sproeten^ Hel Landbouwschap Steun Aardappelmarkt C.J.M.V. HIELD DRUK BEZOCHT JAARFEEST. De C.J.M.V. (Dorp) hield Dinsdag- eni Woensdagavond in het gebouw „Irene" haar jaarfeest onder leiding van haar voorzitter, de heer A. Westerik. Deze heette de talrijke aanwezigen de zaal was tot de laatste plaats bezet hartelijk welkom, nadat men samen gezongen had Gez. 93 en de voorzitter in gebed was voorgegaan. Aan de hand van het Bijbelwoord 1 Thim. 1 5 wees de heer Westerik er op, dat de leden van de C.J.M.V. niet beheerst moeten worden door een geest van enghartig heid, maar van kracht, liefde en bezon nenheid. Zij moeten en willen vooral de naastenliefde betrachten en zich bezin nen op de problemen van Kerk en Maat schappij, waarbij ook aandacht wordt be steed aan de politiek in ruimere zin en aan de sociale omstandigheden met be trekking tot de jongeren. Hij bracht dank aan de begunstigers, kerkvoogdij, Herv. jeugdraad, tal van medewerkers en heette nog in het bijzon der welkom de afgevaardigden van na burige afdelingen. De vice-seeretaris, de heer G. H. Koop man, bracht een uitvoerig jaarverslag uit, waarin hij de talrijke ontspannings samenkomsten, vergaderingen, spreek beurten en tal van andere activiteiten memoreerde. De onderafdeling, de band der Tegehaja's, telt momenteel 16 leden. Zij trad op in Enschede, Losser, Nijver- dal, Hardenberg, Sibculo, enz. en o.a. op de Nationale Bondsdag in Enschede. Na dit meer huishoudelijk gedeelte kwamen de Tegehaja's voor het voet licht in geheel nieuwe en aardige cos- tuums, de dames in hemelsblauwe rokjes en witte blouses, de heren in dito shirts en witte pantalons. Zij brachten met hun band- tal van vrolijke marsen, cowboy liedjes, Afrikaanse songs en een pot pourri van vaderlandse liedjes. Dik Harting en Ap Paalman decla meerden „De schoonmaak" en „De Jonge Recruut" en Henk Westerik en Paul Mul ler speelden een schetsje uit 't program ma-baken van de C.J.M.V., getiteld: „Het Delta-plan". Allen verwierven een har telijk applaus. In de pauze werd alle bezoekers koffie met koek aangeboden en een verloting gehouden, welke f 200.opbracht en waarvan de hoofdprijs, een fototoestel, werd gewonnen door Mevr. B. Haan- Dollekamp. In het tweede deel van deze samen komst bracht de toneelgroep uit de leden, aangevuld met enkele dames, het Noorse spel in drie bedrijven, geschreven door Arie van der Lugt, voor het voetlicht, getiteld: „Aili, wolven om de Duivels- kloof". Het stuk speelt rond het jaar 1925 in de onherbergzame wouden van Noorwegen, tijdens een barre winter. De schaarse bevolking bestaat hier in hoofd zaak uit ruige pelsjagers en bijgelovige kolenbranders. In dit gebied woont pels jager Jampe Bergson (de heer J. W. Wesseldijk) met zijn pittige dochter Aili (Mej. Ada Koopman) en zijn huishoud ster. Er zijn een tweetal candidaten voor deze dochter. Als Bergson, die eigenlijk dokter is, wordt weggeroepen, wijst Aili Larsen Jensen (dc heer J. Steunenberg) af. Later zien wij haar in haar verhou ding tot Björn Stilling (de heer G. Jan sen). Lars Jensen komt om en Bergson vindt aan het slot de weg naar God terug. De overige rollen werden gespeeld door Mej. H. Bosman als Helga, Dini Schuppert als Vibuke, Hennie Veneklaas als Ant Darre, de heer K. Soer als Per Hokson, H. Verveda als Ulft Krone vang en E. Achterkamp als Bernt Holshorn. De regie had de heer E. Steunenberg. De grimmering was bij de heer Joh. van Geenhuizen in goede handen. De heer J. van Bruggen zorgde voor de toneelver- lichting. Het stuk werd aardig gespeeld