn als volgt: Nederlands elftal: Doel: De Munck (Fortuna '54); achter: Wiersma (Donar); Schaap ('t Gooi); v. d. Hart (Fortuna); Van Schijndel (SVV), aanv.; voor: Dillen (PSV); Timmermans (ADO); Wilkes (Valencia), Lenstra (Hee renveen); De Harder (Holl. Sport), re- serven zijn: v. d. Land (HBS); Mesman (Amsterdam), v. d. Hoek (Feijenoord). Klaassens (VVV 1903), Roosenburg (Sneek) en Cor v. d. Gijp (Emma). Deens elftal: Doel: Per Henriksen (Frem), achter: John Amdisen (AGF), en Boerge Bast- holm Larsen (Koege), midden: Erik Jensen (AB), Christen Broegger (AB) en Joergen Olesen (AGF); voor: Joer- gen Hansen (Naestved), Knud Lund- berg (AB), Jens Carl Christensen (AB), Vagn Birkeland (KB) en Jens Peter Hansen (Esbjerg). Reserves: Kaj Joer- gensen (AB), Johsae Schmidt (Esbjerg), John Cramer (Koege) en Poul Meijer (V e jle). Scheidsrechter is de Belg Roeykens I met assistentie van 2 Belgische grens rechters. Rebellerende Bevan stuurt aan op socialistische nederlaag. Splitsing in Labour? Enige tijd geleden, toen het bankdis- conto werd verhoogd en toen minister Butler de bepalingen voor het afbeta lingssysteem verscherpte, geloofden de socialisten, dat de komende verkiezin gen reeds zo goed als gewonnen waren. Nu betwijfelen sommigen of de La- bourpartij als één geheel aan de ver kiezingen zal deelnemen. Zij menen, dat Bevan voor de verkiezingen uit gestoten zal worden en met zijn eigen candidaten als een splintergroep voor de dag zou komen. Zover is het nog lang niet, maar toch heeft Bevan weer met één slag aan het socialistische op timisme een einde gemaakt. En zoals in 1951, toen hij aftrad als minister, is ook ditmaal die reden niet duidelijk waarom hij de knuppel in het hoender hok heeft gegooid en de strijd aange bonden tegen Attlee en de andere ge matigde leiders. „Hij is zelf zijn ergste vijand",, zei Richard Crossman, een trouwe aanhanger, die ditmaal met hem van mening verschilt. Ditmaal weinig volgelingen. Het gaat hier om de waterstofbom. In 1951 was Bevan niet tegen de be wapening; hij trad af, omdat de rege ring te veel voor de verdediging uit gaf. Nu verzet hij zich niet, omdat de waterstofbom in Engeland wordt ge maakt. Hij protesteerde, omdat noch Attlee, noch Churchill wilde beloven, dat de waterstofbom niet gebruikt zal worden, als de Sovjet-Unie een oorlog met ouderwetse wapenen zou voeren. Oppervlakkig gezien staat hij sterk. Het zijn niet enkel pacifisten, die Ame rika verwijten Hiroshima en Nagasaki met atoombommen bestookt te hebben. Degene, die in een „volgende oorlog" 't eerst atoom- en waterstofbommen ge bruikt, laadt een zware verantwoorde lijkheid op zich. Maar toch kan geen staatsman beloven deze wapens en kel te gebruiken, als de vijand er mee zou beginnen. Churchill heeft er de vorige week nog op gewezen, hoe over weldigend de meerderheid van de Rus sen is op het gebied van de conven tionele wapens. Als Engeland en Ame- ka nu aankondigen, dat z-ij geen atoomwapens zullen gebruiken totdat de Sovjet-Unie begint, zou het een klein kunstje voor de communisten zijn om Europa op te slokken met de oude wapens en daarna Engeland met ra ketten in as te leggen. Men kan niet beloven geen gebruik te maken van het middel, dat het redmiddel van 't Westen is. Bevan heeft echter 'n kans gezien om Attlee een beentje te lichten en hij heeft het geprobeerd. Het merkwaar dige is, dat Crossman en andere ge trouwen hem helemaal niet volgen. Zij beschouwen de waterstofbom als een droeve noodzakelijkheid, zoals de meer derheid van de Engelse socialisten. Bevan heeft nu een groep van 62 medestanders. Enkelen van hen zijn pacifisten, die zich steeds van stem ming onthouden, als het over de be wapening gaat. Als het er op aankomt, steunen zij echter Attlee. Anderen zijn voorstanders van verdediging, maar zij zijn zo vol ontzetting over de atoom- en waterstofbom, dat zij liever onder de voet gelopen worden, dan dat zij deze wapenen zouden goedkeuren. Ve len van hen zullen echter ook aarzelen Bevan te steunen, als deze een aanval op leven en dood tegen Attlee begint. Bevan kan rekenen op de steun van een klein aantal volgelingen, linkse socialisten, die enkel heil zien in een uiterst linkse politiek. Zij aarzelen niet om de eenheid van de partij in gevaar te brengen, omdat zij