en de spelers en speelsters oogstten dan ook telkens een hartelijk applaus. Toen het doek voor de laatste maal dicht ging, was het inmiddels over twaal ven geworden. De voorzitter bracht alle medewerkenden aan deze avond dank en sloot de avond met dankgebed. DE BAZAR VOOR DE CHRISTELIJKE KLEUTERSCHOOL. De bazarcommissie van de Christelijke Kleuterschool kan met veel genoegen en ongetwijfeld ook met grote tevredenheid terugzien op de bazar, die Woensdag en Donderdag j.l. in 't gebouw „Rehoboth" ten bate van de school werd gehouden. De financiële baten zijn nog niet be kend, doch het is wel zeker, dat de netto opbrengst belangrijk meer dan f1000 zal zijn. Onder grote belangstelling werd Woensdagnamiddag om 2 uur de bazar door burgemeester Mr. W. H. Enklaar geopend, nadat de voorzitter, de heer Schuppert, een kort woord ter inleiding had gesproken, waarbij hij een hartelijk woord van dank bracht aan allen, die hun medewerking, op welke wijze dan ook, hebben verleend. Aan het verzoek van Uw bestuur, al dus burgemeester Enklaar, om deze ba zar met een enkel woord te openen, heb ik gaarne gevolg gegeven. Spr. zeide het te betreuren, dat met het houden van bazars e.d. het kleuterschoolwerk in stand moet worden gehouden, doch wan neer de voortekenen niet bedriegen, zal dit wel de laatste bazar zijn, aangezien het kleuteronderwijs evenals het lager onderwijs volledig voor rekening van de overheid zal komen. Dat de christelijke kleuterschool het tot nog toe financieel zo goed heeft weten te klaren, is te danken aan het particulier initiatief en de opofferings gezindheid, waarvoor ik zeer veel waar dering heb. Moge deze bazar, die met veel liefde en toewijding werd opge bouwd, het succes brengen wat U er van verwacht, zo besloot de burgemees ter. Hiermede was de opening een feit en werd een aanvang gemaakt met de ver koop van de verschillende goederen, ter wijl anderen hun kans waarnamen bij het schieten, sjoelen, speerwerpen, vogel- piek etc. De dames verdrongen elkaar voor de grote textielstand en al vrij spoedig was hier het mooiste goed geruimd. De dames, die in de keuken belast waren met het bakken van oliebollen, verstonden het vak goed, want de vraag overtrof af en toe het aanbod. Woensdagavond werd de bazar zeer druk bezocht en ook Donderdagavond had men niet over belangstelling te klagen. Donderdagavond werd deze bazar be sloten met de verkoop van de restan ten, waarbij het gezellig toeging. Vermelden we nog dat „Radio Bouw huis" beide dagen zorgde voor gezellige muziek. OUDERAVOND TE ESPELO. Vrijdagavond van de vorige week werd in de o.l. school te Espelo een druk be zochte ouderavond gehouden, welke on der leiding stond van het hoofd der school, de heer H. Wierda. Deze behandelde, na een hartelijk wel komstwoord tot de vele ouders, het schoolmelkvraagstuk, waarvan hij in korte trekken het grote nut schetste. Het deed spr. genoegen steeds te kunnen constateren, dat de ouders hun kinderen, die overblijven, meestal reeds melk mee geven voor gebruik bij de boterhammen in de middagpauze. De aanwezige ouders waren wel una niem van oordeel, dat de schoolmelk- voorziening voor hun kinderen niet no dig is, omdat men zelf in het verstrek ken van melk aan de kinderen kan voor zien. De heer Wierda sprak nog over de schadelijke gevolgen van het roken voor de jeugd en over het fèit, dat het ver strekken van een te ruim zakgeld aan kinderen tot verkeerde gevolgen kan leiden. Bij de hierna gehouden verkiezing van een lid van de oudercommissie in de plaats van de heer