overtuigd zijn, dat het beleid van Attlee en de rech tervleugel toch nooit zoveel stemmen trekt, dat zij de verkiezingen kunnen winnen. Door de laatste Gallup-poll worden zij in het gelijk gesteld. Deze werd gehouden, toen de ontevreden heid over de hoge prijzen ten top was gestegen en vóór Bevan's nieuwe op stand. Als er nu verkiezingen werden gehouden, zou Churchill winnen met een meerderheid van 50 zetels in het Lagerhuis. De waarheid is, dat Bevan niet graag een socialistische overwinning zou zien, ditmaal althans niet. Het zouden de ge matigden zijn, die de regering zouden vormen, zónder hem. Maar als Labour verliest, is het afgelopen met het pres tige der gematigden en dan krijgt hij zijn grote kans. Hij heeft het oog, niet op de verkiezingen van 1955 of 1956, maar op die van 1960 of 1961 en daar om aarzelt hij niet gaten te slaan in het schip. „Wij hebben genoeg van deze eeuwige ruzie", zeggen vele socialisten echter. En daarom is er nu een sterke bewe ging om Bevan uit de partij te stoten. ren van wat de veemesterij weet voort te brengen aan kwaliteirssiachtvee, groot en klein. Ln aangezien de consumenten, en in navolging daarvan het siagersbe- drijf, de laatste jaren zuike geneel andere eisen stellen aan de kwaliteit van vlees en dientengevolge het vette vlees met meer verlangd wordt, heert de veemesterij zich ook in moeten stellen op de productie van rijp, maïs vlees, hetwelk toch niet te vet is. De Paasveetentoonsteliingen zuilen zeker het bewijs leveren, dat de mes ters in staat blijken te zijn aan die vraag te voldoen, dank zij het feit, dat ons rundvee zich naast de pro ductie van veel en goede melk, voor de mesterij bestemd zijnde, ook leent voor de productie van prima vlees, mits met vakmanschap in de juiste richting gemest. Ongetwijfeld zal ook nu weer het roodbonte veeslag zich aan de kop we ten te-piaatsen wat het behalen van de meeste kampioenschappen betreft. Dit heeft het bestuur der „Vebo" te Leiden er toe gebracht de inzendin gen van slachtvee in twee rubrieken van veeslagen te beoordelen, n.l. in die der roodbonten en die van zwart bonten en blaarkoppen, om aldus de concurrentie voor elk der groepen meer gelijkwaardig te stellen. Evenals op meerdere tentoonstel lingen wordt ook te Leiden het slacht vee reeds 5 jaar lang op punten ge keurd, hetgeen dit voordeel biedt, dat de beoordeling van het vee naar de huidige eisen van kwaliteit sterker op de voorgrond treedt en de inzen ders uit het hen verstrekte juryrap port kunnen opmaken in welk opzicht hun ingezonden dieren op bepaalde punten te kort zijn geschoten of wel aan alle eisen van een hoog kwali- teits-slachtdier hebben voldaan. Door de Federatie is nog een iets vereenvoudigd punten-systeem ont worpen, hetwelk op een enkele ten toonstelling dit jaar het eerst toe passing vindt. Om het karakter van de mesterij in de eigen streek een goede kans te geven, hebben de tentoonstellings- besturen te Doetinchem en Raalte hiervoor afzonderlijke rubrieken en kampioenschappen ingesteld naast de algemene rubrieken, waarin het beste vee vanuit alle streken in het land kan uitkomen. Dit is zeker toe te jui chen, opdat op zulke tentoonstellin gen niet het vee uit eigen omgeving te veel in de schaduw wordt gesteld door de zeer bijzondere „uitlopers" uit bepaalde mestgebieden, die op verscheidene tentoonstellingen com pareren en terecht steeds lauwerkran sen veroveren. De Paasveetentoonstelingen zullen ook dit jaar weer de belangstelling van veehouders, veehandelaren, sla gers en vleeshandelaren verdienen. Men schrijft ons vanwege de Fede ratie van Paasveetentonostellingsvei - enigingen: De Paasveetentoonsteliingen met hun traditie van jaren her, waaraan het ruimer vleesverbruik na de vas ten mede ten grondslag ligt, groeien nog in tal en betekenis, waarbij het de pas opgerichte Federatie van Paas- veententoonstellingsverenigingen niet gemakkelijk valt dusdanige schikkin gen door de respectievelijke besturen te doen treffen, dat men elkaar niet „in de wielen rijdt". De data voor nagenoeg alls ten- toonstelingen zijn vastgesteld en we beginnen dit jaar al vroeg met de eerste op Woensdag 16 Maart te Wa- geningen. Dan volgen resp. Rhenen op 17 Maart, Goes op 22 Maart, Den Bosch op 24 Maart, Leiden op 25 Maart, Rijssen op 28 Mcicivt, Rotter dam, Doetinchem en Sneek alle dr/e op 29 Maart (n.l. op de wekelijks-. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Zaterdag 19 Maart 1955, des voormiddags van 11 tot 12 uur in het gymnastieklokaal van de ulo-school en des namiddags precies 3 uur in de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid zal wor den gegeven tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Zij vestigen er de aandacht op, dat uit sluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Men gelieve het huwelijksboekje mede te brengen, alsmede de inentingskaart, welke bij de geboorteaangifte werd uit gereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. marktdag in die steden), Raalte en Schagen op 30 Maart, Amsterdam, Delft en Eist op 31 Maart. In de provincie Limburg wil men twee tentoonstclingen houden, n.l. de gewone te Beek en een herlevende te Kerkrade, waarbij tevens het jubile um van 't openbaar slachthuis wordt herdacht. Beide tentoonstellingen hadden 29 Maart als datum gekozen, maar zullen nu bij schikking elk een afzonderlijke dag aanwijzen. Rotterdam, n.l. de Afdeling der Holandse Mij van Landbouw, organi seert dit jaar al haar 85ste Paasvee tentoonstelling en betrekt in deze voorjaarsexpositie ook fok- en han delsvee en paarden. Ook de „Vebo" te Leiden schaart het fokvee naast het mestvee op de Paasveetentoonstelling. Maar het uitgesproken karakter van de Paasveetentoonsteliingen is en blijft toch maar het demonstre- VOOR ONZE BOEREN Via de vereniging voor bedrijfsvoor lichting worden de landbouwers en veehouders regelmatig nuttige wenken gegeven. Voor deze tijd o.a. het vol- Rogge. De beste tijd voor het aan wenden van stikstof op de rogge is eind Februari-begin Maart. De gemid delde bemesting voor rogge is 400 k.g. slakkenmeel, 3400 k.g. kali 40 pet. en 2 a 300 k.g. kalkammonsalpeter. Haver. De tijd van haver zaaien is einde Februari-begin Maart. Het ras Marne geeft op vrijwel alle zandgron den de hoogste opbrengst. Hoeveelheid zaaizaad op goede grond: 125 k.g. per h.a. Het ras Libertas is op minder goe de grond niet geschikt door de matige grondbedekking en is vrij gevoelig voor magnesiumgebrek. Op goede gronden zijn de rassen Libertas-haver en Herta- gèrst zeer geschikt voor mengteelt, zaaien naar twee-derde haver en één derde gerst. Beiden vragen een goede kalk- en magnesiumtoestand van de grond. Voor ritnaalden 't zaaizaad be handelen met Lindaan-bevattende mid delen, volgens voorschrift. oooocoooaoao 8 Zondag 20 Maart a-s. g q hopen onze lieve kin- n g deren en ouders q jj H. ULFMAN JOH. ULFMAN- 8 g koopman Q hun 25-jarig huwe-5 Q lij ksfeest te herden- 0 Q ken. 0 0 Dat zij nog lang voor Q Q elkaar en voor ons O 0 gespaard mogen blij- Q Q ven is de wens van Q 0 hun dankbare vader Q Q en moeder en hun Q 0 kinderen 0 8 GERRIT en JANNA q HERMAN O 0 JAN 0 Holten, Maart 1955. g Q Beuzeberg 67. Q Q Gelegenheid tot feli- q citeren Maandag 21 g Maartin zaal Vosman q g 's avonds na 7 uur. g OÖÖOOOCOÖOOO Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze gelief de Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder GERRITDINA STOEVENBELT Weduwe van J. W. Meilink, in de gezegende ouder dom van ruim 89 jaar- Uit aller naam, Fam. H. W. MEILINK Haarle, 4 Maart 1955. C 184. De Bazarcommissie van de Chr. Kleuterschool zegt bij deze HARTELIJK DANK aan allen die hebben mee gewerkt aan het welsla gen van de bazar die op Woensdag en Donderdag ten bate van de Chr. Kleuterschool in gebouw „Rehoboth" werd gehou den. De Bazarcommissie. KIEST BOaOOM VOOR BETER BROOD: Jongste of aankomend KANTOORBEDIENDE (mnl. of vr.) gevraagd. Br. ond. no. 80 a. bureau Holtens Nieuwsblad, Kolweg 19. Hotel „De Holterberg" vraagt MEISJE voor ochtend- of middaguren en tevens een afwasvrouw voor enkele uren per dag. Ook op Zaterdag en Zon dag. Uit de hand te koop enige percelen zwaar geveld EIKEN HAKHOUT Te bevragen bij B. W. Stevens op Maatman, Beuseberg, Holten. TE KOOP 2 DRACHT. VARKENS a.d. telling 25 Maart, F. Groteboer, Beuseb. 84. TE KOOP 4 ZWARE BIGGEN J. Maneschijn, Dijkerhoek 16. TE KOOP 4 ZWARE BIGGEN bij J. A. Haverslag, Eikenweg, Espelo 87. TE KOOP BIGGEN w.o. BB-zeugjes, bij G. J. Rensen, Espelo 79.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3