G. H. Volkerink, die reglementair niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer A. Paalman. Tevens had de verkiezing plaats van leden van de schoolfeest- en volksfeestcommissie. In de schoolfeestcommissie koos men voor de heer G. H. Krieger, die bedankte, de heer H. Struik en tot leden van de volksfeestcommissie werden in de plaats van de heren H. Nikkels en G. J. Boode, die zich niet herkiesbaar stelden, geko zen de heren A. Schutte en J. G. Toor- neman. Na de koffie voerden de leerlingen van de hoogste klassen een blijspelletje op, dat zij onder leiding van de heer Wierda hadden ingestudeerd en dat ge titeld was: „Bartje en niezende Ko ning". Ondanks de korte tijd van voor bereiding hebben de kinderen het stuk keurig gespeeld. De ouders hebben er van genoten, zodat het hoofd der school in zijn slotwoord op een geslaagde ouder avond kon terugzien. HET SPOOKTE IN „AMICITIA" Tijdens de uitvoering, welke de af deling van Volksonderwijs Woensdag avond in Amicitia gaf en waarbij de to neelclub van de Deventer zusterafde- ling een toneelstuk opvoerde, hebben de bezoekers kunnen griezelen van „Het Spook van Canterville"; zo heet te dit stuk. De voorzittei; van „Volksonderwijs", de heer H. J. A. Koldeweij, herinnerde er in zijn welkomstwoord aan, dat hij bij een vorige uitvoering gezegd had, dat men zou trachten met eigen krach ten iets op te voeren. Er werd inder daad door de leden met de kinderen van de scholen opgevoerd, doch van 'n toneelstuk is echter nog niets geko men. Maar, zo zeide de heer Kolde weij, dat kan nog komen. Hij wees er op, dat het doel van „Volksonderwijs" is: de bevordering van het onderwijs en in het bizonder van de openbare school. Voor het lidmaatschap ad f2,— ontvangt men reductie op de toegangs prijs van deze avonden en kan men gratis lezingen bezoeken, welke op ge zette tijden door de afdeling worden georganiseerd. Na een korte uiteenzetting van de heer M. Groothedde uit Deventer, be treffende de inhoud van het stuk, ging het doek op voor deze spookgeschie denis. Het stuk speelt in Engeland met zijn talrijke oude kastelen, wier eigenaren dikwijls krap bij kas zitten en hun be zit verhuren aan lieden, die daarvoor gemakkelijk het geld op tafel brengen. In dit stuk ging het om zo'n oud kas teel, waar het spookte. Lord Canter ville, een edelman van zeer oude adel (de heer J. Nootrot) verhuurt zijn kas teel aan de Amerikaanse familie Otis, die hier een rustige vacantie wilde doorbrengen. De heer Otis (de heer O. Broekhuizen) komt met zijn vrouw Lu- cretia (Mevr. M. Flint) en drie dochters n.l. Virginia (Mevr. J. de Raadt—Pot) en de tweeling Muck en Puck (de da mes E. Otten en B. Duhne) op Zater dag aan, juist de dag, dat het spook (Sir Simon Canterville, eveneens ge speeld door de heer Nootrot) zich ge regeld manifesteert. De huishoudster, juffrouw Umney (Mej. A. Zandhuis) vertelt een en ander over het spook, maar de Amerikanen zijn daarvan niet het minst onder de indruk. De enige eeuwen oude bloedvlek bij de haard wordt met 'n bekend wasmiddel, waar van Otis de fabrikant is, feilloos ver wijderd, maar zij verschijnt steeds weer omdat de dochter Virginia het nogal op heeft met spoken. Onheilspellende geluiden maken weinig indruk, maar door verschillende geheimzinnige om standigheden raakte men toch in de ban van de spookgeschiedenis. Alleen Muck en Puck, een zeer bewegelijk en luidruchtig tweetal, nemen overal een loopje mee en hebben al gauw in de gaten, dat de kasteelheer zelf voor spook speelt. De familie krijgt dezelf de dag reeds bezoek van de naburige edelman, Sir Archibald Archibald (de heer P. Flint), die met zijn oud-adelijke en geaffecteerde manieren veel hila riteit verwekt en door Muck en Puck in de maling genomen wordt. Sir Ar chibald is verliefd op Virginia, maar deze is nog steeds bezig met haar spook, dat haar laat verdwijnen, als de familie juist aan tafel zal gaan. De politie komt er aan te pas en een in specteur (de heer H. de Raadt) neemt de hevig verontruste familie een ver hoor af, juist als Sir Archi door een poeder in het eten (een grapje van Muck en Puck) zijn misselijkheid niet meer weet te beheersen. Virginia komt dan plotseling uit een geheime gang terug en Lord Canterville heeft haar hart veroverd, zodat 't stuk een happy end krijgt door hun verloving. De bezoekers hebben gegriezeld om de spannende momenten, die in het stuk voorkomen en hartelijk gelachen om de vele komische 'situaties, die zich op het toneel voordeden. Zij hebben zeer genoten van het goede spel der Deventernaren, die de rol, welke zij hadden uit te beelden, vlot en voor treffelijk vertolkten. Het zou ons moei lijk vallen hier een uitblinker te noe men. De voorzitter bracht na afloop van 't stuk het gezelschap hulde voor het vertoonde spel, welke woorden met een hartelijk applaus werden onder streept, en reikte de dames een doos bonbons uit. Hij bracht tenslotte nog dank aan de Fa. E. Wonnink en de heer H. Stukker, antiquair, voor de inrich ting van het toneel en de zakenmensen voor de talrijke prijzen van de verlo ting. Ook bedankte hij nog de heer Van Bruggen voor diens zorg voor de verlichting. Na de trekking van de verloting werd nog een uurtje gezellig gedanst op de muziek van de Goorse Rhythme Band. TIEN E.H.B.O.-ERS ONTVINGEN HUN DIPLOMA Na door dokter J. P. Nagelhout en dokter C. H. Rietdijk te zijn opgeleid, hebben onlangs tien leden van de EH BO met goed gevolg hun examen afge legd. Dinsdagavond heeft de burgemees ter, o.a. in tegenwoordigheid van de heer Nagelhout (dokter Rietdijk was verhinderd aanwezig te zijn) met een toepasselijk woord aan deze tien ge slaagden het diploma en het speldje uitgereikt. Deze uitreiking had in café „Het Bonte Paard" te Dijke:hoek plaats, zo verklaarde de voorzit:er van de EH BO-afdeling, de heer W. ten Berge, omdat onder de geslaagden vijf cursis ten uit deze buurtschap zijn. Hij sprak de hoop uit, dat de secre taris der afdeling; de heer H. van Ze- ben, die momentel in een ziekenhuis in Deventer worit verpleegd, spoe dig geheel hersteld zijn taak weer zal kunnen hervatten Mr. Enklaar wees er in zijn toespraak op, dat de grote activiteit van de EH BO-afdeling in zin gemeente zeer ge waardeerd wordt. Het is daarbij ver heugend, dat nu ook in Dijkerhoek en kele gediplomeerce krachten zijn, die eerste hulp kunnen verlenen. Hij deed een beroep op de geslaagden om, in dien door de BB een beroep op hen gedaan wordt, zich hiervoor beschik baar te stellen. Hij overhandigdt vervolgens de di ploma's en speldps aan Mevr. Har- tenberg, Mevr. Relink. Mej. M. Kloos terboer, Mej. T. C. A. Muys van de Moer en de heer H. Kloosterboer uit Dijkerhoek en aan Mevr. A. Wansink- van de Brink, Me/r. J. Metzger-Slot- man, Mej. R. Lutbersen en de heren H. Rozendom en J. Aaftink uit Hol ten. De voorzitter h<eft daarna de dok toren Nagelhout »n Rietdijk bedankt vopr het geven vin de cursussen, die zulke goede resulfeten hebben opgele verd. Beiden ontviigen een boekenbon. Ook de helpsters en helpers, Mevr. Sluiter-Aaftink, IVfej. D. Stegeman en de heren H. Tullsr, D. Schöppers en P. L. Rügenbrink, ontvingen een ge schenk. FILMAVOND „HET HOOGELAND" De bekende vereniging „Het Hoo- geland" zal op Maandag 14 Maart, des avonds 7,30 uur, in het gebouw „Irene" twee belangrijke lieuwe films verto nen van haar werk, n.l. de speelfilm „Helpende handen", die op duidelijke en ontroerende wijze een beeld geeft van het jeugdwerk in de kolonies en de prachtige kleurenfilm „Kleuren- symphonie van het Hoogelandse werk", waarin verder hed de arbeid van de vereniging in beed is gebracht. Deze films zijn vervaardgd door Profilti-Po- lygoon en het btnodigde geld hier voor is op een ©dra wijze bijeenge bracht door de afdeling van „Ons 3 Cents Fonds". Naast bovengenoemde films krijgen de bezoekers nog een prachtige kleu renfilm te zien van alles wat er aan moois bestaat in Nederland. Aangezien de opbrengst van deze filmavond ten goede komt aan het verzorgings-, op- voedings- en reclasseringswerk, beve len wij deze avond ten zeerste aan. Des middags om 4.30 uur wordt een speciale kindervoorstelling gegeven, waar naast échte cinderfilms ook de film „Mooi Nederhnd in kleuren" zal worden vertoond. Voor nadere bizonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit num mer. komen vroeg in 't voorjaar koop tijdig SPRUTOl J.D.G. SPRAK OVER DE BLOEDPROEF. In haar laatste Zondagavondbijeen komst in hotel Holterman heeft de Jon geren Discussie Groep in het eerste deel van de avond geluisterd naar een boek bespreking van haar lid de heer Gerard Wissink. Deze behandelde van de Duitse schrijver E. M. Remarque de boeken „Op leven en dood" en „Heb Uw naaste lief". Er werd over het gesprokene vlot ge discussieerd, waarbij men tot de slotsom kwam, dat de boeken van Remarque, welke in 1933 in Duitsland verboden wer den, waarna de schrijver naar Amerika uitweek, van een sterk realisme getui gen. Men kan ze niet uitsluitend voor z'n genoegen lezen. Na de pauze hield de heer Fokke Pet ter een inleiding over de noodzaak en de wenselijkheid van de bloedproef bij be stuurders van motorrijtuigen, indien deze alcohol hebben gebruikt. Daarbij kwamen tal van vragen aan de orde. Indien de bloedproef in een wet zou worden vastgelegd kan men dan om principiële reden weigeren deze proef toe te laten, of met andere woordenmag de overheid in dergelijke gevallen be schikken over het lichaam en het bloed van een mens. Is het percentage van 1.45 pro mille, dat thans als ontoelaat baar wordt aangenomen, voor elk mens hetzelfde Moet men met het beroep van iemand rekening houden en kunnen zich ook alcoholverschijnselen in het bloed voordoen zonder het gebruik van direct opneembare alcohol. Door de meeste discussianten werd een grote preventieve betekenis toegekend aan de verplichte invoering van de bloedproef, terwijl men unaniem van mening was, dat bij het huidige snelverkeer het gebruik van al cohol niet toelaatbaar is. De heer Petter zal op 19 Maart spre ken over „Crematie", terwijl nog de vraag zal worden besproken: „Hoe denk je over damesvoetbal?" Op 26 Maart houdt de J.D.G. een gezellige avond in hotel Holterman. „MAARTEN LUTHER" OP HET WITTE DOEK. Door Miedema's bioscoop-exploitatie, uit Deventer, werd Zaterdagavond in het gebouw Irene de bekende film „Maarten Luther" vertoond. Er hadden twee voor stellingen plaats, n.l. om 7 uur en kwart over negen, waarvoor telkens een flinke belangstelling bestond. Ds. C. C. Addink gaf voor elke voor stelling een korte toelichting, om de in houd van deze naar betrouwbare histori sche gegevens opgezette film, te verdui delijken. De film heeft de toeschouwers een indruk gegeven hoe Luther als goed katholiek gelovige en theoloog na zware zielestrijd gekomen is tot zijn, aan de slotkerk te Wittenberg aangeslagen, ge loofsstellingen en zijn hervormde leer. ZONNESTRAAL-COLLECTE Wij vestigen er gaarne de aandacht op, dat in de week van 7 tot en met 14 Maart a.s. de jaarlijkse z.g. Zonnestraal-collecte zal worden gehouden, welke bestemd is voor de verpleging in het sanatorium van behoeftige t.b.c.-patienten. Indien U nog geen bezoek gehad heeft van de jeugdige collectanten, wordt U dringend verzocht Uw milde gave te offeren voor dit goede doel. Onlangs schreven we: de t.b.c. is nog lang niet uitgeroeid. Laat ons daarom waakzaam zijn om deze volksvijand zo spoedig mogelijk uit te bannen. Dat kan o.m. door een flinke gift van U in de aan te bieden collecte bus. DE HEER D. J. SCHUPPERT BEHEERDE EEN KWART EEUW DE PENNINGEN DER CHR. SCHOOL VERENIGING. Het was Donderdag 10 Maart 25 jaar geleden, dat de heer D. J. Schuppert gekozen werd tot penningmeester van de Vereniging tot Stichting en Instand houding ener School met de Bijbel te Holten. Tijdens een receptie, die Donderdag namiddag in één der lokalen van de Christelijke school werd gehouden, heb ben tal van sprekers het woord gevoerd en de heer Schuppert dank gebracht voor het vele werk dat hij steeds met grote liefde en toewijding heeft verricht. Namens 't schoolbestuur en de school vereniging werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer M. Teeselink, die in het kort de grote verdiensten van de heer Schuppert releveerde, Hij bood als blijk van waardering'en herinnering een fraai polshorloge aan. Ook mevr. Sehuppert-Ebrecht, die een kwart eeuw lang de heren bestuursleden, wanneer zij in vergadering bijeenkwamen, trac- teerde op een kopje koffie, ontving voor haar goede zorgen een fraai armband horloge. Burgemeester Mr. W. H. Enklaar kwam in gezelschap van wethouder J. Wegstapel en de gemeente-secretaris, de heer G. Langenbarg, zijn hartelijke ge lukwensen aanbieden en wees in een kort speechje op de goede samenwerking, die er altijd is geweest tussen het schoolbe stuur en het gemeentebestuur. De heer Joh. Aanstoot sprak namens de Chr. Kleuterschoolvereniging en het hoofd der school, de heer J. Kroon, voer de het woord namens het onderwijzend personeel. Zij boden resp. een kistje si garen en een bijbels dagboek aan. Door de heer G. Beldman, die tal van jaren voorzitter der vereniging is ge weest, werd gesproken namens de oud bestuursleden, waarvan op. deze receptie aanwezig waren de heren J. W. Rietberg en G. Koopman. Nadat de heer Schuppert, mede na mens zijn vrouw, met enkele woorden had dankgezegd voor de vele goede woorden en de fraaie geschenken, werd deze gezellige bijeenkomst door de heer G. Beldman met dank aan God gesloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Willemina, dv Man nes Aaftink en Berendina Smit. Gehuwd: Albert de Grote, 40 j., en Johanna Gerritdina Veneklaas, 44 j.( beiden Holten. Ondertrouwd: Herman Beldman, 22],, en Geertrui Hulsman, 22 j., beiden Hol ten. Overleden: Johanna Maria Meijerman, 85 j., weduwe van Willem Stevens, Hol ten. BEVOLKING. Ingekomen: J. Meuleman en gezin van Amsterdam naar Holterberg 46. K. Hooghiemstra, e.v. J. J. Aukema, van Utrecht naar Holterberg 11. H. K. A. Berends en gezin van Indon. (Surabaia) naar Holterberg 26. Vertrokken: F. M. Taylor en E. F. Taylor van Holterberg 26 naar Suri name. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau Rijkspolitie, Oranjestraat 55, Hol- ten. Telef. 352. Gevonden: 1 zakkam; 1 kinderporte- monnaie zonder inh.; 1 groene das; 2 zakken erwten; 1 pr. geel-bruine wan- ten; 1 zwarte hond. Verloren: 1 rechter grolse want; 1 postduif; 1 kinderwant; 1 snoeizaag; 1 kinderwant; 1 das; 1 kinderwant. Voor viijiige handen in het schoonmaakgetij: Hamea-Geiei Boeren en arbeiders. Het contact tussen de boeren en de arbeiders op het bedrijf is bij wijze van spreken zo oud als de wereld. Maar het contact tussen de organisaties van de boeren en tuinders aan de ene kant en die van de landarbeiders aan de andere kant, is nog niet zo oud. Het eerste begin ligt ook in de dertiger ja ren. Door de crisis gingen de drie cen trale landbouworganisaties (het Kon. Ned. Landbouw Comité, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond) meer samen werken. Maar zij gingen ook meer con tact zoeken met de bonden van de landarbeiders. De besprekingen tussen boerenorga- nisaties en arbeidersbonden gingen in het begin vooral over lonen en arbeids voorwaarden. Maar door de crisismaat regelen werden later ook wel andere onderwerpen behandeld bij deze be sprekingen. In het begin kwamen de boeren en de arbeiders bij elkaar als er bepaalde vraagstukken te behandelen waren. Langzamerhand groeide het aantal on derwerpen zo sterk, dat het nodig was regelmatig een vergadering te houden. Voor dit regelmatig contact tussen werkgevers en arbeiders was een vast adres nodig. In 1940 werd het Centraal Secretariaat voor Land- en Tuinbouw opgericht. Dit werd ondergebracht bij één der landbouworganisaties. Er was dus een vast punt in de samenwerking tussen de boeren, de tuinders en de landarbeiders. Dit Centraal Secretariaat kan men zien als een voorloper van de Stichting voor de Landbouw, die na de oorlog is opgericht. De Stichting voor de Landbouw is dus wel na de oorlog ontstaan, maar de voorbereidingen waren voor de oorlog al aan de gang. Door het opheffen van de organisaties door de Duitsers ech ter, kon dit voorbereidend werk alleen maar ondergronds worden voortgezet. De Stichting voor de Landbouw is niet uit de lucht komen vallen. Zij is opge doken uit de ondergrondse schuilplaat sen. Haar voornaamste taak zou zijn het voorbereiden van het Landbouw schap. In een afzonderlijke bespreking bij de minister heeft het Landbouwschap op nieuw aangedrongen op het verlenen van steun aan de aardappelmarkt. De mi nister h?eft er zich daarbij mede accoord verklaard dat aardappelen uit de markt werden genomen, conform de door het Bedrijfschap voor Aardappelen inge diende voorstellen. Teneinde een verdere daling van de te- lersprijzen tegen te gaan is de laadhan- del in de gelegenheid gesteld om klei- aardappelen van het ras Bintje, die aan de kwaliteitseisen voor export voldoen, aan de S.I.V.A. aan te bieden. Hiervan zullen de laagste aanbiedingen worden den geaccepteerd, teneinde bij aankopen te voorkomen dat door verhoging van het thans bestaande prijspeil de export mogelijkheden zouden worden verstoord. De S.I.V.A. koopt dus niet tegen vaste prijs. Besloten is voorlopig uitsluitend Bintjes van kleigrond aan te kopen. De hoofdafdeling Akkerbouw is van mening dat zo spoedig mogelijk ook van andere rassen, welke thans practisch onvér- koopbaar zijn, door de S.I.V.A. moet worden aangekocht teneinde een verdere prijs val te voorkomen. De hoofdafdeling acht het voorts gewenst dat naast het opschorten van de exportheffingen ook bij zandaardappelen steun wordt verleend.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2